Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΜΙΛΙΑ - ΠΑΙΔΩΝ - ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους/ες.

Ηθελα να ρωτησω αν καποιοι απο εσας εχουν εμπειρια απο συναντηση με την κα Νικολαου στο Παιδων Πεντελης (τμημα αναπτυξης παιδιου), πως σας φανηκε? Εγω προσφατα πηγα και μου ειπε καποια πραγματα για το παιδι , που εχει καθυστερησει να μιλησει, (3 ετων περιπου) και δεν ξερω κατα ποσο πρεπει να τα ακολουθησω κατα γραμμα...

Επισης αν εχετε υποψην καποιο καλο κεντρο για λογοθεραπεια, θα με ενδιεφερε να το μαθω, γιατι ειναι το επομενο που πρεπει να κανω..

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

BOB καλημέρα, είμαι σχετικά καινούργια στο forum και μόλις τώρα διάβασα το ποστ σου.

Ο γιος μου είναι 18 μηνών και ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!!!!!!Η παιδιατρος με έστειλε σε ένα κέντρο λογοθεραπείας όπου το μόνο που έκαναν είναι να μας παίρνουν περίπου 160 Euro/εβδομαδα και να μην γίνεται τίποτα ουσιαστικά στο παιδί.Για ένα μήνα ακολούθησα το πρόγραμμα αυτό και όταν είδα ότι εκτος από το 1 φορά την εβδομάδα μας επιβάλλουν και 2η, δηλαδή άλλα 150 Euro σταματήσαμε.

Τρελλά λεφτα που δεν τα είχαμε ( 310χ4=1240 το μήνα!!!!!!!!!!!όλος ο μισθός μου) και να σου πω ουσιά μηδεν.

Θα ήθελα να μάθω εσύ τί έκανες? το παιδί πως πάει? εμένα είναι αγόρι και κατά λοιπά φαίνεται να αναπτύσσεται κανονικά.

ευχαριστώ πολύ

Ρέα

 

 

 

 

 

 

θα

Link to comment
Share on other sites

BOB καλημέρα, είμαι σχετικά καινούργια στο forum και μόλις τώρα διάβασα το ποστ σου.

Ο γιος μου είναι 18 μηνών και ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!!!!!!Η παιδιατρος με έστειλε σε ένα κέντρο λογοθεραπείας όπου το μόνο που έκαναν είναι να μας παίρνουν περίπου 160 Euro/εβδομαδα και να μην γίνεται τίποτα ουσιαστικά στο παιδί.Για ένα μήνα ακολούθησα το πρόγραμμα αυτό και όταν είδα ότι εκτος από το 1 φορά την εβδομάδα μας επιβάλλουν και 2η, δηλαδή άλλα 150 Euro σταματήσαμε.

Τρελλά λεφτα που δεν τα είχαμε ( 310χ4=1240 το μήνα!!!!!!!!!!!όλος ο μισθός μου) και να σου πω ουσιά μηδεν.

Θα ήθελα να μάθω εσύ τί έκανες? το παιδί πως πάει? εμένα είναι αγόρι και κατά λοιπά φαίνεται να αναπτύσσεται κανονικά.

ευχαριστώ πολύ

Ρέα

 

 

 

 

 

 

θα

 

 

Καλημερα! Εγω ειμαι εργοθεραπευτρια, αλλα διαθετω κεντρο λογοθεραπειας-εργοθεραπειας. Κατ'αρχην δεν μπορω να διανοηθω να κανει λογοθεραπεια ενα παιδακι 18 μηνων κ μαλιστα με συχνοτητα 2 φορες την εβδομαδα. Κοπελα μου συγνωμη, αλλα αφησε το παιδακι σου να εξελιχθει λιγο. Δεν κανουν λογοθεραπεια τοσο μικρα παιδακια, αν δεν υπαρχει κατι παθολογικο (οπως εγκεφαλικη παραλυση, νοητικη υστερηση....). Μην το ταλαιπωρεις το παιδακι σου!! Να του μιλας, να προσποιειστε ηχους ζωων, να του διαβαζεις παραμυθια, να του δινει απλες κ μικρες εντολες. Θα τον βοηθησεις με αυτο τον τροπο! Αν μεχρι 2,5-3 ετων δεν εχεις δει βελτιωση, τοτε απευθυνσου σε καποια λογοθεραπευτρια.

 

Απο την αλλη εχω τρελαθει με τις τιμες που ανεφερες. Ειναι καθαρη εκμεταλλευση. Εγω χρεωνω 35 ευρω για τα 45 λεπτα θεραπειας. Δεν μπορω να φανταστω ποσα παραπανω μπορει να χρεωνει καποιος, αλλα αυτο ειναι off topic.

 

Σας ευχομαι οτι καλυτερο! Οτι χρειαστειτε, στην διαθεση σας!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους/ες.

Ηθελα να ρωτησω αν καποιοι απο εσας εχουν εμπειρια απο συναντηση με την κα Νικολαου στο Παιδων Πεντελης (τμημα αναπτυξης παιδιου), πως σας φανηκε? Εγω προσφατα πηγα και μου ειπε καποια πραγματα για το παιδι , που εχει καθυστερησει να μιλησει, (3 ετων περιπου) και δεν ξερω κατα ποσο πρεπει να τα ακολουθησω κατα γραμμα...

Επισης αν εχετε υποψην καποιο καλο κεντρο για λογοθεραπεια, θα με ενδιεφερε να το μαθω, γιατι ειναι το επομενο που πρεπει να κανω..

Ευχαριστω!

 

Δεν εχω καποια αποψη για την κ. Νικολαου. Αυτο ομως που εχω να σου πω σαν ειδικος ειναι οτι στην ηλικια των 3 ετων, εφοσων το παιδακι σου δεν εχει μιλησει, καλο θα ηταν να ακολουθησει καποια λογοθεραπευτικη παρεμβαση.

 

Απο που εισαι, αν ξερω να σου συστησω καποιο λογοθεραπευτη ή κεντρο;;

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ειναι 27 μηνων , εχει ημιπληγια και κανει λογοθεραπεια 2 φορες την εβδομαδα απο 30 λεπτα. Καθε μαθημα κοστιζει 38 Ευρω, που τα 160!!!!!

Εκμεταλευση σχετη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα και πάλι,

 

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και την εμπειρία σας το κατάλαβα και γω από την αρχή οτι το ποσον είναι τρελό αλλά είπαμε με το αύζυγο να τα δώσουμε για λίγο μήπως κάνουμε καλό στο παιδί. Όταν πια έφτασε ο κόμπος στο χτένι φύγαμε, ακόμα τηλέφωνο με παίρνουν να ξανακλείσω ραντεβού, τί να πω........

Όμως με το θέμα τις ομιλίας έχω αγχωθεί πολύ, έστω και μια λέξη να πει θα αρχίσω να νιώθω καλύτερα αλλά ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!

Θα κάνω λίγο υπομονή ακόμα, όσο για ομιλία και παραμύθια και κουβέντες άλλο τίποτα, όλη τη μέρα δεν κάνουμε κάτι άλλο......

Θα σας πω νεοτερα

Ρεα.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟΥΣ 20 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 13ΜΗΝΩΝ ΕΛΕΓΕ ΜΑΜΑ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΤΩΡΑ ΔΕ ΛΕΕΙ ΠΙΑ ΜΑΜΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΜΟΝΟ ΑΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΙ ΠΑΕΙ, ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΑΤΟ. ΤΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΜΙΜΗΘΕΙ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ. ΣΥΧΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΤΕ ΜΕ ΑΓΝΟΕΙ ΕΙΤΕ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΤΕ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΕΝΤΟΛΕΣ ΑΠΛΕΣ ΚΑΤΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΦΕΡΕ ΤΟ ΑΛΟΓΑΚΙ ΚΤΛ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΚΤΕΛΕΙ ΠΑΝΤΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΑΛΟΓΑΚΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΦΕΡΕΙ Η ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΞΕΙ ΜΟΝΟ Η ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙ. ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΦΙΑ ΤΟΥ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ.ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ. ΟΤΑΝ ΠΑΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΠΩΣ ΓΚΑΓΚΑ ΓΚΟΓΚΛΙ,ΝΤΑΝΤΑ, ΤΑΤΑ ΚΤΛ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΞΗ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΗΣΥΧΩ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΜΙΛΑΩ ΚΑΙ ΔΕ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΝΩ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΓΝΟΕΙ ΤΟΝ ΠΙΑΝΩ ΝΑ ΚΡΥΦΟΓΕΛΑΕΙ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΛΕΙΠΩ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΙΣΩΣ ΓΙΑ 2-3 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΖΩΑΚΙ ΒΓΑΖΕΙ ΜΙΚΡΕΣ ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΚΡΑΥΓΟΥΛΕΣ, ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΧΤΥΠΑΕΙ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΝΙΟΤΕ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΑ ΝΑ ΧΟΡΕΥΕΙ.ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΩΣ ΚΛΑΙΕΙ Η ΑΠΛΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΘΥΜΩΜΕΝΕΣ ΚΡΑΥΓΕΣ. ΑΝ ΔΕ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ ΠΑΛΙ ΘΥΜΩΝΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΑΓΚΩΣΕΙ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΝΑ ΣΚΑΡΦΑΛΩΝΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ. ΠΙΝΕΙ ΝΕΡΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΚΕΤΙΚΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ, ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ ΑΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΕΛΕΙΑ,ΜΑΣΑΕΙ ΜΑΛΑΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΑΥΤΑ. ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΙΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΑΜΕ.ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ? ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΜΗΠΩΣ ΚΑΛΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους/ες.

Ηθελα να ρωτησω αν καποιοι απο εσας εχουν εμπειρια απο συναντηση με την κα Νικολαου στο Παιδων Πεντελης (τμημα αναπτυξης παιδιου), πως σας φανηκε? Εγω προσφατα πηγα και μου ειπε καποια πραγματα για το παιδι , που εχει καθυστερησει να μιλησει, (3 ετων περιπου) και δεν ξερω κατα ποσο πρεπει να τα ακολουθησω κατα γραμμα...

Επισης αν εχετε υποψην καποιο καλο κεντρο για λογοθεραπεια, θα με ενδιεφερε να το μαθω, γιατι ειναι το επομενο που πρεπει να κανω..

Ευχαριστω!

 

Εχουν παει πολλες γνωστες μου μητέρες στην Νικολαου και ολες εχουν μεινει ευχαριστημένες απο την αντιμετώπιση και την αξιολογησή της. Για την Θωμαίδου παλι εχω ακουσει πολλα και καθόλου κολακευτικά.Ολοι μου ειπαν τα χειρότερα.

Εμεις δεν πηγαμε σε αναπτυξιολογο, εχουμε παει σε ολες τις αλλες ειδικοτητες που καπου κουραστηκα και εγώ να λεω συνεχεια το ιδιο ιστορικο αλλα και να ακουω συνεχεια τα ιδια, παντως μετά απο τοσα χρονια στους συλλογους,με τοσες επαφές με μαμαδες κλπ την Νικολαου θα προτιμουσα για αναπτυξιολογο αν τυχαινε ή ακομη και αν χρειαστει στο μελλον οπωσδήποτε να μας δει καποιος αναπτυξιολογος .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια.

Έμείς είμαστε σε πολύ κακή ψυχολογία τελευταία. Πήγαμε την περασμένη εβδομάδα στη Νικολάου για τον μικρό μας που είναι 25 μηνών και δε μιλάει σχεδόν καθολου και η διάγνωση ήταν "οριακά αυτιστικός". Το παιδί επικοινωνεί όχι με ομιλία, αλλά επικοινωνεί κανονικά και με μας και με άλλα παιδάκια. Είναι υπερ-γελαστός και χαρούμενος, αλλά έχει και τις κακές του στιγμές. Όταν δεν τον αφήνω να κάνει αυτό που θέλει φωνάζει, νιαουρίζει, εξαρτάται.

Κάτι που να μου "χτυπήσει" άσχημα όλο τον καιρό αυτό δεν είχα εντοπίσει. Μόνο η ομιλία. Επαναλαμβάνει λέξεις που ακούει και λέει π.χ. Όχι, πάει, κακά, μαμά-μπαμπά, Ντιέγκο, και τα δικά του αλλά αυτό μόνο. Η γιατρός τον έβαλε να παίξει με κάτι παζλ, τα πήγε καλά και του άρεσε. Επειδή περιμέναμε 2 ώρες να μας πάρει και είχε κουραστεί επειδή είχε περάσει η ώρα που κοιμάται το μεσημέρι ήταν στις κακές του και νύσταζε. Έτσι χάρηκε με τα παζλάκια επειδή είχε σκυλοβαρεθεί αλλά όταν φτάσαμε στο part εικόνες με ζωάκια κ.λπ. δεν ήθελε καθόλου να ασχοληθεί. Ούτε και στο σπίτι του αρέσουν αυτά, προτιμά να κλωτσάει μπάλα και να παίζει κρυφτό παρά τα βιβλία.

Η όλη εξέταση κράτησε 25 λεπτά περίπου και το πόρισμα ηταν αυτο που σας είπα. Αρκεί μία τόσο μικρή εξέταση για τέτοια διάγνωση αναρωτιέμαι.

Στεναχωρηθήκαμε πολύ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω πως δίνονται έτσι απλά αυτού του είδους διαγνώσεις...μέσα σε 25 λεπτά σε ένα εκνευρισμένο,κουρασμένο 2χρονο παιδάκι.Ετσι κι αλλιώς πρέπει να τον δουν και νευρολόγος,αναπτυξιολογος,παιδοψυχολόγος και να βγεί πόρισμα από όλων την εκτίμηση.Εγω θα το έψαχνα κι αλλού ξανά και ξανά.Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως δίνονται έτσι απλά αυτού του είδους διαγνώσεις...μέσα σε 25 λεπτά σε ένα εκνευρισμένο,κουρασμένο 2χρονο παιδάκι.Ετσι κι αλλιώς πρέπει να τον δουν και νευρολόγος,αναπτυξιολογος,παιδοψυχολόγος και να βγεί πόρισμα από όλων την εκτίμηση.Εγω θα το έψαχνα κι αλλού ξανά και ξανά.Καλή συνέχεια.

 

Η διάγνωση δόθηκε με ιδιαίτερη άνεση, τόση μάλιστα που δεν συνειδητοποίησα καλά τι άκουσα, παρά όταν έφτασα σπίτι. Το παιδί έπαιζε με τα παιχνίδια που του έδιναν μια χαρά και του λέγαμε και μπράβο. Του άρεσαν αυτά τα παιχνίδια κάτι που δεν βρίσκω παράλογο. Όταν του το πήραν το παιχνίδι που είχε, εκνευρίστηκε και δε μου φάνηκε περίεργο. Τον χαρακτήρισαν όμως "εμμονικό" γι αυτό. Στο σπίτι δεν "κολλάει" με ένα παιχνίδι, εκτός αν είναι κάτι καινούριο και παίξει κανένα 20λεπτο. Μάλιστα τα βαριέται εύκολα. Εμμονικό δεν θα τον έλεγα. Επίσης τον χαρακτήρισαν "χειριστικό" επειδή ήθελε το παιχνίδι πίσω και γκρίνιαξε. Μα ποιο 2χρονο όταν θέλει κάτι δεν διαμαρτύρεται αν δεν το παίρνει; Δεν έκανε κάτι τρελό, απλά γκρίνιαξε. Γενικά ναι, τσατίζεται αν δεν του κάνω το χατίρι και δεν τον αφήσω να διαλύσει το κινητό μου π.χ. ή να παίξει με το μάους του υπολογιστή και τον κάνει άνω κάτω αλλά είναι τόσο ασύνηθες αυτό; Είναι πολύ γλυκό παιδί, ήρεμο γενικά με τα όσα κάνουν τα παιδιά της ηλικίας (να σκαρφαλώνει ας πούμε και να θέλει να πηδήξει μέσα στο πάρκο του αδελφούλη του) αλλά είναι αυτά περίεργα; Του αρέσουν οι αγκαλίτσες και μάλιστα συχνά μου παίρνει το χέρι και το βάζει στο κεφαλάκι του να τον χαϊδέψω, ενώ όταν χτυπάει μου δίνει το ποδαράκι/χεράκι του κ.λπ. να το φιλήσω να γίνει καλά. Είναι πάνω μου και μου δίνει φιλάκια λέγοντας "μμμμμα" όπως ο ήχος του φιλιού. Βλέπει άλλα παιδιά και ειδικά τα κοριτσάκια πάει και τα αγκαλιάζει. Κάνει αστεία, κρύβεται για να τον βρώ ή κάνει κούκου στο μωρό και μετά το χαίδεύει. Είναι αυτά στοιχεία αυτιστικού παιδιού; Έχω τρελαθεί. Ναι, θα περιμένω λίγο και θα το κοιτάξω και αλλού, αλλά έχω πάθει γερό σοκ επειδή μου μπήκε στα καλά καθούμενα μία ιδέα που ποτέ δεν είχα!

Σ' ευχαριστώ για την υποστήριξη ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως περιγράφεις το δικό σου είναι και ο δικός μου(19 μηνων) ,τσαντίλας όταν δε γίνεται το δικό του,άμα δε τον αφήσεις να πάρει το κινητό σου,να παίξει με τον υπολογιστή,χαμογελαστός και αγκαλίτσας,καταλαβαίνει τα πάντα,δείχνει με το δάχτυλο αυτό που θέλει,εκτελεί εντολές ΑΛΛΑ λέει μόνο μαμά,μπαμπά και 100 λέξεις δικές του.Ετσι ακριβώς είναι κι αλλα τουλάχιστον 4 αγοράκια φίλοι μας.Ολα οριακά αυτιστικά είναι?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης νομίζω οτί είναι σημαντικό το ότι εσένα δε σου είχε περάσει ποτέ απ το μυαλό κάτι τέτοιο.Ακόμα κι αν δε θέλουμε να πιστέψουμε κάτι κακό για το παιδί μας κάπου στο βάθος του μυαλού μας κάτι θα μας έτρωγε....;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μεγαλώσει άλλα παιδάκια για να ξέρω πώς είναι οι ηλικίες αυτές και η επίσκεψη έγινε για τελείως άσχετο λόγο (κατά λάθος ουσιαστικά επειδή ήθελα να γίνει όταν το παιδί θα είναι 2,5 ετών). Το μόνο "περίεργο" στη συμπεριφρά του είναι που αντί να μιλήσει κάνει χχχχ και το έχει ψιλοκολλήσει και το μικρό τώρα. Ποτέ και σε καμία περίπτωση δεν μου πέρασε από το νου ότι πάσχει από κάποια διαταραχή και δη τέτοιου είδους. Τι να πω. Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εγώ έχω μεγαλώσει άλλα παιδάκια αλλά όσα βλέπω γύρω μου σ αυτές τις ηλικίες έτσι είναι.Τί να πώ δεν είμαι ειδικός...αλλά αφού εσένα σα μαμά του δε σε ανησυχεί κάτι άλλο έκτος απ την ομιλία μήπως να του έδινες λίγο χρόνο.Ούτε το πρώτο ούτε το τελευταίο παιδάκι είναι που δε λέει πολλά στα 2.Ισως να τον έστελνες παιδικό σταθμό?Όλα καλά να πάνε με το μικράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ! Μάλλον το να κάθομαι να ψάχνω στο Ιντερνετ δεν είναι καλή ιδέα αλλά εκεί που δεν πήγαινε καν το μυαλό μου σε τέτοια κατάσταση τώρα καλούμαι να το σκεφτώ σαν ενδεχόμενο. Ίσως το στείλω παιδικό τελικά, δίκιο έχεις και βλέπουμε :-)

Link to comment
Share on other sites

Η διάγνωση δόθηκε με ιδιαίτερη άνεση, τόση μάλιστα που δεν συνειδητοποίησα καλά τι άκουσα, παρά όταν έφτασα σπίτι. Το παιδί έπαιζε με τα παιχνίδια που του έδιναν μια χαρά και του λέγαμε και μπράβο. Του άρεσαν αυτά τα παιχνίδια κάτι που δεν βρίσκω παράλογο. Όταν του το πήραν το παιχνίδι που είχε, εκνευρίστηκε και δε μου φάνηκε περίεργο. Τον χαρακτήρισαν όμως "εμμονικό" γι αυτό. Στο σπίτι δεν "κολλάει" με ένα παιχνίδι, εκτός αν είναι κάτι καινούριο και παίξει κανένα 20λεπτο. Μάλιστα τα βαριέται εύκολα. Εμμονικό δεν θα τον έλεγα. Επίσης τον χαρακτήρισαν "χειριστικό" επειδή ήθελε το παιχνίδι πίσω και γκρίνιαξε. Μα ποιο 2χρονο όταν θέλει κάτι δεν διαμαρτύρεται αν δεν το παίρνει; Δεν έκανε κάτι τρελό, απλά γκρίνιαξε. Γενικά ναι, τσατίζεται αν δεν του κάνω το χατίρι και δεν τον αφήσω να διαλύσει το κινητό μου π.χ. ή να παίξει με το μάους του υπολογιστή και τον κάνει άνω κάτω αλλά είναι τόσο ασύνηθες αυτό; Είναι πολύ γλυκό παιδί, ήρεμο γενικά με τα όσα κάνουν τα παιδιά της ηλικίας (να σκαρφαλώνει ας πούμε και να θέλει να πηδήξει μέσα στο πάρκο του αδελφούλη του) αλλά είναι αυτά περίεργα; Του αρέσουν οι αγκαλίτσες και μάλιστα συχνά μου παίρνει το χέρι και το βάζει στο κεφαλάκι του να τον χαϊδέψω, ενώ όταν χτυπάει μου δίνει το ποδαράκι/χεράκι του κ.λπ. να το φιλήσω να γίνει καλά. Είναι πάνω μου και μου δίνει φιλάκια λέγοντας "μμμμμα" όπως ο ήχος του φιλιού. Βλέπει άλλα παιδιά και ειδικά τα κοριτσάκια πάει και τα αγκαλιάζει. Κάνει αστεία, κρύβεται για να τον βρώ ή κάνει κούκου στο μωρό και μετά το χαίδεύει. Είναι αυτά στοιχεία αυτιστικού παιδιού; Έχω τρελαθεί. Ναι, θα περιμένω λίγο και θα το κοιτάξω και αλλού, αλλά έχω πάθει γερό σοκ επειδή μου μπήκε στα καλά καθούμενα μία ιδέα που ποτέ δεν είχα!

Σ' ευχαριστώ για την υποστήριξη ! :wink:

 

Renella, ποια ήταν τα χαρακτηριστικά που οδήγησαν στη διάγνωση;Η απουσία ομιλίας, η χειριστικότητα και οι ας πούμε εμμονές; Διέκρινε κάτι άλλο; Υπακούει σε εντολές; Σας έκανε ερωτήσεις για τη συμπεριφορά του στο σπίτι;

Όπως και να΄χει, είναι πολύ μικρός ακόμα και σίγουρα θα πρέπει να επανεξεταστεί σε κάνα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο μικρός μέχρι 2.5 ετών δεν μίλαγε σχεδόν καθόλου. Δηλ 2 ετών και 3 μηνών να σκεφτείς έλεγε 5 λέξεις μετρημένες: μαμά, μπαμπά, μαμ, νάνι και γιαγιά.

Δεν είχε όμως κανένα άλλο θέμα στην συμπεριφορά, ακολουθούσε εύκολες εντολές (πχ πηγαινε μέσα και φέρε μου την μπάλα ή παρε αυτό το κουκλάκι και βάλτο στο κουτί). Σε ηλικία 32 μηνών άρχισε ξαφνικά να τα λέει όλα και σήμερα πια είναι 4 ετών και απόλυτα φυσιολογικός. Μην τρομάζεις χωρίς πραγματικό λόγο. Εξάλλου ακόμα και αν το παιδί ανήκει στο φάσμα του αυτισμού, θα είναι ελαφριάς μορφής βάση όσων έχεις περιγράψει.

Το ξανατονίζω πάντως: διάγνωση έτσι ελαφρά τη καρδία και μέσα σε περιορισμένο χρόνο είναι μεγάλο φάουλ!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όλοι οι αναπτυξιολόγοι βγάζουν διάγνωση μέσα σε 3 τέταρτα... Τώρα το κατά πόσο πέφτουν μέσα, είναι άλλη ιστορία... Η συγκεκριμένη γιατρός πάντως είναι από τις έμπειρες... Αλλά ακόμα και στο φάσμα να βρίσκεται το παιδί, δεν είναι κάτι τραγικό... Και εμείς αν ψαχτούμε όλο και κάποια διαταραχή θα έχουμε...

Άλλωστε είπε "οριακά" στο φάσμα, έτσι δεν είναι; Αυτό αφήνει και ενδεχόμενο να μην είναι...

Link to comment
Share on other sites

Το "εμμονικός" κόλλαγε στο ότι του άρεσε ένας σύρτης που του έδωσε, το έκανε μία φορά και ήθελε να το ξανακάνει και όταν τον πήραν και του έδωσαν κάτι άλλο φώναζε. Δεν ήθελε τα κυβάκια, προτιμούσε τον σύρτη. Έπειτα του άρεσε αντί να στοιβάζει τα κυβάκια να τα σπρώχνει να πέσουν. Το έκανε και γέλαγε και η γιατρός εκενυρίστηκε με αυτό επειδή έφευγαν στο πάτωμα. Έπειτα, όταν του έφεραν τις ζωγραφιές δεν ήθελε καθόλου να ασχοληθεί. Δεν τις θέλει γενικά τις ζωγραφιές και δεν του κάνει γενικά κανένα κλικ όταν του λέω να εδώ είναι ο κόκορας π.χ. Προτιμά να ξεφυλλίσει το όποιο βιβλίο, να το πετάξει και να πάει να παίξει μπάλα. Δεν ξέρω γιατί αυτό είναι διαγνωστικό κριτήριο. Το κυριότερο είναι πως ο μικρός ήταν απείρως κουρασμένος. Με το που μπήκαμε στο αυτοκίνητο ξεράθηκε. Μας ρώτησε διάφορα που κάνει στο σπίτι και απαντούσα με κάθε ειλικρίνεια. Π.χ. κοιμάται μια χαρά τη νύχτα σερί 11 ώρες και τη μέρα 2 ή 3. Παίζει κρυφτό. Εκτελεί εντολές όπως φέρε τα παπούτσια σου να πάμε βόλτα. Με παίρνει από το χέρι να με πάει στην κουζίνα όταν διψάει. Κλαίει όταν έχει λερωθεί. Είναι πολύ αγαπησιάρης ειδικά το πρωϊ που ξυπνάει και έχει όρεξη και μου κάνει αγκαλίτσες όπως και στον αδελφό του.

Η ομιλία πάσχει, ναι. Ακούει τραγούδια και προσπαθεί να τραγουδήσει α, ου, ι, όχι με λέξεις, αλλά όπως ακούγεται το κομμάτι. Δεν ξέρω τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Renella, ποια ήταν τα χαρακτηριστικά που οδήγησαν στη διάγνωση;Η απουσία ομιλίας, η χειριστικότητα και οι ας πούμε εμμονές; Διέκρινε κάτι άλλο; Υπακούει σε εντολές; Σας έκανε ερωτήσεις για τη συμπεριφορά του στο σπίτι;

Όπως και να΄χει, είναι πολύ μικρός ακόμα και σίγουρα θα πρέπει να επανεξεταστεί σε κάνα χρόνο.

 

Αυτά που είπα πάνω κάνω ekavi μου, εμμονικός επειδή ήθελε το παιχνίδι και χειριστικός επειδή είναι πεισματάρης και θέλει να γίνεται το δικό του και στο σπίτι. Είναι όμως χειριστικό ένα παιδί που ΔΕΝ θέλει να πάει για ύπνο και όταν του λες να πάει, κατεβάζει το κεφάλι, γκρινιάζει, αλλά πάει τελικά; Όταν γυρίζουμε σπίτι που αρχίζει και κλαίει επειδή ήθελε κι άλλο παιδική χαρά; Που γενικά τρελαίνεται με τα άλλα παιδάκια και τα πλησιάζει μόνος του; Ποτέ δεν κολλάει με κάποιο αντικείμενο, τελευταία μόνο που αν δεν έχει το μαξιλαράκι του στο κρεβάτι δεν μπορεί να κοιμηθεί. Είναι αυτό εμμονικό; Συγγνώμη που "ακούγομαι" έτσι, αλλά δεν είναι και λίγο να φοβάσαι στα καλά καθόύμενα ότι το παιδί πάσχει από σοβαρότατη νευρολογική διαταραχή, όσο στα όρια κι αν είναι επειδή στα όρια σημαίνει για μένα ότι μπορεί και να είναι κάργα αλλά να μην το έχουμε καταλάβει!

Link to comment
Share on other sites

Η διάγνωση δόθηκε με ιδιαίτερη άνεση, τόση μάλιστα που δεν συνειδητοποίησα καλά τι άκουσα, παρά όταν έφτασα σπίτι....

 

την διάγνωση στην έδωσε μόνο προφορικά ή και γραπτώς σε γνωμάτευση???

 

εμένα τα δικά μου, ΔΕΝ είναι αυτιστικά, τα παρακολουθεί αναπτυξιολόγος γιατί είχαμε καθυστέρηση στην ομιλία και προβλήματα άρθρωσης, σε άλλο δημόσιο νοσοκομείο όχι η Θωμαΐδου, η κάθε εξέταση περιλαμβάνει την εξέταση από την αναπτυξιολόγο, την λογοπαιδικό και την εργοθεραπεύτρια, τώρα που η μεγάλη μεγάλωσε την εξετάζει και ειδική παιδαγωγός!!! λοιπόν μπορεί να φάμε τρίωρο...

 

αν και πλέον είμαι της άποψης ότι εκείνες καταλαβαίνουμε "με την πρώτη ματιά"....

 

όσο για το ίντερνετ είναι κακός συμβουλάτορας σε ότι αφορά τα ιατρικά θέματα, πολύ κακός θα έλεγα!!! οτιδήποτε ιατρικό θέμα είναι αυτό!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είπα πάνω κάνω ekavi μου, εμμονικός επειδή ήθελε το παιχνίδι και χειριστικός επειδή είναι πεισματάρης και θέλει να γίνεται το δικό του και στο σπίτι. Είναι όμως χειριστικό ένα παιδί που ΔΕΝ θέλει να πάει για ύπνο και όταν του λες να πάει, κατεβάζει το κεφάλι, γκρινιάζει, αλλά πάει τελικά; Όταν γυρίζουμε σπίτι που αρχίζει και κλαίει επειδή ήθελε κι άλλο παιδική χαρά; Που γενικά τρελαίνεται με τα άλλα παιδάκια και τα πλησιάζει μόνος του; Ποτέ δεν κολλάει με κάποιο αντικείμενο, τελευταία μόνο που αν δεν έχει το μαξιλαράκι του στο κρεβάτι δεν μπορεί να κοιμηθεί. Είναι αυτό εμμονικό; Συγγνώμη που "ακούγομαι" έτσι, αλλά δεν είναι και λίγο να φοβάσαι στα καλά καθόύμενα ότι το παιδί πάσχει από σοβαρότατη νευρολογική διαταραχή, όσο στα όρια κι αν είναι επειδή στα όρια σημαίνει για μένα ότι μπορεί και να είναι κάργα αλλά να μην το έχουμε καταλάβει!

 

Όλα τα παιδιά είναι χειριστικά σε αυτή την ηλικία, μην σου πω και αργότερα.:rolleyes:

 

Εγώ πιστεύω ότι πλέον οποιαδήποτε συμπεριφορά, προσπαθούν να την βαφτίσουν κάπως.

Σας πρότεινε λογοθεραπεία-εργοθεραπεία;

Link to comment
Share on other sites

την διάγνωση στην έδωσε μόνο προφορικά ή και γραπτώς σε γνωμάτευση???

Προφορικά. Autism borderlines είπε, στο χαρτί έγραψε ότι ο μικρός έιναι εμμονικός, χειριστικός και δύσθυμος, αλλά έχει καλή βλεμματική επαφή, ότι πεισμώνει όταν δε γίνεται το δικό του και προφορικά πάλι είπε ότι αυτές είναι αυτιστικές συμπεριφορές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...