Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

THΛΕΟΡΑΣΗ-ΜΩΡΑ


Recommended Posts

Εμενα χαζευει κανα δύο λεπτά. Την εχω κλειστή όλη τη μέρα, αλλά κάτι ξημερωματα που σηκωνόμαστε για να φαμε, την ανοιγω για να κρατηθω ξύπνια και γυριζει και η δικια μου την ωρα που τρωει, χαζευει δυο λεπτα και συνεχιζει... δεν ξερω είναι τόσο κακο, τι σας έχουν πει?

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα η παιδίατρός μου μου είπε καθόλου μέχρι 2 χρονών γιατί φέρνει σπασμούς. Το θεώρησα ανέφικτο. Μέχρι 1 χρονών δεν τον άφησα να δει καθόλου.Τώρα που είναι και εμένα 13 μηνών, δε θα τον βάλω επί τούτου να δει τηλεόραση, παιδικά και τέτοια πχ, αλλά εγώ θα δω αυτό που θέλω στην τηλεόραση κι αυτός θα τριγυρνάει και θα βλέπει κι όλας.

Αν και όταν μου ζητήσει παιδικά θα του βάλω, απλά γιατί να του δείξω από τώρα το δρόμο?

Βέβαια, τώρα με αυτά που γράφετε προβληματίζομαι. Επειδή δεν έχουμε ανοιχτή τηλεόραση πολλές ώρες μέσα στο σπίτι, 2 ώρες μάξιμουμ, κι αυτό συνήθως όταν κοιμάται, μήπως είναι λίγο, γιατί και εγώ τον έχω παρατηρήσει πως πάει καμμιά φορά μπροστά και κοιτάει αφοσιωμένος. Κι αναρωτιέμαι ποιο είναι εκείνο το μέτρο που πρέπει να του βάλω, ώστε μετά να μην υπάρξει εθισμός. Πείτε και εσείς καμμιά γνώμη.

Ανοιχτή τηλεόραση δεν έχω όχι από πεποίθηση, απλά τη βαριέμαι.Προτιμώ το ίντερνετ;)

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

για την τηλεόραση μπορείτε να δείτε επίσης κι εδώ

 

Ελευθεροτυπία Τηλεόραση και παιδί, συνομιλητές Πιλάβιος Παπανίκου Κυπραίου parents.gr

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=51242&highlight=%CC%F9%F1%DC+%F4%E7%EB%E5%EF%F1%E1%F3%E7Dvdιαση-Τηλεόραση

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23213

 

τηλεοραση στον παιδικό σταθμό.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20565

 

πόσες ώρες dvd

http://parents.org.gr/forum/poll.php...lts&pollid=127

 

Τηλεόραση;;;

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20785

 

THΛΕΟΡΑΣΗ-ΜΩΡΑ

http://parents.org.gr/forum/showthre...E1%F1%EA%DF%E1

 

Tv, dvd? Πότε?

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20328

 

 

Αχ, αυτά τα ζουζούνια!!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19635

 

Παιδικά προγράμματα στην TV

http://parents.org.gr/forum/showthre...FC%F1%E1%F3%E7

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα για μετρο οσον αφορα την ανατροφη και τις συνηθειες του παιδιου μου.

Ειναι η προσωπικη μου παντα αποψη, οτι το παιδι μου οσο μεγαλωνει δεν θα στερηθει τιποτα απο αυτα που ειχα και εγω ως παιδι.

 

Και ζαχαρη θα φαει, και γαριδακια, και διαφορα αλλα σαβουρια, και τηλεοραση θα δει και κομπιουτερ θα εχει, και μηχανη θα καβαλησει και τα παντα.

 

Τις μελετες δεν τις διαβαζω, τι να μου πουν? Οτι η τηλεοραση προκαλει βιαιη συμπεριφορα, σπασμους και δεν ξερω και εγω τι αλλο?

Ισως...

Αλλα απο την αλλη υπαρχουν μελετες για τα παντα, ακομη και για αυτα που δεν βαζει ο νους μας... Απο που να αρχισει κανεις να διαβαζει και να προστατευεται...

 

Δεν μπορω να εχω παιδι μεσα σε γυαλα και δεν θα το κανω...

Θα εκτεθει σε ολα τα "απαγορευμενα" αλλα με μετρο, οπως προειπα.. Με πολυ επεξηγηση για το καθε τι..

 

Πιστευω ακραδαντα οτι η στερηση δημιουργει επιθυμια και καταχρηση...

 

Το φορουμ ειναι γεματο ακραιες αποψεις απαγορευσης ακομη και του πιο απλου πραγματος...

Ο καθενας διαβαζει και εφαρμοζει στο σπιτι του οτι του ειναι εφικτο...

