Jump to content
➔ ParentsCafe.gr

• Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

"Αστεράκι" Περιστέρι-το γνωρίζετε?

Recommended Posts

Εγώ επειδή τον ξεκίνησα τον Μάϊο δεν πρόλαβε να συμμετάσχει στην εκδήλωση.

Τον αφήνεις και κοιμάται? Είσαι ευχαριστημένη?

Λογικά είναι στην ίδια τάξη!

Διαφημίσεις

• Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ναι κοιμάται εκεί, 5.10 επιστρέφει. Στην αρχή είπα να γυρίζει με το πρώτο δρομολόγιο στις 3 αλλά δε προλάβαινε να κοιμηθεί κι ούτε σπίτι κοιμόταν οπότε το άλλαξα. Στη πορεία βόλεψε γιατί ξεκίνησα σε ένα σχολείο ωρομίσθια λίγες ώρες και έφευγα 1 με 4 το μεσημέρι.

Ευχαριστημένη είμαι σε γενικές γραμμές.

Εσύ; είσαι επιφυλακτική;

δε ξέρω εμείς επειδή ξεκινήσαμε για συγκεκριμένους λόγους, κοινωνικοποίησης, ομιλίας κτλ όλα μας τα ζητήματα λύθηκαν το πρώτο 4μηνο οπότε θεωρώ ότι επιτεύχθηκε ο σκοπός.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

ναι κοιμάται εκεί, 5.10 επιστρέφει. Στην αρχή είπα να γυρίζει με το πρώτο δρομολόγιο στις 3 αλλά δε προλάβαινε να κοιμηθεί κι ούτε σπίτι κοιμόταν οπότε το άλλαξα. Στη πορεία βόλεψε γιατί ξεκίνησα σε ένα σχολείο ωρομίσθια λίγες ώρες και έφευγα 1 με 4 το μεσημέρι.

Ευχαριστημένη είμαι σε γενικές γραμμές.

Εσύ; είσαι επιφυλακτική;

δε ξέρω εμείς επειδή ξεκινήσαμε για συγκεκριμένους λόγους, κοινωνικοποίησης, ομιλίας κτλ όλα μας τα ζητήματα λύθηκαν το πρώτο 4μηνο οπότε θεωρώ ότι επιτεύχθηκε ο σκοπός.

Να σου πω την αλήθεια, το παιδί δεν το αφήνω να κοιμηθεί εκεί, αφενός γιατί έχω γυναίκα στο σπίτι που προσέχει το 5μηνο κοριτσάκι μου, αφετέρου έχω μειωμένο ωράριο στη δουλειά μου (δημόσιο). Δεν έχω μπει στη διαδικασία να δω τους χώρους που κοιμούνται τα παιδιά, ούτε που τρώνε. Μόνο την αίθουσα που κάθονται έχω δει.ίσως κάποια στιγμή όταν αλλάξει και εμένα το ωράριό μου να τον αφήνω παραπάνω.

Έχω δει και γω μεγάλη διαφορά στην ομηλία και στην κοινωνικότητα, αν και ήταν και είναι πολύ κοινωνικό και χαμογελαστό παιδί.ίσως κάποια στιγμή τα πούμε κι από κοντά.

• 8 months later...
και τους δύο σταθμούς επισκέφτηκα πέρυσι το Σεπτέμβρη και τελικά επιλέξαμε το Αστεράκι, λόγω καινούριων εγκαταστάσεων πιο νορμαλ διδάκτρων και αντιμετώπισης.

δε μου άρεσε η διευθύντρια του golden - αυτό απέναντι απ το γήπεδο δεν είναι;

εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένη από το Αστεράκι και ο μικρός μου το ίδιο.

μόνο θετικά έχω να πω και μπορώ να απαντήσω σε οποιεσδήποτε απορίες

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο για ποιον σταθμό μιλάς γιατί έχω δει ότι στο Περιστέρι υπάρχουν δυο παιδικοί σταθμοί με το όνομα Αστεράκι ένας στην Κ.Βάρναλη και ο άλλος στη Μαραθώνος. Σε παρακαλώ διευκρίνησέ μου.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος για τα εκπαιδευτήρια Παπαχαραλάμπους γιατί τώρα άρχισα να ψάχνω για παιδικό σταθμό για το ζουζουνάκι μου που τον άλλο μήνα γίνεται τριων και τα έχω χάσει. Ευχαριστώ πολύ.:|:-|:|

Διαφημίσεις

στη Βάρναλη.

καλές αποφάσεις

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΑΣΤΕΡΑΚΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΕΚΓΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΞΕΝΙΣΕ ΛΙΓΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ.ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΕΙΧΑΝ ΣΤΡΙΜΩΞΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 8 ΔΥΟΡΟΦΕΣ ΚΟΥΝΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΗΡΧΕ ΧΩΡΙΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΥΠΝΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΝΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΜΗΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 15 ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ 2 ΜΟΝΙΜΕΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ 150.ΜΕ 2 ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ , 2 ΣΤΟ 1ο ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΙΠΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΤΜΗΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ 15 ΠΑΙΔΙΑ.

• 2 months later...
ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΑΣΤΕΡΑΚΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΕΚΓΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΞΕΝΙΣΕ ΛΙΓΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ.ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΕΙΧΑΝ ΣΤΡΙΜΩΞΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 8 ΔΥΟΡΟΦΕΣ ΚΟΥΝΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΗΡΧΕ ΧΩΡΙΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΥΠΝΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΝΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΜΗΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 15 ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ 2 ΜΟΝΙΜΕΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ 150.ΜΕ 2 ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ , 2 ΣΤΟ 1ο ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΙΠΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΤΜΗΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ 15 ΠΑΙΔΙΑ.

Εγώ στέλνω και τα δύο μου παιδιά στο αστεράκι. Ο μεγάλος ξεκίνησε από πέρυσι το Μάρτιο (2009) και ο μικρούλης από τον Φεβρουάριο του 2010. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη και από αυτά που μαθαίνουν τα παιδιά αλλά και από τις δασκάλες του σταθμού.

Όσο αφορά τις αίθουσες του σταθμού είναι 3 στο ισόγειο, 3 στον πρώτο όροφο και από πέρυσι επεκτάθηκε ο σταθμός και στο διπλανό κτίριο που έχει αν θυμάμαι καλά άλλες 3 αίθουσες, παιδικές τουαλέτες. Το κτίριο συνδέεται με πόρτα από το ισόγειο του πρώτου κτιρίου. Συνεπώς ο αριθμός των 150 παιδιών νομίζω ότι δεν είναι υπερβολικός για τις αίθουσες που έχει ο σταθμός.

• 4 months later...

Οι σταθμοί που λέτε σε τιμη είναι? λειτουργούν ως τον Αυγουστο και μετά από Σεπτ? επίσης έχουν πουλμαν που πέρνει τα παιδιά και τα γυρνάει?αν ναι είναι μέσα στην τιμή το κόστος? Ευχαριστώ πολυ

• 2 months later...

καλησπερα...

το πατρικο μου ειναι στην πλατωνος,μενω χροοονια εκει και ξερω τον σταθμο απο την πρωτη στιγμη της ιδρυσης του.Εχω ξαναγραψει χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια μιας και τον μικρο μου που ειναι 16 μηνων τον κραταει η μητερα μου τα πρωινα που δουλευω...ειχαμε συζητησει οτι ισως απο του χρονου να τον πηγαιναμε για λιγες ωρες αλλα εγινε κατι που με δυσαρεστησε ιδιαιτερα. Στην οδο Ανδριανουπολεως ενα στενο απο παραλληλα απο τον σταθμο μετα απο καταγγελεια κατοικου βρεθηκε να λειτουργει στο υπογειο της πολυκατοικιας κεραια (ες)κινητης τηλεφωνιας χωρις απο οτι αποδειχτηκε στην συνεχεια σχετικη αδεια...μετα απο μετρηση συνεργειου που φερανε οι κατοικοι της περιοχης η ραδιενεργεια χτυπαει κοκκινο καποιες ωρες (δεν ξερω συγκεκριμενα ποιες)...μαζεψαμε υπογραφες και εχουμε κανει καταγγελειες...ομως οταν η κυρια που εχει κινησει ολη αυτη την διαδικασια επειδη μενει διπλα πηγε στον σταθμο για να μαζευτουν και αλλες υπογραφες, την διωξανε κακην κακως λεγοντας οτι δεν θελουν καμμια αναμειξη...προφανως φοβουνται μηπως τυχον οι γονεις μαθουν για την υπαρξη της παρανομης κεραιας και παρουν τα παιδια τους απο τον σταθμο...εμενα σαν μητερα αυτο με εξοργισε...δινουν περισσοτερη βαρυτητα στο κερδος απο οτι στην υγεια των παιδιων?Δεν θα επρεπε να κινηθουν και εκεινοι εναντιον του ιδιοκτητη που παρανομα λειτουργει την κεραια στο υπογειο της ακατοικητης πολυκατοικιας?

bf2Bp2.png

rTodp3.png

• 1 month later...

κι εγω ψαχνω παιδικο και εχω μπερδευτει, για το αστερακι δειτε κι αυτο

http://www.nom-athinas.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=1855

Επιβολή προστίμων από τη Νομαρχία Αθηνών

Πέντε χιλιάδες ευρώ στον παιδικό σταθμό «ΑΣΤΕΡΑΚΙ», (Κ. Βάρναλη 79, Περιστέρι), επειδή, μετά από έλεγχο στις 23.11.2009, διαπιστώθηκε ότι λειτουργεί κατά παράβαση των προϋποθέσεων με βάση τις οποίες χορηγήθηκε η άδεια ίδρυσης και λειτουργίας καθώς υπήρχαν 37 υπεράριθμα νήπια, ενώ έχει γίνει επέκταση του κτιρίου χωρίς την απαραίτητη αναθεώρηση της άδειας.

rPs2p2.png

Διαφημίσεις

Εψαξα για την κεραία κοντα στο Αστερακι και ρωτησα .Είναι της WIND και είναι νόμιμη.....Τώρα πώς είναι νόμιμη ότα ο νόμος απαγορεύει να μπαινουν τετοιες κεραιες σε λιγοτερο από 300 μετρα από παιδικούς , σχολεία και γηροκομεία και αυτή είναι στα 140 μετρα από εκεί ....δεν ξέρω !!!!ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΤΕΣ καντε καταγγελία στην ΕΕΤΤ !!!!!!!!! ΝΑ ΠΑΨΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΣΑΥΡΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ !!!!ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΣ ΜΕΝΩ ΜΑΚΡΥΑ .....

Εχω συνέχεια από την ΕΕΤΤ .Ενω προφορικά μου είπαν ότι είναι νομιμη η κεραια και οτι θα μου στειλουν και επιστολή, εγω δεν το αφησα! επέμεινα με e-mail οτι δεν μου απαντουν εγγραφως και οτι περιμενω μετα από την καταγγελια μου αφού η κεραια ειναι νόμιμη να κάνουν αυτοψία και να μου πουν την εξέλιξη. Πώς γίνεται στα 140 μετρα από παιδικο και νηπιο να είναι νομιμη????

Σήμερα , με πήραν τηλεφωνο και μου είπαν ότι τους κάνει εντύπωση που δεν εχω λαβει απάντηση....και αν θέλω να μου το στείλουν με φαξ.Η απάντηση είναι οτι εχουν γίνει και άλλες καταγγελίες και εχει γίνει αυτοψία .Είναι παράνομη η κεραία της wind στην Ανδριανουπόλεως 43 και μετά από αυτοψία είναι παράνομο και το συγκεκριμένο σήμα και έχουν κάνει διαδικασίες για τις νομιμες ενέργειες!!!!!

καταλάβατε????? Προσπάθησαν να μην μου απαντήσουν για την μη νομιμοτητα της κεραίας και να μην κάνω και εγω καταγγελία ........καταλάβατε ότι ολοι στο κολπο και σιγά μην γίνει στην Ελλάδα κάτι σωστο!!!! Τα παιδάκια μας λυπάμαι!!!!!!!!!!!!!!!

• 3 months later...

:confused:

ΑΓΑΠΗΤΗ VANILIA123 Η' ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΤΑΘΜΟ ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΝΕΩΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤI ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕ KALES ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ!!!!

Δυστυχως στην Ελλάδα δεν λειτουργεί τίποτα. Απλά μου είπαν οτι προχωράει με την νομιμη οδό....δηλαδή φέξε μου και γλυστρισα!!!! Και εμένα μου αρεσε αλλά δεν τον πάω εκεί γιατί αυτά τα πράγματα παίρνουν χρόνια....εχω στείλει και στην εφημεριδα του Περιστεριου καταγγελία και το μονο που μου είπαν είναι οτι το ερευνούν. Τον πήγα σε άλλο πιο μακρυα συνοικιακο με αντίστοινη τιμή αλλά και με λιγότερα παιδια .....που πιστεύω οτι είναι πολυ σημαντικό.Ελπιζω να μείνω ευχαριστημένη από το Σεπτέμβρη.

• 3 weeks later...

Διαφημίσεις

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

ΝΑΙ μας το ειπαν οι γειτονες οτι ενα πρωι ηρθαν τα συνεργεια του δημου και την ξηλωσαν...και μαλιστα δεν ηρθε και ιδιοκτητης να τους ανοιξει...ειπαν μαλιστα οτιαν ξαναπροσεξουμε κατι υποπτο να τους ειδοποιησουμε αμεσως!

bf2Bp2.png

rTodp3.png

• 2 months later...

καλημερα

υπαρχει καποια κοπελα να μου πει (εστω με πμ) τι κοστος εχουν φετος τα διδακτρα στον συγκεκριμενο σταθμο, τι περιλαμβανουν και αν υπαρχει δυνατοτητα εγγραφης στο μεσον της σχολικης περιοδου? (ενδιαφερομαι να στειλω το παιδι μου απο Μαρτιο εως Ιουνιο περιπου για φετος)

• 2 months later...
καλημερα

υπαρχει καποια κοπελα να μου πει (εστω με πμ) τι κοστος εχουν φετος τα διδακτρα στον συγκεκριμενο σταθμο, τι περιλαμβανουν και αν υπαρχει δυνατοτητα εγγραφης στο μεσον της σχολικης περιοδου? (ενδιαφερομαι να στειλω το παιδι μου απο Μαρτιο εως Ιουνιο περιπου για φετος)

up!!;););):D

• 2 weeks later...
  • 3 months later...
καλημερα

Έμαθες τελικά για τον συγκεκριμένο σταθμό? Έστειλες εκεί το παιδάκι σου?

Γνωρίζει καμία εάν δέχονται παιδάκια για λίγες ώρες με μειωμένα δίδακτρα?

εχω δυο μπουμπουκακια

Έμαθες τελικά για τον συγκεκριμένο σταθμό? Έστειλες εκεί το παιδάκι σου?

Γνωρίζει καμία εάν δέχονται παιδάκια για λίγες ώρες με μειωμένα δίδακτρα?

εκει θα ξεκινησουμε συντομα.. τα διδακτρα ειναι συγκεκιμενα και αφορα ολο το ετος.. απο οτι θυμαμαι δεν υπαρχουν μειωμενα διδακτρα για λιγοτερες ωρες.. νομιζω μεχρι τωρα κανεις δεν το κανει..

εκει θα ξεκινησουμε συντομα.. τα διδακτρα ειναι συγκεκιμενα και αφορα ολο το ετος.. απο οτι θυμαμαι δεν υπαρχουν μειωμενα διδακτρα για λιγοτερες ωρες.. νομιζω μεχρι τωρα κανεις δεν το κανει..

χμμμ... Θα δω τι θα κάνω...

Δηλαδή είναι τα ίδια δίδακτρα είτε χρησιμοποιείς σχολικό είτε όχι?

εχω δυο μπουμπουκακια

χμμμ... Θα δω τι θα κάνω...

Δηλαδή είναι τα ίδια δίδακτρα είτε χρησιμοποιείς σχολικό είτε όχι?

οχι.. τα διδακτρα κομπλε εκτος σχολικου ειναι σταθερα 300 ευρω.. το σχολικο ειναιν επιπλεον 55 ευρω για δυο διαδρομες, ομως απο Σεπτεμβρη θα γινει μια σχετικη εκπτωση οπου το σχολικο απο 55 θα γινει 35 για τις δυο διαδρομες..

οχι.. τα διδακτρα κομπλε εκτος σχολικου ειναι σταθερα 300 ευρω.. το σχολικο ειναιν επιπλεον 55 ευρω για δυο διαδρομες, ομως απο Σεπτεμβρη θα γινει μια σχετικη εκπτωση οπου το σχολικο απο 55 θα γινει 35 για τις δυο διαδρομες..

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

εχω δυο μπουμπουκακια