Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο ΠΑΤΕΡΟΥΛΗΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΔΕΙΑ???? (μητερα ελευθ. επαγγελματιας - πατερας ιδ. υπαλληλος)


ganick

Recommended Posts

Δεν την δικαιουται.. στην περιπτωση σας δεν δικαιουται καν το μειωμενο εφοσον εσυ δεν εργαζεσαι αρα δεν το δικαιουσαι καν εσυ (απο ποιον θα το παρεις??)

 

Αλλα γενικοτερα δεν το παιρνουν οι μπαμπαδες το μειωμενο.. γιατι απο τη μια θα πρεπει να το δικαιουτε η μαμα η οποιες συνηθως κανουν χρηση αλλα ακομα κι αν η εταιρια της δεν της το δινει αυτη μπορει να το διεκδικησει μιας κ προστατευεται για ενα χρονο τουλαχιστον απο την απολυση..

Οι μπαμπαδες που δεν προστατευονται αν πανε κ πατησουν "ποδι" να το παρουν (γιατι σιγα μην το δωσει ετσι ο εκαστοτε εργοδοτης) το πιο πιθανον ειναι να παρουν ποδι γενικοτερα απ΄τη δουλεια τους :(

Τουλαχιστον μεχρι στιγμης δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να το πηρε..

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...Να είσαι καλά...

Διάβασα όμως πως δικαιούμαστε από το ΙΚα ένα ποσό για το τοκετό εεε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, να επαναφέρω το θέμα γιατί μας ενδιαφέρει άμεσα. Οποιος γνωρίζει κάτι ας μας πει παρακαλώ, έχει αλλάξει κάτι? Εχει πάρει κάποιος άντρας την άδεια αυτή? Ευχαριστώ (είμαι στο ΤΕΒΕ και ο άντρας μου ΔΥ)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερωτηση για φιλο μας

 

Ειναι δημοσιος υπαλ/λος και η γυναικα του ελευθερος επαγγελματιας..και θα κανει χρηση του μειωμενου... οταν ρωτησε αν υπαρχει κατι αλλο του ειπαν οχι...

Εδω ομως εχω διαβασει οτι δικαιουται και 3 μερες για τον τοκετο αλλα δεν μπορω βρω τον νομο για να του το δωσω διαβασαι...οποιος μπορει ας με βοηθησει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Ερωτηση για φιλο μας

 

Ειναι δημοσιος υπαλ/λος και η γυναικα του ελευθερος επαγγελματιας..και θα κανει χρηση του μειωμενου... οταν ρωτησε αν υπαρχει κατι αλλο του ειπαν οχι...

Εδω ομως εχω διαβασει οτι δικαιουται και 3 μερες για τον τοκετο αλλα δεν μπορω βρω τον νομο για να του το δωσω διαβασει...οποιος μπορει ας με βοηθησει :)

 

 

ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνα με το αρ. 18 παρ. 2 του Νόμου 3801/2009 ο πατέρας υπάλληλος δικαιούται άδεια δύο ημερών για τη γέννηση παιδιού.

 

Τον Νόμο 3801/2009 μπορείς να τον κατεβάσεις από το site του Εθνικού Τυπογραφείου :

http://www.et.gr

 

Επίσης ο πατέρας μπορεί να κάνει χρήση του εννιαμήνου (αντί του μειωμένου ωραρίου) εφόσον η μητέρα εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα. Αναφέρεται στο άρθρο 53 του Νόμου 3528/2007 (Κώδικας Δημοσίων Υπαλλήλων).

Link to comment
Share on other sites

εμένα είναι ιδωτικός υπάλληλος και εγω ελεύθερος επαγγελματίας ΤΣΜΕΔΕ. Μπορούσε να πάρει το 9μηνο εφόσων εγώ λόγω του ότι είμαι ελευθερος επαγγελματίας δεν δικαιούμε κάτι τέτοιο, αλλα φυσικά όπως καταλαβαίνετε επειδή είναι ιδιωτικός υπάλληλος και όχι δημόσιος δεν έκανε χρήση του δικαιώματος του αυτού για ευνόητους λόγους. Κανονικά τι ΙΚΑ θα έπρεπε να υποχρεώνει τους μπαμπαδες να το πάρουν και όχι να λένε αν θες πάρτο. Στις εποχές μας ποιός ρισκάρει κάτι τέτοιο???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σας παρακαλώ αν κάποια βγάλει άκρη να μου πει και εμένα.

Εγώ είμαι ελεύθερη επαγγελματίας και ο σύζυγός μου ιδ. υπάλληλος τι δικαιούται τελικά?

Εγώ δεν δικαιούμαι τίποτα.και δεν έχω αντικαταστάτη...

 

Γιατί εμείς στο ΤΕΒΕ δεν είμαστε μητέρες και δεν προστατεύεται η μητρότητα μας φυτρώνουν τα παιδιά μας....μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εγώ είμαι δημ.υπαλλ. και η σύζυγος έλευθ. επαγγ/τιας καθηγήτρια φιλόλογος...(από σπίτι σε σπίτι...!!):-(....!!!

