Μαρια Στυλιανακη

Λίστα με μαιευτήρια που υποστηρίζουν το rooming in!

Recommended Posts

Αρχικά είχα βρεί γιατρό από το ΜΗΤΕΡΑ. Κατόπιν άλλαξα γιατί ήθελα παν/μιακό και βρήκα κάποιον για τον οποίο είχα εγγυήσεις, από το Αρεταίειο. Υπάρχει κάποια κοπέλα που γέννησε τώρα τελευταία εκεί να μας πεί εμπειρίες; όσα είπε η cleo πάντως ήταν καθησυχαστικά.

Στο ΜΗΤΕΡΑ υπαρχει γιατρος του Παν/μιου Αθηνων

Διαφημίσεις

Μαρια το Αρεταιειο διεγραψε το ... Γεννησε εκει μια φιλη μου πριν 2 μηνες. Ειναι το πλέον αφιλοξενο νοσοκομειο και για τη μητερα και για το παιδι.

Rooming in δεν υφισταται γιατι τα μωρα ειναι σε ξεχωριστη αιθουσα από της μητερες, οι οποιες ειναι σε πολύ χειροτερη μοιρα από τα ιδιωτικα γιατι οχι απλα δεν τους τα πανε και πρεπει να πανε αυτες για να τα θηλασουν σε μια αιθουσα και καλα θηλασμου που δεν εχει καν πολυθρονες, να ακουμπας καπου το χερι σου αλλα απλες καρεκλες, αλλα εχει δυο οροφους για τις επιτοκους και αν εισαι ατυχη πρεπει να διασχισεις μια αποσταση γυρω στα 200 μετρα ανεβαινοντα και κατεβαινοντας για να πας να θηλασεις το παιδι σου... Για φαντασου μια κοπέλα που εχει κανει καισαρικη, με τον ορο και τον καθετηρα.... Δεν νομιζω να ειναι σε θεση να το κανει αυτο. Δε τα παιδια τα ταιζουν, και αποκλειστικο θηλασμο να ζητησεις, δεν σε ειδοποιουνε πριν την καθορισμενη ωρα (αν ειναι δυνατον το νεογεννητο να πειναει καθε 4 ωρες και οχι κατα τη διαρκεια της νυχτας) και το εντελως απαρεδεκτο που ειδα εγω με τα ματια μου ειναι οτι ολα τα μωρα τα ειχαν μπρουμητα... (που αν ειμαι σωστα ενημερωμενη ειναι η σταση που απαγορευεται δια ροπαλου να κοιμαται το νεογνο)

γεννησα στο αρεταιειο και δεν εχω κανενα προβλημα,και πολυ καλα κανουν και εχουν τα μωρα σε αλλο δωματιο γιατι με τον κοσμο που μπαινοβγαινει στις νεες μητερες θα ηταν ολα αρρωστα μπραβο τους που το σκεφτηκαν...και πληροφορω οτι περνανε απο ολες τιε ς γυναικες και τις ενημερωνουν και ρωτανε και λενε να πανε να θηλασουν τα μωρα τους,αυτο γινετε 10-15λεπτα νωριτερα..και επισης εχει ασανσερ για να πηγαινουν οι γυναικες...και στο δωματιο θηλασμου μια χαρα καρεκλες εχει εγω ανετα καθομουν παντως..τα μωρα επισης τα ειχαν στο πλαι οσες φορες και να πηγα πανω αυτη τη θεση ειδα...επισης στο θαλαμο ημουν και εγω και αλλη μια κοπελα που ειχε κανει καισαρικη (εγω γεννησα φυσιολογικα)αλλα την πρωτη μερα δεν μπορουσα να ανεβω και μου φερανε το μωρο στο δωματιο να το δω...απτην την στιγμη που καποιος δεν εχει προσωπικη πειρα καλο θα ηταν να μην βγαινει και να λεει τετοια πραγματα...8):cool:http://www.image.php?id=f384e http://www.line_line_b_beg_minie_time_1193284800_text_f4ef20eaeff1e9f4f3e1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

s9866.gif

Γειά σας είμαι νέα χρήστης και έγκυος αν και στον 2ο μήνα ακόμα. Δυστυχώς η γιατρός μου είναι στο ΙΑΣΩ και σκέφτομαι ότι δεν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα για κάτι φυσιολογικό όπως είναι η γέννα. Πρασανατολίζομαι κι εγω για το Αρεταίειο και θα ήθελα να μου πείτε εαν γνωρίζεται κάποιον καλό γιατρό (σαν επιστήμονα και σαν άνθρωπο) εκεί.

γεια σου ειμαι και εγω στον 2μηνα και την κορουλα μου την γεννησα στο αρεταιειο..πολυ καλος γιατρος και δικος μου γιατρος ειναι ο κ.χασιακος ειναι εκπληκτικος γιατρος μονο που πρεπει να εχεις υπομονη γιατι εχει πολυ δουλεια..αν θελεις περισσοτερρες πληροφοριες στειλε μου π.μ:cool:http://www.line_line_b_beg_minie_time_1193284800_text_f4ef20eaeff1e9f4f3e1eae920eceff520e5e9ede1e9.gifhttp://www.image.php?id=f384e

s9866.gif

καλησπερα κοριτσια.ειμαι νεα χρηστης.εγω γεννησα στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ.απο αποψη γιατρου ειμαι πολυ ευχαριστημενη.με βοηθησε παρα πολυ.το μωρο μου το ειχα σχεδον απο την αρχη κοντα μου.τωρα απο αποψη υγιεινης αυτο ειναι ενα θεμα υποκειμενικο.αν εισαι και με αλλα ατομα μαζι.ειναι κατα ποσο φροντιζεις και εσυ ο ιδιος για την υγιεινη του χωρου.

προσφατα ακουσα την εξης ατακα: Εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερα να το παρουν το παιδι, να ξεκουραζετε και η μανα λιγακι που ειναι κουρασμενη απο την γεννα

πως ακουγετε αυτο? το νιωσατε? το βρησκετε ρεαλιστικο?

Προσωπικα μου ελειψε παρα πολυ το μωρο και που δεν ηταν συνεχεια μαζι μου και ειδικα μετα τη δευτερη μερα που μου τη φερνανε μονο 3 φορες λογω ικτερου και εγω ειχα αγκαλια το θηλαστρο...

Δεν μπορω να μιλησω για την περιπτωση της καισαρικης, οπου ουσιαστικα εχει γινει εγχειριση και η γυναικα συνηθως ειναι πραγματικα αδυναμη και ανημπορη, αλλα μετα το φυσιολογικο τοκετο, οι ορμονες σε κανουν να νιωθεις πολυ ωραια, μεχρι και ξεκουραστα.

Σε καθε περιπτωση, τουλαχιστον στο ιασω που αλλαξαν τα πραγματα, μπορεις να το δωσεις κιολας στις μαιες αν κουραστεις και τις φωναζεις και για ολες τις φροντιδες (πλυσιμο, αλλαγμα κλπ).

Αυτο που αλλαζει ειναι οτι ειναι διπλα στη μαμα του, εκει δηλ που πρεπει να ειναι.

Ειχα δει και μια που ηταν πολυ "κουρασμενη" απο την καισαριη και δεν το ηθελε ποτε το μωρο, αλλα για καφε και τσιγαρο κατεβαινε 3 φορες τη μερα.

Οσο για θεμα υγιεινης, δεν ξερω γιατι σωνει και καλα θεωρειται πιο υγιεινο να βρισκεται μεσα στο βρεφοθαλαμο με αλλα τριαντα μωρα και περιπου 30 μαιες και γιατρους να πηγαινοερχονται και να τα πιανουν.

Φανταζομαι οτι δε θα αποφασισει να ερθει επισκεψη καποιος αρρωστος, ουτε ειναι αναγκη ναμαζευονται πολλοι μεσα στο δωματιο, να πιανουν και να αναπνεουν πανω απο τα μωρα.

Φυσικα η καθεμια πρεπει να κανει οπως μπορει και νιωθει, ουτως η αλλως το rooming in ειναι μια επιλογη γι αυτες που το θελουν, δεν ειναι υποχρεωση.

k9Tap3.png

Eγώ έχω συνάδελφο που ενώ ήταν στη σουίτα του Ιασω ου επιτρεπόταν απο τότε να έχει το μωρό μαζί της , ζήτησε πρώτα απ όλα να πάει ο κομμωτή γιατί λέει θα ερχόταν τόσος κόσμος και θα έβγαζε και φωτογραφίες και όταν τη ρώτησαν το βράδυ αν επιθυμεί να της φέρουν το μωρό να το θηλάσει, τους είπε " να το φέρνετε κάποια λογική ώρα, όχι βραδυάτικα!!" Κανένα σχόλιο αν σκεφτείς πως προσπαθούσε καιρό για να κάνει παιδάκι..

