Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νομίζω ότι δεν θα τα καταφέρω-δεν αντέχω άλλο!


Recommended Posts

Σας απασχολώ και πάλι αλλά νιώιω να καταρρέω..ίσα που μπορώ να σταθώ στα πόδια μου..καθόλη τη διάρκεια της ημέρας ο μικρός μου είναι κολλημένος πάνω μου, κοιμάται κανένα τέταρτο και ξυπνάει γκρινιάζοντας και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να του δίνω το στήθος μου..και φτου από την αρχή..το βράδυ κοιμάται 2 2μισάωρα και αυτό είναι..και εγώ έχω την εξης απόρία..δεν μπορώ να κάνω τίποτα, το μεγάλο μου παιδάκι ούτε που μπορώ να το δω καθόλου..είναι 2 ετών και νιώθει εντελώς παραμελημένο..πόσο θα συνεχιστεί αυτό?ο μικούλης είναι 27 ημερών τώρα..με τον άντρα μου δεν προλαβαίνουμε να πούμε κουβέντα..σκέφτομαι ότι και μετά τις 40 ημέρες πώς ιθα μπο΄ρώ να έχω φυσιολογική ζωή, να βγώ στο σούπερ μάρκετ το πιο απλό!! τη μικρή μου δεν τη θήλασα, δεν τα ακτάφερα,, ιστορία ολόκληρη..αλλά τουλάχιστον τώρα που το σκέφτομαι είχα μια νορμάλ ζωή..έχω απογητευτεί..σκέφτομαι ότι έχω τη μικρή μου δεν μπορώ ούτε να την παίξω καθόλου, και ότι εγώ σανάνθρωπος πώς θα μπορέσω να ορθοποδήσω>?? βοηθήστε με σας παρακαλώ..δεν αντέχω άλλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαράκι μου γλυκό, φοβάμαι πως επί της ουσίας δεν μπορώ να βοηθήσω. Θέλω απλώς να σου πω πόσο σε νιώθω! Πως ο θηλασμός είναι η ομορφότερη επιλογή (και αναφαίρετο δικαίωμα του παιδιού σου βέβαια) αλλά και ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ για κάποιες από μας... Κι εγώ θυμάμαι είχα 5 μήνες να κοιμηθώ νύχτα, όλη μέρα σερνόμουν από τη νύστα (Δεν εννοώ ότι θα σου συμβεί το ίδιο). Προσπάθησα με πολύ πείσμα να θηλάσω, και τα κατάφερα. Τώρα που το παιδάκι μου έχει μεγαλώσει, ειλικρινά ο μόνος τρόπος για να ξαναθυμηθώ τι ζόρι τράβηξα είναι κάτι τέτοια μηνύματα, σαν το δικό σου! Μεγαλώνουν τα παιδάκια, ο καιρός θα περάσει πριν καν το καταλάβεις! Είναι τόσο μικράκι ακόμα για να περιμένεις από αυτό συνεργασία... Του χρειάζεται χρόνος να σας συνηθίσει, κι εσείς θέλετε επίσης χρόνο για να το συνηθίσετε. Κάνε λίγη υπομονή και κουράγιο, και όλα θα βρουν ΣΙΓΟΥΡΑ το ρυθμό τους ξανά!!! :-D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά θα πάνε Μαράκι, βοηθεια εχεις εκτος απο τον συζυγο σου; Η αληθεια ειναι οτι αν δεν ειχα τη μητερα μου δεν θα μπορουσα να τα καταφερω σπιτι, δουλειες κτλ. Οι ωρες ειναι πολλες και η κουραση σου μεγαλη αλλα δες το ευχαριστα, παρε και ενα sling να εισαι πιο ελευθρη μεσα στο σπιτι και ολα καλα θα πανε. Μπορεις να εχεις την κορουλα κοντα σου, να παιζεις μαζι της την ωρα που θηλαζεις, με τον καιρο θα γινει ευκολο..

Link to comment
Share on other sites

Θα σε βοηθούσε πολύ ένα σλινγκ για να βάζεις μέσα το μωρό, να θηλάζει κι εσύ να έχεις τα χέρια ελεύθερα και να παίζεις με το άλλο παιδί ή να κάνεις τις δουλειές σου.

Βοήθησε πολύ πάρα πολλές κοπέλες στο φόρουμ αυτή η λύση. Δοκίμασε τη.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λιγο ακόμα υπομονή κοριτσάκι! Μετα τις 30 ημέρες στρωνουν όλα...θα δεις....το καλό που θα κάνεις στο παιδάκι σου δεν μετριέται με τιποτα αλλο. Πρεπει να το πάρεις απόφαση...προσπαθησε να μην τα βλέπεις ολα μαύρα γιατι βουλιάζεις περισσότερο. Πάρε το μωρο στον καναπε να θηλάζετε και διπλα εχε τη μικρη να παίζει, να σε βλέπει...παρε ενα σλινγκ και βαλτο μεσα και τριγυρνα ετσι μεσα στο σπιτι....τι να σου πω...ολες το περάσαμε...σε περιπτωση που δεν αντεχεις αλλο θα νοικιασεις ενα νοσοκομειακο θηλαστρο και θα βγαζεις το γαλα σου έτσι. Μην σκεφτεις να το κόψεις γιατι θα το μετανοιωσεις νομιζω. Υπαρχουν γυναικες εδω μεσα που αντλουν με θηλαστρο και δεν εχουν δωσει ξενο γαλα για 2 χρονια! Αυτη θα ειναι η χειροτερη σου λύση λοιπόν :)

Υπομονή!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ..sling έχω ήδη πάρει, αλλά δυστυχώς μου φαίνεται ότι το παιδάκι μου ζεσταίνεται παρα πολύ εκεί μεσα, καθώς έκανα το λάθος και παρήγγειλα εκείνο με το ύφασμα το υφαντο, μόνο που το πιάνω με τα χέρια μου και ΄΄ανάβω΄΄..ήδη το μικρό μου έχει βγάλει και κοκκινίλες οπότε φοβάμαι ότι θα επιδεινωθεί αν ζεσταθεί τόσο..επίσης επειδή κάνει και αναγωγές, δεν μπορώ να τον θηλάζω ξαπλωμένη ή στο πλάι, αφήστε που τον κρατάω όρθιο μετά το τάισμα για κανένα τέταρτο..εκείνο που ήθελα να σας ρωτήσω έιναι πότε περίπου αποκτάει ο θηλασμός κάποιο σταθερό ωράριο ώστε να μπορεί κάποιος να προγραμματίσει έστω ένα σουπερ μαρκετ..γιατί τώρα ΄κάθε μισή ώρα , μια ώρα κατά τη διάρκεια της ημέρας τον ταιζω...και μη φανταστείτε, τρώει 5 10 λεπτά κοιμάται , τον ΄κρατάω 15 λεπτά πάω να τον αφήσω στο καλαθάκι κοιμάται άλλα 15 ξυπνάει..κλαίει, στήθος..αφήστε!

Link to comment
Share on other sites

.γιατί τώρα ΄κάθε μισή ώρα , μια ώρα κατά τη διάρκεια της ημέρας τον ταιζω...και μη φανταστείτε, τρώει 5 10 λεπτά κοιμάται , τον ΄κρατάω 15 λεπτά πάω να τον αφήσω στο καλαθάκι κοιμάται άλλα 15 ξυπνάει..κλαίει, στήθος..αφήστε!

 

Μαράκι, ένα πράγμα από εμένα, πέρα από όσα άκουσες: αν βρεις μαμά, που να σου πει οτι θήλασε αποκλειστικά, χωρίς να έχει περάσει το στάδιο που περνάς, σου λέει ψέμματα.

 

Στις 6 εβδομάδες περίπου, τα πάντα μπαίνουν σε κανονική ροή.

 

Και μία συμβουλή: ΠΕΙΣΜΩΣΕ!

 

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι, ένα πράγμα από εμένα, πέρα από όσα άκουσες: αν βρεις μαμά, που να σου πει οτι θήλασε αποκλειστικά, χωρίς να έχει περάσει το στάδιο που περνάς, σου λέει ψέμματα.

 

Στις 6 εβδομάδες περίπου, τα πάντα μπαίνουν σε κανονική ροή.

 

Και μία συμβουλή: ΠΕΙΣΜΩΣΕ!

 

Ηρώ

 

αντιγράφω. και εγώ είχα φτάσει σε σημείο που δεν άντεχα άλλο, είχα και πόνο στις θηλές αλλά είχα πεισμώσει και τα κατάφερα!τώρα πια είναι παιχνιδάκι και η ικανοποίηση που έχω όταν θηλάζει το μωράκι μου είναι τεράστια!

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ..sling έχω ήδη πάρει, αλλά δυστυχώς μου φαίνεται ότι το παιδάκι μου ζεσταίνεται παρα πολύ εκεί μεσα, καθώς έκανα το λάθος και παρήγγειλα εκείνο με το ύφασμα το υφαντο, μόνο που το πιάνω με τα χέρια μου και ΄΄ανάβω΄΄..ήδη το μικρό μου έχει βγάλει και κοκκινίλες οπότε φοβάμαι ότι θα επιδεινωθεί αν ζεσταθεί τόσο..επίσης επειδή κάνει και αναγωγές, δεν μπορώ να τον θηλάζω ξαπλωμένη ή στο πλάι, αφήστε που τον κρατάω όρθιο μετά το τάισμα για κανένα τέταρτο..εκείνο που ήθελα να σας ρωτήσω έιναι πότε περίπου αποκτάει ο θηλασμός κάποιο σταθερό ωράριο ώστε να μπορεί κάποιος να προγραμματίσει έστω ένα σουπερ μαρκετ..γιατί τώρα ΄κάθε μισή ώρα , μια ώρα κατά τη διάρκεια της ημέρας τον ταιζω...και μη φανταστείτε, τρώει 5 10 λεπτά κοιμάται , τον ΄κρατάω 15 λεπτά πάω να τον αφήσω στο καλαθάκι κοιμάται άλλα 15 ξυπνάει..κλαίει, στήθος..αφήστε!

 

 

Μαράκι, μην περιμένεις να φτιάξει το μωρό πρόγραμμα για να κάνεις οτιδήποτε! Πάρε ένα δροσερό σλινγκ, κατάλληλο για την εποχή (τα λεφτά που θα δώσεις θα είναι επένδυση), μόλις δείχνει να το παίρνει λίγο ο ύπνος, βάλ'το μέσα όρθιο και ξεκίνα για το σούπερ μάρκετ ή για βόλτα με το μεγάλο σου παιδάκι ή για ότι άλλο θέλεις (αν στη βόλτα πεινάσει, το θηλάζεις σ' ένα παγκάκι,). Τις δουλειές του σπιτιού θα μάθεις σιγά σιγά να τις κάνεις από λίγο κάθε φορά, τώρα φρόντισε μόνο το μαγείρεμα.

Αν βγάζει γουλίτσες πρέπει να επιμείνεις στο θηλασμό, γιατί με το ξένο γάλα μπορεί να χειροτερέψει και να μπλέκεις με αντιαναγωγικά γάλατα κλπ.

Μην φοβάσαι να θηλάσεις ξαπλωτή, εμένα η κόρη μου είχε ΓΟΠ, αλλά όταν τη θήλαζα ξαπλωτή ποτέ δεν έβγαζε γουλιές, έβγαζε πάντα μόλις την σήκωνα! Βάλε το στρώμα του μωρού σε κλίση.

Καλή δύναμη σου εύχομαι και πραγματικά είναι θέμα χρόνου μέχρι να βρείτε το ρυθμό σας!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Στην ηλικία που είναι τώρα νομίζω πως ξεκινάνε και πιθανές ενοχλήσεις από τους κολικούς και γι'αυτό να μην ηρεμεί αρκετά, η αγκαλίτσα βοηθάει, επίσης μπορείς να τον κρατάς στο μπράτσο σου μπρούμυτα "κλαράκι" το λέγαμε εμείς και να τον βολτάρεις στο σπίτι, ή έξω στο μπαλκόνι, τους αρέσει πολύ να κοιτάνε και η πίεση στην κοιλίτσα βοηθάει...

Θα έρθουν καλύτερες μέρες, σίγουρα, κράτα γερά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας απασχολώ και πάλι αλλά νιώιω να καταρρέω..ίσα που μπορώ να σταθώ στα πόδια μου..καθόλη τη διάρκεια της ημέρας ο μικρός μου είναι κολλημένος πάνω μου, κοιμάται κανένα τέταρτο και ξυπνάει γκρινιάζοντας και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να του δίνω το στήθος μου..και φτου από την αρχή..το βράδυ κοιμάται 2 2μισάωρα και αυτό είναι..και εγώ έχω την εξης απόρία..δεν μπορώ να κάνω τίποτα, το μεγάλο μου παιδάκι ούτε που μπορώ να το δω καθόλου..είναι 2 ετών και νιώθει εντελώς παραμελημένο..πόσο θα συνεχιστεί αυτό?ο μικούλης είναι 27 ημερών τώρα..με τον άντρα μου δεν προλαβαίνουμε να πούμε κουβέντα..σκέφτομαι ότι και μετά τις 40 ημέρες πώς ιθα μπο΄ρώ να έχω φυσιολογική ζωή, να βγώ στο σούπερ μάρκετ το πιο απλό!! τη μικρή μου δεν τη θήλασα, δεν τα ακτάφερα,, ιστορία ολόκληρη..αλλά τουλάχιστον τώρα που το σκέφτομαι είχα μια νορμάλ ζωή..έχω απογητευτεί..σκέφτομαι ότι έχω τη μικρή μου δεν μπορώ ούτε να την παίξω καθόλου, και ότι εγώ σανάνθρωπος πώς θα μπορέσω να ορθοποδήσω>?? βοηθήστε με σας παρακαλώ..δεν αντέχω άλλο!

 

Από εμπειρία Μαράκι:

Μαθαίνεις να συνδέεις με αυτόματο το μπέμπη στο βυζί.Παίζεις με την κόρη σου παράλληλα κάρτες winx για παράδειγμα και δείχνεις να το διασκεάζεις πολύ! Τη βάζεις να ζωγραφίζει δίπλα σου και σχολιάζεις(ο μπέμπης εξακολουθεί βεντουζομένος).Ε ΄βλέπεται μαζί και κανένα παιδικό στη τηλεόραση.Εγώ δηλαδή γιατί ξέρω από έξω το καθημερινό πρόγραμμα του 0-6, του star και alter τα ΣΚ????Να τα μάθεις κι εσύ.Γιατί πάω στα περίπτερα και ψάχνω με αγωνία το περιοδικό του μπομπ σφουγγαράκι και του gormiti????

Και όταν σαραντίσει με το καλό και θα δεις....θα έχει ρυθμιστεί και το θέμα με τους θηλασμούς....το μπεμπόνι σε μάρσιπο ή καρότσι, η μικρή δίπλα(αν κρατάει και το καρ'οτσι καθ' όλη τη διάρκεια της βόλτας θα παίρνει και δωράκι.Ηδικιά σου μπορεί να κάθεται μέσα...ίσως).Εμένα με βόλεψε το μάρσιπο αφού τα δυο χέρια μου ήταν διαθέσιμα για τον γιο μου.Και κάναμε το πείραμα με το SM....και πήγε μια χαρά!

Η κόρη σου βέβαια είναι και μικρούλα...αλλά σου υπόσχομαι ότι μετά τις 30-40 άντε το πολύ 50 ημέρες θα σκέφτεσαι αλλιώς....στους 6 μήνες θα νοιώθεις υπεύθυνη και περήφανη μανούλα που όταν μεγαλώσουν τα παιδιά θα ακούσουν τα λυσιακά τους για αυτά που σου έκαναν όταν ήταν μωρά!!!!!

Αυτά ελπίζω να βοήθησα......

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απολύτως...Αν δεις τα δικά μου μηνύματα θα καταλάβεις οτι έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Βέβαια εσύ τα έχεις καταφέρει πολύ καλύτερα από μένα, γιατί εγώ μέχρι και πριν από μερικές μέρες έδινα μισή με μία μερίδα ξένο το βραδυ που ξυπνούσε. Και αυτό γιατί ήταν ο μόνος τρόπος να κοιμηθώ εγώ και να βοηθήσει ο άντρας μου. Έβγαζα και μέσα στη μέρα όταν και αν μπορούσα αλλά αν θηλάζεις κάθε 1 με 2 ώρες για 40 λεπτά minimum η αλήθεια είναι ότι δεν προλαβαίνεις να βγάλεις και πολύ. Αν παρατήρησες είπα "εδινα" γιατί εδώ και λίγες μέρες η μπουμπου μας ξυπνάει μόνο 1 φορά κατα την διαρκεια της νύχτας, θηλάζει μόνο για κανένα 15λεπτό και ξανακοιμάται. Αλλά και κατα την διάρκεια της ημέρας τα πράγματα έχουν αρχίσει να βελτιώνονται σιγά σιγα. Βέβαια ακόμα δεν μπορούμε να κάνουμε μεγάλες βόλτες και πεινάμε ανα τακτα χρονικά διαστήματα αλλά τουλάχιστον έχουν μειωθεί αυτά τα 3ωρα και 5ωρα θηλασμού. Δεν ξερω αν θα σου δώσει κουράγιο αλλά χτες που πήγαμε στο γιατρό για το εμβόλιο, όταν την μέτρησε και είδε πόσο είχε μεγαλώσει γύρισε και είπε στον αντρα μου "Για την ανάπτυξή της πρέπει φυσικά να ευχαριστήσουμε την μαμά για την τροφή που της προσφέρει". Να σου πω την αλήθεια δεν είμαι καμία φανατική του θηλασμού αλλά εκείνη τη στιγμή που το άκουσα αισθάνθηκα τόσο περήφανη για ότι αυτό που προσφέρω στο αγγελούδι μου...

Άνοιξη έχει η καρδιά εσένα σαν κοιτά...

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι και γω με τη σειρά μου κουράγιο και υπομονη.Είναι πολύ πιο δυσκολα βέβαια όταν έχεις μικρό παιδί και μωρό αλλά και γω τις πρώτες βδομάδες όταν δυσκολευόμουν σκεφτόμουν αυτό που μας έλεγαν από το μαιευτήριο,ότι δηλαδή οι πρώτες 40 μέρες είναι δύσκολες για το θηλασμό.Στους 2,5 και 3 μήνες όμως που θα έχει στρώσει ο θηλασμός θα σκέφετεσαι πόσο παίδεμα θα ήταν να σηκώνεσαι μεσα στη νύχτα να ετοιμάζεις γάλα ενώ μπορείς να το θηλάζεις ξαπλωμένη και μισοκοιμισμένη.Παλινδρόμηση έχει και το δικό μου παιδάκι αλλά ποτέ δεν έχει πρόβλημα με τα βραδυνα ταίσματα που γίνονται οριζοντίως.Αντιθέτως τη μέρα επειδή δεν κάθεται ήσυχος αφού φάει είναι πιο πιθανό να βγάλει.

iXllp3.png
Link to comment
Share on other sites

αντιγράφω. και εγώ είχα φτάσει σε σημείο που δεν άντεχα άλλο, είχα και πόνο στις θηλές αλλά είχα πεισμώσει και τα κατάφερα!τώρα πια είναι παιχνιδάκι και η ικανοποίηση που έχω όταν θηλάζει το μωράκι μου είναι τεράστια!

 

συμφωνω με τις προλαλησασες..εμενα ειναι 4 μηνων και δυο εβδομαδων και σιγουρα παμε καλυτερα απο πριν οπου θηλαζε καθε μια ωρα και τις νυχτες εκανα το φαντασμα αλλα τωρα την ημερα τρωει στις 2-3 ωρες και τη νυχτα 2-3 φορες..πραγμα βεβαια που συνηθισα αλλα δεν κρυβω οτι με εχει κανει ρακος..και ιδιως τωρα που επεστρεψα στη δουλεια ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ που δουλευω μονο 4 ωρες οταν γυριζω σερνομαι και μου φαινεται βουνο..

 

κοριτσι μου ο θηλασμος σε ολες τις περιπτωσεις ειναι δυσκολος και κουραστικος ιδιως οταν τον ξεκινας και μεχρι να εδραιωθει..θα εισαι τυχερη βεβαια αν δεν δουλευεις και αργοτερα (λογικα αφου σαραντησει το μωρακι) θα εχει στρωσει και θα χεις συνηθισει (μη ξεχνας οτι περνας και λοχεια πραγμα που επιβαρυνει την κατασταση), τα πραγματ θα ειναι πιο ευκολα..

 

για οσα προανεφερες και οσα λεμε ολες οσες θηλαζουμε αποκλειστικα ειναι και οι λογοι που αρκετες κοπελες δεν τα καταφερνουν και παρατανε τις προσπαθειες..

θελει υπομονη, επιμονη και πειθαρχια..

 

βεβαια αν τελικα νοιωσεις οτι δεν εχεις αλλα αποθεματα των παραπανω και τα παρατησεις δεν θα σε κατακρινει και κανεις..στο κατω κατω προσπαθησες..απλα σου προτεινω να προσπαθησεις λιγο ακομη..

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι η κοπελα τα χει παιξει γιατι εχει και ενα δευτερο μωρακι...ουτε μπορω να φανταστω τι περναει...2 ωρες κρατησα ενα μωρακι (χωρις να το θηλαζω εννοειται) και τη μικρη μου και τα επαιξα!! φαντασου να ημουν αυπνη με το βυζι συνεχως εξω...κοπελα μου κρατα γερα....υπομονη!! τιποτα αλλο!! θα δεις που μεσα σου θα βρεις τη δυναμη. και μετα θα εισαι μια περηφανη μαμα...δες το σαν αναμετρηση με τον εαυτο σου!! πεισμωσε...μη το αφησεις να σε βαλει κατω. και να δεχεσαι οοοοση βοηθεια μπορεις. αφησε τις δουλειες σε καποιον αλλο. κρατα τις δυναμεις σου.

καλο κουραγιο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που με είχε βοηθήσει τον πρώτο καιρό που είχα τα δίδυμα μωρά είναι κάτι που είχε πει μια σύμβουλος θηλασμού. "Κάθε θηλασμός μετράει. Μη βάζεις μακρινούς στόχους και απογοητεύεσαι. Στόχευε κάθε φορά στον επόμενο θηλασμό. Έτσι συνειδητοποιείς ότι κάθε φορά κάτι έχεις πετύχει. Και όσο αντέξεις." Σε πληροφορώ ότι τελικά θήλασα τα παιδιά μου 13 μήνες!!!!

Καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου!!!!

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα να θηλαζω το μωρο μου απο το χειρουργειο μεσα

Μια εβδομαδα μετα και ενω ειχαμε "μια σειρα",οχι προγραμμα αλλα τα πηγαιναμε καλα,ο μικρος εδειχνε οτι κατι τον ενοχλουσε,εγω σκεφτηκα οτι δεν φτανει το γαλα

Ρωταω παιδιατρο ,μου λεει βγαλε με το θηλαστρο να δεις ποσο βγαζεις,ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ,εβγαλα και απο τα δυο 10-15 ml."Δεν εχεις γαλα"μου απανταει θα το αφυδατωσω μου ειπε μπλα μπλα μπλα....

Ξεκιναμε ενα γευμα ξενο και καταληγουμε δεκα μερες μετα να κανουμε ελαχιστα δικο μου....

Μπηκα στο φορουμ,πηρα κουραγιο και ΠΕΙΣΜΩΣΑ,δεν θα τους περαει λεω θα θηλασω

Περασα ενα δραματικο Αυγουστο με ενα μπεμπη που ειχε βεντουζαρει στο στηθος μου

Η αδελφη μου βαφτισε την κορη της κ εγω ημουν στο αυτοκινητο να θηλαζω,ακουγα απο μακρυα και δεν υπαρχω σε καμια φωτοφραφια

Παντρευτηκε μια αγαπημενη μου ξαδελφη και αυτη ντυνοταν νυφη κι εγω ημουν στε αλλο δωματιο και θηλαζα,στο κεντρο σταματουσα το χωρο και ετρεχα στο αυτοκινητο(φορουσα φορεμα που επρεπε να το βγαζω σχεδον ολο διαφορετικα θα θηλαζα εκει και οχι κρυμμενη).Ευτυχως απο τον γαμο εχω μα φωτο,μαζι με το μωρο

Και ολα αυτα ενω ειχα ενα αρκετα σοβαρο προβλημα υγειας.Πολλες φορες ο αντρας μου καρτουσε τη λεκανιτσα διπλα μου για να κανω εμετο ενω θηλαζα το μωρο(συγνωμη για την περιγραφη)

Τελικα καταφερα να θηλαζψ αποκλειστικα το μωρο μου απο τον Αυγουστο μεχρι τον Δεκεμβριο οπου χρειαστηκε να νοσηλευτω και πηρε ξενο,δεν ειχα κανει τραπεζα

Επεστρεψα και συνεχισαμε,μετα νοσηλευτηκα ξανα τον Ιανουαριο και συνεχισα και θηλαζουμε ακομα,σε εναμιση μηνα θα γινει ενος εοτυς ο μικρουλης μου και νιωθω το οτι εφτασα εδω κατορθωμα γιαι ειχα σαν στοχο στην αρχη το 3μηνο,μετα το 6μηνο και τωρα φτανω τον χρονο και ολα αυτα μαζι με αλλα δυο παιδια στο σπιτι,αλλα με την πολυτιμη βοηθεια του συζυγου μου

Συγνωμη που καταχραστηκα το τοπικ σου για να γραψω την εμπειρια μου αλλα ηθελα να σου δωσω κουραγιο να συνεχισεις

Και μια που το εκανα,να συνεχισω λεγοντας ενα μεγαλο ευχαριστω στα κοριτσια που με βοηθησαν(Αγλαια,Pipi,Λαμπρινη,sofuka και οποια αλλη ηταν διπλα μου)

4

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...