Είμαι ήδη σε 9μηνο γονικής αδείας αφού η γυναίκα μου δεν πέρνει την άδεια αυτή...!!! σωστα μερι εδώώώώώ.....!!!

....αφού αποδεικνύω "κάθε" δύμηνο στελνοντας στην υπηρεσία μου το αποδεικτικό πληρωμής των εισφορών του ΟΑΕΕ της συζύγου μου...(το οποίο αποδεικνύει ότι σαφώς δεν έχει κάνει διακοπή εργασιών και δεν έχει κλήσει βιβλία....άρα εγώ δικαιούμε να συνεχίζω την 9μηνη γονική άδεια....!!!...)... τη μου είπαν στο τηλέφωνο......!!!.... "θέλουμε να μας φέρνεται περιοδικά καποιες από τις αποδείξεις που κόβει η συζυγός σας, προκειμένου να αποδεικνύεται ότι αυτή πραγματικά εργάζεται, ούτως ώστε να συνεχίσεται εσείς την 9μηνη αδεια..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!", όταν σαφώς στα δικαιολογητικά κατά την διαδικασία, τους πήγα όλα τα "χαρτια" που ήθελαν, υπέυθυνες δηλώσεις -δική μου ότι θα κάνω χρήση όλης της γονικής αδείας, και της γυναίκας μου ότι δεν θα κάνει χρήση της γονικής άδειας- .... (χώρια ότι στην αρχή της διαδικασίας μου είχαν ζητήση το βιβλίο εσόδων -εξόδων της συζύγου μου.....!!!!!!!!!!!!!!!!).

Η απάντησή μου τότε ήταν : "αφού σας έφερα όλα τα χαρτια που αποδυκνείουν ότι η συζυγός μου εργάζεται (μεχρι και την φορολογική δήλωση που εμφανίζονται και τα εισοδήματα της στην κοινή μας δήλωση)....η υπέυθηνη υπάλληλος μου ανέφερε τα έξής....!!!.... σε επικοινωνία με την διευθυνση προσωπικού του υπουργείου εσωτερικών και του υπουργείου ... ταδε(όπου ανήκω...)... μου ανέφεραν ότι πρέπει να φέρνεις και αποδείξεις της συζύγου σου, προκειμένου να αποδεικνύεται ότι πραγματικά λέιπει από το σπίτι και άρα εσύ πρέπει να πάρεις την άδεια.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...........>!>>!!!!!!!!!!!!!

Δεν χρειάζεται να σας αναφέρω τον εκνευρισμό από την παράνεια που δέχτηκα....!!!!!!......!!!!!!.....να μου λένε κατάμουτρα ότι πρέπει να δείνω απολογία "και" στην εφορία, και στο υπουργείο μου, και στη δουλειά μου αν "όντως" φέυγει από το σπίτι (λες και δεν έχει το δικαίωμα να κάνει αυτή την εργασία στο σπίτι).... αν κόβει αποδείξεις...(νταβατζή έξω από το σπίτι μου.....).... ένώ ό νόμος είναι "απλά ξεκάθαρος" ότι "συζύγος δημόσιος υπάλληλος έχει το δικαίωμα να πέρνει 9μηνη γονική άδεια έαν η συζυγος είναι "απλά" ενεργή ελέυθερος επαγγελματίας....που εξ' αρχής με τα δικαιολογιτικά έχω και συνεχώς αποδηκνύω.....!!!!:confused:

Το καλύτερο βέβαια είναι η απάντηση που πήρα στην ερώτησή μου οτι...."θέλω ενγράφως από τους "υπευθυνους των υπουργείων που σας ζήτησαν αυτή την απαράδεχτη χαρτούρα".... -->η άπάντηση.....--> όόόχι δεν μπορούν να μου τα δώσουν ενγράφως διότι απλά "κυνηγούν με κάθε τρόπο τους "κλεφτες ελέυθερους επαγγελματίες" ...για κανέναν άλλο λόγο....!!!!!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΕΚΩΜΗΣΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΑΡΓΟΜΙΣΘΟΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΗΝ "ΣΥΜΑΝΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΡΕΚΛΑΣ ΤΟΥ", και για να καταλάβουμε το σοβαρό λόγο της υπαρξή του, νομίζει ότι μπορεί να παίζει με τη νοιμοσύνη και τα νευρα του κάθε πολίτη....!!!!

...με την ευκαιρία θα ήθελα να ερωτήσω κάποιους που έιναι στην ίδια επαγγελματική κατάσταση με εμένα και της συζύγου μου...εαν σας έχουν ζητηθεί κάποια ανάλογα αποδυκτικά προκειμένου "να συνεχίσεται την 9μηνη αδεια σας....!!!!:mad:

Ευχαριστώ και χίλια συγνώμη που σας κούρασα...!:-(

Link to comment
Share on other sites

....και εννοείται ότι δεν πρόκειτε επουδενεί να υποκύψω στην παράνεια αυτή και αποφασισμένος να μην παίξω το παιχνίδι τους,έστω κι αν χρειαστεί να πληρώσω και δικηγόρο για να "ταρακουνήσω κάποιους"....όποιος κι αν είναι αυτός......!!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ο άντρας μου εχει πάρει το 9μηνο και δεν εχει τέτοιο θέμα. Μάλιστα όταν έκανε αίτηση για την άδεια του απάντησαν εγγράφως οκ και στο χαρτί έγραφε οτι την τάδε του μηνός πρέπει να επιστρέψει στην υπηρεσία του και οτι δεν θα υπάρξει άλλη ειδοποίηση για αυτό. Αυτο που ζήτησαν επεμενε να στο ζητήσουν εγγράφως, δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Έστω οτι η γυναίκα σου εχει μαγαζι και δεν μπαίνει ψυχή μεσα οπότε δεν κόβει και αποδείξεις, αυτο δε σημαίνει οτι κάθεται σπίτι, στο μαγαζι πρέπει να πας να το ανοίξεις.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

παιδια εγω ειμαι δ.υ. και η γυναικα μου οδοντιατρος με δικο της ιατρειο...το τσαυ δε χορηγει καμια διευκολυνση(αδεια μητροτητας ,αδεια ανατροφης τεκνου) και πως να το εκανε αλλωστε αφου η συζυγος εχει δικη της δουλεια και δεν μπορει να παρει αδεια απο καπου(απο τον εαυτο της?).Δικαιουμαι το 9μηνο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ειμαι δ.υ. και η γυναικα μου οδοντιατρος με δικο της ιατρειο...το τσαυ δε χορηγει καμια διευκολυνση(αδεια μητροτητας ,αδεια ανατροφης τεκνου) και πως να το εκανε αλλωστε αφου η συζυγος εχει δικη της δουλεια και δεν μπορει να παρει αδεια απο καπου(απο τον εαυτο της?).Δικαιουμαι το 9μηνο?

καλημερα!νομιζω το δικαιουσαι γιατι εχω αναλογο παραδειγμα.η φιλη μου δικηγορος με δικο της γραφειο και ο αντρας της καθηγητης φιλολογος.αυτη δεν μπορουσε να παρει την αδεια ανατροφης για τους λογους που δεν μπορει και η γυναικα σου,με αποτελεσμα να την παρει ο αντρας της ο οποιος επεστρεψε στη δουλεια του με την εναρξη της φετινης σχολικης χρονιας.για ξεκινα να ενημερωνεσαι και να ψαχνεις.για να καταθεσεις εγκαιρα τα χαρτια σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ειμαι δ.υ. και η γυναικα μου οδοντιατρος με δικο της ιατρειο...το τσαυ δε χορηγει καμια διευκολυνση(αδεια μητροτητας ,αδεια ανατροφης τεκνου) και πως να το εκανε αλλωστε αφου η συζυγος εχει δικη της δουλεια και δεν μπορει να παρει αδεια απο καπου(απο τον εαυτο της?).Δικαιουμαι το 9μηνο?

 

Μπορείς κανονικότατα να πάρεις την 9μηνη άδεια ανατροφής.

 

Χρειάζεται σίγουρα ένα χαρτί που να αποδεικνύει ότι η γυνάικα σου είναι ελεύθερος επαγγελματίας. Δεν γνωρίζω για τα υπόλοιπα χαρτιά. Η υπηρεσία σου λογικά θα γνωρίζει να σου πει. Αλλιώς μια αναζήτηση στο γούγλη θα σου δώσει πολλά αποτελέσματα, και πολλές περιπτώσεις πατεράδων που την πήραν και αναφέρουν τα πάντα λεπτομερώς

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ειμαι δ.υ. και η γυναικα μου οδοντιατρος με δικο της ιατρειο...το τσαυ δε χορηγει καμια διευκολυνση(αδεια μητροτητας ,αδεια ανατροφης τεκνου) και πως να το εκανε αλλωστε αφου η συζυγος εχει δικη της δουλεια και δεν μπορει να παρει αδεια απο καπου(απο τον εαυτο της?).Δικαιουμαι το 9μηνο?

 

Εγω είμαι μηχανικός και ο άντρας μου δ.υ. και εχει πάρει το 9μηνο. Υποθέτω οτι είστε ανάλογη περίπτωση οπότε κι εσυ μπορείς να το πάρεις. Ο άντρας μου με την αίτηση υπέβαλλε μια βεβαίωση απο τον ασφαλιστικό μου φορέα οτι πληρώνω εισφορές και ενα αντίγραφο την εναρξης επαγγέλματος που είχα κάνει στην εφορία. Εν τέλει ζήτησαν και μια υπεύθυνη δήλωση οτι δεν έχω πάρει γονική

άδεια και όλα οκ!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...