Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσιο ή Ιδιωτικό μαιευτήριο?


Recommended Posts

Ανοιξε και καινουργια πτερυγα προσφατα και ισως ειναι καλυτερα τα πραγματα στο να βρεις ευκολα.

 

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου και σου ευχομαι εναν υπεροχο τοκετο. Εγω εκει περασα αμετρητες ωρες αγωνιας αλλα παρολαυτα αγαπω πολυ αυτο το νοσοκομειο γιατι εκει καταφερε το αγορι μου να γεννηθει και να ειναι γερο. Ολα καλα να σου πανε!!!!!

 

Υ.Σ Για τις αγωνιες που γραφω δεν εφταιγε το νοσοκομειο μην το δεις και αγχωθεις. Ισα ισα εκει σωσανε τη ζωη και τη δικη μου και του παιδιου μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου marco polo! χαίρομαι που έμεινες ευχαριστημένη από αυτό το νοσοκομείο και πήγαν όλα καλά!ελπίζω να βρω εύκολα δωμάτιο και να πάνε όλα καλά και σε εμένα.

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι παντα βεβαια το πρώτο είναι ο γιατρός που εμπιστεύεσαι που ξεγενναει. ΕΙδικά αν ειναι το πρώτο παιδί πας όπου είναι ο γιατρός που θα εμπιστευτείς. Για μενα το πρώτο παιδί καλύτερα να γεννιεται σε ιδιωτικό νοσοκομείο γιατί δεν το έχεις μαζί σου στο δωμάτιο και μπορείς να καταλάβεις τι σου γίνεται καλύτερα.Στο δεύτερο παιδί έχεις πείρα και μπορείς να πας και στο δημόσιο που θέλει να έχεις αντοχές να κανεις μονη σου πολλά πραγματα τα οποία ξερεις πια από το πρώτο παιδί. Κακά τα ψέματα. Η γυναίκες πια θελουμε και τις ευκολίες μας.

Link to comment
Share on other sites

Το να γεννησεις σε δημοσιο ή ιδιωτικο μαιευτηριο θεωρω πως ειναι αρκετα δυσκολη αποφαση και υποκειμενικη. Ειναι τι θα σου τυχει και στο ενα και στο αλλο. Και απο γιατρο και απο παροχες. Εγω γεννησα στο νοσοκομειο ασχετα και αν ξεκινησα σε ιδιωτη γιατρο με την προοπτικη να γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη. Με τα λιγα ή τα πολλα πιστευω οτι η επιλογη που εκανα ηταν σωστη και αν παω με το καλο για δευτερο παλι στο νοσοκομειο θα γεννησω και με τον ιδιο γιατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MAROU, σου εύχομαι με το καλο να έρθει το μωρακι σου και να πανε όλα καλά! σχετικα με το δωματιο ισχυει ακριβως ότι σου είπε η marco polo, και σχετικά με την νέα πτερυγα επείδη ακριβως είναι πολύ καινουρια (τον Δεκεμβριο που γεννησα εγω δεν ήταν έτοιμη αλλα ή αδερφη μου πριν λίγες ημέρες που έκανε το μωράκι της έμεινε εκεί) δεν υπολείπεται σε τίποτα από τα δωμάτια των ιδιωτικών νοσοκομείων!