4599150571.png6def44b14c.png

νομιζω οτι πρεπει να κοψω τις κουβεντες της εγκυμοσυνης με τα λαθος ατομα, αυτο που σας ειπα μου το παν θειες, πεθερα, κουνιαδα, ξαδερφες, ολο το θυληκο τμημα του σογιου του αντρα μου συμφωνουσε οτι το μωρο πρεπει να το δεις το αλλο πρωι και τι το θες διπλα σου? ασε να ξεκουραστεις λιγακι, εχεις μηνες να το χορτασεις κτλ

εγω παραξενευτικα γιατι η αδελφη μου ηταν σε τρομερη υπερενταση και ξεσηκωσε το ΜΗΤΕΡΑ για να της το πανε μολις πηγε στο δωματιο της! Η δε κολλητη μου με καισαρικη ξυπνησε πολυ νωρις σχεδον νυχτα και παρολο που δεν μπορουσε να σηκωθει ζητησε το παιδι της το πηγαν και μετα δε το επεστρεψε καθολου, το φροντιζε ο αντρας της με μια μαια μεχρι που καταφερε να σηκωθει και το φροντιζαν μαζι

Εδω θελω να πω οτι η φιλη μου ειχε κανει νομο! οταν ειχε επισκεπτες εβγαινε εκεινη η ο αντρας της και τους δεχονταν στον διαδρομο, στο δωματιο δεν μπαιναμε ολοι μαζι και εγω ημουν απο τα ατομα που καθοταν στο σαλονακι και εκαναν παρεα στους επισκεπτες για να μη ζητανε να μπαινουν ολοι μαζι, το ειχαμε οργανωσει το θεμα και δεν επιβαρυναμε την ατμοσφαιρα του μωρου. Μια φορα την ημερα το σκεπαζαμε καλα και ανοιγαμε το παραθυρο να ανανεωθει ο αερας...ο μπεμπης βασιλιας!

νομιζω οτι πρεπει να κοψω τις κουβεντες της εγκυμοσυνης με τα λαθος ατομα, αυτο που σας ειπα μου το παν θειες, πεθερα, κουνιαδα, ξαδερφες, ολο το θυληκο τμημα του σογιου του αντρα μου συμφωνουσε οτι το μωρο πρεπει να το δεις το αλλο πρωι και τι το θες διπλα σου? ασε να ξεκουραστεις λιγακι, εχεις μηνες να το χορτασεις κτλ

εγω παραξενευτικα γιατι η αδελφη μου ηταν σε τρομερη υπερενταση και ξεσηκωσε το ΜΗΤΕΡΑ για να της το πανε μολις πηγε στο δωματιο της! Η δε κολλητη μου με καισαρικη ξυπνησε πολυ νωρις σχεδον νυχτα και παρολο που δεν μπορουσε να σηκωθει ζητησε το παιδι της το πηγαν και μετα δε το επεστρεψε καθολου, το φροντιζε ο αντρας της με μια μαια μεχρι που καταφερε να σηκωθει και το φροντιζαν μαζι

Εδω θελω να πω οτι η φιλη μου ειχε κανει νομο! οταν ειχε επισκεπτες εβγαινε εκεινη η ο αντρας της και τους δεχονταν στον διαδρομο, στο δωματιο δεν μπαιναμε ολοι μαζι και εγω ημουν απο τα ατομα που καθοταν στο σαλονακι και εκαναν παρεα στους επισκεπτες για να μη ζητανε να μπαινουν ολοι μαζι, το ειχαμε οργανωσει το θεμα και δεν επιβαρυναμε την ατμοσφαιρα του μωρου. Μια φορα την ημερα το σκεπαζαμε καλα και ανοιγαμε το παραθυρο να ανανεωθει ο αερας...ο μπεμπης βασιλιας!

Καταρχην θα συμφωνησω, κοψε τις κουβεντες με γυναικες με τις οποιες προφανως και δε συμφωνεις καθολου.

Αυτην τη νοοτροπια, που δειχνει οτι το μωρο ειναι κατι σα βαρος το οποιο εστω για λιγες μερες θελεις να μεταβιβασεις, δε θα την καταλαβω ποτε.

Επαναλαμβανω δεν μιλω για καισαρικη, γιατι δεν ξερω ποσο χαλια και αβοηθητη αισθανεται καποια.

Αλλα στον φυσιολογικο τοκετο, οι ορμονες σε κανουν να πετας μετα και ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε.

Το να νιωθει καποια ανασφαλεια και να θελει τη βοηθεια και την καθοδηγηση των μαιων για το μωρο, ειναι απολυτως φυσιολογικο. Δε γεννιεται καμια ετοιμη για ολα.

Αλλα το να εχει καποια το μωρο της διπλα της και οχι αφημενο σε ενα ψυχρο θερμοθαλαμο με αλλα 30 να κλαινε, για εμενα ειναι υποχρεωση της.

Αλλιως δεν αντιλαμβανομαι γιατι το εκανε, απλα για να πει οτι εβγαλε την υποχρεωση προς το συζυγο και την κοινωνια?

k9Tap3.png

καλα η φιλη μου ηταν ολα τα λεφτα, ηταν το πρωτο της, ειχε κανει και καισαρικη...δε το δινε λεμε με τιποτα χαχαχαχαχα...βρε καλη μου, βρε χρυση μου...χαχαχαχα τιποτα η δικη σου, εχεις δει σκυλα την ωρα που πανε να της παρουν το κουταβι? χαχαχαχα Να ναι καλα το κοριτσακι μου, ακομη θυλαζει

Διαφημίσεις

Γέννησα τον Φεβρουάριο στο Γέννεσις ,σε τρίκλινο με φυσιολογικό τοκετό.Ζήτησα να μου φέρουν το μωρό στο δωμάτιο αμέσως μόλις θα με μετέφεραν εκεί.Έτσι κι έγινε.

Θήλασα και η μαία με ρώτησε αν έχω κι άλλο παιδάκι κι αν το θήλασα .Τους είπα ότι τον Μανώλη τον θήλασα για 13 μήνες.(Ήμουν έτοιμη να δώσω μάχη αν χρειαζόταν για να έχω αποκλειστικό θηλασμό,χωρίς ,βέβαια, να έχω το μωράκι μου κοντά μου αφού ήμουν σε τρίκλινο).Αμέσως η μαία με ρώτησε αν επιθυμώ να θηλάσω την μπέμπα μου αποκλειστικά.Αυτό ήταν μια μεγάλη ,ευχάριστη έκπληξη για μένα!!!Φυσικά και δέχτηκα!!!Μου την έφερναν 7 φορές το 24ωρο κι εγώ στενοχωριόμουν ότι ταίζεται με μπιμπερό τις ώρες που δεν μου την φέρνουν.Όταν μου την έφερναν ήταν πεινασμένη κι έτρωγε καλά...Στο σπίτι όμως διαπίστωσα ότι όντως ξυπνούσε τις πρώτες 2 εβδομάδες μόνο 7 φορές το 24ωρο όπως ακριβώς και στο... Γέννεσις!

Η κοπέλα που ήταν στο διπλανό κρεββάτι προσπάθησε να θηλάσει (με καισαρική) ,μετά την δεύτερη μέρα (όπως της είπαν).Φυσικά,όπως κι όταν μπορούσα, την βοηθούσα ,λέγοντας της ότι ήξερα για τον θηλασμό.Είχε εισέρχουσες θηλές και δεν την βοηθούσαν .Στο τέλος μια μαία τις έφερε τις θηλές σιλικόνης κι όλα βρήκαν τον δρόμο τους...

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

γεια σας ειμαι καινουργια στο forum και ενδιαφερομαι να παρω πληροφοριες σχετικα με το μαιευτηριο ελενα και αν μπορει κανεις να μου συστησει καποιον αξιολογο μαιευτηρα.

ευχαριστω

eQMGp2.png

Δες τα τοπικ που αφορουν το ελενα στην ενοτητα τοκετος και μαιευτηριο και το τοπικ που λεει "κοριτσια ποιον γιατρο εχετε".

k9Tap3.png

Ερώτηση: Ανάλογα με το αν θες να κρατήσεις το μωρό στο δωμάτιο σου ή όχι σε τοποθετούν σε δωμάτιο; Εννοώ ότι σε βάζουν σε δωμάτιο όπου και οι υπόλοιπες μητέρες έχουν μαζί τα μωρά τους ή δεν κάνουν κάποιο τέτοιο διαχωρισμό;;

n50jp3.png

Ερώτηση: Ανάλογα με το αν θες να κρατήσεις το μωρό στο δωμάτιο σου ή όχι σε τοποθετούν σε δωμάτιο; Εννοώ ότι σε βάζουν σε δωμάτιο όπου και οι υπόλοιπες μητέρες έχουν μαζί τα μωρά τους ή δεν κάνουν κάποιο τέτοιο διαχωρισμό;;

