Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Που θα θέλατε να μεγαλώσουν τα παιδάκια σας;


Που θα θέλατε να μεγαλώσουν τα παιδάκια σας;  

1.142

  1. 1. Που θα θέλατε να μεγαλώσουν τα παιδάκια σας;

    • Στην επαρχία,αν και έχει λιγότερες δυνατότητες το κλίμα είναι πιο καθαρό.
      240
    • Στην πρωτεύουσα, οτι και να χρειαστώ το έχω ένα βήμα από την πόρτα μου.
      39
    • Κάπου ενδιάμεσα,ένα προάστιο θα ήταν καλή λύση αφού θα συνδύαζε το καθαρό κλίμα και τις ανέσεις .
      413


Recommended Posts

Κι εγώ θέλω να φύγω και να πάω να μείνω στην Αμοργό.

 

Φυσικά και τα οικονομικά δεν μας το επιτρέπουν και θα κάνω υπομονή καμμια δεκαριά χρόνια. Και βλέπουμε. Είναι στόχος πάντως. (άλλος ένας):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπραβοοο κλαρα ζεις στον παραδεισο...σε ζηλευω

Καλά το αρνητικό σε αυτόν τον..παράδεισο όπως και πολλές άλλες πολεις είναι η ανεργία και οι ελάχιστες ευκαιρίες για εργασια....δεν υπάρχουν δουλειες και αν είσαι τυχερος και βρεις η αμοιβή δεν έιναι συνήθως και η καλύτερη.Στην τελευταία μου δουλεία που τη βρηκα μετά από πολλά χρόνια αναζήτησης ήταν πωλήτρια σε καταστημα ρούχων για...400ε!!!!με είχαν πάρει με ημιαπασχοληση αλλά σχεδων ποτέ δεν ήταν 4ωρο και έφτανε 6ωρο και βάλε......και αν δεν ηθελα από εξω περίμεναν ουρά άνεργοι.....

Στη επαρχία ή δημοσιος υπαλληλος πρεπει να είσαι ή ελευθερος επαγγελματίας......αλλλά είναι ο ιδανικός τόπος να μεγαλώσεις τα παιδιά σου.....και το κόστος ζωής είναι σαφως μικρότερο....

Link to comment
Share on other sites

Στην υπέροχη Κεφαλλονιά. Για να ζει σαν άνθρωπος.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλωσα σε ένα μικρό νησί που και στην εκπαίδευση ακόμη έπρεπε να διεκδικήσουμε εμείς τα πιο απλά!Οι δυσκολίες πολλές.Όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο έπρεπε να καλύψω τα κενά μου στις ξένες γλώσσες,στους Η/Υ κλπ.όταν άλλα παιδιά τα είχαν όλα στα πόδια τους από μικρά...

Οπότε θέλω το παιδί μου να μη στερηθεί όσα εγώ στερήθηκα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αν και μεγάλωσα στη Θεσσαλονίκη ομολογώ οτι δεν θα ήθελα με τίποτα να μεγαλώσει και το παιδί μου σε μεγάλο αστικό κέντρο. Γι'αυτο το λόγο επέλεξα με τον άνδρα μου την επαρχία και όλα τα θετικά που μπορεί να μας προσφέρει..:):)

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλωσα σε χωριο και τωρα βλεπω το παιδι μου να μεγαλωνει στην Αθηνα και στεναχωριεμαι φοβερα!!!!!!!

Ευτυχως η δουλεια του συζυγου ειναι τετοια που σε δυο χρονακια περιπου θα φυγουμε για επαρχια, οποτε κανουμε υπομονη...........

Επαρχια και παλι επαρχια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

λοιπόν παιδί της πόλης και εγώ που κάποια στιγμή την είδα λίγο στραβά με την ένταση που κουβαλάει η Αθηνα-Πειραιάς (Πειραιώτισα είμαι) και μετακόμισα σε νησί (Κέρκυρα) νομίζοντας ότι όλα θα ήταν ρόδινα!!!! Είμαι παντρεμένη και έχω την κόρη του άντρα μου που είναι 12 ετων (περιμένουμε με το καλό να κάνουμε και δικό μας παιδακι)

Περιβάλλον απίστευτο!!!!!!!!

Νοσοκομειακά ιδρύματα-παροχές απαραδεκτες!!!!!

Εξυπηρέτηση σε δημοσίες υπηρεσίες (ΙΚΑ-ΕΦΟΡΙΑ κλπ) απιστευτη!!!! (στην Αθηνα θες 5 μέρες για να εξυπηρετηθείς με τόσο κόσμο)

Παιδεία απαράδεκτη!!!!!! (καμμία σχέση με τα σχολεία-φροντιστήρια του Πειραιά, και ας είναι πολύ πιο δύσκολη η ύλη στα παιδιά δεν τους μένει τίποτα)

Ευκαιρίες εργασίας απαραδεκτες!!!! (αν δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος την έχεις βάψει, μισθοί πείνας και αυτοί εάν καταφέρεις να βρεις δουλειά εποχιακή εννοείται)

Παρολαυτα προσφατα διότι ο άντρας μου ειναι άνεργος αρκετό καιρό και δεν αναννεώθηκε η σύμβαση του εποχιακής εργασίας επεσε στο τραπέζι μήπως να πάμε Πειραιά (έχουμε δικό μας σπίτι). Μόνο στην ιδέα ότι μπορεί να έχω μικρά παιδιά και να μεγαλώσουν στο τρελοκομείο του αστικού κέντρου αρνήθηκα, εμένα δεν θα με πείραζε να στερηθώ την ομορφιά της θάλασσας και γενικά τον καθαρό αέρα προκειμένου να έχω κάποιες παροχές περισσότερες (λογω οικονομικής άνεσης καλύτερης) αλλά αν το σκεφτούμε πιο καθαρα στα αστικά κέντρα μόνο για να παρκάρεις θέλεις το λιγότερο 10€, να πιεις ενα καφε έξω (2 άτομα) αλλά 10€ και όσο για τις επιλογές που έχουν πολλές περισσότερες τα αστικά κέντρα τελικά δεν κάνουμε και δεν πάμε πουθενά ήτε γιατί δεν προλαβαινουμε από το τρεξιμο της πολης ήτε γιατί σκεφτομαστε 2 ώρες μες το αμάξι να πας και άλλες 2 να γυρίσεις και άντε να παρκάρεις ουφ κουραστηκα ας κάτσω σπίτι μου!!!

Συμπέρασμα, ΕΠΑΡΧΙΑ και πάλι ΕΠΑΡΧΙΑ

Ζω 4 χρόνια στο νησί αλλά ανέκαθεν ήμουν θετική στην αποκέντρωση.

Οταν έκανα εγώ αποκέντρωση και ρώτησα τον ΟΑΕΔ αν τυγχάνω τίποτα προνομίων ή επιδοτήσεων (ανοιξα και δικό μου μαγαζί) μου απάντησαν ότι θα έπρεπε να είμουν 2 χρόνια άνεργη και να κάνω αποκεντρωση και να ανοιξω επιχείρηση (ΑΡΑΓΕ ΜΕ ΤΙ ΛΕΦΤΑ??? αφου θα είμουν 2 έτη άνεργη).

Αποκέντρωση και πάλι αποκέντρωση αλλά να ξέρετε πως ο καθένας είναι μόνος του και να μην περιμένετε από το κράτος τίποτα

 

Π

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχχχ philips πολυ σε ζηλεψα που καταφερες να φυγεις τελικα...και εγω εχω γραψει και παραπανω...παιδι της πολης και δυο χρονια πριν αν με ρωταγες θα σου ελεγα δεν αφηνω τη ν.σμυρνη με τιποτααααα...

για ρωταμε τωρα που ενα χρονο τωρα εχω λυσαξει να φυγω και δεν μπορω...λογω κυριως σπιτιου γιατι στην ανδρο που θελουμε να παμε δεν εχουμε δικο μας σπιτι...με δουλεια ολο και κατι θα γινει τουλαχιστον για τον αντρα μου και εδω ουτως η αλλως μονος του δουλευει...

 

στεναχωριεμαι να βλεπω τα παιδια μου να μεγαλωνουν μεσα στο κλουβι που τα αναγκασαμε να ζουνε χωρις καθαρο αερα...

στις φετινες μας διακοπες (πρωτα ο Θεος αν καταφερουμε να παμε) θα το κοιταξουμε ακομα καλυτερα και θα εξετασουμε καθε ενδεχομενο μηπως τελικα καταφερουμε και εμεις να φυγουμε...

 

ευλογημενη επαρχεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εγω αν και παιδι απο νησι απο τοτε που παντρευτηκα μενω Πειραια. Δεν μαρεσει τιποτα εδω. Οπως εγραψε και Ελιζα πιο πανω βγαινεις στο μπαλκονι και τρελαινεσαι στη φασαρια. ουτε τι λες εσυ δεν ακους. Ασε την βρωμα και το καυσαεριο. Κινηση απιστευτη, κοσμος τρελαμενος, πανικος οπου και να πας. Το μωρο που να το πας βολτα μεσα στα αυτοκινητα και τα μηχανακια? Και εμεις το συζηταμε συχνα πυκνα μακαρι να μπορουσαμε να φυγουμε εκτος Αττικης. Και συγκεκριμενα μας αρεσει ενα χωριο εξω απο το Ναυπλιο που παμε καθε χρονο διακοπες. Καποια στιγμη πριν μεινω εγκυος ψαχναμε μηπως και νοικιαζαμε καμμια γκαρσονιερα για ολο το χρονο για να πηγαινουμε. Παντως αν ειχαμε την ευκαιρια και μπορουσαμε θα φευγαμε και δεν θα κοιτουσαμε πισω. Αλλα για να το κανεις (ειδικα και με το παιδι) πρεπει πρωτα να εχεις βρει σπιτι, δουλεια κτλ. γιατι δεν ειναι και εποχες για τετοιο ρισκο.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη Μυτιλήνη, όπου γεννήθηκα και μεγάλωσα. Βρίσκομαι στην Αθήνα τα τελευταία 5 χρόνια και σε λίγο καιρό θα μετακομίσουμε μόνιμα με την οικογένεια μας...

 

Ανικα, μυτιληνια εισαι και συ;; Εχουμε μαζευτει πολλες, το βλεπω...

Στο θεμα μας, και γω θα ηθελα επαρχια, αλλα οχι νησι, κουραστηκα, θα ηθελα καποια πολη κοντα σχετικα με αθηνα, που να εχει και θαλασσα, ζηταω πολλα;;;;:rolleyes:

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως μένουμε σε ένα μέρος που μέχρι τώρα έχει αποδειχτεί ιδανικό από πολλές απόψεις. Ζούμε στη Σαλαμίνα, που μιας και είναι νησί έχει όλα τα πλεονεκτήματα νησιού και επαρχίας αλλά επίσης είναι και κοντά με την Αθήνα (15' από τον Πέραμα με το φέρι) και δεν μας λείπει τίποτα απολύτως. Βέβαια το επιλέξαμε λόγω του ότι ο άντρας μου κατάγεται από εδώ και όταν έπρεπε να διαλέξουμε πού να κάνουμε το σπίτι μας και οι 2 το είπαμε με ένα στόμα!

Link to comment
Share on other sites

Ανικα, μυτιληνια εισαι και συ;; Εχουμε μαζευτει πολλες, το βλεπω...

Στο θεμα μας, και γω θα ηθελα επαρχια, αλλα οχι νησι, κουραστηκα, θα ηθελα καποια πολη κοντα σχετικα με αθηνα, που να εχει και θαλασσα, ζηταω πολλα;;;;:rolleyes:

 

 

Ναιιιιιιιιιιιιι.Μυτιληνιά.....και θα παραμείνω, γιατί η Αθήνα δε μας σηκώνει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάντως μένουμε σε ένα μέρος που μέχρι τώρα έχει αποδειχτεί ιδανικό από πολλές απόψεις. Ζούμε στη Σαλαμίνα, που μιας και είναι νησί έχει όλα τα πλεονεκτήματα νησιού και επαρχίας αλλά επίσης είναι και κοντά με την Αθήνα (15' από τον Πέραμα με το φέρι) και δεν μας λείπει τίποτα απολύτως. Βέβαια το επιλέξαμε λόγω του ότι ο άντρας μου κατάγεται από εδώ και όταν έπρεπε να διαλέξουμε πού να κάνουμε το σπίτι μας και οι 2 το είπαμε με ένα στόμα!

 

Την καλυτερη αποφαση πηρατε. Και εγω απο κει ειμαι αλλα ειχε ο αντρας μου σπιτι ετοιμο Πειραια οποτε μενουμε εδω.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μεγάλωσα στο Ηράκλειο, όταν παντρεύτηκα πήγαμε στο χωριό του άντρα μου 30 λεπτά έξω απο το Ηράκλειο για 2 χρόνια! Απογοήτευση! Εντάξει η φύση, αλλά το παιδί πέρα απο την γιαγιά και τον παππού δεν είχε τίποτα άλλο να κάνει! Μια παιδική χαρά και αυτή της κακιάς ώρας!

Ασε που εκεί υπάρχει η νοοτροπία του να αφήνεις πάντα την πόρτα ανοιχτή! Μπαίνει - βγαίνει όλη η γειτονιά! Ούτε να μιλήσω με τον άντρα μου δεν μπορούσα! Αυτόν δεν το ενοχλούσε γιατί έτσι μεγάλωσε...εγώ όμως θα πάθαινα κατάθλιψη αν δεν έφευγα απο εκεί το συντομότερο!!! Αγοράσαμε ένα διαμέρισμα στο Ηράκλειο σε μια περιοχή μακριά απο το κέντρο! Εχει να φανταστείτε ακόμα ελιές γύρω γύρω, κοτούλες, σπίτια με κήπους! Η παιδίατρος μας είναι δίπλα! Το νοσοκομείο παραδίπλα (αχρείαστο να είναι)! Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί έχω τα πάντα δίπλα μου! Μπορώ να πάω τον μικρό στις κούνιες, σε παιδότοπους, να κάνουμε βόλτες! Η θάλασσα είναι 15 λεπτά απο εδώ, σε 5 λεπτά έχω βγεί στην εθνική και σε 30 λεπτά στο χωριό το Σαββατοκύριακο! Αφήστε που ανακαλύψαμε κατι φανταστικάμ μονοπάτια σε δασάκι 10 λεπτά απο το σπίτι μας! Οτι πρέπει για οικογενειακές εκδρομές και πικ νίκ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το θέμα είναι οτι αποφασίζουμε βάση του πού έχουμε μάθει και τί δυνατότητες έχουμε. εγώ γεννήθηκα Αθήνα και έζησα εκεί 7 χρόνια. ύστερα φύγαμε για επαρχία με την οικογένειά μου, όπου πέρασα πολύ όμορφα και αγνά χρόνια.. βέβαια δεν είχα τις ανέσεις που είχαν όλοι οι φίλοι μου στην Αθήνα. και αυτό το συνηδειτοποιείς μεγαλώνοντας που μεγαλώνουν και αλλάζουν και οι ανάγκες σου.ένιωθα οτι είναι πολύ τυχερά αυτά τα παιδιά που ερχόταν στο χωριό για διακοπές και ύστερα έφευγαν πάλι για την πόλη όπου μπορούσαν να πάνε όπου θέλουν. Βέβαια στα 17 και κάτι έφυγα για σπουδές και τότε άρχισε να μου λείπει εκείνη η ηρεμία..... σήμερα αν μπορούσα θα ζούσα οπουδήποτε θα μπορούσε το παιδί μου να έχει την ηρεμία του, τον χώρο του να βγεί έξω και να παίξει, τους φίλους του, αλλά σίγουρα θα απέφευγα μια μεγαλούπολη. ενα νησάκι το θεωρώ ιδανικό και εγώ και ο σύζυγός μου....μακάρι να μπορέσουμε να φύγουμε μια μέρα..............

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα τα παιδιά μου να μεγαλώσουν πολύ κοντά στην Αθήνα, όπως λέει και η δημοσκόπηση σε ένα προάστιο, ώστε να έχουν πρόσβαση ανά πάσα στιγμή σε ό,τι θελήσουν, αλλά ταυτόχρονα να αναπνέουν καθαρό αέρα και να έχουν την ηρεμία της επαρχίας.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

αχχχχ μολις γυρισα απο το νησακι μου και ξανα αχχχχχ γιατι δεν εχω την ευκαιρεια να μεγαλωσω τα παιδια μου εκει μακρυα απο αυτη τη ζουγκλα που ολοι θεωρουμε πολυτελεια...η πολυτελεια σημερα ειναι να ζεις μακρυα απο την αθηνα...να αναπνεεις καθαρο αερα...να δινεις χωρα στα παιδια σου για παιχνιδι και οχι να μεγαλωνουν σαν μαιμουδακια σε εχμαλωσια μεσα σε κλουβι γιατι ετσι μεγαλωνουν τα παιδια της πρωτευουσας...

μακαρι να μας βοηθησει ο θεος να μπορεσουμε μια μερα και συντομα ελπιζω να μετακομισουμε στην αρχοντισσα του αιγαιου...

Link to comment
Share on other sites

το παιδι μου θα ηθελα να μεγαλωσει σε χωριο οπως μεγαλωσα κι εγω και μπορουσαμε και παιζαμε ελευθερα χωρις να φοβομαστε τιποτα.εκει οπου ο αερας που αναπνεεις εχει μονο οξυγονο και καθολου καυσαεριο και υπαρχει χωρος για να παιξουν τα παιδια.εκει οπου δεν ειναι τρελοκομειο.ποτε δεν βλεπεις στην επαρχια τουσ ανθρωπους να τρεχουν να προλαβουν.μακαρι να μπορεσω να φυγω απο την αθηνα και να παω στο χωριο μου μαζι με τον αντρα μου και το παιδι μας

xEOjp3.png l45fp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ψήφισα κάπου ενδιάμεσα. Ακόμη βέβαια δεν έχω νινί... Αλλά το σκεφτόμαστε μόνιμα για Πήλιο, στο πατρικό του πατέρα μου, μιλάμε για εντελώς χωριό. Είναι το μόνο μέρος που δεν θα πληρώνουμε νοίκι. Εγώ, ένα παιδί της πόλης... φρικάρω μόνο που το σκέφτομαι! Δεν μπορεί, θα έχει και τα καλά του!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα επαρχία, εχοντας στο νου το χωριό μου στην Κρήτη, ορεινό, μακριά από την πόλη(και τον τουρισμό) ,μες την φύση, ανθρώπινες σχέσεις ακόμα αγνές και ειλικρινείς.Εκει θα ήθελα να μπορούσε να είχε γεννηθει το παιδί μου αλλά με σκοπό να μείνει εκεί ,να ζήσει εκεί.Οχι να κατέβει μετα από χρόνια στην πολή και να μην ξέρει τι θα αντιμετωπίσει.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ενας απο τους λογους που πουλησαμε το διαμερισμα και πηραμε μεζονετα σε προαστειο της Θεσσαλονικης ηταν πως επιθυμουσαμε να μεγαλωσουν τα παιδακια μας στην εξοχη.Τωρα που περιμενουμε την μπουμπουκα μας να γεννηθει και μετα απο τρια χρονια στο καινουργιο μας σπιτι, πολυ χαιρομαι γι αυτη μας την επιλογη.Βλεπουμε πρασινο και θαλασσα, δεν εχουμε αυτοκινητα και καυσαερια, υπαρχουν στο συγκροτημα ενα σωρο παιδακια που παιζουν ολη μερα στα χωματα και στο πρασινο χωρις φοβο, δεν ακους ποτε φασαρια και ολα ειναι στα ποδια μας σε 10 λεπτα αποσταση.

Μη σας πω οτι αρχισαμε να το σκεφτομαστε και για χωριο πια .....

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...