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Αλεξάνδρας και αν και είχα δικό μου γιατρό και έδωσα και φακελάκια σε μαίες δωμάτιο δεν είχα, το πρώτο βράδυ με έβαλαν στον πέμπτο όπου είναι γυναικολογικά και όχι για λεχώνες οπότε το μωρό δεν το είχα μαζί μου και αυτό μου κόστισε πιο πολύ από όλα, την άλλη μέρα με πήγαν σε ένα 6κλινο στο δεύτερο όροφο και την δεύτερη μέρα στη καινούρια πτέρυγα στον πρώτο όπου το σιφόνι στο μπάνιο ήταν βουλωμενο και όταν πλενόμασταν το νερό έβγαινε στο δωμάτιο:mrgreen: Ισως έπεσα και στην περίπτωση γιατί γέννησα Μεγάλη Τρίτη και την ημέρα αυτή γινόταν ο χαμός από γέννες και στο νοσοκομείο επικρατούσε ένα μπάχαλο. Παρόλαυτα αν κάνω δεύτερο πάλι εκεί θα γεννήσω γιατί δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στα ιδιωτικά και το να μην έχω το μωρό μαζί μου για να μην κουραστώ να το φροντιζω δεν αποτελεί για μένα κίνητρο το αντίθετο μάλιστα, πιστεύω πως αυτό το πλασματάκι που γεννιέται παθαίνει πολύ μεγάλο σοκ βγαίνοντας από τη ζεστασιά της μήτρας του σ΄ έναν άγνωστο κόσμο είναι πολύ σκληρό να είναι χωρίς την μαμα του σε ένα γυάλινο κουτί μόνο του σ΄ενα θαλαμο. Ασε που δεν μπορεί να θηλάσει όποτε το έχει ανάγκη.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Αλεξάνδρας και αν και είχα δικό μου γιατρό και έδωσα και φακελάκια σε μαίες δωμάτιο δεν είχα, το πρώτο βράδυ με έβαλαν στον πέμπτο όπου είναι γυναικολογικά και όχι για λεχώνες οπότε το μωρό δεν το είχα μαζί μου και αυτό μου κόστισε πιο πολύ από όλα, την άλλη μέρα με πήγαν σε ένα 6κλινο στο δεύτερο όροφο και την δεύτερη μέρα στη καινούρια πτέρυγα στον πρώτο όπου το σιφόνι στο μπάνιο ήταν βουλωμενο και όταν πλενόμασταν το νερό έβγαινε στο δωμάτιο:mrgreen: Ισως έπεσα και στην περίπτωση γιατί γέννησα Μεγάλη Τρίτη και την ημέρα αυτή γινόταν ο χαμός από γέννες και στο νοσοκομείο επικρατούσε ένα μπάχαλο. Παρόλαυτα αν κάνω δεύτερο πάλι εκεί θα γεννήσω γιατί δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στα ιδιωτικά και το να μην έχω το μωρό μαζί μου για να μην κουραστώ να το φροντιζω δεν αποτελεί για μένα κίνητρο το αντίθετο μάλιστα, πιστεύω πως αυτό το πλασματάκι που γεννιέται παθαίνει πολύ μεγάλο σοκ βγαίνοντας από τη ζεστασιά της μήτρας του σ΄ έναν άγνωστο κόσμο είναι πολύ σκληρό να είναι χωρίς την μαμα του σε ένα γυάλινο κουτί μόνο του σ΄ενα θαλαμο. Ασε που δεν μπορεί να θηλάσει όποτε το έχει ανάγκη.

 

Την ιδια ημερα γεννησαμε και εγω στο Αλεξανδρας Μεγαλη Τριτη με καισαρικη στον 7ο μηνα. Οντως γινοταν χαμος με γεννες. Εγω εμεινα στην ανανηψη ενα 24ωρο λογω προβληματων και μετα με πηγανε σε ενα 6κλινο παροτι ο γιατρος ειχε δωσει εντολη για δικλινο. Οταν με πηγανε επαθα αμοκ και εκλαιγα συνεχεια γιατι το μωρο μου ηταν στη θερμοκοιτιδα και δεν ηξερα αν ειναι καλα. Ακουγα 6 μωρα να κλαινε και η μητρα μου εκανε συσπασεις συνεχεια και πονουσα συν το ψυχολογικο να ακουω τα μωρα και να μην εχω το παιδι μου. Ο αντρας μου πηρε τον γιατρο τηλ και του ειπε οτι κλαιω συνεχεια επειδη ακουγα τα μωρα και μεσα σε 5 λεπτα με μεταφερανε σε δικλινο.

 

Να σου ζησει το μωρο και να το χαιρεσαι!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία που έχουν μαζί τα ζουζουνάκια μας γεννέθλια :D. Πρέπει να ήταν δύσκολο αυτό που πέρασες, σε καταλαβαίνω εγώ ένα βράδυ δεν είχα μαζί μου το μωρό μου και ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει νιώθω τρομερές ενοχές και πολλές φορές που τον έχω αγκαλίτσα του απολογούμαι και του ζητάω συγνώμη, εκείνος μου χαμογελάει και ανακουφίζομαι :D. Να σου ζήσει το μωράκι σου

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαντασου εγω τι ενοχες κουβαλαω που εξαιτιας δικων μου προβληματων υγειας τον βγαλανε νωριτερα απο την κοιλια μου και βρεθηκε σε μια θερμοκοιτιδα χωρις το χαδι της μανας για αρκετο διαστημα. Αλλα ηταν δυνατος πολυ και τα καταφερε μια χαρα το αγορι μου!!!!!!!! Ειναι και το δικο σου παιδακι που ζωηρο????? Μηπως φταει το ζωδιο η το ωροσκοπιο???? Μιλαμε ταλιμπαν ο δικος μου!!!!!! Ποια ωρα γεννησες????

Link to comment
Share on other sites

γεννησα τα δυο πρωτα μου παιδακια στην πρωην τατιαννα τωρα πηγαν ολοι οι γιατροι στο γεννεσης.και το μικροτερο στο παπαγεωργειου το οποιο ειναι ΤΟ νοσοκομειο απο ολες τις αποψεις στην τατιαννα τα παιδια τα διναν γαλα κατι το οποιο μου δημιουργησε προβλημα μεχρι να φυγω και ολα ηταν μετρια αλλα στο παπαγ.ειχα το μωρακι μου μαζι μου απο την πρωτη στιγμη και ολα ηταν πεντακαθαρα οι μαιες εξυπηρετικοτατες παρα πολυ καλα ολα.το ξερετε οτι οι τιμες στα δικα μας ιδιωτικα μαιευτηρια εχουν μια διαφορα κοντα στις 2000e απο αυτα τις αθηνας? βλεπω ολο κατι 5αρια και βαλε στις τιμες τους γιατι?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα το 1ο μου παιδί στο Αλεξάνδρα όπου πραγματικά οι μαίες, οι ειδικευόμενες όμως γιατί οι άλλες ούτε που ασχολήθηκαν,με βοήθησαν παρα πολύ.Ήμουν 12 ώρες στο κρεβάτι (προκληση τοκετού)κ μου συμπαραστεκόταν γιατί δεν ήθελα επισκληρίδιο.Το καλύτερο όμως ήταν πως όταν πλέον γέννησα μέχρι να με ράψει ο γιατρός, καθ΄ότι μεγάλο(3,840γρ.), μου δώσανε το μωράκι μου στην αγκαλιά μου (το πιο ωραίο συναίσθημα που έχω ζήσει)κ μετά το πήρανε για να το ελέγξουν.Κ φυσικά τον είχα μέσα στο δωμάτιο μαζί μου.

Ενώ το 2ο το γέννησα σε ιδιωτική κλινική στην Κατερίνη.Το μονο καλό ήταν πως σε όλη τη διάρκεια του τοκετού ήμουν όρθια για να περνανε οι πόνοι,(πάλι πρόκληση) όμως όταν με ράψανε με νάρκωσαν γιατί με είχε σκίσει πολύ ο γιατρός επειδή η μικρή είχε κολλήσει κ δεν έβγαινε(4,120γρ.) κ φοβήθηκε,έτσι την κορούλα μου την κράτησα αγκαλιά όταν ξύπνησα.Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν πως ενώ ήμουν μόνη στο δωμάτιο τη μικρη την είχαν μαζί με τα άλλα μωράκια ενώ εγώ την ήθελα δίπλα μου,να την κοιτάω συνέχεια.Δεν ήθελα να ξεκουραστώ ήθελα να τη βλέπω,να ξέρω πότε κοιμάται,πότε ξυπνάει ,να την δίνω μόνο δικό μου γάλα.

Όταν δε πήγαμε στο σπίτι μας επειδή ήταν Μ.Σάββατο κ η μαμά μου έπρεπε να φύγει για να έρθει μετά απο 2 μέρες,τα είχα παίξει,δεν ήξερα τι να κάνω γιατί δεν ήξερα πως είναι το μωρό κ επιπλέον είχα ένα ακόμη να με περιμένει,ενω στην κλινική ήμουν μόνη μου κ η προσαρμογή θα ήταν πιο εύκολη.

Σημασία βέβαι τώρα είναι να είναι καλά τα παιδάκια μας όπου κ αν γεννιούνται ,να τα χαιρόμαστε κ να τα βλέπουμε να μεγαλώνουν ευτυχισμένα κ χωρίς προβλήματα.