Μου εξηγησαν οτι αυτο δεν ειναι εφικτο, αλλα ουτως η αλλως δεν εχει και πολυ νοημα. Και να μη ζητησεις ρουμινγκ ιν, αν ζητησεις αποκλειστικο θηλασμο το ιδιο συχνα ερχεται το μωρο. Οποτε γενικα δεν μπορεις να εισαι σε ενα δωματιο με ελαχιστη ή πολυ συχνη επισκεψη μωρων.

k9Tap3.png

Διαφημίσεις

Αντιγράφω από το site του Μητέρα... Διαβάστε και για το rooming in!

23/7/2009

Κοινωνική προσφορά με δωρεάν αναβάθμιση θέσεως από τετράκλινο σε τρίκλινο, χωρίς πρόσθετη επιβάρυνση

Tο Μαιευτήριο ΜΗΤΕΡΑ, στο πλαίσιο της Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης του Ομίλου ΥΓΕΙΑ και της ριζικής ανακαίνισης που έχει ήδη ξεκινήσει στους χώρους του, προχώρησε σε αναβάθμιση της ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών, δίνοντας τη δυνατότητα στις γυναίκες που επιλέγουν την οικονομική θέση νοσηλείας, να νοσηλεύονται σε τρίκλινο δωμάτιο αντί για τετράκλινο, όπως συνέβαινε μέχρι σήμερα, χωρίς πρόσθετη οικονομική επιβάρυνση.

Η αναβάθμιση αυτή επιτρέπει την καλύτερη εξυπηρέτηση των εξατομικευμένων αναγκών μητέρας και παιδιού, διευκολύνοντας ταυτόχρονα το έργο του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού. Εξάλλου, η αύξηση του νοσηλευτικού χώρου ανά κλίνη αναβαθμίζει την ποιότητα και προστατεύει την υγεία μητέρας και νεογνού.

«Πρόκειται για στρατηγική μας τοποθέτηση υπέρ της ποιότητας στην παροχή των υπηρεσιών υγείας προς τις οικογένειες που μας εμπιστεύονται» δήλωσε ο Πρόεδρος του Δ.Σ. ΥΓΕΙΑ- ΜΗΤΕΡΑ, κ. Κωνσταντίνος Σταύρου. «Eίναι μία ακόμη ουσιαστική παροχή του Ομίλου ΥΓΕΙΑ, πυλώνα της ΜΙG στον κλάδο της Υγείας».

Το ΜΗΤΕΡΑ, με την αλλαγή αυτή, θα έχει επιπλέον τη δυνατότητα να ενισχύσει το μητρικό θηλασμό και να επεκτείνει το «rooming in» (παραμονή του νεογνού δίπλα στη μητέρα καθʼ όλη τη διάρκεια της νοσηλείας) και στα τρίκλινα δωμάτια, ακολουθώντας πιστά τις σχετικές οδηγίες της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας (Π.Ο.Υ) και της UNICEF, αναφορικά με τα «Φιλικά προς τα Βρέφη» νοσοκομεία.

«Με την κίνηση αυτή, εγκαινιάζουμε μία νέα εποχή στο χώρο των ιδιωτικών μαιευτηρίων, βάζοντας τον πήχη ψηλότερα στην ποιότητα της νοσηλείας», πρόσθεσε ο Διευθύνων Σύμβουλος του ΜΗΤΕΡΑ κ. Αλέξιος Κομνηνός. «Με την εμπειρία των 30 ετών στο χώρο μπορούμε να ανταποκρινόμαστε έγκαιρα και με αξιοπιστία στις ανάγκες της ελληνικής οικογένειας και να οδηγούμε τις εξελίξεις».

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Στα Ιωάννινα, από την εμπειρία μου, γνωρίζω ότι το Γενικό νοσοκομείο Γ.Χατζηκώστα φέρνει το παιδί αμέσως μόλις η μητέρα πάει στο θάλαμο όπου μένει έως την αποχώρησή της. Επίσης, η μαία έρχεται να δώσει οδηγίες για το θηλασμό και κάθε πρωί παίρνουν το μωρό για μπανάκι.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Γεννησα στο Αττικο.Δεν επιτρεπουν τον πατερα στο τοκετο,αλλα το μωρο απο την πρωτη μερα το εχεις μαζι σου.Μονο λιγες ωρες στην αρχη το κρατανε σε θερμοκοιτιδα και μετα στο φερνουν και σου δειχνουν πως να το θηλαζεις.Εχει και μοναδα προωρων,η οποια λειτουργει πολυ καλα και αριστα.Οσες θελουν πληροφοριες,ειμαι προθυμη να απαντησω.

desdi εγώ θα ήθελα όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μου πείς και για το Αττικό και για τον γιατρό σου, πχ. εξετάσεις έκανες στο Αττικό , υπέρηχο σου έκανε ο γιατρός σου , οι μαίες και το προσωπικό ήταν φιλικό και οτι άλλο μπορείς σε ευχαριστο πολύυυυ. Να σου ζήσει το μωράκιιιιι σου γερό και δυνατό να είναι.

Να σας πώ και εγώ απο την εμπερία μου που γέννησα πρίν απο 3 1/2 χρόνια στο Γενικό ΠΑνεπιστημιακό Νοσοκομείο του Ρίον (πάτρα) Λοιπόν είχα Άγιο γιατί την ώρα που γένναγα δούλευε η πρόεδρος των ΜΑιών φανατική υπερασπίστρια στο θυλασμού , αυτή με βοήθησε να γεννησω Φυσιολογικά γιατι η μικρή ήταν ψηλά αυτή μα βοήθησε να θυλάσω το μωρό απαγορεύοντας να της δώσουν οποιοδίποτε συμπλώρωμα και βάζοντάς την για θυλασμό όταν ήμουν ακόμη στο χειρουργείο , αν δεν ήταν η συγκεκριμένη μαία δεν θα είχα θυλάσσει γιατί απο την ώρα που πήγα στο θάλαμο δεν εμφανίστηκε καμία μαία μέχρι και σχεδόν την ημέρα που έφυγα και ας τις ζητούσα , το μωρό μου το είχα συνέχεια μαζί μου απο την ώρα που πήγα στο θάλαμο και σχεδόν όση ώρα ήμουν στην αίθουσα παρακολούθησης (μαία καθάρισε γι ΄αυτό)το έπλυνα μόνη μου την δεύτερη μέρα γιατί δεν ήρθε καμία μαία να το πάρει να το κάνει μπανάκι μέχρι και την ημέρα που φύγαμε .

Γεννησα πριν απο 2 μηνες στην κλινικη Θεομητωρ στην Κομοτηνη.Απο την πρωτη στιγμη ειχα την μπεμπα μου διπλα μου και επισης μπορουσε να μεινει ειτε η μητερα μου ειτε ο αντρας μου.

Δεν θυμάμαι αν έχει ξαναειπωθεί, νομίζω ότι η annia μου έχει πει κάτι σχετικό σε άλλο τόπικ, αλλά θα ξαναρωτήσω: στο Αρεταίειο ισχύει το rooming in;

UmJ2p11.png

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

aMUmp10.png

rica από 2 φίλες μας που γέννησαν το τελευταίο εξάμηνο στο Αρεταίειο, εξαρτάται το rooming in από τον όροφο που σε έχουν. Από ο,τι θυμάμαι στο ισόγειο δεν υπάρχει rooming in και πρέπει εσύ να ανεβαίνεις στον πρώτο στην πτέρυγα που εχουν τα νεογνά για να το θηλάσεις, ενω στον πρώτο όροφο ισχύει το rooming in. Καλή συνέχεια!!!

Δεν θυμάμαι αν έχει ξαναειπωθεί, νομίζω ότι η annia μου έχει πει κάτι σχετικό σε άλλο τόπικ, αλλά θα ξαναρωτήσω: στο Αρεταίειο ισχύει το rooming in;

RICA εγώ γέννησα πριν δύο μήνες εκεί εξαίρετο νοσοκομείο με υπέροχο προσωπικό, το μωρό το έχει όλο το 24ώρο μαζί σου εκτός απο 1-2 ώρες το πρωί που τα παίρνουν για να τα δει ο παιδίατρος.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Spongebob, ήταν υπέροχο αυτό που μου είπες γιατί αρχικά για ΜΗΤΕΡΑ πήγαινα και στη συνέχεια -εξαιτίας κπ γεγονότων- αποφάσισα για Αρεταίειο και, όπως καταλαβαίνεις, ένα άγχος το είχα σχετικά με του χώρους, την περιποίηση κλπ... το είχα!

UmJ2p11.png

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

aMUmp10.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα