Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγές δύναμης για την πολύτεκνη οικογένεια


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι κοντά σας! Κοριτσομάνα καλά είναι οι κοράκλες σου? Εμείς οι μισοί άρρωστοι, με όλα τα συναφή, εμετούς, μύξες... και...ξενύχτια!

 

Κατά τ' άλλα, πάνω κάτω τα ίδια. Με τα 2 μεγάλα πάμε καλύτερα, ιδίως η Κλέα μου έχει ηρεμήσει κάπως και μπορείς να συννενοηθείς μαζί της. Αλλά τα 2 μικρά...αχ αχ! Άρχισε η 2χρονη τα γνωστά κόλπα, ψεύτικα κλάμματα, τσιρίδες κτλ. Και το μωρό τις ζήλιες από τώρα, μπαμπακίαση κτλ Θα μεγαλώσουν κι αυτά πού θα πάει, υπομονή 5 χρόνια! Αστειεύομαι βεβαίως. Τα μανάρια μου!

 

Άσπα, και φυσικά βοηθάει ο σύζυγος, αλλιώς δε θα έκανα 4! Και πάρα πολύ μάλιστα. Δε θα μπορούσε βεβαίως διαφορετικά, γιατί όταν είναι σπίτι, όλα πάνω του πέφτουν! Έτσι ασχολείται κυρίως με τα παιδιά (παιχνίδι, μπάνια, ακόμα και χορό), έ, και για ψώνια (σίγουρα το Σάββατο). Απλά θέλει να έχει και προσωπικό χρόνο, έτσι Δ, Τε, Σ θα πάει για κανά δίωρο να αθληθεί. Αλλά με έβαλε μπρος κι εμένα τώρα για γυμναστήριο και τα παιδιά (για πχ) τα κρατάει αυτός το Σ πρωί. Αλλά έχω και τους γονείς μου που έρχονται καθημερινά πλην ΣΚ. Αν ήμουν χωρίς γονεϊκή βοήθεια, ίσως να μην τα έκανα το ένα πίσω απ' τ' άλλο. Αν δε με βοήθαγε ο σύζυγος, ίσως και να έμενα στα 2.

 

Άραγε υπάρχει σήμερα πολύτεκνη οικογένεια, που να τα κάνει όλα μόνη της η μάνα? Αν ναι, τότε να της βγάλω το καπέλο, εγώ δε θα μπορούσα με τίποτα, θα ήμουν στο Δαφνί τώρα!

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aς γραψω και εγω....οσο καιρο ημουν με 3 παιδια ειχα βοηθεια και απο πεθερα(διστυχως την χασαμε πριν 3 χρονια)και απο μαμα (εχει σοβαρα προβληματα υγειας τα τελευταια 4 χρονια επιληψιες-ζαχαρο-ψιλοανοια.....)....οταν γεννησα το 4ο ημουν σχεδων μονη μου στην κλινικη...μονο ενα βραδυ εκατσε ο καλος μου γιατι επρεπε να ειναι με τα μεγαλα(η μαμα μου μπορει μονο για λιγες ωρες....)και μολις γυρισα σπιτι..αρχισαν τα οργανα....

Ολα να περασουν απο τα χερια μου δουλειες σπιτιου,μαγειρεμα,πλυσιμο και σιδερο...για να παρω γυναικα να βοηθησει απαγορευτικο και ακριβο!!!!δεν μπορω να το αντεξω οικονομικα και οσο για τον συζυγο πως να βοηθησει ο καημενος οταν δουλευει 12ωρακαι 7ημερες την εβδομαδα.... και ανα μια εβδομαδα νυχτερινος?????

Την πρωινη εβδομαδα που σχολαει στις 6-6.30 το απογευμα....ε...κατι κανει και αυτος....αλλά την νυχτερινη εβομαδα που ερχεται στο σπιτι 6-6.30 το πρωι παει κατευθειαν για υπνο....και οσο για την μαμα μου την εχω μονο για εκτακτες περιπτωσεις οταν πρεπει να παω καπου και δεν μπορω να παρω μαζι μου κυριως το μωρο γιατι τα μεγαλα 11 και 9 ετων αρχιζω σιγα-σιγα να τα αφηνω και λιγο μονα τους να αποκτησουν ανεξαρτησια....

δεν μπορω να πω πως δεν ζοριζομαι..ευτυχως τα μεγαλα με βοηθανε λιγο με το να απασχολουν λιγακι το μωρο και κανω κατι στο σπιτι.....αλλα υπομονη κανα 2 χρονια ακονη που θα ξεπεταχτει και ο μικρος...και η φαση ειναι οτι σε λιγο καιρο θα παω για δουλεια...περιμενω πως και πως να παρω μεταθεση στον τοπο κατοικιας μου γιατι αλλιως....!!!θα χρειαστει να σταματησει ο αντρας μου την δουλεια του και μαζι με την μαμα μου και τον μπαμπα μου κα κατσουν ολοι μαζι στο σπιτι και αναλαβουν τα παιδια μου μιας και εγω θα χρειαστει να φυγω 600 χλμ μακρια και θα επιστρεφω σκ.....

Ας ελπισουμε να μην χρειαστει...και εγω μονη μου μπορω να καταφερω τα παντα αρκει να ειμαι στο σπιτι μου...και δυναμη και κουραγιο παιρνω απο τα παιδακια μου....

Link to comment
Share on other sites

Kλάρα μου σου βγάζω το καπέλο! Εγώ σου λέω, με τις τωρινές ηλικίες των παιδιών μου (5+,-4,+2,-1) θα ήμουν στο Δαφνί!

 

Άσε που όσο σκέφτομαι το διάβασμα του μέλλοντος με πιάνει άγχος! Θα προλαβαίνω να τα διαβάζω? Κι αν όχι, θα καταφέρω να τα μάθω να διαβάζουν μόνα τους? Με τα εξωσχολικά τί γίνεται? Κι έχω και βοήθεια έτσι! Γενάρη πάω δουλειά και δεν θέλω! Αλλά σε καταλαβαίνω που εσύ ανυπομονείς να πας δουλειά.

 

Ξύπνησε το μωρουλίνι! Τα άλλα στο σχολείο, βρεφονηπιακό (την πήγα εγώ) & 2 διαφορετικά νηπιαγωγεία (ο άντρας μου).

 

Σου εύχομαι δύναμη, υγεία για την οικογένειά σου και να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου. Φιλιά χχχ

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ηρωίδες! Εγώ έχω μόνο δύο και κοντεύω να κλατάρω... Μα πώς, ΠΩΣ τα καταφέρνετε; Και να φανταστείτε προέρχομαι και από πολύτεκνη οικογένεια (6 κορίτσια)! Καθημερινό μαγείρεμα, σιδέρωμα, σκούπισμα, σφουγγάρισμα, μπάνια κλπ. για πόσο ακόμα;!σας φαίνομαι αστεία με 2 παιδιά ε; Και να πω στο σύζυγο που θέλει 3ο; Πόσο να το καθυστερήσω; Τέλος πάντων, πήγα και στην πεθερά μου τις προάλλες και έκανα το λάθος να πω ότι είμαι κουρασμένη... ε ρε ειρωνεία! Συγγνώμη αν σας κούρασα, τα είπα και εκτονώθηκα κάπως!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Kλάρα μου σου βγάζω το καπέλο! Εγώ σου λέω, με τις τωρινές ηλικίες των παιδιών μου (5+,-4,+2,-1) θα ήμουν στο Δαφνί!

 

Άσε που όσο σκέφτομαι το διάβασμα του μέλλοντος με πιάνει άγχος! Θα προλαβαίνω να τα διαβάζω? Κι αν όχι, θα καταφέρω να τα μάθω να διαβάζουν μόνα τους? Με τα εξωσχολικά τί γίνεται? Κι έχω και βοήθεια έτσι! Γενάρη πάω δουλειά και δεν θέλω! Αλλά σε καταλαβαίνω που εσύ ανυπομονείς να πας δουλειά.

 

Ξύπνησε το μωρουλίνι! Τα άλλα στο σχολείο, βρεφονηπιακό (την πήγα εγώ) & 2 διαφορετικά νηπιαγωγεία (ο άντρας μου).

 

Σου εύχομαι δύναμη, υγεία για την οικογένειά σου και να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου. Φιλιά χχχ

Κοιτα το θεμα του διαβάσματος ειναι οντως λιγακι δυσκολο.....τα μεγαλα μου 5η δημοτικου και η μικρη μου 3η δημοτικου......

Υπαρχουν στιγμες που παραδειδω τα οπλα΄....ερχονται και τα τρια μαζι με τα βιβλια τους και μαλωνουν ποιον θα βοηθησω πρωτα...και με το μωρο στην αγκαλια να γκρινιαζει.....αλλά προσπαθω να τους βαλω να κανουν διαφορετικα πραγματα πχ ο ενας να γραψει ο αλλος να μου πει το μαθημα και ο αλλός να κανει τα αγγλικα του.....(δεν πετυχαινει παντα....!!!!!:wink:)...και τωρα με τα αγγλικα ασε φετος μα 3 παιδια να πανε φροντηστηριο στα αγγλικα μια περιουσια.....!!!!και βεβαια στα μεγαλα δεν ξεκινησα δευτερη ξενη γλωσσα ειναι απαγορευτικη για τον προυπολογισμο....και αντι αυτου προτιμησα να τους αφηνω να κανουν απο 1 δραστηριοτητα που τους ευχαριστει αλλλα με προετοιμασια οτι μπορει να την διακοψουν λογω.....ΔΝΤ...!!!!!το καλο ειναι πως μενουμε σε μικρη πολη και στα Αγγλικα τους και στις δραστηριοτητες τους πανε μονα τους και επειδη ειναι σχετικα κοντα....

Παντως μην στεναχωριεσαι με το διαβασμα καθε παιδι θα βρει τον τροπο του.....αλλά θα τα...παιρνουν πιο ευκολα αλλα θα θελουν περισσοτερη βοηθεια......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα ηρωίδες! Εγώ έχω μόνο δύο και κοντεύω να κλατάρω... Μα πώς, ΠΩΣ τα καταφέρνετε; Και να φανταστείτε προέρχομαι και από πολύτεκνη οικογένεια (6 κορίτσια)! Καθημερινό μαγείρεμα, σιδέρωμα, σκούπισμα, σφουγγάρισμα, μπάνια κλπ. για πόσο ακόμα;!σας φαίνομαι αστεία με 2 παιδιά ε; Και να πω στο σύζυγο που θέλει 3ο; Πόσο να το καθυστερήσω; Τέλος πάντων, πήγα και στην πεθερά μου τις προάλλες και έκανα το λάθος να πω ότι είμαι κουρασμένη... ε ρε ειρωνεία! Συγγνώμη αν σας κούρασα, τα είπα και εκτονώθηκα κάπως!

Εχω να σου πω πως θα βρεις τον τροπο σου.....και πρεπει καθε μερα να...σκουπιζεις ή να κανεις τα παιδια μπανιο καθε βραδυ?????σε πληροφορω πως τον χειμωνα κυριως για μενα μου φαινεται υπερβολη να κανουν τα παιδια μπανιο καθε βραδυ...και με το σκουπισμα και το σφουγγαρισμα.....απλα οταν εχει πολλες υποχρεωσεις βαζεις προταιρεοτητες....γαι μενα με 4 παιδια προταιρεοτητα μου ειναι ο χρονος μου με τα παιδια(διαβασμα με τα μεγαλα και ζουζουνιασμα με τον μικρο ,το μαγειρεμα και να εχουν καθαρα ρουχα να φορεσουν......ολα τα αλλα ειναι δευτερευων αν προλαβω θα σκουπισω αν δεν προλαβω ...δεν χαλασε και ο κοσμος θα το κανω την επομενη μερα......)...:roll:δεν θα πεθανω κιολας.....

Link to comment
Share on other sites

ΞΟΟ Ξ½Ξ± ΟΞΏΟ ΟΟ ΟΟΟ ΞΈΞ± Ξ²ΟΞ΅ΞΉΟ ΟΞΏΞ½ ΟΟΞΏΟΞΏ ΟΞΏΟ.....ΞΊΞ±ΞΉ ΟΟΞ΅ΟΡι ΞΊΞ±ΞΈΞ΅ ΞΌΞ΅ΟΞ± Ξ½Ξ±...ΟΞΊΞΏΟΟΞΉΞΆΞ΅ΞΉΟ Ξ? Ξ½Ξ± ΞΊΞ±Ξ½Ξ΅ΞΉΟ ΟΞ± Οαιδια ΞΌΟΞ±Ξ½ΞΉΞΏ ΞΊΞ±ΞΈΞ΅ Ξ²ΟΞ±Ξ΄Ο?????ΟΞ΅ ΟληΟΞΏΟΞΏΟΟ ΟΟΟ ΟΞΏΞ½ ΟΡιμΟΞ½Ξ± ΞΊΟΟΞΉΟΟ Ξ³ΞΉΞ± μΡνα ΞΌΞΏΟ ΟΞ±ΞΉΞ½Ξ΅ΟΞ±ΞΉ ΟΟΞ΅Οβολη Ξ½Ξ± ΞΊΞ±Ξ½ΞΏΟΞ½ ΟΞ± Οαιδια ΞΌΟΞ±Ξ½ΞΉΞΏ ΞΊΞ±ΞΈΞ΅ Ξ²ΟΞ±Ξ΄Ο...ΞΊΞ±ΞΉ ΞΌΞ΅ ΟΞΏ ΟΞΊΞΏΟΟΞΉΟΞΌΞ± ΞΊΞ±ΞΉ ΟΞΏ ΟΟΞΏΟΞ³Ξ³Ξ±ΟΞΉΟΞΌΞ±.....Ξ±Ολα ΞΏΟΞ±Ξ½ Ξ΅ΟΡι ΟΞΏΞ»Ξ»Ξ΅Ο ΟΟΞΏΟΟΞ΅ΟΟΞ΅ΞΉΟ Ξ²Ξ±ΞΆΞ΅ΞΉΟ ΟΟΞΏΟΞ±ΞΉΟΡοΟΞ·ΟΞ΅Ο....Ξ³Ξ±ΞΉ μΡνα ΞΌΞ΅ 4 Οαιδια ΟΟΞΏΟΞ±ΞΉΟΡοΟΞ·ΟΞ± ΞΌΞΏΟ Ξ΅ΞΉΞ½Ξ±ΞΉ ΞΏ ΟΟΞΏΞ½ΞΏΟ ΞΌΞΏΟ ΞΌΞ΅ ΟΞ± Οαιδια(διαβαΟΞΌΞ± ΞΌΞ΅ ΟΞ± μΡγαλα ΞΊΞ±ΞΉ ΞΆΞΏΟΞΆΞΏΟΞ½ΞΉΞ±ΟΞΌΞ± ΞΌΞ΅ ΟΞΏΞ½ ΞΌΞΉΞΊΟΞΏ ,ΟΞΏ μαγΡιΟΡμα ΞΊΞ±ΞΉ Ξ½Ξ± Ξ΅ΟΞΏΟΞ½ ΞΊΞ±ΞΈΞ±ΟΞ± ΟΞΏΟΟΞ± Ξ½Ξ± ΟΞΏΟΞ΅ΟΞΏΟΞ½......ολα ΟΞ± αλλα Ριναι δΡΟΟΞ΅ΟΞ΅ΟΟΞ½ Ξ±Ξ½ ΟΟΞΏΞ»Ξ±Ξ²Ο ΞΈΞ± ΟΞΊΞΏΟΟΞΉΟΟ Ξ±Ξ½ δΡν ΟΟΞΏΞ»Ξ±Ξ²Ο ...δΡν ΟαλαΟΞ΅ ΞΊΞ±ΞΉ ΞΏ ΞΊΞΏΟΞΌΞΏΟ ΞΈΞ± ΟΞΏ ΞΊΞ±Ξ½Ο ΟΞ·Ξ½ Ξ΅ΟομΡνη ΞΌΞ΅ΟΞ±......)...:roll:δΡν ΞΈΞ± ΟΞ΅ΞΈΞ±Ξ½Ο ΞΊΞΉΞΏΞ»Ξ±Ο.....

 

ΞΟΟΞΉ Ξ±ΞΊΟΞΉΞ²ΟΟ ΞΊΞΉ ΡγΟ, ΟΟΞ±Ξ½ δΡν ΡίΟΞ± Ξ³ΟΞ½Ξ±Ξ―ΞΊΞ±. ΞΞ±ΞΉ ΟίδΡΟΞΏ ΞΌΟΞ½ΞΏ ΟΞ± Ξ±ΟΞ±ΟΞ±Ξ―ΟΞ·ΟΞ±! Ξ*ΞΏΟ Οαλιά ΟΞΏΟ ΟΞΉΞ΄Ξ*ΟΟΞ½Ξ± ΞΊΞ±ΞΉ ΟΞ± Ξ²ΟΞ±ΞΊΞΉΞ¬! ΞΞ¬ΟΞΏΞΉΞ± ΟΟΞΉΞ³ΞΌΞ? ΟΞ?Ξ³Ξ±Ξ½ Ξ±ΟΟΞ¬, Ξ΅ΟΟΟΟΟΟ Ξ΄Ξ΅Ξ½ Ξ*ΟΞΏΟΞ½ Ξ΅ΟΞ±ΞΉΟΞΈΞ·ΟΞ―Ξ΅Ο ΟΞ΅ Ξ±ΟΞΏΟΟΟΟΞ±Ξ½ΟΞΉΞΊΞ¬-μαλακΟΞΉΞΊΞ¬ ΞΊΟΞ».

Ξ?ΟΟΞ± (Ρν ΟΟΞ· ΟΞ·Ο Ξ΅ΟΞΉΟΟΟΞΏΟΞ?Ο ΞΌΞΏΟ ΟΟΞ· δοΟλΡιά) Ξ*ΟΟ Ξ³ΟΞ½Ξ±Ξ―ΞΊΞ± Ξ³ΞΉΞ± ΟΞΉΟ Ξ΄ΞΏΟλΡιΞ*Ο, Ξ³ΞΉΞ± Ξ»Ξ―Ξ³Ξ΅Ο ΟΟΞ΅Ο ΟΞ· ΞΌΞ*ΟΞ± (Ξ³ΞΉΞ± ΟΟΟΞΏ δΡν ΞΎΞ*ΟΟ ΞΌΞ΅ ΟΞ·Ξ½ ΞΊΟΞ―ΟΞ· Ξ½Ξ± ΟΟΟΟάΡι ΟΟΞΏ ΞΊΞ±ΟΟΟλι ΞΌΞ±Ο).

