Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, love kids είπε:

Συμφωνώ ότι θα ήταν παρεξηγήσιμο αν δεν είχε κριθεί π.χ. η διπλωματική. Τώρα που το κορίτσι έχει ήδη στα χέρια του τον μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών δε νομίζω να ισχύει το ίδιο. Τέλος πάντων, η ίδια ξέρει την επιβλέπουσα και τι θα κάνει. Άλλωστε σίγουρα δε θα είναι κάτι πολύ ακριβό ώστε να τη φέρει σε δύσκολη θέση καθώς ξέρω ότι τα οικονομικά της δεν είναι ιδιαίτερα ανθηρά στην παρούσα φάση.

 

Εξαρτάται με το κατά πόσο έχει τελειώσει. Αν σκοπεύει να κάνει διδακτορικό αργότερα, να κινηθεί σε εργασιακό χώρο που θα συναντηθούν, να μπει σε κάποιο πρόγραμμα του Πανεπιστημίου κλπ, εκεί σαφώς το λες δωροδοκία. Και να μην είναι η πρόθεση, παρεξηγείται, όπως ποτέ δεν κάνουμε δώρο στον προϊστάμενο ας πούμε κάτι έξω από ό,τι συνηθίζεται στην κουλτούρα του γραφείου κλπ. Από την άλλη, αν στη σχολή είθισται να αγοράζεις στον επιβλέποντα της διπλωματικής ένα καλό δώρο και εκείνη πάει με τα σοκολατάκια, πάλι εκτίθεται, οπότε καλό είναι να δει τι συνηθίζεται. Υποθέτω ότι δε μιλάμε για περίπτωση που έχει αναπτύξει φιλική σχέση, γιατί εκεί δεν κάνει κανείς γκάλοπ για το τι δώρο θα πάρει και αν θα πάρει, γίνεται πιο αυθόρμητα όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εξαρτάται με το κατά πόσο έχει τελειώσει. Αν σκοπεύει να κάνει διδακτορικό αργότερα, να κινηθεί σε εργασιακό χώρο που θα συναντηθούν, να μπει σε κάποιο πρόγραμμα του Πανεπιστημίου κλπ, εκεί σαφώς το λες δωροδοκία. Και να μην είναι η πρόθεση, παρεξηγείται, όπως ποτέ δεν κάνουμε δώρο στον προϊστάμενο ας πούμε κάτι έξω από ό,τι συνηθίζεται στην κουλτούρα του γραφείου κλπ. Από την άλλη, αν στη σχολή είθισται να αγοράζεις στον επιβλέποντα της διπλωματικής ένα καλό δώρο και εκείνη πάει με τα σοκολατάκια, πάλι εκτίθεται, οπότε καλό είναι να δει τι συνηθίζεται. Υποθέτω ότι δε μιλάμε για περίπτωση που έχει αναπτύξει φιλική σχέση, γιατί εκεί δεν κάνει κανείς γκάλοπ για το τι δώρο θα πάρει και αν θα πάρει, γίνεται πιο αυθόρμητα όλο αυτό.

Δε νομίζω να υφίσταται η περίπτωση του "είθισται να κάνουν οι φοιτητές καλό δώρο στον επιβλέποντα της διπλωματικής", γιατί προφανώς δεν μπορούν όλοι οι φοιτητές να πάρουν ένα καλό δώρο αν ως καλό ορίζεται το ακριβό. Προφανώς βλέπεις το θέμα διαφορετικά - σεβαστό. Επίσης υπάρχουν σοκολατάκια πολύ ακριβά ;-)

 

Όσο για το αν συνεχίσει αργότερα διδακτορικό, σκοπεύει να το κάνει στο εξωτερικό αλλά και να συνεχιζε στο ίδιο πανεπιστήμιο, ένας καθηγητής μπορεί σαφώς να ξεχωρίσει ένα ευχαριστήριο δώρο για την ομαλή συνεργασία την χρόνια της διπλωματικής από μια προσπάθεια δωροδοκίας για μελλοντικό διδακτορικό που μπορεί να γίνει μπορεί και να μη γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Δε νομίζω να υφίσταται η περίπτωση του "είθισται να κάνουν οι φοιτητές καλό δώρο στον επιβλέποντα της διπλωματικής", γιατί προφανώς δεν μπορούν όλοι οι φοιτητές να πάρουν ένα καλό δώρο αν ως καλό ορίζεται το ακριβό. Προφανώς βλέπεις το θέμα διαφορετικά - σεβαστό. Επίσης υπάρχουν σοκολατάκια πολύ ακριβά ;-)

 

Όσο για το αν συνεχίσει αργότερα διδακτορικό, σκοπεύει να το κάνει στο εξωτερικό αλλά και να συνεχιζε στο ίδιο πανεπιστήμιο, ένας καθηγητής μπορεί σαφώς να ξεχωρίσει ένα ευχαριστήριο δώρο για την ομαλή συνεργασία την χρόνια της διπλωματικής από μια προσπάθεια δωροδοκίας για μελλοντικό διδακτορικό που μπορεί να γίνει μπορεί και να μη γίνει.

 

Πίστεψέ με, υπάρχουν πολύ διαφορετικά στάνταρ ανάλογα με το πού απευθύνεσαι. Ας πούμε μπορεί να έχεις έναν καθηγητή που ποτέ δεν είδες καν, και να κάνουν την επίβλεψη υποψήφιοι διδάκτορες, ή να έχεις μπει με μεσολάβηση του καθηγητή σε ένα πρόγραμμα που οδηγεί και σε δημοσιεύσεις και να ασχολείται ο ίδιος. Μπορεί να μιλάμε για τακτικό καθηγητή που φέρνει τα ερευνητικά στη σχολή και έχει το ανάλογο προσωπικό, και το ανάλογο τουπέ (και να χρειάζεται μέχρι και μέσο για να πάρεις σε αυτόν διπλωματική), ή για έναν νέο επίκουρο που ακόμη προσπαθεί να κατοχυρώσει δωμάτιο για γραφείο. Μπορεί να μιλάμε για τμήμα που έχει μία ιεραρχία και κουλτούρα παλιάς κοπής, όπου αναφερόμαστε στον τακτικό καθηγητή ως "ο κύριος καθηγητής" (βλέπε ας πούμε Ιατρική Αθηνών) ή να μιλάμε για ένα τμήμα πιο νέο, όπου είναι απόλυτα νορμάλ ο καθηγητής να πηγαίνει για μπύρες με τους μεταπτυχιακούς του φοιτητές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Μπορεί να μιλάμε για τμήμα που έχει μία ιεραρχία και κουλτούρα παλιάς κοπής, όπου αναφερόμαστε στον τακτικό καθηγητή ως "ο κύριος καθηγητής" (βλέπε ας πούμε Ιατρική Αθηνών) ή να μιλάμε για ένα τμήμα πιο νέο, όπου είναι απόλυτα νορμάλ ο καθηγητής να πηγαίνει για μπύρες με τους μεταπτυχιακούς του φοιτητές. 

Γι αυτό έχουν πλάκα τα παν/μια του εξωτερικού που είναι πολύ νορμαλ να πίνεις μπίρα με κάποιον που έχει μια ιστορική έδρα (αυτές που τις λενε «βασιλικές») ή κάποιον νυν ή πρώην κυβερνητικό αξιωματούχο που έδωσε μια διάλεξη στους μεταπτυχιακούς φοιτητές και μετά βγήκαν για μπίρα κ φαγητό! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Πίστεψέ με, υπάρχουν πολύ διαφορετικά στάνταρ ανάλογα με το πού απευθύνεσαι. Ας πούμε μπορεί να έχεις έναν καθηγητή που ποτέ δεν είδες καν, και να κάνουν την επίβλεψη υποψήφιοι διδάκτορες, ή να έχεις μπει με μεσολάβηση του καθηγητή σε ένα πρόγραμμα που οδηγεί και σε δημοσιεύσεις και να ασχολείται ο ίδιος. Μπορεί να μιλάμε για τακτικό καθηγητή που φέρνει τα ερευνητικά στη σχολή και έχει το ανάλογο προσωπικό, και το ανάλογο τουπέ (και να χρειάζεται μέχρι και μέσο για να πάρεις σε αυτόν διπλωματική), ή για έναν νέο επίκουρο που ακόμη προσπαθεί να κατοχυρώσει δωμάτιο για γραφείο. Μπορεί να μιλάμε για τμήμα που έχει μία ιεραρχία και κουλτούρα παλιάς κοπής, όπου αναφερόμαστε στον τακτικό καθηγητή ως "ο κύριος καθηγητής" (βλέπε ας πούμε Ιατρική Αθηνών) ή να μιλάμε για ένα τμήμα πιο νέο, όπου είναι απόλυτα νορμάλ ο καθηγητής να πηγαίνει για μπύρες με τους μεταπτυχιακούς του φοιτητές. 

Συμφωνώ με αυτά που λες και τα γνωρίζω κι η ίδια καθώς έχω κάνει και η ίδια μεταπτυχιακές σπουδές κι ο χώρος των πανεπιστημίων κάθε άλλο παρά άγνωστος μου είναι. Καθώς, όμως, δεν πρόκειται για μένα, δεν χρειάζεται να υπεισέλθω σε πολλές λεπτομέρειες παρά μόνο να πω ότι η επιβλέπουσα δεν ανήκει σε καμία από τις κατηγορίες που ανέφερες. Πρόκειται για καθηγήτρια που δεν έχει μεν το κύρος κάποιων περιπτώσεων που ανέφερες αλλά είναι τρομερά καταρτισμένη, σκληρά εργαζόμενη και πολύ βοηθητική κι ενθαρρυντική από ό,τι μου είπε η κοπέλα.

Ευχαριστώ όσες δώσατε ιδέες. Τις μετέφερα ήδη! :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξαφνιάζομαι με αυτούς τους τύπους καθηγητών που αναφέρεις ΑΡΓΚ! 2 μεταπτυχιακά έχω κάνει, και στα δύο οι επόπτες μας κάθε άλλο παρά άφαντοι ήταν και γενικά έχω τελείως άλλη εικόνα. Κατ'αρχάς τους είχαμε πολλά χρόνια σε μαθήματα, από τα προπτυχιακά ήδη χρόνια, και σε "εργαστηριακού" τύπου πρακτική και μας ήξεραν προσωπικά όλους. Και κατά τη διάρκεια της διπλωματικής πηγαίναμε άπειρες φορές στο γραφείο τους για απορίες, μιλουσαμε σε τηλ και mail κλπ. Και τραπεζωματα στα σπίτια τους μας έκαναν, και τις οικογένειές τους ξέραμε, και στα social media φίλοι ήμασταν, και η πρακτική που λέω ήταν καλοκαίρι σε νησί οπότε πηγαίναμε και για μπάνιο και εκδρομές και μπύρες εννοειται, και ακόμα και ποιοι μας άρεσαν ξέρανε και στο γάμο μου τους κάλεσα αργότερα (και άλλοι που παντρεύτηκαν επισης κι έριξαν και πολύ χορό οι καθηγήτριες), και μωρουδιακο εξοπλισμό για το μωρό μου έδωσαν από τα παιδιά τους! Μέχρι και στην κηδεία και το μνημόσυνο γονιού του καθηγητή πήγαμε κάποιοι. Πιο πολύ στους καθηγητές του πρώτου μεταπτυχιακου αυτά, που ήμασταν μόνο 5 παιδιά ανά έτος. Στο δεύτερο ήμασταν 15, ούτε είχε κάποια πρακτική με συμβίωση σε ομάδα, αλλά και πάλι μας κάλεσε σπίτι της η καθηγήτρια, και για μπύρα πήγαμε κλπ. Γενικά θα έλεγα ότι μας έβλεπαν σαν παιδιά τους οι καθηγητές. 

 

Όσον αφορά τα δώρα, παρά τις τόσο στενές σχέσεις κι εγώ ντρέπομαι να μη φανεί σαν γλειψιμο. Όταν τελείωσα το πρώτο μεταπτυχιακό έτυχε και πήγα ταξίδι στο εξωτερικό στην πόλη που σπούδασε ο καθηγητής και ήθελα να φέρω κάτι, δεν βρήκα κάτι "καλό" και πήρα φεύγοντας από το αεροδρόμιο ένα σιδερένιο κουτί μπισκοτων με τα αξιοθέατα της πόλης (αυτό μάλλον στα ρεζιλια συγκαταλέγεται, χαχα!) Όταν είχα γυρίσει από το Εράσμους που με έστειλε ο ίδιος είχα φέρει απλώς μια καρτ ποσταλ που έγραφα ότι τον ευχαριστώ για την εμπειρία! (Δεν ξέρω τι συνηθίζεται, μια φίλη μου πάντως του έφερε κρασί από εκεί). Παρόλα αυτά εκείνος είναι που μου έδωσε τον μωρουδιακο εξοπλισμό και μου έκανε και δώρο γάμου παρόλο που δεν μπόρεσε να έρθει. Και όταν πέρασε το παιδί του στο πανεπιστήμιο, το οποίο το ξέραμε από νηπιακή ηλικία, του πήρα ένα βιβλίο δωρο. Σε κάποια άλλη καθηγήτρια του ίδιου μεταπτυχιακού, όχι εποπτρια, όταν πήρε σύνταξη είχαμε φτιάξει ένα κολλάζ με φωτογραφίες από την πρακτική, που το είχαμε βάλει σε πίνακα με φελλό για το γραφείο της. Και χάρηκε τρελά! Κι εκείνη μου έκανε δώρο γάμου ενώ δεν παρευρέθηκε. Στου αλλου μεταπτυχιακού που ήταν λίγο πιο τυπικές οι σχέσεις ή μάλλον έτσι μου φάνηκαν εμένα επειδή είχα την εμπειρία του πρώτου (οι υπόλοιποι μάλλον ένιωθαν πολυ κοντά με την καθηγήτρια κι εκεί) της πήρα ένα γούρι από αυτά που είναι σαν διακοσμητικά ασημένια πάνω σε βότσαλο, μιας που η ορκωμοσία έπεσε Γενάρη. Κι εκείνη μου έκανε δώρο για το μωρό μου που γεννήθηκε κατά τη διάρκεια του μεταπτυχιακού. Και όταν τελειώσαμε την βγάλαμε εμείς για φαγητό, οι φοιτητές όλοι μαζί δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...