Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγγραφή στο Δημοτικό


Recommended Posts

Μπήκαμε στην διαδικασία να βγάλουμε τα χαρτιά που χρειάζονται για την εγγραφή στην Α' Δημοτικού. Αν ήξερα ότι θα μου "κόστιζε" τόσο πολύ σε χρόνο και χρήμα αλλά και σε κόπο (να ψάχνω για γιατρούς στα καλά καθούμενα) θα είχα αρχίσει την όλη διαδικασία από τον Ιανουάριο.

 

Έχουμε και λέμε: χρειαζόμαστε χαρτί για οδοντιατρική, καρδιολογική και οφθαλμολογική εξέταση. Παιδοδοντίατρο έχουμε και έτσι είμαστε καλυμμένοι. Παιδοφθαλμίατρο πέρσι πήγαμε στο Μητέρα οπότε μπορεί να ξαναπάμε και φέτος αλλά θα μας κοστίσει 105€.

 

Στο ΙΚΑ δίνουν ραντεβού για τον Ιούλιο και στο Παίδων για τον Οκτώβριο σχεδόν για όλες τις ειδικότητες.

 

Ψάχνω καρδιολόγο για καρδιολογική εξέταση στην κόρη μου και να μας δώσει την βεβαίωση για την εγγραφή στην Α' Δημοτικού.

 

Στο Μητέρα μου ζητούν 250 €. Μήπως γνωρίζετε κανένα ιδιώτη για να πάρω την βεβαίωση και να την εξετάσει βέβαια αλλά να μου έρθει οικονομικότερα ? Γιατί μαζί με τον παιδοδοντίατρο και τον παιδοφθαλμίατρο θα μας έθει ο κούκος αηδόνι η εγγραφή στο δημοτικό

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε καθε σχολειο..ζηταν και διαφορετικα..

Εμας μας ζητησαν απο οφθαλμιατρο,παιδιατρο,οδοντιατρο και πιστοποιητικο απ τον δημο.

Δεν τους ενδιεφερε αν θα ειναι απο ιδιωτη ή απο δημοσιο...Αυτο προσεξε το ομως..γιατι σε καποια σχολεια θελουν ΜΟΝΟ απο δημοσιο (μην πας και σκασεις τα λεφτακια σου και μετα πρεπει να τρεχεις και σε δημοσιο)

Μπορεις επισης να πας τα δικαιολογητικα που εχεις ηδη μαζεψει και να πεις οτι για τις εξετασεις απο οφθαλμιατρο και καρδιολογο εχετε κλεισει ραντεβου τον Ιουλιο και αν μπορειτε να πατε τα χαρτια το Σεπτεμβριο (εχω ακουσει περιπτωση που το καναν ...)

Με το καλο....(εγω θα εχω δυο στηην πρωτη φετος)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ το ταμειο σας δεν εχετε γιατρους?Γιατι δεν πατε σ αυτους?

Εμεις επειδη εχουμε δημοσιο...δεν πληρωσαμε ουτε στον οδοντιατρο ουτε παιδιατρο και οφθαλμιατρο...(κοψαν το χαρτακι τους..και τελειωσε το θεμα.. στον οδοντιατρο επειδη ειναι αυτος που πηγαινουμε εμεις χρονια...απλα πηγε και του εγραψε τα 2 χαρτια που θελαμε χωρις να πληρωσουμε ...τις μικρε τις ειχε δει πριν το Πασχα..τι να εβλεπε παλι?)

Link to comment
Share on other sites

πιστοποιητικο από το νηπιαγωγείο δεν ζητάνε φέτος?

 

Από τον Νηπιαγωγείο θα πάρουμε μόνο την αίτηση για την εγγραφή στο ολοήμερο.

 

Εκτός από τους γιατρούς μας ζήτησαν Πιστοποιητικό γέννησης, Λογαριασμό για την πιστοποίηση της δ/νσης κατοικίας, τα 3 χαρτιά των γιατρών και την αίτηση για το ολοήμερο.

 

Μου είπαν τώρα κάτι συνάδελφοι ότι αν πάω στα εξωτερικά του Παίδων ίσως να με εξυπηρετήσουν αλλά η αλήθεια είναι ότι ντρέπομαι λιγάκι να πάω στα εξωτερικά χωρίς να χρήζω πραγματικής επέιγουσας ανάγκης.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απ το ταμειο σας δεν εχετε γιατρους?Γιατι δεν πατε σ αυτους?

Εμεις επειδη εχουμε δημοσιο...δεν πληρωσαμε ουτε στον οδοντιατρο ουτε παιδιατρο και οφθαλμιατρο...(κοψαν το χαρτακι τους..και τελειωσε το θεμα.. στον οδοντιατρο επειδη ειναι αυτος που πηγαινουμε εμεις χρονια...απλα πηγε και του εγραψε τα 2 χαρτια που θελαμε χωρις να πληρωσουμε ...τις μικρε τις ειχε δει πριν το Πασχα..τι να εβλεπε παλι?)

 

Στο ΙΚΑ δίνουν ραντεβού για τον Ιούλιο ενώ οι εγγραφές είναι μέχρι 15 Ιουνίου και η ανακοίνωση γράφει ότι η εγγραφή θα πραγματοποιείται μόνο με το σύνολο των απαιτούμενων δικαιολογητικών

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απ το ταμειο σας δεν εχετε γιατρους?Γιατι δεν πατε σ αυτους?

Εμεις επειδη εχουμε δημοσιο...δεν πληρωσαμε ουτε στον οδοντιατρο ουτε παιδιατρο και οφθαλμιατρο...(κοψαν το χαρτακι τους..και τελειωσε το θεμα.. στον οδοντιατρο επειδη ειναι αυτος που πηγαινουμε εμεις χρονια...απλα πηγε και του εγραψε τα 2 χαρτια που θελαμε χωρις να πληρωσουμε ...τις μικρε τις ειχε δει πριν το Πασχα..τι να εβλεπε παλι?)

Απ' ότι είπε η κοπελιά έχουν ΙΚΑ αλλά τους βάζει ραντεβού τον Ιούλιο και τον Οκτώβριο, όπως επίσης και εμείς έχουμε ΙΚΑ αλλά και εμάς κατά εκεί το βλέπω να μας βάζουν ραντεβού. Το δημόσιο είναι αλλιώς....δυστυχώς ή ευτυχώς! Μπορείς να πας σε συμβεβλημένα ιατρικά κέντρα όπως Βιοιατρική με το βιβλιάριο του Δημοσίου αλλά στο ΙΚΑ μπορείς να πας μόνο εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΚΑ δίνουν ραντεβού για τον Ιούλιο ενώ οι εγγραφές είναι μέχρι 15 Ιουνίου και η ανακοίνωση γράφει ότι η εγγραφή θα πραγματοποιείται μόνο με το σύνολο των απαιτούμενων δικαιολογητικών

 

 

στο δικό μας σχολείο πάντως, δεν είναι ανάγκη να έχεις το σύνολο των δικ/κων... Τα πας και τον Σεπτέμβρη όσα λείπουν... Αν είναι δυνατόν δηλαδή! πρέπει να ξεκινήσεις απ΄τον Μάρτιο να κλείνεις ραντεβού στους γιατρούς (που κάθε χρόνο ζητάνε κι άλλη ειδικότητα...)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο ΙΚΑ δίνουν ραντεβού για τον Ιούλιο ενώ οι εγγραφές είναι μέχρι 15 Ιουνίου και η ανακοίνωση γράφει ότι η εγγραφή θα πραγματοποιείται μόνο με το σύνολο των απαιτούμενων δικαιολογητικών

 

 

Και τι θα κανουν...δεν θα παρουν το παιδι ΟΤΑΝ ΑΝΗΚΕΙ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ?

Επισης δες πρωτα αν θελουν απο δημοσιο ή ιδιωτικο γιατρο...γιατι σε πολλα σχολειο δεχονται μονο απο δημοσιο...

Επισης πηγαινε και μιλα..και πες οτι ξερετε εχω κλεισει ραντεβουν τοτε...και πιο μπροστα δεν βρισκω με τιποτα...250 ευρω που ζηταν στο μητερα πες της οτι δεν εχεις..(οχι με τσαμπουκα) και να δωσεις ολα τα υπολοιπα και αρχες σεπτεμβριου να πας και τα υπολοιπα..δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν θα το δεχτουν...αλλα εσυ να εχεις ηδη κλεισει τα ραντεβου σου...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπερβάλλετε ή δεν το έχετε ψάξει το καλά το θέμα. Τα δικαιολογητικά λιγο πολύ είναι τα ίδια και έχεις περιθώριο. Επιπλέον γιατί να πας σε ιδιώτη γιατρό; Δεν ξέρω βέβαια αν μιλάς για δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για δημόσιο σχολείο. Τηλεφώνησα στο σχολείο και μου είπαν ότι πρέπει να έχω το σύνολο των δικαιολογητικών για να γίνει η εγγραφή. Περίοδος εγγραφής 1-15 Ιουνίου αλλά επειδή πρόκειται για 3 σχολεία μαζί και εγώ θέλω ένα συγκεκριμένο θα πρέπει να πάω όσο γίνεται πιο νωρίς. Δέχονται και χαρτί από ιδιώτη γιατρό.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τις αποδείξεις για τα χρήματα της επίσκεψης στον ιδιώτη γιατρό θα τα καταθέσω στην δουλειά μου γιατί με καλύπτει η ομαδική ασφάλιση, απλώς θα τα πάρω μετά από ένα μήνα.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα γιατί να πας στο Μητέρα???Ενας ιδιώτης γιατρός θα πάρει το πολύ 50 ευρω στην επίσκεψη του αφού είσαι στο ΙΚΑ και δε γινεται αλλιώς.Πάντως πες το θεμα σου στο διευθυντη γιατί κι εμείς δεχόμαστε δικαιολογητικά το Σεπτέμβρη.

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά διαβάζω και δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω.Πέρισυ που έγραψα τον μεγάλο μου χρειαζόταν χαρτί απο οφθαλμίατρο , παιδίατρο και απο τον δήμο.Πήγα στα εξωτερικά του νοσομομείου και έκανα την δουλειά μου χωρίς να πληρώσω δραχμή.Περίμενα ,παρακάλεσα να μπώ γιατί η εξέταση διαρκεί λίγα λεπτά για τον οφθαλμίατροκαι για τον οδοντίατρο και πήγα στο ΙΚΑ στα ιατρεία χωρίς ραντεβού και πάλι ευγενικά παρακάλεσα και μου δώσαν την σειρά τους και πήγα στην παιδίατρο , η οποία βέβαια παρακολουθεί τα παιδιά απο μικρά και τέλος.Μου φαίνεται απίστευτο αυτό που λέτε.

.png.png

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΚΑ δίνουν ραντεβού για τον Ιούλιο ενώ οι εγγραφές είναι μέχρι 15 Ιουνίου και η ανακοίνωση γράφει ότι η εγγραφή θα πραγματοποιείται μόνο με το σύνολο των απαιτούμενων δικαιολογητικών

 

στο δικό μας σχολείο πάντως, δεν είναι ανάγκη να έχεις το σύνολο των δικ/κων... Τα πας και τον Σεπτέμβρη όσα λείπουν... Αν είναι δυνατόν δηλαδή! πρέπει να ξεκινήσεις απ΄τον Μάρτιο να κλείνεις ραντεβού στους γιατρούς (που κάθε χρόνο ζητάνε κι άλλη ειδικότητα...)

 

Κι εμείς κάναμε εγγραφή πέρισυ το Μάιο (αν θυμάμαι καλά) δίνοντας τα υπόλοιπα χαρτιά (Πιστοποιητικό γέννησης, Λογαριασμό για την πιστοποίηση της δ/νσης κατοικίας) και είχαμε κλείσει ραντεβού στο ΙΚΑ για Ιούλιο. Όταν το είπα στην διευθύντρια μου είπε ότι δεν πειράζει. Κάνουν κανονικά την εγγραφή και τον Σεπτέμβριο που ανοίγουν τα σχολεία, τους πηγαίνουμε τα χαρτιά απο τους γιατρούς.;) Άρα δεν μας κόστισε τίποτα!:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πάω τη Δευτέρα αλλά η ανακοίνωση του σχολείου λέει πως θέλει πιστοποιητικό απο αφθαλμίατρο δημόσιου νοσοκομείου! Και αναρωτιέμαι αν του ΙΚΑ που έχω μια γνωστή, κάνει. Και έχω νεογέννητο 35 ημερών, είναι δυνατόν να τρεχουμε στο Παίδων? Γι αυτό ο κόσμος καταλήγει στα ιδιωτικά, και εμείς το σκεφτόμαστε κι ας δουλεύουμε απο το πρωί ως το βραδυ και δεν περισσεύουν 5500 ευρώ!

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά με αγχώσατε εγώ δεν έχω κάνει τίποτα ακόμη...και πρέπει να γράψω κι εγώ τη μικρή στην Α' δημοτικόυ...

 

Εγώ από τόσα σχολεία πέρασα τώρα τα ακούω αυτά. Μην αγχώνεσαι, οδοντιατρο και οφθαλμίατρο υπολόγισε για εξετάσεις. Εγώ στα Φάρσαλα αυτά χρειάστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Από τον οδοντίατρο καλυφθήκαμε γιατί είναι αυτός που παρακολουθεί την Ζέτα και δεν μας πήρε και φράγκο. Παρεπιπτόντως υπάρχει στο βιβλιάριο το παιδικό(όχι αυτό του ΙΚΑ) ειδική σελίδα που συμπληρώνει ο οδοντίατρος για την εγγραφή του παιδιού στο Δημοτικο. Ομολογώ ότι δεν το είχα απρατηρήσει ποτέ.

 

Την Τρίτη έχω RV στον καρδιολόγο και αύριο θα κλείσω και στον οφθαλμίατρο για να τελειώνω.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

) ειδική σελίδα που συμπληρώνει ο οδοντίατρος για την εγγραφή του παιδιού στο Δημοτικο..

 

 

Ναι υπαρχει...αλλε το εχει τακτοποιησει ηδη ο οδοντιατρος για το νηπιο (οταν ζηταγαν τα χαρτια..)

Επεξεργάστηκαν by ΑΦΡΟΔΙΤΗ
οχι καλο QUOTE
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κρίμα το άγχος, μας τον έγραψαν σε σχολείο που δεν ανήκουμε με μια απλή υπεύθυνη δήλωση ότι είναι το κοντινότερο και δεν χρειάζεται να περάσει κεντρικές λεωφόρους, και τα χαρτιά των γιατρών όποτε μπορέσουμε.

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το είχα διαβάσει... Θα σας έγραφα κι εγώ ότι επειδή εργάζομαι και ηθελα να γράψω το γιο μου στο σχολείο που είναι δίπλα στη μαμά μου για να τον παίρνει μέχρι να γυρίσω, τους πήγα απλά ένα λογαριασμό της ΔΕΗ της μαμάς μου και έκανα κανονικά την εγγραφή.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...