Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφή μετά το πρώτο έτος


Recommended Posts

Οκ το ερώτημα είναι σχετικό....

Βραδυνό δίνετε ή δεν δίνετε φιλενάδες;;;

 

Να σας εξηγήσω...

Το καλοκαίρι συνηδειτοποίησα ότι η Άννα πεινούσε το βράδυ...Οπότε άρχισα να της δίνω κατά τις 20.00 ή τραχανά ή κάποιο άλλο ζυμαρικό (μία κουταλιά σούπας ) με λαχανικά που περίσσεψαν από το μεσημέρι...

Και είδα το φως μου...

Δηλαδή το πρόγραμμα είναι ως εξής

7 - γάλα

9 - 2 φρούτα κομμένα κομμάτια

11 - μπανάνα (ή αυγό 3 φορές την εβδομάδα)

14 - κρέας/κοτοπουλο/ψάρι με λαχανικά

17 - γιαουρτι κανονικό σκέτο

20 - βραδυνό (όπως περιέγραψα παραπάνω)

21.30 - γάλα και ύπνος

Την νύχτα δεν θηλάζουμε πλέον.

 

Μπορεί να θηλάσει και το απόγευμα μία φορά...

Το θέμα είναι ... πάμε για παχυσαρκία, έτσι όπως την ταΐζω και το βράδυ ή θα την γλυτώσουμε;;;; :?

Τρώει ανάλατα (ευτυχώς ακόμα) και εμείς επίσης... Τσακίζει τα πάντα και δεν αφήνει τίποτα... (αυτό το τελευταίο με φοβίζει)... όσο για το βάρος έχω κοψομεσιαστεί! :roll:

Επίσης δεν της δίνω τίποτα γλυκό (μπισκότα κλπ) επίσς από φόβο για παχυσαρκία...

 

αν κράταγες το βραδυνό, αλλά εναλλάξ στις 11 ή στις 17 θήλαζες??? δηλ. αν δε δώσεις μπανάνα ή αυγό στις 11 και θηλάσεις, στις 17 να δώσεις το γιαούρτι. Την επόμενη, στις 11 μπανάνα ή αυγό και στις 17 θηλασμός..κάπως έτσι. Πιστεύεις ότι θα δούλευε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν κράταγες το βραδυνό, αλλά εναλλάξ στις 11 ή στις 17 θήλαζες??? δηλ. αν δε δώσεις μπανάνα ή αυγό στις 11 και θηλάσεις, στις 17 να δώσεις το γιαούρτι. Την επόμενη, στις 11 μπανάνα ή αυγό και στις 17 θηλασμός..κάπως έτσι. Πιστεύεις ότι θα δούλευε?

 

Κατάλαβα το σκεπτικό σου (καλά τζινιους είμαι :lol: )...

Θηλάζει 3η φορά αν με δει και θυμηθεί... (δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι). Είπα να κρατήσω τους 2 βασικούς θηλασμούς... Επίσης αυτές τις μέρες δεν δουλεύω, αλλά σε λιγάκι θα ξαναρχίσω (και εφημερίες...) Οπότε πάλι δεν θα με έχει διαθέσιμη...

 

Ολγ@ με ησύχασες...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι της ηλικίας εμένα και η μεγάλη και τώρα η μικρή τρώει πολύ. Της Έλενας μετά τα 2 της κόπηκε λίγο η όρεξη. Η μικρή τρώει ότι βρει μπροστά της....Ο παιδίατρος πάντως για την Έλενα που είχε ξεφύγει λίγο σε βάρος με είχε ρωτήσει τί τρώει και όταν του είπα ότι δεν δίνω γλυκά και κρέμες έτοιμες αλλά φρούτα-λαχανικά κλπ μου είπε ότι θα ρυθμίσει μόνη της σταδιακά την κατάσταση.Έτσι έγινε, μετά τα 2 άλλαξε "διατροφικές συνήθειες" και τώρα είναι μια χαρά. Ελπίζω και η μικρή να ακολουθήσει το παράδειγμά της αλλιώς θα φάει κι εμάς σε λίγο.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

felini, διάβαζα στον Sears ότι το βραδυνό καλόν είναι να περιέχει περισσότερα carbs και λιγότερα λίπη και πρωτεϊνες, ούτως ώστε ο οργανισμός του παιδιού να μην μπει σε πολύ δουλειά να καίει τις πρωτεϊνες, αλλά να δουλεύει στο ...ρελαντί:) Αυτό θα την βοηθήσει να έχει καλύτερο ύπνο.

