Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασφαλισμένη ΙΚΑ μέσω συζύγου


Recommended Posts

[/i][/b]

καλημερα σε ολους τους parents.θελω απαντηση απο οποιον ξερει.εχω σταματησει τη δουλεια λογω της γεννησης του τριτου μου παιδιου απο 10 ιαν.2007.μετα ειχα επιδοτουμενη ανεργια για ενα χρονο.απο το μαρτιο του2009 θα ειμαι ασφαλισμενη εμμεσα στα βιβλιαριο του αντρα μου.ειμαι εγκυος παλι και θα γεννησω τον ιουλιο.ξερει καποιος αν πιανεται η επιδοτουμενη ανεργια στα ενσημα?και τι επιδοματα δικαιουμαι ως εμμεσα ασφαλισμενη??ευχαριστω. :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η γυναικα μου ειναι γραμμενη στο ικα,αλλα δεν εχει βιβλιαριο υγειας(δεν εχει συμπληρωσει τα ενσημα).

εγω ειμαι αοριστου χρονου στον Δημο Θεσσαλονικης.τι επιδομα δικαιουμαι?

το βοηθημα τοκετου?

τι δικαιολογητικα χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δυστυχώς δεν γνωρίζω τι ακριβώς δικαιούστε αλλά καλο θα ήταν να πας να ρωτήσεις στο ταμείο σου και θα μάθεις και τα δικαιολογητικά...ρώτα και στο ικα

γιατί νομίζω η γυναίκα παίρνει επίδομα από την ασφάλεια του άντρα μόνο αν δεν δικαιούται από αλλού...ελπίζω να βοήθησα αν και πέρασε μήνας από το μνμ σου

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ!

ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΦΑΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΟΥ! ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ! ΣΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΟΚΕΤΟ ΜΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ! ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

an1cxMh0g410010MTIwZHw0NTQ4NjY0NWRhfHRvIGFzdGVyYWtpIG1vdSBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δυστυχως θα παρεις μονο 880 ευρω που δικαιουται ο συζυγος ...τιποτα αλλο απο οσο ξερω εκτος και αν αλλαξε κατι αλλα για σιγουρια περνα απο το ικα και ρωτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ!

ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΦΑΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΟΥ! ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ! ΣΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΟΚΕΤΟ ΜΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ! ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

 

και εγω που γεννησα πριν 20μηνες ειμαι στον αντρα μου ασφαλισμενη 880ε πηρα μονο..:?

http://www.line_feet_beg_minie_time_1191211200_text_f4ef20ecf0eff5ecf0eff5eae1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

http://www.dev007pfs__.png

Link to comment
Share on other sites

Δλδ βρε κορίτσια στο ικα ζητάνε και όνομα σζγ εεε?

Γιατι και εγώ στην ίδια μοίρα ειμαι! Δεν έχουμε ακομα παντρευτει αλλα μεχρι να παρω τα επιδοματα θα παντρευτούμε και μάλλον δεν θα μου δώσουν και εμενα εε?

eNortjK1UjK2NDM0U7IGXDASyAKl94.png
Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου ρε κοριτσακια οποια ξερει....εχω 130 ενσυμα και μου ειπαν οτι για να καλυφτω για την γεννα πρεπει να συμπληρωσω τα 200 δηλ. 3 μηνες ακομα...το θεμα ειναι οτι τωρα δε δουλευω ...Τι με συμφερει να παρω τα 880 που δινουν οταν σ εχει ασφαλισμενη ο αντρασ σου ή να κοιταξω να κολλησω τους υπολοιπους 3 μηνες που χρειαζονται για να αυτοασφαλιστω....με λιγα λογια ποσα παιρνεις οταν εισαι ασφαλισμενη μονη σου?????

Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου ρε κοριτσακια οποια ξερει....εχω 130 ενσυμα και μου ειπαν οτι για να καλυφτω για την γεννα πρεπει να συμπληρωσω τα 200 δηλ. 3 μηνες ακομα...το θεμα ειναι οτι τωρα δε δουλευω ...Τι με συμφερει να παρω τα 880 που δινουν οταν σ εχει ασφαλισμενη ο αντρασ σου ή να κοιταξω να κολλησω τους υπολοιπους 3 μηνες που χρειαζονται για να αυτοασφαλιστω....με λιγα λογια ποσα παιρνεις οταν εισαι ασφαλισμενη μονη σου?????

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΛΙΣΕΙΣ ΕΝΣΗΜΑ ΙΣΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΣ ΔΛΔ ΑΝ ΕΙΣΟΥΝ 8ΩΡΗ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΕΝΣΗΜΑ Ή ΑΝ ΕΙΣΑΙ 4ΩΡΗ ΤΟ ΙΔΙΟ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΕΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ ΑΔΕΙΑ ΠΡΟ ΛΟΧΕΙΑΣ ΑΝ ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ.ΠΑΝΤΟΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ.....ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΡΙΑ ΣΤΕΙΛΕ ΜΗΝΥΜΑ

an1cEQ6--_B0010MzEyYnwyNjc0MzAxMGRhfHlvdXIgdGV4dA.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια να θεσω και εγω το ερωτημα μου?επειδη ειμαι εγκυος 2μηνων.εχω δουλεψει ενα χρονο αλλα δεν εχω κολλησει ποτε μου ενσημα,ειμαι ασφαλισμενη στον αντρα μου θελω να ρωτησω για το επιδομα του οαεδ γνωριζει καμια κοπελα κατι?αυτο τον καιρο δεν δουλευω

Link to comment
Share on other sites

ANNIA MONO AN DOULEUEIS PERNEIS TO BOITHIMA APO TON OAED....

TO MONO POU DIKAIOUTE O ANTRAS SOU EINAI TA 880 E

VLEPEIS I ANTRES DEN EXOUN DIKAIOMATA THAREIS KAI EMEIS TA KANOUME MNES TA MORA MAS....TES PA

KAI EGO STIN IDIA MOIRA EIMAI ALLA EGO EXO ENSHMA ALLA EPEIDI EIXA ENA KENO APO DOULEIA POU ME DIOKSANE DEN KALIPTO TA ENSIMA POU THELOUN ...

an1cEQ6--_B0010MzEyYnwyNjc0MzAxMGRhfHlvdXIgdGV4dA.gif
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι δουλευω 4 μηνες δεν εχω αλλα ενσημα παρα αυτους τους 4 μηνες σκοπευω να δουλεψω μεχρι να κλεισω τον 8ο αν ολα πανε καλα θα δικειουμαι το 6 μηνο του οαεδ? Πρεπι να κανω κατι απο τωρα? Μηπως να αγορασω εξτρα ενσημα για να καλυψω τα 200? Αν ξερετε βοηθηστε με ειμαι ασχετη

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ!

ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΦΑΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΟΥ! ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ! ΣΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΟΚΕΤΟ ΜΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ! ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

 

αφού έχεις δικό σου κατάστημα λογικά δεν αυτοασφαλίζεσαι??

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

αφού έχεις δικό σου κατάστημα λογικά δεν αυτοασφαλίζεσαι??

Ναι αν ηθελα θα ειχα ΤΕΒΕ αλλα τα οικονομικα δεν μας το επιτρεπουν ακομα και το ΤΕΒΕ μας δινει 3 χρονια απαλλαγη λογο περιοχης με μικρο πληθυσμο! Και ετσι μολις πριν απο 3 μηνες εληξε η δικια μου ασφαλεια (ειχα ΙΚΑ δουλευα 8 χρονια σε καταστημα υπαλληλος) και αναγκαστηκα να μπω στου συζυγου! Κοριτσια τα 880ε που θα παρει ο συζυγος μηπως μπορειτε να μου πειτε με τι διαδικασια τα περνει? δηλ. δικαιολογητικα κτλπ.!

an1cxMh0g410010MTIwZHw0NTQ4NjY0NWRhfHRvIGFzdGVyYWtpIG1vdSBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας, το θέμα έχει ως εξής: η σύζυγος δεν εργάζεται εδώ και χρόνια και κατά συνέπεια την ασφαλίζω εγώ στο βιβλιάριό μου (ΙΚΑ) ως προστατευόμενο μέλος αυτήν και την κόρη μου. Τον άλλο μήνα θα είναι κοντά μας και το νέο μέλος της οικογένειάς μας και η ερώτησή μου είναι τί παίρνω ''πίσω'' από το ΙΚΑ και ποια η διαδικασία.Διευκρινίζω ότι θα ''γεννήσουμε'' με καισαρική και σε ιδιωτικό μαιευτήριο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

μονο το επιδομα του τοκετου τπτ αλλο δν δικαουστε ειτε γεννησετε με φτ ειτε με καισαρικη.δν ξερω αν διαφερει το ποσο που θα εισπραξετε.εχω την εντυπωση οτι στη καισαρικη τομη ειναι λιγα παραπανω.μπορειτε να απευθυνθειτε και στο ικα της περιοχης στις παροχες εκει θα σας κατατοπισουν καλυτερα.

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

ναι στην καισαρικη ειναι λιγα παραπανω, γυρω στα 150ε, αν θυμαμαι καλα. δηλαδη το πολυ 1000. αυτα μονο, αντε με το καλο!!

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολους

θελω να με κατατοπισετε στο τι δικαιουμε απο το ικα

 

καταρχας η συζυγος ειναι στον 7ο μηνα της εγκυμοσυνης

δεν εργαζεται και ειναι προστατευομενο μου μελος στο ικα

τι επιδοματα δικαιουμαστε και τι δικαιολογητικα χρειαζονται

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...ακριβως στην ιδια κατασταση ειμασταν και εμεις...αφου γεννησει με το καλο η γυναικα σου χρειαζετε να πας στο ικα την ληξιαρχικη πραξη γεννησης,τα βιβλιαρια υγειας,αν θυμαμαι καλα πρεπει να ασφαλισεις και το μωρο πρωτα σε εναν απο τους 2...θα σας δωσει το ικα περιπου 1000 ευρω τα οποια εμεις τα πηραμε επιτοπου (επιδομα λοχειας)

με το καλο να υποδεχτειτε το μωρακι σας!!!

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαμαι καλα χρειαζεται κ μια υπευθυνη δηλωση απο την ιδια, που να λεει οτι δεν ειναι ασφαλισμενη σε καποιο αλλο αλλο φορεα.

να ξερεις το εξης, αν η γυναικα σου δεν μπορει να παει στο αστυνομικο τμημα (η' λογω λοχειας, η' για οποιοδηποτε αλλο λογο, ερχετε η αστυνομια σπιτι-η' πας στο α.τ. κ τους εξηγεις, η΄τους περνεις τηλ. απλα πρεπει να υπογραψει το οποιοδηποτε εγγραφο μπροστα στον/στην στυνομικο. το θυμαμαι απο εμας)

με το καλο!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

α!να εχεις υποψιν σου οτι δικαιουστε παραπανω χρηματα αν κανει καισαρικη τομη. οταν με το καλο γεννησει θα περει μια βεβαιωση απο το μαιευτηριο για το ειδος του τοκετου.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...