 

Ας μου επιτραπει ομως να πιστευω οτι τα μισα απ'οσα διαβαζω απο τις "τελειες μανες" ειναι ψεματα..

 

Ειναι σαν τις εγκυους που δεν καπνιζουν, αλλα μολις γεννησουν και βεβαιωθουν οτι το μωρο δεν εχει τρια χερια και πεντε ποδια, το σκαν το παραμυθι οτι καπνιζαν 2-3..

 

Συγνωμη για το μερικως οφφ τοπικ...

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα για μετρο οσον αφορα την ανατροφη και τις συνηθειες του παιδιου μου.

Ειναι η προσωπικη μου παντα αποψη, οτι το παιδι μου οσο μεγαλωνει δεν θα στερηθει τιποτα απο αυτα που ειχα και εγω ως παιδι.

 

Και ζαχαρη θα φαει, και γαριδακια, και διαφορα αλλα σαβουρια, και τηλεοραση θα δει και κομπιουτερ θα εχει, και μηχανη θα καβαλησει και τα παντα.

 

Τις μελετες δεν τις διαβαζω, τι να μου πουν? Οτι η τηλεοραση προκαλει βιαιη συμπεριφορα, σπασμους και δεν ξερω και εγω τι αλλο?

Ισως...

Αλλα απο την αλλη υπαρχουν μελετες για τα παντα, ακομη και για αυτα που δεν βαζει ο νους μας... Απο που να αρχισει κανεις να διαβαζει και να προστατευεται...

 

Δεν μπορω να εχω παιδι μεσα σε γυαλα και δεν θα το κανω...

Θα εκτεθει σε ολα τα "απαγορευμενα" αλλα με μετρο, οπως προειπα.. Με πολυ επεξηγηση για το καθε τι..

 

Πιστευω ακραδαντα οτι η στερηση δημιουργει επιθυμια και καταχρηση...

 

Το φορουμ ειναι γεματο ακραιες αποψεις απαγορευσης ακομη και του πιο απλου πραγματος...

Ο καθενας διαβαζει και εφαρμοζει στο σπιτι του οτι του ειναι εφικτο...

 

Ας μου επιτραπει ομως να πιστευω οτι τα μισα απ'οσα διαβαζω απο τις "τελειες μανες" ειναι ψεματα..

 

Ειναι σαν τις εγκυους που δεν καπνιζουν, αλλα μολις γεννησουν και βεβαιωθουν οτι το μωρο δεν εχει τρια χερια και πεντε ποδια, το σκαν το παραμυθι οτι καπνιζαν 2-3..

 

Συγνωμη για το μερικως οφφ τοπικ...

 

Μην τρελλενεσαι Μαρια μου. Κοριτσια δεν εχω διαβασει (προσφατα) τα καινουργια δημοσιευματα εδω και απανταω ΜΟΝΟ στην Μαρια για να μην παρεξηγουμε. Λοιπον η μικρη βλεπει baby TV (δορυφορικη) με απλα σχηματα και ζωα και απαλη μουσικη απο κατω 1 και ψιλοκαταλαβαινει τι βλεπει. ΔΕΝ βλεπει ΚΑΝΕΝΑ αλλο καναλι ποτε. Την εχω συνεχεια ανοιχτη γιατι απλα την ξεχναω και φευγουμε απο το δωματιο. Τυχαινει να την ξεχασω ανοιχτη και να φυγω και απο το σπιτι επανηλημενα. Η μικρη εχει συνηθησει την υπαρξη της τηλεορασης απο τοσο μικρη και τοσο πολυ που καθετε το πολυ 15 λεπτα μπροστα και μετα βαριεται και φευγει. Και απλα δεν ξανασχολειτε μαζι της. Φυσικα ΠΛΗΡΗ επαφη με τους υπολογιστες απο πολυ μικρη. Ηδη ξερει να πιανει ποντικι και καταλαβαινει οτι αυτο κανει πραγματα στην οθονη και αυτο εχω κυνηγησει ΕΓΩ να της το κανω αλλα και ο πατερας της, μιας και ειμαστε και οι δυο επαγγελματιες και ελπιζουμε οτι θα της γινει δευτερη φυση οπως και τα Αγγλικα. Σε αυτα θα μεγαλωσει με το ποντικι στο χερι. Θα γινει παιδι και θα ξερει τι απο υπολογιστες ΠΟΛΥ πριν το σχολειο. Μην τρελλενομαστε με τις υπερβολες. ΚΑΝΕΝΑΣ γονεας τελειος και οταν εισαι μαζι τους 24 ωρες το 24ωρο 7 μερες την εβδομαδα 4 βδομαδες τον μηνα καμια φορα καθεσαι να δεις και παιδικο DVD μαζι τους γιατι αλλιως θα σε μαζευουν με το σκουπακι....ετσι? Μην σαλταρουμε. ΔΕΝ γινεται να καλυψεις τον χρονο τους δημιουργηκα ΣΥΝΕΧΕΙΑ ολη μερα, ΟΛΕΣ της μερες του μηνα. Ακομα και σε παιδικους βλεπουν μουσικα βιντεο και παιδικα. Αντε τωρα......Οσο για την τηλεοραση θυμαμαι τον εαυτο μου αλλα ΚΑΙ την προγονη μου 10 χρονων τωρα που περασε μια εποχη ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥ κολληματος με αυτην. Συνεχεια τηλεοραση. Ουτε εγω επαθα κατι, αλλα ουτε και εκεινη.......Μαρια παμε παρακατωωωωω...........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην τρελλενεσαι Μαρια μου. Κοριτσια δεν εχω διαβασει (προσφατα) τα καινουργια δημοσιευματα εδω και απανταω ΜΟΝΟ στην Μαρια για να μην παρεξηγουμε. Λοιπον η μικρη βλεπει baby TV (δορυφορικη) με απλα σχηματα και ζωα και απαλη μουσικη απο κατω 1 και ψιλοκαταλαβαινει τι βλεπει. ΔΕΝ βλεπει ΚΑΝΕΝΑ αλλο καναλι ποτε. Την εχω συνεχεια ανοιχτη γιατι απλα την ξεχναω και φευγουμε απο το δωματιο. Τυχαινει να την ξεχασω ανοιχτη και να φυγω και απο το σπιτι επανηλημενα. Η μικρη εχει συνηθησει την υπαρξη της τηλεορασης απο τοσο μικρη και τοσο πολυ που καθετε το πολυ 15 λεπτα μπροστα και μετα βαριεται και φευγει. Και απλα δεν ξανασχολειτε μαζι της. Φυσικα ΠΛΗΡΗ επαφη με τους υπολογιστες απο πολυ μικρη. Ηδη ξερει να πιανει ποντικι και καταλαβαινει οτι αυτο κανει πραγματα στην οθονη και αυτο εχω κυνηγησει ΕΓΩ να της το κανω αλλα και ο πατερας της, μιας και ειμαστε και οι δυο επαγγελματιες και ελπιζουμε οτι θα της γινει δευτερη φυση οπως και τα Αγγλικα. Σε αυτα θα μεγαλωσει με το ποντικι στο χερι. Θα γινει παιδι και θα ξερει τι απο υπολογιστες ΠΟΛΥ πριν το σχολειο. Μην τρελλενομαστε με τις υπερβολες. ΚΑΝΕΝΑΣ γονεας τελειος και οταν εισαι μαζι τους 24 ωρες το 24ωρο 7 μερες την εβδομαδα 4 βδομαδες τον μηνα καμια φορα καθεσαι να δεις και παιδικο DVD μαζι τους γιατι αλλιως θα σε μαζευουν με το σκουπακι....ετσι? Μην σαλταρουμε. ΔΕΝ γινεται να καλυψεις τον χρονο τους δημιουργηκα ΣΥΝΕΧΕΙΑ ολη μερα, ΟΛΕΣ της μερες του μηνα. Ακομα και σε παιδικους βλεπουν μουσικα βιντεο και παιδικα. Αντε τωρα......Οσο για την τηλεοραση θυμαμαι τον εαυτο μου αλλα ΚΑΙ την προγονη μου 10 χρονων τωρα που περασε μια εποχη ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥ κολληματος με αυτην. Συνεχεια τηλεοραση. Ουτε εγω επαθα κατι, αλλα ουτε και εκεινη.......Μαρια παμε παρακατωωωωω...........

 

Συμφωνω απολυτως μαζι σου..

 

Απλως διαβαζα (σε αλλο τοπικ) διαφορα και φουντωσα...

 

Απο τη μια ( αχ, εμεις ΠΟΤΕ δε φαγαμε ζαχαρη /ειδαμε τηλεοραση / ηπιαμε ξενο γαλα κλπ που ισοδυναμει με εκφραση αποτροπιασμου για τις αλλες "αχρηστες" μανες που το κανουν)

 

Απο την αλλη το αφηνουμε να πλανταξει ολη νυχτα στο κλαμα γιατι πρεπει να μαθει να κοιμαται μονο του και να γινει ανεξαρτητο..

 

Η τηλεοραση θα προκαλεσει βιαιη συμπεριφορα ή η μονιμη απορριψη που δεχεται αυτο το πλασματακι απο τις πρωτες μερες της ζωης του?

 

Ασε ρε Ελλ, με τις μανες σουπερμαν εδω μεσα..