Ξ*άνΟΟΟ ΞΌΞ΅Ξ³Ξ±Ξ»ΟΞ½ΞΏΞ½ΟΞ±Ο ΟΞ± Οαιδιά ΞΈΞ*λοΟΞ½ Ξ½Ξ± βοηθάνΡ ΞΊΞΉ Ξ±ΟΟΞ¬. ΞΞΉΞ± ΟΟ, μαλλΟΞ½ΞΏΟΞ½ ΟΞΏΞΉΟΟ ΞΈΞ± Ξ²ΞΏΞ·ΞΈΞ?ΟΡι ΟΟΞΏ ΟΞΊΞΏΟΟΞΉΟΞΌΞ±. Ξ, ΞΊΞ±ΞΉ Ξ³ΞΉΞ± Ξ½Ξ± ΟΞΏΟΟ ΞΊΞ¬Ξ½Ο ΟΞΏ ΟΞ±ΟΞ?ΟΞΉ (ΞΊΞ±ΞΉ ΞΌΟΞ½ΞΏ, ΟΞΉΟΞΉ) Ξ*Ξ½Ξ±Ο ΞΈΞ± κάνΡι Ξ±ΟΟΟ ΟΞΏ Ξ΄ΟΞΌΞ¬ΟΞΉΞΏ, Ξ¬Ξ»Ξ»ΞΏΟ ΟΞΏ άλλο. Ξ*ΞΏΞ»Ο Ξ³Ξ*λιο.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω να σου πω πως θα βρεις τον τροπο σου.....και πρεπει καθε μερα να...σκουπιζεις ή να κανεις τα παιδια μπανιο καθε βραδυ?????σε πληροφορω πως τον χειμωνα κυριως για μενα μου φαινεται υπερβολη να κανουν τα παιδια μπανιο καθε βραδυ...και με το σκουπισμα και το σφουγγαρισμα.....απλα οταν εχει πολλες υποχρεωσεις βαζεις προταιρεοτητες....γαι μενα με 4 παιδια προταιρεοτητα μου ειναι ο χρονος μου με τα παιδια(διαβασμα με τα μεγαλα και ζουζουνιασμα με τον μικρο ,το μαγειρεμα και να εχουν καθαρα ρουχα να φορεσουν......ολα τα αλλα ειναι δευτερευων αν προλαβω θα σκουπισω αν δεν προλαβω ...δεν χαλασε και ο κοσμος θα το κανω την επομενη μερα......)...:roll:δεν θα πεθανω κιολας.....

 

Έτσι ακριβώς κι εγώ, όταν δεν είχα γυναίκα. Και σίδερο μόνο τα απαραίτητα! Πού παλιά που σιδέρωνα και τα βρακιά! Κάποια στιγμή πήγαν αυτά, ευτυχώς δεν έχουν ευαισθησίες σε απορρυπαντικά-μαλακτικά κτλ.

Τώρα έχω γυναίκα για τις δουλειές, για λίγες ώρες τη βδομάδα (για πόσο δεν ξέρω με την κρίση να χτυπάει στο κατώφλι μας).

Πάντως μεγαλώνοντας τα παιδιά θέλουν να βοηθάνε κι αυτά. Για πχ, μαλλώνουν ποιός θα βοηθήσει στο σκούπισμα. Ε, και για να τους κάνω το χατήρι (και μόνο, χιχι) ένας θα κάνει αυτό το δωμάτιο, άλλος το άλλο. Πολύ γέλιο.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

ΞΟΟΞΉ Ξ±ΞΊΟΞΉΞ²ΟΟ ΞΊΞΉ ΡγΟ, ΟΟΞ±Ξ½ δΡν ΡίΟΞ± Ξ³ΟΞ½Ξ±Ξ―ΞΊΞ±. ΞΞ±ΞΉ ΟίδΡΟΞΏ ΞΌΟΞ½ΞΏ ΟΞ± Ξ±ΟΞ±ΟΞ±Ξ―ΟΞ·ΟΞ±! Ξ*ΞΏΟ Οαλιά ΟΞΏΟ ΟΞΉΞ΄Ξ*ΟΟΞ½Ξ± ΞΊΞ...

 

Οι εξωγήινοι ξαναχτυπούν! πώς έγινε τώρα αυτό? Πάντως κλάΟΞ± σημαίνει Κλάρα! σε ποιά γλώσσα δεν ξέρω! χαχαχα

 

Να διορθώσω ότι τη γυναίκα τη φέρνω λίγες ώρες τη μέρα εν όψη της επιστροφής μου στη δουλειά, περισσότερο για να μην τα παίξει η μάνα μου, ήδη έχει τενοντίτιδες και στα 2 χέρια.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα ηρωίδες! Εγώ έχω μόνο δύο και κοντεύω να κλατάρω... Μα πώς, ΠΩΣ τα καταφέρνετε; Και να φανταστείτε προέρχομαι και από πολύτεκνη οικογένεια (6 κορίτσια)! Καθημερινό μαγείρεμα, σιδέρωμα, σκούπισμα, σφουγγάρισμα, μπάνια κλπ. για πόσο ακόμα;!σας φαίνομαι αστεία με 2 παιδιά ε; Και να πω στο σύζυγο που θέλει 3ο; Πόσο να το καθυστερήσω; Τέλος πάντων, πήγα και στην πεθερά μου τις προάλλες και έκανα το λάθος να πω ότι είμαι κουρασμένη... ε ρε ειρωνεία! Συγγνώμη αν σας κούρασα, τα είπα και εκτονώθηκα κάπως!

 

Και εγω αυτο σκεφτηκα, οπως η Κλαρα οταν διαβασα το μηνυμα σου. Μα καλη μου, γινεται να τρεχουμε πισω απο τις δουλειες; Το σπιτι φροντιζουμε να ειναι καθαρο και φροντισμενο αλλα δεν ειμαστε με μια σφουγγαριστρα στο χερι να τρεχουμε πισω απο τα παιδια!;) Δεν ειμαστε γιατι καποτε ημασταν αλλα βαζεις προτεραιοτητες.Ο συζυγος δεν αλλαζε και ετρεχε πισω μας αλλα βλεπω ηρεμησε!

