Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πυρετο καθε 3 εβδομαδες


Recommended Posts

Βικυ μου μηπως περα απο παιδιατρο πρεπει να απευθυνθεις ξανα στον παιδοχειρουργο της μικρης? Οχι κατα αναγκην για να εστιασει στο προβλημα που εγχειρησε αλλα μηπως εκεινος σου πει να πας σε εναν πιο εξειδικευμενο γιατρο.

 

εμας οταν τελειωσαμε με τις εγχειρησεις της μικρης ο παιδοχειρουργος μας ειπε οτι απο εδω και περα την αναλαμβανει ο παιδιατρος απο εκεινον ειχαμε τελειωσει.

Τελικα εγω πηγα προληπτικα σε παιδογαστρεντερολογο εκτος τον παιδιατρο.

Στην μεγαλη μου κορη που περνουσε αλλεπαλληλες ωτιτιδες πηγα στον ΩΡΛ δεν παρεμεινα μονο στην παιδατρο.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σου Βικάκι, πολύ λυπάμαι για τη μικρούλα που ταλαιπωρείται... ελπίζω γρήγορη ανάρρωση...

Μία συνάδελφός μου στη δουλειά είχε το ίδιο θέμα σαν το δικό σας, ανά 3 με 4 εβδομάδες σήκωνε υψηλό πυρετό, χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα. Τα Χριστούγεννα μπήκανε νοσοκομείο και της έκαναν ένα σωρό εξετάσεις και τίποτα. Ο πυρετός συνεχιζόταν μέχρι προχθές, που πάλι μπήκαν για εξετάσεις στο νοσοκομείο... το έψαξαν από την κορυφή εώς τα νύχια... βέβαια είναι λίγο πιο μεγάλη από τη δικιά σου είναι 2,5 χρονών... (αλλά αυτό της συμβαίνει συνολικά΄7-8 μήνες) τελικά η διάγνωση είναι λοιμώδη μονοπυρήνωση... της είπαν να μην ανησυχεί... απλά καλή διατροφή, ξεκούραση και θα περάσει... υπό παρακολούθηση βέβαια...

 

δεν ρωτάς την παιδίατρό σου, να κάνετε καμία τέτοια εξέταση ή τη γνώμη της σχετικά.

 

Γρήγορα περαστικά σας...

2Niwp2.png

6PDKp2.png

Link to comment
Share on other sites

περαστικα στη μικρη

απο οτι εχω καταλαβει και η ωτιτιδα ειναι ατιμο πραγμα (ευτυχως δεν το εχουμε βιωσει)

μια φιλη η μικρη της συνεχεια, η μια αντιβιωση μετα την αλλη, σκασμενη και αυτη, με διδυμα....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

πηγαμε στους γιατρους και τα νεα μας...

καταφερα και πηρα ουρα με σακουλακι για να τα εξετασουν.δωσαμε και αιμα και τα αποτελεσματα μεχρι στιγμης ειναι καλα.το μονο που ειναι ανεβασμενο ειναι τα λευκα 14000 που δειχνει οτι καπου υπαρχει φκεγμονη.

πηγαμε παιδιατρο και την εξετασε και μας ειπε οτι το δεξι της αυτι ειναι σε κακο χαλι :twisted: και μας εστειλε σε ωριλα ο οποιος ειπε οτι ειναι πεντακαθαρα και δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα και οτι ο πυρετος ειναι απο αλλου.

φυσικα πηρα και τον παιδοχειρουργο αφου βγηκε καθαρη η γενικη ουρων(η καλλιεργεια δεν βγηκε ακομα)και μου ειπε οτι δεν ειναι κατι σχετικο με το προβλημα που ειχε.

δηλαδη μπορει και ο προηγουμενος πυρετος να μην ηταν ωτιτιδα.οταν την εξεταζει η παιδιατρο, η μικρη κλαιει οποτε κοκκινιζει το τυμπανο και την παραπλανει και μας λεει για ωτιτιδα.(αυτο ειπε ο ωριλα)

καταληγουμε στα δοντια και παλι γιατι ενα παιδι που δεν εχει ταλαιπωρηθει με χειρουργεια θα ανεβασει 37 οταν βγαζει δοντια το δικο μου 39 επειδη εχει και πολλα στην πλατουλα του.

τι να πω δεν ξερω.

 

πειτε καμια γνωμη και αν θελετε καντε και μια ερωτηση και εσεις στους δικους σας γιατρους.

απο αιμα και ουρα καναμε τα παντα,μολις τα εχω θα σας τα πω

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βικάκι μου ,

Περαστικά σας ρε κοριτσι μου, αμαν πια.

Σήμερα εχω ραντεβού με τον παιδίατρο για την Ανδριάνα και θα τον ρωτήσω για το θεμα σας.Εψαξα λίγο και βρήκα το παρακάτω που αφορά στον περιοδικό πυρετό.

Δεν ξέρω αν εχει σχέση με αυτό που εχει η Φωτεινούλα αλλα μηπως να το κοιτούσες???

 

ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΠΥΡΕΤΟΥ, ΑΦΘΩΔΟΥΣ ΣΤΟΜΑΤΙΤΙΔΑΣ, ΑΔΕΝΙΤΙΔΑΣ (PFAPA syndrome)

 

 

 

Αδάμος Χατζηπαναγής, Παιδίατρος

 

Περιγράφηκε πρώτη φορά από τους Marshall και συν το 1987. Συνήθως δεν υπάρχει θετικό οικογενειακό ιστορικό και δεν υπάρχουν σημαντικά στοιχεία που να υποστηρίζουν γενετική βάση του νοσήματος. Τα αρχικά του ονόματος προέρχονται από Periodic Fever, Aphthous stomatitis, Pharyngitis, Adenitis (PFAPA)

 

 

 

Πως παρουσιάζεται;

 

Εμφανίζεται συνήθως πριν από την ηλικία των 5 χρονών. Xαρακτηρίζεται από τα πιο κάτω:

 

Αυστηρά περιοδικό, υψηλό πυρετό (>39οC), που συνοδεύεται συνήθως από ρίγος, κακουχία και κεφαλαλγία.

Αφθώδη στοματίτιδα (68%).

Φαρυγγίτιδα.

Τραχηλική λεμφαδενίτιδα (ελαφρά επώδυνη, αμφοτερόπλευρη).

Tα πυρετικά επεισόδια διαρκούν περίπου 4-5 μέρες και υποτροπιάζουν κάθε 2-8 εβδομάδες, χωρίς να επηρεάζουν την αύξηση του παιδιού.

 

Πως γίνεται η διάγνωση;

 

H διάγνωση είναι κλινική (Στο ιστορικό δηλαδή που θα πάρει ο γιατρός και στην εξέταση που θα κάνει στο παιδί) και βασίζεται στα πιο κάτω κριτήρια:

 

Kριτήρια διάγνωσης PFAPA

 

- Yποτροπιάζων πυρετός με ηλικία έναρξης<5 έτη + 1 από τα ακόλουθα

1. Αφθώδης στοματίτιδα

2. Τραχηλική λεμφαδενοπάθεια

3. Φαρυγγίτιδα

- Aποκλεισμός κυκλικής ουδετεροπενίας

- Mεσοδιαστήματα ελεύθερα συμπτωμάτων

- Φυσιολογική αύξηση

 

Πως αντιμετωπίζεται;

 

Oι περισσότεροι ασθενείς ανταποκρίνονται στη χορήγηση κορτιζόνης επί 1-2 ημέρες στην έναρξη της κρίσης. H χορήγηση κορτιζόνης κάποιες φορές αυξάνει τη συχνότητα των κρίσεων. Για άγνωστους λόγους οι κρίσεις σταματούν σε ορισμένους ασθενείς με τη χορήγηση σιμετιδίνης ή μετά αμυγδαλεκτομή.

 

Ποια η πρόγνωση;

 

H συμπτωματολογία καθίσταται ηπιότερη με την πάροδο του χρόνου. H πρόγνωση είναι καλύτερη από ότι στα υπόλοιπα περιοδικά πυρετικά σύνδρομα, δεδομένου ότι παρατηρείται αυτόματη ύφεση της συμπτωματολογίας στην ηλικία των 4-8 ετών χωρίς υπολειμματικές βλάβες.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βικυ μου δε ξερω σχετικα, απλα απο τη νταντα μου που εχει μεγαλωσει 3 παιδια, ο γιος της ο ενας καθε φορα που εβγαζε δοντια χτυπαγε 39. Οποτε μη το αποκλειεις και αυτο. Συνηθως λενε 38+ αλλα κακι ο καθε οργανισμος δε ξερουμε πως αντιδραει. Η μικρη μου ειπα οτι περναγε γαστρεντεριτιδα αλλα τελικα δεν ειμαι σιγουρη. Εμετους κανει ουτως η αλλως αυτη, τα κακακια ηταν ΟΚ, χτυπησε 2 μερες 3 φορες 39 και εχουμε και 3 δοντια που σκανε! οποτε????

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

σουλα μου αυτο που λες μας το ανεφερε και μια κοπελα πιο πριν και το διαβασα αλλα δεν εχουμε κανενα απο αυτα τα συπτωματα.

γατουλα μου και εγω αυτο πιστευω οτι ειναι.η μικροβιολογος που την ρωτησα να μου απαντησει ως μανουλα και εκεινη μου ειπε οτι το παιδι της ανεβαζε 37 με δοντια αλλα δεν περασε και ποτε τιποτα αλλο,και οτι με την ταλαιπωρια που περασε η δικια μου,το 39 για δοντια ειναι απολυτα δικαιολογημενο.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Μακάρι να μην χρειαστεί αλλά μήπως την επόμενη φορά που θα υποτροπιάσει να την πάς στο νοσοκομείο; Ξέρω, δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά εγώ θα το σκεφτόμουνα (δεν θα το αποφάσιζα εύκολα βεβαια). Συνήθως οι νοσοκομειακοί γιατροί είναι πιο έμπειροι σε κάποια περιστατικά γιατί όλα τα περίεργα σε αυτούς καταλήγουν. Αυτή η ακρίβεια ρολογιού στο ραντεβού με τον πυρετό είναι που μου κάνει εντύπωση.

 

Μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι να μην συνεχίσει ο πυρετός. Περαστικά του...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lena + Sourloulou νοσηλευτηκε 1,5 μηνα τον δεκεμβριο-ιανουαριο στο νοσοκομειο για αλλο προβλημα και επειδη εχουμε σχεση με τους γιατρους εκει μιλαμε τηλεφωνικα και τους ενημερωνω για την κατασταση της.δεν δειχνουν να ανησυχουν για κατι.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

ολα τα αποτελεσματα ειναι καλα και οι ακτινογραφιες.μονο τα λευκα ειναι 14000 αλλα ειναι λογικο εφοσον της πηραν αιμα την ωρα που ειχε πυρετο.

τα ξημερωματα εφτασε 39.7 και στις 3 καναμε μπανιο.το συμπερασμα ειναι.η δοντι καθε 3 βδομαδες η ιωση με μονο πυρετο επισης καθε 3 βδομαδες.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Βικάκι καλημέρα,

Ευχομαι να περασει γρήγορα και αυτό.

Χθες που πήγα στον παιδιατρο συζήτησα μαζί του για τη Φωτεινούλα.

Η αποψή του είναι ότι πράγματι μπορεί να είναι δόντια αλλα μου είπε ότι λογικά μετά από κάθε επεισόδιο πυρετού θα πρεπει να εμφανίζεται και δόντι.

Θεωρεί ότι αφού οι αναλύσεις ηταν καλές οπως και η γενική ούρων δεν μπορεί να είναι κατι σοβαρό.

Με ρώτησε αν εχετε κάνει ακτινογραφία θώρακος αλλα δεν θυμόμουν να του απαντήσω.

Έπίσης μου είπε ότι καλό είναι να επαναλάβεις τη γενική ούρων και όταν θα εχει περάσει ο πυρετός .

Μου ανεφερε και το φαινόμενο του περιοδικού πυρετού το οποίο θα υποχωρήσει με τον καιρό αλλα μου είπε ότι και αυτό έχει καποια αιτία που παρουσιάζεται.

Βέβαι αν το παιδί αναπτύσεται κανονικά και απλα εχει αυτα τα επεισοδια πυρετού σίγουρα δεν τρελενόμαστε από ανυσηχία.

Τέλος μου είπε να προσέξεις το λαιμό της μήπως είναι κόκκινος όταν ανεβάζει πυρετό και να ελέγχονται οι αδένες στο λαιμο μήπως πρήζονται προφανώς αυτα τα ελέγχει και ο παιδίατρός σας.

Αυτα καλή μου μου είπε με ότι στοιχείο μπόρεσα να του δώσω.

Και πάλι περαστικά.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

σουλα μου σ'ευχαριστω παρα πολυ.ακτινογραφιες καναμε χθες το μεσημερι και ειναι τελειες.τον λαιμο και τους αδενες τα ειδε η γιατρος και ειπε οτι ειναι καλα.

τελικα εκει καταληγουμε.στο να μην ανησυχουμε.αυτο το παιδι ειναι παλικαρι και μεγαλη αγωνιστρια τελικα.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eleftheria μου σ'ευχαριστω.εχει περασει παρα πολλα το ζουζουνι και δυσκολα,και τωρα με τοσο πυρετο συνεχεια μας χαμογελαει.τα ξημερωματα που την εκανα μπανιο για να πεσει ο πυρετος με πιτσιλουσε με το νερο !!!

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο κοπέλα μου με την κορούλα σου. Εγώ με πυρετούς ταλαιπωρήθηκα όταν ήταν 1,5 για δύο μήνες, καταλήξαμε στο νοσοκομείο και τελικά ήταν μέση ωτίτιδα που δεν φαινόταν με απλή εξέταση !!!! Μετά από άλλον ένα μήνα αντιβιώσεις είμασταν καλύτερα. Τώρα φέτος άλλα προβλήματα αλλά αντέχουμε... Κάνε κουράγιο και μη το βάζεις κάτω. Τι να πω δεν ξέρω. Λέω (όχι ότι με ξετρελαίνει σαν ιδέα) μήπως αν συνεχίσει να την πας σε νοσοκομείο μπας και βγάλουν εκεί κάποια άκρη? Εμείς από το νοσοκομείο είχαμε το καλό ότι όντως βρήκαν τι φταίει και ηρεμήσαμε και το κακό ότι από τότε και εδώ και ένα χρόνο δεν τρώμε!!!! παρά μόνο ελάχιστα. Τόσο ώστε να υπάρχει πτώση καμπύλης και να τρέχουμε πάλι σε γιατρούς για άλλα αυτή τη φορά. Αλλά τότε το πρόβλημα το βρήκαν... Δεν ξέρω τι να σου πω μόνο υπομονή...

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

και παλι εδω.............δυστυχως.

37,6 τωρα.και σιγουρα θα ανεβει,οπως παντα.

το απογευμα εχω ραντεβου σε αλλο παιδιατρο.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε γ...το!

 

Και σε σκεφτόμουν χτες, νόμιζα ότι είχαν περάσει παραπάνω από 3 εβδομάδες και λέω ευτυχώς σταμάτησαν οι πυρετοί.

 

Περαστικά σας, και ελπίζω να βγάλετε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

σιγα να μην χαναμε το ραντεβου με τον πυρετο.τα νευρα μου ρε κοριτσια.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ΄μαι κι εγώ με τα ίδια συμπτώματα.

 

Κι εμένα το ζουζούνι μου ανεβάζει πυρετό κάθε δύο με τρεις εβδομάδες περίπου. Και το υπόλοιπο διάστημα έχει δέκατα (37,1 – 37,5, αλλά όχι κάθε μέρα).

 

Εμείς είμαστε στη φάση της καλλιέργειας ούρων. Την Τετάρτη θα την κάνουμε και θα σας πως τα αποτελέσματα όταν βγουν.

 

Όσο για τα δόντια δεν έχουμε βγάλει ούτε ένα ακόμα.

 

Ίδωμεν.

 

Φιλιά και περαστικά μας. Ελπίζω να βρούμε την άκρη…

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά κι από μένα!Πραγματικά σε νιώθω διότι κι εμένα πρόσφατα χτύπησε κάτι 40αρια από αμυγδαλίτιδα και ενώ πήρε αντιβίωση και ήταν 2 μέρες απύρετος ( μετά από 2-3 24ωρα αφού πήρε την Augmentin) ξαναχτύπησε τα 40αρια και τρέχαμε να βρούμε την αιτία...Αλλάξαμε αντιβίωση διότι κι εμάς φαινόταν ανεβασμένα τα λευκά και ..σιγά σιγά συνήλθε. Έχει τώρα 6 μέρες δίχως πυρετό αλλά ακόμα έχω ένα φόβο, διότι πραγματικά τρόμαξα! Άσε και με τη ζέστη το λυπόταν η ψυχή σου να το βλέπεις να ψήνεται στον πυρετό. Εύχομαι να βγάλατε άκρη εν τω μεταξύ με τη δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

σιγα να μην χαναμε το ραντεβου με τον πυρετο.τα νευρα μου ρε κοριτσια.

 

όχι ρε συ!!σε καταλαβαίνω, έχω παρακολουθήσει όλη την ταλαιπωρία με το κοριτσάκι σου...ελπίζω να μην είναι τίποτα περαστικά φιλάκια στην κοριτσαρα σου!!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

και παλι εδω.............δυστυχως.

37,6 τωρα.και σιγουρα θα ανεβει,οπως παντα.

το απογευμα εχω ραντεβου σε αλλο παιδιατρο.

 

αχ κοριτσακι μου παρακολουθω το θεμα σου και πραγματικα ειπα ενταξει αυτη τη φορα ξεπερασε το χρονικο οριο.

Υπομονη και θα περιμενουμε νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...