Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

On 20/12/2020 at 12:56 ΠΜ, Ioannalorenis είπε:

Καλησπέρα θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομη γίνεται. Το πρώτο μου μωρό δεν το θήλασα ιδιαίτερα γιατί δεν έπιανε το στήθος εγώ δεν είχα υπομονή κ κάπου στους 3 μήνες βαρέθηκα κ το θήλαστρο αδιάθετησα κιόλας κ το αφήσαμε.. Το δεύτερο μωρό μου είναι 47 ημερών κ το πάλεψα πολύ με το θηλασμό γιατί κ αυτός είναι ιδιαίτερα συνεργασιμος. Πέρασα το στάδιο των ματωμενων θηκών μετά οι θηλες απλά ποναγαν πάρα πολύ κατα το θηλασμό (αλλά εκεί εγώ!) μέχρι που φαινόταν ότι μάλλον αρχίζω κ συνηθίζω (απλά δεν πονουσα τόσο) αλλά δυστυχώς προέκυψε χειρουργείο οξείας σκωληκοειδίτιδας και παρόλο που το μωρό έμεινε μακριά από το στήθος μου ένα 24ωρο οι θηλες πονάνε αφόρητα (χωρίς να υπάρχει εμφανής τραυματισμός) και το γάλα αισθάνομαι ότι έχει μειωθεί αρκετά.. Επειδή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας γύρισα στη δουλειά για κάποιες ώρες στο πρώτο μήνα οπότε μια με δύο φορές την ημέρα χρησιμοποιουσα θήλαστρο... Οπότε βλέπω μικρότερη ποσότητα, το στήθος μου δεν το αισθάνομαι τόσο βαρύ (πριν έκανα ντουζ κ εσκυβα να φορέσω το εσώρουχο κ έσταζε το στήθος) και οι θηλες πονάνε αφόρητα χωρίς να έχουν κοψίματα... Τι να κάνω? Ευχαριστώ προκαταβολικά. (δεν είχα πετύχει αποκλειστικό θηλασμό αλλά έδινα πολύ λίγο συμπλήρωμα ημερησίως. Δε με νοιάζει να πετύχω αποκλειστικό με νοιάζει όμως να μη σταματήσει) 

Καλησπέρα σου !!!! Εγώ είχα πάρει κάτι κοχύλια θηλασμού και στην ουσία τις ώρες που δεν θήλαζε το μωρό δεν ερχόταν σε επαφή το στήθος μου με εσώρουχα και με βοήθησαν πάρα πολύ γιατί είχαν πάνω κάτι τρυπουλες και ταυτόχρονα έπαιρνε αέρα  . Το στήθος σου σιγά σιγά θα παράγει το γάλα που χρειάζεται το μωρό οπότε όσο του δίνεις τόσο θα προσαρμόστει και στην ποσότητα . Άμα θα επιθυμούσες να θηλάσεις πολλούς μήνες θα σου πρότεινα να βάζεις το μωράκι σου όσο μπορεισ στο στήθος για να υπάρχει η ζήτηση - προσφορά. Καλή συνέχεια και να σου ζήσει ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 20/12/2020 at 12:56 ΠΜ, Ioannalorenis είπε:

Καλησπέρα θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομη γίνεται. Το πρώτο μου μωρό δεν το θήλασα ιδιαίτερα γιατί δεν έπιανε το στήθος εγώ δεν είχα υπομονή κ κάπου στους 3 μήνες βαρέθηκα κ το θήλαστρο αδιάθετησα κιόλας κ το αφήσαμε.. Το δεύτερο μωρό μου είναι 47 ημερών κ το πάλεψα πολύ με το θηλασμό γιατί κ αυτός είναι ιδιαίτερα συνεργασιμος. Πέρασα το στάδιο των ματωμενων θηκών μετά οι θηλες απλά ποναγαν πάρα πολύ κατα το θηλασμό (αλλά εκεί εγώ!) μέχρι που φαινόταν ότι μάλλον αρχίζω κ συνηθίζω (απλά δεν πονουσα τόσο) αλλά δυστυχώς προέκυψε χειρουργείο οξείας σκωληκοειδίτιδας και παρόλο που το μωρό έμεινε μακριά από το στήθος μου ένα 24ωρο οι θηλες πονάνε αφόρητα (χωρίς να υπάρχει εμφανής τραυματισμός) και το γάλα αισθάνομαι ότι έχει μειωθεί αρκετά.. Επειδή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας γύρισα στη δουλειά για κάποιες ώρες στο πρώτο μήνα οπότε μια με δύο φορές την ημέρα χρησιμοποιουσα θήλαστρο... Οπότε βλέπω μικρότερη ποσότητα, το στήθος μου δεν το αισθάνομαι τόσο βαρύ (πριν έκανα ντουζ κ εσκυβα να φορέσω το εσώρουχο κ έσταζε το στήθος) και οι θηλες πονάνε αφόρητα χωρίς να έχουν κοψίματα... Τι να κάνω? Ευχαριστώ προκαταβολικά. (δεν είχα πετύχει αποκλειστικό θηλασμό αλλά έδινα πολύ λίγο συμπλήρωμα ημερησίως. Δε με νοιάζει να πετύχω αποκλειστικό με νοιάζει όμως να μη σταματήσει) 

 

Αν οι θηλές πονάνε συνεχώς, κάτι πάει λάθος, μάλλον κακή θέση του μωρού όταν θηλάζει. Ο αποκλειστικός θηλασμός είναι ευκολότερος σε αυτή την ηλικία από τη μικτή διατροφή, με την έννοια ότι αποφεύγεις σύγχυση θηλών και κακή θέση θηλασμου.

Καλό θα ήταν να δεις σύμβουλο θηλασμού ή παιδίατρο φιλικό στο θηλασμό να πάρεις κάποιες συμβουλές, είναι πάρα πολύ νωρίς.

Ως προς τα υπόλοιπα, το τι βγάζει το θήλαστρο και το πόσο βαρύ είναι το στήθος, δεν έχουν σχέση με το πόσο γάλα έχεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 10/11/2007 at 1:12 ΜΜ, katrin είπε:

Χρειάζομαι τις πολύτιμες συμβουλές σας κορίτσια!

Μετά από πολλές προσπάθειες και αφού σαράντισε το μωρό μου, κατάφερα να κόψω το συμπλήρωμα και να τη θηλάζω αποκλειστικά! Το καμάρι μου δεν περιγράφεται!!

Όμως, εκτός από ό,τι άλλο έκανα για να επιτύχω το στόχο μου, επίσης έκοψα και το ωράριο ταίσματος. Που σημαίνει, ατελείωτες ώρες με το μωρό στο στήθος. Να τρώει, να πιπιλάει, να κοιμάται...

Πράγμα που έκανε τις θηλές μου να πληγωθούν! Και τώρα, εδώ και μία εβδομάδα, τη θηλλάζω μόνο από το ένα στήθος κι αυτό όχι σε όλα τα γεύματα. Στα υπόλοιπα αντλώ το γάλα μου και τις το δίνω με μπιμπερό.

Το θήλαστρο όμως δεν μπορεί να αντλήσει όσο γάλα πίνει το μωρό όταν το θηλάζω, με αποτέλεσμα – φοβάμαι – κάποια στιγμή να μην μου φτάσει το γάλα μου. Ήδη της έχω δώσει 1 φορά ξένο συμπλήρωμα.

Στις θηλές έβαζα τις πρώτες μέρες βαλσαμέλαιο και τώρα (2 μέρες) λανολίνη, αλλά ο πόνος εξακολουθεί. Δεν έχω αίμα, αλλά πάνω στις θηλές σαν μικρά αιματώματα και πονάω γύρω γύρω σαν μελανιά. Σ’αυτά τα σημεία πονάω και με το θήλαστρο.

Φοβάμαι μήπως κινδυνεύσει ο θηλασμός μου με όλα αυτά.

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε? Σας έχει συμβεί? Πώς θα θεραπεύσω τις θηλές γρήγορα??

SOS!!!

Είχα και για ένα διάστημα αυτούς τους πόνους, μου πρότειναν μια αλοιφή την purelan. Με βοήθησε πάρα πολύ όπως και κομπρεσές δροσερές μετά και ζεστές πριν. Ελπίζω να σε βοηθήσει όπως βοήθησε και εμένα 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!! Νέα μαμά εδώ. Έχω μια μπουμπού 25 ημερών. Θηλάζω αποκλειστικά. Το θέμα μου είναι το εξής:

Η αριστερή θηλή είναι αυτή που βγάζει το λιγότερο γάλα. Θεωρώ πως είναι σταγόνες δλδ!!! Ενώ από δεξιά είναι σαν να έχει κ για τα δύο στήθη γάλα . Όταν λοιπόν θηλάζει από αριστερά (ανά δύο ώρες μία τις δίνω δεξί στήθος μία αριστερό) νομίζω πως δεν χορταίνει. Πως θα τσεκάρω αν δεν έχει γάλα το αριστερό στήθος κ πως θα αυξήσω την παραγωγή?? Γίνεται κάτι τέτοιο??

Υποσημείωση τις πρώτες μέρες είχα περισσότερο γάλα αλλά έχω την αίσθηση πως όσο περνάνε οι μέρες μειώνεται (μιλάμε πάντα για την αριστερή θηλή). 

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2021 at 11:45 ΜΜ, Πέννυ Μ. είπε:

Καλησπέρα!! Νέα μαμά εδώ. Έχω μια μπουμπού 25 ημερών. Θηλάζω αποκλειστικά. Το θέμα μου είναι το εξής:

Η αριστερή θηλή είναι αυτή που βγάζει το λιγότερο γάλα. Θεωρώ πως είναι σταγόνες δλδ!!! Ενώ από δεξιά είναι σαν να έχει κ για τα δύο στήθη γάλα . Όταν λοιπόν θηλάζει από αριστερά (ανά δύο ώρες μία τις δίνω δεξί στήθος μία αριστερό) νομίζω πως δεν χορταίνει. Πως θα τσεκάρω αν δεν έχει γάλα το αριστερό στήθος κ πως θα αυξήσω την παραγωγή?? Γίνεται κάτι τέτοιο??

Υποσημείωση τις πρώτες μέρες είχα περισσότερο γάλα αλλά έχω την αίσθηση πως όσο περνάνε οι μέρες μειώνεται (μιλάμε πάντα για την αριστερή θηλή). 

 

Πως καταλαβαίνεις ότι δεν χορταινει από το αριστερό? Γκρινιάζει κ θέλει μετά να πιει κ από το άλλο? Εφόσον πίνει από το αριστερό μετά ξανά τρώει στο δίωρο ή πιο μπροστά? Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει να έχουν γάλα μόνο απ' το ένα στήθος κ όχι απ' το άλλο, μόνο αν είναι για ιατρικους λόγους να δίνει μόνο απ' το ένα κ να μάθει έτσι το σώμα. Εσύ πάντα έδινες κ απ' τα 2? Έκανες εναλλαγές  στα ταισματα ώστε να πίνει εξίσου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/5/2021 at 11:45 ΜΜ, Πέννυ Μ. είπε:

Καλησπέρα!! Νέα μαμά εδώ. Έχω μια μπουμπού 25 ημερών. Θηλάζω αποκλειστικά. Το θέμα μου είναι το εξής:

Η αριστερή θηλή είναι αυτή που βγάζει το λιγότερο γάλα. Θεωρώ πως είναι σταγόνες δλδ!!! Ενώ από δεξιά είναι σαν να έχει κ για τα δύο στήθη γάλα . Όταν λοιπόν θηλάζει από αριστερά (ανά δύο ώρες μία τις δίνω δεξί στήθος μία αριστερό) νομίζω πως δεν χορταίνει. Πως θα τσεκάρω αν δεν έχει γάλα το αριστερό στήθος κ πως θα αυξήσω την παραγωγή?? Γίνεται κάτι τέτοιο??

