Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;


Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;  

602

  1. 1. Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;

    • Παρά πολύ
      327
    • Πολύ
      359
    • Λίγο
      210
    • Καθόλου
      48


Recommended Posts

Ψήφισα πολύ.Ο καλός μου είναι φυσικός,ωρομίσθιος σε λύκειο.Εγώ ακόμα φοιτήτρια και δουλεύω 5 ωρες την ημέρα.Το μέλλον αβέβαιο και για τους δύο αλλά είμαι αισιόδοξη.Υγεία πρώτα απο όλα!!!

Ζούμε αξιοπρεπώς και προσπαθούμε να κρατάμε χρήματα στην άκρη

as1cHge08j-0010MTY0ZHwxNjE0NWR8VG8gcGFpZGFraSBtb3UgZWluYWkg.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πριν 3 χρόνια που αποφασίσαμε να κάνουμε το πρώτο μας παιδί ζούσαμε με 2 μισθούς ανετότατα. Τώρα είμαστε σε αναμονή για το 3ο παιδί, Περιμένω να κλείσω το μαγαζί που άνοιξα πριν 1 χρόνο το οποιο αυτή τη στιγμή απλά βγάζει τα έξοδά του, ο μισθός του άντρα μου μειώθηκε και έχουμε αρχίσει να χρωστάμε παντού. Αναρωτιέμαι λοιπόν πώς ζει μία οικογένεια με 1000 ευρώ όταν τα 450 πηγαίνουν στο ενοίκιο? Ακόμα και όταν ξεκινήσαμε για 3ο παιδί τα πράγματα ήταν καλύτερα. Ανυπομονώ να γεννήσω για να βρω δουλειά μπας και σωθεί λίγο η κατάσταση!

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Το τοπικ αυτό ανοιξε πριν ενα περιπου χρονο.......σήμερα ψηφισα..ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...και πιστευω πως τους επόμενους μήνες θα επικρατεί η φράση:

Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ........με έναν σταθερό μισθό και έναν από ελευθερο επάγγελμα που τους τελευταίους μηνες σχεδων καλύπτει τα παγια του...δλδ ανυπάρκος στο σπίτι.....και με 4 παιδια....απλά ειμαστε στην συντήρηση.....εκεινο που με φοβίζει έιναι που όλα πανε στα υψη και μια απλή βόλτα στο Σ ΜΑΡΚΕΤ για τα απαραιτητα πλεων μας κοστιζει ακριβα....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ και κάνω υπομονή!! Ενοίκια, δάνεια, γιατροί, βενζίνες, super market(και αυτό τα βασικά) και έρχετε μια γέννα το καλοκαίρι αλλά και μια γαμοβάφτιση το Πάσχα!! προσέυχομαι απο τώρα να είμαστε όλοι καλά και να αντέξουμε τα χειρότερα που έρχονται!!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

περασαμε ενα χοντρο λουκι, αλλα ανακαμψαμε δοξα τω Θεω.. ο αντρουλης μου σε μια δουλεια που δεν πληρωνοταν για καμποσο καιρο κ παρολιγον ανεργος, αλλα τωρα βρηκε μια πολυ καλυτερη και (οσο μπορουμε να το λεμε στον ιδιωτικο τομεα) μονιμη.. ελπιζω να μεινει εκει κ ευχομαι σε ολες τις οικογενειες κουραγιο κ δυναμη γιατι ολα δειχνουν πως τα χειροτερα ερχονται

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και απο μένα. Ψήφισα πολύ. Γιατί τώρα που αποφασίσαμε με τον αντρούλη να κάνουμε παιδάκι μου είπαν από την δουλειά μου ότι θα ξεκινήσουν οι απολύσεις...

Με ένα μισθό και ενοίκιο δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι καλά τα πράγμα τα για να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο. Αλλά δεν μπορείς να το αναβάλεις για πάντα. Έτσι δεν είναι?

