Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα με μαιευτήρια που υποστηρίζουν το rooming in!


Recommended Posts

Εγω ρώτησα χθες τον γυναικολόγο μου και μου είπε οτι στο Λητώ υσχυεί για όλα τα δωμάτια αλλά με το που κάνεις την εισαγωγή πρέπει να δηλώσεις αν θέλεις rooming in ή όχι.Ετσι υπάρχουν δωμάτια που έχουν οι μανούλες μαζί τα μωρά τους και δωμάτια που δεν τα έχουν,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kassiani

    kassiani 22 δημοσιεύσεις

  • virgi

    virgi 13 δημοσιεύσεις

  • elen@

    elen@ 6 δημοσιεύσεις

  • demi

    demi 5 δημοσιεύσεις

Πρόκειται να γεννήσω το Μάρτιο στο Ιασώ, επειδή ο γιατρός μου συνεργάζεται μόνο με αυτό το μαιευτήριο. Θα είμαι σε τρίκλινο δωμάτιο. Έχω ρωτήσει πρόσφατα το Ιασώ εάν υποστηρίζει το rooming in και σε ποια δωμάτια. Η απάντησή τους ήταν πως σε ό,τι δωμάτιο και να είμαι, μπορώ να ζητήσω rooming in. Η ερώτησή μου είναι: μήπως κάνω κακό στο μωρό εάν το έχω συνέχεια σε ένα δωμάτιο με τους επισκέπτες άλλων δύο κυριών; Ή φροντίζουν ίσως από το μαιευτήριο να βάζουν στο ίδιο δωμάτιο μαμάδες που έχουν ζητήσει rooming in; Όποια πληροφορία και βοήθεια καλοδεχούμενη!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να γεννήσω το Μάρτιο στο Ιασώ, επειδή ο γιατρός μου συνεργάζεται μόνο με αυτό το μαιευτήριο. Θα είμαι σε τρίκλινο δωμάτιο. Έχω ρωτήσει πρόσφατα το Ιασώ εάν υποστηρίζει το rooming in και σε ποια δωμάτια. Η απάντησή τους ήταν πως σε ό,τι δωμάτιο και να είμαι, μπορώ να ζητήσω rooming in. Η ερώτησή μου είναι: μήπως κάνω κακό στο μωρό εάν το έχω συνέχεια σε ένα δωμάτιο με τους επισκέπτες άλλων δύο κυριών; Ή φροντίζουν ίσως από το μαιευτήριο να βάζουν στο ίδιο δωμάτιο μαμάδες που έχουν ζητήσει rooming in; Όποια πληροφορία και βοήθεια καλοδεχούμενη!!!

Με το καλο να γεννησεις!!! Και εγω θα γεννησω τον Μαρτιο στο Ιασω για τον ιδιο λόγο. Το είχα επισκευτεί και είχα δει απο κοντά 3κλινα που είχαν όλες οι μητερες rooming in. Το αν τις βάζουν σκόπιμα μαζι δεν το γνωρίζω. Απο οσο εχω διαβασει όμως εδω στο forum καποιες μητέρες μπορούν και συνενοούνται μεταξύ τους, φροντίζουν και κατεβαίνουν με τις επισκέψεις στην καφετέρια κάτω. Ελπίζω να είμαι και γω τοσο τυχερη και να έχω καλούς συγκάτοικους!

f6cKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να γεννησεις!!! Και εγω θα γεννησω τον Μαρτιο στο Ιασω για τον ιδιο λόγο. Το είχα επισκευτεί και είχα δει απο κοντά 3κλινα που είχαν όλες οι μητερες rooming in. Το αν τις βάζουν σκόπιμα μαζι δεν το γνωρίζω. Απο οσο εχω διαβασει όμως εδω στο forum καποιες μητέρες μπορούν και συνενοούνται μεταξύ τους, φροντίζουν και κατεβαίνουν με τις επισκέψεις στην καφετέρια κάτω. Ελπίζω να είμαι και γω τοσο τυχερη και να έχω καλούς συγκάτοικους!

 

Πότε έχεις ΠΗΤ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα σας, κι εγώ στο Ιασώ 29/4 θα γεννήσω σκεφτομαι το rooming in πολύ σοβαρα και γι αυτό το λόγο ελεγα να πάρω δικλινο μήπως είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα από αποψη επισκεπτών.... η αλήθεια είναι πως σκέφτομαι και το οικονομικό....αλήθεια μπορώ να επισκεφτώ το Ιασώ και να δω τα δωμάτια και τις συνθήκες που επικρατούν... δεν έχει τύχει να πάω ποτέ ούτε για κάποια επισκεψη.

και κάτι άλλο αν γνωρίζεται αν κάνεις rooming in το μπανιο και τις αλλαγές του μωρού που τις κάνουμε μέσα στο δωμάτιο; ή σου το παιρνουν οι μαιες;

με το καλό τα μωράκια σας σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και στο Ρεα υποστηριζουν το rooming in σε ολα τα δωματια αρκει να το δηλωσεις με την εισαγωγη για να κανονισουν να σε βαλουν με αλλες μανουλες πουχουν επιλεξει το ιδιο

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

εγω γεννησα στο πανεπιστημιακο Ιωαννινων.τον μπεμπουλη τον ειχα μαζι μου απο το πρωτο βραδυ και εκτος του μπανιου τα υπολοιπα τα εκανα μονη μου.Οσο αφορα τον θηλασμο δεν με βοηθησαν ιδιαιτερα 1-2 φορες μου εδειξαν και την τριτη που ξαναρωτησα κατι με εβρισαν επειδη δεν τα καταφερνα.οπως καταλαβεναιτε η ψυχολογια μου στο πατωμα.αισθανομουν αχρηστη επειδη δεν μπορουσα.αποτελεσμα:γεννησα τριτη ξημερωματα και σαββατο γυρισα σπιτι .προσπαθουσα συνεχεια αλλα μαλλον με λαθος τροπο.Κυριακη μου πετρωσε το στηθος.:-(τρομερος ο πονος(εχω μεγαλο στηθος).δευτερα στο γυναικολογο στην Κερκυρα.αλλος η@@Ος εδω .με το που με βλεπει αρχισε να φωναζει οτι αν δεν καταφερω να το ξεπετρωσω και παθω μαστιτιδα θα μου κανει ενχειρηση:shock::shock: και μου εδωσε μισο χαπι για να σταματησει η πολυ ροη και να πρωλαβω να το ξεπετρωσω .τρομαξα τοσο πολυ ,6 ημερων λεχωνα και εκλεγα ολη νυχτα .να ειναι καλα ο αντρουλη μου που με βοηθησε.κοριτσακια μου 2 μερες μετα δεν ειχα καθολου γαλα να ταισω το μωρο μου.ερχοταν η ωρα για θηλασμο και με προσπαθεια με το θηλαστρο εβγαζα 20ml. φταιω και εγω που δεν ενημερωθηκα σωστα απο την αρχη.εχουν περασει τοσοι μηνες και ακομη το σκεφτομαι.ηθελα πολυ να τον θηλασω αλλα....συγνωμη αν σας κουρασα και βγηκα εκτος θεματος αλλα τα ειπα και ξεσκασα.παω να φαω ενα γλυκακι μπας και ηρεμησω γιατι συνγχυστηκα παλι:evil::evil:

 

εγω ενω ειχα αρχισει στο πανεπιστημιακο γεννησα τελικα στο χατζηκωστα. το μωρο μου το εδωσαν στο δωματιο και με βοηθησαν πολυ με το θηλασμο, επεμεναν μπορω να πω, γιατι εχω επιπδες θηλες και δυσκολευοταν α θηλασει κι αν με αφηναν στην τυχη μου δε θα θηλαζε καθολου ενω ειχα γαλα. στο δωματιο ημασταν 3 γυναικες, αλλα μονο εγω ειχα ο μωρο καθως οι αλλες δυο τα ειχαν για νοσηλεια/θερμοκοιτιδα δε θυμαμαι ακριβως.

και την πρωτη μερα αν και ειχα και τη μαμα μου μαζι,με βοηθουσαν και μου εδειξαν τα παντα πως να το πλενω, να το αλλαζω, το γαλα το ετοιμαζαν απο το νσοκομειο για τα μωρα που δε θηλαζαν, και τωρα εκει θα γεννησω αλλα φοβαμαι λιγο λογω των ελλειψεων που εχουν τα κρατικα νοσοκομεια.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες καλε που θα σε βρισουν κιολας?:P

Μαιευτηριο ειναι και το μωρο σου θα εχεις.

Πιο καλα ειναι δηλαδη να ειναι το νεογεννητο μακρια απο τη μαμα του και να ωρυεται?

σιγα το κλαμα που κανουν τα νεογεννητα. σαν να νιαουριζει γατακι κανουν, αν δεν ειναι διπλα σου δν το ακους καν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφερω λιγο το θεμα !

εχω ηδη μπει στο μηνα μου, κ ειχα ζητησει απο το γιατρο μου να με βαλει σε δωματιο rooming in κ δεν ηθελε κ καλα για τον κοσμο κ μπλα μπλα !

 

Εγω ομως αδιαφορω για το τι λεει ο γιατρος κ επιμενω να εχω το μωρο μαζι μου διπλα μου ! Γενναω στο ΜΗΤΕΡΑ !

 

Για να μπω λοιπον σε αυτο το δωματιο πρεπει να το δηλωσει ο γιατρος μου η μπορω να το κανω εγω? κ αν ναι ποτε ? κατα την εισαγωγη???? κ σε περιπτωση που το ξεχασω λογω αγχους κτλ εχω την επιλογη μετα να αλλαξω απο απλο δωματιο σε αυτο ????

Πολλα ρωταω αλλα λεω μηπως με ξεμπερδεψετε !!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

σιγα το κλαμα που κανουν τα νεογεννητα. σαν να νιαουριζει γατακι κανουν, αν δεν ειναι διπλα σου δν το ακους καν

Εμένα πάντως ο πρώτος μου έκλαιγε κανονικά κανονικότατα!:lol:

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επαναφερω λιγο το θεμα !

εχω ηδη μπει στο μηνα μου, κ ειχα ζητησει απο το γιατρο μου να με βαλει σε δωματιο rooming in κ δεν ηθελε κ καλα για τον κοσμο κ μπλα μπλα !

 

Εγω ομως αδιαφορω για το τι λεει ο γιατρος κ επιμενω να εχω το μωρο μαζι μου διπλα μου ! Γενναω στο ΜΗΤΕΡΑ !

 

Για να μπω λοιπον σε αυτο το δωματιο πρεπει να το δηλωσει ο γιατρος μου η μπορω να το κανω εγω? κ αν ναι ποτε ? κατα την εισαγωγη???? κ σε περιπτωση που το ξεχασω λογω αγχους κτλ εχω την επιλογη μετα να αλλαξω απο απλο δωματιο σε αυτο ????

Πολλα ρωταω αλλα λεω μηπως με ξεμπερδεψετε !!!

 

εσυ το δηλωνεις ειτε κατα την εισαγωγη ειτε αφου γεννησεις

δεν εχει σχεση το δωματιο και αν αλλαξεις γνωμη, μπορεις να τους πεις να παρουν το μωρο στο θαλαμο νεογνων.

 

οσο για τον κοσμο, εχεις ιδεα ποσοι μπαινοβγαινουν στο θαλαμο νεογνων καθημερινα?

 

παντως και να ζητησεις να το εχεις μαζι σου, δεν σε εμποδιζει να το δωσεις μεσα αν πχ θελεις να πας για εναν καφε.

 

με το καλο!

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

εσυ το δηλωνεις ειτε κατα την εισαγωγη ειτε αφου γεννησεις

δεν εχει σχεση το δωματιο και αν αλλαξεις γνωμη, μπορεις να τους πεις να παρουν το μωρο στο θαλαμο νεογνων.

 

οσο για τον κοσμο, εχεις ιδεα ποσοι μπαινοβγαινουν στο θαλαμο νεογνων καθημερινα?

 

παντως και να ζητησεις να το εχεις μαζι σου, δεν σε εμποδιζει να το δωσεις μεσα αν πχ θελεις να πας για εναν καφε.

 

με το καλο!

 

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου !:P

τι εννοεις μπαινει κοσμος στο θαλαμο νεογνων? μονο μαιες δεν μπαινουν??

Καλα ο καφες ειναι το τελευταιο που με νοιαζει ! ουτε καν ειχε περασει απο το μυαλο μου αυτο ! :D:D:D:D

Απλα θελω τοσο πολυ να την εχω διπλα μου την μπεμπα ... κ φοβαμαι μην δεν τα καταφερω ! βεβαια με καισαρικη γενναω μαλλον γιατι δεν ειναι γυρισμενη αλλα αφου θα ειναι η μαμα μου μαζι μου νομιζω δεν θα εχω προβλημα !!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου !:P

τι εννοεις μπαινει κοσμος στο θαλαμο νεογνων? μονο μαιες δεν μπαινουν??

Καλα ο καφες ειναι το τελευταιο που με νοιαζει ! ουτε καν ειχε περασει απο το μυαλο μου αυτο ! :D:D:D:D

Απλα θελω τοσο πολυ να την εχω διπλα μου την μπεμπα ... κ φοβαμαι μην δεν τα καταφερω ! βεβαια με καισαρικη γενναω μαλλον γιατι δεν ειναι γυρισμενη αλλα αφου θα ειναι η μαμα μου μαζι μου νομιζω δεν θα εχω προβλημα !!!!

 

εννοω οτι μπαινουν ενα καρο μαιες σε καθε βαρδια συν οι γιατροι που εξεταζουν τα μωρα

δεν τα βλεπει μονο παιδιατρος, αλλα πολλες αλλες ειδικοτητες.

 

στο επισκεπτηριο πρεπει ουτως η αλλως να υπαρχει προσοχη, γιατι και το μωρο να μην ειναι στο δωματιο, ειναι εξισου επικινδυνο να κολλησει ιωσεις η λεχωνα.

 

αυτο συνηθως το ξεχναμε.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις !! αλλα ποιος επισκεπτης το σεβεται αυτο? κανεις μαλλον !!!

εχω δασκαλεψει τη μαμα μου να μην τους αφηνει να μπαινουν μπουγιο αλλα το πολυ 2-2 ! για να δουμε ! ! ελπιζω να τα καταφερω η στην τελικη αν ειναι πιο αυστηρες οι αλλες κοπελες ας βαλουν κ κεινες μια φωνη κ ολα θα ειναι καλα μετα ! χαχαχα!!!

οχι τιποτα αλλο αλλα το σοι το δικο μου δεν σκαμπαζει κ πολλα !!!!σε τετοιου ειδους καταστασεις !!! χμ ! κ πολυ φοβαμαι οτι θα μου γυρισει το ματι αναποδα !!!!!χαχαχαχα!!!!!!

 

να σε ρωτησω κ κατι αλλο? οταν ειναι μαζι το μωρο πρεπει να εχουμε εμεις ρουχα δικα του οπως κ στα δημοσια η τα ντυνουν απο το μαιευτηριο???

 

Να σου ζησουν κ τα παιδακια σου !!!!!!!!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις !! αλλα ποιος επισκεπτης το σεβεται αυτο? κανεις μαλλον !!!

εχω δασκαλεψει τη μαμα μου να μην τους αφηνει να μπαινουν μπουγιο αλλα το πολυ 2-2 ! για να δουμε ! ! ελπιζω να τα καταφερω η στην τελικη αν ειναι πιο αυστηρες οι αλλες κοπελες ας βαλουν κ κεινες μια φωνη κ ολα θα ειναι καλα μετα ! χαχαχα!!!

οχι τιποτα αλλο αλλα το σοι το δικο μου δεν σκαμπαζει κ πολλα !!!!σε τετοιου ειδους καταστασεις !!! χμ ! κ πολυ φοβαμαι οτι θα μου γυρισει το ματι αναποδα !!!!!χαχαχαχα!!!!!!

 

να σε ρωτησω κ κατι αλλο? οταν ειναι μαζι το μωρο πρεπει να εχουμε εμεις ρουχα δικα του οπως κ στα δημοσια η τα ντυνουν απο το μαιευτηριο???

 

Να σου ζησουν κ τα παιδακια σου !!!!!!!!!!

 

το ντυνουν με το φορμακι του μαιευτηριου, μονο για την εξοδο χρειαζεσαι ρουχα.

στο μαιευτηριο μπορεις να εχεις μαζι σου μια πανα αγκαλιας, σα σεντονακι, για να το παρει αγκαλια πχ ο μπαμπας.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω κ παλι !!!!!!!!!!!!!!!

ναι αυτην την πανα αγκαλιας την εχω ηδη στην βαλιτσα μου οπως επισης κ πανες για γουλιες !!!!!!!!!!!

 

ωραια αρα τα υπολοιπα τα εχουν εκει!!!

σ ευχαριστωωωω !!!!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν λίγες μέρες στο Μητέρα σε τρίκλινο δωμάτιο με rooming in. Είναι πολυ καλή εμπειρία στη συνιστώ ανεπιφύλακτα αρκεί να πας προετοιμασμένη ότι είναι λίγο κούραση. Εμένα παρότι τρίκλινο το μεσαιο κρεβάτι ήταν κενό το ίδιο και στο δίπλα δωμάτιο. Δεν τα προτιμούν ιδιαίτερα λόγω κούρασης. Οι μαίες πολυ πολυ εξυπηρετικές έρχονται ό,τι ώρα θες ακόμα και να θες να το δώσεις λίγο είναι εφικτό. Έρχεσαι σπιτι προετοιμασμένη. (σημείωση: έκανα καισαρική, δεν είχα κάποιον όλο το 24ωρο). Θα τα καταφέρεις σίγουρα. Με το καλό! Ρώτα αν χρειαστείς κάτι

 

 

ελπιζω μονο να μην φαω πορτα αν ζητησω να εχω μαζι το παιδι μου ! γκκκρρρρ
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν λίγες μέρες στο Μητέρα σε τρίκλινο δωμάτιο με rooming in. Είναι πολυ καλή εμπειρία στη συνιστώ ανεπιφύλακτα αρκεί να πας προετοιμασμένη ότι είναι λίγο κούραση. Εμένα παρότι τρίκλινο το μεσαιο κρεβάτι ήταν κενό το ίδιο και στο δίπλα δωμάτιο. Δεν τα προτιμούν ιδιαίτερα λόγω κούρασης. Οι μαίες πολυ πολυ εξυπηρετικές έρχονται ό,τι ώρα θες ακόμα και να θες να το δώσεις λίγο είναι εφικτό. Έρχεσαι σπιτι προετοιμασμένη. (σημείωση: έκανα καισαρική, δεν είχα κάποιον όλο το 24ωρο). Θα τα καταφέρεις σίγουρα. Με το καλό! Ρώτα αν χρειαστείς κάτι

 

σ ευχαριστω παρα πολυ ! να σου ζησει το νινι !!!

δεν σκεφτομαι καν το θεμα κουρασης ! αυτο απο τη γεννηση κ μετα θα ειναι πια η καθημερινοτητα μου ! ουτε δευτερολεπτο δεν σκεφτομαι να μην το κανω λογο της κουρασης !!!

ειχα την εντυπωση οτι υπαρχει μονο ενα τρικλινο δωματιο στον οροφο κ γι αυτο ειπα να μην φαω πορτα μην μου πουν οτι ειναι καλλυμενα !!!

 

κ μιας κ εισαι τοσο προσφατη, ξεκιναω ερωτησεις κι αλλες που αν θες στελνεις πμ να μην πιανουμε το χωρο εδω !

δεν διαφερει η τιμη ετσι δεν ειναι ??? τελικα ποσο βγηκε η χρεωση στην καισαρικη?? επισης θα ηθελα λεπτομεριες τι ακολουθει την ωρα που μπαινεις στο μητερα κ τι συμβαινει κατα τη διαρκεια κ μετα !!! λιγα θελω ε? χαχαχ!!!! κ γω μαλλον με καισαρικη ! η μπεμπα μου δεν εχει ορεξη να γυρισει οπως φαινεται !!!

επισης εσυ επελεξες να μην εχεις ατομο μαζι σου το βραδυ η δεν επιτρεπεται ???

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα. Αν και για μενα ειναι πολυ νωρις ακομη(ειμαι στη 16η εβδ.) εχω παρει την αποφαση να ζητησω rooming in. Το δυσκολο στην περιπτωση μου ειναι οτι εχω διδυμακια, αλλα θεωρω πως ειναι καλυτερο να συνηθισω να φροντιζω 2 μωρα απο την αρχη γιατι αλλιως θα γυρισω σπιτι και θα πελαγωσω.Βεβαια με δυο μωρα στο δωματιο και τους συγγενεις να εισβαλουν συνεχεια μαλλον πρεπει να εχω πολυ υπομονη!!!Ελπιζω να τα καταφερω.

FX0Cp3.pnga%3E
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...