Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δαχτυλο και πιπιλα


Recommended Posts

Και μας το αστερι μας απο 5 μηνων περιπου ανακαλυψε το δαχτυλο και εχει γινει πια εφιαλτης μας.Τωρα ειναι 18,5 μηνων και ακομα το θελει για να κοιμηθει η οταν γκρινιαζει γενικα.Το καλο της υποθεσης(πιστευω εγω) ειναι οτι βαζει το δακτυλο στο στομα μονο οταν δει το νανι της(ενα μικρο λουτρινο ζωακι).Το θεμα ειναι ομως οτι οταν θελει να κοιμηθει αναζηταει πρωτα το νανι της και μολις το δει πρικ καν το πιασει στο χερακι της χωνει και το δαχτυλο στο στομα.Μας εχει γινει εφιαλτης αυτο το νανι πια.Τρεμουμε μη το χασουμε.Αφηστε που σκυλοβρωμαει απο το πολυ μασουλημα που του κανει για τα δοντακια της(αναγκαζομαστε να το πλενουμε σε καθημερινη βαση).Θελω να ξεκινησω να της το κοβω και σκεφτηκα να εξαφανισω το νανι μας!!!Απο τις εμπειριες σας ποσο καιρο θα μας παρει να το ξεχασει?Το νανι εννοω που παει πακετο με το δαχτυλο!:roll:

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mανούλες γιατι τοσο αγχος με το δακτυλοπιπίλισμα?και γιατι ψαχνεται μανιωδώς το μαγικό φίλτρο για να το σταματησετε?

ειναι τόσο κακό αυτό? προσφερει στα μωρά μας ασφάλεια και ικανοποίηση σε αυτές τις τοσο μικρές ηλικίες (5-6-7-8- μήνών). Σαφώς σε μεγαλύτερα παιδιά που καταλαβαίνουν οτι ειναι μια κακη συνήθεια και τιποτα παραπάνω μπορουμε απασχολοντας τα με παιχνιδια οπως πχ τα τουβλάκια ή ζωγραφίζοντας να κόψουμε σταδιακα το δακτυλοπιπιλισμα. Αλλα σε τοσο μικρες ηλικίες των 5 και 6 μηνων μόνο εκνευρισμό μπορούμε να φέρουμε. τα δακτυλάκια τους σε αντιθεση με την πιπίλα ειναι παντα διαθεσιμα και στην σωστη θερμοκρασια !Συμφωνω ειναι εκνευριστικο να προσπαθεις να το ταίσεις και συγχρονος να βαζει τα δακτυλα στο στόμα , αλλα μηπως πρεπει να το σεβαστουμε και μεις?

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δε θεωρώ κακό το δαχτυλοπιπίλισμα μέχρι 1,5 χρονών. Προτιμώ να πιπιλίζει το δάχτυλό της γιατί είναι αυτή η ίδια που βοηθάει τον εαυτό της να χαλαρώσει, δεν εξαρτάται από μένα να της δώσω την πιπίλα. Τώρα αν πάιε 1,5 και δεν το έχει κόψει θα προσπαθήσω να της το κόψω.

 

Ο λόγος που δεν σκέφτομαι να της δώσω πιπίλα είναι επειδή φοβάμαι μήπως είναι δωρον άδωρο. Εγώ ως μωρό είχα πιπίλα και όταν μου την έκοψαν άρχισα το δάχτυλο. Ναι, δυστυχώς έχω πεταχτά δόντια...!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το δαχτυλο ειναι καταστροφη!!!ο μεγαλος μου ειναι 8 κ ασυναισθητα στον υπνο του βαζει ακομα το δαχτυλο στο στομα.φετος θα παει κατασκηνωση 1 φορα.σκεφτειται το δουλεμα που θα πεσει αν τον παρουν χαμπαρι τα υπολοιπα παιδια!!!καλα τον ορθοδοντικο δεν τον γλυτωνουμε!στον δευτερο μονο πιπιλα.ειναι 2 κ του τι δινω μονο τη νυχτα.ε,ο τριτος μου ειναι 3 μηνων κ τι δικαιουται!!!παντως η οδοντιατρος μου ειπε οτι η πιπιλα χαλαει τα δοντια λογω του σαλιου.αυτη κοβεται ευκολα τουλαχιστον.το δαχτυλο ομως δυσκολα

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Μαμαδες μην αγχωνεστε που τα παιδακια σας βαζουν τα χερια στο στομα! Το οτι το κανουν ολα τα μωρα μας λεει οτι ειναι κατι εμφυτο και ενστικτωδες που βοηθαει το μωρο να γνωρισει τον κοσμο:) Τωρα οσον αφορα το πιπιλισμα συγκεκριμενα, οπως γραφει σε ενα κειμενο παιδιατρου "...Το πιπίλισμα του αντίχειρα είναι μια από τις πιο κοινές συνήθειες των μικρών παιδιών. 50 με 85% των παιδιών κάποια στιγμή πιπιλούν τον αντίχειρά τους.

Η συνήθεια ξεκινάει από νωρίς και είναι απόλυτα φυσιολογική σε βρέφη και μικρά παιδιά. Μεταξύ 2 και 4 μηνών το βρέφος ξεκινά να γνωρίζει τον κόσμο κιναισθητικά (δηλαδή να ανακαλύπτει τις ιδιότητες των πραγμάτων και των ίδιων του των χεριών μέσα από τις αισθήσεις της αφής, της γεύσης, της όσφρησης και την κίνηση) και εντείνεται το στοματικό στάδιο. Παρατηρεί τα χεράκια του και τα βάζει στο στόμα. Στην ηλικία αυτή η περιοχή του εγκεφάλου του βρέφους που «ασχολείται» με την περιοχή του στόματος και του χεριού είναι τεράστια, καταλαμβάνοντας περιοχή μεγαλύτερη από όση όλο το υπόλοιπο σώμα του και τα πόδια του μαζί! Η διαδικασία αυτή συνιστά βασικό μηχανισμό ανάπτυξης νοητικής, ψυχοκινητικής και γνωστικής για το βρέφος...."

 

ολοκληρο το κειμενο http://pediatros-thes.gr/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1/%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%AF%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1/

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...