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμάς παραλίγο όχι να μας επιρεάσει, αλλά να μας τσακίσει πήγε και στο τσακ όλα άλλαξαν. εκεί που βάρεσε πτώχευση η εταιρεία που δούλευε ο άντρας μου και καθόταν κανένα τρίμηνο κι εγώ χωρις έσοδα λόγω άδειας από τη γέννα, ένα πρωί χτυπάει το τηλέφωνο και τον καλούν για συνέντευξη για μια δουλειά που είχαμε στείλει το βιογραφικό του πριν 6 μήνες. τελίκα πήρε τη δουλειά, ανάμεσα σε 200 άτομα και πρόκειται για μια πολύ καλη δουλειά, με αρκετά χρήματα που μας επιτρέπει έστω και οριακά, να μην εργάζομαι και να μεγαλώνω εγω τα παιδιά μου. Κι αύτο ήταν κάτι που το θέλαμε πάρα πολυ για την οικογένειά μας. Ετσι λοιπόν νομίζω οτι η οικονομικη κρίση λειτούργησε θετικά για μας, αφου χωρις αυτην δεν θα είχε χρεωκοπήσει ο πρηγούμενος εργοδότης του και θα έπρεπε να δουλεύω κι εγώ.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να ψηφισω. Εμενα προσωπικα η κριση με εχει επηρεασει παρα πολυ καθοτι ειμαι πολιτικος μηχανικος, και ο κλαδος της οικοδομης περναει κριση εδω και 3 χρονια. Δουλευα σε τεχνικο γραφειο, σταματησα πριν απο 11 μηνες και απο τοτε εσοδα 0 καθως ημουν με ΔΠΥ. Ευτυχως ομως ο αντρας μου εχει αστερι και εν μεσω οικονομικης κρισης του ερχοντουσαν προτασεις για δουλεια απο το πουθενα, και τελικα του εκατσε μεγαλη ευκαιρια για τους επομενους 10 μηνες (κι ελπιζω να παρει παραταση). Μιλαμε λεφτα καλυτερα απο οτι οταν δουλευαμε και οι δυο! Κι ευτυχως γιατι με τη βαφτιση και το κουμπαριλικι τα εξοδα ειναι πολλα. Οποτε εχω κι εγω την πολυτελεια να κατσω για καποιο διαστημα με την κορακλα μου και ισως να βαλουμε μπρος και για δευτερο, αφου ουτως ή αλλως δουλεια για μενα στο γραφειο δεν παιζει (με το ζορι τα βγαζουν περα κι αυτοι). Βεβαια αν κατσει καμια αδειουλα, καμια μελετουλα (λεμε αν) πολυ ευχαριστως να την αναλαβω, χωρις να χρειαστει να αποχωριστω την ζουζουνα μου.

Κατα τα αλλα, βοηθεια απο γονεις δεν παιζει. Οι δικοι μου ειναι επιχειρηματιες κι εχουν βαρεσει μπιελα, και του συζυγου συνταξιουχοι. Σε λιγο θα πρεπει να τους τσονταρουμε κιολας!

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κ απο εμένα! Εμας μας έχει επηρεάσει πααααρα πολύ!!! Ο αντρας μου ειναι μηχανολογος κ εγώ δουλευω σε ξενοδοχείο! 2 επαγγέλματα που τα έχει επηρεάσει πολύ η κρίση!! Είμαι τώρα 2ο μήνα απλήρωτη! Δουλειά δεν έχουμε όπως αλλες χρονιες! Ο άντρας μου έχει προς το παρον δουλειά αλλά όταν τελειώσουν αυτές οι δουλειές τι γίνεται??? Το τηλ έχει σταματήσει να χτυπάει για νέες δουλειές και έχει αγχωθει παρα πολύ! Του παρουσιάστηκε τώρα και προβλημα πίεσης και παίρνει χαπια για να τη ρυθμίσει!!!! Εχω κ τη βάφτιση το καλοκαίρι κ προσπαθώ να τη βγάλω οσο γίνεται πιο οικονομικά!!

Κ τα χειρότερα δεν τα έχουμε δει ακόμα......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έβαλα λίγο αλλά πολύ φοβάμαι ότι τα δύσκολα έρχονται. Με 4 παιδιά, με δάνειο, με απλήρωτους 2 μήνες απ'τη δουλειά μου, με διάφορες χασούρες όπως ότι έκλεισε η ασφαλιστική εταιρεία και τη γέννα 12/2009 την πληρώσαμε από την τσέπη μας, μας κλέψανε προχτές και 4 ποδήλατα (1 μεγάλο και 3 μικρά) -θα αγοράσεις για τα παιδιά, έτσι δεν είναι?-. Έχουμε και τη βάφτιση τον Αύγουστο. Πολλά έξοδα και λιγότερα έσοδα. Άγχος...

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα πολύ. Ηδη αρχισαν οι περικοπές από τον δημόσιο τομέα, λιγότερο το δωρο, μειωση μισθού. Εμένα πριν 3 μήνες μου ήρθε το χαρτι του διορισμού αλλά δεν μας παίρνουν ακόμα λόγω της κρίσης. κλαψ! Από τον ιδιωτικό τομέα μετά το εξαμηνο μητρότητας με απέλυσαν γιατί δεν ειχαν δουλεια. Ευτυχώς εχουμε δικό μας σπίτι, αλλά καθε μέρα τα καθημερινά εξοδα αυξάνονται....

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε ζοριστει τοσο πολυ που νοιθω οτι δεν αντεχω αλλο εχω παθει καταθλιψη και περνανε πολυ ασχημες σκεψεις απο το μυαλο μου...που το μονο που με κραταει ειναι τα παιδια μου.προσπαθω να μην τους το δειχνω αλλα δεν ξερω ποσο καλη ηθοποιος ειμαι απο το κακο στο χειροτερο παμε,προσπαθεις να τους προσφερεις οτι καλυτερο και πανω απο ολα καλη υγεια να μην τους λειψει τιποτα τουλαχιστον βασικο και οταν και αυτο γινεται πολυτελεια αρχιζεις να αναρωτιεσαι πολλα πραγματα!!!βεβαια υπαρχουν πολλες μα παρα πολλες οικογενειες που νοιθουν την κριση πολυ παραπανω απο εμας και παιρνω κουραγιο.κλαιω και στεναχωριεμαι συνεχως....

Link to comment
Share on other sites

και εμεις πολυ ζορισμενοι ειμαστε οικονομικα............. Πανε και οι λιγες οικονομιες που ειχαμε κλαψ κλαψ...........

Που βαδιζουμε δεν ξερω, αυτο που ξερω ειναι οτι οι καιροι με τα αλογιστα εξοδα και το οτι βλεπω μου αρεσει το παιρνω εχουν φυγει και δεν προκειται να γυρισουν πισω.....

 

Τινει να καταργηθει η μεσαια ταξη. Οι πλουσιοι θα γινουν πλουσιοτεροι, οι μεσαιοι φτωχοι και οι φτωχοι φτωχοτεροι....................

 

Που ειναι τα ωραια χρονια της ελλαδιτσας μας????/?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα παρα πολυ.

εχουν κοψει το μισθο του αντρα μου-δουλευει μονο αυτος-και φοβαμαι για τα χειροτερα.εκοψαν τη συνταξη του μπαμπα μου,που καπως μας βοηθουσε και τωρα πως θα του φτανουν;εχει και 3 παιδια.

τωρα οταν ψωνιζουμε παιρνουμε μονο οτι εχουμε αναγκη και τα φρουτα μετρημενα,οχι με τα κιλα οπως παλια.

φοβαμαι πολυ για το μελλον,αλλα παντα μα παντα σκεφτομαι τι καλα που εχουμε την υγεια μας,ολα ταλλα γινοντε.

υγεια παναπολα βρε παιδια,ετσι να παιρνουμε κουραγιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα για την οικονομική κρίση και τη δημοσκόπηση που είχε ξεκινήσει ήταν πέρυσι με την Αμερική ....

κοίτα μετα απο 1 χρόνο πως γυρίζουν τα πραγματα και μας ΑΦΟΡΑ ολους τελικά ...!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για εμας τωρα αρχισζουν τα δυσκολα την αλλη βδομαδα μενω χωρις δουλεια ο μισθος του συζυγου μειωθηκε λογω περικοπων στο δημοσιο και εχουμε το σπιτι με δανειο. Δουλεια φανταζομαι ειναι πολυ δυσκολο να βρει καποιος κατω απο αυτες τις συνθηκες

Εχω αρχισει να φοβαμαι κι ολο αυτο φαινεται στην συμπεριφορα μου νευρα αγχος και δεν ειναι σωστο για τα παιδακια μου

Ωρες ωρες αν με παισεις απο την μυτη θα σκασω με την αδικια και τα τεχνασματα των "Μεγάλων Δυνάμεων" γιατί δεν μου βγαινει απο το μυαλο οτι ολο αυτο ειναι φτιαχτο γιατι κατι θελουν

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από μένα!!!!Δεν ξέρω αν έχει υπάρξει αντίστοιχο θέμα, γι΄αυτό ανοίγω καινούριο!!!:D

Πείτε λίγο τις συνέπειες της οικονομικής κρίσης στην οικογένεια σας....τι συνήθειες έχετε αλλάξει, σας έχει "χτυπήσει" πολυ???έχει επηρεάσει τη σχέση σας με το/τη σύζηγο??και γενικά πως τα βγάζετε πέρα οικονομικά.....όχι δεν είμαι η ΕΦΟΡΙΑ!!!!

