Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η Βία δεν είναι μαγκιά (Σχολικός Εκφοβισμός)


Recommended Posts

akamatra καλα θα κανεις και θα του αλλαξεις σχολειο πριν γινει τιποτα κακο.σε αυτο δεν φταιει και ο διευθυντης;εμεις φετος ξεκιναμε προνηπιο και για το σχολειο της περιοχης μου εχω ακουσει τα χειροτερα.σε μας ο διευθυντης επειδη η συγγεκριμενη ομαδα ειναι αθιγγανοι,τους γονεις που διαμαρτυρονται για καποια προβληματα που εχουν,τους λεει ρατσιστες και δεν κανει τιποτα για να βρεθει μια λυση.εδω εχει 15χρονους αθιγγανους με πρωτης δημοτικου παιδια:shock::evil::evil:και δεν κανει τιποτα:(

τωρα μπηκα στο φορουμ και δεν γνωριζω τον τροπο τον οποιο γραφουν ή αν αυτο που γραφω αυτη τη στιγμη το γραφω σε πολυ παλιο ποστ που δεν θα αναγνωσθει, αλλα θελω τη βοηθεια σας! Κι εμενα το παιδι μου εχει πεσει θυμα μπουλινγκ και εχω θεμα περισσοτερο με τη δασκαλα και με την διευθυντρια που προσπαθει να το υποβαθμισει το θεμα και να το αποσιωπησει. θα ηθελα να μεταφερω το παιδι μου σε αλλο σχολειο γιατι πλεον δεν θελει να πηγαινει στο δημοτικο αυτο, (και ειναι αριστος μαθητης σημειωτεον). Τι πρεπει να κανω γιατι το αλλο σχολειο μου ζητα ενοικιαστηρια και δεκο στο ονομα μου για να δει αν ανηκω στην περιοχη του, πραγμα που δεν συμβαινει! Πρεπει αληθεια να μετακομισω σε αυτην την περιοχη για να με δεχτουν ή υπαρχει άλλος τροπος τελικα? Περιμενω με ανυπομονησια καποια βοηθεια απο καποιον που γνωριζει! Σας ευχαριστω εκ των προτερων! Αν νομιζετε οτι εχω γραψει λαθος σε αυτο το ποστ, ζητω συγγνωμη εκ των προτερων, πρωτη φορα γραφω σε φορουμ, μπορει η διαχειριση να το σβησει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχην σωστα σκεφτεσαι να του αλλαξεις σχολειο , εφοσον διαπιστωνεις οτι υπαρχει διαθεση συγκαλυψης και αδυναμια επιλυσης του προβληματος.

 

Συνηθως τετοια φαινομενα παρατηρουνται περισσοτερο σε σχολεια που οι διευθυντες ειναι ελαστικοι, χαλαροι. Και φυσικα προσπαθουν να το αποσιωπησουν να το υποτιμησουν γιατι οι ευθυνες τους ειναι τεραστιες.

 

Σε συμβουλευω να κανεις τα εξης.

1. Επιλεγεις το σχολειο που θελεις αφου το ψαξεις πρωτα και καλο ειναι να εχει ενα φιλο εκει το παιδι για να μην νιωθει μονο του. Μιλας με τον διευθυντη, του εξηγεις τους λογους και το πιο πιθανο ειναι να σε δεχτει εαν εχει περιθωριο στα τμηματα , χωρις καν καποιο αποδεικτικο διευθυνσης. Σε τετοιες περιπτωσεις δειχνουν κατανοηση.

 

2. Εαν δε βρεις ακρη, απευθυνεσαι στο διευθυντη της πρωτοβαθμιας. Κανε και γραπτη αναφορα στη διευθυνση της πρωτοβαθμιας. Την γραπτη αναφορα την υπολογιζουν. Εαν ο διευθυντης της πρωτοβαθμιας δωσει εντολη στο διευθυντη του νεου σχολειου, δεν εχει λογο να αρνηθει.

 

Απευθυνθηκα στο διευθυντη της πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης για αλλαγη νηπιαγωγειου, για αλλο λογο ομως. Με ακουσε με προσοχη και αμεσως μου βρηκε λυση.

 

3. Εαν παλι δεν βρεις ακρη, τοτε απευθυνσου στην αστυνομια και στον εισαγγελεα για να σου δωσουν λυση. Kαι δεν ειναι ακραιο, γιατι σκεφτειτε εμας εαν μας χτυπησει καποιος μονο μια φορα , δεν θα απευθυνθουμε στην αστυνομια?

 

Να προσθεσω και κατι ακομα, τα σχολεια λογαριαζουν και τη διευθυνση εργασιας.

 

Τα τελευταια 5 χρονια εχουν αυξηθει τα κρουσματα. Οι ψυχολογικες επιπτωσεις σε ενα παιδι που υφισταται βια στο σχολειο μπορει να ειναι πολυ μεγαλες, αναλογα με το χαρακτηρα του παιδιου και δεν πρεπει να το υποτιμαμε οι γονεις. Να εθελοτυφλουμε. Ειναι απο τα πιο σοβαρα προβληματα και ειναι κριμα να συσσωρευεται θυμος στις ψυχουλες των μικρων παιδιων απο ασχημες εμπειριες εξαιτιας της ανεπαρκειας των εκπαιδευτικων να διαχειριστουν επιθετικες η παραβατικες συμπεριφορες συμμαθητων τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα litsaki

 

Τα σχολεία δεν παίρνουν παιδιά από άλλες περιοχές, αλλά υπό προϋποθέσεις, μπορεί να κάνει ο διευθυντής τα στραβά μάτια. Θα έπρεπε να ζητήσεις να μιλήσεις με τον διευθυντη του νέου σχολείου και να του εξηγήσεις τους λόγους αυτούς. Είναι όμως παράτυπο. Δεν γνωρίζω αν έχουν αλλάξει το νομικό πλαίσιο από την εποχή που πήγαινα σχολείο όμως.

 

Δευτερον και σημαντικότερο όμως, γνωρίζεις τι ακριβώς συμβαίνει στο παιδί και θέλει να αλλάξει σχολείο; Είναι όντως τόσο σημαντικό ή είναι κάτι που θα μπορούσε να διαχειριστεί με λίγη υποστήριξη από γονείς και συνομιλήκους; Αντιμετωπίζει σωματική βία ή μονάχα λεκτική; Είναι σημαντικό να τα σκεφτείς λίγο κι αυτά πριν αλλάξεις σχολείο. Πρεπει να δεις τι συμβαίνει με το παιδί κι όχι απλώς να αλλάξεις το περιβάλλον, διότι κανείς δεν σου εγγυάται ότι στο νέο σχολείο, δεν θα υπάρχουν δύσκολα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

 

Μια ενδιαφερουσα συνεντευξη παιδοψυχιατρου σχετικα με τον σχολικο εκφοβισμο. Την βρηκα προσφατα σε μια αναζητηση και νομιζω οτι θα σε βοηθησει να την ακουσεις LitsakiP

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλήσεις για τους λόγους που θέλεις να αλλάξεις σχολείο και με τους δύο διευθυντές κανένας δε θα σταθεί στη διεύθυνση. Δεν είναι παράτυπο. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Όμως χρειάζεται τη σύμφωνη γνώμη των διευθυντών. Αφού η χρονιά έχει προχωρήσει, για φέτος δεν αλλοιώνει την οργάνωση των τάξεων, οπότε οι διευθυντές θα είναι σίγουρα ποιο ανεκτικοί και αν πραγματικά είναι σοβαρό το θέμα, λογικά δε θα φέρουν αντίρρηση.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...