Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φωτοβολταϊκά


Recommended Posts

Το σκέφτεται ο άντρας μου εδώ και πολύ καιρό. Ο πατέρας του είναι αγρότης, οπότε έχει χωράφια για να τα βάλει. Απλά ΄θα πρέπει να πάρουμε δάνειο για να τα εγκαταστήσουμε. Εγώ είμαι κάθετα αντίθετη γιατί θεωρώ ότι τα πράγματα είναι πολύ ρευστά αλλά ο σύζυγός μου που το έχει ψάξει περισσότερο και έχει κάνει και το αφεντικό του (με αυτοχρηματοδότηση όμως) θεωρεί ότι είναι πολύ συμφέρουσα επένδυση. Θέλει χρόνο όμως, ψάξιμο και γερά νεύρα (βλ. πολεοδομία). Αν θες να μάθεις κάτι συγκεκριμένο, ρώτησέ με και θα το μεταφέρω.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χθες διαβασα οτι η ΔΕΗ θα σταματησει για λιγο καιρο τα φωτοβολταικα σε εκτασεις διοτι εχει πνιγει στις αιτησεις,κ θα δινει μονο για στεγες,το εγραφε η χθεσινη Ναυτεμπορικη.Εαν θελετε οντως να ασχοληθειται παρε τηλ στην Πειραιως δινει καλα πακετα εαν οχι τα καλυτερα,να ερθει καποιος να δει κ να σας κανει μια πληρη ενημερωση(ολες οι τραπεζες επιδοτουν απλα θεωρω οτι μεχρι λιγο καιρο η Πειραιως ηταν η καλυτερη)

 

o σύζηγος που ασχολήθηκε ναι έχεις δίκιο η Πειραιώς είναι η καλύτερη...

αυτό που λες για τις αιτήσεις είναι για κάποιους νομούς έχεις δίκιο..

απο κει και πέρα ο σύζηγος μπορεί να πάρει εύκολα την άδεια λόγω του ότι ο πεθερός μου είναι συνταξιούχος ΔΕΗ...

 

Το σκέφτεται ο άντρας μου εδώ και πολύ καιρό. Ο πατέρας του είναι αγρότης, οπότε έχει χωράφια για να τα βάλει. Απλά θα πρέπει να πάρουμε δάνειο για να τα εγκαταστήσουμε. Εγώ είμαι κάθετα αντίθετη γιατί θεωρώ ότι τα πράγματα είναι πολύ ρευστά αλλά ο σύζυγός μου που το έχει ψάξει περισσότερο και έχει κάνει και το αφεντικό του (με αυτοχρηματοδότηση όμως) θεωρεί ότι είναι πολύ συμφέρουσα επένδυση. Θέλει χρόνο όμως, ψάξιμο και γερά νεύρα (βλ. πολεοδομία). Αν θες να μάθεις κάτι συγκεκριμένο, ρώτησέ με και θα το μεταφέρω.

 

τα περισσότερα χαρτιά τα έχει συγκεντρώσει, όλη αυτή τη βδομάδα τρέχει..

αυτό που θα ήθελα να μάθω για πιο λόγο να μην τα έκανε ας πούμε...

εγώ θεωρώ ότι κάποιο λάκο θα έχει η φάβα...

δηλ. πολύ καλό για να είναι αληθινό, κάπου πίσω από το τυράκι θα είναι η φάκα...

γιατί κάποιοι που τα ξεκίνησαν τα σταμάτησαν ?

γι'αυτό ψάχνω κάποιον που να έχει κάνει...

Επίσης οι τράπεζε χρηματοδοτούν ένα 70%...

δεν ξέρω αλλά με έχει αγχώσει η τόση επιμονή του...( είμαι σίγουρη ότι έχει σκεφτεί να με στήλει μόνη στην Κρήτη και αυτός να ασχολείται μ'αυτά και όλη την υπόλοιπη βδομάδα )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

..αυτό που θα ήθελα να μάθω για πιο λόγο να μην τα έκανε ας πούμε...