 

Άρα τοστάκι, ζυμαρικό, κλπ είναι καλές επιλογές για βραδυνό.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δοκιμασα να φαει το μωρο γαλα με κουακερ και μονο που δεν τα βγαλε πανω μου.Και εδω που τα λεμε δεν τρωγεται!Να μην σας πω τι μου θυμισε.Εγω παντως δεν μπορουσα να το φαω! Εσας τα παιδακια σας το τρωνε δηλαδη?Ενταξει δε μπορω να πω καλη και η υγιεινη διατροφη αλλα να χει και λιγο γευση το φαγητο τους!Αυριο μεθαυριο που θα καταλαβαινουν τις γευσεις θα τρωνε ολες τις αηδιες απο απωθημενο. Βεβαια μετα της εκανα την μπισκοτοκρεμα της μιλουπα(γιατι δεν εχει ζαχαρη) επισης χορτο αλλα την εφαγε τουλαχιστον.

Επισης δοκιμαστε κοτοπουλο - μπαμια - καροτακι - πατατουλα με λεμονι. |Ξετρελλαινονται αφου και εμενα μαρεσε οταν το δοκιμασα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εχω προβλημα...

καταρχην

09.00 γαλατακι 250ml

11.00 γιαουρτακι μισο teddy και μπισκοτακι μιραντα η κουακερ ολικης αλεσης,η αυγο,η φρουτοκρεμα

14.00φαγητο κοτοπουλο,ψαρι,μοσχαρακι αλλα και δικα μας φαγητα

18.00 παμε παιδοτοπο και μισοτρωμε γιαουρτακι οποτε τρωμε και κανενα κρακερ ολικης

21.00γαλα 250ml και νανι.

 

 

το θεμα μου ειναι οτι ειμαστε λιγο πανω απο το οριο στο βαρος 14 μηνων 11 κιλα,και ολη μερα γκρινιαζουμε μαμ και μαμ συνεχεια κραταει κατι στο χερι του ειτε μπισκοτο ειτε κρακερ με αποτελεσμα να μην τρωμε τιποτα απο τα κυριως μας ολοκληρα εκτος απο το γαλα.αν του τα κοψω ομως τα σνακ γκρινιαζει καιφωναζει συνεχεια μαμ...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Αν αντί για σνακ, του δόσεις φαγάκι (ή φρούτο, ή γιαούρτι) όλες τις φορές που ζητάει?Αποκλείεται να τρώει για πάντα πάρα πολύ. Θα ισορροπήσει γρήγορα μόνος του.

Με τα σνακ, όπως κι εμείς, δεν αισθάνονται ποτέ σχεδόν κορεσμό

Εξαφάνισε ΟΛΑ τα σνακ από το σπίτι (να μην τα βλέπει) και δίνε του μπισκότα κλπ μόνο έξω.

Και βασικά μην τον αφήνεις να κυκλοφορεί με φαγητό στο χέρι.

Όποτε θέλει να φάει...τσούπ, στο καρεκλάκι ή όπου αλλού τρώει.

Σίγουρα δεν θα θέλει να είναι συνέχεια καθισμένος και περιορισμένος :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πάντως να τρώει παρά να μη τρώει.

Εμείς είμαστε 16 μηνών 9300 κιλά και μόλις 75 πόντους.

Στο καθισματάκι πλέον δεν κάθεται. Το ίδιο συμβαίνει και με εσας;

Για να φάει γίνεται χαμός. Δεν κάθεται σε ένα σημείο και παίρνει πάρα πολύ ωρα.

Γενικώς πάντα ήταν δύσκολη στο φαγητό. Μόνο το καλοκαίρι που ήταν στη θάλασσα έτρωγε άνετα.

Και δυστυχώς ακόμη τρώει αλεσμένα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το ερώτημα είναι σχετικό....

Βραδυνό δίνετε ή δεν δίνετε φιλενάδες;;;

Φιλενάδα όχι! ακόμη δεν έχω δώσει βραδυνό! απλά μερικές φορές τρώει αργούτσικα το γιαουρτάκι ή το τοστάκι του!
Το θέμα είναι ... πάμε για παχυσαρκία, έτσι όπως την ταΐζω και το βράδυ ή θα την γλυτώσουμε;;;;
:lol::lol::lol: νομίζω θα τη γλιτώσετε! φαντάζομαι πως και η δική σου είναι ακάθιστη οπότε... τα καίει μεσ' τη μέρα!!!
Τρώει ανάλατα (ευτυχώς ακόμα)
κι εμένα, τα δικά του φαγητά όμως... γιατί τα δικά μας... το έχουν το αλατάκι τους! (ευτυχώς έχω πάρει το light που είναι με 40-50% λιγότερο αλάτι!!)
Τσακίζει τα πάντα και δεν αφήνει τίποτα... (αυτό το τελευταίο με φοβίζει)...
νομίζω είναι γενικό το κακό!! μια από τα ίδια σου λέω!!!
όσο για το βάρος έχω κοψομεσιαστεί!
:lol::lol::lol: πες μου κάτι καινούριο!! αλήθεια πόσο είναι;
Επίσης δεν της δίνω τίποτα γλυκό (μπισκότα κλπ) επίσς από φόβο για παχυσαρκία...
εγώ έχω και κόλλημα με τη ζάχαρη! (προσωπικά βάζω και στο γάλα μου... έτσι αποφεύγω όσο μπορώ να τη μάθει!!)

 

katerina24, τελικά κάνει πάρτυ με τις ρυζογκοφρέτες! του άρεσαν πολύ, απλά ακόμη έχουμε ένα θεματάκι, να μάθει να κόβει μικρούτσικα κομματάκια για να μη πνίγεται!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

09.00 γαλατακι 250ml

11.00 γιαουρτακι μισο teddy και μπισκοτακι μιραντα η κουακερ ολικης αλεσης,η αυγο,η φρουτοκρεμα

14.00φαγητο κοτοπουλο,ψαρι,μοσχαρακι αλλα και δικα μας φαγητα

18.00 παμε παιδοτοπο και μισοτρωμε γιαουρτακι οποτε τρωμε και κανενα κρακερ ολικης

21.00γαλα 250ml και νανι.

 

 

το θεμα μου ειναι οτι ειμαστε λιγο πανω απο το οριο στο βαρος 14 μηνων 11 κιλα,και ολη μερα γκρινιαζουμε μαμ και μαμ συνεχεια κραταει κατι στο χερι του ειτε μπισκοτο ειτε κρακερ με αποτελεσμα να μην τρωμε τιποτα απο τα κυριως μας ολοκληρα εκτος απο το γαλα.αν του τα κοψω ομως τα σνακ γκρινιαζει καιφωναζει συνεχεια μαμ...

 

Βασικά το πρόβλημα το εντοπιζω εδώ ... εξαφάνισε όλα τα σνακ τύπου μπισκότα κράκερ από το οπτικό του πεδίο και δοκίμασε να του προσφέρεις κάτι πιο υγιεινό και με λιγότερες θερμίδες που δεν θα του κόψει την όρεξη πχ εγώ της δίνω αγγουράκι καθαρισμένο σε λεπτές φέτες, καροτάκι βρασμένο σε λωρίδες, καρδούλα μαρουλάκι, φρουτάκι κτλ. Αν δεν το θέλει ας τον, μη του δώσεις τίποτα άλλο και προσπαθησε να του αποσπάσεις την προσοχή με κανένα παιχνίδι. Επίσης συμφωνώ με την Εliza που λέει ότι τρώμε πάντα στο τραπέζι και δεν περιφερόμαστε με το φαγητό ... πέρα από τις σωστές διατροφικές συνήθειες δεν μπορούμε να κυνηγάμε τα ψίχουλα όλη μερα...

Πάντως από το πράγραμμα του (αν εξαιρέσουμε τα σνακ) έτσι όπως το περιγράφεις δεν μου φαίνεται ότι τρώει πολύ, το αντίθετο μάλιστα ... το Κατερινάκι να φανταστείς στην δικιά σας ηλικία ξεκίνησε και το δείπνο στις 20.00 που προαναφέραμε παραπάνω με την felinidoc.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

thnx κορίτσια για τις πληροφορίες!

 

doo, και εγώ το διάβασα γι αυτό το βράδυ της δίνω αστράκι κλπ, με λίγο μπρόκολο ή κολοκύθι αν έχει περισσέψει από το μεσημέρι...

 

Ελίζα, δεν κυκλοφορεί με τίποτα σε σνακ στο χέρι (ούτε μπισκότο, ούτε καν ρυζογκοφρέτα)

 

xrysalis, έχουμε ξεπεράσει τα 11 κιλά αλλά δεν κάθεται εύκολα να την ζυγίσω οπότε δεν ξέρω. Όταν θα πάμε παιδίατρο θα σου πω. Βέβαια, ευτυχώς ψήλωσε κιόλας αλλά η κοιλίτσα φαίνεται... :oops:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ελίζα, δεν κυκλοφορεί με τίποτα σε σνακ στο χέρι (ούτε μπισκότο, ούτε καν ρυζογκοφρέτα)

και πολύ καλά κάνει!!

Δεν το έλεγα για σας πάντως...στην ΙΟΚΑΣΤΗ πήγαινε η απάντηση :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, ευτυχώς ψήλωσε κιόλας αλλά η κοιλίτσα φαίνεται... :oops:
Έλα βρε! η κοιλίτσα είναι μπόι :lol::lol::lol:

μη σκας σε τέτοια ηλικία!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

eliza ,xrysalis σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας,πραγματικα δεν ειχα σκεφτει οτι δεν πρεπει να τρωει και να αλωνιζει ολο το σπιτι (κι ειμαι ολη μερα αγκαλια με την ηλεκτρικη σκουπα!!!!!!!!!)θα εφαρμοσω τις συμβουλες σας αμεσα και θα επανελθω!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες. Ο γιος μου είναι 15 μηνών γύρω στο 12,500 κιλά και 83,5 ύψος. Γενικά τρώει τα πάντα αλλά πάντα μου κάνει το εξής. Μόλις με δει στην κουζίνα έρχεται φωνάζοντα μαμι μαμι (αυτό είναι το φαγητό όχι το μαμά αγγλιστί..) σε τέτοιες περιπτώσεις του δίνω καμιά ριζογκοφρέτα ή λίγο φρούτο. Τώρα έχω μπερδευτεί με τον παιδικό. Στις 8 πίνει γάλα στις 9-9,30 τρώει φρούτα στον παιδικό στις 12 τρώνε μεσημεριανό και στις 3 περίπου απογευματινό. Όταν γυρίζουμε σπίτι γύρω στις 17,30 του δίνω το αυγό αλλά μετά ξαναπεινάει οπότε ανάλογα του δίνω κάτι. Είτε λίγο φαγητό από το μεσημέρι, τραχανά με χίλια ζόρια, γιαούρτι με μέλι και κορν φλέικς χωρίς ζάχαρη, ψωμί με αβοκάντο λάδι και λεμόνι η τοστ. Μόλις καθόμαστε στο καρεκλάκι τρώει λίγο και μετά φωνάζει θέλει να κατέβει κάτω. Τον κατεβάζω τον βάζω στην καρέκλα δεν θέλει. Αρχίζει λοιπόν να τρέχει και να παίζει και όταν το θυμάται έρχεται τρώει μία μπουκιά και ξανά τα ίδια. Δεν ξέρω τι να κάνω. Καμμιά ιδέα δεν θέλω να τον κυνηγάω μέσα στο σπίτι με το φαγητό στο χέρι.

Επίσης επειδή του πηγαίνω δικό μου φαγητό στον παιδικό δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω κάθε μέρα και συνήθως τρώει 2 μέρες το ίδιο φαγητό. Φοβάμει όμως μήπως του στερώ βιταμίνες έτσι. Εσείς πόσες φορές δίνεται κόκκινο κρέας πόσες πουλερικό και πόσες ψάρι. Ας πούμε την προηγούμενη εβδομάδα έφαγε μία φορά ψάρι. Αυτή την βδομάδα Δευτέρα ψάρι, Τρίτη Τετάρτη φασολάκι, Πέμπτη Παρασκευή κοτόπουλο με λαχανικά ντομάτα και μακαρόνια. Αύριο θα φάει μοσχάρι και την Κυριακή πάλι ψάρι. Ο παιδίατρος μου έχει πει και μία φορά την εβδομάδ κόκκινο κρέας είναι καλά.

Αυτό το γάλα της Αμερικανικής σχολής είναι αγελαδινό. Εγώ του δίνω φρέσκο κατσικίσιο της ΕΒΟΛ. Τώρα όμως η ΕΒΟΛ θα ξαναβγάλει γάλα το Δεκέμβριο οπότε του δίνω η Λιβαδερός αγελαδινό ή ένα εισαγόμενο αυστριακό βιολογικό κατσικίσιο αλλά μακράς διαρκείας που θέλω να το αποφεύγω.

Περιμένω καμιά συμβουλή για το φαγητό από τις πιο έμπειρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

POPOKI τα μωράκια μας έχουν κοντινή ηλικία!

για το κυνίγι δε μπορώ να σου πω και πολλά! μάλλον έχει να κάνει με το παιδί και με το πως ειναι μαθημενο.

Εγώ πχ θέλω να ξέρει πως οταν τρωμε.... τρώμε και οταν παιζουμε... παιζουμε! Είναι φαγανός και γενικά υπάκουος! Δεν το κυνηγισα ποτέ! Απλά μερικές φορές που μου κάνει κόλπα στο καρεκλάκι του τον παίρνω αγκαλιά μου ή στο τραπέζι της κουζίνας και αποτελειώνουμε ή (εφόσον το επιτρέπει ο καιρός) στο τραπέζι της βεράντας που χαζευει αυτοκινητα, σκυλάκια κλπ :wink:

 

Το δικό σου μάλιστα είναι και καλοθρεμένο οπότε μην πολυσκας για το απογευματινό του! ίσως είναι αρκετά χορτάτος και δεν έχει και πολύ όρεξη!

 

Για τα γέυματά του τώρα... το πρόγραμμα μας τις καθημερινες που εργαζομαι και το κρατανε οι γιαγιαδες... συνήθως έχει ως εξείς (γιατί ΣΚ όλο και ξεφευγουμε!)

8:00 θηλασμος

10:00 αυγό

11:00 φρουτόκρεμα (αλεσμένα για να τρώει ποσότητα!)

14:00 μεσημεριανό (που το πάω ημερησίως εναλλάξ ψαρι - κοτοπουλο - μοσχαρι με βραστά λαχανικά ή σαν σουπίτσες με ρύζι ή ζυμαρικό)

17:00 θηλασμος

18:30 τρώει από το φαί του σπιτιού (δε γίνεται να τρώμε εμεις και αυτός να μη συμμετέχει!) εκτός αν δεν επιτρέπεται οπότε αν έχει δικό του επαναλμβάνεται αλλιώς καμιά φέτα του τοστ με βραστή γαλοπούλα και παπάρες στη σαλάτα ή καμιά ρυζογκοφρέτα!) Ανάλογα με το πόσο έχει φάει το απογευμα μερικές μέρες κατά τις

19:30 τρώει γιαούρτι (πρόβειο ή κατσικίσιο)

21:00 θηλασμός και νάνι (θα συνεχίσει με 2-3 βραδυνούς θηλασμούς)

 

Φαγητό δεύτερης μέρας έχει τύχει να του δώσω κι εγώ (αν περισέψει αρκετό λυπάμαι να το πετάξω!) αν δε γίνεται συχνά δε παθαίνει και τίποτε! ναι! μπορεί οι βιταμίνες να μην είναι το ίδιο... αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα! απλά πασχίζουμε για το καλύτερο! :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμενα ειναι 13,5 μηνων και ειναι 83 cm και 12050 kg.Το προγραμμα της ειναι:

7:00 γαλα

11:00 1 μπανανα 1 αχλαδι 1/2 μηλο 1 πορτοκαλι στημενο και καποιες φορες λιγο ροδι και μανταρινι

15:00 κοτοπουλο ή μοσχαρι με λαχανικα και 2 φορες την εβδομαδα ψαρι με λαχανικα

19:00 γιαιουρτι ή κρέμα

23:00 γάλα

Τον τελευταιο καιρο δεν θέλει με τίποτα το μεσημεριανό και δεν ξέρω τι νακάνω. Η παιδιατρος μου ειπε να μην της δωσω το πρωινο αλλα την λυπαμαι τοσες ωρεσ νηστικια. Χθες βεβαια της εφτιαξα κοτοπουλο με μακαρονια και πατατες και το εφαγε. Δεν ξερω αν και τα δικα σας το κανουν αλλα μπορει να κραταει στο στομα της το φαγητο αρκτη ώρα.Υπαρχει καποιο κολπο να το καταπινουν??

 

glitterfy062417319D33.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου felicita!

Υποθέτω ότι δίνεις ακόμη αλεσμένα?

Πολύ συχνά τα παιδάκια κάποια στιγμή αντιδρούν στα αλεσμένα. Μήπως είναι καιρός να προχωρήσετε? Πρώτα πατημένα με το πιρούνι και σιγά σιγά κομματάκια :wink:

Η αλήθεια είναι ότι για αρκετό διάστημα -μέχρι να μάθει να μασάει καλά- θα τρώει λιγότερο αλλά μια χαρά θρεμμένη μου φαίνεται, δεν έχεις λόγο να ανησυχείς :D

Αν πάλι θεωρείς ότι δεν τρώει μεσημεριανό γιατί δεν πεινάει, τότε μπορείς να περιορίσεις λίγο την ποσότητα του φρούτου. Αλήθεια, εσύ μπορείς να φας τόσα φρούτα στην καθισιά σου? :lol::lol:

Γενικά πάντως έχε στο νου σου ότι μετά το χρόνο ο ρυθμός ανάπτυξης των παιδιών πέφτει σημαντικά. Άρα δεν αναμένουμε να αυξάνουν συνέχεια τις ποσότητες που τρώνε. Αντίθετα συμβαίνει συχνά να τις μειώνουν για κάποιο διάστημα :wink::roll:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eliza, kalispera. Tin Kuriaki eipa na min tis dwsw katholou frouto gia na dw an 8a faei to mesimeri. Telika ekana la8os mias kai pali den efage!Blepei to koutali kai ourliazei! Sto telos tis edwsa ligo gala giati to lupomoun nistiko, to opoio kai ipie.Episis kai ena kommati pswmi. Simera tis edwsa fakes kai itan ok.Tis efage me kefi. Pleon den me endeiaferei i posotita alla na min klaiei otan blepei to fagito. Ti allo mporw na tis dwsw pou na exei kreas?Ayto me ta alesmena to skeftika ki egw..Exei ena 8ema me ta alesmena.Den ta 8elei alla exoun toses vitamines kai ousies pou pws alliws 8a ta faei? Mia fora pou tis edwsa makaronakia mikra kommena me kuma ta etrwge alla stin 3h koutalia stamatise giati bare8ike na masaei.Esy ti kaneis?Na tis dinw as poume mpiftekia liwmena?Ti allo?Ouf!Den kserw ti na kanw!

 

df6643b0d3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Λοιπον πριν καμια εβδομαδα πηγαμε παιδιατρο κ ενω χρονιζουμε αυτην δν μου ειπε τπτ για το φαγητο,δλδ δν μ ειπε να σταματησω να του κανω ξεχωριστα το φαγητο και να δινω απο το δικο μας μ ειπε απλα οτι σιγα σιγα να τα κανω με το πιρουνακι κ οχι με το μπλεντερ,γαλα φρεσκο θα αρχισουμε απο 14μηνων κ οσπρια επισης αλλα βρε κοριτσια δν μπορω να του δινω απο το δικο μας φαγητο εστω και αλεσμενο??αλατι κανει πια να βαζω??τυρι μπορω να δωσω??πολυ πισω μας παει αυτη και δν μ'αρεσει καθολου:lol::twisted:.......απο λαχανικα του δινω τα παντα πιπεριες,μπροκολο,κουνουπιδι,μελιτζανα,κολοκυθακι,καροτο,λαχανο,σπανακι,σελινο,

αλλα ολα βρασμενα.....νομιζω οτι τα εχει βαρεθει.....μελι απο ποτε μπορω να δωσω?help κοριτσια..........

Link to comment
Share on other sites

καλή σου μέρα φίλη μου.

 

εμένα η κόρη μου είναι 19 μηνών σχεδόν και ακόμα υπάρχουν φορές που της φτιάχνω ξεχωριστά φαγητό κυρίως επειδή θέλω να τρώει τα λαχανικά της.

σιγά σιγά μπορείς να δίνεις στο μωράκι σου από το δικό σας φαγήτο αλλά όχι να το αντικαταστήσεις τελείως, όχι ακόμα τουλάχιστον.

αλάτι θα βάζεις λίγο και μετά θα προσθέτετε στο πιάτο σας εαν τρώτε το φαγητό με περισσότερο αλάτι.

όσον αφορά το γάλα εγώ με το που χρόνισε η κόρη μου της έδωσα κατευθείαν φρέσκο και το ήπιε με μεγάλη ευκολία.

μέλι δεν της έχω δώσει ακόμα, μετά τον δεύτερο χρόνο.

επίσης κάποια από τα όσπρια επειδή έχουν χοντρή φλούδα ίσως να μην τα φάει και επίσης μπορεί να πέσουν βαριά στο στομαχάκι του μωρού, εδώ πολλές φορές πειράζουν και εμάς τους μεγάλους φαντάσου στο μωρό.

γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις σιγά σιγά την ένταξη στο κανονικό φαγητό, το δικό σας, γιατί κρίνωντας πάντα από το δικό μου το παιδί τώρα δυσκολεύομαι να της δίνω τα λαχανικά της γιατί φυσικά σιγά μη φάει τις νερόβραστες αηδίες όταν ξέρει ότι η μανούλα έχει μαγειρέψει μακαρόνια με κιμά!!!!!

φιλιά πολλά!

Link to comment
Share on other sites

εμείς πάντως όταν κλείσαμε τον χρόνο μας είπε ελεύθερα να του δίνουμε ό,τι τρώμε και εμείς, όπως είναι μαγειρεμένο, αρκεί πχ να μην είναι πολύ παχυ το φαγητό (με κρέμες γάλακτος και βούτυρα) για λόγους υγείας του παιδιού

γάλα φρέσκο επίσης μας επέτρεψε όποιο θέλαμε, αλάτι στο φαγητό μας επέτρεψε αρκεί να είναι σε λογική ποσότητα και φυσικά τυράκι που είναι τέλεια πηγή ασβεστίου!

μέλι καλύτερα μετά τα 2 έτη, γιατί ακόμα είναι επιρρεπή στην αλλαντίαση, δεν έχουν ακόμα κάποιο ένζυμο και μπορεί να τα πειράξει

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ....δλδ μπορω να δινω τα παντα στην ουσια με μετρο.....τυρι κανει ε/?οποιοδηποτε ας πουμε αυτο που τρωμε εμεις οι μεγαλοι??εσεις πως τους δινετε το τυρι?κανετε το φαγητο και το τριβετε απο πανω?

Link to comment
Share on other sites

περιπου στον ενα χρονο, αρχισαμε να δινουμε σταδιακα απο το δικο μας και μαλιστα πατημενο με το πηρουνι και οχι αλεσμενο. εφοσον το παιδι το πηρε καλα συνεχισαμε.

 

βεβαια προσεχεις περισσοτερο τα αλατια και γενικα μαγειρευεις πιο υγειινα. καλο για ολη την οικογενεια ειναι.

 

θυμαμαι οτι περιστασιακα του ειχαμε δωσει και φαγητο ταβερνας (λιωμενο με το πηρουνι παλι) ακομα και πριν τον ενα χρονο. σε μικρες ποσοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...