Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρυζάλευρο "φτιάχτο μόνη σου"


xrysalis

Recommended Posts

καλησπέρα μανούλες,

 

Εμάς δυσκολεύτικε αρκετά με το κουτάλι, όταν τελικά το συνηθισε καταλήξαμε να τρώμε σπιτική φρουτοκρέμα, και το άλλο γέυμα λαχανικά με κοτόπουλο ή κουνέλι. δεν του δίνω κάτι άλλο, το πρόβλημα μου είναι οτι μόλισ μας δει να τρώμε γκρινίαζει για να του δώσουμε, εσείς τι κάνετε σε αυτές τις περιπτώσεις, με τι τα ξεγελάτε?

ψωμί πότε δώσατε και πως, φοβάμαι να του δώσω κομμάτι, επειδή έχει βγάλει τα μπροστινά δοντάκια, μην κόψει κομμάτι και πνιγεί.

Επισις μεγάλο προβλημα έχω με το νερό, του δίνω με το κουταλάκι, αλλά προσπαθω να του μάθω με το εκπαιδευτικό κυπελάκι, αλλά αντί να πίνει το δακγώνει, είναι προβλήμα γιατί με το κουταλάκι δεν πίνει πολύ,έχουν σκάσει και λίγο τα χείλια του, φοβάμαι μην αφυδατώνεται. και δεν είναι πρακτικό όταν είμαστε έξω, μπιμπερό δεν θέλω να του δώσω για νερό, μια και δεν του έδωσα για γάλα..

 

Με λίγη υπομονή θα τα καταφέρει με το εκπαιδευτικό ποτηράκι, απλά πάρε κανονικό όχι αυτό που είναι non split γιατί με αυτά πρέπει να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια για να ρουφήξει το παιδάκι. Πολύ καλό είναι αυτό της nuk που το στόμιο του είναι από σιλικόνη, ακόμα και να το δαγκώνει δεν παθαίνει τίποτα ( δοκιμασμένο αυτό που σου λέω :wink: ).

Ψωμάκι στο χέρι εγώ της έδωσα εδώ και ένα μήνα παρόλο που τρώει κανονικά σε κομματάκια και όχι αλεσμένα. Μπορώ να πω ότι αρκετές ήταν οι φορές που έκανε πως πνίγεται γιατί έκοψε μεγαλύτερο κομμάτι με τα δοντάκια της. Θέλει πολύ προσοχή, πάντα επίβλεψη και επίσης ψυχραιμία και γρήγορες αντιδράσεις.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 13 δημοσιεύσεις

  • xrysalis

    xrysalis 13 δημοσιεύσεις

  • evita

    evita 10 δημοσιεύσεις

  • Olg@

    Olg@ 5 δημοσιεύσεις

PIzizi εμενα τρωει απο 4ων μηνων μπισκοτακια και ψωμακια......

6 μηνων ετρωγε πιτες απο σουβλάκι και μασαγε μπιφτεκι.. Επισης πηγαιναμε σε ταβερνα και ετρωγε κολοκυθοκεφτεδες πατετες τηγανιτες και γενικα οτι ηταν μαλακο και μπορουσε να το πολτοποιησει με τα ούλα του.

Αλλα εμεις δεν ειμαστε και το ιδανικο δειγμα υγιεινης διατροφης..

Οποτε δεν μπορω να σου πω τι να του δωσεις για να το ξεγελασεις..

Για το νερο, δοκιμασε αυτα τα ποτηρακια με τη σιλικονη ή δοκιμασε και καλαμακι.. Εμενα απο 7 μηνων ηξερε να δουφαει

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα μου είναι οτι μόλισ μας δει να τρώμε γκρινίαζει για να του δώσουμε, εσείς τι κάνετε σε αυτές τις περιπτώσεις, με τι τα ξεγελάτε?

 

Φρόντιζα να τρώμε μαζί, οπότε όταν ζητούσε, είχα να του δώσω το φαγητό του. Πολλές φορες τρώγαμε το ίδιο φαγητό, απλά στο δικό μας είχα προσθέσει εκ των υστέρων αλάτι και μπαχαρικά.

 

Όταν βγαίναμε έξω για φαγητό, φρόντιζα να έχω μαζί μου κάτι από αυτά που τρώει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει καμία που μπορώ να βρώ -εκτός από το ΛΗΤΩ- ανταλλακτικά στομια σιλικόνης για το ποτηράκι της NUK που αναφέρει η Όλια; Πίνουμε τα πάντα από αυτό και έχω μόνο ένα -το βάζω και στο μεγάλο μπουκάλι για το γάλα! 8)

Κοντεύει να λιώσει από το πλύσιμο :lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορείς να βρείς στο Jumbo. Εγώ όλα τα αξεσουάρ (μπιμπερό, θηλές, πιπίλες κλ.π.) τα πήρα από εκεί. Μάλιστα τα Χριστούγεννα αν θυμάμαι καλά, είχα πάει με τη φιλενάδα μου που η κόρη της μόλις είχε αρχίσει τις κρέμες και πήρε αυτό το ποτηράκι της NUK με τη σιλικόνη και τη ρυθμιζόμενη ροη. Οπότε φαντάζομαι ότι θα έχει και ανταλλακτικά. Στο JUMBO Αλίμου είχα πάει.

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως ξέρει καμία που μπορώ να βρώ -εκτός από το ΛΗΤΩ- ανταλλακτικά στομια σιλικόνης για το ποτηράκι της NUK που αναφέρει η Όλια; Πίνουμε τα πάντα από αυτό και έχω μόνο ένα -το βάζω και στο μεγάλο μπουκάλι για το γάλα! 8)

Κοντεύει να λιώσει από το πλύσιμο :lol:

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!! Αν είναι δυνατόν δηλαδή έχω σκάσει και εγώ γιατί το έχω ψάξει παντού!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΦΤΟΥ!!! :evil:

Στο ΛΗΤΩ όταν το αγόρασα μου είπαν πως υπάρχουν...δεν έχω ξαναπάει όμως γιατί μου πέφτει μακρυά. Θα αναγκαστώ να αγοράσω κι άλλο μικρό ποτηράκι μου φαίνεται :evil::evil:

Ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως :)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΦΤΟΥ!!! :evil:

Στο ΛΗΤΩ όταν το αγόρασα μου είπαν πως υπάρχουν...δεν έχω ξαναπάει όμως γιατί μου πέφτει μακρυά. Θα αναγκαστώ να αγοράσω κι άλλο μικρό ποτηράκι μου φαίνεται :evil::evil:

Ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως :)

 

Αν βρεις κάπου πες μου .... η ελπιδα παθαίνει πάντα τελευταία :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ!!!

Εντελώς τυχαία σήμερα την ώρα που μπήκα σε ένα φαρμακείο για να πάρω κάτι και μιλούσα με την φαρμακοποιό, βλέπω το σταντ της nuk και λέω: Πολύ καλό το ποτηράκι τους αλλά κρίμα να μην έχουν ανταλλακτικό... και μου απαντάει: Ποιος ειπε ότι δεν υπάρχει, εγώ έχω :shock::shock::shock: !!!

Και πήρα, σε διπλή συσκευασία, 1,80 παρακαλώ :wink: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:idea: άντε τώρα να πάρω σβάρνα τα φαρμακεια! όπου βλέπω Νuk θα μπαίνω και που ξέρεις ίσως βρω κι εγώ.

Ευχαριστώ για την πληροφορία και ξεκινάω το ψαξιμο :wink:

 

Στην τελική αν δεν βρεις θα σου στείλω από εδώ :lol::lol::lol: τώρα που υπάρχει εκεί θα κολλήσουμε :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επισις μεγάλο προβλημα έχω με το νερό, του δίνω με το κουταλάκι, αλλά προσπαθω να του μάθω με το εκπαιδευτικό κυπελάκι, αλλά αντί να πίνει το δακγώνει, είναι προβλήμα γιατί με το κουταλάκι δεν πίνει πολύ,έχουν σκάσει και λίγο τα χείλια του, φοβάμαι μην αφυδατώνεται. και δεν είναι πρακτικό όταν είμαστε έξω, μπιμπερό δεν θέλω να του δώσω για νερό, μια και δεν του έδωσα για γάλα..

 

pizizi κι εμείς το ίδιο πρόβλημα έχουμε... Αρχικά, μόλις του είχα πάρει το εκπαιδευτικό ποτηράκι, είχε ρουφήξει κι είχε πιει νερό. Έκτοτε μόνο μασάει το στόμιο και του δίνουμε νερό με το κουταλάκι. Μάλλον θα δοκιμάσω κι εγώ το κανονικό ποτηράκι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω, όταν λέμε με προσοχή τις τροφές για τυχόν αλλεργίες, σε τί μορφή μπορεί να παρουσιαστούν αυτές; Η παιδίατρος μας είπε να προσέχουμε τα κακάκια του (αν βγουνε σε αφρώδη μορφή).

Ο μπέμπης όμως έχει παρουσιάσει εδώ και μια εβδομάδα σπιθουράκια χαμηλά στα μαγουλάκια του -σε μερικά σημεία μάλιστα είναι σαν ακμή :cry: Φοβάμαι μήπως είναι αλλεργία :cry:

Ο άλλος παιδίατρος που παρακολουθεί τον μπέμπη μας είπε να πάρουμε μια κρεμούλα με κορτιζόνη -αλλά δεν θα τη βάλουμε ακόμη γιατί φοβάμαι, θαρθει αύριο να τον δει. Εσάς σας έχει παρουσιαστεί ποτέ κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αχ κοριτσια όλες τα ίδια θέματα έχουμε...Σήμερα θα προσπαθήσω πρώτη φορά κουταλάκι και βιολογικό ρυζάλευρο...Λέτε να το χει καταλαβει το Μελινάκι μου? Την περιμένω με αγωνία να ξυπνήσει και δεν ξυπνάει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

πηρα χθες αυτή την βιολογική κρέμα με κινόα και βανίλια και τώρα που μπήκα για να γράψω είδα οτι αναφέρεται.θέλει λέει 210 ml γάλα. μέχρι τώρα ξένο γάλα δεν της έδωσα ποτέ και δεν θέλω να δώσω οπότε λέω να το φτιάξω με μητρικό αλλά 210 ml είναι πολλά..πρέπει να αντλήσω 4 φορέσ.και ήδη αντλώ για να αφήσω το γάλα που πίνει όσο δουλεύω,...ουφ..

τί άλλο μπορώ ωα της δώσω που να μην έχει ζάχαρη,σκονη γάλα και να μην αρμέγω όλη την ημέρα?όλα τα θέλω ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις απλά νερό βρασμένο και κάποιο φρούτο. Εγώ στη συγκεκριμένη πρόσθετα μπανάνα και την έτρωγε μια χαρά. Γάλα δεν κατάφερα να αντλήσω ποτέ, αλλά είναι αρκετό αυτό που παίρνει κατά την άποψή μου, με το θηλασμό οπότε αν φάει την κρεμούλα σκέτη δεν έγινε και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Θα μου πείτε και εμένα μια συνταγή για το ριζάλευρο; Πως το φτιαχνουμε; Βαζουμε γαλα απο το στήθος και μια κουταλια ριζαλευρο; Το βράζουμε μετά;;; Εμεις παλια δε το χρησιμοποιουσαμε!!!! Καινουρια κολπα ειναι αυτα!!!!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτησω και εγω κατι αν ξερετε εγω πηρα το ρυζαλευρο της μιλουπα χωρις γαλα επειδη ειναι αλλερικο το μωρο μου στο γαλα. Γραφει πανω να το κανω με γαλα. Γινεται να το κανω με νερο σκετο ώστε να αποφυγω να ου δωσω σκονη γαλα αφου το θηλάζω αποκλειστικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!Κ ΕΓΩ ΩΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΑΜΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ Κ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ 6,ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΝΩΦΕΛΟ ΝΑ ΚΟΨΩ ΓΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΩΣΤΑ!ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαβασα και τις 4 σελ. με τα posts!!! Γέλσα με την κοπέλα που του εδινε μπιφτεκια και κολοκυθοκεφτεδες από τον 6ο μήνα και ανατρίχιασα στις -κατ'εμένα-υπερβολές με τις δεκάδες δοκιμές στο τι να δωσουμε. Εχω την αίσθηση πως εχουυμε να κάνουμε με μινι ανθρωπάκι που σε λίγο καιρό θα τρώει πολλά πολλά άλλα. Οπότε αν η παιδιατρος λέει ρυζαλευρο, δε νομίζω πως επιθυμεί το μωρό μας να πάθει κάτι, ούτε τα παίρνει απο τις εταιρείες. Εξάλλου παίρνει ζάχαρη μέσω του θηλασμού μας όταν τρώμε γλυκά. Αν πείτε τα κόβω όλα και προσέχω τα πάντα, μάλλον θα έχουμε να κάνουμε με υπερευαίσθητο στομαχάκι αύριο μεθαύριο... Φαντάζομαι πως μία ισορροπία θα ήταν το καλύτερο.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γειας κοριτσια,

Η θεία μου που τώρα πια τα παιδιά της είναι μεγάλα μου είπε πως όταν είχε έρθει η ώρα για ρυζάλευρο η παιδίατρος της είπε πως επείδη αυτά του εμπορίου δεν είναι γευστικά για τα μωράκια καλό θα ήτανε να το φτιάξει μόνη της, πως?

Απλά να βράσει ρύζι και μετά να το περάσει από το μούλτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...