Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προνηπιο;;;;;


Recommended Posts

καλύτερα να κρατήσεις το παιδί μια χρονια πίσω, θα είανι καλύτερα και γι αυτο αλλα και για σενα όταν φτάσει δημοτικό.

κατ' αρχιν θα ελεγα οτι οι δασκάλες προτείνουν στους γονείς τα παιδιά του δεκεμβρίου να μείνουν μια χρονιά "πίσω" και κατα δεύτερον νομίζω οτι το υπουργείο θα βγαλει απόφαση για τα παιδιά που είανι γεννημένα στο τελος δεκεμβρίου, μετα τις 20, να πηγαίνουν την επόμενη χρονιά.

καλύτερα πάντως...

 

Αυτό για το υπουργείο το έχεις ακούσει κάπου???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επίσης είναι και το άλλο: Τώρα στο σταθμό κάνει παρέες και είναι το μικρότερο και κάνει παρέες με όλα του 2007 ... που θα τις κρατήσει και στο νήπιο. Πώς θα νιώσει όταν όλα τα άλλα παιδάκια και οι φίλες της θα πάνε πρώτη δημοτικού κι αυτή θα μείνει πίσω?

 

Άσε που θα χάσει και τις φίλες της ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

BEΡΑ, αυτό που παρατήρησα εγώ φέτος που ο γιος μου (14/12) πήγαινε Α΄δημοτικού ήταν η αδυναμία που είχε στο θέμα της συγκέντρωσης (να στρώσει δλδ κάτω κ..ο να ακούσει & να διαβάσει) και όχι της αντίληψης. Με τη δασκάλα που το συζήτησα μου είπε ότι είναι θέμα ηλικίας και θα στρώσει σιγά - σιγά. Έτσι και έγινε (θέλω να πιστευω!).

Βέβαια αυτό είναι και θέμα παιδιού, τα κοριτσάκια πιστευω είναι γενικώς πιο συνεργάσιμα και ώριμα. Πάντως ίσως να κάνει και καλό στα μικρά παιδάκια να προσπαθούν να φτάσουν τους μεγαλύτερους, παρά να περιμένουν τους μικρότερους.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είναι και το άλλο: Τώρα στο σταθμό κάνει παρέες και είναι το μικρότερο και κάνει παρέες με όλα του 2007 ... που θα τις κρατήσει και στο νήπιο. Πώς θα νιώσει όταν όλα τα άλλα παιδάκια και οι φίλες της θα πάνε πρώτη δημοτικού κι αυτή θα μείνει πίσω?

 

Άσε που θα χάσει και τις φίλες της ...

 

αυτο για τα παιδιά του δεκεμβρίου, καποιος μου το ειπε. δεν θυμάμαι...

 

 

τωρα αυτο που λες για τις φιλίες...

τα παιδιά μας πάνε παιδικό σταθμό μέχρι και προνήπιο (παράδειγμα). οταν πάνε νήπιο θα πάνε σε δημόσιο σχολείο. από εκεί ξεκινάνε οι φιλίες και καλύτερα θα έλεγα στο δημοτικό.

οπότε αν ενα παιδί του δεκεμβρίου "μείνει" μια χρονιά πίσω θα κανει παρέα με παιδιά μιας χρονιάς πίσω.

τα παιδιά του παιδικού σταθμού (δημοτικός) δεν είναι απαραίτητα και στο ιδιο νηπιαγωγείο (δημόσιο)...

 

γενικά τα παιδιά είναι πιο ευέλικτα στις παρέες. μεγαλώνοντας δυσκολέυουν τα πράγματα.

 

εγω στη θέση σας; αν ηταν γεννημένη το δεκέμβριο του 2007. θα συνέχιζα και προνήπιο στον παιδικό σταθμό και μετα το 2013 που θα επρεπε να παει πρωτη δημοτικού θα την έγραφα νηπιο στο δημόσιο (δηλαδή με τα παιδιά του 2008). ετσι από το νηπιαγωγείο θα πήγαινε πρώτη με τα ίδια παιδιά (ή αρκετά από αυτά)

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διαφωνώ με το να μην πάει το παιδί στο σχολείο βάση της χρονιάς που γεννήθηκε…ότι σύστημα και να ίσχυε πάλι κάποια παιδιά θα ήταν πιο «αδικημένα», θεωρώ ότι θα βρουν το δρόμο τους μετά από κάποιους μήνες. Ίσως κάποια ( όχι όλα ) δυσκολευτούν λίγο περισσότερο, αυτό μπορεί να συμβεί και στα παιδάκια που είναι γεννημένα αρχές ή μέση του χρόνου. Γιατί ένα παιδί να χάσει μια ολόκληρη χρονιά ?

Σκεφτείτε ότι υπάρχουν παιδάκια που είναι γεννημένα Νοέμβριο όπως π.χ ο γιος μου 14/11/’05, δεν έχει και τόοοσο μεγάλη διαφορά από ένα παιδάκι που είναι γεννημένο 21/12.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο για τα παιδιά του δεκεμβρίου, καποιος μου το ειπε. δεν θυμάμαι...

 

 

τωρα αυτο που λες για τις φιλίες...

τα παιδιά μας πάνε παιδικό σταθμό μέχρι και προνήπιο (παράδειγμα). οταν πάνε νήπιο θα πάνε σε δημόσιο σχολείο. από εκεί ξεκινάνε οι φιλίες και καλύτερα θα έλεγα στο δημοτικό.

οπότε αν ενα παιδί του δεκεμβρίου "μείνει" μια χρονιά πίσω θα κανει παρέα με παιδιά μιας χρονιάς πίσω.

τα παιδιά του παιδικού σταθμού (δημοτικός) δεν είναι απαραίτητα και στο ιδιο νηπιαγωγείο (δημόσιο)...

 

γενικά τα παιδιά είναι πιο ευέλικτα στις παρέες. μεγαλώνοντας δυσκολέυουν τα πράγματα.

 

εγω στη θέση σας; αν ηταν γεννημένη το δεκέμβριο του 2007. θα συνέχιζα και προνήπιο στον παιδικό σταθμό και μετα το 2013 που θα επρεπε να παει πρωτη δημοτικού θα την έγραφα νηπιο στο δημόσιο (δηλαδή με τα παιδιά του 2008). ετσι από το νηπιαγωγείο θα πήγαινε πρώτη με τα ίδια παιδιά (ή αρκετά από αυτά)

 

Εμένα έχει νήπιο ο παιδικός σταθμός και είναι πολύ καλός σταθμός!!!! Όσο έχω τη δυνατότητα σκέφτομαι να την κρατήσω εκεί!!! Τώρα δημοτικό δεν ξέρω καν αν θα πάει σε δημόσιο ... μπορεί να πάει και σε ένα ιδιωτικό που έχει η γειτονιά.

 

Εγώ απλά το είπα από την άποψη του πώς θα νιώσει περισσότερο ... όχι ότι θα χάσει τις φίλες της τόσο. Μάλλον θα περιμένω να τη δω και στο νηπιαγωγίο πώς θα είναι και αν είναι θα την κρατήσω και 2η χρονιά στο νήπιο ... μου είπαν ότι μπορώ ή θα την πάω σε άλλο νήπιο (δημόσιο όπως λες) για τη 2η χρονιά!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει νήπιο ο παιδικός σταθμός και είναι πολύ καλός σταθμός!!!! Όσο έχω τη δυνατότητα σκέφτομαι να την κρατήσω εκεί!!! Τώρα δημοτικό δεν ξέρω καν αν θα πάει σε δημόσιο ... μπορεί να πάει και σε ένα ιδιωτικό που έχει η γειτονιά.

 

Εγώ απλά το είπα από την άποψη του πώς θα νιώσει περισσότερο ... όχι ότι θα χάσει τις φίλες της τόσο. Μάλλον θα περιμένω να τη δω και στο νηπιαγωγίο πώς θα είναι και αν είναι θα την κρατήσω και 2η χρονιά στο νήπιο ... μου είπαν ότι μπορώ ή θα την πάω σε άλλο νήπιο (δημόσιο όπως λες) για τη 2η χρονιά!

 

αν ειναι να επαναληφθεί το νήπιο ή το προνήπιο, καλύτερα σε διαφορετικό σχολείο, με διαφορετική δασκάλα και συμμαθητές. ετσι δε θα φανει στο παιδί η επανάληψη... να αλλαξει παραστάσεις.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να κρατήσεις το παιδί μια χρονια πίσω, θα είανι καλύτερα και γι αυτο αλλα και για σενα όταν φτάσει δημοτικό.

κατ' αρχιν θα ελεγα οτι οι δασκάλες προτείνουν στους γονείς τα παιδιά του δεκεμβρίου να μείνουν μια χρονιά "πίσω" και κατα δεύτερον νομίζω οτι το υπουργείο θα βγαλει απόφαση για τα παιδιά που είανι γεννημένα στο τελος δεκεμβρίου, μετα τις 20, να πηγαίνουν την επόμενη χρονιά.

καλύτερα πάντως...

 

To κάθε παιδί είναι μοναδικό και εξαιρετικό. Καμιά δασκάλα δεν κοιτάει απλώς τη χρονολογία και το μήνα γέννησης. Ένα παιδί που δεν αντέχει ίσως να το κρατήσουμε πίσω, αλλά αυτό μπορεί να έχει γεννηθεί οποιαδήποτε στιγμή μέσα στο χρόνο. Μερικές φορές τα παιδιά κάνουν ένα τρομερό μπαμ μέσα στο καλοκαίρι ή μέσα στα Χριστούγεννα και γίνονται αγνώριστα.

 

Αν η τωρινή δασκάλα του παιδιού δεν έχει προτείνει να παραμείνει στο νηπιαγωγείο μην το κρατήσετε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

To κάθε παιδί είναι μοναδικό και εξαιρετικό. Καμιά δασκάλα δεν κοιτάει απλώς τη χρονολογία και το μήνα γέννησης. Ένα παιδί που δεν αντέχει ίσως να το κρατήσουμε πίσω, αλλά αυτό μπορεί να έχει γεννηθεί οποιαδήποτε στιγμή μέσα στο χρόνο. Μερικές φορές τα παιδιά κάνουν ένα τρομερό μπαμ μέσα στο καλοκαίρι ή μέσα στα Χριστούγεννα και γίνονται αγνώριστα.

 

Αν η τωρινή δασκάλα του παιδιού δεν έχει προτείνει να παραμείνει στο νηπιαγωγείο μην το κρατήσετε.

 

Είστε δασκάλα? Εγώ απλά είπα τον προβληματισμό μου ... έτσι κι αλλιώς είναι μικρούλα ακόμα (2,5χρονών) ... απλά σκέφτομαι τι θα κάνω όταν θα έρθει η ώρα. Δε θέλω να πιεστεί τρομερά και να είναι μονίμως πίσω σε όλα ... να τρέχει για να προφτάσει τους άλλους. Δεν υπάρχει λόγος να μην είναι χαλαρή (ή υπάρχει?). Δεν ξέρω κι εγώ πραγματικά! Απλά εμένα για 4μέρες γεννήθηκε το 2007 οπότε με ένα παιδάκι που θα είναι γεννημένο στις αρχές του 2007 θα έχει πολύ μεγάλη διαφορά!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Νηπιαγωγός είμαι και για την ιστορία είμαι κι εγώ γεννημένη μέσα Δεκεμβρίου και ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα. Είναι καθαρά ζήτημα παιδιού. Μην ανησυχείς από τώρα γιατί μπορεί με τη στάση σου να επηρεάσεις και το παιδί.

 

Άσε το λουλουδάκι σου να ανθίσει όπως εκείνο μπορεί καλύτερα κι εδώ είμαστε να τα λέμε όταν θα έρθει η ώρα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
εμενα ο γιος μου ειναι γεννημενος 17 -11 και ξεκινησαμε τις διαδικασιες να τον γραψουμε στο προνηπιο.

με προβληματιζει λιγο η διαφορα που θα εχει με αλλα παιδια αλλα πιστευω οτι ειναι για το καλο του.θα φευγει απο το σπιτι ,θα γνωριστει με τα παιδια και δεν θα ειναι μεταξυ αγνωστων στο νηπιο(να πω οτι εγω δεν τον εχω στειλει σε παιδικο)

Πειραζει που εγω δεν ειμαι ετοιμη?,ακομα ειναι ο μπεμπης μου:_)

 

 

Kai mena h electra mou einai gennhmenh 1-11-2006 ...posh diafora tha exei me ta alla paidakia dhladh??ase kai gw ta idia skeftomai..mia na thn steilw kai mia oxi ...pantws pisteyw kai gw oti einai gia to kalo ths ,na pw kai gw oti mexri twra den exei paei pote paidiko ...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Kai mena h electra mou einai gennhmenh 1-11-2006 ...posh diafora tha exei me ta alla paidakia dhladh??ase kai gw ta idia skeftomai..mia na thn steilw kai mia oxi ...pantws pisteyw kai gw oti einai gia to kalo ths ,na pw kai gw oti mexri twra den exei paei pote paidiko ...:confused:

 

μπορει 9 στα 10 παιδια ν αειναι γεννημενα τοτε,ειναι τυχαιο.

Link to comment
Share on other sites

Η κορουλα μου εχει γεννηθει 16/12/2004 και το Σεπτεμβριο θα παει στην α δημοτικου.

Στο προνηπιο και μετα στο νηπιαγωγειο που πηγαινε παρολο που ηταν η μικροτερη δεν υστερουσε σε τιποτα απο τα υπολοιπα παιδια.Τωρα κανει προσπαθειες ( και τα καταφερνει) να γραψει και να διαβασει .Απο πολυ μικρη ομως στο σπιτι παιζαμε "το σχολειο" και αλλαζαμε ρολους .Τη μια ηταν η μαθητρια και την αλλη η δασκαλα.Γενικα ειναι ενα παιδι που του αρεσει να ασχολειται με μολυβια και χαρτι και πιστευω οτι θα καταφερει να ανταποκριθει στις απαιτησεις του δημοτικου χωρις ιδιαιτερο προβλημα, τουλαχιστον οχι μεγαλυτερο απο οτι και καποια μεγαλυτερα παιδια ,

Ποτε ομως δεν σκεφτηκα να την αφησω να χασει χρονια.Εξαλου αν ζοριστει πιστευω οτι θα ειναι μονο για τις πρωτες ταξεις και εγω θα ειμαι διπλα της να τη βοηθαω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για να σασ διαφωτισω να σασ πω οτι τα παιδια που θελουν παρταταση 1 ετουσ πριν το σχολειο εξεταζονται απο τα κδαυ τησ περιοχησ π ανηκει το σχολειο τουσ η απτην αρμοδια υπηρεσια του ικα [ηπειρου 18]κ αφου συμφωνησουν οι υπευθυνοι χορηγουν επισημη αναφορα που δινεται στον σταθμο κ στο σχολειο ειναι καλυτερα η εξεταση να γινεται νωριτερα ωστε να μην νιωθουν τα παιδια στο νηπιο οτι επαναλαμβανουν την ταξη κ χανουν τουσ φιλουσ η ετοιμοτητα τουσ τισ πιο πολλεσ φορεσ φαινεται ηδη απ τα 3 ετη περιπου

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε πότε μας ειδοποιούν για το αν έγιναν δεκτά τα παιδιά στο προνήπιο;

Σκέφτομαι να πάρω τηλέφωνο από 01/09 αλλά θα βρω κάποιον;

Την κόρη μου την πήραν σε δημόσιο παιδικό σταθμό, όχι όμως σε αυτόν της επιλογής μας- και θέλω να δω τι θα κάνω γιατί προτιμώ να πάει προνήπιο δεν θέλω όμως και να χάσω τον σταθμό σε περίπτωση που δεν γίνει δεκτή στο νηπιαγωγείο.

Όποιος ή όποια ξέρει ας με διαφωτίσει παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε πότε μας ειδοποιούν για το αν έγιναν δεκτά τα παιδιά στο προνήπιο;

Σκέφτομαι να πάρω τηλέφωνο από 01/09 αλλά θα βρω κάποιον;

Την κόρη μου την πήραν σε δημόσιο παιδικό σταθμό, όχι όμως σε αυτόν της επιλογής μας- και θέλω να δω τι θα κάνω γιατί προτιμώ να πάει προνήπιο δεν θέλω όμως και να χάσω τον σταθμό σε περίπτωση που δεν γίνει δεκτή στο νηπιαγωγείο.

Όποιος ή όποια ξέρει ας με διαφωτίσει παρακαλώ!

Από 1/9 ανοίγούν τα νηπιαγωγεία.Το πιθανότερο όμως το θέμα της κλήρωσης να τακτοποιηθεί λιγό πριν τον αγιασμό, δηλαδή γύρω στις 10/9.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε πότε μας ειδοποιούν για το αν έγιναν δεκτά τα παιδιά στο προνήπιο;

Σκέφτομαι να πάρω τηλέφωνο από 01/09 αλλά θα βρω κάποιον;

Την κόρη μου την πήραν σε δημόσιο παιδικό σταθμό, όχι όμως σε αυτόν της επιλογής μας- και θέλω να δω τι θα κάνω γιατί προτιμώ να πάει προνήπιο δεν θέλω όμως και να χάσω τον σταθμό σε περίπτωση που δεν γίνει δεκτή στο νηπιαγωγείο.

Όποιος ή όποια ξέρει ας με διαφωτίσει παρακαλώ!

 

1 σεπτ ειναι ολοι εκει,παρε τηλ,λογικα θα ξερουν,μπορει ομως ακομα να πηγαινουν καποια νηπια κ να χρειαστει να κανουν κληρωση για κενες θεσεις για προνηπια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αρχικό μήνυμα απο ελενα_ηλέκτρα

Kai mena h electra mou einai gennhmenh 1-11-2006 ...posh diafora tha exei me ta alla paidakia dhladh??ase kai gw ta idia skeftomai..mia na thn steilw kai mia oxi ...pantws pisteyw kai gw oti einai gia to kalo ths ,na pw kai gw oti mexri twra den exei paei pote paidiko ...:confused:

 

 

μαζι με την δικια μου σχεδον γεννηθηκανε 30/10/2006 η Εφη μου κ φετος την πηρανε στα προνηπια κοντα στην πεθερα μου ειναι το νηπιαγωγειο γιατι σε μας που ειμαστε σε αλλη περιοχη δεν την πηρανε.

Παρτε τηλεφωνο κ θα σας πουνε ποτε θα γινει Αγιασμος κ αν πηρανε προνηπια.:-D

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ο μικρός μου είναι γεννημένος 10-12-2006 και είναι και προωράκι, μου φαίνεται όμως ότι υστερεί λίγο κινησιολογικά σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα παιδάκια του προνηπίου όπως επίσης ότι είναι και μικοκαμωμένος.

Κρίνεται ότι θα υπάρξει πρόβλημα και θα είναι καλυτερα να πάει αργότερα σχολείο;

Η αναπτυξιολογος που τον παρακολουθει μου είπε στα 3 που τον είδε ότι σαν αντίληψη και ικανότητα λεπτής κινητικότητας είναι και πιο μπροστα από την ηλικία του, θα τον ξαναδεί πάλι στα 4 και δεν νομίζει ότι θα υπάρξει πρόβλημα

κινησιολογικά μου πρότινε να τον πάω κολυμβητήριο για να δυναμώσει εσείς τι λέτε;

φοβαμαι μήπως νιώθει άσχημα όταν όλοι γύρω του θα είναι πιο δυνατοί και αναπτυγμένοι

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ο μικρός μου είναι γεννημένος 10-12-2006 και είναι και προωράκι, μου φαίνεται όμως ότι υστερεί λίγο κινησιολογικά σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα παιδάκια του προνηπίου όπως επίσης ότι είναι και μικοκαμωμένος.

Κρίνεται ότι θα υπάρξει πρόβλημα και θα είναι καλυτερα να πάει αργότερα σχολείο;

Η αναπτυξιολογος που τον παρακολουθει μου είπε στα 3 που τον είδε ότι σαν αντίληψη και ικανότητα λεπτής κινητικότητας είναι και πιο μπροστα από την ηλικία του, θα τον ξαναδεί πάλι στα 4 και δεν νομίζει ότι θα υπάρξει πρόβλημα

κινησιολογικά μου πρότινε να τον πάω κολυμβητήριο για να δυναμώσει εσείς τι λέτε;

φοβαμαι μήπως νιώθει άσχημα όταν όλοι γύρω του θα είναι πιο δυνατοί και αναπτυγμένοι

 

σαν χαρακτηρας πως ειναι;στηριζεται στον εαυτο του;ανεχει αυτοπεποθθηση θα ενσωματωθει αμεσως.για να παει αλλωστε του χρονου πρεπει να συμφωνησει εκτος απο τη μανα η σχολικη συμβουλος

Link to comment
Share on other sites

σε κάποια πράγματα έχει αυτοπεποίθηση σε κάποια άλλα όχι,

έχω όμως παρατηρησεί ότι γενικά απογοητευεται έυκολα και τα παρατάει, δεν προσπαθεί δηλαδή ιδιαίτερα, εύκολα λέει δεν μπορώ και κλαψουρίζει

βέβαια εάν τον σπρώξεις λίγο να συνεχίσει την προσπάθεια το κάνει και τελικά τις περισσότερες φορές τα καταφέρνει, ενοχλείται όμως ιδιαίτερα εάν κάποιος τον αποκαλέσει μικρό και ειδικά εάν είναι μέσα από την τάξη του

στο σχολείο αντιδρά φωνάζοντας στο άλλο παιδί ότι δεν είναι μικρός, σπίτι όμως το αναφέρει με μεγάλο παράπονο

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε κάποια πράγματα έχει αυτοπεποίθηση σε κάποια άλλα όχι,

έχω όμως παρατηρησεί ότι γενικά απογοητευεται έυκολα και τα παρατάει, δεν προσπαθεί δηλαδή ιδιαίτερα, εύκολα λέει δεν μπορώ και κλαψουρίζει

βέβαια εάν τον σπρώξεις λίγο να συνεχίσει την προσπάθεια το κάνει και τελικά τις περισσότερες φορές τα καταφέρνει, ενοχλείται όμως ιδιαίτερα εάν κάποιος τον αποκαλέσει μικρό και ειδικά εάν είναι μέσα από την τάξη του

στο σχολείο αντιδρά φωνάζοντας στο άλλο παιδί ότι δεν είναι μικρός, σπίτι όμως το αναφέρει με μεγάλο παράπονο

 

αν παει τελικα μιλα στη νηπαγωγο του,να του αναθετει καποιες αρμοδιοτητες που φαινονται,να πει καποια στιγμη δυνατα ποσο τον ευχαριστει που την βοηθαει,κτλ..τα παιδια βλεπουν την δικια μας εικονα κ την υιοθετουν. σε ποια περιοχη εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...