8mvWp2.png8ndUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φαντασου εγω τι ενοχες κουβαλαω που εξαιτιας δικων μου προβληματων υγειας τον βγαλανε νωριτερα απο την κοιλια μου και βρεθηκε σε μια θερμοκοιτιδα χωρις το χαδι της μανας για αρκετο διαστημα. Αλλα ηταν δυνατος πολυ και τα καταφερε μια χαρα το αγορι μου!!!!!!!! Ειναι και το δικο σου παιδακι που ζωηρο????? Μηπως φταει το ζωδιο η το ωροσκοπιο???? Μιλαμε ταλιμπαν ο δικος μου!!!!!! Ποια ωρα γεννησες????

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά, εγώ γέννησα 23:00 και ο δικός μου είναι για δέσιμο από 3 1/2 μηνών γυρίζει μπρούμητα - ανάσκελα και τώρα τουρλώνεται στα 4 ετοιμάζεται για μπουσούλισμα, για να είμαι ξύπνια τέτοια ώρα καταλαβαίνεις τι σχέση έχει με την ύπνο:D, μετά από μία ώρα αγκαλιά περα δώθε τον άφησα λίγο στο κρεβατακι μπας και αποκοιμηθεί μόνος του:lol: σήμερα έσκασε μύτη και το πρώτο δοντάκι:rolleyes:. (Σε ποιο καφέ μπορώ να σε βρώ να τα λέμε γιατί εδώ είμαστε εκτός θέματος?)

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μπροστά στην υγεία του παιδιού μου εγώ δεν το υπολογίζω το οικονομικό!!

Εχω ακούσει περιπτώσεις να έχει χαθεί παιδί απο λάθος του γιατρού την ώρα του τοκετού (συγκεκριμένα ξέρω για ένα περιστατικό που έγινε πρόσφατα στο ν.Ηλείας)

ή να έχει βγεί παιδί προβληματικό, γιατί την ώρα της γέννας δεν οξυγονώθηκε σωστά ο εγκέφαλος!

Πρέπει να είστε πρώτα απόλυτα σίγουρες για τον γιατρό σας και μετά για το πού θα γεννήσετε.

Εγώ πάντως με τον δικό μου γιατρό, θα γεννούσα και στον αγρό... :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι φανατικες των ιδιωτικων πηγαινετε μια βολτα κ απο το αττικο .να δειτε τι σημαινει καθαριοτητα ,εξηπυρετηση σωστη νοσηλεια ,βοηθεια στο θηλασμο.αυστηροτητα στα επισκεπτηρια κ στα ποσα ατομα μπαινουν στην αιθουσα .ο ανωτερος αριθμος κλινων ειναι 4 κ οχι 6 σαν το ιασω κτλ

κ μετα ξανακανουμε κουβεντα ποσο αξιζουν τα 5000 τα ιδιωτικα.

δεν θα ξεχασω την επισκεψη σε μια φιλη στο μητερα που σε ενα δωματιο με 4 κρεβατια ηταν 15 ατομα συν τα μωρα κ που επρεπε να τα θηλασουν κιολας ενω εξω απο το δωματιο που ηταν ο παγκος πληροφοριων σκοτωνοντουσαν οι νοσοκομες!

τα βρεφη περναγαν μεσα απο το σαλονακι που καπνιζαν οι επισκεπτες κ διαφορα πιτσιρικια μπαιναν ανετα στα δωματια!γιατι αφου πληρωνεις τοσα λεφτα δεν χαλανε χατηρι σε κανεναν!

 

τα ιδια πανω κατω εχω δει κ σε 6κλινο στο ιασω.

 

τωρα αν καποια εχει ασφαλεια που της καλυπτει μονοκλινο στο ιασω ...και εγω μαζι της !

 

οσο για το φακελακι στα δημοσια .οταν εχεις γεννησει κανεις δεν μπορει να στο επιβαλλει αλλα αφου εχεις την καλυτερη εξυπηρετηση κ βοηθεια κ το νοσομειο σου εχει κοστισει 300 ευρω ποιο το προβλημα να δωσει κ 1000 του γιατρου?εκει μας πιανει η τσιγκουνια?

 

 

Πες τα κοπέλα μου! Όσες ήρθαν και με είδαν στο εν λόγω νοσοκομείο (και οι οποίες είχαν γεννήσει σε ιδιωτικά) πάθανε πλάκα και κλάιγανε τα λεφτάκια τους!