Εγώ προσπαθώ να ανοίξω το δικό μου σπιτικό, είμαι δημ. υπάλληλος και πρόσφατα ξεκίνησα και δεύτερη δουλειά για να μπορέσω να ανταπεξέλθω μιας και δεν υπάρχει βοήθεια από γονείς.....ο καλός μου έχει δική του επιχείρηση, που δεν πάει καλά λόγω της κρίσης και το να ανοίξουμε σπίτι μαζί φαντάζει όνειρο θερινής νυκτός!!!!!!

Έχω απελπιστεί, αλλά προσπαθώ να δίνω κουράγιο και στους 2 μας(αλλά μέχρι πότε????????)Για πείτε τις εμπειρίες σας!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει αλλάξει η ζωή μας.. Ψηνόμαστε από τη ζέστη και δεν παίρνουμε κλιματιστικό.. Ο μισθός του άνδρα μου περικόπτεται..εγώ είμαι σπίτι και στενοχωριέμαι και όλα τα σκέφτομαι και όταν έρχεται μαλώνουμε.. έχουμε κόψει όλες τις εξόδους, δεν πηγαίνουμε διακοπές, έχουμε το δάνειο για το σπίτι και μέσα σε όλα αυτά θέλω ένα μωρό! Ζητάω πολλά? Σκεφτόμαστε να κόψουμε το τηλέφωνο για να γλυτώσουμε λεφτά..

 

Εγώ δε δουλεύω, έχω πολλά πτυχία αλλά κανείς δε με παίρνει στη δουλειά παρόλο που ψάχνω δουλειά 4 μήνες..πώς θα προχωρήσουμε έτσι? ΠΩΣ????

 

Πώς θα κάνουμε ένα παιδάκι έτσι??? Τι να κάνω? Κι ο άντρας μου μου λέει να μην κάνουμε παιδάκι γιατί σκέφτεται το αύριο.. Για αυτό παντρευτήκαμε? Για να βασανιζόμαστε???

Link to comment
Share on other sites

Μας έχει επηρεάσει αρκετά(και φοβάμαι για "παααρα πολύ" αργότερα).

Εγώ είμαι σε άδεια μητρότητας και σε λίγο στο 6μηνο ΟΑΕΔ που σημαίνει οτι θα παίρνω τον μειωμένο κατώτατο μισθό ανειδίκευτου εργάτη για 6 μηνες και γνωρίζοντας οτι στο γραφείο μου η δουλειά πάει κατα διαόλου, φοβάμαι μηπως γυρίσω και σε 3 μήνες μου πούνε "ξου".

Έχω ήδη επηρεαστεί από το γεγονός οτι το γραφείο μου είναι 25χλμ από το σπίτι και το κοστος της βενζίνης μου έχει 2πλασιαστεί(για να πάω με άλλο τρόπο θέλω: αυτοκίνητο,μετρό,αλλαγή μετρό,λεωφορείο).

Ο αντρας μου είναι σε καταστημα εμπορικής αλυσιδας που-όπως τα περισσότερα-πάει κατα διαόλου.Ηδη καθυστερούν να τον πληρώσουν και εκτος αυτού τον έστειλαν σε καταστημα πολύ μακρια από το σπίτι(αλλη βενζίνη από εκεί).

Ολο λεω οτι όλα θα πάνε καλά,οτι τουλάχιστον εχουμε το δικό μας σπίτι και δεν χρωστάμε πουθενα,αλλά το μελλον με ανησυχει.

Οι εποχες που αγόραζα οτι μου αρεσε, που άφηνα ανοικτά φωτα παντού, που αγόραζα 2-3 περιοδικα καθε εβδομαδα,που φευγαμε Σαββατοκυριακα περασε ανεπιστρεπτι!!

Νομίζω οτι αν δεν ειχα μεινει εγκυος πέρσι , τωρα δεν θα το αποφάσιζα...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

πολυ!γιατι παρολο που τα έσοδα μας αυξηθηκαν μιας και απο ωρομισθια εκπαιδευτικος έγινα μονιμη η αγοραστικη αξια των χρηματων πλεον ειναι αστα να πανε!πριν 3χρονια με 100 ευρω αγοραζα τα τροφιμα της εβδομαδας-τωρα ουτε για πλακαΒασικα επειδη έχουμε και τρια παιδια μας τσακιζουν το σουπερ μαρκετ και η δεη!και τα χρεη σε καρτες απο τα προηγουμενα χρονια που με πληρωναν ψιχουλα οποτε θυμοντουσαν...

Παρεπιπτοντως δεη δινουμε στανταρ 200 το διμηνο-μαμαδες με αντιστοιχου μεγεθους οικογενειες κι εσεις τοσα πληρωνετε ή εγω κανω κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει αλλάξει η ζωή μας.. Ψηνόμαστε από τη ζέστη και δεν παίρνουμε κλιματιστικό.. Ο μισθός του άνδρα μου περικόπτεται..εγώ είμαι σπίτι και στενοχωριέμαι και όλα τα σκέφτομαι και όταν έρχεται μαλώνουμε.. έχουμε κόψει όλες τις εξόδους, δεν πηγαίνουμε διακοπές, έχουμε το δάνειο για το σπίτι και μέσα σε όλα αυτά θέλω ένα μωρό! Ζητάω πολλά? Σκεφτόμαστε να κόψουμε το τηλέφωνο για να γλυτώσουμε λεφτά..

 

Εγώ δε δουλεύω, έχω πολλά πτυχία αλλά κανείς δε με παίρνει στη δουλειά παρόλο που ψάχνω δουλειά 4 μήνες..πώς θα προχωρήσουμε έτσι? ΠΩΣ????

 

Πώς θα κάνουμε ένα παιδάκι έτσι??? Τι να κάνω? Κι ο άντρας μου μου λέει να μην κάνουμε παιδάκι γιατί σκέφτεται το αύριο.. Για αυτό παντρευτήκαμε? Για να βασανιζόμαστε???

 

 

 

Την ίδια απορία έχω και εγώ με σένα Κλειώ....πως θα κάνουμε ένα παιδί με αυτή την κατάσταση....γιατί κι εγώ βιάζομαι για ένα μωράκι.Το καλό σε μας είναι ότι θα έχουμε δικό μας σπίτι, αλλά υπάρχουν άλλα δάνεια που τρέχουν λόγω της δουλειάς του καλού μου, που πλέον από την επιχείρηση του δεν φτάνουν να καληφθούν...το μόνο που γυρίζει στο μυαλό μου είναι συνέχεια ένα ΠΩΣ!!!Πως θα τα καταφέρουμε......και αν δεν??τι γίνεται τότε???βρε που φτάσαμε!!!να θέλουμε παιδί και να μην μπορούμε λόγω οικονομικής κρίσης....εννοείται βέβαια ο δικός μου, ούτε να ακούσει για παιδί με αυτήν την κατάσταση!!!ναι το θέλει αλλά όχι τώρα!!

Τι να πω??Ας προσευχόμαστε να μην έχουμε μεγαλύτερα προβλήματα!!

Link to comment
Share on other sites

[...

Παρεπιπτοντως δεη δινουμε στανταρ 200 το διμηνο-μαμαδες με αντιστοιχου μεγεθους οικογενειες κι εσεις τοσα πληρωνετε ή εγω κανω κατι λαθος?

 

πενταμελης οικογενεια ειμαστε ...και εμεισ τοσο δινουμε:-(:-(:-(

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτοντως δεη δινουμε στανταρ 200 το διμηνο-μαμαδες με αντιστοιχου μεγεθους οικογενειες κι εσεις τοσα πληρωνετε ή εγω κανω κατι λαθος?

 

Εκει κι εμεις περιπου...δεν ειχα κλιματιστικο(εβαλα πριν 1 μηνα),εχω στεγνωτηριο(10 πλυντηρια τουλαχιστον τη βδομαδα)

Τωρα καναμε το ρευμα πολυτεκνικο και περιμενω να ερθει ο λογαριασμος να δω διαφορα

4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τα βαλα κάτω ρε παιδια

κατα μέσο όρο τα παγια ειναι 30 ευρώ τη μέρα (φαγητο δεη νερό τηλεφωνο ) ΤΑ ΑΚΡΩς ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ

δε μιλάω για γιατρό , βόλτα το παιδι παπουτσια κοινωνική υποχρέωση ασφάλεια κλπ

 

 

ουφ δε την παλεύω !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...