Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τοκετος στην Καβαλα


Recommended Posts

Πάρα πολύ ωραία babystar.. μου φτιάχνεις τη διάθεση.. Αλήθεια, πόσο περίπου κοστίζει η όλη διαδικασία (φυσιολογικός ή καισαρική); Έτσι για να έχω μια τάξη μεγέθους... Απ' ότι καταλαβαίνω είσαι ευχαριστημένη από τη συγκεκριμένη κλινική ε; Από το προσωπικό; Τον χώρο χειρουργείου; Είσαι από Καβάλα και επέλεξες αυτή την κλινική ή λόγω του γιατρού σου; Όπως καταλαβαίνεις έχω διάφορες απορίες... sorry αν σε ζαλίζω.. σ' ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια σου :wink:!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έκανα φυσιολογικό τοκετό και μαζί με αναισθησιολόγο (για επισκληρίδιο), έξοδα γιατρού, μαίας, παιδιάτρου, όλα μαζί μου βγήκαν 2500. Αλλά εκίνη την ώρα ούτε που τα σκέφτεσαι!Είναι τέτοια η χαρά!Είμαι ευχαριστημένη, ναι, κυρίως από τις μαίες. Κοίταξε...Στην Καβάλα είναι δυο οι κλινικές όλες κι όλες. Ελευθώ και Λητώ. Ο γιατρός μου, πάει και στις δυο και επίσης πάει και σε μια στη Θεσσαλονίκη. Τη Θεσσαλονίκη δεν την επέλεξα λόγω απόστασης...Από τις δυο κλινικές λοιπόν, μου είπε ότι η άλλη (η Λητώ) βγαίνει λίγο πολλά και επειδή είχα πάει ως επισκέπτρια στην Λητώ, δεν μου είχε αρέσει καθόλου, οπότε επέλεξα την Ελευθώ.Επίσης... Στο χειρουργείο, την ώρα του τοκετού, ήμουν μόνη, εγώ, ο άντρας μου, δυο μαίες, ο αναισθησιολόγος, ο γιατρός μου και η παιδίατρος. Κανείς άλλος. Δεν γεννούσε καμία άλλη κοπέλα εκείνη τη μέρα και ώρα (ήμουν πολύ τυχερή).Κατά τα άλλα ποτέ δεν έχω ξαναπάει σε χειρουργείο και έτσι δεν ξέρω. Όλα μου φαίνονταν ειδυλλιακά εκείνη την ώρα...Για τις μαίες δεν έχω λόγια. Όλες, μα όλες ήταν άψογες. Με το θηλασμό με βοήθησαν απίστευτα και γενικά όλες ήταν πολύ ευγενικές, να σε βοηθήσουν στα πάντα, να σε ακούσουν...Δε με ζαλίζεις καθόλου, ότι θες ρώτα!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν τα σκέφτεσαι τα λεφτά.. απλά για να έχω μια ιδέα πιο πολύ ρώτησα.. Ήσουν όντως πολύ τυχερή.. μπράβο.. αλήθεια πότε γέννησες; Να σου ζήσει κιόλας και σας εύχομαι πραγματικά ότι επιθυμείτε! Είσαι πολύ κατατοπιστική και το χαίρομαι! Υπάρχει κάτι το οποίο με συμβουλεύεις να προσέξω; Ή να το αναφέρω εξ' αρχής; Ειλικρινά σ' ευχαριστώ πάντως για τη βοήθειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Και γω ρωτούσα για τα λεφτά πριν γεννήσω και η αλήθεια είναι ότι τα σκεφτόμουν, γιατί ήθελα να κάνω και βλαστοκύτταρα, απλά κατέληξα εκείνη την ώρα πραγματικά να μην τα σκέφτομαι καθόλου...

 

Ξέχασα να σου πω για τον αναισθησιολόγο. Φίλη που γέννησε δυο παιδιά, ένα σε κάθε κλινική της Καβάλας, μου είπε αυτό που διαπίστωσα κι εγώ. Ο αναισθησιολόγος της Ελευθούς (δεν ξέρω αν μπορώ να πω το όνομα δημόσια, αν θες στο στέλνω σε πμ) είναι κορυφή. Και δεν συγκρίνεται με τον αναισθησιολόγο της άλλης κλινικής. Αυτό τουλάχιστον είπε η φίλη μου. Ο άνθρωπος είναι χρόνια πάρα πολλά σε αυτή τη συγκεκριμένη θέση στην κλινική και αν σκέφτεσαι για επισκληρίδιο, μη φοβάσαι καθόλου. Πολύ καλός, όχι μόνο σαν επιστήμονας, αλλά και σαν άνθρωπος.

 

Γέννησα Δεκέμβριο του 2008, τότε μόνο τα πάνω ήταν ανακαινισμένα, μετά από περίπου 8-9 μήνες που πήγα ως επισκέπτρια είχαν ανακαινίσει και τα κάτω δωμάτια.

 

Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι ότι αν θες να θηλάσεις, να το πεις στα κορίτσια και να ζητήσεις το μωρό στο δωμάτιο. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι δεσμευτικό και αν δεις ότι δεν τα βγάζεις πέρα ή δεν μπορείς το βράδυ να κοιμηθείς-άσε που δεν θα θες!-μπορείς ανά πάσα στιγμής να τους ζητήσεις να το πάρουν. Αν δεν θες να έχεις το μωρό στο δωμάτιο σου, ίσως είναι καλύτερα να είσαι κάτω, που είναι και τα μωράκια, για να έχεις πιο εύκολη πρόσβαση.

 

Επίσης να μην αγχωθείς καθόλου, ειδικά αν δε θες να κάνεις επισκληρίδιο, αν τύχεις την Ανθούλα θα σου δείξει αναπνοές και τα πάντα και θα γεννήσεις μια χαρά!Τα κορίτσια είναι πολύ τρυφερά και σε βοηθάνε πολύ,μιλάνε γλυκά, σου δίνουν κουράγιο, αχολούνται και σε υπολογίζουν ως Άνθρωπο. Μην στενοχωριέσαι για τίποτα.

 

Α, η τιμή που σου είπα ειναι για μονόκλινο, αν θες με άλλες κοπέλες, είναι πιο φτηνό, αλλά αν έχεις να διαθέσεις 150-200 (τόση είναι περίπου η διαφορά) παραπάνω, αξίζει το μονόκλινο, ασυζητητί!

 

Μην το σκέφτεσαι, χαρά μου να σε βοηθήσω σε ότι μπορώ!Ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές και εσύ με το καλό!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ κι εγώ για τις ευχές!

 

Εννοείται ότι αξίζει το μονόκλινο.. έχεις την ησυχία σου.. το συζητάς; Και αφού μπορείς και ν' αλλάξεις την απόφασή σου για το μωρό (που δεν το νομίζω) είναι ότι καλύτερο!

 

Θα ήθελα αν δεν σου κάνει κόπο να μου πεις το όνομα του αναισθησιολόγου γιατί φυσικά και σκέφτομαι την επισκληρίδιο.. θα ήθελα να την απολαύσω την γέννα και όχι να μην θέλω να θυμάμαι την διαδικασία, παρά μόνο το αποτέλεσμα.. ποια είναι η άποψη σου; Μιας και το πέρασες και ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ήθελα να την απολαύσω την γέννα και όχι να μην θέλω να θυμάμαι την διαδικασία, παρά μόνο το αποτέλεσμα..

Ακριβώς αυτό!

 

Εγώ έλεγα δεν θα κάνω, ήθελα να το νιώσω όλο...Τελικά το ένιωσα μέχρι ένα σημείο, μετά αποφάσισα ότ θέλω επισκληρίδιο και έτσι απλά θυμάμαι όλο τον τοκετό σαν μια μαγική στιγμή..αν και γέννησα πολύ γρήγορα, σε 2-2 1/2 ώρες μέσα όλα είχαν τελειώσει, από την ώρα που με πιάσαν οι πόνοι....

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια; Μπράβο! Είσαι από τις λίγες που στο πρώτο τα καταφέρνουν τόσο γρήγορα.. Κάπως έτσι το σκέφτομαι που λες για την επισκληρίδιο.. βέβαια ακόμη έχω καιρό.. αλλά τα πέρασες και ξέρεις... θέλεις να τα μάθεις όλα από νωρίς!

Επειδή από αύριο έχω άδεια.. και δεν ξέρω αν θα μπορεσω να ξαναμπώ μέχρι το νέο έτος.. εύχομαι σε όλους καλές γιορτές.. σε εσάς που έχετε κοντά σας τα παιδάκια σας να τα δείτε όπως ακριβώς επιθυμείτε.. και σε εμάς που τα αναμένουμε.. όλα να πάνε καλά το νέο έτος!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γιε ασς κοριτσια.ξερετε να μου πειτε για τον εξωπλισμο της κλινικης ελευθερω.δλδ εχουνε θερμοκοιτιδα και γενικα αν συμβει κατι στην γεννα μπορουν να ανταπεξελθουν η σε πανε στο νοσοκομειο.και το νοσοκομειο της καβαλας πως ειναι σε αυτο το θεμα?ευχαριστω.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

για τον εξωπλισμο της κλινικης ελευθερω.δλδ εχουνε θερμοκοιτιδα
Θερμοκοιτίδα δεν υπάρχει. Σε στέλνουν νοσοκομείο ότι συμβεί και σένα και το μωρό. Έχω ακούσει για αιμορργία που έτυχε σε κοπέλα και αναγκάστηκαν και τρέχαν να βρουν φιάλες αίμα από το νοσοκομείο. Τα ίδια ισχύουν και για την άλλη κλινικη της Καβάλας.

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Α, μόλις το θυμήθηκα. Ανοίγει το νέο νοσοκομείο στης Καβάλας σύντομα, και τα δυο νοσοκομείο θα εξυπηρετούνται από εκεί. Εσύ πότε με το καλό γεννάς?Μπορώ να μάθω από φίλη μαία στο νοσοκομείο αν έχει θερμοκοιτίδες το νοσοκομείο το καινούργιο-δεν μπορεί, θα έχει!!!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, μόλις το θυμήθηκα. Ανοίγει το νέο νοσοκομείο στης Καβάλας σύντομα, και τα δυο νοσοκομείο θα εξυπηρετούνται από εκεί. Εσύ πότε με το καλό γεννάς?Μπορώ να μάθω από φίλη μαία στο νοσοκομείο αν έχει θερμοκοιτίδες το νοσοκομείο το καινούργιο-δεν μπορεί, θα έχει!!!!!

σευχαριστω πολυ αλλα εχω καιρο ακομα.ειμαι μωλις 6 εβδομαδων αλλα ειμαι απο εξωσωματικη κιε χω ενα φοβο παραπανω.να πανε ολλα καλα και θα το ψαξω μεχρι τοτε ελπιζωντας να μην υπαρχει προβλημα.να εισαι καλα.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σε αυτη την εγκυμοσυνη μου εχουμε φοβο για προωρο τοκετο,οποτε ο γιατρος μου μου εχει πει οτι πριν τις 32 εβδομαδες η γεννα δεν μπορει να γινει εδω στην Καβαλα και πρεπει να παω Θεσ/νικη για το καλο του μωρου.Στην Καβαλα δεν παρεχεται δυνατοτητα για αυξημενη φροντιδα σε νεογνα.Η Ελευθω δεν εχει σιγουρα θερμοκοιτιδες και το νοσοκομειο,επειδη ρωτησα,εχει καποιες θερμοκοιτιδες αλλα για προσωρινη βοηθεια στα βρεφη.Αν ειναι κατι σοβαρο φευγει το μωρο Θεσ/νικη απο οτι μου ειπαν.Τωρα στο καινουριο νοσοκομειο, δεν ξερω τι γινεται....

 

Επισης ηθελα να πω, επειδη νοσηλευτηκα τωρα λογω συσπασεων για μια βδομαδα στην Ελευθω, οτι αλλαξα πολυ τη γνωμη που ειχα απο την πρωτη μου γεννα.Πολυ μεγαλη η αλλαγη με την ανακαινιση, ειναι σαν να εισαι σε ξενοδοχειο και οι κοπελες παρα πολυ εξυπηρετικες,γλυκητατες και εδειχναν πραγματικα ενδιαφερον,το ιδιο και ο αναισθησιολογος.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεία σας, αν και το πέιρα χαμπάρι αργά το θέμα.. Θα γεννήσω και εγώ φέτος το καλοκαίρι στην Ελευθώ και απο οτι με έχει ενημερώσει ο γιατρός μου αν και το δωμάτιο μου θα είναι δίκλινο θα το έχω μόνη μου μιας και απο το πρόγραμμα δεν θα είμαστε αρκετές!! Τά εξοδα συνολικά με το γιατρό και την κλινική θα είναι 2100 με επισκληρίδιο και περίπου στα 2800-3000 για καισαρικη!! Όσο για το φαγητό δεν με απασχολεί και πολύ γιατί είναι η Λωξάνδρα κοντά αλλά από οτι έχω μάθει μετά την ανακαίνηση όλα είναι σε αρκετά καλά επίπεδα οπότε όλα χαλαρά!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

μιας και απο το πρόγραμμα δεν θα είμαστε αρκετές!!

Αυτό δεν το καταλαβαίνω...Και αν τύχει να γεννήσει άλλη κοπέλα, με άλλο γιατρό?Άλλωστε όλοι οι γιατροί της Καβάλας (εκτός κάποιων γνωστών-ονόματα δε λέμε) γεννάνε στην Ελευθώ...Οπότε ο γιατρός σου πώς ξέρει το πρόγραμμα???Χμ...

 

Όσο για το φαγητό, ακόμα και πριν την πλήρη ανακαίνιση (εγώ γέννησα όταν είχε ανακαινιστεί μόνο ο πάνω όροφος) ήταν σούπερ, τύφλα ναχει η Λωξανδρα, που ομολογουμένως είναι καταπληκτική!χεχε!

 

Εμείς μείναμε σε μονόκλινο και είχαμε ελάχιστη διαφορά στα λεφτά...Και φυσικά έμεινε και ο σύζυγος μαζί μου, όλα τα βράδια που μείναμε εκεί, κοιμόταν στο ανακλινόμενο καναπεδάκι!χιχι...

 

Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαρηστώ.. :D

Απλά οι περισσότεροι μετά απο ενα σημείο της εγκυμοσύνης και μέτα δίνουν τις πιθανές ημερομηνίες στην κλινική οπότε γνωρίζει πάνω κάτω τι κόσμο θα έχει το διάστημα αυτό.. Λπετομέρειες παραπάνω δεν ξέρω!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Απλά οι περισσότεροι μετά απο ενα σημείο της εγκυμοσύνης και μέτα δίνουν τις πιθανές ημερομηνίες στην κλινική οπότε γνωρίζει πάνω κάτω τι κόσμο θα έχει το διάστημα αυτό..

Αυτό δεν το έχω ξανακούσει και έτσι δεν ξέρω αν ισχύει...Ο δικός μου (γυαναικολόγος) θυμάμαι ότι είχε τηλεφωνήσει στην κλινική τις μερες που ήταν να γεννήσω και του είχαν πει τι δωμάτια άδεια έχουν...Τέλος πάντων....Λίγη σημασία έχει έτσι κι αλλιώς αυτό...Εγώ θα σου έλεγα ότι αν δεν έχει κόσμο, είναι καλύτερα, όντως, όχι όμως για το δωμάτιο, αλλά γιατί θα γεννάς μόνη σου στο χειρουργείο και οι μαίες θα ασχολούνται μόνο μαζί σου...Έτσι ήμουν εγώ, ενώ πολλές κοπέλες που ξέρω γεννούσαν με άλλη μια τουλάχιστον κοπέλα στο δωμάτιο...Εμένα πολύ μου άρεσε όμως που είχα την ησυχία μου και κανένα άλλο...χιχι!

 

Με το καλό, όλα να πάνε καλά και εύχομαι να τύχεις την Ανθή την ώρα του τοκετού!Είναι απίθανη!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Γεία σας, αν και το πέιρα χαμπάρι αργά το θέμα.. Θα γεννήσω και εγώ φέτος το καλοκαίρι στην Ελευθώ και απο οτι με έχει ενημερώσει ο γιατρός μου αν και το δωμάτιο μου θα είναι δίκλινο θα το έχω μόνη μου μιας και απο το πρόγραμμα δεν θα είμαστε αρκετές!! Τά εξοδα συνολικά με το γιατρό και την κλινική θα είναι 2100 με επισκληρίδιο και περίπου στα 2800-3000 για καισαρικη!! Όσο για το φαγητό δεν με απασχολεί και πολύ γιατί είναι η Λωξάνδρα κοντά αλλά από οτι έχω μάθει μετά την ανακαίνηση όλα είναι σε αρκετά καλά επίπεδα οπότε όλα χαλαρά!!

 

κι εγώ θα γεννήσω στην Ελευθώ λες να είμαστε σε διπλανά δωμάτια??

τι ΠΗΤ έχεις?

dev250pr___.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα, ειμαι καινούργια στο foroum και νομίζω ότι έχω πολλές πολλές απορίες που θά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας!!έχω κάνει αρκετές σπερματεγχύσεις και τώρα θα κάνω την πρώτη μου εξωσωματική.Υπάρχει καμία που να έκανε εξωσωματική στον Άρη?Έχει επιτυχία?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, ειμαι καινούργια στο foroum και νομίζω ότι έχω πολλές πολλές απορίες που θά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας!!έχω κάνει αρκετές σπερματεγχύσεις και τώρα θα κάνω την πρώτη μου εξωσωματική.Υπάρχει καμία που να έκανε εξωσωματική στον Άρη?Έχει επιτυχία?

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα ότι ο Άρης κάνει εξωσωματική...

 

Καλή επιτυχία και όλα να πάνε καλά εύχομαι!!Μακάρι το φόρουμ να σου φέρει γούρι...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

:-DΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΟΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΜΟΟΟΟΝΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΟΓΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΑΙΑ ΑΠΟ ΔΩ ΠΗΓΑΜ ΤΟΝ ΕΙΔΑΜΕ, ΜΙΛΗΣΑΜΕ, ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΑΝ ΤΥΠΟΣ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ, ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΚΛΠ. ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΤΗΣ 30-10-2009 ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΗΤΑΝ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ 25-07 ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ.:roll:

ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.... ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΔΟΣΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ, ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΥΤΟ.!!!!

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΡΩΤΑ ΜΕ... ΦΙΛΙΑ:lol:

Ενας ευτυχισμένος γάμος είναι η ένωση δυο ανθρώπων που ειναι καλοί στο να συγχωρούν...:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Έχει γεννήσει καμία εκεί?Εντυπώσεις?

 

Θα ήθελα να μου πει κάποια κοπέλα την εμπειρία της...

 

Ευχαριστώ..

 

 

τωρα θυμηθηκα οτι μια γνωστή μου γεννησε στο καινουριο νοσοκομείο φετος το καλοκαιρι.Ξεκινησε φυσιολογικά, και τελικά έκανε καισαρική.Θα την ρωτήσω σήμερα το απογευμα και θα σου πω.Τι ακριβώς όμως θελεις να μάθεις??

Link to comment
Share on other sites

τωρα θυμηθηκα οτι μια γνωστή μου γεννησε στο καινουριο νοσοκομείο φετος το καλοκαιρι.Ξεκινησε φυσιολογικά, και τελικά έκανε καισαρική.Θα την ρωτήσω σήμερα το απογευμα και θα σου πω.Τι ακριβώς όμως θελεις να μάθεις??

 

Μάθε εσύ και πες μου...Με κάθε λεπτομέρεια παρακαλώ...Γιατρούς, μαίες, πώς είναι τα δωμάτια, πόσες μέρες μένεις μέσα...

 

Καμία κοπέλα δεν είχε εμπειρία από το καινούργιο μας νοσοκομείο?Καλά, είναι πολύ "φρέσκο", όντως!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...