 

Μην ακούω για πολυτέλεια στο Ιασώ και στο Μητέρα. Πήγα σε 6κλινό και σιχάθηκα!Που την είδατε τη πολυτέλεια; Και πώς γίνεται τέλοσπαντων τα μωρά κάτω 2500 να μπαίνουνε θερμοκοιτίδα και το δικό 2315 να μη μπει ούτε μία ώρα;;;

 

Αχ, είναι πολλά τα λεφτά Άρηηηη και παίζουν με την υγεία των μωρών μας! Να μη σου τύχει η στραβή είναι γιατί σε αυτά τα τα ξενοδοχεία την πάτησες!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω επελεξα να γεννησω σε ιδιωτικο μιας και ο γιατρος μου ηταν εκει. Και εκανα το μεγαλυτερο λαθος της ζωης μου!!!Θεωρω οτι ολες κανουμε το λαθος να διαλεγουμε το μαιευτηριο βαση του γιατρου και μονο.Δυστηχως δεν ειναι μονο ο γιατρος.Πρεπει να προβλεπουμε για ολα.Καμια γυναικα βεβαια στην πιο ωραια περιοδο της ζωης της δεν θελει να σκεφτεται αρνητικα.Ομως για μενα θα πρεπει να το ψαχνουμε λιγο παραπανω και να σκεφτομαστε αν παει κατι στραβα ποιοι ειναι οι γιατροι που θα εμπιστευτουμε για τη ζωη τη δικη μας και του παιδιου μας.Και επειδη μετα τη δικη μου εμπειρια και την ερευνα που εχω κανει για ποσοστα επιβιωσης προωρων μωρων θα επιλεξω σιγουρα δημοσιο νοσοκομειο.

Δεν θελω να τρομαξω καμια μαμα απλα ηθελα να πω την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω επελεξα να γεννησω στο Αλεξανδρας γιατι απο την αρχη η εγκυμοσυνη μου ηταν πραγματικο σαλτε μορταλε με μικρες πιθανοτητες να παει καλα και χρειαζομουν εξειδικευμενους γιατρους που μετα απο πολυ ψαξιμο τους βρηκα στο Αλεξανδρας. Στα ιδιωτικα δεν με αναλαμβαναν καν, τοσο υψηλου ρισκου ηταν η κυηση. Για τις εγκαταστασεις δεν ειχα κανενα παραπονο γιατι παροτι νοσηλευομουν καθε 15 ημερες απο τον πρωτο μηνα της κυησης και εμενα μεσα καιρο δεν αντιμετωπισα προβληματα. Ημουν τις περισσοτερες φορες σε δικλινο αλλα και να μην ημουν δεν με ενδιεφερε καθολου καθως ο σκοπος ηταν να παει καλα η εγκυμοσυνη και οχι να αγορασω διαμερισμα και να κοιταζω τις ανεσεις.

Κοριτσια σημασια εχει παντα η ασφαλεια μας και αυτο το παρεχει μονο Πανεπιστημιακο νοσοκομειο. Εγω στους γιατρους του Αλεξανδρας χρωσταω τη ζωη τη δικη μου και του παιδιου μου και παντα θα τους ευγνωμονω γιαυτο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω επελεξα να γεννησω στο Αλεξανδρας γιατι απο την αρχη η εγκυμοσυνη μου ηταν πραγματικο σαλτε μορταλε με μικρες πιθανοτητες να παει καλα και χρειαζομουν εξειδικευμενους γιατρους που μετα απο πολυ ψαξιμο τους βρηκα στο Αλεξανδρας. Στα ιδιωτικα δεν με αναλαμβαναν καν, τοσο υψηλου ρισκου ηταν η κυηση. Για τις εγκαταστασεις δεν ειχα κανενα παραπονο γιατι παροτι νοσηλευομουν καθε 15 ημερες απο τον πρωτο μηνα της κυησης και εμενα μεσα καιρο δεν αντιμετωπισα προβληματα. Ημουν τις περισσοτερες φορες σε δικλινο αλλα και να μην ημουν δεν με ενδιεφερε καθολου καθως ο σκοπος ηταν να παει καλα η εγκυμοσυνη και οχι να αγορασω διαμερισμα και να κοιταζω τις ανεσεις.

Κοριτσια σημασια εχει παντα η ασφαλεια μας και αυτο το παρεχει μονο Πανεπιστημιακο νοσοκομειο. Εγω στους γιατρους του Αλεξανδρας χρωσταω τη ζωη τη δικη μου και του παιδιου μου και παντα θα τους ευγνωμονω γιαυτο.

 

Νομίζω ότι η δικιά σου η περίπτωση μιλάει από μόνη της και δείχνει τη διαφορά ανάμεσα στο ιδιωτικό και δημόσιο!

 

Να είσαι πάντα καλά και εσύ και το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Marco polo να σου ζήσει και πάλι το μωράκι σου! χαίρομαι που η γνώση,η εμπειρία αλλά και τα μέσα βοηθούν σε αυτές τις περιπτώσεις και γεννιούνατι γερά μωράκια και χαρούμενες μαμάδες.Και εγώ στο Αλεξάνδρα θα γεννήσω και ξέρω ήδη ότι είναι ένα αξιόπιστο νοσοκομείο σε τέτοιες περιπτώσεις.

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω επελεξα να γεννησω στο Αλεξανδρας γιατι απο την αρχη η εγκυμοσυνη μου ηταν πραγματικο σαλτε μορταλε με μικρες πιθανοτητες να παει καλα και χρειαζομουν εξειδικευμενους γιατρους που μετα απο πολυ ψαξιμο τους βρηκα στο Αλεξανδρας. Στα ιδιωτικα δεν με αναλαμβαναν καν, τοσο υψηλου ρισκου ηταν η κυηση. Για τις εγκαταστασεις δεν ειχα κανενα παραπονο γιατι παροτι νοσηλευομουν καθε 15 ημερες απο τον πρωτο μηνα της κυησης και εμενα μεσα καιρο δεν αντιμετωπισα προβληματα. Ημουν τις περισσοτερες φορες σε δικλινο αλλα και να μην ημουν δεν με ενδιεφερε καθολου καθως ο σκοπος ηταν να παει καλα η εγκυμοσυνη και οχι να αγορασω διαμερισμα και να κοιταζω τις ανεσεις.

Κοριτσια σημασια εχει παντα η ασφαλεια μας και αυτο το παρεχει μονο Πανεπιστημιακο νοσοκομειο. Εγω στους γιατρους του Αλεξανδρας χρωσταω τη ζωη τη δικη μου και του παιδιου μου και παντα θα τους ευγνωμονω γιαυτο.

 

Όταν λές δεν σε αναλάμβαναν τι εννοείς ? Γιατί και εγώ είχα εγκυμοσύνη πολύ υψηλού κινδύνου και μου κάνει εντύπωση. Σου έλαγαν δηλαδή δεν σε αναλαμβάνω πήγαινε σε δήμόσιο?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές δεν σε αναλάμβαναν τι εννοείς ? Γιατί και εγώ είχα εγκυμοσύνη πολύ υψηλού κινδύνου και μου κάνει εντύπωση. Σου έλαγαν δηλαδή δεν σε αναλαμβάνω πήγαινε σε δήμόσιο?

 

 

Ευχαριστω πολυ ολα τα κοριτσια για τις ευχες και ανταποδιδω μεσα απο την ψυχη μου για ολα τα παιδια του κοσμου.

 

 

Ακριβως, δεν με αναλαμβαναν γιατι εχοντας στο ιστορικο μου μια βαρεια παθηση και 3 πνευμονικες εμβολες και αιματολογικο προβλημα με το που το ακουγαν μου ελεγαν οτι δεν θα καταφερω να κυοφορησω και θα ηταν καλυτερα να ακολουθησω την τον δρομο της παρενθετης η την υοθεσια. Δεν ηταν απλα περιπτωση υψηλου κινδυνου ηταν κυηση αυτοκτονιας για να καταλαβεις ακριβως τι εννοω. Ειχα 20 της 100 πιθανοτητες να παει καλα και 80 να πεθανω. Στο Αλεξανδρας με παρακολουθησε ομαδα αιματολογων ομαδα πνευμονολογων, ομαδα καρδιολογων, διαβητολογων και πολλα αλλα. Αμεσως μετα την γεννα μου η περιπτωση μου παρουσιαστηκε ως μαθημα στους φοιτητες Ιατρικης γιατι ειναι σπανια περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολα τα κοριτσια για τις ευχες και ανταποδιδω μεσα απο την ψυχη μου για ολα τα παιδια του κοσμου.

 

 

Ακριβως, δεν με αναλαμβαναν γιατι εχοντας στο ιστορικο μου μια βαρεια παθηση και 3 πνευμονικες εμβολες και αιματολογικο προβλημα με το που το ακουγαν μου ελεγαν οτι δεν θα καταφερω να κυοφορησω και θα ηταν καλυτερα να ακολουθησω την τον δρομο της παρενθετης η την υοθεσια. Δεν ηταν απλα περιπτωση υψηλου κινδυνου ηταν κυηση αυτοκτονιας για να καταλαβεις ακριβως τι εννοω. Ειχα 20 της 100 πιθανοτητες να παει καλα και 80 να πεθανω. Στο Αλεξανδρας με παρακολουθησε ομαδα αιματολογων ομαδα πνευμονολογων, ομαδα καρδιολογων, διαβητολογων και πολλα αλλα. Αμεσως μετα την γεννα μου η περιπτωση μου παρουσιαστηκε ως μαθημα στους φοιτητες Ιατρικης γιατι ειναι σπανια περιπτωση.

 

τι να πώ, μακάρι όλοι οι γιατροί του ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ να είναι τόσο καλοί. Καταλαβαίνω τη θέση σου γιατί όπως έγραψα είχα και εγώ επικίνδυνη κύηση με αιματολογικά προβλήματα και και ...αλλά δεν τους εμπιστεύομαι.

Μου είχε γράψει μια εξειδικευμένη εξέταση (σε ιστό περιόδου) ο γυναικολόγος μου όταν προσπαθούσα να μείνω έγκυος και όταν πήρα τηλ. στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ και το ΕΛΕΝΑ, για να ρωτήσω αν την κάνουν μου απαντούσαν τι εξέταση είναι αυτή ?:shock: Και να σου πω την αλήθεια έχασα πάσα ιδέα όταν μια φορά πήγα με ασθενοφόρο στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ γιατί είχα φρικτούς πόνους στην κοιλιά. Εκεί λοιπόν μου είπαν να περιμένω να με εξετάσουν στη σειρά!:shock: ημιλυπόθυμη σχεδόν από τους πόνους.Ευτυχώς πέρασα μετά από 2 γυναίκες αφού οι δικοί μου σήκωσαν το νοσοκομείο στο πόδι. Οι γιατροί δεν ήταν πάνω από 30 ετών η οποίοι όταν με εξέταζαν γυναικολογικά επειδή έβγαλα μια μικρή κραυγή από τον πόνο της βίαιης εξέτασής τους άρχισαν να μου φωνάζουν! ότι είμαι η χειρότερη ασθενής και τέτοια... :shock: Η διάγνωση ήταν εσπευμένα χειρουργείο γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενά τους είχα μια τεράστια κύστη. Εμείς δεν δεχτήκαμε γιατί θέλαμε να ακούσουμε και άλλες γνώμες. Τελικά μετά από τρεις εξωτερικούς γυναικολόγους η απάντηση ήταν η ίδια : δεν υπάρχει πουθενά κύστη!!απορρώ ποιος σε εξέτασε!! και οι τρείς αυτό μου είπαν.

Σόρρυ για το μεγάλο ποστ αλλά είμαι δύσπιστη και από οικογενειακά περιστατικά και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας το παραπάνω.

Εύχομαι να είναι γερό και καλοτυχο το μωράκι σου! :D

Μακάρι να έχουν αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα σε εξετασαν ειδικευομενοι και οχι σοβαρος γιατρος. Το αιματολογικο του Αλεξανδρας ειναι το καλυτερο μετα το Λαικο και αναλαμβανει τις πιο σπανιες περιπτωσεις. Εγω απο την αρχη ηξερα ποιους γιατρους να εμπιστευτω και γυναικολογους και αιματολογους. Το ειχα ψαξει πολυ και δεν πηγα τυχαια σε καποιον. Σιγουρα υπαρχουν σε ολα τα νοσοκομεια και καλοι γιατροι και απαραδεκτοι. Το θεμα ειναι ποιον εχεις επιλεξει να ειναι υπευθυνος για σενα. Και η εντατικη που χρειαστηκε να νοσηλευτω ηταν εξαιρετικη με κορυφαιους γιατρους.

 

Ολα παιζουν στα νοσοκομεια, το θεμα ειναι ποιον γιατρο εχεις.

 

Ευχαριστω για τις ευχες και σου ευχομαι και εγω οτι καλυτερο στη ζωη σου!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...