Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΣΤΟΛΙΣΩ ΤΗΝ ΚΟΛΥΜΠΗΘΡΑ?


mama tou kostantinoulh

Recommended Posts

Λοιπόν και ενω συνεχιζονται οι ετοιμασιες για τη Βάφτιση τον Ιουνιο, μου δημιουργηθηκε η εξής απορία. Η βάφτισή μας ειναι στις 12.00 και τσεκάροντας το με την εκκλησία είδα ότι εχει βάφτιση και στις 11.00. Θα προλάβω να στολίσω την κολυμπήθρα γιατί μου ειπαν ότι από τις 11.30 θα πρέπει να μπουμε με τους νονους στο γραφειο για να συζητήσουμε (πληρωσουμε)! Να πω ότι δεν ΄θα πάρω έτοιμο στολισμό αλλά θα κάνω κάτι με διχτυ και τουλι μόνη μου! Να έβαζα κάποιον άλλο να τη στολίσει ίσως? Εσεις προλάβατε?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοιτα και εγώ μόνη μου τη στόλισα (θυμάσαι το ποστ SOS για κολυμπήθρα;). λεπτομέρειες γράφω εκει. σαν χρόνος δεν ήταν πάνω απο 10΄.με προβληματίζει όμως, που είναι τόσο κοντα οι βαπτίσεις...σιγουρα αν το αναλάβει κάποιος άλλος, θα σε σώσει. εγώ να σκεφτεις ήμουν 5.15 στην εκκλήσία και εφυγα 5.30, ήδη είχαν έρθει οι καλεσμένοι. ζητα απο καμια φίλη εξυπηρέτηση, αφου εννοείται το έχετε δοκιμάσει πρώτα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ετοιμασε τα και πες σε κάποια φίλη, αδερφή, ξαδέρφη, θεία να το βαλει. Εμας αν και την στόλισε η κοπέλα από το μαγαζί που ανάλαβε όλο το στολισμό είδα ότι δεν ήταν τόσο δυσκολο όσο φανταζόμουν. Τα έχουν έτοιμα, το τούλι το στρηφογύρισε λίγο και το μάγκωσε στα αυτιά της κολυμπήθρας και τα μπουκετάκια με τις ζέρμπερες τα είχε ετοιμα φτιαγμένα από το ανθοπωλείο με ένα γαντζάκι από πίσω και τα κρεμασε γυρω γύρω.Αυτά τα είδα όταν πήγα να τα μαζέψω.

Τα μπουκετάκια πάντως είναι τέλοια. Και αληθινά λουλούδια και γεμάτα χωρίς πολλα λουλούδια γιατί οι ζέρμπερες έχουν από μόνες τους όγκο.

Σκεψου το σαν ιδεα. Υπάρχουν και μπλέ για αγορι

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω θα μου άρεσε η ιδεα της ζερμπερας αλλά φοβάμαι ότι δεν κολλάει με το θέμα της βάφτισης (θαλασσινο-αστερίες_κοχυλια-τυρκουαζ χρωμα). Δεν ξέρω τί λες?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε τα μπουκετάκια με μπλέ ζέρμπερες και λίγη πρασινάδα. Μπορεις να βάλεις στερίες και κοχύλια πάνω στο τούλι, ή στις γωνίες που δένει με την κολυμπήθρα. Η δικία μας είχε και ένα τούλι γύρω γυρω στο πόδι με ενα λουλούδι. Εσυ μπορείς να βάλεις εκεί τα κοχύλια και τους αστερίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως... επειδη αγχωθηκα κι εγω...

το σαββατο πηγα στη βαφτιση μιας ξαδερφης μου. Κι επειδη εκεινης τα χερια δεν πιανουν, ενω εμενα κατι κανουν...., μου ειχε αναθεσει να κανω εγω το στολισμο....

 

σας ενημερωνω (κι εμενα μαζι που αγχωθηκα για τη δικη μου βαφτιση..) οτι εκεινη δεν εκανε τιποτα (και λογικο ειναι..) γιατι υποδεχοταν τον κοσμο, φιλουσε. χαιρετουσε...

εγω , που δεν ειχα και πολλα να κανω.. , να στησω το καβαλετο, να στολισω την κολυμπηθρα, να στησω μερικες μπομπο με σχεδιο μπροστα απο τα καλαθια... Ισα που προλαβα!!

 

και σκεφτομαι η ρουφιανα η μανα..... εμενα θα μου τα βαλουν σωστα??? Ποιος θα τα κουβαλησει όλα αυτα που φτιαχνω?? ποιος θα τα στησει?

 

ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ερώτησή σου Vickytsoch. Και εμένα ο ίδιος πανικός με έχει πιάσει, καθώς δεν προβλέπεται να έχω ιδιαίτερη βοήθεια από κάποιον.

Εγώ λέω να φτίαξω δύο μπουκετάκια με σιελ/λιλά ορτανσίες και λίγο γυψοφίλι και να τα δέσω με εκρού και σιελ κορδέλα στα χερούλια.

Πως σας φαίνεται; Λέτε να είναι φτωχό;

Link to comment
Share on other sites

Τη μερα της βαφτισης τησ μικρουλας μου ειχα τοσο αγχος.. Ειχαμε παει μιση ωρα νωριτερα για φωτογραφιες κ ειχα το φωτογραφο συνεχεια να μας κυνηγαει απο πισω, τον κοσμο να ερχεται κ να θελει να χαιρετησει κ ολο κ κατι της τελευταιας στιγμης θα προκυψει, κατι θα θελει το μωρο κλπ... Δε θα αντεχα να ειχα κ το στολισμο..

Οχι..δεν ειναι δυσκολο κ αποτι ειδα κ εγω αν τα εχεις ολα ετοιμα απο πριν κ ξερεις ακριβως τι θες να κανεις κ πως δε θελει κ πολλη ωρα. αλλα παρολαυτα νομιζω οτι επειδη θα εχεις διαφορα στο μυαλο σου δε χρειαζεται να εχεις κ το αγχος του στολισμου.

Εγω προτιμησα να πληρωσω καποιον να τα κανει αυτος κ να μη σκασω καθολου εγω. αλλα κ αν δε θες να πληρωσεις (η αληθεια ειναι οτι συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις βαραν κιολας τις τιμες..) μπορεις να πεις σε μια φιλη σου ή σε καποιο συγγενη που να πιανουν ομως τα χερια του λιγο να τα αναλαβει. Καντε μια προβα απο πριν κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ερώτησή σου Vickytsoch. Και εμένα ο ίδιος πανικός με έχει πιάσει, καθώς δεν προβλέπεται να έχω ιδιαίτερη βοήθεια από κάποιον.

Εγώ λέω να φτίαξω δύο μπουκετάκια με σιελ/λιλά ορτανσίες και λίγο γυψοφίλι και να τα δέσω με εκρού και σιελ κορδέλα στα χερούλια.

Πως σας φαίνεται; Λέτε να είναι φτωχό;

 

Έτσι φαντάζομαι και εγώ τον δικό μας στολισμό κολυμπήθρας...μου αρέσει πολύ!!!

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elisa νομίζω ότι το γούστο μας ταιριάζει πολύ.

Αν δεν κάνω λάθος έχουμε συμφωνήσει και σε άλλα τοπικ έτσι δεν είναι;

 

Ναι, μου αρέσουν οι ιδέες σου και ειδικά αυτή με την κολυμπήθρα...έτσι να την κάνεις...εμάς δυστυχώς δεν μας αφήνει ο παπάς να στολίσουμε τελικά τίποτα μέσα στην εκκλησία...για αυτό έβγαλα το άχτι μου στην δεξίωση που θα γίνει μετά...μετά την Κυρικαή θα βάλω φωτογραφιούλες.

Α!!! mselini...είχαμε και τον ίδο γιατρό τον Χασιάκο...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Elisa αυτήν την Κυριακή είναι η βάπτισή σας;

Με το καλό! Να πάνε όλα όπως τα φαντάζεσαι.

Και φυσικά περιμένουμε φωτο.

Τον Χασιάκο και εσύ; Έχουμε το ίδιο γούστο και στους γιατρούς ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...