Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Κυνόδοντας"του Γιώργου Λάνθιμου


Recommended Posts

http://www.tanea.gr/default.asp?artId=4614924&ct=4&pid=2

 

Βάζω το συγκεκριμένο σαιτ γιατί έχει και αποσπάσματα, αν και δεν είναι αντιπροσωπευτικά τόσο της ταινίας. Η συγκεκριμένη ταινία γυρίστηκε σχεδόν δύο χρόνια πριν. Πρόσφατα διάβασα ότι πάει για OSKAR. Την πέτυχα τυχαία στη NOVA και κάθησα να τη δώ από περιέργεια, σκέφτηκα ότι θα αξίζει αφου πάει και για όσκαρ. Ήταν ό,τι πιο απαίσιο, σεξοπορνοδιαστροφικό και γενικώς διαστροφικό έχω δει!:mad:

Αν διαβάσετε τις κριτικές θα βρείτε μόνο καλά λόγια. Γενικώς πρόκειται για μια οικογένεια που έχει απομονώσει τα 3 παιδιά της από τον κόσμο και τα έχει γαλουχίσει έτσι ώστε τα παιδιά μοιάζουν καθυστερημένα. Ο πατέρας π.χ. τα βάζει να περπατάνε στα 4 και να γαυγίζουν σαν σκυλιά για να μη πλησιάζουν οι γάτες τις οποίες αν μπουν στο σπίτι πρέπει να τις σκοτώσουν γιατί αλλιώς οι γάτες θα τους φάνε. Η μητέρα από την άλλη αφού ετοιμάζει την κόρη σα νύφη, τη βάζει σε ένα δωμάτιο για να το "κάνει" με τον αδελφό της:shock:! Και τα παραδείγματα που έγραψα είναι σχετικά λάϊτ σε σχέση με όλη την ταινία.

Θα ήθελα, αν κάποιος έχει δει τη συγκεκριμένη ταινία, να πει τη γνώμη του, τί συναισθήματα έννιωσε και γενικά αν του άρεσε. Λέτε να είμαι μόνο εγώ η περίεργη της ιστορίας;

 

μου την δινουν οι ταινιες που μεταχειριζονται τοσο ακραιαες καταστασεις για να συζητηθουν κ να γινουν γνωστες. Αν την κρινεις σαν μια απλη ιστορια ναι δεν εχει τιποτα να σου προσφερει κ ειναι πολυ προκλητικη για τα ελληνικα τουλαχιστον δεδομενα. Απ την αλλη αν ισχυει οτι η ταινια ειναι μια αλληγορια πανω στο τι μπορει να κανει στην προσωπικοτητα/αξιοπρεπεια του ανθρωπου ενα απολυταρχικο καθεστως, το αποδιδει τελεια κ πολυ σωστα. Δεν μπορω να πω οτι τρελλαθηκα οταν την ειδα αλλα ουτε οτι εχασα κ 2 ωρες απ την ζωη μου. Το σεναριο κ η σκηνοθεσια δεν με ενθουσιασε κ μου φανηκε πολυ αργη. Σε αυτο που βγαζω το καπελο ομως ειναι στις ερμηνειες ολων των ηθοποιων κ πολυ περισσοτερο στα 3 παιδια. Πραγματικα για μενα δωσανε ρεσιταλ ερμηνειας. Αμφισβητουμενη ταινια κ δεν ξερω γιατι προταθηκε για οσκαρ, με ποια κριτηρια δηλ Ισως ειμαι "χαμηλοτερου" επιπεδου κ γι αυτο...

 

Δεν εχετε δει το Salò o le 120 giornate di Sodoma....εχουν πολλα κοινα στη θεματολογια τους (κυριως ως προς τον φασισμο, συμφωνω με palladin), αλλα με ακομα πιο "ωμο" τροπο.

 

Και βαζω τα εισαγωγικα στη λεξη ΩΜΟ, γιατι για μενα δεν ειναι ωμος ο τροπος της απεικονισης,της αλληγοριας, αλλα η ιδια η εικονα. Δλδ, ο φασισμος...

 

Πως να δειξεις την ωμοτητα, τη βιαιοτητα, την απανθρωπια? Υπαρχουν εξευγενισμενες λεξεις ή εικονες? Και ακομα και αν υπαρχουν...γιατι να το ωραιοποιησει καποιος? Για να μην "ταραξουν" τον κοσμο μας?

 

Δε συμφωνω! Τουλαχιστον για μενα, η τεχνη ειναι ενας απο τους λιγους τροπους που εχουν απομεινει για να μας....τιναξει το ρευμα! Να ξυπνησουμε ρε αδερφε!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

Πως να δειξεις την ωμοτητα, τη βιαιοτητα, την απανθρωπια? Υπαρχουν εξευγενισμενες λεξεις ή εικονες? Και ακομα και αν υπαρχουν...γιατι να το ωραιοποιησει καποιος? Για να μην "ταραξουν" τον κοσμο μας?

 

 

αν κ δεν θελω να δω την ταινια, ακριβως για ολη τη βια που περιεχει, η Ραννια το εθεσε αψογα ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχετε δει το Salò o le 120 giornate di Sodoma....εχουν πολλα κοινα στη θεματολογια τους (κυριως ως προς τον φασισμο, συμφωνω με palladin), αλλα με ακομα πιο "ωμο" τροπο.

 

Και βαζω τα εισαγωγικα στη λεξη ΩΜΟ, γιατι για μενα δεν ειναι ωμος ο τροπος της απεικονισης,της αλληγοριας, αλλα η ιδια η εικονα. Δλδ, ο φασισμος...

 

Πως να δειξεις την ωμοτητα, τη βιαιοτητα, την απανθρωπια? Υπαρχουν εξευγενισμενες λεξεις ή εικονες? Και ακομα και αν υπαρχουν...γιατι να το ωραιοποιησει καποιος? Για να μην "ταραξουν" τον κοσμο μας?

 

Δε συμφωνω! Τουλαχιστον για μενα, η τεχνη ειναι ενας απο τους λιγους τροπους που εχουν απομεινει για να μας....τιναξει το ρευμα! Να ξυπνησουμε ρε αδερφε!

ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

την είδα και εγώ και δε μου άρεσε καθόλου!

πέραν αύτών που αναφέρετε, έχω να προσθέσω τα εξής

 

1.το σενάριο ήταν χάλια,

2. σκηνοθεσία απαράδεκτη,

3. ηθοποιία ανύπαρκτη

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιες μ......ιες γουσταρουμε εμεις οι Ελληνες να το παιζουμε διαφορετικοι και προχω....Ειχατε και στο χωριο σας τοση εξελιξη...

Για να μην αρχιζω να βριζω απο τον σκηνοθετη μεχρι τον τελευταιο κομπαρσο κλεινω την συνδεση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειδα ενα σποτ στην τηλεοραση χτες και δεν μου αρεσε καθολου μα καθολου:(...δεν ειναι του γουστου μου τετοιες ταινιες...παντως ολοι λενε πως ειανι ωραια ταινια:confused:....μαλλον το λενε μονο και μονο επειδη ειναι ελληνικη..;)..

Link to comment
Share on other sites

Είδα την ταινία πριν κανένα μήνα περίπου...αυτό που κατανόησα εγώ , χωρίς να είμαι εξπέρ του είδους , είναι ότι στη ζωή "μαθαίνουμε" τον κόσμο μέσα από αυτό που μας διδάσκει η οικογένεια μας, π.χ. αν την αλατιέρα θα τη λέμε "τηλέφωνο".

 

Ή αν η ζωή μας κινδυνεύει από ένα άγριο ζώο που το λένε "γάτα"...όλα είναι σχετικά!!!

 

Δεν μου άρεσε η ταινία , ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που βλέπουν ταινίες για ευχαρίστηση και σπάνια για προβληματισμό, αλλά περί ορέξεως...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχετε δει το Salò o le 120 giornate di Sodoma....εχουν πολλα κοινα στη θεματολογια τους (κυριως ως προς τον φασισμο, συμφωνω με palladin), αλλα με ακομα πιο "ωμο" τροπο.

 

Και βαζω τα εισαγωγικα στη λεξη ΩΜΟ, γιατι για μενα δεν ειναι ωμος ο τροπος της απεικονισης,της αλληγοριας, αλλα η ιδια η εικονα. Δλδ, ο φασισμος...

 

Πως να δειξεις την ωμοτητα, τη βιαιοτητα, την απανθρωπια? Υπαρχουν εξευγενισμενες λεξεις ή εικονες? Και ακομα και αν υπαρχουν...γιατι να το ωραιοποιησει καποιος? Για να μην "ταραξουν" τον κοσμο μας?

