Recommended Posts

Επειδή πλησιάζουν και τα γενέθλια του γιου μου ψάχνω ιδέες για κάτι διαφορετικό πέραν από τα κλασικά που πάντα όλες έχουμε στα πάρτι να τι βρήκα! Θα το κάνω σίγουρα.

http://www.mageirikesdiadromes.gr/component/content/article/34-2009-03-20-07-23-47/220-2010-05-30-16-35-50.htm

Διαφημίσεις

γιορταζει ο αντρουλης μου σε λιγες ημερες και θα εχω κοσμο στο σπιτι!και μαλιστα αρκετο γιατι σιγουρα θα ερθουν να δουν και το νεο μελος της οικογενειας!θελω να κανω μπουφε!τι φαγητα να φτιαξω?καμια ιδεα?ελεγα να κανω παστιτσιο,σουφλε,2 διαφορετικες σαλατες,πιπεροπιτα,πιλαφι αλλα εχει κολλησει το μυαλο μου για το κυριως!

Μπορείς να κάνεις ρολό κοτόπουλο ή μοσχάρι (στο φούρνο ή στην κατσαρόλα), να το κόψεις σε φέτες και να το συνοδέψεις είτε με ρύζι πιλάφι είτε με ανάμεικτα λαχανικά.

Επίσης μπορείς να φτιάξεις τα κλασσικά στρογγυλά κεφτεδάκια, πατατούλες φούρνου, πίτες (τυρόπιτα-σπανακόπιτα-κρεατόπιτα), τυροκαυτερή και πιατέλες με τυριά και αλλαντικά. Απλές συνταγές και αποδεκτές σχεδόν από όλους :P!!!!

Να χαίρεσαι τον αντρούλη σου και να σου ζήσει το μωράκι σου:P!!!!!!

aYVcp2.png

Eγώ πάντα βάζω κρέας στο φούρνο. Αρνί ή κατσίκι ή ένα χοιρινό μπούτι. Το σιγοψήνω γύρω στις 4 ώρες στους 140 με αέρα και σκεπασμένο και γίνεται λουκούμι. Αφού σταθεί το ξεκοκκαλίζω ή κόβω σε φέτες το μπούτι και το σερβίρω με σάλτσα που δένω από το ζουμί από το ταψί. Πολύ απλό, εύκολο και πάντα εκτιμάται ιδιαίτερα γιατί βγαίνει πολύ καλοψημένο, μαλακό και όχι στεγνό. Αν το βιάσεις στο ψήσιμο στεγνώνει.

Νομίζω όλα αυτά που αναφέρθηκαν είναι τέλεια συνοδευτικά για το κρέας. Ποτέ τηγανητά της τελευταία στιγμής γιατί δημιουργείται πανικός. Ψητά μανιτάρια όπως πλευρώτους ή πόρτο μπέλο είναι πολύ ωραία και τρώγονται και κρύα σαν σαλάτα. Το ψητό το βάζω το μεσημέρι και το παρακολουθώ να μην καούν τα ζουμιά του προσθέτοντας πολύ λίγο νεράκι όταν σωθεί. Κάνεις ότι άλλες δουλειές θέλεις και κατά τις 6 η ώρα το απόγευμα είναι έτοιμο. Μπορείς να το βγάζεις στο μπουφέ σταδιακά για να μην κρυώνει όλο μαζί.

το αλλοσαννατο εχουμε τα γενεθλια της μικρης μου.θα ειμαστε 15 μεγαλοι και 7 παιδακια.θα εχουμε πιτσες,σαλατες και ζυμαρικα(τορτελινια και πεννες).πιτσες ποσες λςτς να υπολογιζω περιπου για τοσα ατομα??

κορίτσια καλησπέρα!!! τα φώτα σας....

θέλω να κάνω μπουφέ στο σπίτι για να γιορτάσω και τον μικρό μου και μόνο μπουφέ μπορώ να κάνω λόγω έλλειψης χώρου.

