Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρυζάλευρο "φτιάχτο μόνη σου"


xrysalis

Recommended Posts

Καλημέρα, ανοίγω αυτό το θέμα γιατί τώρα που μπήκαμε σε περίοδο απογαλακτισμού η παιδίατρος μου σύστησε κρέμα βανίλιας (του εμπορίου) με ρυζάλευρο, αλλά εγώ δε θέλω να τρώει ο μπέμπης μου αυτά τα τυποποιημένα, (φυσικά του αρέσουνε αλλά περιέχουν και ζάχαρη... ακόμη χειρότερα!) έτσι ψάχνω γνώμες και συνταγές να το φτιάξω μόνη μου αλλά με το δικό μου γάλα γιατί ο μπέμπης μου που είναι πιά 6 μηνών θηλάζει ακόμα αποκλειστικά!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμας πλησιάζουν πλέον οι μέρες που ο μικρός θα αρχίσει να τρώει τις πρώτες στερεές τροφές (λέω να αρχίσω τα Χριστούγεννα) και προβληματίζομαι με το θέμα της κρέμας βανίλιας. Απο τη μία δεν θέλω να τρώει το μωρό ζάχαρη (αγορασα μια κρεμα βανίλια νουτριτσια και για τα γουστα μου ειναι πολύ γλυκια), από την άλλη όμως δεν ξέρω αν είμαι διατεθιμένη να κάνω αντλήσεις κάθε μέρα :? . Σκέφτηκα οτι μόλις κλείσει τον 6 θα του αρχίσω τα φρουτα, μετά τον 7 τα λαχανικά + ψωμί, μετα τον 8 κρέας + ζυμαρικά μετά των 9 κρόκο και μετά το χρονο ψάρι, αυγό ολόκληρο. Ετσι θα γλιτώσω και τις γλυκές κρεμες και τις αντλήσεις. Τον θηλασμό σκέφτομαι να τον σταματήσω περίπου στο χρόνο (ετσι λέω τωρα θα δουμε ως τότε).

Link to comment
Share on other sites

Και εμας πλησιάζουν πλέον οι μέρες που ο μικρός θα αρχίσει να τρώει τις πρώτες στερεές τροφές (λέω να αρχίσω τα Χριστούγεννα) και προβληματίζομαι με το θέμα της κρέμας βανίλιας. Απο τη μία δεν θέλω να τρώει το μωρό ζάχαρη (αγορασα μια κρεμα βανίλια νουτριτσια και για τα γουστα μου ειναι πολύ γλυκια), από την άλλη όμως δεν ξέρω αν είμαι διατεθιμένη να κάνω αντλήσεις κάθε μέρα :? . Σκέφτηκα οτι μόλις κλείσει τον 6 θα του αρχίσω τα φρουτα, μετά τον 7 τα λαχανικά + ψωμί, μετα τον 8 κρέας + ζυμαρικά μετά των 9 κρόκο και μετά το χρονο ψάρι, αυγό ολόκληρο. Ετσι θα γλιτώσω και τις γλυκές κρεμες και τις αντλήσεις. Τον θηλασμό σκέφτομαι να τον σταματήσω περίπου στο χρόνο (ετσι λέω τωρα θα δουμε ως τότε).

 

Ilonka

Θα μπει και το γιαουρτάκι στην καθημερινή του διατροφή οπότε άλλος ένας λόγος να αποφύγεις τις κρέμες (τις οποίες και εγώ ελάχιστα τις έδωσα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αντί για κρέμες (που ούτε καν έτρωγε και τις πέταξα άθικτες σχεδόν) του έδινα λίγο απο το μεσημεριανό φαγητό ή πάλι φρουτάκι. Οταν άρχισε να τρώει τραχανά του έφτιαχνα τραχανά με λίγο τυρί ή γιαουρτάκι.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ στην αρχή του έδωσα κανα δυο φορές βιολογικό ρυζάλευρο με δικό μου γάλα και το έτρωγε μια χαρά αλλά ο γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται και το σταματήσαμε. Όταν αργότερα αντικαταστήσαμε το απογευματινό γάλα τρώγαμε είτε λίγο φαγάκι από το μεσημέρι είτε γιαουρτάκι είτε και τα δυο! Τώρα τρώμε κυρίως τραχανά με ανθότυρο.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Πω πω ilonka πέρασε ο καιρός!!! Πότε ήταν που γέννησες και τώρα στερεές τροφές...σήμερα μαζί με το bizeli που έκανε B επιπέδου έχω κολλήσει! Γιατι ΄σαμπως κατάλαβα πότε πε΄ρασε η εγκυμοσύνη μου να μου πεις? :D

