Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μητρικό γάλα σε παιδία 3 ετών και άνω


Recommended Posts

Οοοοοοχι δεν πίνει ακόμα ο μεγάλος μου που ειναι 3 χρονων,μητρικό γάλα, αλλά αυτο ειναι προνομιο μόνο του μικρού που ειναι 4,5 μηνών.Και εγω ρωτώ τώρα, γιατί να μην δώσω και στον μεγάλο δικό μου γαλατάκι. Κακό, υποθέτω δεν θα του κάνει.Θα του κάνει όμως καλό η δεν θα του προσφέρει τίποτα αφού εδω και πολύ καιρό πίνει φρέσκο εναλάξ με κονσέρβα;;;

Εχω μια τράπεζα γάλακτος που αριθμεί περίπου 350 σακουλάκια της medelα με γάλα.Πλησιάζει όμως ο καιρός να λήξουν.Κρέμα δεν αρχίσαμε ακόμα και δεν προβλέπεται απο τον παιδιατρο πρίν τον 6 plus.Τι κάνω;;; :?::?::?::?:

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω ακουσει κοπελες θηλαζουσες που εδιναν το γαλα τους στους γονεις τους που ειχαν προβληματα υγειας και τους βοηθουσε πολυ......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έδινα και στον μεγάλο!!!! :)

Αρκεί να του αρέσει γιατί μπορεί το ίδιο το παιδί να μη το θέλει. Ως προς το τι μπορεί να του προσφέρει... Το φρέσκο ή η κονσέρβα είναι πιο φρέσκο από της μανούλας??? Γιατί αυτό να είναι καλύτερο.

Νομίζω η Αγλαϊα είχε αναφέρει σε κάποιο άλλο τόπικ ότι δεν υπάρχουν έρευνες/μελέτες για το μητρικό γάλα και τα οφέλη του στα παιδιά άνω των δύο ετών αλλά όχι ότι δεν είναι οφέλημο. Αγλαϊα αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

Link to comment
Share on other sites

Οοοοοοχι δεν πίνει ακόμα ο μεγάλος μου που ειναι 3 χρονων,μητρικό γάλα, αλλά αυτο ειναι προνομιο μόνο του μικρού που ειναι 4,5 μηνών.Και εγω ρωτώ τώρα, γιατί να μην δώσω και στον μεγάλο δικό μου γαλατάκι. Κακό, υποθέτω δεν θα του κάνει.Θα του κάνει όμως καλό η δεν θα του προσφέρει τίποτα αφού εδω και πολύ καιρό πίνει φρέσκο εναλάξ με κονσέρβα;;;
Εχω μια τράπεζα γάλακτος που αριθμεί περίπου 350 σακουλάκια της medelα με γάλα
.Πλησιάζει όμως ο καιρός να λήξουν.Κρέμα δεν αρχίσαμε ακόμα και δεν προβλέπεται απο τον παιδιατρο πρίν τον 6 plus.Τι κάνω;;; :?::?::?::?:

350 μπουκαλάκια γάλακτος :?::?::?: Μπράβοοοοοοοο :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια βαρεθηκα να αγοραζω κυπελλακια για να αποθηκευω το γαλα που περισσευει,γιατι τελικα του πρωτου μηνα ηδη ληξαν και φυσικα,εφοσον εχω φρεσκο δινω αυτο στο μωρο και οχι το κατεψυγμενο!Ετσι αυτα που εχουν ληξει αλλά και άλλα που παλιωνουν στο ψυγειο,(2-3μερες),επειδη αλλαζει και η γευση του γαλακτος γιατι, οπως μου ειπε η Αγλαια οξειδωνεται,τα πεταω ή τα δινω στα ζωντανα μου!! :shock::shock: (γατα-σκυλο!!)

Θα μπορουσαμε να μελετησουμε τις επιδρασεις του ανθρωπινου γαλακτος στα ζωα!!! :shock::shock::lol::lol::lol:

Μη με παρεξηγησετε ρε κοριτσια αλλά απο το να το πεταω στην αποχετευση το δινω σε αυτα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οοοοοοχι δεν πίνει ακόμα ο μεγάλος μου που ειναι 3 χρονων,μητρικό γάλα, αλλά αυτο ειναι προνομιο μόνο του μικρού που ειναι 4,5 μηνών.Και εγω ρωτώ τώρα, γιατί να μην δώσω και στον μεγάλο δικό μου γαλατάκι. Κακό, υποθέτω δεν θα του κάνει.Θα του κάνει όμως καλό η δεν θα του προσφέρει τίποτα αφού εδω και πολύ καιρό πίνει φρέσκο εναλάξ με κονσέρβα;;;
Εχω μια τράπεζα γάλακτος που αριθμεί περίπου 350 σακουλάκια της medelα με γάλα
.Πλησιάζει όμως ο καιρός να λήξουν.Κρέμα δεν αρχίσαμε ακόμα και δεν προβλέπεται απο τον παιδιατρο πρίν τον 6 plus.Τι κάνω;;; :?::?::?::?:

350 μπουκαλάκια γάλακτος :?::?::?: Μπράβοοοοοοοο :shock::shock:

 

 

exw meinei ekplikti!!!!350 merides gala!!!!wow......

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια βαρεθηκα να αγοραζω κυπελλακια για να αποθηκευω το γαλα που περισσευει,γιατι τελικα του πρωτου μηνα ηδη ληξαν και φυσικα,εφοσον εχω φρεσκο δινω αυτο στο μωρο και οχι το κατεψυγμενο!Ετσι αυτα που εχουν ληξει αλλά και άλλα που παλιωνουν στο ψυγειο,(2-3μερες),επειδη αλλαζει και η γευση του γαλακτος γιατι, οπως μου ειπε η Αγλαια οξειδωνεται,τα πεταω ή τα δινω στα ζωντανα μου!! :shock::shock: (γατα-σκυλο!!)

Θα μπορουσαμε να μελετησουμε τις επιδρασεις του ανθρωπινου γαλακτος στα ζωα!!! :shock::shock::lol::lol::lol:

Μη με παρεξηγησετε ρε κοριτσια αλλά απο το να το πεταω στην αποχετευση το δινω σε αυτα!!

 

Μήπως να χαλαρώσεις λίγο με τις αντλήσεις;;;; :wink:

Όχι τίποτα άλλο, σε λίγο θα κάνεις εξαγωγή....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια βαρεθηκα να αγοραζω κυπελλακια για να αποθηκευω το γαλα που περισσευει,γιατι τελικα του πρωτου μηνα ηδη ληξαν και φυσικα,εφοσον εχω φρεσκο δινω αυτο στο μωρο και οχι το κατεψυγμενο!Ετσι αυτα που εχουν ληξει αλλά και άλλα που παλιωνουν στο ψυγειο,(2-3μερες),επειδη αλλαζει και η γευση του γαλακτος γιατι, οπως μου ειπε η Αγλαια οξειδωνεται,τα πεταω ή τα δινω στα ζωντανα μου!! :shock::shock: (γατα-σκυλο!!)

Θα μπορουσαμε να μελετησουμε τις επιδρασεις του ανθρωπινου γαλακτος στα ζωα!!! :shock::shock::lol::lol::lol:

Μη με παρεξηγησετε ρε κοριτσια αλλά απο το να το πεταω στην αποχετευση το δινω σε αυτα!!

 

Μήπως να χαλαρώσεις λίγο με τις αντλήσεις;;;; :wink:

Όχι τίποτα άλλο, σε λίγο θα κάνεις εξαγωγή....

:lol::lol::lol:

Εκανα 5 τοσον καιρο και εβγαζα 1300-1400,τωρα τις εχω μειωσει σε 4,αν δεν δω αισθητη μειωση θα τις κανω 4 οριστικα!Με 4 βλεπω την ζωη με αλλο ματι........ :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην το παρακάνετε για να μην παχύνετε, αλλά νομίζω ότι η συνταγή αυτή είναι ότι πρέπει για το περισσεύουμενο γάλα! :wink:

 

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5903

 

Πάντως σας συστήνω θερμά να χαλαρώσετε με τις αντλήσεις και να τις περιορίσετε στις ανάγκες των μωρών σας (αλλιώς δεν θα βρείτε χρόνο να κάνετε τη γαλατόπιτα). :wink:

 

Επίσης προτείνω να κάνετε συναντήσεις και να δοκιμάζετε τα γλυκά σας για να κάνουμε ξεχωριστό τόπικ για την αξιοποίηση του περισσευούμενου μητρικού γάλακτος!

 

Να διευκρινίζετε ότι δεν σας έβαλα εγώ να αντλήσετε τόσο γάλα γιατί στο τέλος θα με κατηγορήσουν για οικολογική καταστροφή (τόσο πλαστικό για αποθήκευση έχετε ξοδέψει!!!) αλλά και για καταστροφή του οικογενειακού σας προϋπολογισμού (το αποθηκευμένο μητρικό θα σας βγει πολύ ακριβό, ιδίως αν το πετάξετε!!!) :roll:

Link to comment
Share on other sites

Οοοοοοχι δεν πίνει ακόμα ο μεγάλος μου που ειναι 3 χρονων,μητρικό γάλα, αλλά αυτο ειναι προνομιο μόνο του μικρού που ειναι 4,5 μηνών.Και εγω ρωτώ τώρα, γιατί να μην δώσω και στον μεγάλο δικό μου γαλατάκι. Κακό, υποθέτω δεν θα του κάνει.Θα του κάνει όμως καλό η δεν θα του προσφέρει τίποτα αφού εδω και πολύ καιρό πίνει φρέσκο εναλάξ με κονσέρβα;;;

Εχω μια τράπεζα γάλακτος που αριθμεί περίπου 350 σακουλάκια της medelα με γάλα.Πλησιάζει όμως ο καιρός να λήξουν.Κρέμα δεν αρχίσαμε ακόμα και δεν προβλέπεται απο τον παιδιατρο πρίν τον 6 plus.Τι κάνω;;; :?::?::?::?:

 

Το μητρικό γάλα έχει δοκιμαστθεί σε βαριά άρρωστους ενήλικες που δεν μπορούσαν να δεχθούν καμία άλλη τροφή. Τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά για την πορεία της ανάρρωσης!

 

Τα τρίχρονα επίσης έχουν ανάγκη από μητρικό γάλα, τα μωρά του ανθρώπου θηλάζουν για πάρα πολύ περισσότερο από τα 2 χρόνια, σίγουρα έχει ευεργετική επίδραση. :)

Link to comment
Share on other sites

Μην το παρακάνετε για να μην παχύνετε, αλλά νομίζω ότι η συνταγή αυτή είναι ότι πρέπει για το περισσεύουμενο γάλα! :wink:

 

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5903

 

Πάντως σας συστήνω θερμά να χαλαρώσετε με τις αντλήσεις και να τις περιορίσετε στις ανάγκες των μωρών σας (αλλιώς δεν θα βρείτε χρόνο να κάνετε τη γαλατόπιτα). :wink:

 

Επίσης προτείνω να κάνετε συναντήσεις και να δοκιμάζετε τα γλυκά σας για να κάνουμε ξεχωριστό τόπικ για την αξιοποίηση του περισσευούμενου μητρικού γάλακτος!

 

Να διευκρινίζετε ότι δεν σας έβαλα εγώ να αντλήσετε τόσο γάλα γιατί στο τέλος θα με κατηγορήσουν για οικολογική καταστροφή (τόσο πλαστικό για αποθήκευση έχετε ξοδέψει!!!) αλλά και για καταστροφή του οικογενειακού σας προϋπολογισμού (το αποθηκευμένο μητρικό θα σας βγει πολύ ακριβό, ιδίως αν το πετάξετε!!!) :roll:

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

εγω παντως τωρα κανω 4 αντλησεις,μηπως να κανω κι εγω μονο 2 οπως τη ΝεαΜαμα? :shock:

του λεω του αντρα μου:παω να αγορασω σακουλια παλι και μου λεει:σακουλακια δε με νοιαζει ν'αγορασεις,αλλο καταψυκτη μην αγορασεις μονο!!! :lol::lol::lol:

μ'εχουν παρει στο ψιλο ολοι!!!

η μαμα μου ειδε τον καταψυκτη και γουρλωσε τα ματια :shock::shock:

οσο για τη γαλατοπιτα θα δοκιμασω να την κανω!! :wink:

δεν ξερω αν χρησιμοποιησω δικο μου γαλα αλλα θελω να τι θα κανουν αν πω οτι ειναι απο το γαλα μου :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν χρησιμοποιησω δικο μου γαλα αλλα θελω να τι θα κανουν αν πω οτι ειναι απο το γαλα μου :wink:

 

Μην το πεις, πρώτα να φάνε, να σχολιάσουν και μετά να το πεις! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω αν χρησιμοποιησω δικο μου γαλα αλλα θελω να τι θα κανουν αν πω οτι ειναι απο το γαλα μου :wink:

 

Μην το πεις, πρώτα να φάνε, να σχολιάσουν και μετά να το πεις! :lol:

χιχιχιχιχιχιχιχιιχιχιχιχιχιχιχχιιχιχιχιιχιχιχιχχιιχιχ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην το παρακάνετε για να μην παχύνετε, αλλά νομίζω ότι η συνταγή αυτή είναι ότι πρέπει για το περισσεύουμενο γάλα! :wink:

 

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5903

 

Πάντως σας συστήνω θερμά να χαλαρώσετε με τις αντλήσεις και να τις περιορίσετε στις ανάγκες των μωρών σας (αλλιώς δεν θα βρείτε χρόνο να κάνετε τη γαλατόπιτα). :wink:

 

Επίσης προτείνω να κάνετε συναντήσεις και να δοκιμάζετε τα γλυκά σας για να κάνουμε ξεχωριστό τόπικ για την αξιοποίηση του περισσευούμενου μητρικού γάλακτος!

 

Να διευκρινίζετε ότι δεν σας έβαλα εγώ να αντλήσετε τόσο γάλα γιατί στο τέλος θα με κατηγορήσουν για οικολογική καταστροφή (τόσο πλαστικό για αποθήκευση έχετε ξοδέψει!!!) αλλά και για καταστροφή του οικογενειακού σας προϋπολογισμού (το αποθηκευμένο μητρικό θα σας βγει πολύ ακριβό, ιδίως αν το πετάξετε!!!) :roll:

Αγλαΐα ξερεις τι σκεφτομαι;Τωρα κανω 4 αντλησεις,και βγαζω γυρω στα 1300γρ,το μωρο τρωει απο 1000 εως και 1250 καμια φορα.Η πρωινη αντληση ειναι μετα απο 9 ωρες περιπου και βγαζω 550-600 γρ. σε 1 ωρα παρα κατι!Λες αν κανω 2 αντλησεις,δηλαδη αυτη την πρωινη και μια βραδινη πριν τον υπνο να βγαζω την ιδια ποσοτητα?Φοβαμαι μην μειωθει λιγακι σταδιακα.Και επισης το θετικο των 4 αντλήσεων ειναι οτι δινω στο μωρο τις περισσοτερες φορες φρεσκοαντλημενο γαλα!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα ξερεις τι σκεφτομαι;Τωρα κανω 4 αντλησεις,και βγαζω γυρω στα 1300γρ,το μωρο τρωει απο 1000 εως και 1250 καμια φορα.Η πρωινη αντληση ειναι μετα απο 9 ωρες περιπου και βγαζω 550-600 γρ. σε 1 ωρα παρα κατι!Λες αν κανω 2 αντλησεις,δηλαδη αυτη την πρωινη και μια βραδινη πριν τον υπνο να βγαζω την ιδια ποσοτητα?Φοβαμαι μην μειωθει λιγακι σταδιακα.Και επισης το θετικο των 4 αντλήσεων ειναι οτι δινω στο μωρο τις περισσοτερες φορες φρεσκοαντλημενο γαλα!

 

Τι θα σε βόλευε περισσότερο, να μειώσεις τον αριθμό των αντλήσεων ή να μειώσεις το χρόνο των αντλήσεων; Αυτό που σε βολεύει αυτό να κάνεις.

 

Επίσης δεν πειράζει αν το μωρό δεν πάρει φρεσκοαντλημένο γάλα. Αν μια μέρα αντλήσεις και σου μείνει, την επόμενη αντλείς λιγότερο.

 

Έχει μεγάλη σημασία να μην κουράζεσαι εκτός κι αν θέλεις να καλύψεις τις ανάγκες της οικογένειας σε γάλα!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία τί εννοεις να μη βγάζουμε τόσο γάλα για να μην παχύνουμε?

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά είναι και η κούραση στα φορτε της βλέπεις...

Απλά εγώ ξέρω οτι με το θηλασμό τρόπον τινά αδυνατίζεις, πές μου γιατί τρομάζω....... :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία τί εννοεις να μη βγάζουμε τόσο γάλα για να μην παχύνουμε?

Για όσες ήδη έχουν πολύ περισσευούμενο γάλα έδωσα μια συνταγή για γλυκό αλλά γράφω να μην το παρακάνουνε (να μην κάνουνε πολλά γλυκά γιατί όσο να' ναι θα τα καταναλώσουνε...)!

 

Κάνε κλικ στο λινκ για να καταλάβεις! :wink::lol:

 

 

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά είναι και η κούραση στα φορτε της βλέπεις...

Γι αυτό το λέω, για να μην κουράζονται πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοριτσια γιατα φωτα σας και εσενα Αγλαια πάρα πολύ.Ειναι γεγονός οτι το θηλαστρο έχει κούραση και πόσο μάλλον το mini electric που έχω εγώ[καβουρτιστήρι].

Τα σακουλάκια κοστιζουν πολύ αλλά δεν το λογαριάζω μπροστά στα οφέλη του μητρικού γάλακτος.Το θέμα ειναι πως αρχιζω και κουράζομαι. Κάνω 4 αντλησεις την ημέρα απο τις 7.30 μέχρι τις 11 το βράδυ.Πάνω απο 4-5 ωρερες δεν μπορω να λειψω απο το σπίτι και αυτο μου εχει κοψει τα πόδια.2-3 ωρες μετά απο την άντληση αρχιζει το στηθος μου και βαραινει. Στις 4-5 με ενοχλεί, άρα θα αρχισω να ελατώνω τις αντλησεις. Πρεπει να αρχισω και διαιτα...

Ετσι κι αλλιώς οπως το έχω υπολογίσει το μωρο θα αρχισει να πινει απο τη καταψυξη [γιατι ακόμα πίνουμε απο την άντληση ,φρέσκο.Σταμάτησα εδω και 2 βδομάδες να αποθηκευω] σε κανα μήνα.Βάλε και τις κρέμες, θα πάμε πρωτα ο Θεός, κοντά στον χρόνο που ισως να χρειαστούμε την βοηθεια του ξένου γάλακτος. Πίστευω πως ειναι καλά.Θα πιει και κάποια και ο Στέλιος όπως μου επιβεβαιωσε και η Αγλαια αλλά και ενας παιδιατρος οτι κάνει καλό...

Αντε να βάλουμε και τιποτα άλλο στον καταψυκτη. Καλοκαιριασε και έχουμε μόνο την κατάψυξη του ψυγειου. Τιποτα δεν χωράει.

Καλά κουράγια κοριτσια

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

, κοντά στον χρόνο που ισως να χρειαστούμε την βοηθεια του ξένου γάλακτος.

 

Αν φτάσεις μέχρι εκεί τι να το κάνεις το ξένο γάλα;;; το θέμα είναι να καταφέρεις να φτάσεις μέχρι τις στερεές, μετά από 1-2 μήνες δεν χρειάζονται καθόλου αντλήσεις. Ο γιος μου αρνήθηκε το μπιμπερό όταν ήταν 10 μηνών. προτιμούσε να με περιμένει. Σταμάτησα και τις αντλήσεις και τα μπουκάλια! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κάνω 4 αντλησεις την ημέρα απο τις 7.30 μέχρι τις 11 το βράδυ.Πάνω απο 4-5 ωρερες δεν μπορω να λειψω απο το σπίτι και αυτο μου εχει κοψει τα πόδια.2-3 ωρες μετά απο την άντληση αρχιζει το στηθος μου και βαραινει. Στις 4-5 με ενοχλεί, άρα θα αρχισω να ελατώνω τις αντλησεις.

Αγγελουδια κανω κι εγω 4 αντλησεις την μερα αλλά περιεργως το στηθος μου δεν πρηζεται,ουτε ποναει!Για να με ενοχλησει πρεπει να περασουν 12 ωρες περιπου!Τα μωρα μας εχουν την ιδια ηλικια ε ?

Νομιζω στο χω ξαναπει,γιατι τοσo καιρο τυραννιεσαι με το καβουρντιστηρι :lol: και δεν νοικιασες το Symphony??Θα ειχες γλιτωσει κοπο και πολυυυ χρονο,ειδικα με το διπλο συστημα!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...