έχω μπει σε διάφορα σαιτς όμως έχω μπερδευτεί. εκτός αυτού ναι μεν μου αρέσουν οι συνταγές που βρίσκω όμως δεν ξέρω κατα πόσο είναι νόστιμες ή εύκολες.

τι έχετε να μου προτείνετε;

ο μπουφές θα έιναι για 15 άτομα και έιναι όλοι δικοί μου άνθρωποι όμως βαρέθηκα να κάνω τα ίδια και τα ίδια.

περιμένω τις προτάσεις σας........

line_m123_beg_micky_time_1213156800_text_ef20f8f5f7effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif

line_m121_beg_41_time_1273204800_text_ef20dcebebeff220eceff520f8f5f7effdebe7f2.gif

Δεν ξερω αν θες να κανεις κατι δυσκολο,

εγω παντως θα σου προτεινα να κανεις κατι ευκολο και νοστιμο!!

οπως κεφτεδακια, κοτομπουκιες, τηγανια, πατατοσαλατα, η σαλατα με ζυμαρικα,

ακομα κ πιτες

YQzpp2.png

Το αγγελουδακι μας !!!!!!

aLLhp2.png

Τα μωρακια μου!!!

Διαφημίσεις

Ρολο κοτοπουλο με πατατουλες, μελιτζανα ρολο με τυρι, λουκανικακι με μπεικον,πατζαροσαλατα,ριζοτο με μανιταρια.Πολλα μου ερχονται!!!Καλη επιτυχια λοιπον! Κι εγω θα κανω φαγητο τα χριστουγεννα κ προβληματιζομαι!

3otVp2.png

λοιπον εγω θα σου προτεινα την κοτοσαλατα την χριστουγεννιατικη της αργυρως(πολυ νοστιμη και γιορτινη)επισης χοιρινο με δαμασκηνα και χυμο πορτοκαλι(νομιζω στις συνταγες της παρεας την εχει),θα το συνοδεψεις με ρυζι μπασματι..επισης κανενα κεφτεδακι,τυροπιτα,σουφλεκαι καμια σαλατουλα ακομα..αυτα νομιζω ειναι αρκετα και γιορτινα

Λοιπον κατι πολύ γρήγορο και εύκολο, ενώ φαίνεται οτι εχεις ξοδέψει πολύ χρόνο στην κουζίνα είναι κρεπες με ζαμπον-τυρι...

Σε ολα τα μεγάλα σουπερ-μαρκετ (στον Βασιλοπουλο σίγουρα) υπάρχουν στα ψυγεια έτοιμα φύλλα κρεπας σε κουτί (το βρίσκεις εκεί που είναι τα φύλλα και οι σφολιάτες), η συσκευασία εχει μέσα 10-12 φύλλα)..

Θα πάρεις και φετες τυρι του τοστ και φέτες ζαμπόν ή γαλοπούλα (ανάλογα με το ποσες κρεπες θες να φτιάξεις) και θα τις κοψεις στην μέση ετσι ώστε να τις τοποθετησεις μακρόστενα μεσα στην κρέπα..Επίσης μπορεις να βάλεις μέσα στις κρεπες και μπεικον και μανιτάρια κομμένα σε λεπτές φετούλες και να τις τυλίξεις σε ρολάκια..Τις βάζεις σε ενα πυρεξ κοντα την μια στην αλλη, και βαζεις κομματακια μαργαρίνης και μια μεγάλη κρεμα γάλακτος μεσα στην οποια εχεις χτυπήσει ενα αυγό. Απο πανω βάλε 1-2 τυρια τριμμενα που λιώνουν για να γίνει ωραια κρουστα και ψηνεις στους 180-200 για κανα 20λεπτο με μιση ωρα μεχρι να παρουν ωραιο χρωμα..Αν θες μπορεις να τις κόψεις στην μέση ετσι ωστε να βγουν περισσοτερα τα κομμάτια...

Θα γίνουν αναρπαστες!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα