Recommended Posts

Διαφημίσεις

Ως εντελώς καινούργια μαμά-με παιδί-σε παιδικό, θα ήθελα να μου πείτε κι εμένα καμιά ιδέα για πασχαλινά δωράκια. Καλά για τις δασκάλες είμαι ανάμεσα σε σετάκια της freshline ή βιβλία ή κάτι εντελώς πασχαλινό (διακοσμητικό).

Έχει 2 δασκάλες και έπειτα καθαρίστριες, γραμματείες, μαγείρισσες, δ/ντρια.

Τι πρέπει να κάνω;;; Και πώς ακριβώς τα προσφέρεις; Διακριτικά ή καλημέρα σας, ορίστε σας;

Επιπλέον (άσχετο) ξέρετε αν επιτρέπετε να πηγαίνεις κεράσματα σε άσχετο χρόνο; Χειροποίητα κέικ ή μπισκότα ή τυρόπιτες π.χ. κλπ;;;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Goofy καλημέρα και εγώ καινούργια σχετικά μαμά στον παιδικό και δεν ήξερα για το τι επιτρέπεται και τι όχι...Λοιπόν θα σου πω τι έκανα εγώ τα Χριστούγεννα που ήταν η πρώτη φορά που ήρθα σε αυτή τη θέση, πήρα δωράκια στις δυο δασκάλες της τάξης του. Πήγα στο Cook-Shop και πήρα κούπες με Χριστουγεννιάτικα μοτίβα οι οποίες ήταν μέσα σε κάτι πανέμορφες χαρτονένιες συσκευασίες στρογγυλές και τους τα πήγα την ημέρα που κάνανε τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή. Δεν πήρα για όλες τις δασκάλες κατόπιν σκέψης γιατί μου φαινόταν κάπως, φοβήθηκα μήπως το παρεξηγήσουν....Πάντως από ότι έχω διαβάσει άλλες μαμάδες παίρνουν. Το ίδιο θα κάνω και τώρα το Πάσχα. Τώρα σχετικά με τα γλυκίσματα που ρωτάς θα πρέπει να ρωτήσεις στο σταθμό γιατί για παράδειγμα ο δικός μας επιτρέπει μόνο όταν γιορτάζουν τα παιδάκια ή σε ειδικές περιστάσεις. Π.χ. τις Απόκριες κάνανε γιορτούλα και είχαν ζητήσει από τις μαμάδες εάν θέλανε να στείλουν γλυκίσματα ή μεζεδάκια (έγω έστειλα ένα σπιτικό κέηκ με πολύχρωμη τρούφα), ενώ το μενού του σχολείου μας εκείνη την ημέρα είχε σπιτική πίτσα. Ο λόγος είναι για να μη τρώνε συνέχεια τα παιδάκια γλυκά, γιατί ούτε και εγώ θέλω κάθε τρεις και λίγο το παιδί μου να τρώει κέηκ ή γλυκά ή μπισκότα που στέλνουν οι γονείς. Ελπίζω να σε βοήθησα :):):)

xZBdp3.png

Έχω και εγώ μια απορία. Φέτος έστειλα πρώτη χρονιά την κόρη μου παιδικό. Δεν πρόλαβα να πάρω κάτι για τη δασκάλα της τα Χριστούγεννα, αλλά μήπως να της έπαιρνα κάτι το Πάσχα ή μια και καλή στο τέλος της χρονιάς?Να σημειώσω πως έχει μια δασκάλα την οποία η κόρη μου λατρεύει και έχει συνήθως και μια βοηθό η οποία δεν είναι στάνταρ κάθε ημέρα, απλά εναλλάσονται 2κοπέλες με το μεταβρεφικό τμήμα (εμείς είμαστε στο βρεφικό ακόμα). Δεν θα ήθελα να πάρω για όλες κάτι, αλλά ίσως στην υπεύθυνη του σταθμού που γενικώς προσέχει όλα τα παιδάκια και φεύγοντας όλα πάνε και την αγκαλιάζουν. Τι λέτε? Τι θα μπορούσα να πάρω?

Εγω για το Πασχα δινω σε καθε μια απο μια λαμπαδα!

Ναι,ναι μια λαμπαδα,πουλαω στο μαγαζι κατι χειροποιητες λαμπαδες ολο κερι(κερινα λουλουδια,ομπρελιτσες,βαρκουλες-αλλο να σας το λεω και αλλο να βλεπεις)και καθε χρονο ακουω τα καλυτερα απο τα κοριτσια

Περσι με την κοιλια τουρλα κρατουσα κι εγω μια τετοια την Ανασταση :P

4

Λοιπόν, σκέφτηκα να πάρω δυο καλαθάκια, να τα γεμίσω κουλούρια, σοκολατένια αυγουλάκια και από μία λαμπάδα κι ένα κεράκι ή κάτι παρόμοιο, να το στολίσω με χειροτεχνίες εμού και της κόρης μου και να τους τα δώσω. Κάτι σε ποιο μεγάλο για το υπόλοιπο προσωπικό του σταθμού ή απλά να φτιάξω κουλουράκια και να τα πάω σε μια όμορφα στολισμένη πασχαλινή πιατέλα. Πόσο θα μου στοιχίσει έτσι δεν ξέρω, αλλά το προτιμώ.

Τα Χριστούγεννα νομίζω πηγαίνουν τα γενικά-προσωπικά δώρα. Το Πάσχα θεωρώ πως πρέπει να είναι πιο συμβολικά.

Το θέμα είναι ότι δεν πιάνει και πολύ το χέρι μου, οπότε καμιά ιδέα-φώτο θα ήταν ευπρόσδεκτη!

Το άλλο θέμα είναι πώς τα παραδίδεις, πότε και για το προσωπικό σε ποιον; Καμία ιδέα;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Καλησπέρα σας!!! Σκεφτομουν λογω Πάσχα , ότι θα ηταν ωραια ιδεα να αγοράσω δωράκια για τις δασκάλες στο παιδικο του γιου μου! Το θεμα ειναι οτι οι δασκάλες ειναι 5 και μια η διευθύντρια! Οπως καταλαβαίνετε δε θα θέλα να διαθέσω πανω απο 10? ανα δωράκι! Εχετε κάποια καλη ιδεα; Τα χριστουγεννα ειχα παρει σε κάποιες κρέμα σώματος και σε αλλες αφρόλουτρο. Οποτε τωρα ελεγα για κατι διαφορετικό! Εσείς παίρνετε δωράκια; Ευχαριστω!!

Καλησπέρα σας!!! Σκεφτομουν λογω Πάσχα , ότι θα ηταν ωραια ιδεα να αγοράσω δωράκια για τις δασκάλες στο παιδικο του γιου μου! Το θεμα ειναι οτι οι δασκάλες ειναι 5 και μια η διευθύντρια! Οπως καταλαβαίνετε δε θα θέλα να διαθέσω πανω απο 10? ανα δωράκι! Εχετε κάποια καλη ιδεα; Τα χριστουγεννα ειχα παρει σε κάποιες κρέμα σώματος και σε αλλες αφρόλουτρο. Οποτε τωρα ελεγα για κατι διαφορετικό! Εσείς παίρνετε δωράκια; Ευχαριστω!!

Μπορείς να τους πάρεις κάτι συνδυασμένο με το Πάσχα... υπάρχουν διάφορα bazzar που γίνονται με πασχαλιάτικα... πιστεύω ότι είναι μία ωραία κίνηση ότι και να αγοράσεις και βοηθάς και ανθρώπους που έχουν ανάγκη...

δες εδώ

http://www.elepap.gr/el/2010-10-19-10-11-32/1456-%CF%80%CE%B1%CF%83%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%BF-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CF%80%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-art%CE%B5%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%80-%CF%83%CF%84%CE%BF-golden-hall,-14-28-%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85,-%CE%B9%CF%83%CF%8C%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%BF.html

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Καλησπέρα, κι εγώ κάνω δώρα, μικρά αλλά συμβολικά, το θεωρώ υποχρέωσή μου καθώς για το γιό μου αυτές οι κυρίες ήταν η πρώτη αγκαλιά μετά τη μαμά. Τα Χριστούγεννα είχα πάρει απο ένα κασκόλ λαιμό στις 4 δασκάλες του γιού μου (είναι 2 στα μεγάλα και 2 στα μικρά που είναι ο γιός μου, αλλά μέχρι κάποια στιγμή το πρωί και από κάποια ώρα και μετά το μεσημέρι τα έχουν όλα μαζί, οπότε τις ηξερα και τις 4 και γω και ο άντρας μου και δε μου πήγαινε να τις ξεχωρίσω - ήδη έχω τύψεις που δεν πήρα κάτι και στην καθαρίστρια που την ξέρω..)

Σήμερα τους αγόρασα από ένα διακοσμητικό των 5-6 ευρώ στην καθεμία από τοπικό μαγαζί με εποχιακά (αν θελουν μπορούν να το αλλάξουν) και πήρα και ένα κουτί πασχαλινα κουλούρια για το σχολείο, θα τα πάμε όλα αυριο γιατί από Δευτέρα φεύγουμε. Για καλοκαίρι σκεφτόμουν από ένα μυθιστόρημα αλλά μου άρεσε και η ιδέα που διάβασα στο τόπικ, των σετ περιποίησης.

ZR4Tp2.pngbwCPp3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα