Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποτομοσ διαχωρισμος ποσθης-βαλανου


Recommended Posts

βοηθεια φοβαμαι για τον μικρο μου ζαχαρενιο

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

ηρθε σημερα ο γιατρος και του το κατεβασε βιαια του καημενου μου.εβγαλε αιματακι και καθε φορα που κανει τσισα κλαιει.ειναι εξι μιση μηνων.μας εδινε για εικοσι μερες μια αλοιφη για να σπασουν οι συμφισεις αλλα δε εγινε τιποτα και τελικα σημερα του το κατεβσε ετσι και αλλιως .το ενστικτο μου δεν ηθελε να τον αφησει να το κανει, αλλα μου φωναζε οτι αργοτερα θαναι χειροτερα και οτι θα ποναει περισσοτερο .με πιεσε και ο αντρας μου ο οποιος εφτασε στην εφηβεια για να κανει περιτομη επειδη δεν ειχε ανοιξει μεχρι τοτε και ειχε κακη εμπειρια και υποχωρησα.τι να κανω. σπαραζω που το βλεπω και κλαει οταν θελει να κατουρησει.απτην αλλαη φοβαμαι μην αρχισει και κρατα τα ουρα του και εχουμε μετα αλλα.ακουω και αλλες μαμαδες που δεν εχουν κανει κατι οι γιατροι τους και λεω μηπωσ τελικα κακωσ το αφησα να συμβει???ειναι το πρωτο μου παιδακι και ειναι και το μοναδικο αγορι στην οικογενεια (στο σοι μου ειμασταν μονο κοριτσια)και δεν υπαρχει εμπειρια γυρω απτο θεμα και φοβαμαι....

__________________

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ κοριτσι μου γλυκο...τωρα πλεον ο,τι εγινε εγινε...δε ξερω αν ειναι καλυτερα

τωρα που ειναι τοσο μικρουτσικο...ή οταν θα ειναι πιο μεγαλο...εμεις το καναμε

σε ηλικα 2 χρονων....και ηταν και τοτε πολυ δυσκολα...φανταζομαι σου εχει δωσει καποια αλιφουλα να βαζετε ε;;και λογικα θα πρεπει να το κατεβαζεις τωρα καθε φορα

που θατον κανεις μπανιο ωστε να το εμποδισεις απο το να ξανακλεισει...σε 2-3 μερουλες πιστευω οτι θα εχει συνελθει...ηση απο αυριο θα ειναι καλυτερα..θα δεις..!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια φοβαμαι για τον μικρο μου ζαχαρενιο

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

ηρθε σημερα ο γιατρος και του το κατεβασε βιαια του καημενου μου.εβγαλε αιματακι και καθε φορα που κανει τσισα κλαιει.ειναι εξι μιση μηνων.μας εδινε για εικοσι μερες μια αλοιφη για να σπασουν οι συμφισεις αλλα δε εγινε τιποτα και τελικα σημερα του το κατεβσε ετσι και αλλιως .το ενστικτο μου δεν ηθελε να τον αφησει να το κανει, αλλα μου φωναζε οτι αργοτερα θαναι χειροτερα και οτι θα ποναει περισσοτερο .με πιεσε και ο αντρας μου ο οποιος εφτασε στην εφηβεια για να κανει περιτομη επειδη δεν ειχε ανοιξει μεχρι τοτε και ειχε κακη εμπειρια και υποχωρησα.τι να κανω. σπαραζω που το βλεπω και κλαει οταν θελει να κατουρησει.απτην αλλαη φοβαμαι μην αρχισει και κρατα τα ουρα του και εχουμε μετα αλλα.ακουω και αλλες μαμαδες που δεν εχουν κανει κατι οι γιατροι τους και λεω μηπωσ τελικα κακωσ το αφησα να συμβει???ειναι το πρωτο μου παιδακι και ειναι και το μοναδικο αγορι στην οικογενεια (στο σοι μου ειμασταν μονο κοριτσια)και δεν υπαρχει εμπειρια γυρω απτο θεμα και φοβαμαι....

__________________

 

Mην ανησυχείς.Εμέις το κάναμε 12 μηνών και μέτα κοκκίνησε όλη η περίοχη και ήταν και λίγο πρισμένη επισης έκλαιγε κάθε φορά που έκανε τσίσα αλλά μόνο για 1 μέρα.Μετά υποχώρησε και το πριξημο και η κοκκινήλα και όλα τέλεια.Απλά μην το ζορίσεις στην άρχη γιατι είναι φυσιολογικό να πονάει.Μήν έχεις τύψεις έκανες το καλύτερο για το γιο σου.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

εχουν απολυτο δικιο οταν σου λενε καλυτερα τωρα παρα αργοτερα. Δεν θα ηταν οτι καλυτερο να δεις το παιδακι σου να κανει επεμβαση σε χειρουργειο με ναρκωση αργοτερα.

ο ερεθισμος ειναι φυσιολογικος θα υποχωρησει ξερω οτι ματωνεις να το βλεπει να κλαιει.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ ευχαριστω κοριτσια για την συμπαρασταση γιατι σε οποια μαμα τοπα μεχρι τωρα μονο που δε με σκοτωσαν .ολεσ μου λενε τιναι αυτο που εκανεσ και δεν κανει να το πειραξεισ πριν το χρονο και μπορει να ξανακολησει.αληθεια υπαρχει αυτη η περιπτωση????????????

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

αχ ευχαριστω κοριτσια για την συμπαρασταση γιατι σε οποια μαμα τοπα μεχρι τωρα μονο που δε με σκοτωσαν .ολεσ μου λενε τιναι αυτο που εκανεσ και δεν κανει να το πειραξεισ πριν το χρονο και μπορει να ξανακολησει.αληθεια υπαρχει αυτη η περιπτωση????????????

Πάντα υπάρχει η περίπτωση να ξανακολήσει αλλά οχι επειδη είναι μικρο το παιδί.Απλά πρέπει κάθε φορά που το κάνεις μπανάκι να του το ''κατεβάζεις'' σιγά-σιγά και όλα θα είναι καλά.

Μην το ζορίσεις όμως στην αρχή γιατί έχει πονέσει και δεν θα σε αφήνει γιατί φοβάτε,σε 2-3 μέρες θα το έχει ξεχάσει και 1 χρονόν θα το κάνει μόνο του.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Στον γιο μου το κατεβασε η γιατρος πολύ νωρις με την διαφορα οτι ειχαμε βάλει στην περιοχη emla μια ειδικη κρεμα που αναισθητοποιει την περιοχη για ενα 3ωρο και δεν καταλαβε το παραμικρο!!! Τωρα που ειναι καλοκαιρακι να τον αφηνεις με την πανα ετσι οταν τον βλεπεις να θελει να κανει πιπι και τον τσουζει θα τον βαζεις αμεσως κατω απο τρεχουμενο νερακι. Η περιοχη θα δειχνει λιγο περιεργηκαι αν το προσεξεις δεν προκειται να κλεισει. Εγω τουλαχιστον δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

αχ ευχαριστω κοριτσια για την συμπαρασταση γιατι σε οποια μαμα τοπα μεχρι τωρα μονο που δε με σκοτωσαν .ολεσ μου λενε τιναι αυτο που εκανεσ και δεν κανει να το πειραξεισ πριν το χρονο και μπορει να ξανακολησει.αληθεια υπαρχει αυτη η περιπτωση????????????

 

Οπως αναφερω και παρακατω με προσοχή και καθαριότητα ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΟΛΛΑΕΙ..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μικρος μου ειναι 2 χρονων και δεν του το εχει πηραξει.

Δεν ειναι ομως κλειστο.Εγω καθε φορα που τον πλενω,το κατεβαζω λιγο και το πλενω με σαπουνι και νερακι.Δεν κατεβαινει ομως κατω-κατω.

Εσας κατεβαινει κατω-κατω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα και εμας κατεβαινε το μισο και κανονικα κατουραγε αλλα ο γιατροσ εκρινε οτι επρεπε να το κατεβασει

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μικρος μου ειναι 2 χρονων και δεν του το εχει πηραξει.

Δεν ειναι ομως κλειστο.Εγω καθε φορα που τον πλενω,το κατεβαζω λιγο και το πλενω με σαπουνι και νερακι.Δεν κατεβαινει ομως κατω-κατω.

Εσας κατεβαινει κατω-κατω?

και εγω το ιδιο ακριβως εχω παθει μετον μικρο που ειναι στα δυο.τον πηγα στον παιδιατρο να τον δει και μου ειπε δεν εχει προβλημα αλλα πρεπει να κατεβει παρολο που εγω απο μωρο το κατεβαζα σιγα σιγα αλλα δεν εγινε τιποτα.μου εξηγησε την διαδικασια και τρομαξα και μου ειπε και για την κρεμα αλλα το θεμα ειναι οτι παλι θα ποναει .δεν ξερω τι να κανω .εαν δεν το πειραξουμε τη γινεται;

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν το πειραξουμε τη γινεται;

 

Κάπου στο internet είχα διαβάσει ότι τα περισσότερα ανοίγουν μόνα τους.

Εγώ προς το παρόν έχω αποφασίσει να μην αφήσω τον παιδίατρο να το πειράξει γιατί σκέφτηκα ότι δε γίνεται η φύση να έχει δώσει σε όλα τα αγοράκια πουλάκι που θέλει επέμβαση από γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγαπητές μητέρες

 

Προστατέψτε τα μικρά σας αγόρια από αδικαιολόγητες επεμβάσεις.

 

Οι βαλανοποσθικές συμφύσεις αποτελούν ένα φυσιολογικό φαινόμενο της παιδικής ηλικίας.

Μην τα υποβάλλετε σε αναίτιο πόνο.

 

Ενημερωθείτε και διαβάστε για τη φίμωση στο http://healthsites.in.gr/imarinopulos/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...