εγώ θεωρώ ότι κάποιο λάκο θα έχει η φάβα...

δηλ. πολύ καλό για να είναι αληθινό, κάπου πίσω από το τυράκι θα είναι η φάκα...

γιατί κάποιοι που τα ξεκίνησαν τα σταμάτησαν ?

γι'αυτό ψάχνω κάποιον που να έχει κάνει...

Εγώ προσωπικά είμαι αντίθετη, γιατί ό,τι έχει να κάνει με το ελληνικό κράτος το θεωρώ a priori αναξιόπιστο. Κι αν αύριο μεθαύριο την πουλήσουν τη ΔΕΗ, πώς αλλάζει αυτό τα δεδομένα; Αν έχει κάποιος δικά του χρήματα ας το κάνει, τουλάχιστον να γυρίσει στο μηδέν. Εμείς, αν πάρουμε δάνειο, θα φτάσουμε στο πολυυυυ μείον.Γι'αυτό έχω τους ενδοιασμούς μου. Φοβάμαι την ρευστότητα της οικονομικής κατάστασης.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια υπογραφετε συμβαση με συγκεκριμενους ορους οποτε τιποτα δεν μπορει να αλλαξει,εγω που το εψαξα λιγο δεν με συμφερει γιατι η στεγη μου ειναι μικρη κ θα με καλυπτε μονο για το ρευμα της οικιακης μου χρησης,εαν ομως καποιος εχει οικοπεδο συμφερει με 1000.Εαν εχετε τα λεφτα να το κανετε, μιληστε με εταιριες γιατι υπαρχουν πολλες στον χωρο,αλλα πανω κατω ειναι τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια υπογραφετε συμβαση με συγκεκριμενους ορους οποτε τιποτα δεν μπορει να αλλαξει,εγω που το εψαξα λιγο δεν με συμφερει γιατι η στεγη μου ειναι μικρη κ θα με καλυπτε μονο για το ρευμα της οικιακης μου χρησης,εαν ομως καποιος εχει οικοπεδο συμφερει με 1000.Εαν εχετε τα λεφτα να το κανετε, μιληστε με εταιριες γιατι υπαρχουν πολλες στον χωρο,αλλα πανω κατω ειναι τα ιδια

 

ναι έτσι είναι και ο σύζηγος το έψαξε από υψηλόβαθμα άτομα μέσα στη ΔΕΗ ( δεν αλλάζει κάτι αν πουληθεί π.χ )

και εγώ φοβάμαι πάρα πολύ διότι θα γίνει με δάνειο, γι'αυτό θέλω να δω τι γίνεται με κάποιον που το έχει.

εγώ ας πούμε επειδή έχουμε μεγάλη στέγη και σε ευνοικό σημείο προτιμώ με λιγότερες ΚW

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

DALIA δεν μπορω να στα αναλυσω απο δω γιατι ειμαι στην δουλεια αλλα πιστεψε με ειναι χιλιες φορες καλυτερο η αγορα να γινει μεσω δανειου,κ για τα εξοδα κ για την ασφαλεια κ για την καλυψη.Και ολα αυτα γινονται γιατι μπαινει στην μεση η τραπεζα κ σε καλυπτει

Link to comment
Share on other sites

DALIA δεν μπορω να στα αναλυσω απο δω γιατι ειμαι στην δουλεια αλλα πιστεψε με ειναι χιλιες φορες καλυτερο η αγορα να γινει μεσω δανειου,κ για τα εξοδα κ για την ασφαλεια κ για την καλυψη.Και ολα αυτα γινονται γιατι μπαινει στην μεση η τραπεζα κ σε καλυπτει

 

ασφάλεια ένα ακόμη θέμα που με απασχόλησε..δηλ. το δάνειο από την τράπεζα μπορεί να καλύψει και την ασφάλεια ?

το δικό πρόβλημα είναι ότι μιλάμε για ένα δάνειο περίπου το ύψος είναι 300.000:???:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για πολλες μοναδες πωλησης,αυτο σημαινει οτι θα σας δινει πισω πολλα λεφτα η ΔΕΗ λογικα εχει κανει ο αντρας σου υπολογισμο για το δανειο κ ποσα του μενουν ακομα?επισης το εισοδημα που θα προκυπτει εκπιπτει απο την εφορια,κ αυτο ειναι μεγαλο συν

Η τραπεζα σου ασφαλιζει τα φωτοβολταικα σχεδον απο ολες τις φθορες,γιατι μην φανταστεις οτι 25χρονια δεν θα παθουν κατι,ξερω ομως οτι δεν ειναι μεσα το σερβις που χρειαζεται.DALIA εαν ενδιαφερεστε πραγματικα δωσμου λιγο χρονο να το ψαξω σε θεμα τραπεζας, να σου πω σε ποια να πατε,γιατιω εαν μιλαμε για τετοιο δανειο σιγουρα θα το εψαχνα πολυυυυυυυυυυυυυυυυ.Α κ κατι προχειρα που διαβασα χθες τον Σεπτεμβριο θα βγουν οι επιδοτησεις κ ειναι εκτος τα φωτοβολταικα γιατι παλια τα επιδοτουσε το κρατος

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για πολλες μοναδες πωλησης,αυτο σημαινει οτι θα σας δινει πισω πολλα λεφτα η ΔΕΗ λογικα εχει κανει ο αντρας σου υπολογισμο για το δανειο κ ποσα του μενουν ακομα?επισης το εισοδημα που θα προκυπτει εκπιπτει απο την εφορια,κ αυτο ειναι μεγαλο συν

Η τραπεζα σου ασφαλιζει τα φωτοβολταικα σχεδον απο ολες τις φθορες,γιατι μην φανταστεις οτι 25χρονια δεν θα παθουν κατι,ξερω ομως οτι δεν ειναι μεσα το σερβις που χρειαζεται.DALIA εαν ενδιαφερεστε πραγματικα δωσμου λιγο χρονο να το ψαξω σε θεμα τραπεζας, να σου πω σε ποια να πατε,γιατιω εαν μιλαμε για τετοιο δανειο σιγουρα θα το εψαχνα πολυυυυυυυυυυυυυυυυ.Α κ κατι προχειρα που διαβασα χθες τον Σεπτεμβριο θα βγουν οι επιδοτησεις κ ειναι εκτος τα φωτοβολταικα γιατι παλια τα επιδοτουσε το κρατος

 

ναι όντως έχουν κοπεί οι επιδοτήσεις...

απ'οσο με έχει πει ο σύζηγος και είχα διαβάσει και εγώ όι "καλύτερες" τράπεζες για τη συγκεκριμένη επένδυση είναι Πειραιως και Eurobank.

Nαι τα έχει υπολογίσει δάνεια και φθορές...

το ότι εκπίπτει είσαι σίγουρη ? αυτό δεν το έχει υπολογίσει και θα χαρεί πολύ...

Το κόλλημα αυτή τη στιγμή ( που πιστεύει ότι θα βρει τρόπο να το λύσει ) είναι ότι οι τράπεζα χρηματοδοτεί το 70%, που θα βρει το υπόλοιπο που είναι γύρω στις 75.000.

Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη το συζητουν πολλοι αυτο το θεμα, θα σας πω τι ακουσα τελευταια...πρωτον, τα χρηματα για να καταθεσεις τον φακελο με τη μελετη ειναι αρκετα (περιπου 3000ευρω) & αν δεν την εγκρινουν, πανε χαμενα...Δευτερον, οντως το δανειο το δινουν οι τραπεζες και γινεται μετα ολη η εγκατασταση....Ακουσα ομως οτι επειδη τα "μεγαλα κεφαλια" της χωρας προηγουνται (εταιριες και μεγαλοεπιχειρησεις) η ΔΕΗ τελικα λεει στους "μικρους" μεμονωμενους, που εχουν ενα χωραφακι ή στηνουν μια μικρη μοναδα φωτοβολταικων οτι ΔΕΝ χρειαζεται αλλο ρευμα...Τι κανεις τοτε??? Ως γνωστο, το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο...:( Και ο αντρας μου το εψαξε πολυ και ηθελε αλλα τωρα το σκεφτεται και εχει κανει πισω -ευτυχως γιατι δεν ειναι ευκολα τα πραγματα...Οι "μεγαλοι" το πιεζουν πολυ....

