Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμπειριες απο χωρισμενες μαμαδες


Recommended Posts

μαλλον οχι αφου η κορη τους εχει ηδη 2 διαζυγια και ο αντρας μου αλλο ενα και πιστευω δεν θα ειχαν προβλημα να παρει αλλο ενα και η πεθερα μου ειχε τολμησει να πει σε εναν καυγα να ριξω το μωρο μου οποτε τιποτα πλεον δεν μου κανει εντυπωση γιαυτους!εξαλου οτι κανει η κορουλα τους μαλλον ειναι της ταξης και της ηθικης ενω ολες οι αλλες ειναι ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αααααα...!!! εδώ μιλάμε για άσχημη προϊστορία βρε παιδάκι μου....έχε τα μάτια σου ανοιχτά, γιατί θα σου 'ρθει και δεν θα ξέρεις από πού (που λέει ο λόγος, γιατί προετοιμασμένη σε κόβω)....καλή επικοινωνία με τον σύζυγο (χωρίς πολύ-πολύ πρήξιμο) και το σταυρό σου...

αυτό με τις κόρες, ξαναπέστο...μόνο το δικό τους...μόριο..γέννησε ανθρώπους μου φαίνεται....!!!

Κοίταζε πίσω σου με ευχαριστία, γύρω σου με πίστη, εμπρός σου με ελπίδα..!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω νεκταρια μου!αν πας στις πεθερες θα δεις εχω και γω γραφει αρκετα!σου εχω ξαναπει τη θει μου τη λενε νεκταρια αλλα τη φωναζουμε ριτσα!πολυ ωραιο ονομα το νεκταρια!σχολαω τωρα.καληνυχτα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα elachl....Ελπίζω το Σ/Κ σου να μην έκρυβε τίποτα το αρνητικά ιδιαίτερο...καλό μήνα και καλή υπομονή...

Κοίταζε πίσω σου με ευχαριστία, γύρω σου με πίστη, εμπρός σου με ελπίδα..!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, λοιπόν παιδιά καθε μέρα βλέπω τις αφίσσες του Πασοκ που ο Παπανδρέου ατενίζει το μέλον με γαλήνη και περιμένω ποτε θα έρθει η σειρά μου!!

Περιμένω πότε θα πάρει ποδι και θα ησυχάσω. Όλα αυτά που μου λέτε είναι γνωριμα και με έχουν φτάσει σε αυτό το σημείο. Έκανα πολλές υποχωρήσεις αλλά τερμα γιατι βαρέθηκα να είμαι ο μ@#$@ς της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εσύ παθούσα...?..δύσκολα πράγματα και όσες πληροφορίες προς ναυτιλωμένους και αν σου δώσουν, κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει πέραν του ίδιου σου του εαυτού...και αυτά τα λέω εγώ για να τ'ακούω κι εγώ...ειδικά αυτές τις ημέρες που με τόσες δυσκολίες που περνάω, λύγισα κάποια στιγμή και σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να καταπιώ και άλλα μέσα στον γάμο μου...μήπως τελικά είμαι εντελώς μ...ας...?

Κοίταζε πίσω σου με ευχαριστία, γύρω σου με πίστη, εμπρός σου με ελπίδα..!!

Link to comment
Share on other sites

Νεκταρία συγνωμη που επιμένω στην ερώτηση μου αλλά αν σου είναι εύκολο να μου πεις με λίγα λόγια τι γίνεται με τα παιδια σε περίπτωση διαζυγίου?σε ρωτάω για να κάτσω να μιλήσω με την φίλη μου η οποία με πήρε χθες πάλι τηλ και θέλω λιγακι να της εξηγείσω κάποια πράγματα γιατι μου φαίνεται πως κάποια πραγματα τα εχει παρεξηγίσει από μόνη της

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ παθούσα...?..δύσκολα πράγματα και όσες πληροφορίες προς ναυτιλωμένους και αν σου δώσουν, κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει πέραν του ίδιου σου του εαυτού...και αυτά τα λέω εγώ για να τ'ακούω κι εγώ...ειδικά αυτές τις ημέρες που με τόσες δυσκολίες που περνάω, λύγισα κάποια στιγμή και σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να καταπιώ και άλλα μέσα στον γάμο μου...μήπως τελικά είμαι εντελώς μ...ας...?

 

δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να στεναχωρίεσαι... σίγουρα με 2παιδιά ενοίκιο και άλλα πολλά έξοδα δεν παλευεται.....με έναν ανθρωπο μόνο καθε αρχη και δύσκολη λένε και είναι γεγονός....βέβαια πιστευω πως θα ανταμειφθει κάποια στιγμή...πως μπορουμε να σε βοηθησουμε?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Fenaki...λοιπόν...μήπως θα ήταν καλύτερα να πεις στην ίδια σου την φίλη να μπει στο forum και να μας γράψει ποιές είναι ακριβώς οι ανησυχίες της για τα παιδιά.? Στην δική μου πάντως περίπτωση, η όλη αυτή διαδικασία με έδεσε περισσότερο μαζί τους...και αυτό γιατί προσπαθώ να είμαι κοντά τους όσο περισσότερο γίνεται, χωρίς να πέφτω στις λεγόμενες "λούμπες"..δηλαδή, δεν θέλω να μπω στο τριπάκι να τους αυξήσω τις παροχές, παρασυρόμενη από τις υποτιθέμενες τύψεις μου...

Πάντως τα πράγματα τα θεωρούσα δυσκολότερα απ'ότι τελικά είναι...ίσως να φταίει και η ηλικία τους (4 η κόρη και 2 ο γιος) που βοήθησε στην προσαρμοστικότητά τους...δεν είχα ούτε πολλά κλάματα, ούτε γκρίνιες για την αλλαγή περιβάλλοντος, το οποία φρόντισα να είναι υπερ του δέοντος φιλόξενο...δηλαδή..πήρα καινούριο κρεβάτι για την μικρή, καινούργια χαλιά, dvd για να βλέπουμε τ'αγαπημένα μας έργα...τους το πάσαρα δηλαδή εντελώς εμπορικά..."θα πάμε σε καινούριο σπίτι, θα φτιάξουμε το δωμάτιό σου πριγκιπικό..."κ.τ.λ.(μιλάω κυρίως για την κόρη, γιατί έχει και ένα IQ που πεταλώνει και τον διάολο τον ίδιο)..και όταν κάποιες φορές, μετά από μία επίπληξη μου ζητούσε επίμονα τον μπαμπά, δεν έπιανα πατώματα, αλλά της έλεγα πολύ ήρεμα.."οκ..αύριο θα φτιάξουμε βαλίτσες και θα πας να μείνεις με τον μπαμπά"...κι αμέσως αναιρούσε τα πάντα..και μιλάμε για μία σχέση εξάρτησης με τον μπαμπά, ο οποίος πάντοτε με αναιρούσε μπροστά της και ήταν ο καλός...βοήθησε όμως και η αποστασιοποίησή του από τα παιδιά για λόγους αντεκδίκησης...δηλαδή τα έβλεπε και τα βλέπει ελάχιστα, θέλοντας έτσι να μου κάνει υποτίθεται την ζωή δύσκολη..αλλά εις μάτιν...βοηθάει επίσης και οι σχέση που έχουν τα παιδιά μου με τους γονείς και τ'αδέρφια μου που τα έχουν από πολύ κοντά, πλέκοντας παιάνες για το πόσο θα πρέπει ν'αγαπάνε τον καλό μπαμπά, τις καλές θείες και τους καλούς παππούδες από την μεριά του μπαμπά...εκεί που με "νικάει" ο άλλος, είναι στο γεγονός ότι έχει μεγαλύτερο κοινωνικό κύκλο, άρα και περισσότερες εναλλακτικές για παιδικές παρέες των παιδιών...όμως κι εκεί δεν το βάζω κάτω...εμείς μπορεί να είμαστε μόνοι μας, αλλά και σε παιδότοπους πάμε, και βόλτες για παγωτό και για παιχνίδια στην παραλία...

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα, πάντως θέλω πολύ να βοηθήσω και αν υπάρχει καμία άλλη απορία, είμαι εδώ να ξέρεις...

Κοίταζε πίσω σου με ευχαριστία, γύρω σου με πίστη, εμπρός σου με ελπίδα..!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα μου τα "προβλήματα" αγαπητή Fenaki ξεκινάνε από την χαμηλή μου αυτοεκτίμηση...ξέρω ότι θα τα καταφέρω τελικά, αλλά θέλω το αποτέλεσμα να είναι το καλύτερο δυνατό, για να αισθάνονται και τα παιδιά μου περίφανα για μένα και εγώ για τον ίδιο μου τον εαυτό...ξέρω ότι είναι δύσκολο το εγχείρημα αυτό, όμως όσο δύσκολος είναι ο δρόμος, τόσο περισσότερο εκτιμάς και χαίρεσαι με το αποτέλεσμα...αν μη τι άλλο, ότι δεν μας σκοτώνει, μας κάνει πιο δυνατούς δεν λέει και το άσμα...???? Σ'ευχαριστώ πάντως για την προθεσή σου να βοηθήσεις...ειλικρινά...!!

Κοίταζε πίσω σου με ευχαριστία, γύρω σου με πίστη, εμπρός σου με ελπίδα..!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για την φίλη μου δεν ξερω αν έχει μπει εδω ποτε εχω καιρο που της το ειπα να μπει να ξεφευγει να νιωσει πιο οικεια όταν δεν μπορει να με παρει τηλ να τα πούμε...το προβλημα της ειναι πως σκεφτεται να χωρίσει και αυτο με την δική μου ώθηση αλλά δεν την πιέζω.....δεν θέλω το κακό της αν όντως είναι έτσι όπως μου τα λεει....δεν γνωρίζω πολυ καλα τον σύζηγο της τους βλεπουμε αραιά και που....σαν ζευγαρι....η κοπέλα είναι φίλη μου απο παλιά....μιλάμε συχνα έρχεται σπιτι μου για καφε...απλά ειναι μπερδεμένη.....κανει ένα τεράστιο λάθος.....κατ εμε.....μιλαει στην μάνα της για τα οικογενειακα της.....με αποτελεσμα να επηρεάζεται....επίσης.....όσες φορές πάνω σε τσακωμούς με τον σύζηγο της αναφέρουν και οι δυο την λέξη χωρισμος.....η απάντηση του συζήγου της ήταν να του αφήσει το παιδί και αυτή αν θέλει να φύγει ας φύγει...και πως αν θέλει να χωρίσουν της είπε πως θα κάνει τα πάντα για να πάρει αυτός την επιμέλεια.

ο φόβος της είναι μήπως της πάρει το παιδι....απο τα λίγα που ξέρω είναι πως αρχικα η επιμέλεια δινεται στην μητερα εκτος αν δεν μπορει να έχει πόρους τοτε πάει στον πατερα ή αν ειναι άρρωστη ή τρελλη και άλλα

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Ας σοβαρευτούμε...το παιδί πάει στον πατέρα μονάχα αν η μητέρα είναι νοητικά-ψυχονευρωτικά άρρωστη, εθισμένη σε ναρκωτικές ουσίες, ή δηλωμένη ιερόδουλος...σε όλες μα σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, το παιδί πάει με την μητέρα...και αν δεν έχει πόρους, τους προσφέρει ο πατέρας....αν αποφασίσει τελικά να προχωρήσει ένα βήμα παρακάτω, ένας καλός δικηγόρος και δη γυναίκα, θα κάνει τα δύσκολα, εύκολα...όσο για το φύγε και άφησέ μου το παιδί, είναι αμπελοφιλοσοφίες....απλός μοχλός πίεσης για να περάσει το δικό του, δηλαδή να μείνει αυτή στον γάμο...να το πω αγάπη, να το πω εγωϊσμό, η λάθος προσέγγισή του στο θέμα, φέρει το ίδιο αποτέλεσμα...μηδέν εις το πηλίκο και ένας γάμος στα πρόθυρα της κατάρρευσης...

θα ήθελα όμως να θίξω, άκρως φιλικά προσκείμενη, την δική σου θέση απέναντι την κατάσταση....αποστασιοποιήσου λίγο, από την στιγμή που όπως λες δεν τον ξέρεις και πολύ καλά, αλλά απλά στηρίζεσαι στα λόγια της φίλης σου...αν ήξερες, ιδίοις όμασι, καταστάσεις, θα είχες το λεγόμενο δικαίωμα να εκφέρεις άποψη, αλλά και πάλι συγκεκαλυμένη...και εδώ θα σου παραθέσω την θέση της κολλητής μου (εγώ την φωνάζω αδερφή μου τα τελευταία 17 χρόνια) στην δική μου περίπτωση...ήξερε και τους δύο, είχε βιώσει καταστάσεις και άσχημες συμπεριφορές, ήξερε τί άτομο ήμουν, τα βιώματά μου, τα θέλω μου και τις ανάγκες μου...και όμως πάντα, μέχρι και που έφυγα από το σπίτι, δεν μου είπε ευθαρσώς "σήκω και φύγε, δεν σου αξίζει" ή οτιδήποτε άλλο...μετά το φευγιό μου όμως, τα ξέρασε όλα...και φυσικά όπως λέει τώρα, δεν πρόκειται να μου επιτρέψει να επιστρέψω σε μία αρρωστημένη κατάσταση...

Πιστεύω να καταλαβαίνεις...εγώ να σε προστατέψω θέλω γιατί αν γίνει ένα θαύμα και ξαναβρούνε, μπορεί να εκτεθείς ανεπανόρθωτα....θέλει σωστό χειρισμό και διπλωματία..αναγνωρίζω την αναγκη της φίλης σου να σου λέει τον πόνο της, όμως μην πέρνεις ανοικτά θέση και πόσο μάλλον αυτό που λες΄.....ότι σκέφτεται τον χωρισμο με δική σου ώθηση...μην το κάνεις αυτό...θα το έχεις και βάρος ίσως κάποια στιγμή...

Κοίταζε πίσω σου με ευχαριστία, γύρω σου με πίστη, εμπρός σου με ελπίδα..!!

Link to comment
Share on other sites

Νεκταρία μου...σε ευχαριστω για τις συμβουλές και αυτο επικαλόυμε όποτε με πιέζει να της πω την γνωμη μου....της τα έχω εξηγίσει ότι είναι δύσκολη η θέση μου αυτό που την συμβουλευω σαν πρωτη φαση είναι να δοκιμάσει κάποια πράγματα πριν πει ότι ναι τα δοκίμασα όλα και θέλω να φύγω....όταν λέω με την δική μου ώθηση εννοώ πως πλέον ειναι μεγάλη κοπέλα και πρεπει να πάρει αυτη την κατασταση στα χέρια της...αν είναι να χωρίσει ας το κάνει χωρίς να με φορτίζει ψυχικά εμένα διότι δεν μπορώ εγω να μαντευω τα θέλω του άντρα της....ζητάει την γνωμη μου και εγω παιζω το ρολο του ψυχαναλυτη για να βγαλω στη φόρα τα δικά της θελω....αν της πω να πάει να πνιγει θα το κάνει άν της πει η μανα της κάτι επίσης θα το κάνει....πρεπει με κάποιο τροπο να της ξυπνησω το ενδιαφέρον για τον εαυτό της και όχι για τους άλλους....δεν είμαι υπερ των χωρισμών.....δεν θέλω οι φιλες μου να πονάνε και επειδη την ξερω απο πιο παλιά δεν ήταν έτσι....απλά μπορει να την βάζει και η μάνα της η οποία έχει μια μεγαλομανία και πιστευει ότι η κόρη της κακόπεσε....πάντος ο άντρας της τεμπέλης δεν είναι....δεν ξερω πως ειναι στην προσωπική ζωη τους....αυτο ειναι αλήθεια

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη μια απορια που εχω ειναι οταν βλεπεις ενα δικο σου ανθρωπο να εχει παρει την κατηφορα ειναι κακο να του το επισημανεις, ακομα κ να τον πιεσεις να βγει απο την κατασταση αυτη? Πολλες φορες οταν εισαι μεσα σε μια κατασταση δεν μπορεις να δεις λογικα κ η συναισθηματικη φορτηση σαφως κ επηρεαζει την κριση μας. Αν εγω ημουν σε μια παρομοια κατασταση θα ηθελα ενας ανθρωπος δικος μου, που με αγαπαει κ με νοιαζεται κ ο οποιος θα ξερει ακριβως την κατασταση, να με βγαλει απο το ληθαργο. Με το ζορι φυσικα δε γινεται τιποτα, αλλα μια σπρωξια ελαφρυα εγω νομιζω οτι δεν ειναι παντα κακη ιδεα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ομολογουμένως, είναι μία δύσκολη κατάσταση και καμιά φορά ζητάμε εμέσως πλην σαφώς από τρίτους να πάρουν την απόφαση για εμάς...εάν όμως είναι όπως λες φτερό στον άνεμο, σύντομα την βλέπω να μετανιώνει για τις επιλογές της..

πω!πω!...δύσκολη η δουλειά του ψυχαναλυτή...προσπάθησε απλώς να μην κάνεις το πρόβλημά της δικό σου...είναι καλό που ξέρει ότι υπάρχεις εσύ για να την ακούς, αλλά αν θεωρείς ότι σε βαραίνει, κόψ'το...αν πάλι θέλεις να την βοηθήσεις, δοκίμασε την σκληρή οδό...χώσ'τις τα βρε παιδί μου...καμιά φορά τα σκληρά λόγια μας ξεμπλοκάρουν...

επίσης έδωσα βάση σε αυτό που ανέφερες,ότι δηλαδή δεν ήταν έτσι...είναι σημαντικό αυτό...όταν χάνουμε τον εαυτό μας μέσα σε μία σχέση, αυτόματα σημαίνει ότι μας κάνει κακό...όμως δεν θεωρώ, σύφωνα με τα λεγόμενά σου, ότι το συγκεκριμένο άτομο έχει τ'αρ....ια να πάρει το παιδί και να φύγει και σαφώς αυτό ο άντρας της το γνωρίζει καλά...

Η αποστολή σου είναι δύσκολη...απλά σου εύχομαι να κάνεις το καλύτερο που μπορείς αφού ενδιαφέρεσαι γι'αυτή...

Κοίταζε πίσω σου με ευχαριστία, γύρω σου με πίστη, εμπρός σου με ελπίδα..!!

Link to comment
Share on other sites

και τι να κάνω?πολλες φορες σκεφτομαι να την αφήσω ετσι...να της πω να μην ξαναμιλήσουμε γι αυτο αλλά θα έχω χειροτερες τύψεις μετα....δεν νομίζω...πως ο άντρας της ειναι αυτο που περιγράφει τον έχω δει να την κοιτάει και να γυαλίζει το μάτι του να καμαρώνει...πως να το περιγράψω?νομίζω πως ο άντρας της την αγαπάει για αυτο έχω ενδιασμούς...ίσως να προκαλει την σχεση της....όσες φορες την κόλησα στον τοιχο με ερωτησεις απάντηση δεν πηρα...έβαζε τα κλάματα....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη μπορει να της κάνεις κακό....διαβάζουμε την δικη σου εκδοχή που τον γαμπρο σου.... μπορει να τον θεωρείς το μεγαλυτερο ρεμάλι....η αδερφή σου κάτι του βρισκει όμως....ρώτα την τι την κρατάει μαζι του....αν σου απαντήσει έχει καλος αν όχι μάλλον δεν το έχει σκεφτει και την πιέζετε οι υπόλοιποι.......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε συζητησει κ το μονο που την κραταει ειναι το παιδι. Το λεει κ μονη της αν δεν ειχαμε παιδι θα τον ειχα χωρισει προ πολυ. Το παραδεχεται οτι πλεον το μονο τους κοινο θεμα ειναι το παιδι. Περαν αυτου δεν εχουν κατι αλλο να μιλησουν οι δυο τους. Κ το κακο ειναι οτι τωρα αυτος την πιεζει να φυγουν μακρυα μας (κ μαλλον θα τα κεταφερει τελικα). Κ φοβομαστε πολυ για την μικρη, η οποια ειναι τρομερα δεμενη με τους γονεις μου, οι οποιοι κ την εχουν ολη μερα, κ ειναι το μοναδικο στηριγμα της..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...είναι πόνος όλο αυτό και σίγουρα όταν βρίσκεσαι στο μάτι του κυκλώνα, δύσκολα βλέπεις ξεκάθαρα τα πράγματα...αυτό που πρέπει να γίνει σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, είναι να αφήσουμε λίγο τα νερά να ηρεμήσουν για να μπορέσουμε να δούμε τον πυθμένα πιο ξεκάθαρα...θα μου πείτε "και πώς μπορεί να επιτευχθεί αυτό?"....ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗ...μένουμε μακριά για λίγο ο ένας από τον άλλο και ανάλογα την σοβαρότητα που μας διακατέχει για το θέμα, πέρνουμε τις σωστότερες αποφάσεις...αυτό φυσικά είναι και δίκοπο μαχαίρι...θέλει μεγάλη προσπάθεια για να κατανοήσεις του πραγματικούς λόγους που θα θελήσεις να γυρίσεις και πάλι σπίτι και στον γάμο σου...βλέπετε η συνήθεια και το βόλεμα, έστω και αν είναι "άσχημο" βόλεμα, ασκεί απίστευτη δύναμη...δηλαδή όντας μακριά ο ένας από τον άλλο, μπορεί να καταλήξουμε σε λαθεμένα συμπεράσματα για το θέμα "επιστροφή στον γάμο"...όσο και αν μας είναι αφόρητος ο άλλος, όταν δεν είμαστε μαζί του, μπορεί να μας λείπει εξίσου αφόρητα..αυτό φυσικά δεν σημαίνει πάντα ότι τον αγαπάμε, ότι μας λείπει γιατί είναι ο άνθρωπός μας με την ουσιαστικότερη έννοια, αλλά γιατί αυτό το άτομο, για κάποιο μεγάλο χρονικό διάστημα ήταν μέρος της καθημερινότητάς μας...χρειάζεται μεγάλη προσωπική προσπάθεια για να καταλάβουμε τα σωστά κίνητρα που μας ωθούν σε αυτόν...έχουμε τον αδύναμο εαυτό μας, αλλά και τον δυνατό...πρέπει ν'ακούσουμε τί μας προστάζει ο δυνατός εαυτός μας...αν υπάρχουν σωστά υπόβαθρα για να προσπαθήσουμε εκ νέου...και φυσικά να γίνει η ίδια διεργασία και από το έταιρον ήμισυ...θέλει απίστευτη ωριμότητα και δυστυχώς λίγοι την διαθέτουν και σπανιότερα και τα δύο μισά της σχέσης...

Κοίταζε πίσω σου με ευχαριστία, γύρω σου με πίστη, εμπρός σου με ελπίδα..!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εσυ μια χαρά τα λες....ποιος τα κάνει ειναι το θεμα...και εγω της είπα να κάνει μια ανασκόπιση να δει τα υπερ και τα κατα με το να γκρινιάζει δεν βγαινει κάπου...το ξέρω ότι είναι δυναμική....θέλω να σταματήσει να μεταφέρει το τι γίνεται στο σπίτι της στη μάνα της...η μάνα δεν συγχωρεί κάποιον αν κάτι κάνει στο παιδί της...της κάνει πχ κάτι ο άντρας της που της κακοφάνηκε....και αντι να σκεφτει γιατί το έκανε τρεχει στη μαμα της το λεει και αυτη του σέρνει τα εξαμάξης...η άλλη επιρεαζεται και πάει λέγοντας ....μου ανεβάζει το αίμα στο κεφάλι όταν ακούω απο τη μάνα της κάποιες ιδεες του 50....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

ΝΕΚΤΑΡΙΑ μην μασας!!!! Σε λιγο καιρο θα εισαι πιο ηρεμη και θα δεις οτι αυτο που εκανες ηταν το καλυτερο!!!! Θα σου μοιαζουν ολα σαν ενα κακο ονειρο.....

Ολοι οι αντρες κανουν ακριβως τα ιδια....ο καλυτερος και στοργικοτερος συζηγος να ειναι μετα τον χωρισμο γινονται θηρια ανημερα, εκδικητικα ετοιμα να σε κατασπαραξουν!!!!

Μην δινεις σημασια στον κοσμο, θα καταλαβουν τα λαθη τους με τον καιρο....

Εχε διπλα σου ανθρωπους αγαπημενους που μπορουν πρακτικα να σε βοηθησουν κυριως με τα παιδια.

Και οσο πιο μικρη επικοινωνια εχει τοσο καλυτερα ειναι......απο δικη μου πειρα στα λεω.....

Σου ευχομαι τα καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά irenese...είναι παρήγορο να ξέρεις ότι κάποιοι σε καταλαβαίνουν (έστω και αν είναι άγνωστοι μέσα από αυτό το site) και σου δίνουν απλόχερα την ελπίδα ότι όλα θα πάνε καλά με τον καιρό...σ'ευχαριστώ..

Κοίταζε πίσω σου με ευχαριστία, γύρω σου με πίστη, εμπρός σου με ελπίδα..!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 months later...

Είχα τα ίδια προβλήματα. Ένα άντρα επισκέπτη στο σπίτι και με το που ερχόταν όλο φωνές προσβολές και το κυριότερο απαίσια συμπεριφορά προς το παιδί μας. Αυτό άρχισε από τότε που γέννησα ενώ ήταν ο τέλιος σύζυγος με το που γέννησα έγινε ο χειρότερος. Είχαμε γίνει εντελώς ξένοι μέχρι που κοιμόμασταν χωριστά. Του είχα μιλήσει αμέτρητες φορές και ενώ αναγνώριζε ότι έκανε λάθος η αλλαγή του ήταν μόνο για τρεις τεσσερις βδομάδες και μετά πάλι τα ίδια. Δεν ήθελα να χωρίσω για το παιδί και λόγω του ότι έξω στο κόσμο φαινόταν άγιος και ήξερα ότι όλοι θα πέσουν πάνω μου. Δεν είχα μιλήσει ποτέ σε κανένα για τα προβλήματα μας αλλά όταν άρχισε να καταλαβαίνει η μικρή άρχισε να τα λέει μόνη της. Είμασταν μαζί 9 χρόνια μέχρι που δεν άντεξα και τον έδιωξα. Είλικρινα το μόνο μου λάθος ήταν που δεν το είχα κάνει πιο πριν. Με το παιδί δεν είχα καθόλου δυσκολίες λόγω του ότι δεν τα πήγαιναν καλά και την χτυπούσε. Από τότε που χωρίσαμε έγινε καλός μαζί της αφού την βλέπει μόνο μερικές ώρες τη βδομάδα. Τώρα έχουμε καινούριο άντρα στην οικογένεια τον οποίο η κορή λατρεύει και εννοείται πως σε καμία περίπτωση δεν παίρνει τη θέση του πατέρα της απλά είναι ένας καλός φίλος που αγαπάει τη μαμά και την ίδια. Δεν ξέρω αν απλά φάνηκα τυχερή ή ήταν ο τρόπος που το χειριστηκά αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένη με τη τροπή που πήραν τα πράγματα. Επιμένω ότι ένας γάμος νεκρός δεν αξίζει να υπάρχει γιατί ξέρω τη θέση της κοπέλας νιώθει 100 χρονών ενώ είναι στο άνθος της ηλικίας της, νιώθει κουρασμένη από όλα, δίνει λιγότερα στα παιδιά από όσα μπορει να δώσει λόγω του ότι δεν είναι σε καλή ψυχολογική κατάσταση και κάποια στιγμή σταματάει να ελπίζει ό τι κάτι θα αλλάξει και η ζωή της της φαίνεται σαν ένας μακρύς ατελίωτος δρόμος που πρέπει να περπατήσει είτε το θέλει είτε όχι αφού δεν εχει άλλη επιλογή. Κι όμως πάντα υπάρχει μια διέξοδος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...