 

Το πλάνο για τις τροφές ακούγεται καλό...όσο λιγότερα τυποποιημένα και ζάχαρη τόσο καλύτερα!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει σκέτο ρυζάλευρο στα βιολογικά αλλά μου λένε όλοι ότι είναι πολύ άνοστο και δεν θα το τρώει ο μικρός όμως εγώ θα ήθελα να δοκιμάσω.

Αυτό δεν περιέχει γάλα όπως οι κρέμες του εμπορίου οπότε σκέφτηκα αν το φτιάξω με γάλα αντί για νερό ίσως είναι πιο νόστιμο. Απ'ότι είδα αρκετά κορίτσια το έχουν φτιάξει με μητρικό γάλα. Με ξένο γάλα έχει φτιάξει καμιά;

Link to comment
Share on other sites

Και εμας πλησιάζουν πλέον οι μέρες που ο μικρός θα αρχίσει να τρώει τις πρώτες στερεές τροφές (λέω να αρχίσω τα Χριστούγεννα) και προβληματίζομαι με το θέμα της κρέμας βανίλιας. Απο τη μία δεν θέλω να τρώει το μωρό ζάχαρη (αγορασα μια κρεμα βανίλια νουτριτσια και για τα γουστα μου ειναι πολύ γλυκια), από την άλλη όμως δεν ξέρω αν είμαι διατεθιμένη να κάνω αντλήσεις κάθε μέρα :? . Σκέφτηκα οτι μόλις κλείσει τον 6 θα του αρχίσω τα φρουτα, μετά τον 7 τα λαχανικά + ψωμί, μετα τον 8 κρέας + ζυμαρικά μετά των 9 κρόκο και μετά το χρονο ψάρι, αυγό ολόκληρο. Ετσι θα γλιτώσω και τις γλυκές κρεμες και τις αντλήσεις. Τον θηλασμό σκέφτομαι να τον σταματήσω περίπου στο χρόνο (ετσι λέω τωρα θα δουμε ως τότε).

 

ilonka, κι εγώ τη nutricia του έδωσα γιατί απλά δεν περιέχει ζάχαρη όπως άλλες, αλλά έχει σουκρόζη που μου είπαν πως είναι κάτι ανάλογο, γι' αυτο νευρίασα και ψάχνω να το κάνω μόνη μου!

Το πρόγραμμα φαγητού που σκέφτεσε μου άρεσε και θα το συζητήσω και με την παιδίατρό μας. Όσο για τις καθημερινές αντλήσεις εγώ τις εφαρμόζω εδώ και 2 μήνες γιατί έχω επιστρέψει στη δουλειά (πρέπει να αφήνω γαλατάκι για τον μικρό μου που κάνει 2 γεύματα τις ώρες που λείπω...) και δεν ήθελα να σταματίσω το θηλασμό που σκέφτομαι να τον συνεχίσω όσο πάει!!

Χθες πάντως, αντί για κρεμούλα του έφτιξα 1 μήλο με λίγο νεράκι και το δέχτηκε μιά χαρά, μόνο που δεν τον "έπιασε" και ήπιε και την "τζουρίτσα του" από τη μαμά!! :lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει σκέτο ρυζάλευρο στα βιολογικά αλλά μου λένε όλοι ότι είναι πολύ άνοστο και δεν θα το τρώει ο μικρός όμως εγώ θα ήθελα να δοκιμάσω.