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη το συζητουν πολλοι αυτο το θεμα, θα σας πω τι ακουσα τελευταια...πρωτον, τα χρηματα για να καταθεσεις τον φακελο με τη μελετη ειναι αρκετα (περιπου 3000ευρω) & αν δεν την εγκρινουν, πανε χαμενα...Δευτερον, οντως το δανειο το δινουν οι τραπεζες και γινεται μετα ολη η εγκατασταση....Ακουσα ομως οτι επειδη τα "μεγαλα κεφαλια" της χωρας προηγουνται (εταιριες και μεγαλοεπιχειρησεις) η ΔΕΗ τελικα λεει στους "μικρους" μεμονωμενους, που εχουν ενα χωραφακι ή στηνουν μια μικρη μοναδα φωτοβολταικων οτι ΔΕΝ χρειαζεται αλλο ρευμα...Τι κανεις τοτε??? Ως γνωστο, το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο...:( Και ο αντρας μου το εψαξε πολυ και ηθελε αλλα τωρα το σκεφτεται και εχει κανει πισω -ευτυχως γιατι δεν ειναι ευκολα τα πραγματα...Οι "μεγαλοι" το πιεζουν πολυ....

 

από τα 3000 ( που είναι λιγότερα ) πέρνεις πίσω γύρω στα 700€ αν δεν εγκριθείς..

η ΔΕΗ σου υπογράφει σύμβολαια ότι για τα επόμενα 25 χρόνια θα σου αγοράζει την ενέργεια

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Dalia

μιας και το έχεις ψάξει το θέμα (σε βρήκα επιτέλους :rolleyes:)

 

ξέρεις εαν υπάρχει όριο στην έκταση;

 

Δηλαδή σε μια ταράτσα 75 τετραγωνικών

για καθαρά οικιακή χρήση

 

θα μας το ενέκριναν άραγε;;....:confused:

 

Η αλήθεια είναι οτι είμαι λίγο απαισιόδοξη....

γιαυτό και δεν το έχω συνεχίσει το ψάξιμο

και το έχω αφήσει σαν όνειρο τρελλό!

 

Όπως είπε και μια κοπέλα παραπάνω

οι "μεγάλοι" θα μας φάνε λάχανο....

 

Αλλά εμάς προσωπικά θα μας συνέφερε

μιας και μένουμε σε μονοκατοικία...

(διπλοκατοικία για την ακρίβεια -εγώ με τους γονείς μου μαζί)

Link to comment
Share on other sites

Dalia

μιας και το έχεις ψάξει το θέμα (σε βρήκα επιτέλους :rolleyes:)

 

ξέρεις εαν υπάρχει όριο στην έκταση;

 

Δηλαδή σε μια ταράτσα 75 τετραγωνικών

για καθαρά οικιακή χρήση

 

θα μας το ενέκριναν άραγε;;....:confused:

 

Η αλήθεια είναι οτι είμαι λίγο απαισιόδοξη....

γιαυτό και δεν το έχω συνεχίσει το ψάξιμο

και το έχω αφήσει σαν όνειρο τρελλό!

 

Όπως είπε και μια κοπέλα παραπάνω

οι "μεγάλοι" θα μας φάνε λάχανο....

 

Αλλά εμάς προσωπικά θα μας συνέφερε

μιας και μένουμε σε μονοκατοικία...

(διπλοκατοικία για την ακρίβεια -εγώ με τους γονείς μου μαζί)

 

:)δυστυχώς δεν έχω ψάξει τόσο πολύ γι'αυτή την κατηγορία.περισσότερο ασχοληθήκαμε για φωτοβ. πάρκο...

απ'οσο έψαξα συμφέρει, κερδίζεις το ρεύμα σου΄και ένα μικρό χαρτζηλικάκι.

η διαδικασία είναι πολύ απλή και επίσης για τα οικιακα οι τράπεζες χρηματοδοτούν το 100%

ρίξε και μια ματιά εδώ στις ερωταπαντήσεις

http://www.e-shops.bz/info/fotoboltaika-se-steges-33

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

:)δυστυχώς δεν έχω ψάξει τόσο πολύ γι'αυτή την κατηγορία.περισσότερο ασχοληθήκαμε για φωτοβ. πάρκο...

απ'οσο έψαξα συμφέρει, κερδίζεις το ρεύμα σου΄και ένα μικρό χαρτζηλικάκι.

η διαδικασία είναι πολύ απλή και επίσης για τα οικιακα οι τράπεζες χρηματοδοτούν το 100%

ρίξε και μια ματιά εδώ στις ερωταπαντήσεις

http://www.e-shops.bz/info/fotoboltaika-se-steges-33

 

A! Πολύ ωραία!! Θα το μελετήσω.

Τhank you! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ριξτε μια ματια εδω... http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/08/blog-post_9011.html , όπως λέει και το άρθρο παίζονται πολλά και το μέλλον των ΑΠΕ αβέβαιο. Επίσης για όσους ενδιαφέρονται δείτε στη ΡΑΕ τα αρχεια αδειών για ΦΒ πάρκα, η καθυστέρηση έγκρισης είναι παρα πολυ μεγάλη ενώ όταν άρχισε πριν απο 3 περίπου χρόνια όλος αυτός ο ντόρος με τα ΦΒ και τρέχαν όλοι να καταθέσουν αιτήσεις ο αναπτυξιακός νόμος ανέφερε ως χρόνο αδειοδότησης μετα την κατάθεση της αίτησης περίπου 6 μηνες!!! Γνωρίζω περιπτώσεις που έδωσαν άδειες μετα απο 3 χρόνια!

 

http://www.rae.gr/lic/lic_mainc.htm τα αρχεια αδειων. Οι αποφάσεις εξαίρεσης αφορούν μικρα ΦΒ έως 100 KW και το πλαίσιο είναι διαφορετικό εδώ καθως και τα δικαιολογητικα που ζητούν. Επίσης έχετε υπόψη ότι υπάρχει περίπτωση ανάκλησης της άδειας σε περίπτωση που έχετε κάποιο καλό γείτονα π.χ. και πάει στη ΡΑΕ και διαμαρτυρηθεί για τον αβ λόγο... έχω ακούσει πολλά τόσα χρόνια ... μέσα απο τη δουλειά μου έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο με εταιρείες και οχι με ιδιώτες και σας πληροφορώ ότι ακομα και οι εταιρειες που ξεκίνησαν να κάνουν την επένδυση και μολις πριν λίγο καιρό κατάφεραν και πηραν τις άδειες, τώρα τις πουλούν γιατί κατάλαβαν το μεγαλείο της γραφειοκρατιας που επικρατεί και οτι μέχρι να φτάσουν στην κατασκευή και μετά στη λειτουργία θα έχουν χάσει πολυ χρόνο και χρήμα. Οτι και αν αποφασίσετε εύχομαι τα καλύτερα. Φιλικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλό απόγευμα! Ρίξτε μια ματιά και στο http://www.aenaon.net που είναι ενδιαφέρον και κατατοπιστικό σε θέματα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, σχετική νομοθεσία κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λογω της εκθεσης με τα φωτοβολταικα που πηγα χτες( ειναι μεχρι σημερα) επαναφερω το θεμα και ρωτω...

Εχει καμια σας εγκαταστησει φωτοβολταικο στην στεγη???

