Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρουχα που δε χρειαζεστε πια


Recommended Posts

πριν λιγους μηνες μετακομιζα και ειχα 9 σακουλες μεγαλες των σκουπιδιων ρουχα και παπουτσια που δεν τα χρειαζομουνα πια..

Πηγα λοιπον στην εκκλησια, μιλησα με τον πατερ και μου ειπε πως δεν δεχονται ρουχα γιατι δεν εχουν χωρο για αποθηκευση,και πως μονο η Μητροπολη Αθηνων δεχεται.

Καθως εφευγα βρηκα στο προαυλιο της εκκλησιας την Κυρια που ασχολειται με την καθαριοτητα και τις ειπα πως εχω πολλα ρουχα που δεν χρειαζομαι και αμα ξερει καποια απορη οικογενεια να τα δωσει αυτη γιατι ητανε πραγματικα κριμα να τα πεταξω!!Και μου ειμαι ναι,,δωσε τα σε εμενα!!!

Και τις παω και τις 9 σακουλες και ηταν ηδη εκει 5 τσιγγανες και περιμεναν να παρουν στοκ!!!

Για ρωτηστε λοιπον και εσεις κοριτσακια!!!!

as1cJNt0g410000Nzc3MjVsenwwNjBkfHRvIHBpdHNpcG9wYWtpIG1vdSBlaW5haS4uLg.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

sandy8

τα στοιχεία είναι αυτά:

Κοινωνική Αλληλεγγύη Θεσσαλονίκης

Υπεύθυνος: Παγώνα Νιγριτινού

Δ/νση: Σιατίστης 12 & Φιλίππου, Τ.Κ.: 54631, Θεσ/νίκη

Τηλ: 2310 241 384 - 241 820

E mail: [email protected]

 

Εγώ όταν πηγαίνω, τα αφήνω στην είσοδο (από την μέσα μεριά), δν παίρνω καν τηλέφωνο. Πάντα υπάρχει κάποιος. Εσύ μπορείς να επικοινωνήσεις αν θέλεις, για περισσότερες πληροφορίες. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ξερει καμια κοπελα τι ακριβως γινονται τα πραγματα που πηγαινουμε στο κουτι της αγαπης. Ενταξει ξερουμε ολοι οτι τα μοιραζουν σε διαφορα ιδρυματα αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν τα χρησιμοποιουν ολα η κανουν διαλογη κ τα υπολοιπα τα πετανε...Γιατι σε καποια ιδρυματα αν τα ρουχα δεν ειναι καινουρια δεν τα δεχονται!

Link to comment
Share on other sites

Στην Πάτρα όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να επικοινωνούν με την Κιβωτό της Αγάπης (Κ. Παλαιολόγου 29, 263 32 Πάτρα Τηλ.: 2610222280). Εκεί δέχονται ρούχα για όλες τις ηλικίες (και ενηλίκων) απλά λόγω του ότι είναι παιδιά με νοητική στέρηση και μπορεί να τα λερώνουν, να τα σκίζουν κ.λ.π. φροντίστε να στείλετε φόρμες, μπλουζάκια και παντελονάκια και όχι φορεματάκια (τα "καλά" τους δε θα τα χρησιμοποιήσουν).

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια!!Ειμαι στο Ηρακλειο Κρητης,μηπως ξερετε που μπορω να παω καποια ρουχα της μικρης μου που ειναι σε αριστη κατασταση?Δεν μου παει η καρδια να τα πεταξω.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.

ηθελα απλως να σας πω οτι εκτος απο το νοσοκομειο αλεξανδρα που εχουν αναγκη σε πρακτικα ρουχαλακια (μεχρι 1 ετους το πολυ), σεντονια, πετσετες για τα εγκαταλελειμενα μωρα καποιων ασυνειδητων, εχουν επισης αναγκη για παιδικα ρουχα (για ολες τις ηλικιες) και στην οργανωση "δρομοι ζωης". μου ειπε η κυρια εκει (εχθες το απογευμα) οτι συνεχεια εχουν αναγκη για παιδικα. για ενηλικων οχι.

Δρόμοι Ζωής

Γαργητίων 12, Γκάζι

118 54 Αθήνα

Τηλ.: 2103474218

Κιν.: 6977093072

email: [email protected]

 

ο μονος φορεας που ειπε ναι στα ρουχα ενηλικων λιγες μερες πριν ηταν ο :

ΚΑΡΙΤΑΣ ΕΛΛΑΣ

Καποδιστρίου 52

Τ.Κ. 104 32 Αθήνα, Πλατεία Βάθης

Για κάθε επικοινωνία:

Τηλέφωνα Γραμματείας: 210 52 47 879

Φαξ: 210 52 47 990

E-mail: [email protected]

http://www.caritas.gr

Link to comment
Share on other sites

Και΄γω κάθε φορά που αλλάζει η εποχή βγάζω αρκετά ρούχα από μας και τα παιδιά και τα δίνω σε άλλες οικογένεις ή στο ορφανοτροφείο της πόλης μας που τα χρειάζονται.:)

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα τα πηγα στο κουτι της αγαπης που ειναι στο κοσμος Θεσσαλονικη, βαβαια δε ξερω τι ακριβως τι γινονται τα ρουχα αλλα πιστευω πως θα καταληγουν σε καλα χερια και οχι στα σκουπιδια...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα!μηπως γνωριζει κανεις τη διευθυνση καποιου ορφανοτροφειου που να δεχεται παιδικα ρουχα σε καλη κατασταση?εχω γεννησει πριν 15 μερες και τα ρουχαλακια του μπεμπη μου αντε να τα φορεσε μια φορα και δευτερη φορα δεν του εκαναν!σκεφτηκα πωσ καπιοα αλλα παιδακια θα τα εχουν αναγκη!παρακαλω αν γνωριζετε κατι πειτε μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!μηπως γνωριζει κανεις τη διευθυνση καποιου ορφανοτροφειου που να δεχεται παιδικα ρουχα σε καλη κατασταση?εχω γεννησει πριν 15 μερες και τα ρουχαλακια του μπεμπη μου αντε να τα φορεσε μια φορα και δευτερη φορα δεν του εκαναν!σκεφτηκα πωσ καπιοα αλλα παιδακια θα τα εχουν αναγκη!παρακαλω αν γνωριζετε κατι πειτε μου!

Mπορείς να τα στείλεις στο Μαιευτήριο Αλεξάνδρα, έχουν τέτοια αναγκη ή στη φιλανθρωπική οργάνωση που προαναφέρθηκε

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΝΕΜΕΝΗ Τράπεζα Ρούχων δημιούργησε ο δήμος

 

“Τα παλιά ρούχα δεν είναι για πέταμα, μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες πολλών ανθρώπων που τα χρειάζονται”. Με αυτή τη σκέψη ο δήμος Μενεμένης προχώρησε στη δημιουργία τράπεζας ένδυσης και υπόδησης για τις ανάγκες των άπορων πολιτών που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν ρούχα και παπούτσια από τα καταστήματα της πόλης.

 

Στόχος της τράπεζας, η οποία δημιουργήθηκε με πρωτοβουλία του δημάρχου Μενεμένης, Γιώργου Ακτσελή, είναι να συγκεντρώνει και να διανέμει στους έχοντες ανάγκη είδη ρουχισμού και υπόδησης, αλλά και παιχνίδια. Η Τράπεζα Ρούχων, που στεγάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μενεμένης, λειτουργεί υπό την εποπτεία της Κοινωνικής Υπηρεσίας και με τη συνεργασία δύο εθελοντών.

Ήδη από τις πρώτες μέρες της λειτουργίας της πολλοί κάτοικοι της Μενεμένης έσπευσαν να την ενισχύσουν προσφέροντας ρούχα που σε άλλη περίπτωση θα έμεναν αναξιοποίητα.

Όπως τονίζει ο δήμαρχος Μενεμένης, κ. Ακτσελής, “η κοινωνική συμπαράσταση και αλληλεγγύη στους συμπολίτες μας που έχουν ανάγκη αποτελεί τη δική μας συμβολή για μια πιο ανθρώπινη κοινωνία. Μπορούμε να βοηθήσουμε όλοι, ο καθένας με τις δυνάμεις του”. Μάλιστα ο δήμος κάνει έκκληση σε όσους ενδιαφερόμενους μπορούν, να παραχωρήσουν είδη ένδυσης και υπόδησης, αλλά και παιχνίδια σε καλή κατάσταση. Η παράδοσή τους γίνεται στο Πολιτιστικό Κέντρο τις εργάσιμες ημέρες, 4-8 μ.μ.

Αντίστοιχα, όσοι ενδιαφέρονται να παραλάβουν ρούχα, υποδήματα και παπούτσια μπορούν να επισκέπτονται την Τράπεζα Ρούχων κάθε Τρίτη από τις 10 το πρωί ως τις 12 το μεσημέρι και κάθε Πέμπτη 6-8 μ.μ.

 

http://www.makthes.gr/index.php?name=News&file=article&sid=47078

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή πρωτοβουλία του Δήμου.

Εμένα βέβαια μου πέφτει λίγο μακρυά. Προτιμώ το κέντρο αλληλεγύης μεταναστών. Τα αφήνω κ φεύγω. Δν με παίρνει "χαμπάρι" κανείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλή πρωτοβουλία του Δήμου.

Εμένα βέβαια μου πέφτει λίγο μακρυά. Προτιμώ το κέντρο αλληλεγύης μεταναστών. Τα αφήνω κ φεύγω. Δν με παίρνει "χαμπάρι" κανείς.

 

Εγώ έχω πολλά να δώσω και για μικρούς και για μεγάλους και δεν έχω υπόψη μου τίποτα στη Θεσσαλονίκη. Προχθές μόνο που διάβασα αυτό για το δήμο Μενεμένης. Το κέντρο αλληλεγγύης μεταναστών που αναφέρεις, πού ακριβώς βρίσκεται;

 

Α, επίσης είχα ακούσει και για κάποια ιδρύματα παιδιών και ήθελα να πάω κάποια πραγματάκια για τα Χριστούγεννα, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω κάποια πληροφορια. Το καλοκαίρι ψάχναμε για ένα παιδικό χωριό που είχαμε ακούσει στα ΜΜΕ ότι βρίσκονταν στη Θερμη και γυρνούσαμε γύρω γύρω ψάχνοντας τις ταμπέλες αλλά τελικά δεν βρήκαμε άκρη. :)

 

Αν γνωρίζει κάποια για παιδικά ιδρύματα όπου μπορούμε να δώσουμε ρούχα, παιχνίδια, χρήματα εδώ στη Θεσσαλονίκη, ας μας πει.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο τηλέφωνο;; Τι ρούχα χρειάζονται; Για ποιες ηλικίες;;

 

Για τηλέφωνα κοίτα εδώ http://www.kallithea.gr/Default.aspx?pid=26&la=1

 

Όσο για ρούχα εγώ πήγα δικά μου και του άντρα μου, αλλά ξέρω ότι ήθελαν και παιδικά. Τώρα που το σκέφτομαι θα ρωτήσω αν χρειάζονται και φάρμακα που μου έχουν περισσέψει και είναι κρίμα να λήξουν. Μέχρι τώρα τα πήγαινα στου γιατρούς του κόσμου, αλλά προς το παρόν είναι αδύνατο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τηλέφωνα κοίτα εδώ http://www.kallithea.gr/Default.aspx?pid=26&la=1

 

Όσο για ρούχα εγώ πήγα δικά μου και του άντρα μου, αλλά ξέρω ότι ήθελαν και παιδικά. Τώρα που το σκέφτομαι θα ρωτήσω αν χρειάζονται και φάρμακα που μου έχουν περισσέψει και είναι κρίμα να λήξουν. Μέχρι τώρα τα πήγαινα στου γιατρούς του κόσμου, αλλά προς το παρόν είναι αδύνατο.

 

Miriki σ'ευχαριστώ θα το ψάξω σίγουρα. Και όποιος άλλος γνωρίζει καποιον σύλλογο και κατά προτίμηση όχι τους πιο γνωστούς που έχουν πολύ "υλικό" καλό θα είναι να μας ενημερώσει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...
Πολύ καλή πρωτοβουλία του Δήμου.

Εμένα βέβαια μου πέφτει λίγο μακρυά. Προτιμώ το κέντρο αλληλεγύης μεταναστών. Τα αφήνω κ φεύγω. Δν με παίρνει "χαμπάρι" κανείς.

 

ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟΝ ΞΕΝΩΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ, ΑΥΤΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ Φιλλιπου με Σιατιστης 12 πολυ κοντα στην Αριστοτελους ,ειναι ο ξενωνας που ειχε παρουσιαστει στην εκπομπη του Τριανταφυλλοπουλου οπου οι ανθρωποι ζουσαν σε αθλιες συνθηκες ,ομως εδω και ενα χρονο με τη βοηθεια εθελοντων και δημου (νομιζω) εχουν βελτιωθει πολυ τα πραγματα.Εχω και το τηλεφωνο αν ενδιαφερεται κανεις.Φιλοξενει 80 ατομα.Παντως αν σε παρουν χαμπαρι και πιασεις και κουβεντα μαζι τους θα χαρουν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

την διευθυνση του συγκεκριμενου ξενωνα την ειχε ενα αντρογυνο

μονο ενα μερος των χρηματων που διεθεται ο δημος για τον ξενωνα ξοδευτηκε για αυτον ,τα υπολοιπα τα τσεπωσε το ζευγαρι και εξαφανιστηκε

να φανταστεις ακομη και τον χειμωνα οι ανθρωποι εκαναν μπανιο με κρυο νερο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...