 

Και γυναικα παιρνω μια φορα την εβδομαδα για σιδερο και δουλειες και νερο στο κρασι μας βαζουμε...

alex τα παιδια καλα, ευχαριστω...ζωηρευουνκαι με ψοφαν και εμανα αλλα κυριως γιατι μαλλωνουν με το παραμικρο.Ζωρη η μεγαλη; μαφια, σε σημειο που δεν ξερω αν το ειχα ξαναγραψει, η μικρη απο τις διδυμες ισχυριζοταν οτι η μεγαλη μου κορη η οκταχρονη, ειναι αγορι! Γιατι μου λεει οτι σκαρφαλωνει, πηδαει, παλευει, οπως και τα αγορια δηλαδη. Διαβαζουμε και εμεις αλλα και στο ολοημερο κανουν σπουδαια δουλεια και ερχονται διαβασμενα τα μεγαλα.

 

Βοηθεια εγω κοριτσια μονο απο τον αντρα μου και αν αρρωστησουν πανε στις μαμαδες μας.Ευτυχως... Η δε πεθερα μου εχει αρνηθει κανονικοτατα να με κρατησει τις διδυμες. Ενταξει, μεγαλωσαν οι γονεις μας, αλλα και πριν απο 10 χρονια το ιδιο ηταν.Αλλα εστω αυτο κατι ειναι.

Ο αντρας μου εχει αναλαβει τα εξωτερικα, μετακινησεις,ψωνια και πληρωμες. Εγω τα εσωτερικα. Και οι δυο μαζι στο ολοημερο εχουμε 8 τσαντες και φορτωνομαστε τα σχολικο φορτιο.:lol: Μαγειρευω απιστευτα πολυ γιατι ειναι το ολοημερο που τρωνε και το καθημερινο φαγητο.

 

Προσπαθω να παιξω με τα παιδια αλλα βαζω σειρα στο μυαλο μου γιατι δε φτανει ο χρονος. Μου λειπουν και σας λεω οτι αν και με ξεκουραζει η δουλεια, αν μπορουσα δε θα δουλευα για να ειμαι κοντα τους.

 

Κλαρα,τα καταφεραν οι αθεοφοβοι. Τωρα ειναι ολα δικαια, τωρα δεν υποφερει μονο ενα παιδι ή δυο γιατι μια μανουλα φευγει μακρια τους λογω μεταθεσης, αλλα 4 παιδια. :(

Μακαρι να τα καταφερεις να μη φυγεις.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσομάνα, κορίτσι μου τώρα διάβασα το θέμα σου και πραγματικά νευρίασα. Το νέο νομοσχέδιο και π@@@@@. Στη δουλειά μου απολύσαν μια χήρα με 5 παιδιά λόγω κρίσης!!! Δεν ξέρω ακριβώς τί παίχτηκε γιατί λείπω τώρα και την κυρία δεν την ήξερα, αλλά τελικά τους πολύτεκνους μας έχουν γραμμένους κανονικά! Μπορεί δηλ αύριο μεθαύριο να μείνω κι εγώ χωρίς δουλειά, αφού τους κοστίζω ακριβά (επίδομα τέκνου *4)... Τουλάχιστον εσύ είσαι δημόσιο, τη δουλειά σου δεν τη χάνεις. Και άσε κάθε βλαμ@@@ να λέει το μακρύ της και το κοντό της και μην πικραίνεσαι. Πες της να πάει στο διευθυντή να ενημερωθεί αν θέλει από τα στοιχεία που του έδωσες, εσύ έχεις να κάνεις καλύτερα πράγματα.

Άι στο καλό πια!

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσομανα η διαφορα πως εγω ειμαι μεν στο δημοσιο αλλα οχι εκπαιδευτικος...και στον υπολοιπο δημοσιο τομεα η μεταθεση ηταν μια δυσκολη υποθεση καιρο τωρα...σου εβαζαν μπροστα την διετια.....τωρα μαλιστα που πανε τα πραγματα απο το κακο στο χειροτερο και που με την ευλογια της κυβερνησης θελουν να....τσακισουν την οικογενεια και τους θεσμους της.....και παθαινουν αλεργια με την λεξη πολύτεκνος.....αστα να πανε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω να σου πω πως θα βρεις τον τροπο σου.....και πρεπει καθε μερα να...σκουπιζεις ή να κανεις τα παιδια μπανιο καθε βραδυ?????σε πληροφορω πως τον χειμωνα κυριως για μενα μου φαινεται υπερβολη να κανουν τα παιδια μπανιο καθε βραδυ...και με το σκουπισμα και το σφουγγαρισμα.....απλα οταν εχει πολλες υποχρεωσεις βαζεις προταιρεοτητες....γαι μενα με 4 παιδια προταιρεοτητα μου ειναι ο χρονος μου με τα παιδια(διαβασμα με τα μεγαλα και ζουζουνιασμα με τον μικρο ,το μαγειρεμα και να εχουν καθαρα ρουχα να φορεσουν......ολα τα αλλα ειναι δευτερευων αν προλαβω θα σκουπισω αν δεν προλαβω ...δεν χαλασε και ο κοσμος θα το κανω την επομενη μερα......)...:roll:δεν θα πεθανω κιολας.....

 

να γειάσει το στοματάκι σου.. ή μάλλον το χεράκι σου....;)

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κοριτσια συνταγες να αντιμετωπίζουμε τον κόσμο που άμα πεις πως θέλεισ και άλλο παιδί ...''πέφτουν να σε φάνε'??'

καλύτερα να το κρατάς μυστηκό τελικά...και μετα? τι να πεις οτι απλα έτυχε ..δεν το θέλω και αυτό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...
Επειδή η πολύτεκνη οικογένεια δεν είναι και η πιο εύκολη υπόθεση και επειδή παιρνουμε δύναμη η μια οικογένεια με την άλλην, όπως και όσοι επιθυμούν να γίνουν πολύτεκνοι, προτείνω να συστήσουμε συνταγές υπομονής και άντλησης δύναμης, απο όσους πολύτεκνους γονείς επιθυμούν να βοηθήσουν!

Φαντάζομαι ότι θα μας γεμίσει κουράγιο και πηγή έμπνευσης για να ανανεώμαστε και να συνεχίζουμε δυναμικά...Ειδικά οι υπερπολύτεκνοι, απο τους οποίους ίσως μας ενδιαφέρει λίγο παραπάνω να μάθουμε κάποια μυστικά απο την καρδιά τους.... Τί λέτε, λοιπόν;

Θα δωρίσει κανένας γονέας κάποια συνταγή απο την καρδιά του;

 

πάει καιρός από όταν άνοιξε το θέμα

...και εγώ κορίτσια είμαι μόνο τρίτεκνη ....

αλλά δεν την παλεύω την κούραση..έχω 3 μικρά παιδιά..όλη μέρα .κάθε μέρα...και νύχτα που ξυπνάνε όλα για διαφορετικούς λόγους το καθένα..

 

πως τα καταφέρνετε..?..όχι μόνο ψυχικά..αλλά κυρίως σωματικά!!..πως θα κάνω ένα ΄΄διάλειμμα΄΄...το έχει χρειαστεί καμιά άλλη??

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

που είσαστε βρε κορίτσια όλες οι πολύτεκνες μανούλες????

 

δεν υπάρχει άνθρωπος εδώ να πούμε μια κουβέντα!!!

 

ξέρετε κανα άλλο φόρουμ η χωρο που να συζητάνε μανούλες με πολλά παιδιά και να δίνει η μια θάρρος στην άλλη???

 

αν κάποια ξέρει ας στο πει , 'εστω και σε π.μ.

 

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

πως τα καταφέρνετε..?..όχι μόνο ψυχικά..αλλά κυρίως σωματικά!!..πως θα κάνω ένα ΄΄διάλειμμα΄΄...το έχει χρειαστεί καμιά άλλη??

προσθεσε τωρα στο ερωτημα σου και την λεξη ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ....:evil::evil:

τωρα πια εδω ειναι Το μεγαλο ερωτημα...πως τα καταφερνει οικονομικα μια πολυτεκνη οικογενεια να τα φερει βολτα με τους κουτσουρεμενους μισθους και την ανεργια που υπαρχει...και τις τρελες ΑΠΑΙΤΗΣΕΙς ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΦΟΡΟΥς ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΚΕΣ....

ΑΚΟΥΩ.......

Link to comment
Share on other sites

που είσαστε βρε κορίτσια όλες οι πολύτεκνες μανούλες????

 

δεν υπάρχει άνθρωπος εδώ να πούμε μια κουβέντα!!!

 

ξέρετε κανα άλλο φόρουμ η χωρο που να συζητάνε μανούλες με πολλά παιδιά και να δίνει η μια θάρρος στην άλλη???

 

αν κάποια ξέρει ας στο πει , 'εστω και σε π.μ.

 

ευχαριστώ!!

Ελα, εδω ειμαστε!

Με τα διδυμα στην πρωτη δημοτικου, διαβαζουμε διπλα πλεον, η τριτη μου ευτυχως με βοηθα παρα πολυ με τα μικροτερα αδελφια της ενω με τη μεγαλη μου κορη εχω την εννοια της παρακολουθησης για επιβεβαιωση οτι εκανε τις υποχρεωσεις της.

 

Οταν κοιμουνται το βραδυ, κανω πραγματα για εμενα αλλα η αληθεια ειναι οτι το παρατραβαω στον υπνο, κοιμαμαι λιγες ωρες το βραδυ.

 

Νομιζω οτι πρεπει να κοιμομαστε νωρις για να αντεχουμε μα εγω δεν προλαβαινω, αφου εχω και διαβασμα για το σχολειο μου-ναι, ειμαι μια τρελη γυμναστρια που ετοιμαζομαι πριν διδαξω. Ξεκουραση το μεσημερι απαραιτητα, δηλαδη κατα τις 4-5 που τα εχω ολα τα παιδια στο σπιτι, τουλαχιστον μια ωρα.

 

 

Πιστευω οτι πρεπει να μαθουμε να μας βοηθαν τα παιδια μας το οποιο βγαινει σε καλο τους οταν μεγαλωσουν. Εγω που ημουν επισης απο πολυτεκνη οικογενεια, εμαθα δουλειες απο το δημοτικο.

Και μαμα -Aga, καλο θα ηταν για διαλειμμα, να κανουμε καμια εκδρομουλα ή να κρατησει τα παιδια καποιος αλλος ανθρωπος και να βγει το ζευγαρι εξω, καπου να χαλαρωσει.

 

Εμενα με βοηθησε πολυ προπερσι που τα ειχα ολα στο ολοημερο και μετα τη δουλεια πηγαινα για καφε. Ακομη, διατηρησα τις παρεες μου και καποια απογευματα, με κραταει τα παιδια ο αντρας μου και βρισκομαι μαζι τους.

 

Τελος, ο αθλητισμος βοηθα πολυ, εχω διαδρομο και τρεχω οποτε μπορω στο σπιτι. Με εκτονωνει και με ανανεωνει!

 

Πολυ με αρεσε κατι που ειδα, σημερα πηρα δυναμη απο αυτο. Ειναι σχετικα με τη ζωη ενος ανθρωπου διχως καθολου ακρα εκτος απο ενα υποτυπώδες και η οπτικη γωνια που βλεπει και αντιμετωπιζει τα πραγματα. Για οποια θελει να το δει:

 

Να τα λεμε!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

προσθεσε τωρα στο ερωτημα σου και την λεξη ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ....:evil::evil:

τωρα πια εδω ειναι Το μεγαλο ερωτημα...πως τα καταφερνει οικονομικα μια πολυτεκνη οικογενεια να τα φερει βολτα με τους κουτσουρεμενους μισθους και την ανεργια που υπαρχει...και τις τρελες ΑΠΑΙΤΗΣΕΙς ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΦΟΡΟΥς ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΚΕΣ....

ΑΚΟΥΩ.......

Εχουμε πολλα που καναμε και θα κανουμε:

 

Λεω να λιγοστεψω τη συχνοτητα αγορας κρεατος και να βαλω πιο πολυ ψαρακια και πολλα λαχανικα.

 

Το Σαββατοκυριακο βρε παιδια, πηρα 2 κιλα μπριζολες χοιρινες και 2 κοτοπουλα και εδωσα σχεδον 25 ευρω και ομως σημερα δεν ειχα κρεας να μαγειρεψω!!! Και εγω εχω 4 κοριτσακια! Οι μανες με τα λεβεντοπαιδα, τι κανουν; Ποσα κιλα κρεας παιρνουν;

 

 

Οταν καποια τροφιμα ειναι φθηνοτερα στα σουπερ, παιρνουμε και επιπλεον με την προϋπόθεση οτι αποθηκευεται και δε χαλαει.

 

Επαψα να παιρνω μαρκες, καλλυντικα και να πηγαινω σε ακριβη κομμωτρια και φυσικα ξαναγυρισα στο φυσικο μου χρωμμα των μαλλιων, οχι αλλο βαφες.

 

Φυσικα πλεον δε βγαινουμε εξω, δεν παμε εκδρομες, μονο βολτες που δε στοιχιζουν. Καφεδες σπανια, παιδοτοποι μια φορα στο εξαμηνο πλεον και αν.

Διακοπες πρωτη φορα σε πολυ φθηνο διαμερισμα και οχι σε ξενοδοχειο, με κοινωνικο τουρισμο.

 

Στο φροντιστηριο καναμε ερευνα αγορας γιατι ενω πηγαιναμε σε καποιο,μας αυξησε τα διδακτρα σε 900 ευρω στα 2 παιδια με προσφορα κι' ολας! Βρηκαμε πολυ φθηνοτερα σε ενα εξισου πολυ καλο φροντιστηριο, με τα μισα λεφτα, προσφορα σε πολυτεκνους.

 

Διαλεγω να ψωνιζω μονο απο βιβλιοπωλεια που κανουν εκπτωση στους πολυτεκνους και λεω να κανω το ιδιο και με τα ρουχα, ενω το Mega Outlet με εχει σωσει.

 

Τις ασφαλειες ζωης τις διακοψαμε, ενω ξεπληρωσαμε μερος του δανειου του αυτοκινητου με αυτες.

 

Αλλαξαμε ασφαλεια στο αυτοκινητο, πηγαμε καπου πιο φθηνα.

 

Εννοειται οτι αποσυραμε το πολυθεσιο αυτοκινητο που ηταν πολλα κυβικα και πηραμε ενα αυτοκινητακι στο οποιο ειμαστε παρανομοι γιατι ειμαστε 6 ατομα ενω ειναι για 5 αλλα και η βενζινη που καιει ειναι πολυ λιγωτερη μεσα στην πολη.

 

Κανουμε φοριαμο και θα αγορασουμε ξυλα για το τζακι, ενω απο του χρονου θα το μεταρεψουμε σε ενεργειακο εαν μπορεσουμε να κανουμε οικονομια.

 

Εννοειται οτι προπερσι βαλαμε ηλιακο και ετσι εχουμε ζεστο νερο.

 

Στο κινητο και στο σταθερο καναμε καποιες ενεργειες και εχουμε απο τις καλυτερες τιμες τις αγορας, τοσο καλες που οταν τηλεφωνανε για προσφορες απο αλλες εταιρειες, μολις ακουσουν τις τιμες, ευχαριστουν και κλεινουν χωρις προτασεις.

 

Ζηταω παιδικα ρουχα και παπουτσια απο συγγενεις ενω δε λεω οχι απο ρουχα απο φιλες οταν με προτεινουν.

 

Τσαντες τα παιδια μου βολευτηκαν με τις ιδιες που ειχαν τα αδελφια τους.

 

Τα διεκοψα απο αρκετες δραστηριοτητες και παμε στις απολυτως απαραιτητες.

 

Στο σχολειο πλεον δεν αγοραζουν τιποτε, φτιαχνω στο σπιτι.

 

Κατα τα αλλα δεν αλλαξε καθολου η ζωη μας! :lol:

 

Και να σκεφτητε οτι δουλεουμε και οι δυο αλλα με τις περικοπες και τα υπολοιπα, ειχαμε τεραστιες απωλειες αλλα τα χρεη, χρεη!

Οι ανεργοι οικογενειαρχες, τι κανουν; Ο Θεος να βοηθα και να δινει δυναμη γιατι αυτοι σιγουρα θα εχουν διαλυθει, τι να περικοψουν οταν δεν εχουν ουτε για να ζησουν. Ολους αυτους, πολυτεκνους και μη, πολυ,τους θεωρω ηρωες που αντεχουν ακομη.

 

Εσεις τι κανατε;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

:cool:well-well

τα ιδια πανω κατω με την κοριτσομανα.....

τα θεμα με το φαγηγτο ειναι σοβαρο....δεν χορτενουν με τπτ...περα παο το βασικο φαγητο της ημερας..ολο και κατι θελουν να τσιμπολογυσουν..κατι σε σοκολατα,σε μπισκοτακι....τα νευρα μου δεν προλαβενω να αγορασω σοκολατες.....εγξαφανιζονται ως δια μαγιας...οσο για το κρεας..απλα η μαμα και ο μπαμπας τρωνε πρωτα τα περισευματα απο τα πιατα των παιδιων και μετα προσθετουμε λιγακι στο πιατο μας....

1 κιλο κιμας δεν μας φτανει για να φαμε κεφτεδακια..!!!

και ενοειται ψαχνω μονο προσφορες στα σουπερ μαρκετ και ενοειται αγοραζω προιοντα εταιριας και ενοειται εχω κοψει περιτες αγορες...

εχω ελαττωσει τα αγγλικα τους απο 3 ωρες την εβδομαδα πηγα στις 2(κανω ιδιαιτερα και γλυτωνω τα κενα των χριστουγενων και του πασχα..)

ειναι και 3 παιδια....απο μια δραστηριοτητα ο καθενασ(παλιοτερα ειχαμε απο δυο τουλαχιστων) και αν ζορισουν τα πραματα κομενες και οι δραστηριοτητες....πρωινο στο σχολειο απο το σπιτι...απογευματινο στο παρκο(οσο ακομακρατει ο καιρος και βγαινουν να παιξουν)απο το σπιτι.....

ρουχα και παπουτσια...μονο απο προσφορες και απο αλλα παιδακια(ανακυκλωση ρουχων)!!!!

οσο για την θερμανση..φετος θα καψουμε περισοτεροτο κληματιστικο και θα προσπαθησουμε να κανουμε οικονομια στο πετρελαιο....(οσο το επιτρεπει ο καιροσ..)

προσπαθουμε να εξικονομισουμε οσο περισοτερα μπορουμε απο την οικομομια που κανουμε αλλα στο κρατοσ που ζουμε με τις παρικοπες στους μισθους και την αυξηση της φορολογιας δεν ξερεις τι σε περιμενει....τωρα που καταργειται το αφορολογητο και η απαλαγη για τα προστατευομενα μελη.....υπεροχο.....!!!!!θα πληρωνουμε τα ιδια στην εφορια με εναν αγαμο.....

αλλα δεν θα τους κανουμε το χατιρι....θα καταφερουμε να μεγαλωσουμε ευτιχισμενα παιδια...γιατι εμεις ειμαστε πιο πλουσιοι και πιο ευτυχισμενοι απο τους 300 απλα δεν εχουμε καταλαβει ακομα την δυναμη μας.....αστουν να σπανε το κεφαλι τους απο που αλλου θα κοψουν...!!!!ιατι απο εμας τερμα δεν εχει αλλο ...μας τα πηραν ολα...

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις, τη δυναμη μας, την ξερουμε εμεις.

 

Πρεπει ομως να καταφερουμε να το περασουμε αυτο στα παιδια μας. Να καταλαβουν οτι δεν ειναι στα πολλα το καλο και ουτε η ευτυχια εξαρταται απο τα πολλα υλικα αγαθα.

 

Να μαθουν να μη συγκρινουν και να αρκουνται στα λιγα και σε οτι τα δινουμε. Να χαιρονται με το γεγονος οτι εχουμε υγεια και οτι ειμαστε ενωμενοι και εχουμε ο ενας τον αλλον, να ξερει το καθε παιδι μας οτι ο θησαυρος του ειναι το αδελφακι του και οχι τα υλικα αγαθα και η υλικη ανεση.

Δε μιλω θεωρητικα, ετσι μεγαλωσα σε υπερπολυτεκνη οικογενεια και ξερω οτι γινεται οπως ηξερα και πολυτεκνες οικογενειες που καθημερινα το ζουσαν αυτο. Απλως σε τετοιες εποχες που ζουμε, δυσκολευει η εφαρμογη του.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις, τη δυναμη μας, την ξερουμε εμεις.

 

Πρεπει ομως να καταφερουμε να το περασουμε αυτο στα παιδια μας. Να καταλαβουν οτι δεν ειναι στα πολλα το καλο και ουτε η ευτυχια εξαρταται απο τα πολλα υλικα αγαθα.

 

Να μαθουν να μη συγκρινουν και να αρκουνται στα λιγα και σε οτι τα δινουμε. Να χαιρονται με το γεγονος οτι εχουμε υγεια και οτι ειμαστε ενωμενοι και εχουμε ο ενας τον αλλον, να ξερει το καθε παιδι μας οτι ο θησαυρος του ειναι το αδελφακι του και οχι τα υλικα αγαθα και η υλικη ανεση.

Δε μιλω θεωρητικα, ετσι μεγαλωσα σε υπερπολυτεκνη οικογενεια και ξερω οτι γινεται οπως ηξερα και πολυτεκνες οικογενειες που καθημερινα το ζουσαν αυτο. Απλως σε τετοιες εποχες που ζουμε, δυσκολευει η εφαρμογη του.

 

 

Ωραία τα λες κοριτσομάνα!!!

 

Τωρα που είναι μικρά είναι πιο εύκολα όλα αυτά, αλλά δεν ξέρω μεγαλώνοντας..

 

Σε όλα τα άλλα , οικονομικά κλπ...και εμεις περικοπές κάνουμε από παντού, και έχει ο Θεός!!

Εγώ είμαι και σε ιδιωτικό τομέα και φοβάμαι πως δεν με καλοβλέπουν στην δουλειά , ήδη από το 3 , τώρα που περιμένω το 4 , δεν θα ξαφνιαστώ καθόλου αν με διώξουν και τελείως!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λες κοριτσομάνα!!!

 

Τωρα που είναι μικρά είναι πιο εύκολα όλα αυτά, αλλά δεν ξέρω μεγαλώνοντας..

 

Σε όλα τα άλλα , οικονομικά κλπ...και εμεις περικοπές κάνουμε από παντού, και έχει ο Θεός!!

Εγώ είμαι και σε ιδιωτικό τομέα και φοβάμαι πως δεν με καλοβλέπουν στην δουλειά , ήδη από το 3 , τώρα που περιμένω το 4 , δεν θα ξαφνιαστώ καθόλου αν με διώξουν και τελείως!

 

Περιμενεις τεταρτο; Με το καλο! Γενναια αποφαση αλλα ειμαι σιγουρη οτι αν το ζητησεις ο Θεος θα σε βοηθησει! Και εγω ακομη θελω πεμπτο αλλα κατι παραπανω ξερει ο Θεος και δε μου ερχεται.

Ολα τα περιμενει κανεις αλλα αν παρεις μικρη αδεια παλι θα κινδυνευσεις να σε απολυσουν; Τι ανθρωποι ( ; ) πια...

 

Το θεμα ειναι να γινει βιωμα στο παιδι ωστε μεγαλωνοντας να καταλαβει οτι μπορει να μην εχει τα φοβερα παπουτσια ή ρουχα ή να ειναι δανεισμενα αλλα εχει τα αδελφια του στηριγμα και να καμαρωνει για την οικογενεια του.

Δεν ακουσα ποτε τα αδελφια μου να παραπονεθουν και ας μπορουσαμε αν ημασταν λιγωτεροι να ζησουμε πλουσια.Αυτο μετατραπηκε σε μεγαλυτερη εκτιμηση της οικογενειακης καταστασης οσο μεγαλωναμε.

Τωρα, μας εμεινε η ενοτητα και οταν ερχεται η αδελφη μου απο το εξωτερικο οπου μενει, το σπιτι γεμιζει με 16 ενηλικες και παιδια ισα με μια ταξη σχολειου σχεδον, βουιζει απο φωνες σα μελισσι.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως κοριτσομάνα (συμφωνούμε στα περισσότερα).

Μόνο πρόσθεσε στα παραπάνω που παραθέτεις, τη συνεχή εναντίωση στο δήμο γιατί έχει καταργήσει κάθε κοινωνικό κριτήριο πλέον.

Δημοτικοί παιδικοί σταθμοί,

δημοτικό ωδείο, δρατηριότητες κτλ... έχουν τις ίδιες τιμές για όλους.

Δηλαδή για 3 ή 4 παιδιά... απλά κάνεις πολλαπλασιασμό... Στην αφαίρεση κολλάω. Μπορείς να βοηθήσεις;; :P

Μόνο στον ιδιωτικό τομέα βρίσκεις πλέον κοινωνική μέριμνα, αφού κάνουν διαβάθμιση στις τιμές τους ανάλογα με τον αριθμό των παιδιών!

Τι να πεις... χάθηκε η ανθρωπιά από τις υπηρεσίες, αλλά ευτυχώς κρατιέται από τον κόσμο!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...