 

Δε συμφωνω! Τουλαχιστον για μενα, η τεχνη ειναι ενας απο τους λιγους τροπους που εχουν απομεινει για να μας....τιναξει το ρευμα! Να ξυπνησουμε ρε αδερφε!

 

αν εννοεις του Pasolinni, αυτη ειναι ταινια δυνατη και πραγματικα ωμη! Αντικατοπρτιζει με το καλυτερο τροπο τα φασιστικα καθεστωτα κ το πως επεμβαινουν στην αξιοπρεπεια και την ελευθερια του ατομου κ τα φερνουν σιγα σιγα στην σηψη και τη φθορα.Και αυτην την ταινια αν θες ειναι μια πιο ολοκληρωμενη προσεγγιση γιατι δειχνει ολοκληρωμενες προσωπικοτητες και για τους δυναστες κ για τους θυτες. Ενω ο Κυνοδοντας, παει σωστα να περασει αυτο το μηνυμα αλλα για μενα καπου το αφηνει στη μεση κ ειδικα το τελος δεν ειναι τοσο δυνατο οσο θα πρεπε για τα συναισθηματα που σου δινει κατα τη διαρκεια της. Δειχνει τις προσωπικοτητες των παιδιων αλλα οι γονεις παρουσιαζονται απλα σαν 2 "ομαλοι" ανθρωποι χωρις πολυπλοκοτητες που απλα νοιαζονται? για το καλο των παιδιων τους.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

την ειδα χτες ΧΑΛΙΑ ΧΑΛΙΑ ΧΑΛΙΑ ....................................ΑΝ τετοιες πανε για οσκαρ τι να πω τα εχει χασει ο κοσμος....να βαζει τον αδερφο να πηγαινει με την αδερφη του ..... ξενερωσα τελειως...

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσε σαν ταινία, πολύ δυνατή και ζόρικη, σίγουρα δεν θα την ξανάβλεπα, δεν θα είναι απ'τις αγαπημένες μου αλλά είναι απ'τις ταινίες που με προβλημάτισαν πολύ και σίγουρα δεν θα την ξεχάσω.

Δεν θα την περιόριζα μόνο στα πλαίσια της οικογένειας αλλά σε οποιοδήποτε απολυταρχικό και φασιστικό περιββάλον που μπορεί να είναι οικογένεια, κοινωνία, κράτος. Όσο καλά σχεδιασμένο και εγκλωβιστικό να είναι ένα περιββάλον παντα μπορείς να ξεφύγεις. Μπορεί να μην φαίνεται με την πρώτη ματια αλλά έχει happy end8-)

Δεν καταλαβαίνω γιατί φαίνεται τόσο εκτός πραγματικότητας; Πρώτη φορά ακουμε για φτιαχτες πραγματικότητες; Για φτιαχτους τρόπους σκέψεις, συμπεριφοράς; Μπορούμε να δουμε σαν παράδειγμα τη γνωστη σε όλους χιτλερική γερμανία με το συγκεκριμένο τρόπο συμπεριφοράς, σκέψεις, ομιλίας αλλά και στο σήμερα με τους "πραγματικότητα" που παρουσιάζεται μέσα απ'τα μμε και την κατευθυνόμενη σκέψη.

Όσο για τη σεξουαλική κακοποίηση και εκμετάλλευση... πρώτη φορά ακουμε για κάτι τέτοιο στα πλαισια της οικογένειας; ή μήπως είναι ένα κοινό μυστικό; Αν το βγάλουμε απ'τα πλαίσια της οικογένειας; Υπάρχουν οικονομίες που έχουν στηρίζονται πάνω στην σεξουαλική κακοποίηση παιδιών και γυναικών ή κι όχι;

Σίγουρα οι ταινίες που μου ταιριάζουν είναι αυτές που λένε αυτό που θέλουν χωρίς να χρειάζομαι χάπια για το στομάχι μετά αλλά και έτσι συνεχίζω να την θεωρώ πολύ καλή ταινία.

Αλλά όπως σε όλα τα πράγματα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την είδα τελικά...δεν ήταν για όσκαρ!εξάλλου το πήρε "η ομιλία του Βασιλιά"!αν δεν είχα διαβάσει όλα αυτά περί φασισμού κτλ...δεν θα έκανα καμία τέτοια σκέψη από μόνη μου.πρέπει να'σαι μάλλον πολύ κουλτουριάρης για να το δεις μόνος σου αυτό που θέλει να πει ο ποιητής.εγώ πήρα άλλα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...