Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΝΑ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ;


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Θα περιμένω ένα μήνα ακόμα να κλείσουμε χρόνο, για να δοκιμάσουμε φρέσκο γάλα. Τουλάχιστον αυτό αν δεν το πίνει θα το πίνω εγώ, έχω βαρεθεί να πετάω γάλατα. Θα αλλάξει και η ώρα ώστε να μπορούμε να πηγαίνουμε βόλτα με το που γυρνάω για να ξεχνιέται λίγο.

Και βλέπουμε...

 

Ο άντρας μου δεν γκρινιάζει που θηλάζω, αλλά ρε παιδί μου βαρέθηκα να κοιμόμαστε χώρια...

 

Για τη δουλειά δεν παίζει να πέσουν οι ρυθμοί. Αυτό είναι και σε όποιον αρέσει που λένε, αλλά επειδή βασιζόμαστε πάρα πολύ στο εισόδημά μου, τα κεφάλια κάτω και υπομονή!

 

Καλησπερα!

Δυστυχως, στην Ελλαδα δεν βοηθανε μια νεα εργαζομενη μητερα οσο θα επρεπε! Πολυ δυστυχως, γιατι αυτο εχει αντικτυπο στα παιδια μας αλλα και στις σωματικες και ψυχικες μας δυναμεις! Μπραβο σου που μπορεις και τα καταφερνεις ολα μαζι!

Νομιζω οτι εναν χρονο τωρα που το παλευεις με τον θηλασμο εχεις περασει την πιο δυσκολη φαση του θηλασμου. Απο εδω και περα, το παιδι θα αρχισει να αποκτα ενδιαφεροντα και δεν θα ειναι ιδια τα πραγματα. Εξαλλου, οι καταστασεις αλλαζουν καθως μεγαλωνει το παιδι και αλλαζει και αυτο.

Η αποφαση, οσον αφορα τον αποθηλασμο, φυσικα ειναι δικη σου! Ομως, κρουω τον κωδωνα του κινδυνου οτι ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν πρεπει να εφαρμοσεις "βιαιο" αποθηλασμο με το να ακουσεις τους γιατρους (φιλο σου παιδιατρο και τον γυναικολογο σου) που σου λενε να φυγεις 2-3 μερες! Κατι τετοιο θα στιγματισει την ψυχουλα του παιδιου, θα νιωσει απορριψη, εγκαταλειψη και θα δει οτι ξαφνικα η μαμα δεν ανταποκρινεται στις αναγκες του και οτι το ιδιο, οντας βρεφος ακομη, θα πρεπει να παρηγορησει τον εαυτο του μονο του εχοντας εγκαταλειψει την προσπαθεια να ακουστουν οι αναγκες του. Πραγματικα, θα ειναι καταστροφικο για την ψυχουλα του.

Μεχρι στιγμης εμαθε η μαμα να ειναι εκει γι αυτο. Νομιζω οτι απο μονη σου καταλαβες ποσο λαθος θα ειναι να αποκοπει τοσο βιαια και απ'οτι ειδα δεν θα το σταματησεις ετσι.

Απορω πια με τους γιατρους και τις συμβουλες που δινουν!!!! Θα επρεπε να σε στηριξουν και να προσπαθησουν να βρουν μια λυση που θα σας εχει και τους 2 ικανοποιημενους!

Θα μπορουσατε με τον αντρα σου να δοκιμασετε να κοιμηθειτε και οι 3 μαζι.

Ισως καλο θα ηταν για τον αποθηλασμο να τον αρχισεις με 70-80% μητρικο (οπως ειπε μια κοπελα) και 20-30% ξενο. Ολα σταδιακα γινονται βρε παιδια, οχι απο την μια μερα στην αλλη! Επισης πιστευω οτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ!!! Το θεωρω απανθρωπο και απαραδεκτο.

Εχεις αποδειξει τις αντοχες σου και την υπομονη σου εναν χρονο τωρα, ξεκινα ΗΠΙΟ αποθηλασμο και σε 2-3 μηνες το πολυ θα εχεις αποθηλασει. Ειμαι σιγουρη οτι εχεις πολυ δυναμη μεσα σου και θα τα καταφερεις!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

Χρειάζομαι άμεσα βοήθεια για να αποθηλάσουμε.

Το παιδί μου είναι 11 μηνών και θηλάζει αρκετές φορές από το απόγευμα (7-8 ) έως και το πρωί. Θα έλεγα τουλάχιστον 4-7 φορές περίπου.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε καταφέρει να πιει κανένα γάλα. Έχω δοκιμάσει το Frezylac, το Biolac, το Hipp, το Δελτα Advance και ως τελευταία προσπάθεια το Nanny Care που είναι (σκόνη) κατσικίσιο και μου το πρότειναν ως πιο συμβατό στο θηλασμό. Έχω δοκιμάσει με μπιμπερό, με το ποτηράκι που πίνει νερό, με το κουταλάκι, μέσα στην κρέμα. ΤΙΠΟΤΑ. Και μιλάμε για ένα κατά τα άλλα φανταστικά καλόφαγο παιδί, τρώει κυριολεκτικά τα πάντα.

 

Υπάρχει κάποια λύση; Πραγματικά έχω κουραστεί απίστευτα, δουλεύω πολλές ώρες και δεν αντέχω άλλο την αυπνία. Πλέον ο θηλασμός μου είναι ιδιαίτερα δυσάρεστος, με στεναχωρεί και με εκνευρίζει.

Ο γιατρός μου (γυναικολόγος), καθώς και ενας φίλος παιδίατρος (όχι αυτός που παρακολουθεί τον μικρό) μου είπαν ότι η μόνη λύση είναι να σηκωθώ να φύγω για 3-4 μέρες. Ισχύει; Δεν υπάρχει άραγε κάποια λύση λιγότερο σκληρή και αποτομη;

 

Δε συμφωνώ με τη φυγή, σε καμία περίπτωση!

 

Βρες έναν θηλασμο που πιστεύεις οτι θα έκοβε (πχ τον πρώτο πρωινό ή το απόγευμα) εύκολα ώστε να αφαιρείς ενα γευμα σιγά σιγά. Πρότεινε κατι άλλο εναλλακτικά, παίξτε εκείνη την ώρα ή πάρε το μωρό αγκαλιά βάλτε μουσική και χορέψτε. Το μυστικό ειναι να μη σε βλέπει να πολυκαθεσαι και να ειναι απασχολημένο με ερεθίσματα.

 

Εχεις δοκιμασει να αναμείξεις μητρικό με ξένο γαλα; Στην αρχή πιο πολυ μητρικό (80% πχ) και μετά σταδιακή μείωση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα.με τη μικρή μου που είναι 7 μηνών είδαμε και πάθαμε να την κάνω να μάθει το μπιμπερό.τη θηλάζω πρωι βράδυ και εδώ και λίγο καιρο της έδινα και συμπλήρωμα με ξένο για να το μάθει σιγά σιγά και το οποίο το κατάφερα μετά από πολύ κόπο βγαζοντας αρχικά με θηλαστρο δικό μου γάλα μέχρι να μάθει το μπιμπερό...όλα καλά μέχρι πριν δυο μέρες που πάλι εντελώς ξαφνικά βλέπει το μπιμπερό και παθαίνει αμοκ!ουτε να το δοκιμαςει.τι να κάνω πάλι?δεν μπορώ ξανά την ίδια διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα.με τη μικρή μου που είναι 7 μηνών είδαμε και πάθαμε να την κάνω να μάθει το μπιμπερό.τη θηλάζω πρωι βράδυ και εδώ και λίγο καιρο της έδινα και συμπλήρωμα με ξένο για να το μάθει σιγά σιγά και το οποίο το κατάφερα μετά από πολύ κόπο βγαζοντας αρχικά με θηλαστρο δικό μου γάλα μέχρι να μάθει το μπιμπερό...όλα καλά μέχρι πριν δυο μέρες που πάλι εντελώς ξαφνικά βλέπει το μπιμπερό και παθαίνει αμοκ!ουτε να το δοκιμαςει.τι να κάνω πάλι?δεν μπορώ ξανά την ίδια διαδικασία...

 

Θέλεις να αποθηλασεις; Δεν έχω καταλάβει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να γράψω τα νέα μας. Σχεδόν 13 μηνών και μηδέν πρόοδος. Του αρνούμαι τον θηλασμό το απογευμα (για να μειώσουμε σιγά σιγά το θηλασμό) με αποτέλεσμα γοερά κλάματα. Παίζουμε, ξεχνιέται και σε 5 λεπτα φτου και απο την αρχη. Εννοείται με σκοτώνει ότι το παιδί μου που δεν το έχω δει όλη μέρα, κλαίει εξαιτίας μου.

Γάλα δεν πίνει ούτε φρέσκο. Εχω δοκιμάσει πολλές μάρκες, παιδικά αλλά και κανονικά - τίποτα.

Σε δυο εβδομάδες θα πρέπει να φύγω 3 μερες εκτός Αθηνών για δουλειά. Από τη μία απελπίζομαι για το τι θα γίνει στο σπίτι και τι κλάμα εχει να ρίξει ο μικρός. Απο την άλλη δεν υπάρχει εναλλακτική και δεν υπάρχει περίπτωση να διακινδυνεύσω τη δουλειά μου για τον θηλασμό.

 

Πάντως με όσες φίλες μιλάω που θηλάζουν αποκλειστικά και εχουν παιδια ανω του έτους είναι στην ίδια φάση. Ειλικιρνά εύχομαι κάποιος να μου είχε πει πόσο δύσκολο είναι να κόψεις το θηλασμό - το μόνο που άκουγα από παντού είναι πόσο δύσκολο είναι να τον αρχίσεις. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειπα να γράψω τα νέα μας. Σχεδόν 13 μηνών και μηδέν πρόοδος. Του αρνούμαι τον θηλασμό το απογευμα (για να μειώσουμε σιγά σιγά το θηλασμό) με αποτέλεσμα γοερά κλάματα. Παίζουμε, ξεχνιέται και σε 5 λεπτα φτου και απο την αρχη. Εννοείται με σκοτώνει ότι το παιδί μου που δεν το έχω δει όλη μέρα, κλαίει εξαιτίας μου.

Γάλα δεν πίνει ούτε φρέσκο. Εχω δοκιμάσει πολλές μάρκες, παιδικά αλλά και κανονικά - τίποτα.

Σε δυο εβδομάδες θα πρέπει να φύγω 3 μερες εκτός Αθηνών για δουλειά. Από τη μία απελπίζομαι για το τι θα γίνει στο σπίτι και τι κλάμα εχει να ρίξει ο μικρός. Απο την άλλη δεν υπάρχει εναλλακτική και δεν υπάρχει περίπτωση να διακινδυνεύσω τη δουλειά μου για τον θηλασμό.

 

Πάντως με όσες φίλες μιλάω που θηλάζουν αποκλειστικά και εχουν παιδια ανω του έτους είναι στην ίδια φάση. Ειλικιρνά εύχομαι κάποιος να μου είχε πει πόσο δύσκολο είναι να κόψεις το θηλασμό - το μόνο που άκουγα από παντού είναι πόσο δύσκολο είναι να τον αρχίσεις. :(

 

Είχα προσπαθήσει κι εγώ να αποθηλάσω σταδιακά, όπως με είχαν συμβουλέψει αρκετές μαμάδες εδώ στο φόρουμ, αλλά ήταν μία αποτυχία. Το μωρό μπερδεύεται και δεν καταλαβαίνει γιατί την μία του δίνεις στήθος την άλλη όχι. Δεν ξέρει πότε θα πιει όταν το ζητήσει και πότε θα το αρνηθείς με αποτέλεσμα να κλαίει χειρότερα για να σε πείσει να του δώσεις. Σύμφωνα με την δική μου εμπειρία είναι μία μέθοδος σχεδόν σαδιστική για το μωρό και την μητέρα. Ιδιαίτερα αν το μωράκι δεν είναι έτοιμο να αποθηλάσει, όπως φαίνεται να μην είναι το δικό σου.

 

Σε εμένα προσωπικά το μόνο που έπιασε ήταν το κόψιμο «μαχαίρι». Πολύ δύσκολα τρία πρώτα βράδια και όλη η πρώτη εβδομάδα γενικότερα. Η δεύτερη εβδομάδα καλύτερα, και μετά ηρεμήσαμε. Τότε ήταν 20 μηνών, αλλά ακόμη και τώρα που κοντεύει να περάσει χρόνος πλέον, όταν βλέπει το στήθος μου ανοίγει το στοματάκι να πιάσει ή λέει «γιατί δεν μπορούμε να πιούμε γάλα;». Παλιά αγαπημένη συνήθεια που δεν ξεχνιέται, είναι στο dna του ανθρώπου, οπότε μην περιμένεις να είναι εύκολα.

 

Και κάτι ακόμη που εμένα με βοήθησε πολύ ψυχολογικά ήταν τα λόγια μίας φίλης που έχει παιδικό σταθμό, ότι ο αποθηλασμός είναι η πρώτη μεγάλη ματαίωση του παιδιού από την μητέρα και δίνει την ευκαιρία στο παιδί να μάθει να διαχειρίζεται τις ματαιώσεις. Γιατί πολλά παιδάκια χρειάζεται να το μάθουν αυτό μόλις ξεκινήσουν παιδικό και παθαίνουν τεράστιο σοκ. Κάποια στιγμή δλδ δεν γίνονται τα δικά σου και πρέπει να μάθεις αυτό συναισθηματικά κάπως να το διαχειρίζεσαι. Για εμένα η συμβουλή αυτή έκανε πολύ νόημα. Και να είσαι συναισθηματικά κοντά στο παιδί να το υποστηρίξεις στην φάση αυτή του απογαλακτισμού.

 

Από την άλλη, αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις, πάρε το απόφαση ότι δεν θα κοιμάστε με τον άντρα σου μαζί πριβέ όπως θα θέλατε, και προσπαθήστε να βρείτε άλλες λύσεις. Ξέρω, δεν είναι ιδανικό, αλλά όλα όλες κάπως βρήκαμε τον τρόπο. Και να ηρεμήσεις κι εσύ για να μπορέσεις να συνεχίσεις τον θηλασμό χωρίς να τον αισθάνεσαι τόσο μεγάλο βάρος (αν δεις ότι σε αυτή την φάση δεν μπορείς να αποθηλάσεις).

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Χρειάζομαι άμεσα βοήθεια για να αποθηλάσουμε.

Το παιδί μου είναι 11 μηνών και θηλάζει αρκετές φορές από το απόγευμα (7-8 ) έως και το πρωί. Θα έλεγα τουλάχιστον 4-7 φορές περίπου.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε καταφέρει να πιει κανένα γάλα. Έχω δοκιμάσει το Frezylac, το Biolac, το Hipp, το Δελτα Advance και ως τελευταία προσπάθεια το Nanny Care που είναι (σκόνη) κατσικίσιο και μου το πρότειναν ως πιο συμβατό στο θηλασμό. Έχω δοκιμάσει με μπιμπερό, με το ποτηράκι που πίνει νερό, με το κουταλάκι, μέσα στην κρέμα. ΤΙΠΟΤΑ. Και μιλάμε για ένα κατά τα άλλα φανταστικά καλόφαγο παιδί, τρώει κυριολεκτικά τα πάντα.

 

Υπάρχει κάποια λύση; Πραγματικά έχω κουραστεί απίστευτα, δουλεύω πολλές ώρες και δεν αντέχω άλλο την αυπνία. Πλέον ο θηλασμός μου είναι ιδιαίτερα δυσάρεστος, με στεναχωρεί και με εκνευρίζει.

Ο γιατρός μου (γυναικολόγος), καθώς και ενας φίλος παιδίατρος (όχι αυτός που παρακολουθεί τον μικρό) μου είπαν ότι η μόνη λύση είναι να σηκωθώ να φύγω για 3-4 μέρες. Ισχύει; Δεν υπάρχει άραγε κάποια λύση λιγότερο σκληρή και αποτομη;

Καλή σου μέρα!

Λες ότι το μικρό σου είναι 11 μηνών και τρώει καλά μέσα στην ημέρα. Οι πιθανότητες επομένως να ξυπνάει πολλές φορές τη νύχτα λόγω πείνας, ειδικά από τη στιγμή που λες ότι τρώει καλά, είναι, κατά την ταπεινή μου γνώμη, πολύ μικρές. Επομένως στη θέση σου δε θα αγχωνόμουν να το κάνω να μάθει το υποκατάστατο, και γιατί αν δεν του αρέσει, είναι και λίγο δικαίωμά του εδώ που τα λέμε, κυρίως όμως γιατί δε σημαίνει ότι θα σου λύσει απαραίτητα και το πρόβλημα. Προσωπικά σε αυτή τη φάση θα διοχέτευα τις προσπάθειές μου στο να το μάθω να μη χρειάζεται στήθος για να κοιμηθεί, και στο νυχτερινό απογαλακτισμό (με ok παιδιάτρου σας). Να ακολουθήσεις μεθόδους Pantley δε νομίζω ότι μπορείς σε αυτή τη φάση μιας και επίκειται ταξίδι και αυτές συνήθως παίρνουν χρόνο. Μπορείς όμως να ξεκινήσεις όταν γυρίσεις με το καλό. Υπάρχουν και οι μέθοδοι ελεγχόμενου κλάματος (ανεξέλεγκτο είναι, αλλά κάπως πρέπει να το «λειάνουμε»), οι οποίες αποδίδουν πολύ πιο άμεσα, συνήθως εντός 2-3 έως 5 το πολύ ημερών. Ό,τι και να αποφασίσεις να ακολουθήσεις, καθοριστικής σημασίας είναι η 100% συνέπεια στην εφαρμογή και η μέριμνά σου να πηγαίνει το παιδί για ύπνο όποτε πρέπει (να μην πέφτει δηλαδή εξαντλημένο και μέσα στα νεύρα, γιατί τότε ό,τι και να κάνεις μάλλον θα διαμαρτύρεται ασταμάτητα ή/και θα ξυπνάει 50 φορές τη νύχτα).

Τέλος, αν θέλεις πραγματικά να αποθηλάσεις επειδή δε σε ευχαριστεί πια, είναι απόλυτο δικαίωμά σου, αλλά να ξέρεις ότι θηλασμός και ύπνος είναι δύο πράγματα που μπορούν να διαχωριστούν και μάλλον πρέπει να διαχωριστούν, όταν, αφενός ένας τουλάχιστον από τους εμπλεκόμενους δεν μπορεί να ξεκουραστεί στοιχειωδώς και αφετέρου το παιδί είναι σε ηλικία που μπορεί με ενθάρρυνση να μάθει να κοιμάται χωρίς πολλές παρεμβάσεις από πλευράς μας. Αν το επιτύχεις αυτό μπορεί και να πάψει να είναι δυσάρεστος ο θηλασμός.

Όπου και να καταλήξεις, καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να γράψω τα νέα μας. Σχεδόν 13 μηνών και μηδέν πρόοδος. Του αρνούμαι τον θηλασμό το απογευμα (για να μειώσουμε σιγά σιγά το θηλασμό) με αποτέλεσμα γοερά κλάματα. Παίζουμε, ξεχνιέται και σε 5 λεπτα φτου και απο την αρχη. Εννοείται με σκοτώνει ότι το παιδί μου που δεν το έχω δει όλη μέρα, κλαίει εξαιτίας μου.

Γάλα δεν πίνει ούτε φρέσκο. Εχω δοκιμάσει πολλές μάρκες, παιδικά αλλά και κανονικά - τίποτα.

Σε δυο εβδομάδες θα πρέπει να φύγω 3 μερες εκτός Αθηνών για δουλειά. Από τη μία απελπίζομαι για το τι θα γίνει στο σπίτι και τι κλάμα εχει να ρίξει ο μικρός. Απο την άλλη δεν υπάρχει εναλλακτική και δεν υπάρχει περίπτωση να διακινδυνεύσω τη δουλειά μου για τον θηλασμό.

 

Πάντως με όσες φίλες μιλάω που θηλάζουν αποκλειστικά και εχουν παιδια ανω του έτους είναι στην ίδια φάση. Ειλικιρνά εύχομαι κάποιος να μου είχε πει πόσο δύσκολο είναι να κόψεις το θηλασμό - το μόνο που άκουγα από παντού είναι πόσο δύσκολο είναι να τον αρχίσεις. :(

 

Πολλές φορες ειναι πιο δύσκολο να σταματήσεις τον θηλασμο! Αλλά παίζουν ρόλο παρα πολλα πράγματα καταρχάς απο το μωρό (ηλικία-πχ εσείς είστε σε άγχος αποχωρισμού, αν παιρνει πιπιλα, αν εχει αλλα στο κεφάλι του-πχ επιστροφή στη δουλειά της μαμάς, το ημερήσιο προγράμμα-εχει ερεθίσματα; Τρωει ενδιαφέροντα φαγητά απο το οικογενειακό τραπέζι; Βγαίνει έξω?) και απο την μαμά (ποσο σίγουρη ειναι, ποσο σταθερή στην επιλογή της, αν εχει τύψεις για τον αποθηλασμο, πως ειναι ψυχολογικά, υπάρχει βοήθεια?).

 

Απο όρια πως ειναι το παιδι σου; Δέχεται όρια; Πχ θηλαζουμε μόνο στην πολυθρόνα, μόνο τη νύχτα (ή την ημέρα) και μόνο μέχρι να τελειώσει το "Αχ κουνελάκι".

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να αποθηλασεις; Δεν έχω καταλάβει.

 

Προς το παρών θα ήθελα το μωρο να δέχεται το μπιμπερο ώστε εάν χρειαστεί οποιαδήποτε στιγμή να του δώσει κάποιος άλλος γάλα είτε λόγω δουλειάς είτε για άλλο λόγο να μην έχω άγχος τι θα φάει.Επίσης η παραγωγή μου έχει μειωθεί αρκετά (λογικό αφου πίνει μόνο δύο γευματα) οπότε πάλι θα ήθελα να ξέρω ότι ανά πάσα στιγμή μπορώ να την ταισω και με το μπιμπερο και δε μένει νιστικη. Για τους λόγους αυτούς της δίνω λίγη ποσότητα ξένου γάλακτος καθημερινά (προσπαθώ τουλαχιστον) για να το μάθει. Απλά όπως είχα γράψει ενώ τελευταια το είχαμε μάθει παλι εντελώς ξαφνικά χωρίς καμία αλλαγή δε το δέχεται..ίσως να μπερδεύεται κιόλας δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...