Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

καλησπερα,

 

χαιρομαι για σενα ελενα που την γλιτωσατε...

εμεις δεν ειμαστε τοσο τυχεροι μαλλον, ειδα χτες ενα ανεπαισθητο λευκο σημαδακι εσωτερικα στο στομα του μωρου, ελπιζω να μην ειναι η ιδεα μου...

 

εψαξα στο ιντερνετ για την καντιτιαση μπορειτε να δειτε εδω...http://www.iatrikionline.gr/orl_13/stomatofarigiki_kantintiasi.htm

 

θα ηθελα να ρωτησω την αγλαια,

αν μονο με την διακοπη της ζαχαρης θα φυγει η αν θα πρεπει να παρω φαρμακευτικη αγωγη, ηδη εχω δει βελτιωση στον πονο..θα ρωτησω και τον γυναικολογο μου αλλα θα ηθελα να ειμαι προετοιμασμενη αν μου πει για διακοπη θηλασμου κτλ...

 

εχω αγχωθει λιγακι, παντως το μωρο δεν φαινεται να εχει καποια ενοχληση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν μονο με την διακοπη της ζαχαρης θα φυγει η αν θα πρεπει να παρω φαρμακευτικη αγωγη, ηδη εχω δει βελτιωση στον πονο..θα ρωτησω και τον γυναικολογο μου αλλα θα ηθελα να ειμαι προετοιμασμενη αν μου πει για διακοπη θηλασμου κτλ...

 

εξαρτάται από την αντίδραση του οργανισμού σου, συνήθως φεύγει.

 

ο γυναικολόγος σου δεν μπορεί να αναλάβει ευθύνη για την φαρμακευτική αγωγή του μωρού, θα πρέπει να ρωτήσεις τον παιδίατρο.

 

Η καντιντίαση δεν είναι ποτέ αιτία διακοπής θηλασμού!

 

Επίσης καντινίαση εμφανίζουν και μωρά που δεν θηλάζουν. Αυτά κάνουν θεραπεία χωρίς να κάνει και η μαμά θεραπεία.

 

εχω αγχωθει λιγακι, παντως το μωρο δεν φαινεται να εχει καποια ενοχληση...

 

το μωρό συνήθως δεν έχει ενόχληση όμως εσύ πονάς και γι αυτό πρέπει να το αντιμετωπίσετε. :wink:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις αγλαια, με βοηθησες πολυ! :D

 

αλλη μια ερωτηση, υπαρχει περιπτωση να ''κολλησει και το αλλο στηθος''? :?

και παλι ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα ασπρα σημάδια στα άνω ούλα στις δύο πλευρές έχουν κάποια σχέση?

μπορεί να υπάρξει μόλυνση στο στήθος όταν χρησιμοποιείς ψευδοθηλές?

 

Μπορεί να έχουν σχέση αυτά τα σημάδια που λες, καλό είναι να το αξιολογήσει ο γιατρός που παρακολουθεί το μωρό.

 

Μπορεί να υπάρχει μόλυνση στο στήθος και όταν χρησιμοποιούνται ψευδοθηλές (δεν είναι αυτές η αιτία), δεν μπορούν να το προστατεύσουν.

Link to comment
Share on other sites

15/11-2340(γέννηση στις 36 εβδομάδες)

19/11-2200(έξοδος)

21/12-3400

21/11 υψος47,5 βάρος 2220 περ. κρανίου 31,5

21/12 .......52..............3400................... 34,8

21/01 .......56,5 ..........4230................... 36,5

20/02........59.5...........4950.....................37.6

11/03.........................5250....................

 

 

 

 

ασχετο με το θέμα με πήραν τηλέφωνο να δω στον alpha συζήτηση για το θηλασμό ,

δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω ότι πιο πολύ ζημιά κάνουν παρά καλό με αυτά που λένε......

Link to comment
Share on other sites

μίλησα χτες με τη παιδιατρο μου και μου είπε πως οσον αφορά το μωρό΄προκειται για καντιντίαση και πως πρεπει αμεσως να αρχισουμε daktarin oral gel, βαζοντας της την με το δαχτυλο μου 3 φορές την ημερα μεσα στο στομα για 8-10 μερες

ηθελα να ρωτησω απο τι μπορει να προκληθει και πως μπορω να προστατευσω το μωρακι μου να μη το ξαναπαθει?

επισης στο στηθος μου μπορω να βαζω το ιδιο gel?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα angela ...

θα ηθελα να σε ρωτησω, ειχε πολλα ασπρα σημαδακια το μωρακι σου

και που? εσωτερικα στα μαγουλα ή στη γλωσσα...

 

εμενα μου περασε σχεδον τελειως ο πονος στο στηθος, ειπα να μην παμε στο γιατρο...ακομα δεν τρωω ζαχαρη :cry:

 

ευχομαι γρηγορα περαστικα σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχει στα πάνω ούλα δεξια και αριστερα, δηλαδή εκει που είναι τα μαγουλα του μωρου, νόμιζα οτι ήταν λόγω δοντιών αλλά τελικα δεν ειναι.

ελπίζω να περάσουν σύντομα....

η γιατρός μου είπε ότι πρέπει να το προσέξω γιατί μια παραμελημενη κατιντιαση μπορεί να μου είπε να προκαλέσει σοβαρή μόλύνση, επίσης μου είπε να ελέγχω και τα ούλα της και αν δω αιματάκι να τη πάρω τηλ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα angela ...

θα ηθελα να σε ρωτησω, ειχε πολλα ασπρα σημαδακια το μωρακι σου

και που? εσωτερικα στα μαγουλα ή στη γλωσσα...

 

εμενα μου περασε σχεδον τελειως ο πονος στο στηθος, ειπα να μην παμε στο γιατρο...ακομα δεν τρωω ζαχαρη :cry:

 

Καλυτερα να το δει ο γιατρός, να αξιολογήσει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

 

Η υπερπαραγωγή είναι συνηθισμένο πρόβλημα και αν δεν διευθετηθεί από την αρχή μπορεί να κάνει το θηλασμό δύσκολο.

 

 

Θηλαζω το μωρακι μου 55 μερες,απο οταν γεννηθηκε δηλαδη, με καθυστερηση 4-5 ωρων λογω καισαρικης με ολικη ναρκωση.Στην αρχη τον θηλαζα κ απο τα 2 στηθη.Στη συνεχεια οποτε ετρωγε απο το δεξι χορταινε,ενω οταν ετρωγε απο το αριστερο ηθελε κ αλλο, ετσι τον εβαζα κ στο δεξι.Απο την αρχη το δεξι μου στηθος ηταν πιο γεματο κ παντα πρηζοταν,ιδιως το πρωι,αφου ο μικρος ξυπναει ανα 3 η 4 η 5 ωρες.Τη μερα θελει καθε 2ωρες κ τον βαζω στο ενα στηθος καθε φορα κ χορταινει.Το δεξι μου ομως στο διαστημα των 4 ωρων πρηζεται κ χρησιμοποιω το θηλαστρο(Avent Isis,χειροκινητο) για να ανακουφιστω κ γιατι πνιγεται ο μικρος απο την αυξημενη ροη.Ειμαι σιγουρη οτι εχω κανει λαθος χειρισμους με το θηλαστρο κ γι'αυτο εξακολουθει να πρηζεται το δεξι μου στηθος.Σε ενα θεμα διαβασα κ αυτο που εγραψε η Αγλαια για την υπερπαραγωγη κ ανησυχησα.

 

Τι να κανω για να σταματησει να πρηζεται το στηθος μου?

 

Με αγχωσε κ ο γυναικολος που μου ειπε να μην αφηνω το στηθος μου πρησμενο κ να το αδειαζω για να μην παθω μαστιτιδα.Αλλα επισης μου ειπε να θηλαζω 5 λεπτα σε καθε στηθος.Κ του ειπα οτι αν θηλασω ετσι το μωρο δεν θα παρει το τελευταιο γαλα που ειναι πιο πλουσιο απο το πρωτο.Κ μου ειπε οτι δενεχει σημασια κ το πρωτο γαλα ειναι αρκετο.Ετσι κ γω τον ''εγραψα'' κ εκανα αυτο που ηξερε καλυτερα το μωρο μου να κανει!!!

 

 

Επισης οταν θηλαζει απο το αριστερο το αδειαζει τελειως ενω οταν θηλαζει απο το δεξι οχι!

age.png
Link to comment
Share on other sites

Θηλαζω το μωρακι μου 55 μερες,απο οταν γεννηθηκε δηλαδη, με καθυστερηση 4-5 ωρων λογω καισαρικης με ολικη ναρκωση.Στην αρχη τον θηλαζα κ απο τα 2 στηθη.

 

Να σου ζήσει! :)

 

Στη συνεχεια οποτε ετρωγε απο το δεξι χορταινε,ενω οταν ετρωγε απο το αριστερο ηθελε κ αλλο, ετσι τον εβαζα κ στο δεξι.Απο την αρχη το δεξι μου στηθος ηταν πιο γεματο κ παντα πρηζοταν,ιδιως το πρωι,αφου ο μικρος ξυπναει ανα 3 η 4 η 5 ωρες.

 

Είναι προφανές ότι το δεξί σου στήθος είναι υπερπαραγωγικό! Γενικά είναι συνηθισμένο το ένα στήθος να παράγει περισσότερο γάλα από το άλλο :)

 

 

Σε ενα θεμα διαβασα κ αυτο που εγραψε η Αγλαια για την υπερπαραγωγη κ ανησυχησα.

 

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας! Αν και μερικές μαμάδες έχουν τέτοια υπερπαραγωγή που πραγματικά κουράζονται...

 

Τι να κανω για να σταματησει να πρηζεται το στηθος μου?

 

Όταν αντλείς να μην το αδειάζεις, να αντλείς τόσο που μόλις να ανακουφίζεσαι. Έτσι θα προσαρμοστεί σιγά σιγά. :wink:

 

Με αγχωσε κ ο γυναικολος που μου ειπε να μην αφηνω το στηθος μου πρησμενο κ να το αδειαζω για να μην παθω μαστιτιδα.

 

κάτι τέτοια λένε και συναντάμε γυναίκες με παραγωγή για 3 παιδιά! Μία μητέρα θυμάμαι που έλεγε ότι ο θηλασμός γι αυτήν ήταν παιχνιδάκι αλλά το ότι έπρεπε να αντλεί τόσό γάλα για να μην πρήζεται είχε γίνει μαρτύριο. Διέκοψε το θηλασμό στο τέλος του 8ου μήνα γιατί δεν άντεχε πια τις αντλήσεις. Στο δεύτερο παιδί που τη συνάντησα, της φάνηκε απίστευτο ότι θα μπορούσε να το διαχειριστεί. Στις 40 μέρες θήλαζε κανονικά χωρίς να αντλεί καθόλου και δεν πρηζόταν και έλεγε ότι ήταν θαύμα!

 

Αλλα επισης μου ειπε να θηλαζω 5 λεπτα σε καθε στηθος.Κ του ειπα οτι αν θηλασω ετσι το μωρο δεν θα παρει το τελευταιο γαλα που ειναι πιο πλουσιο απο το πρωτο.Κ μου ειπε οτι δενεχει σημασια κ το πρωτο γαλα ειναι αρκετο.Ετσι κ γω τον ''εγραψα'' κ εκανα αυτο που ηξερε καλυτερα το μωρο μου να κανει

:wink:

 

Επισης οταν θηλαζει απο το αριστερο το αδειαζει τελειως ενω οταν θηλαζει απο το δεξι οχι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω πολυ Αγλαια για την αμεση απαντηση σου, παρολη την κουραση σου απο το ταξιδι!

Ελπιζω να τα καταφερω.

 

Ακομα μια ερωτηση.Δεν ξερω αν πρεπει να ανοιξω αλλο θεμα.

Η ζαχαρη(σοκολατες,γλυκα κλπ) που τρωει μια μητερα που θηλαζει ,επηρεαζει το βρεφος προκαλωντας του νευρικοτητα?

age.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ Αγλαια για την αμεση απαντηση σου, παρολη την κουραση σου απο το ταξιδι!

Ελπιζω να τα καταφερω.

 

Ακομα μια ερωτηση.Δεν ξερω αν πρεπει να ανοιξω αλλο θεμα.

Η ζαχαρη(σοκολατες,γλυκα κλπ) που τρωει μια μητερα που θηλαζει ,επηρεαζει το βρεφος προκαλωντας του νευρικοτητα?

Οχι η ζαχαρη αλλα η καφεινη που περιεχουν τροφες και ροφηματα οπως η σοκολατα, ο καφες, το τσαι, η coca, κ.τ.λ. μπορει να προκαλεσουν μια νευρικοτητα στο μωρο αν καταναλωθουν σε μεγαλες ποσοτητες!!!(εχει πει η Αγλαια!!!)Εγω παντως τρωω σοκολατα καθε μερα!!Καλο ειναι να μην καταναλωνουμε μεγααααααλη ποσοτητα διεγερτικων ημερισιως!! :):)

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=425&highlight=%C4%E9%E1%F4%F1%EF%F6%E7+%EA%E1%E9+%E8%E7%EB%E1%F3%EC%EF%F2 Δες και εδω!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ σώθηκα με την εξής διαδιακασία ....

 

Κάθε πρωί πλύσιμο το στήθος με ζεστό νερό, ρίχνω λίγο οινόπνευμα πάνω στις θηλές και αφήνω το στήθος ελεύθερο (χωρίς σουτιέν και μπλούζα), να αεριστεί για κανένα μισάωρο.

Επίσης τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα (κυρίως το βράδυ που η μπέμπα δεν θηλάζει για 6 ώρες), βάζω κρέμα Purelan 100 της Medela. Βάζω και επιθέματα και αφήνω την κρέμα στο στήθος μέχρι τον επόμενο θηλασμό....

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

ρίχνω λίγο οινόπνευμα πάνω στις θηλές

 

Νομίζω ότι δεν κάνει να βάζεις οινοπνευμα πάνω στις θηλές γιατί χειροτερεύει τα πράγματα παρά βοηθάει... :roll: Όλα τα άλλα που κάνεις βοηθούν όμως σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

πηγαμε χτες στον παιδιατρο, το μωρο εχει σιναχωθει παλι :( ...και του ειπα για την καντιτιαση, εξετασε το στομα του μωρου, και μου ειπε οτι υπαρχει κατι αλλα πολυ λιγο, μου ειπε οτι αν δεν τον ρωτουσα δεν θα μου ελεγε κατι...μου εδωσε μελανι γετγιανης..

εμενα μου εχει περασει τελειως ο πονος.

 

αγλαια, τι εχεις να πεις για το μελανι...?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Είμαι νέο μέλος και αποφάσισα να εγγραφώ διαβάζοντας την ιστορία της Μαρίας γιατί ήταν πραγματικά σα να διάβαζα τη δική μου ιστορία.

 

Απέκτησα το αγοράκι μου στις 27 Ιανουαρίου 2008. Μετράει μόλις 51 ημέρες που συνοδεύονται από 51 ημέρες ταλαιπωρίας, άγχους και στενοχώριας όσον αφορά τον θηλασμό.

Ήμουν αποφασισμένη εξ’ αρχής να θηλάσω το μικρό και παρ’ ότι μέχρι τώρα τον θηλάζω αποκλειστικά και έχει σχεδόν φτάσει τα 6 κιλά, είμαι πολύ στενοχωρημένη, γιατί κάθε στιγμή θηλασμού είναι και μια δυσάρεστη περιπέτεια.

 

Επέστρεψα κι εγώ από το μαιευτήριο με πληγωμένες θηλές. Έφτασα σε σημείο μαζί με το γάλα να στάζει και αίμα...Παρ’ όλα αυτά συνέχισα τοποθετώντας συνεχώς αλάτι στις θηλές. Στην κυριολεξία έκλαιγα από τον πόνο κάθε φορά που θήλαζα. Προκειμένου να ελαττώσω τον πόνο άρχισα να χρησιμοποιώ της ψευτοθηλές και όλα πήγαιναν καλύτερα.

 

Εν συνεχεία έπαθα μαστίτιδα και ο πόνος (άλλης μορφής από τις πληγωμένες θηλές) ξαναγύρισε το ίδιο δυνατός. Με αντιβίωση πέρασε και αυτό...Όταν όλα έδειχναν ότι πήγαιναν καλά προσπάθησα να κόψω τις ψευτοθηλές. Οι θηλές ξαναμάτωσαν..Άρχισα πάλι να τις χρησιμοποιώ κι όταν επουλώθηκαν έκανα και πάλι προσπάθεια να τις κόψω. Οι θηλές ξαναμάτωσαν για 3η φορά!!! Τώρα χρησιμοποιώ και πάλι τις ψευτοθηλές αλλά έχει αρχίσει (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω) να μειώνεται το γάλα μου. Παρ’ όλα αυτά επιμένω με τον θηλασμό και του δίνω σαν πρόσθετο από την τράπεζα μου (που άρχισα να δημιουργώ σχεδόν από την 1η μέρα θηλασμού).

 

Τώρα χρησιμοποιώ το θήλαστρο (medela) σαν βοήθημα για άσκηση του στήθους να παράγει περισσότερο.

 

Οι βασικές μου απορίες είναι οι εξής: Μπορεί οι ψευτοθηλές να έχουν μειώσει την ποσότητα γάλακτος? Βοηθάει όντως το θήλαστρο (χωρίς να αντικαθιστώ το θηλασμό) για να παράγει περισσότερο γάλα το στήθος μου? Γιατί ματώνουν συνεχώς οι θηλές μου? Είμαι σίγουρη ότι το παιδί το βάζω σωστά και πάντα παρατηρώ ότι το παιδί πιάνει τη θηλαία άλω (άλλωστε το έχω επανειλημμένως βάλει με τη βοήθεια της παιδιάτρου). Υπάρχει περίπτωση το παιδί να τραβάει με τόση δύναμη ώστε να με ματώνει?

 

Όπως ανέφερε κι η Μαρία λόγω αυτών των προβλημάτων δεν μπορώ να χαρώ το παιδί μου και τον θηλασμό γιατί είμαι συνεχώς κουρασμένη από τον πόνο και απογοητευμένη. Στηρίζομαι στη βοήθεια σας.

 

Σας χαιρετώ,

ΕΛΙΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Ελίνα να σου ζήσει! :D

 

Έχεις δοκιμάσει να χρησιμοποιήσεις κρέμα στις θηλες που θα σε ανακουφίσει απο τον πόνο; Δοκίμασε τη Lansinoh ή της medela την purelan είναι και οι δυο πολύ αποτελεσματικές και δε χρειάζεται να τις ξεβγάλεις για να βάλεις το μωράκι σου στο στήθος! :wink:

Δοκίμασε επίσης να κυκλοφορείς στο σπίτι και λίγο με το στήθος ελεύθερο (γυμνό). Ο αέρας μαζί με την κρεμούλα που θα βάζεις κάνει θαύματα. Λίγο πολύ αν έχεις διαβάσει εδώ, πολλές κοπέλες έχουν συναντήσει πρόβλημα με πληγωμένες θηλές, με τον καιρό όμως αυτές "σκληραίνουν" και πλεον δεν νοιώθεις πόνο!

΄Οσον αφορά τις ψευτοθηλές δεν ξέρω αν συντελούν στην ελλάτωση της παραγωγής :? . Θέλω να σε ρωτήσω κάτι όμως; Αντλείς συχνά με το θήλαστρο; Αν έχεις το mini electric της medela συνίσταται για περιοδική χρήση και αφού έχει εδραιωθεί η γαλουχία. Νομίζω δε, πως δε διεγείρει το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος, κοινώς δε βοηθάει ιδιαίτερα για να παράγει το στήθος περισσότερο γάλα. Αυτό το κάνουν άλλα θήλαστρα, από τα μικρά το swing της medela και αν μιλάμε για συχνή χρήση, τα νοσοκομειακά τα οποία και νοικιάζεις...

Δοκίμασε τις κρεμούλες και αν επιθυμείς να αντλείς περισσότερο (γνώμη μου να επιμείνεις με το παιδάκι στο στήθος αν δεις με τις κρέμες οτι βελτιώνεται η κατάσταση) καλύτερα να αλλάξεις το θήλαστρο, για να μη δεις μείωση στο γάλα σου! :wink:

Αν χρειαστείς κάτι άλλο... :D

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα το αγοράκι μου στις 27 Ιανουαρίου 2008.

 

Να σου ζήσει! :)

 

 

Επέστρεψα κι εγώ από το μαιευτήριο με πληγωμένες θηλές. Έφτασα σε σημείο μαζί με το γάλα να στάζει και αίμα...Παρ’ όλα αυτά συνέχισα τοποθετώντας συνεχώς αλάτι στις θηλές.

 

Λυπάμαι που σε υπέβαλαν σε τέτοιο βασανιστήριο. Δεν είχες κανένα λόγο να ταλαιπωρηθείς έτσι... :? Το αλάτι προκαλεί πόνο χωρίς να βοηθάει σε τίποτα...

 

Στην κυριολεξία έκλαιγα από τον πόνο κάθε φορά που θήλαζα. Προκειμένου να ελαττώσω τον πόνο άρχισα να χρησιμοποιώ της ψευτοθηλές και όλα πήγαιναν καλύτερα.

 

 

Τώρα χρησιμοποιώ το θήλαστρο (medela) σαν βοήθημα για άσκηση του στήθους να παράγει περισσότερο.

 

H medela έχει πολλά θήλαστρα, ποιο χρησιμοποιείς;

 

Μπορεί οι ψευτοθηλές να έχουν μειώσει την ποσότητα γάλακτος?

 

Μπορεί αλλά για τις περισσότερες μητέρες δεν δημιουργείται πρόβλημα. Οι πιο συχνοί θηλασμοί (με τις ψευδοθηλες) είναι ο καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπιστεί η μείωση.

 

 

Βοηθάει όντως το θήλαστρο (χωρίς να αντικαθιστώ το θηλασμό) για να παράγει περισσότερο γάλα το στήθος μου?

βοηθάει αν πραγματικά το χρειάζεσαι. Περιττές αντλήσεις κουράζουν πολύ τη μητέρα και δεν είναι η καλύτερη λύση. Είναι προτιμότερο να λύνεται το πρόβλημα χωρίς το θήλαστρο όποτε είναι εφικτό.

 

 

Γιατί ματώνουν συνεχώς οι θηλές μου? Είμαι σίγουρη ότι το παιδί το βάζω σωστά και πάντα παρατηρώ ότι το παιδί πιάνει τη θηλαία άλω (άλλωστε το έχω επανειλημμένως βάλει με τη βοήθεια της παιδιάτρου). Υπάρχει περίπτωση το παιδί να τραβάει με τόση δύναμη ώστε να με ματώνει?

 

Έχει εξεταστεί ο χαλινός της γλωσσας του παιδιού;

 

Πού ακριβώς πληγώνονται οι θηλές;

 

Με τις ψευδοθηλές πονάς; Οι θηλές καταφέρνουν να επουλώσουν εντελώς; Ο θηλασμός είναι ανώδυνος έστω με τις ψευδοθηλές;

 

Το δέρμα σου είναι ευαίσθητο και λεπτό;

 

Πόσο συχνά πλένεσαι; (το νερό δημιουργεί πρόβλημα), φοράς επιθέματα; (εμποδίζουν την επούλωση).

 

Ελπιζω σύντομα να λυθεί το πρόβλημά σου, αν χρειαστεί θα σε παραπέμψω σε μια σύμβουλο στην Αθήνα για να δει το μωρό και να αξιολογήσει το θηλασμό.

 

Τα ξαναλέμε :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...