Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφή μετά το πρώτο έτος


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ο μικρός μου τρωει πολλα σνακ ενδιάμεσα των γευμάτων και αναρωτιέμαι αν επιβαρύνουν το στομαχακι του. Συνέχεια τον βλέπω να τρώει και ιδίως όταν είναι με την γιαγιά. Θα φάει μπισκότα, ψωμί, μπανάνα, μανταρίνι, ενα τέταρτο τοστ, λίγο κουλούρι με σουσάμι.

  Νομιζω πως τα κύρια γεύματα μετά το χρόνο είναι τρία + δύο σνακ+ το γάλα πρωί βραδυ. Να του τα κόψω τα τσιμπολογηματα? 

Κ στα γεύματα γενικά τρώει μεγάλες ποσότητες? Αν το παιδάκι σ είναι καλά στα κιλά του κ δεν παχαινει με τα πολλά τσιμπολογηματα δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα να τα τρώει. Ίσως για να διατηρείται στα κιλά του κ να παίρνει τα αναμενόμενο μηνιαίο βάρος τα χρειάζεται τόσα τσιμπολογηματα, όμως αν δεις ότι παίρνει περισσότερο βάρος από αυτό που θα έπρεπε ας του κόψεις μερικά σνακ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτο που θυμαμαι κ με την κορη μου ενος ετους ηθελε ανα μια ωρα να τρωει,μικρη ποσοτητα αλλα ζητουσε

Ειναι μικρο το στομαχακι τους κ γεμιζει γρηγορα.αν τρωει καλα στα κυρια,δ βλεπεις να ενοχλειται κ ειναι υγιεινες επιλογες δ ειναι κακο να τσιμπολογαει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , mama16 είπε:

Κ στα γεύματα γενικά τρώει μεγάλες ποσότητες? Αν το παιδάκι σ είναι καλά στα κιλά του κ δεν παχαινει με τα πολλά τσιμπολογηματα δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα να τα τρώει. Ίσως για να διατηρείται στα κιλά του κ να παίρνει τα αναμενόμενο μηνιαίο βάρος τα χρειάζεται τόσα τσιμπολογηματα, όμως αν δεις ότι παίρνει περισσότερο βάρος από αυτό που θα έπρεπε ας του κόψεις μερικά σνακ.

Είναι 81 εκ κ 10.5 κιλά. Κανονικός μου φαίνεται. Το τελευταίο δίμηνο πήρε πάνω από ένα κιλό κ ή παιδίατρο είπε πως για τόσο μεγάλο μωρό είναι αρκετό.

πρίν από 12 λεπτά , vicky86 είπε:

Αυτο που θυμαμαι κ με την κορη μου ενος ετους ηθελε ανα μια ωρα να τρωει,μικρη ποσοτητα αλλα ζητουσε

Ειναι μικρο το στομαχακι τους κ γεμιζει γρηγορα.αν τρωει καλα στα κυρια,δ βλεπεις να ενοχλειται κ ειναι υγιεινες επιλογες δ ειναι κακο να τσιμπολογαει

Αν του αρέσει το κυρίως το αδειάζει το πιατακι 200-250 μλ περίπου. Με το μάτι το υπολογιζω. 

  Δεν νομίζω να ενοχλείται. Μόνο μία φορα  έβγαλε μία μπουκιά τοστ μετά από μισή ώρα που είχε φάει. 

  Κι άλλη μία φορά του έδωσα φακές κ τον έβλεπα σαν ναρκωμενο για την υπόλοιπη μερα , σαν να του έπεσαν βαριές κ δεν του ξανά έδωσα όσπρια. 

  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Είναι 81 εκ κ 10.5 κιλά. Κανονικός μου φαίνεται. Το τελευταίο δίμηνο πήρε πάνω από ένα κιλό κ ή παιδίατρο είπε πως για τόσο μεγάλο μωρό είναι αρκετό.

Αν του αρέσει το κυρίως το αδειάζει το πιατακι 200-250 μλ περίπου. Με το μάτι το υπολογιζω. 

  Δεν νομίζω να ενοχλείται. Μόνο μία φορα  έβγαλε μία μπουκιά τοστ μετά από μισή ώρα που είχε φάει. 

  Κι άλλη μία φορά του έδωσα φακές κ τον έβλεπα σαν ναρκωμενο για την υπόλοιπη μερα , σαν να του έπεσαν βαριές κ δεν του ξανά έδωσα όσπρια. 

