Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χωρίς προσκλητηρια και φωτογράφο


nicole23

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλες και όλους. Για λόγους που δεν εξαρτώνται από εμένα (και δεν είναι οικονομικοί) θα κάνουμε την βάπτιση του παιδιού μας χωρίς προσκλητηρια και φωτογράφο. (όλα τα άλλα κανονικά :-)). Πως θα σας φαινόταν αν ήσασταν καλεσμένοι σε μια τέτοια βάπτιση? κανει κακή εντύπωση?

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χωρίς προσκλητήρια, έχω πάει αρκετές φορές σε βαπτίσεις, κυρίως σε "κλειστές" βαπτίσεις και δεν μου έκανε καμμία εντύπωση. Τώρα, τον φωτογράφο, οι καλεσμένοι δεν τον καταλαβαίνουν αν υπάρχει ή όχι...Μόνο εσύ φρόντισε να έχεις κάποιες φωτογραφίες από μία τόσο σημαντική για το μωρό σου, μέρα. Αν δεν έχεις επαγγελματία φωτογράφο, ας αναλάβει να βγάζει φωτογραφίες κάποιος φίλος σου...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όσοι αγαπάνε εσένα και την οικογένεια σου πραγματικά δεν θα σχολιάσουν τίποτα αρνητικό, ο καθένας κάνει τις επιλογές του, όσοι είναι κακοπροαίρετοι κάτι θα βρουν να σχολιάσουν όπως και να έχει η βάπτιση. Όταν έγινα νονά πηγαίναν να ανοίξουν το κουτί με τα βαπτιστικά να δουν αν του έχω μέσα δεύτερα ρούχα, εσώρουχα κτλ.(Τι διακριτικότητα !!!) και σχολιάσαν γιατί είχα αθλητικά παπούτσια και όχι κανονικά.

Έλενα Μπ.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τα προσκλητήρια ουτε και εγω δεν έκανα στη βάπτιση της κόρης μου, απλά πήρα τηλεφωνα να ενημερώσω τους καλεσμένους μας. Αλλωστε η βάπτιση ήταν 2 Σεπτέμβρη αρα δε το διακυνδίνεψα να ψάχνω να βρώ τοσο κόσμο μες το κατακαλόκαιρο για να παραδώσω προσκλητήρια και να χαλάσω τις διακοπές μου. Με το τηλέφωνο όλα πήγαν μια χαρά. Και σιγά μη σε κακολογίσουν γιατί δεν είχες προσκλητήριο,ποιος το θυμάτε μετά απο καιρό? Τώρα για τις φωτογραφίες είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Εχω πάει σε βαπτιση η οποία ήταν υπέροχη σε ένα χωριο και μου ζήτησε η μαμα του μωρού να τραβήξω εγω φωτο με ψηφιακή. Οι φώτος και το βίντεο που ήταν ερασιτεχνικά βεβαια ήταν πολύ καλά. Να σου πώ όμως οτι στη βάπτιση της κόρης μου τα ερασιτεχνικα ήταν αθλια, ευτυχώς που είχα επαγγελματια. Αλλά κανείς δε μπορεί να σχολιασει κάτι ασχημο μονο και μόνο επειδή δεν είχες προσκλητήρια και φωτογράφο. Κανε απλώς οτι τραβάει η καρδούλα σου.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολλες βαφτισεις γινονται χωρις προσκλητηριο. Και η κομπαρα μου οταν βαφτισα το βαφτιστηρι μου δεν ειχε. Απλα τους πηρε όλους τηλεφωνο..

όσο για τον φωτογραφο, γιατι να σε σχολιασουν? Ο φωτογραφος ειναι για να εχεις εσυ ενθυμια απο τη βαφτιση οχι εκεινοι!! ΑΝ εσυ εχεις αποφασισει να μην εχεις φωτογραφο, δεν τους πεφτει λογος!!

 

μια χαρα θα ειναι όλα!!

 

Απλα η αποψη μου ειναι, αφου δεν θα εχεις αυτα τα δυο, μην τσιγκουνευτεις την μπομπονιερα. Δεν θα μου αρεσε να ειναι εντελως φτινιαρικη η μπομπονιερα. Αφου δεν θα στειλεις προσκλητηρια, "αποζημιωσε" με μια καλη μπομπο!!

 

αυτα...

 

φιλια, και με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού έτσι και αλλιώς θα το πετάξω το προσκλητήριο (όπως και τη μπομπονίερα-λυπάμαι αν στεναχωρώ όσες ξεδεύουν πολλά, αλλά έτσι κάνει το 99% των καλεσμένων σας) γιατί να με πειράξει που δεν θα λάβω; Ίσα ίσα που θεωρώ πιο προσωπικό το τηλεφώνημα.

Επειδή η βάφτιση είναι σημαντικό γεγονός, φρόντισε να αναθέσεις σε κάποιον δικό σου άνθρωπο να βγάλει φωτογραφίες. Όχι για τους καλεσμένους, αλλά για εσένα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού έτσι και αλλιώς θα το πετάξω το προσκλητήριο (όπως και τη μπομπονίερα-λυπάμαι αν στεναχωρώ όσες ξεδεύουν πολλά, αλλά έτσι κάνει το 99% των καλεσμένων σας)

 

 

Δεν ειναι ολες οι μπομπονιερες για πεταμα...Κι αν ειναι να την πεταξεις τοτε γιατι την παιρνεις?Κατι σαν τα φεηγ-βολαν στο δρομο...Αφου θα τα πεταξω δεν παιρνω καν...Κανε κι εσυ το ιδιο...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα στο ευρύτερο σόι... χωρίς προσκλήσεις κάνουν βαφτίσεις. Κι ο κόσμος έρχεται και όλα πάνε μια χαρά.

 

Προσωπικά έχω καταργήσει το φωτογράφο. Συνενοούμε με κάποιον δικό μου άνθρωπο και βγάζει φωτογραφίες. Και όλα πάνε καλά.

 

Για τις μπομπονιέρες.... κι εγώ πιστεύω πως οι περισσότερες καταλήγουν στα σκουπίδια. Πόσα ενθύμια να κρατήσεις;; Κάποτε τα κράταγα μέχρι που δεν είχα τόπο να τα βάλω. Δυστυχώς κατέληξαν... στα σκουπίδια. Τώρα τις κρατάω για λίγο καιρό... και μετά..... ακολουθούν την ίδια πορεία.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Προσκλητήρια δεν έχω ούτε εγώ. Θα είναι βέβαια κλειστή βάπτιση με πολύ στενούς συγγενείς. Φωτογράφο έχω κλείσει(όχι βίντεο όμως) γιατί θέλω να έχω επαγγελματικές φωτογραφίες ως αναμνηστικό από τη βάπτιση και γιατί δε θέλω κάποιος(από τους λίγους στενούς συγγενείς καλεσμένους) να έχει αυτήν την ευθύνη την ώρα του μυστηρίου.

Link to comment
Share on other sites

ο φωτογραφος ειναι απλα εσενα και το παιδι για να εχει ΄΄κατι΄΄.

εγω στου γιου μου εκανα τα εξοδα για εισητηρια σε ενα ξαδερφο του αντρα μου και ηρθε για τις φωτογραφιες.ηταν και στο γαμο μας και οι φωτογραφιες του μου αρεσαν περισσοτερο απο του ΄΄επαγγελματια''.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε εμας βεβαια κοριτσια,αν δεν δωσεις προσκληση παρεξηγιουνται!σου λεει με το στομα με καλει?θελουν τυπικοτητα τα σογια μας!

πχ στο γαμο μου δεν μου φτασανε τα προσκλητηρια κ καποια συγγενικα προσωπα μακρυνα τα ειπα με το στομα κ παρεξηγηθηκαν.οπως κ με τα καρελακια για το τραπεζι.ξεχασα να βαλω σε ενα ζευγαρι κ δεν ηρθε παρ ολο που τους ειπα με το στομα στην εκκλησια.

μετα μου ειπανε οτι αν δεν εχει καλεσμα δεν μπορουν να ερθουν.τωρα τι να σας πω...αν ειναι κλειστη η βαφτιση κ οι καλεσμενοι ειναι πρωτου βαθμου συγγενειας δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αλλα αν ειναι ανοιχτη πιστευω οτι παρεξηγιουνται.

 

 

οσο για τον φωτογραφο αυτο ειναι δικαιωμα σου αν θελεις η οχι.αν εχεις καλο ερασιτεχνη μην το σκεφτεσαι καθολου.

Link to comment
Share on other sites

σε εμας βεβαια κοριτσια,αν δεν δωσεις προσκληση παρεξηγιουνται!σου λεει με το στομα με καλει?θελουν τυπικοτητα τα σογια μας!

πχ στο γαμο μου δεν μου φτασανε τα προσκλητηρια κ καποια συγγενικα προσωπα μακρυνα τα ειπα με το στομα κ παρεξηγηθηκαν.οπως κ με τα καρελακια για το τραπεζι.ξεχασα να βαλω σε ενα ζευγαρι κ δεν ηρθε παρ ολο που τους ειπα με το στομα στην εκκλησια.

μετα μου ειπανε οτι αν δεν εχει καλεσμα δεν μπορουν να ερθουν.τωρα τι να σας πω...αν ειναι κλειστη η βαφτιση κ οι καλεσμενοι ειναι πρωτου βαθμου συγγενειας δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αλλα αν ειναι ανοιχτη πιστευω οτι παρεξηγιουνται.

 

 

οσο για τον φωτογραφο αυτο ειναι δικαιωμα σου αν θελεις η οχι.αν εχεις καλο ερασιτεχνη μην το σκεφτεσαι καθολου.

 

Η βάπτιση δεν θα είναι εντελώς κλειστή... θα είναι και καποιοι καλοί μας φίλοι.. ελπίζω να μην υπάρξει καμιά παρεξήγηση :?

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Εμείς και που κάναμε προσκλήσεις (χωρίς πολλά - πολλά), αργήσαμε τόσο να τις δώσουμε, που οι περισσότεροι ήρθαν χωρίς να τις έχουν παραλάβει :lol: Και ήρθαν και όλοι (και εμάς ήταν κυρίως συγγενείς και οι στενότεροι φίλοι μας).

 

Όσον αφορά το φωτογράφο, το θέμα είναι πιο πολύ να έχετε εσείς ενθύμια από εκείνη τη μέρα. Κανείς άλλος δεν θα ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

οπως κ με τα καρελακια για το τραπεζι.ξεχασα να βαλω σε ενα ζευγαρι κ δεν ηρθε παρ ολο που τους ειπα με το στομα στην εκκλησια.

.

 

 

καλα.. ουτε κι εγω θα ερχομουν....

 

να το πεις στην εκκλησια ειναι λιγο αργα..

να το πεις 2-3 μερες πριν το καταλαβαινω, αλλα στην εκκλησια???

 

θα μου φαινοταν σαν να ειχες ακυρωσεις και μιας και δεν θα ερθουν καποιοι ελατε εσεις!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δε θα εχω φωτογραφο, αλλα θα ηθελα, για να ειμαι ειλικρινης...

προσκλητηρια εφτιαξα εγω,αλλα πολλα δε προλαβαμε να τα δωσουμε και ειδοποιησαμε τηλεφωνικα... δε ειπε κανεις τιποτα, ουτε φανηκε και σε κανεναν περιεργο...

 

εγω παντως, αν θελει ο Θεος να κανω αλλο παιδι... απο αποψη πια, θα τα κανω ολα πολυ λιτα...ετσι για να μπορεσω να επικεντρωθω στη βαφτιση... τωρα μας εχει φαει το αγχος για ολα τα υπολοιπα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ολες οι μπομπονιερες για πεταμα...Κι αν ειναι να την πεταξεις τοτε γιατι την παιρνεις?Κατι σαν τα φεηγ-βολαν στο δρομο...Αφου θα τα πεταξω δεν παιρνω καν...Κανε κι εσυ το ιδιο...

 

πιο άσχετο δεν θα μπορούσε να είναι αυτό που θα πω.... χαχχαχαχαχα

να τα παίρνεις ... για να τελειώνουν κάποια στιγμή αυτοί οι καημένοι που τα μοιράζουν!!!!

 

με το καλό η βάφτιση..Να σας ζήσει!!!!

ότι θελεις κάνεις.. αν ειναι να παρεξηγηθεί κανείς θα παρεξηγηθούν οι παράξενοι... σε νοιάζει για αυτούς ??????

Link to comment
Share on other sites

καλα.. ουτε κι εγω θα ερχομουν....

 

να το πεις στην εκκλησια ειναι λιγο αργα..

να το πεις 2-3 μερες πριν το καταλαβαινω, αλλα στην εκκλησια???

 

θα μου φαινοταν σαν να ειχες ακυρωσεις και μιας και δεν θα ερθουν καποιοι ελατε εσεις!!

 

 

το ειχαμε πει αλλα δεν ειχαν καρτελακι.μετα στην εκκλησια τους λεμε ξανα''σας περιμενουμε στο τραπεζι ετσι?''

κ τους ειδαμε καπως!εγω δεν καταλαβα οτι ειχα ξεχασει να βαλω καρτελακι.οκ γινονται κ τετοια λαθη!κ μετα μας ειπανε οτι δεν ηρθαμε γι αυτον τον λογο!κ ηταν φιλοι μας!που να το εκανα σε συγγενη που ειναι κ κουτσομποληδες!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς και που κάναμε προσκλήσεις (χωρίς πολλά - πολλά), αργήσαμε τόσο να τις δώσουμε, που οι περισσότεροι ήρθαν χωρίς να τις έχουν παραλάβει :lol: .

 

ασε σου λεω, και γω ετσι την πατησα!!

αλλα υποσχεθηκα να τους δωσω τα προσκλητηρια τους, στο τραπεζι!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...