Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ "ΑΦΕΝΔΡΑ"???


Tsitsiko

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγω να πω την αληθεια οταν ειδα τον τιτλο νομιζα οτι ειναι της πεθερας σου και "πρεπει" να

το ακουσει η πεθερα στην εκκλησια και ψαχνεις ενα υποκοριστικο που να φωναζεις την μικρη

Για να μην το θελει η μαμα σου κατι ξερει και οπως ειπαν και τα αλλα κοριτσια αν δεν το φωναζεις με αυτο τι νοημα εχει;;

4

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα!!

Βρε κοπελα μου γιατι να το κανεις αυτο στο παιδακι σου..

Αφου ουτε η μαμα σου δεν συμφωνει..Μην εχουμε τετοια κολληματα

στην εποχη μας!

Πες της να διαλεξει ποιο θα της αρεσε για να της δειξεις την εκτιμηση σου..

Η βαλτε το δευτερο!

QTzip2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!:-)

Θα το ξανασκεφτούμε όμως πιο πολύ κλίνω στο Φέη τελικά δεν ξέρω:confused: και οι υπόλοιπες ιδέες πολύ καλές!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα μέλη και θα πω ότι αφου ούτε η ιδια η μητέρα σου δεν τρελένεται για το όνομα γιατί δεν της ζητάς να διαλέξει εκείνη ένα που να της αρέσει πολύ ;;; Έτσι και τη μητέρα σου θα τιμήσεις και το παιδάκι σου δε θα φορτώσεις με ένα τόσο περίεργο όνομα.Προσωπικά δε θα ήθελα να με φωνάζουν Αφένδρα ( σόρυ , χωρίς παρεξήγηση )

Αν παρολαυτά επιμένεις θα διάλεγα σαν υποκοριστικό το Φένια

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ αυτό το όνομα το άκουσα πρώτη φορά πριν 3 χρονια. Λέγαν έτσι μια υναδελφό μου αλλά την φωνάζαν Βέτα. Εμενα δυστυχώς δεν μου αρέσει ούτε το Αφένδρα ούτε το Βέτα. Το Φαίδρα παρόλο που είναι άλλο όνομα είναι ωραίο. Και τα άλλα υποκορστικά που αναφέρατε είναι ωραία αλλά όταν θα την ρωτάνε από που βγαίνει και θα ακούνε Αφένδρα μάλλον θα υπάρχει πρόβλημα.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρωτότυπο το όνομα αλλά τα υποκοριστικά που θέλεις , το μεν Φαίη είναι για την φωτεινή το δε Φαίδρα είναι άλλο όνομα.Μάλλον δεν σε βοηθώ και πολύ ...Σόρυ, θα το σκεφτώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αλήθεια,αφού δεν θα ακούγεται γιατί να το βγάλετε;

Η μαμά σου σίγουρα θα χαρεί αλλά το μωρό ουσιαστικά δεν θα λέγεται Αφέδρα.Αν σας αρέσει το Φαίδρα,βγάλτε το εξ αρχής ;)

Εξάλλου το Αφέδρα θα την συνοδεύσει μόνο στα επίσημα έγγραφα και στον σχολικό κατάλογο.Στα ουσιαστικά(φιλία,έρωτας)δεν θα το χρησιμοποιεί...

Θα σου έλεγα να βγάλεις κάποιο όνομα που σου αρέσει και το Αφέδρα σαν δεύτερο :P

9mHZp3.png

.png

Είμαστε μαζί απο:4/1/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα προτείνει το Αφεντία-Ντία, αλλά επίσης σκέφτομαι τα εξής:

 

Φένδρα (έχει μεγάλη διαφορά η αφαίρεση του "α" )

Φαίδρα (που είναι παρόμοιο ακουστικά, αλλά στην ουσία είναι άλλο όνομα)

Ρούλα (από το Αφενδρούλα, αλλά είναι λίγο κοινότυπο)

 

Τί λέτε;

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

αν το κανει Φεδρα -δηλ. οχι με "αι" ωστε να ξεχωριζει απο το αλλο ονομα Φαιδρα?

το "ν" στο Φενδρα δεν μου ακουγεται καλα... το Ντια μου θυμιζει σουπερ μαρκετ, και το Ρουλα παλι δεν μ'αρεσει...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

αν το κανει Φεδρα -δηλ. οχι με "αι" ωστε να ξεχωριζει απο το αλλο ονομα Φαιδρα?

το "ν" στο Φενδρα δεν μου ακουγεται καλα... το Ντια μου θυμιζει σουπερ μαρκετ, και το Ρουλα παλι δεν μ'αρεσει...

 

Και αυτό γίνεται (Φέδρα), αλλά σίγουρα θα το μπερδεύουν όλοι με το Φαίδρα και οι μισοί θα το γράφουν με τον έναν τρόπο, ενώ οι άλλοι μισοί με τον άλλον. Αλλά θα μπορούσε και αυτό να γίνει. Άλλωστε στα επίσημα έγγραφα θα αναφέρεται ως Αφένδρα.

Για το Ντία και το Ρούλα συμφωνώ, αλλά όφειλα να τα αναφέρω μιας που τα σκέφτηκα. Σε άλλους μπορεί να αρέσουν...:D

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολυ πολύ για όλες τις ιδέες. Προσανατολιζόμαστε προς το ΦΕδρα ή Φέη... Θα δείξει όπως μας έρθει:roll: Λέμε για βάπτιση μέσα στον Οκτώβρη:D

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με λενε Θεοδωρα και σε καμια περιπτωση δεν θελω να πουνε ετσι το εγγονι μου,, ποσο μαλλον να με λεγαν Αφενδρα.. οπως επισης τη μαμα μου τη λενε Ευγενια νορμαλ και συνηθισμενο ονομα) αλλα και παλι δεν μου αρεσει για το παιδι μου. Αυτο που ειπαν τα κοριτσια να ζητησεις απο τη μαμα σου να επιλεξει ονομα νομιζω οτι ειναι το καλυτερο, αν θελεις σωνει και ντε να την τιμησεις καπως.. Κριμα ειναι το παιδακι.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με λενε Θεοδωρα και σε καμια περιπτωση δεν θελω να πουνε ετσι το εγγονι μου,, ποσο μαλλον να με λεγαν Αφενδρα.. οπως επισης τη μαμα μου τη λενε Ευγενια νορμαλ και συνηθισμενο ονομα) αλλα και παλι δεν μου αρεσει για το παιδι μου. Αυτο που ειπαν τα κοριτσια να ζητησεις απο τη μαμα σου να επιλεξει ονομα νομιζω οτι ειναι το καλυτερο, αν θελεις σωνει και ντε να την τιμησεις καπως.. Κριμα ειναι το παιδακι.

 

αυτο κι εγω

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...