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ενδιαφέρεστε για φωτοβολταϊκά στο σπίτι σας ρωτήστε στη ΔΕΗ αν θα αγοράζει όλο το ρεύμα σας στα 55 λεπτά την κιλοβατώρα ή μόνο ότι περισσεύει από την κατανάλωσή σας. Σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνει η Αντωνια, ένα φωτοβολταϊκό 10.000 ευρώ παράγει 2.600 κιλοβατώρες ετησίως. Για να καλύψετε τις ανάγκες του σπιτιού σας (ανοίξτε ένα λογαριασμό της ΔΕΗ) θέλετε π.χ. ετησίως 5.200 κιλοβατώρες άρα η επένδυση πάει στις 20.000 ευρώ. Στη ΔΕΗ μπορείτε να πουλάτε μόνο το 20% της παραγωγής σας, δηλ. αν παράγετε 6.500 κιλοβατώρες (επένδυση 25.000 ευρώ), θα πουλάτε στη ΔΕΗ 1.300 κιλοβατώρες μάξιμουμ ετησίως προς 0,55 ευρώ την κιλοβατώρα και οι υπόλοιπες 5.200 κιλοβατώρες θα καλύπτουν την κατανάλωση του σπιτιού σας. Δεν νομίζω ότι με 1.300χ0,55= 715 ευρώ το χρόνο θα αποσβέσετε την επένδυση πριν την 50ετία. Αν έχετε χωράφι αλλάζει το πράγμα αλλά θα γίνεται επιτηδευματίας παραγωγός.

 

Κάνεις ένα βασικό λάθος στους υπολογισμούς. Δεν υπολογιζεις την ωφελεια από την ιδιοκατανάλωση.

Τι εννοώ: Ακόμα και αν η ΔΕΗ δεν αγοραζει όλο το ρεύμα, αλλά πχ το 80% το καταναλώνει το ίδιο το νοικοκυριό, η ωφέλεια είναι το κόστος της κιλοβατόρας που δεν θα πληρώνει πια.

Βέβαια η ιδιοκατανάλωση είναι πολύ εξειδικευμένη περίπτωση γιατί χρειάζονται μπαταρίες αποθήκευσης κλπ. Και απαιτεί ειδική διαχείριση.

Αλλιώς ότι παράγεται μπαίνει στο δίκτυο. Από εκεί και πέρα η ΔΕΗ τιμολογεί ότι καταναλώνεις και εσύ εισπράτεις ότι παράγεις.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Στις πολυκατοικίες υπάρχει και άλλο θέμα. Συνήθως οι ταράτσες είναι κοινόχρηστοι χώροι και δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ότι θέλει. Αν θες να είσαι καλυμένη πρέπει να καλέσεις γενική συνέλευση και να έχεις παμψηφία (και όχι πλειοψηφία) σε ορισμένα θέματα.

Να γραφτεί στα πρακτικά να υπογράψουν όλοι και να έχεις αντίγραφο πριν προχωρήσεις.

Ακριβώς.

Απόφαση «Πρόγραμμα Ανάπτυξης Φωτοβολταϊκών Συστημάτων σε στέγες κτιρίων» (ΦΕΚ Β. 1079/4.6.2009)

Άρθρο 1

Σκοπός – Πεδίο Εφαρμογής

……

5. Στην περίπτωση φωτοβολταϊκού συστήματος σεκοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο κτιρίου, επιτρέπεται

η εγκατάσταση ενός και μόνο συστήματος. Δικαίωμαένταξης στο Πρόγραμμα έχουν οι κύριοι οριζόντιων ιδιοκτησιών εκπροσωπούμενοι από το διαχειριστή ή έναςεκ των κυρίων των οριζόντιων ιδιοκτησιών μετά από παραχώρηση της χρήσης του κοινόχρηστου ή κοινόκτητουχώρου από τους λοιπούς συνιδιοκτήτες. Προϋπόθεσηαποτελεί η συμφωνία του συνόλου των συνιδιοκτητώνπου αποδεικνύεται με πρακτικό ομόφωνης απόφασηςτης γενικής συνέλευσης ή με έγγραφη συμφωνία όλων

των συνιδιοκτητών του κτιρίου, με ευθύνη των ενδιαφερομένων.

 

…..

 

 

 

Επίσης η τοποθέτηση φωτοβολταΪκών σε στέγες σπιτιών θέλει άδεια από πολεοδομία.

 

 

Όχι δεν απαιτείται για τις μικρές κλίμακες

 

 

Απόφαση «Αριθμ. 29107 Όροι εγκατάστασης Φωτοβολταϊκών Συστημάτων μέχρι10KW στα δώματα και τις στέγες των κτιρίων.» (ΦΕΚ Β. 1079/4.6.2009)

 

7………….

Για την τοποθέτησή τους δεν απαιτείται οικοδομική άδειαπαρά μόνο έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας [υπʼ αριθμ.5219/2004 (ΦΕΚ 114/τ.Δ΄/17.2.2004) απόφαση], όπως συμπληρώθηκε και ισχύει.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λογω της εκθεσης με τα φωτοβολταικα που πηγα χτες( ειναι μεχρι σημερα) επαναφερω το θεμα και ρωτω...

Εχει καμια σας εγκαταστησει φωτοβολταικο στην στεγη???

 

Εμείς τώρα ξεκινάμε οικοδομή, και θα βάλουμε φωτοβολταικά.

 

Έχουμε αναθέσει το έργο σε εξειδικευμένη εταιρεία πελάτη μας, για τους οποίους έχει εγκρίνει ο άντρας μου την οικονομετεχνική μελέτη που κάνουν για κάθε πελάτη.

Ξέρω αρκετά να σε βοηθησω (κυρίως στο νομικό κομμάτι στο τεχνικό βράστα), ο αντρας μου περισσότερα (λόγω του ότι μπήκαμε στη διαδιακασία,) αλλά σου ξαναλέω το έργο το αναθέσαμε και δεν είμαστε οι σούπερ ειδικοί.

 

Θα δω τι έχεις ποστάρει και τι μπορώ να σου απαντήσω, αλλιώς και εγώ θα ρωτήσω τους ειδικούς.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Η σχετική σελίδα του ΥΠΕΚΑ για το πρόγραμμα Φ/Β στα κτίρια μέχρι 10 KW είναι αυτή http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=541 και ο σχετικός νόμος είναι το πρώτο λινκ. Όπως το διάβασα κατάλαβα για εκκαθάριση της παραγόμενης και καταναλισκόμενης ενέργειας και όχι των αντίστοιχων χρηματικών ποσών. Η άποψή μου ενισχύθηκε από το άρθρο 6 που μιλάει για τη φορολόγηση "H μικρή ισχύς των φωτοβολταϊκών συστημάτων εξασφαλίζει ότι η παραγόμενη ενέργεια αντιστοιχεί σε αυτήν που απαιτείται για την κάλυψη των ενεργειακών αναγκών του κυρίου του φωτοβολταϊκού συστήματος. Με την έγχυση της παραγόμενης ενέργειας στο Δίκτυο επιτυγχάνεται η καταγραφή της στο πλαίσιο επίτευξης των στόχων διείσδυσης των ανανεωσίμων πηγών ενέργειας που τίθενται από την Οδηγία 2001/77/ΕΚ, αλλά και από την υπό δημοσίευση νέα Οδηγία. Κατά συνέπεια δεν υφίστανται, για τον κύριο του φωτοβολταϊκού συστήματος, φορολογικές υποχρεώσεις για τη διάθεση της ενέργειας αυτής στο Δίκτυο."

 

Αφορά την απαλλαγή από το ΦΠΑ και την υποχρέωση τήρησης βιβλώ και στοιχείων.

 

Επίσης στη σελίδα του ΥΠΕΚΑ έχει μία εγκύκλιο φορολογικών θεμάτων όπου ξανατονίζει ότι η παραγόμενη ενέργεια δεν αποτελεί φορολογητέο προϊόν αλλά εγχέεται στο δίκτυο για λόγους καταγραφής και αύξησης του ποσοστού του ρεύματος από ανανεώσιμες της χώρας. Ενώ αν το ίδιο Φ/Β εγκατασταθεί σε οικόπεδο/αγροτεμάχιο όπου δεν καταναλώνεται ενέργεια γίνεστε επιτηδευματίας και φορολογείστε.

 

Αυτό αφορά την απαλλαγή από Φόρο Εισοδήματος

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις ένα βασικό λάθος στους υπολογισμούς. Δεν υπολογιζεις την ωφελεια από την ιδιοκατανάλωση.

Τι εννοώ: Ακόμα και αν η ΔΕΗ δεν αγοραζει όλο το ρεύμα, αλλά πχ το 80% το καταναλώνει το ίδιο το νοικοκυριό, η ωφέλεια είναι το κόστος της κιλοβατόρας που δεν θα πληρώνει πια.

Βέβαια η ιδιοκατανάλωση είναι πολύ εξειδικευμένη περίπτωση γιατί χρειάζονται μπαταρίες αποθήκευσης κλπ. Και απαιτεί ειδική διαχείριση.

Αλλιώς ότι παράγεται μπαίνει στο δίκτυο. Από εκεί και πέρα η ΔΕΗ τιμολογεί ότι καταναλώνεις και εσύ εισπράτεις ότι παράγεις.

 

Nαι έχεις δίκιο δεν υπολόγισα το όφελος να μην πληρώνεις την κατανάλωσή σου αλλά αν αυτή είναι 5.200 κιλοβατώρες ετησίως προς 10 λεπτά την κιλοβατώρα γλυτώνεις άλλα 520 ευρώ και το όφελος θα είναι 715+520=1.235 ευρώ ετησίως. Πάλι όμως η απόσβεση των 25.000 θέλει 20 χρόνια και βάλε. Και όχι δεν θεωρώ ότι χρειάζονται μπαταρίες για συνδεδεμένα με τη ΔΕΗ σπίτια. Οι μπαταρίες είναι για τα μη συνδεδεμένα.

 

Ρέα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου ότι ο συμψηφισμός θα είναι σε κιλοβατώρες και όχι χρηματικός. Ζήτησα από μηχανικό που βάζει φωτοβολταϊκά το συμβόλαιο αγοράς του ρεύματος με τη ΔΕΗ και μου έδειξε τη σύμβαση συμψηφισμού που θεωρώ ότι δεν είναι το ίδιο. Δηλ. βλέπω κάτι πράγματα με ολοσέλιδες καταχωρήσεις σε εφημερίδες εταιρειών που δίνουν εγγυημένες χρηματικές αποδόσεις για φωτοβολταϊκά σε χωράφια ενώ για τα Φ/Β στις στέγες τα μασάνε. Εάν είναι τόσο σίγουρο και για τις στέγες ζήτα μία ελάχιστη εγγυημένη χρηματική απόδοση από την εταιρεία ώστε να το αποσβέσεις τουλάχιστον σε 7-10 χρόνια αντί για τα 5 χρόνια που υπόσχονται. Εμείς καταναλώνουμε 30 ευρώ ρεύμα το μήνα, ας σου βάλουν 60 εσένα. Μπορούν να εγγυηθούν ένα ελάχιστο ετήσιο εισόδημα βάσει μιας κατανάλωσης ρεύματος δηλ. 2.500-3.000 ευρώ ετησίως καθαρά; Αλλιώς να έρθουν να τα ξηλώσουν να τα βάλουν αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει σπίτι με φωτοβολταϊκά στη Γερμανία και μου άρεσαν πολύ αφού τα πάνελ ηταν ξαπλωμένα πάνω στη στέγη, εδώ όμως είδα οτι τα είχαν τοποθετημένα πάνω στη στέγη, αλλά με διαφορετική κλίση από αυτή της στέγης, δήθεν για να έχουν μεγαλύτερη απόδοση και το αποτέλεσμα ήταν πολύ άσχημο αισθητικά.

Αν και δεν έχω καμία απολύτως γνώση πάνω στο θέμα, και βρίσκω τρομερή την ιδέα των φωτοβολταϊκών, το θέμα μου θυμίζει λίγο φούσκα, το βρίσκω παράλογο η ΔΕΗ να αγοράζει ρεύμα από ιδιώτες σε υψηλότερη τιμή από αυτή που οι ίδια το πουλάει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...