Recommended Posts

Γέννησα πριν από ένα μήνα στην Καβάλα στην Ελευθώ και η εμπειρία μου από τη διαμονή μου στην Κλινική ήταν καταπληκτική! Πεντακάθαρα ανακαινισμένα δωμάτια, ευγενέστατο προσωπικό, φοβερό φαγητό (καθαρά σπιτικό) και το ιατρικό team ανεπανάληπτο. Ο αναισθησιολόγος είναι φανταστικός και η ανάρρωσή μου μετεγχειρητικά,χάρη στο γιατρό μου, ήταν απίστευτα γρήγορη-έκανα καισαρική.

Είχα ακούσει καλά λόγια, αλλά δεν περίμενα σε μία επαρχιακή πόλη (γιατί κατάγομαι από Αθήνα) να υπάρχει μία Κλινική με τέτοιες προδιαγραφές που δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα τις Κλινικές της Αθήνας (που είναι απρόσωπες και τις πληρώνεις και χρυσές).

Για την Λητώ δεν έχω προσωπική άποψη, φίλη μου πάντως που γέννησε πρόσφατα εκεί, είπε ότι θυμίζει Κλινικές δεκαετίας του '80. Δεν έμεινε καθόλου ευχαριστημένη.

Διαφημίσεις

Η Ελευθω δεν εχει σιγουρα θερμοκοιτιδες και το νοσοκομειο,επειδη ρωτησα,εχει καποιες θερμοκοιτιδες αλλα για προσωρινη βοηθεια στα βρεφη.

Αυτό δεν ισχύει. Το μωράκι μου για μία μέρα το έβαλαν στην Ελευθώ στη θερμοκοιτίδα (έχει δύο απ'ό,τι είδα) και την επομένη μεταφέρθηκε με ειδική φορητή θερμοκοιτίδα στο Νοσοκομείο. Τι ανακρίβειες κυκλοφορούν!

Αυτό δεν ισχύει. Το μωράκι μου για μία μέρα το έβαλαν στην Ελευθώ στη θερμοκοιτίδα (έχει δύο απ'ό,τι είδα) και την επομένη μεταφέρθηκε με ειδική φορητή θερμοκοιτίδα στο Νοσοκομείο. Τι ανακρίβειες κυκλοφορούν!

Ακριβώς...Έχει δυο η Ελευθώ, απλά δεν είναι για πολύ παραμονή...Αλλά για άμεση αντιμετώπιση κάποιου συμβάντος και μετά μεταφέρετε στο Νοσοκομείο το βρέφος...Κι εγώ στην Ελευθώ γέννησα...μόνο που δε χρειάστηκε θερμοκοιτίδα η μπέμπα...Απλά είχα ρωτήσει και είχα μάθει πριν γεννήσω, για κάθε ενδεχόμενο...

EukOp3.png 

Α...Επίσης, το νέο νοσοκομείο, έχει σίγουρα τμήμα νεογνών με θερμοκοιτίδες, απλά φίλη μου που γέννησε εκεί το μωρό πρόωρα, έμεινε στο νοσοκομείο και μετά έφυγε για Ιπποκράτειο-ήταν πολύ προωράκι και κρίθηκε κρίσιμη η κατάσταση του...Γενικά εδώ στην Καβάλα, είναι να μην σου τύχει...'Η Ιπποκράτειο φεύγει το μωρό ή Αλεξανδρούπολη...Δεν υπάρχει και το εξειδικευμένο προσωπικό...

EukOp3.png 

Ελπίδα10 είσαι πολύ τυχερή... και εγώ εκεί γέννησα πρίν 5 μήνες κ θα το πληρώνουμε οικογενειακώς για μια ζωή... Εμείς μεταφερθήκαμε με τα χέρια μέχρι την είσοδο της κλινικής όπου περίμενε το ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ με τη θερμοκοιτίδα στο νοσοκομείο και απο εκεί στο Ιπποκράτειο... Δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη με τη κλινική σε κανένα τομέα, ίσως μόνο ο αναισθησιολόγος, όλα τα άλλα απλά μια βιτρίνα. Άν όλα πάνε καλά με το μικρό μου και αποφασίσω για 2ο παιδί το μόνο σίγουρο είναι οτι θα πάω σε νοσοκομείο..

Στο νοσοκομείο Καβάλας δεν πέρνουν εύκολα την ευθύνη για τα νεογνά γιατί δεν υπάρχει η υποδομή.. Συμφωνώ πάντως με τη babystar ...μην σου τύχει...

EwCip3.png

καλημερα κοριτσια

μολις επικοινωνησα τηλεφωνικα με την κλινικη Ελευθω για να μαθω πληροφοριες.

Εμεινα ευχαριστημενη απο αυτα που μου ειπαν στο τηλεφωνο. Αυτο που με απασχολει περισσοτερο απο οτιδηποτε άλλο ειναι το θεμα του θηλασμου. Με διαβεβαίωσαν οτι απο την γεννηση του παιδιου οι μαιες σου δειχνουν τι να κανεις κ ειναι διπλα σου για οσο χρειαστει. Μαλιστα μου ειπαν να ειμαι υπομονετικη κ θα τα καταφερω!

μου εδωσαν τιμες κ πιστευω οτι ειμαι καλυμενη - ανεβηκα λιγο ψυχολογικα γιατι ημουν μεσα στην αμφιβολια.

Βεβαια εχω την αδερφη μου κ 2 φιλες μου που γεννησαν εκει κ ακαμια δεν εχει παραπονο.

OZDdp3.png

Σας παρακαλω για τις εμπειριες Σας!Για ολα...,γεννα,episitomia,δοματια,ποτε θα μου δοσουν το μωρο μετα τιν γεννα...Γιατροι,μαιες κτλ.Ευχαριστω!

Είχα ανοίξει κι εγώ παρόμοιο θέμα, αλλά απαντήσεις πολλές δεν πήρα...

Λοιπόν...Προσωπική εμπειρία δεν έχω...Έχω επισκεφτεί φίλη εκεί και τα δωμάτια είναι σούπερ...4κλινα ως επί το πλείστον (έχει ελάχιστα 2κλινα), αλλά πολύ άνετα, πολύ καθαρά, ευρύχωρα ανάμεσα στα κρεβάτια και ωραίο μπάνιο.

Το μωρό σου το δίνουν αμέσως μετά τη γέννα (σε φυσιολογικό τοκετό) και αφού το εξετάσουν φυσικά. Το αναλαμβάνεις εσύ και το έχεις μέρα νύχτα. Το πρωί το παίρνουν και το κάνουν μπάνιο και στιο φέρνουν πίσω. Προωθούν το θηλασμό-έρχεται μαία και σε ενημερώνει, αλλά από την άλλη, σου έχουν τσάι και γάλα για να δώσεις αν θέλεις...

Αν κάνεις καισαρική θα κάνεις ραχιαία και 24 ώρες θα είσαι ξάπλα που σημαίνει το μωρό μάλλον δε θα το θηλάσεις και δε θα μπορείς να το πάρεις αγκαλιά. Μπορείς όμως να ζητήσεις επισκληρίδιο για την καισαρική.

Αναλόγως το γιατρό που έχεις γίνεται επισιοτομή. Όσες φίλες μου γέννησαν εκεί, τους έκαναν επισιοτομή κανονικά.

Α...Δεν ξέρω αν το σκέφτεσαι, αλλά απαγορεύεται να έχεις συνοδό, ακόμα και στις ωδίνες-για μένα αυτό ήταν πολύ αρνητικό, γιατί θέλω τον άντρα μου δίπλα μου, όπως και στην πρώτη γέννα...

Επίσης, ο άντρας συνοδός τη νύχτα επίσης απαγορεύεται, οπότε αν θέλεις το βράδυ βοήθεια (πιστεύω περισσότερο σε καισαρική), θα πρέπει να μείνει μαζί σου καμιά μαμά ή αδερφή...

Επισκεπτήριο αυστηρό 5-7μμ καθημερινές και την Κυριακή και πρωί, νομίζω 11-13.

Έχεις κάποιο γιατρό υπόψη ή όχι?Αν έχεις, μπορείς να τον έχεις και στη γέννα, με το αζημίωτο.

Για ό,τι άλλο, πες μου...Το έχω ψάξει πολύ γιατί το σκεφτόμουν, αλλά τελικά κατέληξα στην κλινική (που εκεί γέννησα και το πρώτο μου και το ξέρω, όπως και το γιατρό μου) μετά από τις άσχημες εμπειρίες με δυο διαφορετικούς γιατρούς και την αντιμετώπιση τους...

EukOp3.png 

καλημερα κοριτσια

μολις επικοινωνησα τηλεφωνικα με την κλινικη Ελευθω για να μαθω πληροφοριες.

Εμεινα ευχαριστημενη απο αυτα που μου ειπαν στο τηλεφωνο. Αυτο που με απασχολει περισσοτερο απο οτιδηποτε άλλο ειναι το θεμα του θηλασμου. Με διαβεβαίωσαν οτι απο την γεννηση του παιδιου οι μαιες σου δειχνουν τι να κανεις κ ειναι διπλα σου για οσο χρειαστει. Μαλιστα μου ειπαν να ειμαι υπομονετικη κ θα τα καταφερω!

μου εδωσαν τιμες κ πιστευω οτι ειμαι καλυμενη - ανεβηκα λιγο ψυχολογικα γιατι ημουν μεσα στην αμφιβολια.

Βεβαια εχω την αδερφη μου κ 2 φιλες μου που γεννησαν εκει κ ακαμια δεν εχει παραπονο.

Αν επιμείνεις εσύ για το θηλασμό και το ζητήσεις, θα σε βοηθήσουν πολύ. Εμένα ήρθαν όσες φορές τις φώναξα και μάλιστα ποτέ δε θα ξεχάσω την πρώτη στιγμή που αντίκρυσα την μπέμπα μου (στο δωμάτιο εννοώ γιατί η πρώτη φορά ήταν στο δωμάτιο τοκετού) καθαρή και στην κουβερτούλα της, στην αγκαλιά της μαίας και η μαία να μου λέει "στην έφερα...Είσαι έτοιμη να θηλάσεις?" της λέω "με τι γάλα" και μου τα έδειξέ όλα!Και όσες φορές τις φώναξα, ήρθαν με το χαμόγελο και ήταν δίπλα μου...

Εγώ επίσης επέμεινα και είχα το μωρό μέρα νύχτα δίπλα μου, όποτε είχα πολύ κόσμο στο δωμάτιο την πήγαινα κάτω και όλα καλά...

Με το καλό να γεννήσεις!

EukOp3.png 

Διαφημίσεις

Se evxaristw poli gia tin apantisi sou:pSkeftome na genniso sto nosokomeio,kati pragmata ematha...,pou den boris na exis ton andra sou mazi..me eknevrizi poli!!!!1.genna den ekana stin Ellada,(emis exume nosokomeia opos edo ine i klinikes.).,gia afto exo megalo anxos.:confused:.Ala pali den thelw na pao stin kliniki...Mipos gnorizis poso peripou perni giatros sou an tha se ksegennisi?(sto nosokomeio)

Είχα ανοίξει κι εγώ παρόμοιο θέμα, αλλά απαντήσεις πολλές δεν πήρα...

Λοιπόν...Προσωπική εμπειρία δεν έχω...Έχω επισκεφτεί φίλη εκεί και τα δωμάτια είναι σούπερ...4κλινα ως επί το πλείστον (έχει ελάχιστα 2κλινα), αλλά πολύ άνετα, πολύ καθαρά, ευρύχωρα ανάμεσα στα κρεβάτια και ωραίο μπάνιο.

Το μωρό σου το δίνουν αμέσως μετά τη γέννα (σε φυσιολογικό τοκετό) και αφού το εξετάσουν φυσικά. Το αναλαμβάνεις εσύ και το έχεις μέρα νύχτα. Το πρωί το παίρνουν και το κάνουν μπάνιο και στιο φέρνουν πίσω. Προωθούν το θηλασμό-έρχεται μαία και σε ενημερώνει, αλλά από την άλλη, σου έχουν τσάι και γάλα για να δώσεις αν θέλεις...

Αν κάνεις καισαρική θα κάνεις ραχιαία και 24 ώρες θα είσαι ξάπλα που σημαίνει το μωρό μάλλον δε θα το θηλάσεις και δε θα μπορείς να το πάρεις αγκαλιά. Μπορείς όμως να ζητήσεις επισκληρίδιο για την καισαρική.

Αναλόγως το γιατρό που έχεις γίνεται επισιοτομή. Όσες φίλες μου γέννησαν εκεί, τους έκαναν επισιοτομή κανονικά.

Α...Δεν ξέρω αν το σκέφτεσαι, αλλά απαγορεύεται να έχεις συνοδό, ακόμα και στις ωδίνες-για μένα αυτό ήταν πολύ αρνητικό, γιατί θέλω τον άντρα μου δίπλα μου, όπως και στην πρώτη γέννα...

Επίσης, ο άντρας συνοδός τη νύχτα επίσης απαγορεύεται, οπότε αν θέλεις το βράδυ βοήθεια (πιστεύω περισσότερο σε καισαρική), θα πρέπει να μείνει μαζί σου καμιά μαμά ή αδερφή...

Επισκεπτήριο αυστηρό 5-7μμ καθημερινές και την Κυριακή και πρωί, νομίζω 11-13.

Έχεις κάποιο γιατρό υπόψη ή όχι?Αν έχεις, μπορείς να τον έχεις και στη γέννα, με το αζημίωτο.

Για ό,τι άλλο, πες μου...Το έχω ψάξει πολύ γιατί το σκεφτόμουν, αλλά τελικά κατέληξα στην κλινική (που εκεί γέννησα και το πρώτο μου και το ξέρω, όπως και το γιατρό μου) μετά από τις άσχημες εμπειρίες με δυο διαφορετικούς γιατρούς και την αντιμετώπιση τους...

Θα μπορούσες να μου στείλεις σε μήνυμα τα ονόματα αυτών των δύο γιατρών;

Se evxaristw poli gia tin apantisi sou:pSkeftome na genniso sto nosokomeio,kati pragmata ematha...,pou den boris na exis ton andra sou mazi..me eknevrizi poli!!!!1.genna den ekana stin Ellada,(emis exume nosokomeia opos edo ine i klinikes.).,gia afto exo megalo anxos.:confused:.Ala pali den thelw na pao stin kliniki...Mipos gnorizis poso peripou perni giatros sou an tha se ksegennisi?(sto nosokomeio)

Ο "γιατρός σου" σημαίνει ότι πας σε αυτόν μόνο στα ραντεβού και κανονίζεις με κάποιον τρόπο να είναι εκεί όταν θα γεννάς και να μη γεννήσεις με τον εφημερεύον. Το ποσό δεν είναι σταθερό και κανονικά δε θα έπρεπε να πληρώνονται, αλλά όσες φίλες μου γέννησαν εκεί δίναν ένα "δώρο" της τάξης 300-500 ευρώ. Όσο θες εσύ. Σε αυτά βάλε το "δώρο" της μαίας και γενικά σε όποιον άλλο θέλεις...

Πού μένεις αν επιτρέπεται?

EukOp3.png 

Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗ ΓΕΡΕΝΤΕ ΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ? ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΑ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗ?

ioTmp2.png

Babystar σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια..μηπως γνωριζεις κ γυναικολογους του νοσοκομειου?ή εχεις ακουστα για καποιον?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗ ΓΕΡΕΝΤΕ ΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ? ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΑ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗ?

παω εγω εκει!!!!ειναι παρα πολυ καλη,χρονια στην γερμανια ηταν..

ναι εχει δικια της κλινικη.(βασικα του πεθερου) και δουλεβει και στο ιατριο της και στην κλινικη.:wink:

babystar σου έστειλα pm μήπως μπορείς να μου απαντήσεις?

Αυτό τώρα το είδα!Δεν είδα κανένα πμ από σένα κοριτσάκι!Συγγνώμη, αλλά δεν έχω κάποιο μήνυμα σου στα εισερχόμενα μου...

EukOp3.png 

καλησπερα ειμαι καινουρια στο forum! μηπως μπορει καποια που εχει γεννησει στο νοσοκολειο καβαλας να μου πει το ονομα από κανένα καλό γιατρο;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα