Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πυρετο καθε 3 εβδομαδες


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια

αυτη την φορα μας ειπε ο νεος παιδιατρος που πηγαμε χθες οτι τα λαιμα της ειναι λιγο κοκκινα και οτι ο πυρετος ειναι απο αυτο.ειπε οτι το καθε 3 βδομαδες ειναι συπτωματικο και οτι εχει πολλα παιδακια που εχουν πυρετο καθε βδομαδα για μηνες.

ειπε ακομα οτι ετσι αναπτυσει πολλα αντισωματα και θα αρρωσταινει λιγοτερο οταν μεγαλωσει.μας εδωσε αλλα αντιπυρετικα.

ο πυρετος δεν επεσε κατω απο 38.3 μονο τα ξημερωματα μετα απο 2 ωρες απο το παναντολ πηγε 36 και φυσικα ξανα ανεβηκε.

ολες τις φορες που ανεβασε πυρετο κρατησε 2 με 3 24ωρα.τωρα μας ειπε οτι τα λαιμα κρατανε 3 με 5.αν οντως κρατησει τοσο μπορει και να ησυχασω,αλλα αν περασει το πολυ στις 3 μερες νομιζω οτι θα ξαναγυρισουμε στα ιδια.

μπορει και απο το κλαμα να φανηκαν ερεθισμενα τα λαιμα,οπως την αλλη φορα που απο το κλαμα κοκκινισε το τυμπανο και μας ειπε ωτιτιδα και ισως να πηρε τσαμπα την αντιβιωση.

αυτα........

παντως θα κραταω το θεμα ανοιχτο και ως ημερολογιο για να θυμαμαι την συχνοτητα των πυρετων.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια

αυτη την φορα μας ειπε ο νεος παιδιατρος που πηγαμε χθες οτι τα λαιμα της ειναι λιγο κοκκινα και οτι ο πυρετος ειναι απο αυτο.ειπε οτι το καθε 3 βδομαδες ειναι συπτωματικο και οτι εχει πολλα παιδακια που εχουν πυρετο καθε βδομαδα για μηνες.

ειπε ακομα οτι ετσι αναπτυσει πολλα αντισωματα και θα αρρωσταινει λιγοτερο οταν μεγαλωσει.μας εδωσε αλλα αντιπυρετικα.

ο πυρετος δεν επεσε κατω απο 38.3 μονο τα ξημερωματα μετα απο 2 ωρες απο το παναντολ πηγε 36 και φυσικα ξανα ανεβηκε.

ολες τις φορες που ανεβασε πυρετο κρατησε 2 με 3 24ωρα.τωρα μας ειπε οτι τα λαιμα κρατανε 3 με 5.αν οντως κρατησει τοσο μπορει και να ησυχασω,αλλα αν περασει το πολυ στις 3 μερες νομιζω οτι θα ξαναγυρισουμε στα ιδια.

μπορει και απο το κλαμα να φανηκαν ερεθισμενα τα λαιμα,οπως την αλλη φορα που απο το κλαμα κοκκινισε το τυμπανο και μας ειπε ωτιτιδα και ισως να πηρε τσαμπα την αντιβιωση.

αυτα........

παντως θα κραταω το θεμα ανοιχτο και ως ημερολογιο για να θυμαμαι την συχνοτητα των πυρετων.

κορίτσι μου καλή σου μέρα, εδώ και λίγες μέρες παρακολουθώ την ιστορία σας και πραγματικά έχω στεναχωρεθεί πάρα πολύ.Τέτοια κούραση, τόσες αγωνίες και δυσκολίες αυτό το παιδί;;

Από την πείρα μου στους ενήλικες, είμαι νεφρολόγος, ήθελα να ρωτήσεις τους ή τον γιατρό σου αν υπάρχει περίπτωση αποστήματος στη περιοχή του ουροποιητικού. Ο πυρετός έχει αυτόν το χαρακτήρα και το λευκά ταιριάζουν. Από την άλλη πλευρά υπάρχει αυτό που λέμε μεταλοιμώδες σύνδρομο που κάνει πυρετό κάθε 20 με 30 μέρες σταθερά για μήνες ή και χρόνο και συνήθως οφείλεται στον ιο της λοιμώδους μονοπυρήνωσης ( EBV ).Αυτή η δεύτερη εκδοχή είναι και η καλύτερη αφου το παιδι μόνο του ξεπερνά το πρόβλημα μόνο με αντιπυρετικά στη φάση του πυρετου και χωρίς προβλήματα στο μέλλον.

Αν μπορώ να βοηθήσω με κάθε τρόπο είμαι διαθέσιμη.

Εύχομαι ότι καλύτερο από καρδιάς.

Ρέα

Link to comment
Share on other sites

ρεα μου,σ'ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον σου,καναμε ολες τις εξετασεις που μας ειπαν και εχουν αποκλειστει τα παντα.επιμενουν στην ιωση μονο με πυρετο και τωρα εχει κατ΄εξαιρεσιν τα λαιμα της(ετσι μας ειπαν τουλαχιστον)

επειδη ομως εισαι νεα σχετικα στο φορουμ δεν θα ξερεις το "θεμα" μας.και σιγουρα θα σε ενδιεφερε(ως νεφρολογος)μπες και διαβασε το θεμα ουρητηροκηλη ειναι υπομνημα εδω στα ιατρικα.σου στελνω τωρα και πμ.

σ'ευχαριστω πολυ και παλι.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Bικάκι μου περαστικά στη μικρούλα σου!!!

 

Θα συμφωνήσω και εγώ πάντως με τα κορίτσια που λένε να το ψάξεις λίγο παραπάνω λόγω του ιστορικού σας ... ίσως σε ένα άλλο γιατρό ειδικότητας σχετικό παρά σε έναν απλό παιδίατρο.

 

Πάντως δόντια εγώ δεν νομίζω να είναι για τον λόγο που ανέφερε και μια κοπέλα παραπάνω, αν ήταν έτσι θα έπρεπε μετά απο κάθε περιστατικό πυρετού να εμφανίζει και ένα δοντάκι. Τουλάχιστον αυτό έγινε σε μας στη μεγάλη μου κόρη, που όλα της τα δοντάκια τα έβγαλε έτσι, με περιστατικά μικροπυρετού δηλαδή, γύρω στο 38.

 

Φιλάκια στη ζουζούνα σου, θα παρακολουθώ το θέμα σας ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

περασα απλα για να σας πω οτι ναι ειμαστε καλα δεν ανεβασαμε πυρετο.τελος το καθε 3 βδομαδες.φτου φτου μη μας ματιασω.και να ανεβασει τωρα δεν θα ισχυει αυτος ο περιοδικος πυρετος.φτυστε μας!!!ετοιμαζοματε για διακοπες και μπανια.

ειμαι πολυ πολυ χαρουμενη.

σας ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ με κατατρόμαξες.

ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ

:P:p:p:p

μη τρομαζεις κουκλα μου.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περασα απλα για να σας πω οτι ναι ειμαστε καλα δεν ανεβασαμε πυρετο.τελος το καθε 3 βδομαδες.φτου φτου μη μας ματιασω.και να ανεβασει τωρα δεν θα ισχυει αυτος ο περιοδικος πυρετος.φτυστε μας!!!ετοιμαζοματε για διακοπες και μπανια.

ειμαι πολυ πολυ χαρουμενη.

σας ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση.

 

 

Να περάσετε τέλεια στις διακοπές σας!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

 

1354966l7ije8pn7o.gif

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...