Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΠΑΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΝΤΙΚΡΥΖΕΤΕ


Recommended Posts

μην ξεγελιέστε, τοέχω καιεγώ το σφουγγαράκι αυτό...εξαρτάται με τι ζωγραφίζεις τον τοίχο..(οι συγκεκριμένες μουτζουρες μόνο με οινόπνευμα καθάρισαν και πολύ πολύ τρίψιμο

 

εγώ του εξαφάνισα τους συγκεκριμένους μαρκαδορους και κάποια στιγμή θα αγοράσω κάποιους άλλους που να βγαίνουν εύκολα (θα τους δοκιμάσω καιαπό μόνη μου σε κρυφό σημείο του τοίχου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χρησιμοποιουσα την γόμα scotsch brite το άσπρο μπλε σφουγγαράκι. Κάνει δουλειά όταν οι τοίχοι είναι φρεσκοβαμμένοι. Μετά από μερικούς μήνες κουβάς, ζεστό νερό και πράσινο σαπούνι.....

Link to comment
Share on other sites

Μια μερα παντως επειδη ειχε μαυριλα πανω απο το καλοριφερ και "απλωσε" με τη γομα, εβαλα λιγη χλωρινη και ησυχασα.

Κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενη.

 

Ερωτηση:

Το καλοκαιρι θα ξαναβαψω το σπιτι γιατι μεσα σε 2 χρονια μαυρισε απο τα καλοριφερ και τα καυσαερια :evil: , βλεπετε μενω σε σχετικα κομβικο σημειο :evil: και δεν καθαριζουν καλα και τον καυστηρα :evil: (Angela εχει κανα οικοπεδο κοντα σου? )

Ακουσα για κατι οικολογικα χρωματα που ειναι για παιδια και καθαριζουν πανευκολα, ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Βρε κορίτσια, όλα τα παιδάκια θα κάνουν καμιά σκανταλιά και καμιά ζημιά, αλλά για να φτάσουν στο σημείο να κάνουν το σπίτι όπως στη φωτογραφία, μάλλον η οικογένεια στερείται πειθαρχίας. Μακάρι να με αξιώσει ο Θεός να μην το δω αυτό στο δικό μου σπίτι και μετανιώσω πικρά γι'αυτά που γράφω, αλλά νομίζω ότι κατά ένα ποσοστό είναι και ευθύνη των γονιών

Link to comment
Share on other sites

Στη δικιά μου περίπτωση υπό την επίβλεψη της γιαγιάς ή του μπαμπά τέτοιο πράγμα αποκλείεται να γινόταν!!! Έχουν όλοι τους μια "υστερία".

Εγώ αντιδρώ λίγο πιο ψύχραιμα!!!!

Βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ούτε για τον εαυτό μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν αισθάνομαι καλά μόνο και μόνο που είδα τη φωτογραφία, φανταστείτε να το δω και live... :lol:

Αν και να ΄ναι καλά ο αντρούλης μου, είναι ΤΟΣΟ ακατάστατος που πλέον έχω εκπαιδευτεί. :twisted: Η τελευταία του βαρβάτη ζημιά ήταν να ρίξει κάτω την κατσαρόλα και να κάψει τη μοκέτα! :evil: Έκανα υπομονή, πήρα βαθιές αναπνοές, σκέφτηκα πόσο τον αγαπάω, ότι ο καημένος για ΄μένα μαγείρευε και τελικά συγκρατήθηκα. Ε, κάπως έτσι φαντάζομαι ότι θα αντιδρώ και με τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτη που τραβηξε τη φωτο ηταν η μαμα προτείνω να την εντοπισουμε και να την ανακηρυξουμε "mother of the year" και να της ζητησουμε να παραδιδει εβδομαδιαιως μαθηματα που να περιλαμβανουν:ασκησεις αντοχης, τεστ ψυχραιμιας, και φυσικα μαθημα φωτογραφιας, προοπτικής σε τριποδο αλλα και στον ωμο!

 

Αν ΟΜΩΣ αυτος που την τραβηξε ηταν ο μπαμπας κηρρυτεται αυτοματως ηθικός αυτουργός και πρεπει να διερευνηθει κατα ποσο εστειλε τη φωτο στη συζυγο του στο γραφειο δηθεν και ταχα μου για να την "προετοιμασει" για το τι θα αντικρυσει... Μεγιστο σφαλμα που συνιστα ανθρωποκτονία απο προθεση!! Οποτε σερσέ λα φαμ... σε όλα τα νοσοκομεία (γιατι εκει κατεληξε, ειμαι σιγουρη) και παρακαλώ να κινηθουν οι νόμιμες διαδικασιες κατα του συζυγου...

 

Και κάποιος να περασει να παρει τα παιδια από το καθαριστήριο!!

 

Πολύ καλό ποστ. Γέλασα πολύ. :)

 

Όπως ειπώθηκε και πριν και είναι και προφανές η καταστροφή είναι ολοκληρωτική, οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Βλέπεις τι καθαρίζει και αρχίζεις το τρίψιμο, τι δεν καθαρίζει και το αλλάζεις.

 

Εμένα πιο πολύ με απασχολεί το καθάρισμα των παιδιών. Πως βγαίνουν τόσες πολλές μπογιές; Ή μήπως να τ'αφήναμε έτσι;

 

Μετά θα αρχίζαμε ξανά εντατικά μαθήματα πειθαρχείας, συμπεριφοράς κλπ.

 

Αλλά είμαι αρκετά βέβαιος ότι κάτι τέτοιο δε θα γινόταν ποτέ στο σπίτι μου. Όχι μόνο γιατί δε θα αφήναμε τα παιδιά να κάνουν κάτι τέτοιο αλλά κυρίως γιατί δε θα έβρισκαν τη μπογιά...αν είναι δυνατόν!

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα τι ήθελα να νιώσω όταν το είχα πρωτοδεί.....Ειχα δει και ενα άλλο με 2 πιτσιρίκια που το ένα είχε βάψει το μικρότερο στο πρόσωπο με ...μαρκαδόρο. :shock::shock::shock::shock::shock:

Και μαράσει που τρώγαμε ξύλο με την αδελφή μου επειδή παιζαμε ΑΠΛΩΣ στο σαλόνι.

Αχχχχχχχ αδικία. Αλλοι καιροί.

Τωρα δεν ξέρω αν θα με πείτε γαιδούρα αλλά δεν θα πάθενα υστερία.Κάτι παρόμοιο έγινε προχθές με τον μεγάλο που έβαψε την ιβουάρ-χρυση ταπετσαρία με καφέ κερομπογιά.Τουλάχιστον έκανε καλό συνδιασμό χρωμάτων.

Απλώς ο άντρας μου τον έστειλε μέσα, πριν το δω να μου ζητήσει συγνωμη και έμεινε κάπως έτσι :shock::shock::shock: με την αντιδρασή μου.Ας πρόσεχα να μην τον άφηνα να βγει με τις μπογιές έξω απο το δωμάτιό του.Με καλό τριψιμο έφυγε και μενα σφουγγαράκι ειδικό αλλά τι να κάνουμε...παιδιά μεγαλώνουμε .Ολο μη και μη κομπλέξικά θα γίνουνε.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παμε ολοι μαζι...σε μια παραλία!!! :lol::lol:

 

"Θωμά είσαι σπίτι...???" ...... αλλάζω σπίτι!

 

 

 

Jean έγραψε:

Αν αυτη που τραβηξε τη φωτο ηταν η μαμα προτείνω να την εντοπισουμε και να την ανακηρυξουμε "mother of the year" και να της ζητησουμε να παραδιδει εβδομαδιαιως μαθηματα που να περιλαμβανουν:ασκησεις αντοχης, τεστ ψυχραιμιας, και φυσικα μαθημα φωτογραφιας, προοπτικής σε τριποδο αλλα και στον ωμο!

 

Αν ΟΜΩΣ αυτος που την τραβηξε ηταν ο μπαμπας κηρρυτεται αυτοματως ηθικός αυτουργός και πρεπει να διερευνηθει κατα ποσο εστειλε τη φωτο στη συζυγο του στο γραφειο δηθεν και ταχα μου για να την "προετοιμασει" για το τι θα αντικρυσει... Μεγιστο σφαλμα που συνιστα ανθρωποκτονία απο προθεση!! Οποτε σερσέ λα φαμ... σε όλα τα νοσοκομεία (γιατι εκει κατεληξε, ειμαι σιγουρη) και παρακαλώ να κινηθουν οι νόμιμες διαδικασιες κατα του συζυγου...

 

Και κάποιος να περασει να παρει τα παιδια από το καθαριστήριο!!

 

Σωστό!

 

 

Όχι μόνο γιατί δε θα αφήναμε τα παιδιά να κάνουν κάτι τέτοιο αλλά κυρίως γιατί δε θα έβρισκαν τη μπογιά...αν είναι δυνατόν!

 

Ελα ντε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μεγάλο σόκ!!!θα είχα μείνει έτσι :o:shock: θα άρχιζα να φωνάζω και θα προσπαθούσα να κρύψω τα γέλια μου , βγάζοντας καπνούς απο τα αυτιά όσο για αυτόν ή αυτήν που έκανε το μπειμπι σίτινγκ δεν πρόκειται να ξαναέβλεπε τα παιδιά ούτε ζωγραφιστά!!! :lol::lol::lol:

 

ΥΓ τα παιδιά ήταν καλά μετά ?? φοβάμαι τις μπογιές για δηλητηριάσεις τοξικότητα κτλ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια αυτό έχει συμβεί στο σπίτι μου το πατρικό με αυτουργό τον πατέρα μου. Διόρθωνε κάτι στο ταβάνι της κουζίνας, χωρίς να έχει βάλει χαρτιά γύρω γύρω και ξαφνικά ... του πέφτει ο κουβάς με το πλαστικό από το τελευταίο σκαλί της σκάλας! Δυστυχώς δεν το φωτογράφισε κανείς :P

Ένεκα που ήταν ο μπαμπάς ο φταίχτης αφού ξεπεράστηκε το αρχικό σοκ, απλώς καθαρίσαμε όλοι μαζί κάνοντας βέβαια και τα σχετικά πειράγματα για κανα μήνα.

Έχω την αίσθηση ότι αν το είχαν κάνει παιδάκια θα ουρλιάζαμε και αντί για πειράγματα θα τους κάναμε το κεφάλι κουδούνι με τις παιδαγωγικές μας διδαχές ... μα δεν είναι άδικο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...