  

Μια χαρά είναι στο βάρος, συνέχισε έτσι αλλά αν δεις κ τους επόμενους μήνες να παίρνει πάνω από μισό κιλό το μήνα ας δίνεις λίγα λιγότερα να τρώει. Μετά το χρόνο νομίζω ότι δεν πρέπει να παίρνουν παρά πολύ βάρος

Link to comment
Share on other sites

Αν τρώει καλά τα κυρίως και τα σνακ είναι υγιεινά δεν έχεις θέμα. Προσωπικά θα περιόριζα τα ψωμοειδή (ειδικά το σκέτο ψωμί) αν προβληματιζόμουν.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ο μικρός μου τρωει πολλα σνακ ενδιάμεσα των γευμάτων και αναρωτιέμαι αν επιβαρύνουν το στομαχακι του. Συνέχεια τον βλέπω να τρώει και ιδίως όταν είναι με την γιαγιά. Θα φάει μπισκότα, ψωμί, μπανάνα, μανταρίνι, ενα τέταρτο τοστ, λίγο κουλούρι με σουσάμι.

  Νομιζω πως τα κύρια γεύματα μετά το χρόνο είναι τρία + δύο σνακ+ το γάλα πρωί βραδυ. Να του τα κόψω τα τσιμπολογηματα? 

Απ' οτι διάβασα είστε πολύ καλά στα κιλά, να σκεφτείς το δικό μου γομαράκι είναι13-13.5 κιλά.. Εγώ θα πρόσεχα λίγο τα μπισκότα, ψωμί, κουλουράκια κλπ, αν τρώει σωστά τα γεύματα του, το να φάει λίγο μανταρίνι ή λίγο μπανάνα δεν νομίζω να πειράζει

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα κοριτσια,μια χαρα ειναι σε υψος κ κιλα.περισσοτερα λαχανικα κ φρουτα κ λιγοτερους υδατανθρακες στα σνακ

Θα ετυχε με τις φακες,δοκιμασε ξανα οσπρια.μπορεις να τα κανεις κ σαν μπιφτεκια

Ετσι κ αλλιως λογω εμβολιων λογικα θα πηγαινετε συχνα παιδιατρο τωρα,οποτε θα το βλεπετε κ το βαρος

Ειναι χειμωνας,εχουν αρχισει να καινε κ παραπανω θερμιδες με το περπατημα τα εχουν αναγκη

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ο μικρός μου τρωει πολλα σνακ ενδιάμεσα των γευμάτων και αναρωτιέμαι αν επιβαρύνουν το στομαχακι του. Συνέχεια τον βλέπω να τρώει και ιδίως όταν είναι με την γιαγιά. Θα φάει μπισκότα, ψωμί, μπανάνα, μανταρίνι, ενα τέταρτο τοστ, λίγο κουλούρι με σουσάμι.

  Νομιζω πως τα κύρια γεύματα μετά το χρόνο είναι τρία + δύο σνακ+ το γάλα πρωί βραδυ. Να του τα κόψω τα τσιμπολογηματα? 

Συμφωνα με τη δικη μου παιδιατρο ειναι πολυ σημαντικο να εχει προγραμνα στο φαγητο και κυριως σταθερη ωρα και ποσοτητες στο πρωινο-μεσημεριανο-βραδινο. Τωρα για τα ενδιαμεσα σνακ δεν νομιζω οτι παιζει ρολο αν θα τα φαει σε μια δοση ή ως τσιμπλογηματα, αρκει τα κυριως γευματα να μην επηρεαζονται. Και επισης προσεξε τις ποσοτητες. Προσπαθησε τα τσιμπολογηματα να ειναι υγιεινα σνακ και οχι μπισκοτα ή ψωμιά. Αν δεις οτι δεν τρωει το φαγητο του το μεσημερι ή το βραδυ σιγουρα πρεπει να μειωσεις τα τσιμπολογηματα. Παντως συμφωνα με τους παιδιατρους η συνηθεια του τσιμπολογηματος προδιαθετει σε παιδικη παχυσαρκια αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανησυχω για τα κιλά του. Θέλω μόνο να τρώει όταν πειναει και να μην τσιμπα για να περάσει η ώρα ή από συνήθεια. Αυτό δεν ξέρω πως να το καταφερω. Γενικά ζητά φαγητό και ή γιαγιά του απ την άλλη του δίνει πριν ζητησει. 

  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δεν ανησυχω για τα κιλά του. Θέλω μόνο να τρώει όταν πειναει και να μην τσιμπα για να περάσει η ώρα ή από συνήθεια. Αυτό δεν ξέρω πως να το καταφερω. Γενικά ζητά φαγητό και ή γιαγιά του απ την άλλη του δίνει πριν ζητησει. 

  

Αυτό με τις γιαγιάδες είναι μεγάλη πληγή. Εμένα η πεθερά μου που την κρατούσε πολλές ώρες την ημέρα λόγω δουλειάς ούτε και ξέρω τι της έδινε. Τώρα που την έχω εγώ εδώ κι ένα μήνα που σταμάτησα τη δουλειά λόγω επικείμενης γέννας η μικρή έχει γίνει κορμάρα! Έρχεται η γιαγιά να τη δει τις προάλλες και αρχίζει: πωπω το παιδί αδυνάτισε!! Μα καλά, τίποτα δεν της δίνετε; ούτε μπισκότα, ούτε ψωμάκι, ούτε γλυκάκι ή έστω σοκολατίτσα; να σημειώσω πως έχω δηλώσει σαφέστατα άπειρες φορές ότι δεν θέλω να τρώει τίποτα από αυτά και κυρίως όχι γλυκά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν ανησυχω για τα κιλά του. Θέλω μόνο να τρώει όταν πειναει και να μην τσιμπα για να περάσει η ώρα ή από συνήθεια. Αυτό δεν ξέρω πως να το καταφερω. Γενικά ζητά φαγητό και ή γιαγιά του απ την άλλη του δίνει πριν ζητησει. 

  

 

Άρα δεν τα ζητάει μόνος του πάντα. Αν θες να τρώει όταν πεινάει ο ίδιος, να αυτορυθμιστεί δηλαδή, θα πρέπει να του προσφέρονται μέχρι 2 σνακ. Όταν προσφέρονται παραπάνω υπάρχει ο κίνδυνος που φοβάσαι. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 3/1/2018 at 0:29 ΜΜ, Lenia16 είπε:

Χοιρινό δεν έχω δώσει γιατί δεν τρώμε κ εμείς ιδιαίτερα. Από όσπρια φακες, φασολάδα κ γιγαντες, τα τρώει μόνο αν την ξεγελαω με ψωμί. Τυροκομικά σχεδον όλα τα ελληνικά. Το κρέας το βράζω αρκετά στη χύτρα να μαλακώσει κ το δινω κομματάκια. Γενικά τα πάντα τα τρώει κομματάκια ή πχ τους γίγαντες πατημενους με το πηρούνι. Τον αρακά τον τρώει μόνη της μπιζέλι μπιζελι. Μεγάλη επιτυχία! Εννοείται πως τα περισσότερα δεν της αρέσουν έτσι; Μη νομίζεις ότι έχω καμία φαγανη. Αλλά προσπαθώ. 

 

Λοιπόν αυτό που αλεθω πάντα είναι οι σούπες. Τις κάνω βελουτε γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να μπει στο στόμα ούτε ίχνος σούπας, κ ρίχνω μέσα κομματάκια είτε μοσχαριού είτε ψαριού. Το μοσχάρι δεν το θέλει καθόλου κ το κάνω ίνες για να το φάει. 8 δόντια έχει η δικιά μου αλλά τα μασάει με τα πίσω ούλα όπως κ εμείς. Της έδειχνα πάντα την κίνηση κ τώρα μου το δείχνει αυτή πως μασάει! Αν είναι μαλακές οι τροφές κ σε μικρές μπουκιτσες να μπορούν να τις διαχειριστουν μη φοβάσαι. Δοκίμασε!

Δοκίμασα! Του έφτιαξα κοτόπουλο με πεπονακι και το κοτόπουλο το λιανισα λίγο και το έφαγε μία χαρά! Εκανα και κοκκινιστες πατάτες με μοσχαράκι και το κρέας το έκανα μικρά μικρά κυβακια και το τίμησε δεόντως! 

 

  Γενικά προτιμά τα μη αλεσμενα αλλά το πρωί του φτιάχνω φρούτοκρέμα,  έτσι τρώει πολλά φρούτα μαζί. Κομμάτια αν του δωσω (μπανάνα, ώριμο αχλάδι, μανταρίνι) θα τα φάει αλλά μήλο φοβάμαι να δοκιμάσει μόνος του. Μου φαίνεται σκληρό! Πως το τρώνε τα δικά σας μωρά?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δοκίμασα! Του έφτιαξα κοτόπουλο με πεπονακι και το κοτόπουλο το λιανισα λίγο και το έφαγε μία χαρά! Εκανα και κοκκινιστες πατάτες με μοσχαράκι και το κρέας το έκανα μικρά μικρά κυβακια και το τίμησε δεόντως! 

