Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τροπος υπνου μωρων 9 μηνων και ανω


martha

Recommended Posts

κοίμαται στις 11 (12 μηνών είναι) και ξυπνάει / πετάγεται στις 12.30 ξανλα στις 1.30 ξανά στις 2.30 με κλάμα και γκρίνια. Οκ βγάζει δόντια αλλά τόση γκρίνια απορώ. Δεν ξέρω τι να κάνω. Ή ακόμα και να μην κάνω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοίμαται στις 11 (12 μηνών είναι) και ξυπνάει / πετάγεται στις 12.30 ξανλα στις 1.30 ξανά στις 2.30 με κλάμα και γκρίνια. Οκ βγάζει δόντια αλλά τόση γκρίνια απορώ. Δεν ξέρω τι να κάνω. Ή ακόμα και να μην κάνω τίποτα.

 

 

ναι ειναι δόντια μάλλον...

και μας το κάνει..

ΥΠΟΜΟΝΗ θα περάσει!

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμένα μανούλες μου γλυκές η μικρή μου είναι 10 μηνών και ποτέ μα ποτέ δεν την κούνησα.Από μωρό την έμαθα να κοιμάται μόνη της.Πέρνει την πιπιλίνα της και δύο πετσετούλες τις οποίες τις τρίβει και κοιμάται.Το μόνο που κάνει είναι να κουνιέται στον ύπνο της και να είναι μονίμως ξεσκέπαστη.Το έκανα από μωρό και ευτυχώς έμαθε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν την κούνησα ποτέ (πέρα από κάποιες φορές που δεν είμαστε σπίτι μας και κοιμάται στο καρότσι της), και εμείς τηρούμαι τις ρουτίνες του ύπνου και εμείς όλα καλά τέλοσπαντων μέχρι 9 μηνών που ξεκίνησα δουλειά εγώ και έβγαλε το πρώτο της δόντι η μικρή...

 

Μετά όλα άλλαξαν... ενώ κοιμάται μόνη της το βράδυ στις 9:30-10 παρά το αργότερο, το βράδυ θα ξυπνήσει και με θέλει δίπλα της. Ή απλά να κάθομαι κοντά της και να με βλέπει ή να την χαιδεύω ή αν δεν αντέχω άλλο να την παίρνω στο κρεβάτι μας για κανά μισάωρο και μόλις κοιμηθεί την γυρίζω στη κούνια και κοιμάται μέχρι το πρωί.

 

Υπάρχουν και βράδια που κοιμάται σερί αλλά τις τελευταίες 10 μέρες ξυπνάμε κάθε βράδυ. Και η αλήθεια είναι πως έχω πολλές μέρες να τις δώσω ντεπόν αλλά αφού δεν κλαίει έντονα θεωρώ (λάθος;) πως δεν πονάει...

 

Απλά θέλω να πω γλυκιά μου misdimzi ότι και εμάς όλα τόσο ωραία ήτανε και μετά...Νομίζω πως τα παιδιά τελικά παιρνάνε από διάφορα στάδια ύπνου και εμείς απλά πρέπει να είμαστε κοντά τους! Όσο αντέχουμε βέβαια...!

 

Ειλικρινά όμως πιστεύετε ότι κάνω κάτι λάθος και πρέπει να την αφήσω να κλαίει μέχρι να ξανακοιμηθεί;;;Το έχω κάνει και αυτό και έχουμε χάσει όλο το βράδυ γιατί την έχει πιάσει υπερένταση...Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Mαρίτα δεν κάνεις κάτι λάθος...δεν συμφωνώ οτι αν τα αφήσεις και κλάψει και τελικά κοιμηθεί κουρασμένος από το κλάμα, ότι αυτο θα βοηθήσει το παιδί στο μέλλον ψυχολογικά...

 

μωρά ειναι και λογικό ειναι να υπάρχουν μέρες που ξυπνάνε συνέχεια λόγω δόντια ή κάτι άλλο...

 

και μας κάνει το ίδιο...όπως χτες πχ που έκλαιγε μεσα στον υπνο του καθε μια ώρα...αλλα υπάρχουν και άλλα βράδια που κοιμάται καλά...

 

σε συμβουλεύω απλά να ακολουθήσεις και να ακους τις αναγκές του ωμρου σου (αυτο το λεω για να το θυμίζω και σε μένα)

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιδια?? :( ουτε εγω την εμαθα να κοιματε με αυτο τον τροπο).. εδω κ 5 μηνες δεν υπαρχει περιπτωση να ξαπλωσει στο κρεβατι κ να κοιμηθει,, ασ μη παω τοσο μακρυα,,, τωρα που ειναι στους 9 μηνεσ σχεδων οταν θελει υπνο ξεκιναει ενα κλαμα να την παρω αγκαλια,, μου πιανει το χερι κ κοιμαται (απο μωρο το εκανε χωρις να τησ το εχω δειξει εγω ) τι πετσετεσ πηρα τι μαξιλαρακια τι αρκουδακια ,, τπτ μονο το χερι μου θελει, εκανα κ αυτο που λενε οι πολλοι, να την αφησω στο κρεβατι να κλαιει κ να πηγαινω να την βαζω πιπιλα , τπτ κανενα αποτελεσμα δεν ειδα ,, ουρλιαζε κ απο το να ουρλιαζει μετα απο 10 λεπτα αστοχης προσπαθειας την πηρα αγκαλια, με το που ακουμπισε το χερι μ τεζα επεσε,, ( και να πεισ οτι δεν ειχα κ αλλο , κ δεν ξερω... η παιδιατρος ειπε οτι ειναι στο παιδι , κ οτι ειναι πολλα παιδια που χρειαζοντε περισσοτερη επαφη ) κανω υπομονη μεχρι τον χρονο που πιστευω να καταλαβενει οταν της λεω "ωρα για υπνο ,καληνυχτα , νανι στο κρεβατι ) :(

Link to comment
Share on other sites

παιδια?? :( ουτε εγω την εμαθα να κοιματε με αυτο τον τροπο).. εδω κ 5 μηνες δεν υπαρχει περιπτωση να ξαπλωσει στο κρεβατι κ να κοιμηθει,, ασ μη παω τοσο μακρυα,,, τωρα που ειναι στους 9 μηνεσ σχεδων οταν θελει υπνο ξεκιναει ενα κλαμα να την παρω αγκαλια,, μου πιανει το χερι κ κοιμαται (απο μωρο το εκανε χωρις να τησ το εχω δειξει εγω ) τι πετσετεσ πηρα τι μαξιλαρακια τι αρκουδακια ,, τπτ μονο το χερι μου θελει, εκανα κ αυτο που λενε οι πολλοι, να την αφησω στο κρεβατι να κλαιει κ να πηγαινω να την βαζω πιπιλα , τπτ κανενα αποτελεσμα δεν ειδα ,, ουρλιαζε κ απο το να ουρλιαζει μετα απο 10 λεπτα αστοχης προσπαθειας την πηρα αγκαλια, με το που ακουμπισε το χερι μ τεζα επεσε,, ( και να πεισ οτι δεν ειχα κ αλλο , κ δεν ξερω... η παιδιατρος ειπε οτι ειναι στο παιδι , κ οτι ειναι πολλα παιδια που χρειαζοντε περισσοτερη επαφη ) κανω υπομονη μεχρι τον χρονο που πιστευω να καταλαβενει οταν της λεω "ωρα για υπνο ,καληνυχτα , νανι στο κρεβατι ) :(

και εμεις μια απο τα ιδια!ενω στις αρχες επινε γαλα και πολλες φορες την επαιρνε ο υπνος στο μπιμπερο τωρα εννια μηνων πλεον και ενα δοντακι βγαλαμε γιατι παιζει ρολο και αυτο και μονη δεν κοιμαται...ελπιζω και εγω οταν χρονισει να αρχισει να καταλαβαινει περισσοτερα..:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

εγω κοριτσια στην αρχη δεν ειχα κανενα προβλημα με τον υπνο σαν να μην υπηρχε παιδι ,απο 7ομως μηνων αλλαξε το πραγμα και ξυπναγε τη νυχτα

 

περασαμε απο ολα τα σταδια και τα εκανα ολα της εδινα γαλα,νερο χαμομ.,κρεμα για τα ουλα ,κουνημα στο καροτσι,το ξεματιαζε και η πεθερα μου τιποτα...μαυρες νυχτες περασα και ειναι και ο αντρας μου μακρια και δουλευω καθε μερα πρωι πολυ μακρια απο το σπιτι.ολα αυτα λοιπονο με εκαναν να αποφασισω πως δεν θα την κοιμηζω τη μερα....δηλαδη εννοω πως απο τις 3και μετα προσπαθω νατην κραταω ξυπνια .την βαζουμε για υπνο γυρω στις 12το πρωι και απο την ωρα που θα ξυπνησει μενει ξυπνια.κατα τις 8 αρχιζει τη γκρινια,συνηθως την κανω μπανιο και προσπαθω 9 να δωσω γαλα ακουγωντας νανουρισμα την κουναω λιγο στο καροτσι για να κοιμηθει καλα και μετα απο λιγο στη κουνια.

 

με αυτο το συστημα ευτυχως εχω κοιμηθει 1 εβδομαδα ολη τη νυχτα!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εγω εχω να κοιμηθω σερι τη νυχτα 5 μηνες περιπου. στην αρχη μεχρι να χρονισει ηταν σαν να μην υπηρχε μωρο στο σπιτι. υστερα ομως αλλαξε.... τωρα για να κοιμηθει θελει κουνημα στην αγκαλια μου, και οχι παντα με επιτυχια, και τη νυχτα θα ξυπνησει τουλαχιστον 1 φορα που θα θελει αγκαλιτσα και νανουρισμα παλι. τα εχω παιξει κοριτσια... δεν ξερω τι να κανω. και εχω αρχισει να σκεφτομαι για δευτερο. πως ομως, αν δεν στρωσει η μικρη? θα τα βγαλω περα?

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ξυπναει μονο μια φορα εισαι τυχερη. Εμεις τις τρεις φορες τις εχουμε σιγουρες καθε βραδυ μπορει και περισσοτερες. Εχουμε δοκιμασει τα παντα αλλα δεν πιανει τιποτα.Αν δεν τον παρω αγκαλια και δεν τον νανουρισω ξανα μπορει να κατσουμε μεχρι το πρωι ορθιοι. Ξυπναει και παιρνει φορα και σηκωνεται ορθιος μεσα στην κουνια και προσπαθει να πηδηξει αν δεν τον παρεις αγκαλια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ξυπναει μονο μια φορα εισαι τυχερη. Εμεις τις τρεις φορες τις εχουμε σιγουρες καθε βραδυ μπορει και περισσοτερες. Εχουμε δοκιμασει τα παντα αλλα δεν πιανει τιποτα.Αν δεν τον παρω αγκαλια και δεν τον νανουρισω ξανα μπορει να κατσουμε μεχρι το πρωι ορθιοι. Ξυπναει και παιρνει φορα και σηκωνεται ορθιος μεσα στην κουνια και προσπαθει να πηδηξει αν δεν τον παρεις αγκαλια.

ετσι περιπου ειμαστε και εμεις με την διαφορα οτι δεν σηκωνεται ορθια απλα χτυπιεται στο κρεββατι της...οι αγκαλιτσες μεσα στο προγραμμα:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια εμενα ειναι 11 μηνων, μεχρι 5-6 μ , την νανουριζα στην αγκαλια μου, καποιο βραδυ λεω καιρος ειναι να κοιμηθει μονη της. Την βαζο λοιπον, με πιπιλα, καθησα διπλα της εκανα πως κοιμαμαι κ σηκωθηκε αρχισε να με κοιταει με κατι ματια κουταβιου τυπου: μανουλιτσα μου τι κανεις τωρα?κλαψ, γιατι μ' αφησες? κ κλαψουρισε λιγο κ κοιμηθηκε μετα απο κανα τεταρτο. Εως τωρα ετσι κοιμαται με μενα διπλα. Με το που παω να βγω απο το δωματιο, αρχιζει να κλαιει με λυγμους!!!! αυτο προσπαθω να καταφερω τοσους μηνες κ δεν μπορω!!! με θελει μεσα! εχετε καποιο τροπο να μου προτεινετε οσες το χετε καταφερει??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κορίτσια ευχαριστώ πολύ και έμενα με βοηθήσατε πολύ με τον τρόπο σκέψης σας τώρα κατέβασα και το βιβλίο no cry solutions..ελπίζω πάνω απ'ολα να γίνω καλύτερη μάνα για να μεγαλώσω έναν καλύτερο άνθρωπο..

dev314pr___.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, απο οτι διαβασα ειμαι η τριτη που εφαρμοζει το ιδιο συστημα, ειμαστε πλεον 9 μηνων και απο 2 μηνων τον βαζω στο κρεβατι μου, με αγκαλιαζει και κοιμαται και μετα τον μεταφερω στην κουνια του. με εχει βολεψει γιατι και εγω δεν αντεχα το πανω κατω και το νανουρισμα, απο μικρη με προβληματα στη μεση γαρ ...

 

εδω και 2 εβδομαδες κοιμαται στο δωματιο του, ξυπναει μια φορα την νυχτα για γαλα οπωσδηποτε, μετα τον ξαναμεταφερ ωστην κουνια και συνηθως το παει σερι μεχρι το πρωι... το μονο προβλημα τωρα ειναι να κοψει αυτο το μεταμεσονυχτιο γευμα γιατι εχω να κοιμηθω σερι 9 μηνες .. και εννοειται πως δουλευω το πρωι ... οχι οτι με πολυπειραζει βεβαια γιατι ειμαι της αποψης οτι ολα παιρνουν τον δρομο τους και θα το κοψει οποτε ειναι ετοιμος ...

 

εχω ακουσει και εγω πολλα, οτι ειναι ασχημο που τον κοιμίζω στο κρεβατι μου γιατι θα συνηθισει και δεν θα φευγει, οτι πρεπει να τον αφησω να κλαψει και να μην του δωσω γαλα για να το κοψει, ότι έκανα άσχημα που άργησα να τον βάλω στο δωματιό του και αλλα, αλλά τα πενάω στο ντούκου ... κάνω αυτο που θεωρω καλύτερο για το παιδί μου και πιστεύω ότι όλα θα στρ'ωσουν με τον καιρό και χωρίς πιέσεις ...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εμένα κορίτσια μου η μπεμπούλα μου είναι 9 μηνών, θηλάζουμε ακόμα και δεν έχει κοιμηθεί συνεχόμενα ούτε μία φορά. Την έχω στο δωμάτιό της από 3 μηνών αλλά όλο το βράδυ με τρώει το πήγαινε-έλα. Κάνω ό,τι μπορώ για να μην κλαίει και μου στεναχωριέται. Δεν μπορώ, είμαι πολύ ευαίσθητη και δεν γίνεται να την αφήσω να κλαίει. Υπήρχε μία περίοδος που ξυπνούσε ανα δεκάλεπτο! Δεν προλάβαινα να ξαπλώσω!!! Μέχρι να πάω στην κρεβατοκάμαρα, ξαναξυπνούσε. Τώρα κοιμάται κανα δύωρο και μετά ξυπνάει. Την θηλάζω, πίνει 2-3 γουλίτσες και ξανακοιμάται. Γενικά δεν έχει πρόγραμμα στον ύπνο. Δεν κοιμάται συγκεκριμένη ώρα και κάθε βράδυ δεν ξέρω πως να την κοιμίσω. Όταν ήταν πιο μικρή κοιμόταν με τον θηλασμό μόνο.Τώρα δεν της αρκεί αν δεν νυστάζει αρκετά, οπότε επιστρατεύω καρότσια, αγκαλιές, τα γνωστά σε όλες κουκλάκια πάνω απο το κρεβάτι, παιχνίδι παρέα καθιστές μέχρι να της φύγει η υπερένταση, κούνημα στην αγκαλιά και ό,τι μου κατεβάζει το μυαλό μου.

Θέλω να πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα μπει σε πρόγραμμα. (κάνω όνειρα :P )

Πάντως ένα είναι γεγονός. Όσο και αν με κουράζει, ΔΕΝ αντέχω να βλέπω τα ματάκια της δακρυσμένα. Όλοι λένε ότι της κάνω τα χατήρια και ότι είμαι υπερβολική.

Ας είμαι. Έτσι μου λέει το ένστικτό μου σαν μάνα και έτσι κάνω.

Φιλάκια και καλό κουράγιο σε όλες τις ξενυχτισμένες και ταλαιπωρημένες μανούλες :)

R4Y2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια το εχω χασει το παιχνιδι.Απο 4 μηνων αρχισε να κοιμαται στην αγκαλια. Πλεον μονη με τιποτα εκτος και αν κοιμηθει στο στηθος θηλαζοντας, αυτο συμβαινει 3 στις 10 φορες.Την αφηνω ξυπνια στο κρεβατι και δεν μπορω να την αφησω μονη κλαιει. Δεν την αφηνω με τπτ να κλαιει.Εαν ειμαι και γω μαζι παιζει γελαει σηκωνεται , χαμος.Οποτε αγκαλια η μαμα και νανι. Ναι αλλα εχει βαρυνει , ερχονται φορες που θελει και 1 ωρα κουνημα οπως εχθες βραδυ.Ε μετα συγχυζομαι και γω και αναστατωνομαστε ολοι μαζι. Μεθοδους τυπου να αφηνω το παιδι να κλαψει και να σταματησει δεν τις κανω.

 

Αχ πως σε καταλαβαίνω:roll:.Κι εμείς μια απ'τα ίδια.Δύο φορές δοκίμασα να τον αφήσω να κοιμηθεί μόνος του.Την πρώτη φορά εξαντλήθηκε από το κλάμα και κοιμήθηκε μετά από 45λεπτά αλλά δεν κοιμήθηκε ήρεμα και την δεύτερη φορά που το δοκίμασα έκλαιγε επι 1ώρα και δεν άντεξα πήγα και τον πήρα αγκαλιά:(, το μικρό μου σπαρτάραγε:-(.Έκανα αμάν να τον ηρεμήσω και από εκείνη τη μέρα απόκτησε ανασφάλεια:-(.Κλαίει περισσότερο από πριν αν τον αφήσω:roll:.Δε τα μπορώ εγω αυτά...Δε αντέχω να τον ακούω να κλαίει και ας λένε ότι θέλουν οι άλλοι:mad:.Η αλήθεια είναι πως ζορίζομαι γιατί είναι βαρύς αλλά τι να γίνει:confused:;Υπομονή θα μεγαλώσει:mrgreen:...

Link to comment
Share on other sites

Ψαράκι, η μικρή μου είναι 8 μηνών και ήδη 9 κιλά. Παρόλα αυτά και τη θηλάζω όποτε θέλει και μερικές φορές την ξυπνώ το βράδυ αν κοιμάται πολλές ώρες για να της προσφέρω το στήθος μου...

Τα δύο μεγαλύτερα παιδιά μου τα νανούριζα μέχρι τα 3 τους χρόνια και ακόμη η βραδυνή αγκαλιά αποτελεί μέρος της βραδυνής προετοιμασίας για τον ύπνο...

 

Η δική μου γνώμη είναι ότι τα παιδάκια χρειάζονται τη γονική αγκαλιά περισσότερο από ο,τιδήποτε άλλο στον κόσμο. Πρόσφατα διάβασα ότι παιδια που τρέφονταν ικανοποιητικά παρουσίασαν μολαταύτα καθυστέρηση στην ανάπτυξη επειδή δεν υπήρχε η κατάλληλη συναισθηματική κάλυψη.

 

ένα μωράκι λειτουργεί με βάση το ένστυχτό του και δεν έχει ακόμη τόσο ανεπτυγμένη λογική ώστε να σχεδιάζει τεχνικές χειραγώγησης των γονιών του. Ένα μωράκι ζητάει την αγκαλιά της μαμάς του γιατί την έχει ανάγκη και όχι για να την τυραννήσει ή να την έχει του χεριού του.

 

Πολλές φορές νομίζουμε ότι ένα μωρό είναι εντάξει όταν είναι ταϊσμένο, ντυμένο, καθαρό και δεν πονάει αλλά ξεχνάμε τον παράγοντα ανασφάλεια που μπορεί να γίνει πολύ έντονη όταν το μωρό βρίσκεται μόνο του σε ένα χώρο, μακριά από τη ζεστασιά και τη μυρωδιά ενός οικείου προσώπου... Προσπαθώ πάντα να θυμάμαι ότι στα μάτια ενός μικρού μωρού, ο κανονικός και γνώριμος για μας κόσμος, είναι τεράστιος και μυστηριώδης και μπορεί να το τρομάζει.

 

Ακόμη κι ένα γατάκι να μας νιαουρίσει του δίνουμε την προσοχή μας και το χάδι μας, έτσι δεν είναι? Πόσα χάδια πρέπει μάλλον να δώσουμε στο ίδιο μας το παιδάκι αν κλαίει ή γκρινιάζει.

 

Το κλάμα είναι το όπλο ενός μωρού για να επιβιώσει. Δεν έχει άλλον τρόπο να εκφραστεί όταν χρειάζεται κάτι και η ανάγκη του αυτή δεν καλύπτεται. Γι' αυτό και πιστεύω ότι όταν το παιδί μας γκρινιάζει ή κλαίει κι εμείς καταφεύγουμε σε διάφορες τεχνικές για να το ηρεμήσουμε αντί να το πάρουμε στην αγκαλιά μας, θέτουμε σε κίνδυνο την ψυχολογική και συναισθηματική του ανάπτυξη.

Πολύ όμορφα τα λόγια σου:-)!Συμφωνώ απόλυτα!Αν δεν δώσουμε τώρα χάδια και αγκαλιά στα μικρά μας πότε θα τα δώσουμε;Ίσως κάποιες φορές είναι κουραστικό αλλά τι να κάνουμε;Πρόσφατα συζητάγαμε με μια θεία μου και μου έλεγε πως εκείνη την μικρή της την έδερνε όταν πήγαινε στο δωμάτιο της:|.Της είπα πως δεν θέλω να εφαρμόσω τέτοιες τακτικές στο παιδί μου και οτι γενικά δεν συμφωνώ να σηκώνεις χέρι στο παιδί.Τότε η μητέρα μου που ήταν μπροστά μου είπε οτι θα με δει τι θα κάνω...Παλιά μυαλά:?.:?Τι να τους πείς;:?Ας κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε για τις ζωούλες μας :mrgreen:!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλες μου θα πω κάτι τελευταίο γιατί νομίζω ότι ξεφύγαμε λίγο από το θέμα και αναπτύσουμε θεωρίες χωρίς να ξέρουμε τι κάνει ο άλλος για τα παιδιά του. Εγώ όλη νύχτα σηκώνομαι όπως έκανα και στο πρώτο παιδί το ξαναείπα αυτό.... Κάποια στιγμή το έκοψε από μόνος του. Οταν όμως μια κολλητή μου είπε ότι (το μωρό της ήταν 9 μηνών) είπε στην παιδίατρο ότι δεν κοιμάται και ξυπνάει συνέχεια της πρότεινε να το αφήσει κανά δυο μέρες να κλαίει κανά 5λεπτο και να δει μήπως μάθει μόνο του. Ετσι και έγινε σε 2 μέρες έκλαψε μόνο από 5-10 λεπτά και μετά έμαθε να κοιμάται και δεν ξαναξύπνησε. Όλη νύχτα κοιμόταν ήσυχο μόνο το πρωινό γάλα στις 5 ήθελε. Εγώ έπρεπε να την κρίνω επειδή κάνω το αντίθετο?Δημιούργησε στο παιδί της ψυχολογικά προβλήματα και είναι δυστηχισμένο?Είναι άσπλαχνη μάνα και εγώ η καλύτερη? ΕΕεε δεν είπαμε να το αφήσεις να κλαίει με τις ώρες......εννοείται. Εγώ πάντως το κατάλαβα αυτό και το σεβάστηκα... Εξάλλου είναι καθαρά δική μου επιλογή να μην θέλω το παιδί μου να κλαίει ούτε για λίγο και όσο ότι το μωρό δεν καταλαβαίνει???Εννοείται ότι καταλαβαίνει τα πάντα από μηνών ο άνθρωπος λέει αναπτύσει το χαρακτήρα μέχρι τα 4-5 έτη του. Και όσο για το τι μάνα είμαι το ξέρουν οι δικοί μου άνθρωποι που έχω ακούσει θετικά πολλές φορές και σίγουρα υπάρχουν πολλές καλές μανούλες και όχι μόνο εγώ!!!!!!Και ουδέποτε σύγκρινα τα παιδιά μου με άλλα, το κάθε παιδί είναι διαφορετικό, απλά ακούω γνώμες...Ευχαριστώ που διαβάσατε την άποψή μου.....

Ο καθένας κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για το παιδί του.Εγώ δεν αντέχω να ακούω τον μικρό μου να κλαίει:(.Δύο φορές τον άφησα(να κλάψει πολύ ώρα)και είχα ανακατωσούρες:-(...Δεν μπορώ όμως να κρίνω καμία μανούλα γιατί δεν είμαι στη θέση καμιάς.Είμαι σίγουρη πως όλες μας θέλουμε το καλύτερο για τα σποράκια μας:).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός (9 μηνών) κοιμάται μόνο με στήθος... μόλις δοκιμάσω να τον βάλω στην κούνια και αποκολλήσει από το στήθος κλάιει... άρχισα λοιπόν να κάνω τα λαθη του πρώτου καιρού: κούνημα, μαζί μου στο κρεβάτι, νανούρισμα, πολύ στήθος... τώρα δεν ξεκολλάει. Αλλά αυτό το κάνει μόνο σε εμένα, στη μαμά μου κοιμάται. θεωρώ λοιπόν πως ξέρει που είναι το στήθος και κάνει τα νούμερα του. Εγώ πάντως κοιμάται οικτρά.:(

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...