Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και τριχόπτωση


karfori's baby

Recommended Posts

Κορίτσια,ο,τι κι αν πάρετε δεν αλλάζει η κατάσταση!!!Τα πράγματα θα στρώσουν όταν περάσει περίπου 1 χρόνος από την γέννα!!Εγώ έπαιρνα τις πολυβιταμίνες pregnacare που είναι για την εγκυμοσύνη και τον θηλασμό και νομίζω μια πολύ μικρή βελτίωση την είδα,περισσότερο με βοήθησε στο να νιώθω πιο δυνατή.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οσον αφορα την τριχοπτωση μου ξεκινησε 3,5 μηνες μετα τον τοκετο κ σταματησε στους 7,5 :mrgreen::mrgreen::mrgreen:.θηλασα αποκλειστικα (με αντλησεις) 6 μηνες .σημειωτεον επαιρνα συμπληρωμα συμβατο το οποιο βοηθησε παααρα πολυ ,εχω κ πολυ μακρυ μαλλι,το special merz απο φαρμακειο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θηλασα 2,5 μηνες,απο τους οποιους μονο 20 μερες αποκλειστικο θηλασμο.στην εγκυμοσυνη και εμενα τα μαλλια μου ηταν στα καλυτερα τους.δεν επεφταν,ελαμπαν,ταχα και μακρια.επισης παρατηρησα οτι μειωθηκε η τριχοφυια και στο υπολοιπο σωμα.μεχρι και τα φρυδια μου ταβγαζα πιο σπανια.το δερμα επισης ελαμπε.δεν πεταξα ουτε ενα σπυρακι,ποια εγω που με το λιπαρο μου δερμα....

λοιπον,ενα μηνα αφου σταματησα το θηλασμο και αδιαθετησα επισης,αρχισε η ασταματητη τριχοπτωση.τι να σας λεω.τα ξερετε...

εκοψα τα μαλλια μου μπας και βελτιωθει η κατασταση αλλα....

και να φανταστειτε οτι δεν εχω σταματησει απτον τοκετο να πινω σιδηρο,ασβεστιο,μαγνησιο.ειναι καθαρα θεμα ορμονων πιστευω.δεν ξερω βεβαια αν ο θηλασμος δρα προστατευτικα,γιατι οσο λιγο καιρο θηλασα δεν ειχε ξεκινησει η τριχοπτωση.

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

επειδη δεν ξερω τι να κανω, και μου λενε ολοι οτι σχετιζεται με την εγκυμοσυνη και τον θηλασμο, ειχε καμμια κοπελα τριχοπτωση?????

χανω τουφες ολοκληρες :(

 

και θηλαζω αποκλειστικα εδω και τεσσερις μηνες και δεν θελω να σταματησω με τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα φυσιολογική αυτή η τριχόπτωση!

Επειδή σ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μας πίνουμε σίδηρο, που εμποδίζει τη μεγάλη τριχόπτωση, μετά αφού γεννήσουμε χάνουμε όλες τις τρίχες μαζεμένες που θα χάναμε κατά την εγκυμοσύνη μας!

Αυτό που θα σε βοηθούσε είναι να συνεχίσεις να παίρνεις σίδηρο. Βοηθάει και στο θηλασμό. Πάντα όμως πρώτα πάρε και τη συμβουλή του γιατρού σου!

Πάντως μην ανησυχείς!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επαιρνα σιδηρο μεχρι πριν ενα μηνα, αλλα μου ειχε πει η γυναικολογος μου να τον παρω για τις τρεις μηνεσ και τον σταματησα.

καλε ειχα αγχωθει, νομιζα οτι μονο σε μενα συμβαινει!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι βρε μην αγχώνεσαι ''επιλόχειος τριχόπτωση'' λέγεται, εγώ να δεις τι μαλλί χάνω!!! μη σταματήσεις το θηλασμό σε καμία περίπτωση! είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που σου συμβαίνει

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν πέφτουν τα μαλλιά και γενικά είναι στα καλύτερά τους. Μετά τον τοκετό μας πέφτουν μαζεμένα (και όσα δεν έπεσαν στην εγκυμοσύνη), σε όλες, ανεξάρτητα αν θηλάζουμε ή όχι. Θυμάμαι ότι όταν λουζόμουν μάζευα ολόκληρες κοτσίδες αό το σιφόνι.

Συμπληρώματα παίρνουμε μόνο αν βάσει εξετάσεων έχουμε κάποια έλλειψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια, καλησπέρα! Γέννησα πριν 5 μήνες και εδώ και 2,5 μήνες έχω απίστευτη τριχόπτωση. Μαξιλάρια, σεντόνια, σιφώνια, κλπ,όλα γεμίζουν με τρίχες! Για να μην πω τι γίνεται όταν πάω να χτενιστώ...Γνωρίζω πως είναι φυσιολογικό να συμβεί αυτό μετά τη γέννα και κατά τη διάρκεια του θηλασμού-θηλάζω αποκλειστικά-αλλά αρχίζω να ανησυχώ. Είχα πρόβλημα τριχόπτωσης και παλιότερα, το οποίο είχα ξεπεράσει, με αγωγή, τα τελευταία 3-4 χρόνια. Τρέμω, όπως καταλαβαίνετε, μην ξαναέχω τα ίδια. Ο σιδηρός μου όταν γέννησα ήταν πολύ καλός. Υπάρχει κάτι που να έχει βοηθήσει πραγματικά κάποια κοπέλα και να είναι συμβατό με τον θηλασμό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ginger ακριβως ιδια περιπτωση,,,,,εγω εδώ και ένα μηνα παρατηρησα πολύ εντονη τριχοπτωση (δηλαδή 4 μηνες μετα τον τοκετο) και όπως καταλαβαινεις τρομοκρατηθηκα,,,,πηρα αμεσως βιταμινες για τα μαλλια,,,,σαμπουαν (δε ξερω αν μπορω να σου γραψω μαρκα αλλα τα ειχε προσφορα η εταιρεια,,,θα σε στειλω πμ),,,,,ξαναρχισα σιδηρο και τρωω μια κουταλια λιναροσπορο την ημερα,,,,είναι ορμονικο αλλα λιγη βοηθεια δε βλαπτει και εχω τρομερη διαφορα μειωθηκε τουλάχιστον ηδη στο 80%,,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα φυσιολογικό, δεν έχει σχέση με κάποια διατροφική έλλειψη. Ο κύκλος "ζωής" της τρίχας σταματάει κατά την εγκυμοσύνη (γι'αυτό οι έγκυες έχουν ωραία, στιλπνά μαλλιά) και ξαναξεκινά μετά τη γέννα, με αποτέλεσμα να πέφτουν τα μαλλιά όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα φυσιολογικό, δεν έχει σχέση με κάποια διατροφική έλλειψη. Ο κύκλος "ζωής" της τρίχας σταματάει κατά την εγκυμοσύνη (γι'αυτό οι έγκυες έχουν ωραία, στιλπνά μαλλιά) και ξαναξεκινά μετά τη γέννα, με αποτέλεσμα να πέφτουν τα μαλλιά όλα μαζί.

φυσιολογικό είναι σίγουρα, αλλά για πόσο καιρό; δυόμισι μήνες μου φαίνεται πως τραβάει πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λες. Αν είναι έντονη, ίσως έχεις δίκιο. Τα μαλλιά μπορεί να χρειαστούν ίσως και ένα χρόνο για να έρθουν στην προ εγκυμοσύνης κατάσταση, αλλά η έντονη τριχόπτωση νομίζω διαρκεί το πολύ ένα τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικο είναι μανουλα για παντα αλλα μπορεις με λιγη βοηθεια να μειωσεις την ενταση του φαινομενου,,,,,

 

ginger πες τον γυναικολογο σου να σου γραψει μια εξεταση σιδηρου

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...