Αυτό δεν περιέχει γάλα όπως οι κρέμες του εμπορίου οπότε σκέφτηκα αν το φτιάξω με γάλα αντί για νερό ίσως είναι πιο νόστιμο. Απ'ότι είδα αρκετά κορίτσια το έχουν φτιάξει με μητρικό γάλα. Με ξένο γάλα έχει φτιάξει καμιά;

 

Εγώ αγόραζα το σκέτο ρυζάλευρο Γιώτης, το οποίο είναι χωρίς ζάχαρη, γάλα κλπ. Απλά προσθετα το γάλα που έπινε (το ΝΑΝ2 έπινε τότε) και γίνονταν σαν κρεμούλα.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω βρει σκέτο ρυζάλευρο στα βιολογικά αλλά μου λένε όλοι ότι είναι πολύ άνοστο και δεν θα το τρώει ο μικρός όμως εγώ θα ήθελα να δοκιμάσω.

Αυτό δεν περιέχει γάλα όπως οι κρέμες του εμπορίου οπότε σκέφτηκα αν το φτιάξω με γάλα αντί για νερό ίσως είναι πιο νόστιμο. Απ'ότι είδα αρκετά κορίτσια το έχουν φτιάξει με μητρικό γάλα. Με ξένο γάλα έχει φτιάξει καμιά;

 

Εγω βρήκα σε βιολογικά, ενα Αλευρο Ρυζιου(λογικά ειναι το Ρυζάλευρο που λετε), ανάθεμα την ώρα που το πήρα :twisted:

Εβαλα και 120γρ.γαλατάκι δικό μου και μολις το δοκιμασα, μου ήρθε να βγάλω τα άντερα μου... :shock:

Το πέταξα ολο και εβαλα του Γιώτης που έχω...Πιο πολύ εκνευρίστηκα που πήγε χαράμι το γάλα μου..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή ξέρω πολλές μανούλες που την έχουν πατήσει έτσι, προσέξτε το εξής:

Ρυζάλευρο/Άλευρο Ρυζιού στα βιολογικά υπάρχει και είναι ακριβώς αυτό: αλεύρι από ρύζι. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να μαγειρευτεί (να βράσει) πριν καταναλωθεί.

Υπάρχει (πάλι στα βιολογικά) ρυζάλευρο στιγμιαίας παρασκευής που είναι επεξεργασμένο ώστε να το ανακατεύεις απλώς με ζεστό νερό ή γάλα και να το δίνεις κρέμα στα μωρά. (Τέτοιο είχαμε πάρει όταν είχε αρχίσει ο Βασίλης κρέμες, γίνεται και με μητρικό γάλα και με ξένο γάλα και παρόλο που δεν περιέχει ζάχαρη και δεν είναι πολύ γλυκό, είναι νόστιμο γιατί είναι γλυκό το γάλα. Υπάρχει και ρυζάλευρο με κινόα και βανίλια, χωρίς γάλα και χωρίς ζάχαρη, πάλι ειδικά για μωρά).

Μην παίρνετε το πρώτο και το ανακατεύετε με γάλα, δεν τρώγεται έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Στέλλα τώρα μπερδεύτηκα. Αυτό που πήρα λέει "παιδική κρέμα από ρύζι" με συστατικά "αλεύρι ολικής αλέσεως από ρύζι" αλλά γράφει "δεν θέλει βράσιμο".

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Στέλλα τώρα μπερδεύτηκα. Αυτό που πήρα λέει "παιδική κρέμα από ρύζι" με συστατικά "αλεύρι ολικής αλέσεως από ρύζι" αλλά γράφει "δεν θέλει βράσιμο".

Αν γράφει δε θέλει βράσιμο και αν οι οδηγίες είναι του στυλ "ανακατέψτε με ζεστό νερό ή γάλα" τότε είναι εντάξει. Αλλά αν το κάνεις με γάλα (είτε δικό σου, είτε ξένο) τότε είναι πιο νόστιμο (γιατί το γάλα είναι γλυκό).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο πακέτο δεν βρήκα κάτι ή δεν κατάλαβα γιατί είναι στα Γερμανικά (μόνο οι οδηγίες παρασκευής είναι στα ελληνικά) αλλά στο site που έχει και αγγλικά λέει ότι τα προϊόντα διατροφής για μωρά παράγονται στην Ελβετία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εμείς θα αρχίσουμε σε λίγο τις κρεμούλες, έχω προμηθευτεί από τώρα κριθάρι και βρώμη που πρώτα τα αλέθεις και μετά τα βράζεις με γάλα ή νερό. Όπως επίσης και καστανό ρύζι. Αλέθεις να γίνει ένα ομοιογενές μίγμα και έπειτα βράζεις. Έχουμε πάρει και βιολογική κρέμα, μόνο που περιέχει γλουτένη και φοβάμαι να το δώσω. Βέβαια υπάρχει και χωρίς γλουτένη αλλά το βιολογικό κατάστημα που τις προμηθεύομαι δεν είχε :cry:

Τώρα η παιδίατρος μας είπε να μη δώσω (τουλάχιστον ακόμα) κριθάρι και βρώμη γιατί τα φοβάται για πιθανές αλλεργίες, δεν υπάρχει και εμπειρία πάνω σε αυτές τις τροφές. Για το ρύζι δεν είχε αντίρρηση, αλλά προτιμά κανονικό ρύζι κι όχι καστανό.

Είμαι λίγο μπερδεμένη :? Τι να κάνω; Σκέφτομαι να του δώσω φρουτάκια, αλλά θα ήθελα να βάλουμε και τα δημητριακά στο διαιτολόγιο.

Επίσης η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω με μήλο και αχλάδι και λίγο πορτοκάλι και όχι μπανάνα που τη θεωρεί επικίνδυνη για αλλεργίες και θέλει να τη βάλουμε γύρω στον 8ο :shock:

Εγώ πάλι δε θέλω να του δώσω πορτοκάλι γιατί αυτό θεωρώ επικίνδυνο....

Μου φαίνεται ολόκληρο βουνό μέχρι να ξεκινήσουμε... Τί κάνουμε :?:

Link to comment
Share on other sites

Marle, έχω την εντύπωση ότι το πορτοκάλι θα είναι πιο επικίνδυνο από την μπανάνα... :roll::roll: Υποτίθεται εσπεριδοειδή πρέπει να τρώνε μετά τον χρόνο!

Το επεξεργασμένο ρύζι ίσως προκαλέσει δυσκοιλιότητα. Γιατί σου είπε όχι στο καστανό?

Επίσης τα φρούτα να τα ξεκινήσεις ένα ένα και όχι όλα μαζί.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ssidi κι εγώ τα ίδια ξέρω και για το πορτοκάλι και σίγουρα τα φρούτα θα τουτα δίνω ένα-ένα ανα τρεις ημέρες. Για το καστανό ρύζι φοβάται πάλι για αλλεργία. :roll:

Link to comment
Share on other sites

και εμάς ο γιατρός μας στην αρχή μας είχε πει μόνο αχλάδι και μήλο. Μπανάνα του δώσαμε κανένα μήνα αργότερα όταν ρωτήσαμε γιατρό στην Ελλάδα και μας είπε ότι μπορούμε να του δώσουμε αν δεν υπάρχει κάποιο ιστορικό στην οικογένεια. Πορτοκάλι του έδωσα πολύ αργότερα, άλλωστε ήταν και εκτός εποχής. Αντί για το χυμό πορτοκαλιού που βάζω τώρα πρόσθετα λίγο νεράκι.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ξεκινήσαμε εδώ και τρις ημέρες μήλο και η μπουμπού το τρώει μια χαρούλα. Αν αργήσω να της δώσω κουταλιά μου φωνάζει!!!!

Η παιδίατρος μας είπε να μην δώσουμε κρέμα για να αποφύγουμε τα συντηριτικά και την ζάχαρη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρε κορίτσια είμαι πολύ μπερδεμένη με όλο το θέμα "στέρεες τροφές". Κατ' αρχήν υπάρχουν τέτοιες διαφορές στις απόψεις/προτάσεις/συμβουλές από γιατρό σε γιατρό που δεν ξέρω τι να πω. Εμείς, λίγες μέρες πριν κλείσουμε τους 6 αρχίσαμε με κρεμούλα! Για 5 μέρες του έδωσα όπως σας είπα Nutricia, αλλά παράλληλα ψαχνόμουνα...

Δοκίμασα να του φτιάξω μόνη μου με καστανό ρύζι και δικό μου γάλα, αλλά μάλλον δεν πέτυχα την αναλογία και βγήκε ζουμί! (Η αλήθεια είναι πως δεν το ξαναπροσπάθησα!)

Βρήκα από κατάστημα με βιολογικά προϊόντα, ρυζάλευρο (στιγμιαίας παρασκευής, όπως ευτυχώς μας είχε πληροφορήσει η Στέλλα) και το πήρα. Όλα ήταν στα γερμανικά, εκτός από ένα αυτοκόλλητο με ελληνικές οδηγίες παρασκευής). Δοκίμασα να το φτιάξω με βρασμένο νεράκι (γιατί ήμουν απροετοίμαστη και δεν είχα βγάλει δικό μου γάλα, λες και το αύριο δεν υπήρχε... με πήρε η βία !! τέλος πάντων), αλλά αυτό το πράγμα δεν τρωγότανε... Άσε που μετά είδα πως εκεί που έλεγε "χωρίς γλουτένη" ήταν κολλημένο ένα αυτοκόλλητο που έκρυβε το "με γλουτένη" και νευρίασα, γιατί δεν ξέρω αν διόρθωσαν τυπογραφικό λάθος ή μας παραμυθιάζουν!!

Τελικά για να μην κάνω καθε μέρα και άλλο πείραμα με το μωρό, αποφάσισα να του δίνω μόνο φρουτόκρεμα, μέχρι να δώ τι θα κάνω (όχι τίποτε άλλο, αλλά μην το τρελάνω και δεν θέλει μετά να τρώει τίποτε!!). Έτσι για 2-3 μέρες του έδωσα μήλο με λίγο νερό, και τώρα έχουμε βάλει και αχλάδι. Η γιατρός μου είπε να του βάλω πια και πορτοκάλι αλλά ακόμη φοβάμαι. Για την ώρα θα αφήσω να περάσουν οι γιορτές μην έχουμε κανένα απρόοπτο με αλλεργία και μάλλον όταν κλείσουμε τον 7ο θα το δοκιμάσω. Επίσης μου είπε πως μπορούμε να ξεκινήσουμε και κρεατοχορτόσουπα αλλά το βρίσκω πολύ νωρίς...

Μάλλον θα λειτουργήσω πάλι από ένστικτο και θα δοκιμάσω να του δώσω το ρυζάλευρο με δικό μου γαλατάκι που ελπίζω να είναι γλυκό και να τρώγεται, αλλιώς σκέφτομαι να του προσθέτω από καμιά κουταλιά στη φρουτόκρεμα! Το φαγάκι πάντως θα το βάλω αργότερα (όπου ας σημειωθεί πως κι εκεί μου έχει πει πως θα προσθέτουμε ρυζάλευρο).

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

xrysalis και μεις μια απο τα ίδια! Κι εγω έχω μπερδευτεί με τα διάφορα που λένε οι γιατροί και είπα να λειτουργήσουμε με το ένστικτο...

Σήμερα ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα, του έδωσε μια κουταλιά μήλο με λίγο νεράκι :)

Και εδώ και πέντε μέρες έχουμε ξεκινήσει και ρυζάλευρο βιολογικό, χωρίς γλουτένη, σκέτο άλευρο ρυζιού. Το βράζω μαζί με νεράκι και αν και έχει γεύση άγευστου ρυζιού, ο Ιάσονας το τρώει! Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βγάλω γάλα, ευτυχώς που το μωράκι μου το τρώει!

Link to comment
Share on other sites

xrysalis, έχουμε πάρει το ίδιο ρυζάλευρο. Επειδή και εγώ είχα και έχω διάφορες απορίες μπήκα στο site της εταρίας για να βρω περισσότερες λεπτομέρειες.

Απίστευτο αυτό που έχουν κάνει με το αυτοκόλλητο. Στο site πάντως λέει ότι δεν περιέχει γλουτένη, "gluten free".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...