Υποσημείωση τις πρώτες μέρες είχα περισσότερο γάλα αλλά έχω την αίσθηση πως όσο περνάνε οι μέρες μειώνεται (μιλάμε πάντα για την αριστερή θηλή). 

 

 

Γιατί δίνεις εναλλάξ μια το ένα και μια το άλλο; Είναι τεχνική για να σου μειωθεί το γάλα αν έχεις υπερπαραγωγή, τόσο νωρίς.Δίνε πάντα και τα δύο στήθη, και αν νιώθεις ότι δε χορταίνει, ξανακάνε εναλλαγές, πολλές φορές το κάθε στήθος σε κάθε θηλασμό. Και εννοείται ότι αν πεινάει πριν το δίωρο, ξαναθηλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Γιατί δίνεις εναλλάξ μια το ένα και μια το άλλο; Είναι τεχνική για να σου μειωθεί το γάλα αν έχεις υπερπαραγωγή, τόσο νωρίς.Δίνε πάντα και τα δύο στήθη, και αν νιώθεις ότι δε χορταίνει, ξανακάνε εναλλαγές, πολλές φορές το κάθε στήθος σε κάθε θηλασμό. Και εννοείται ότι αν πεινάει πριν το δίωρο, ξαναθηλάζεις.

Γιατί αυτό? Εγώ ήξερα ότι πρέπει να δίνεις σε κάθε θηλασμό ένα στήθος ώστε να πίνει το μωρό κ το λιπαρό γάλα, όχι μόνο το αρχικό.. Αν δίνεις κ από τα 2 μπορεί να μην πιει το πιο λιπαρό γάλα κ να πίνει μόνο το αρχικό.. Λάθος το έκανα τόσο καιρό?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , mama16 είπε:

Γιατί αυτό? Εγώ ήξερα ότι πρέπει να δίνεις σε κάθε θηλασμό ένα στήθος ώστε να πίνει το μωρό κ το λιπαρό γάλα, όχι μόνο το αρχικό.. Αν δίνεις κ από τα 2 μπορεί να μην πιει το πιο λιπαρό γάλα κ να πίνει μόνο το αρχικό.. Λάθος το έκανα τόσο καιρό?

Για να εδραιωθεί ο θηλασμός (μιλάω για νεογέννητο όπως της κοπέλας) ξεκινάς και με τα δύο στήθη σε κάθε θηλασμό. Προφανώς σε μεγαλύτερο μωράκι, βλέπεις τι βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Για να εδραιωθεί ο θηλασμός (μιλάω για νεογέννητο όπως της κοπέλας) ξεκινάς και με τα δύο στήθη σε κάθε θηλασμό. Προφανώς σε μεγαλύτερο μωράκι, βλέπεις τι βολεύει.

Εγώ η αλήθεια είναι ότι πάντα έδινα ένα στήθος. Είχα αρχίσει στην αρχή 2 αλλά δεν έπινε για πολύ ώρα, οπότε δεν προλάβαινα να κάνω αλλαγή. Θα έπρεπε να δώσω μόνο για 2-3 λεπτά απ' το κάθε στήθος. Αλλά η αλήθεια είναι ότι στον δεύτερο που τον θήλασα κατευθείαν απ' το στήθος απ' το μαιευτήριο ακόμα είχα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το είχα πάντα απορία , πριν εδραιωθεί ο θηλασμός στις σαράντα μέρες και πρέπει να δίνεις και τα δύο στήθη πώς καταλαβαίνεις πότε κάνεις την εναλλαγή; Στο τέλος κοιτούσα πότε σταματούσε να καταπίνει και τότε άλλαζα στήθος αλλά συνήθως όταν τελικά άλλαζα, είχε ήδη χορτάσει από το ένα και δεν έπινε άλλο, κοιμόταν. Οπότε συνήθως έπινε μόνο από το ένα και όχι και από τα δύο όπως λένε για τον πρώτο καιρό. Δεν ήξερα αν το κάνω σωστά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...