 

  Γενικά προτιμά τα μη αλεσμενα αλλά το πρωί του φτιάχνω φρούτοκρέμα,  έτσι τρώει πολλά φρούτα μαζί. Κομμάτια αν του δωσω (μπανάνα, ώριμο αχλάδι, μανταρίνι) θα τα φάει αλλά μήλο φοβάμαι να δοκιμάσει μόνος του. Μου φαίνεται σκληρό! Πως το τρώνε τα δικά σας μωρά?

Εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει το μηλο να το δινω σε λεπτες φλουδες. Ετσι το εκοβα πολυ λεπτες φλουδες με τον αποφλοιωτη. Επισης η πεθερα μου το ετριβε στον τριφτη, ομως ετσι δεν μπορει να το παρει με το χερακι θελει παλι κουταλι και δεν το προτιμω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , CME2205 είπε:

Εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει το μηλο να το δινω σε λεπτες φλουδες. Ετσι το εκοβα πολυ λεπτες φλουδες με τον αποφλοιωτη. Επισης η πεθερα μου το ετριβε στον τριφτη, ομως ετσι δεν μπορει να το παρει με το χερακι θελει παλι κουταλι και δεν το προτιμω. 

Πολύ καλή ιδέα! Δεν το σκέφτηκα καν! Θα το δοκιμασω! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δοκίμασα! Του έφτιαξα κοτόπουλο με πεπονακι και το κοτόπουλο το λιανισα λίγο και το έφαγε μία χαρά! Εκανα και κοκκινιστες πατάτες με μοσχαράκι και το κρέας το έκανα μικρά μικρά κυβακια και το τίμησε δεόντως! 

 

  Γενικά προτιμά τα μη αλεσμενα αλλά το πρωί του φτιάχνω φρούτοκρέμα,  έτσι τρώει πολλά φρούτα μαζί. Κομμάτια αν του δωσω (μπανάνα, ώριμο αχλάδι, μανταρίνι) θα τα φάει αλλά μήλο φοβάμαι να δοκιμάσει μόνος του. Μου φαίνεται σκληρό! Πως το τρώνε τα δικά σας μωρά?

Μπραβο σας! Μωρέ μεγαλώνει το αγόρι σου κ ανακαλύπτει, μην τον φοβάσαι, απλά να είσαι πάντα από πάνω. Εγω από τότε που έκοψε τα αλεσμένα δεν έχω δώσει ακόμα μηλο γιατί φοβάμαι. :roll: Δεν είχα σκεφτεί τις πολύ λεπτές φλούδες, καλή ιδέα @CME2205 θα το δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω στο χοντρο του τριφτη το εκανα στην κορη μου μεχρι 10μηνων

Στον μικρο 7μηνων του εδινα μπαστουνακια ελαφρως βρασμενο το μηλο,ισα να μαλακωσει

Μετα ηταν καλοκαιρι κ δ το τιμουσαμε συχνα,με τοση ποικιλια στα φρουτα κ μαλιστα πιο ωραια.τωρα απο σεπτεμβρη δλδ 10-10,5μηνων του δινω σε μικρα κομματακια γτ θελει να τον ταιζω κ στομα με το πηρουνι ο δικος μου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , vicky86 είπε:

Εγω στο χοντρο του τριφτη το εκανα στην κορη μου μεχρι 10μηνων

Στον μικρο 7μηνων του εδινα μπαστουνακια ελαφρως βρασμενο το μηλο,ισα να μαλακωσει

Μετα ηταν καλοκαιρι κ δ το τιμουσαμε συχνα,με τοση ποικιλια στα φρουτα κ μαλιστα πιο ωραια.τωρα απο σεπτεμβρη δλδ 10-10,5μηνων του δινω σε μικρα κομματακια γτ θελει να τον ταιζω κ στομα με το πηρουνι ο δικος μου

Και τα μακροστενα μπαστουνακια καλή ιδέα! 

  Μιας και το ανέφερες, δεν υπάρχει κίνδυνος με το πηρούνι να τρυπηθει ή χρησιμοποιείς παιδικά από σιλικόνη? 

Link to comment
Share on other sites

Εχω κ παιδικο,αλλα δ τρυπιεται γτ τον ταιζω εγω,δ θελει ο κυριος να κανει κτ μονος

Επισης ειναι καποιες ποικιλιες μηλων,δ τις ξερω κιολας,συνηθως πολυ μεγαλα κ σκουρο κοκκινο,που ειναι πολυ μαλακα.οπως κ τα φιρικια ενθουσιασαν εμενα τα μικρα μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...