Link to comment
Share on other sites

 

Ασε ρε Ελλ, με τις μανες σουπερμαν εδω μεσα..

 

Εγω παντως δηλωνω μανα με περιορισμενες αντοχες και με ανθρωπινα λάθη.....σημασια εχει το παιδι μας να περνει την αγαπη μας και να αισθανεται ουσιαστικα την παρουσια μας διπλα του. Το να παρω 10 ντανταδες να το απασχολουν και να τους διαταζω να μην ανοιγουν την τηλεοραση στο παιδι, οσο εγω κανω τα δικα μου, το βρισκω πολυ πιο βλαβερο απο το να της ανοιξω την τηλεοραση και να κατσουμε αγκαλια να δουμε τον Νεμο και να της εξηγω τι βλεπουμε και να γελαμε μαζι......ε, ωχου πια ......σε καταλαβαινω......:lol::lol::lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα για μετρο οσον αφορα την ανατροφη και τις συνηθειες του παιδιου μου.

Ειναι η προσωπικη μου παντα αποψη, οτι το παιδι μου οσο μεγαλωνει δεν θα στερηθει τιποτα απο αυτα που ειχα και εγω ως παιδι.

 

Και ζαχαρη θα φαει, και γαριδακια, και διαφορα αλλα σαβουρια, και τηλεοραση θα δει και κομπιουτερ θα εχει, και μηχανη θα καβαλησει και τα παντα.

 

Τις μελετες δεν τις διαβαζω, τι να μου πουν? Οτι η τηλεοραση προκαλει βιαιη συμπεριφορα, σπασμους και δεν ξερω και εγω τι αλλο?

Ισως...

Αλλα απο την αλλη υπαρχουν μελετες για τα παντα, ακομη και για αυτα που δεν βαζει ο νους μας... Απο που να αρχισει κανεις να διαβαζει και να προστατευεται...

 

Δεν μπορω να εχω παιδι μεσα σε γυαλα και δεν θα το κανω...

Θα εκτεθει σε ολα τα "απαγορευμενα" αλλα με μετρο, οπως προειπα.. Με πολυ επεξηγηση για το καθε τι..

 

Πιστευω ακραδαντα οτι η στερηση δημιουργει επιθυμια και καταχρηση...

 

Το φορουμ ειναι γεματο ακραιες αποψεις απαγορευσης ακομη και του πιο απλου πραγματος...

Ο καθενας διαβαζει και εφαρμοζει στο σπιτι του οτι του ειναι εφικτο...

 

Ας μου επιτραπει ομως να πιστευω οτι τα μισα απ'οσα διαβαζω απο τις "τελειες μανες" ειναι ψεματα..

 

Ειναι σαν τις εγκυους που δεν καπνιζουν, αλλα μολις γεννησουν και βεβαιωθουν οτι το μωρο δεν εχει τρια χερια και πεντε ποδια, το σκαν το παραμυθι οτι καπνιζαν 2-3..

 

Συγνωμη για το μερικως οφφ τοπικ...

 

Σε αυτό για τις τέλειες μάνες συμφωνώ απόλυτα. Και επίσης και εγώ πιστεύω ότι το παιδί μου πρέπει να τα κάνει όλα με μέτρο. Απλά κάποια πράγματα που θεωρώ βλαβερά δε χρειάζεται να του τα δείξω. Όταν όμως μου τα ζητήσει δε θα του πω όχι.Πχ δεν του δίνω πατατάκια,σαλάμι κτλ αυτή τη στιγμή, αν μου ζητήσει θα του δώσω.Δεν τον βάζω να δει παιδικά, όταν όμως μου ζητήσει θα τον βάλω.Πάντα εννοείται ότι ελπίζω να έχω βρει τη χρυσή τομή. Και δεν είμαι υπέρμαχος της υγειινής διατροφής.Αυτή τη στιγμή του τηγανίζω πατάτες με κεφτέδες. Αυτά που φοβάμαι ουσιαστικά δηλαδή αποφεύγω.Βέβαια κάθε μανούλα φοβάται διαφορετικά πράγματα.

Σίγουρα όμως ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δε θα ήθελα το παιδάκι μου να ζει μέσα σε γυάλα. Και θα πέσει, και στα χώματα θα παίξει και με το σκυλί μου ζουν μέσα στο σπίτι αρμονικότατα, και διάφορα.

Απλά κάποιες ''κακές'' συνηθειες που πιθανότατα θα αποκτήσει στο μέλλον γιατί να του τις μάθω από τώρα?

 

 

Και ομολογώ - οφ τόπικ - ότι ενώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν κάπνισα ούτε ένα, τώρα εδώ και ένα μήνα κάνω 3-4 την ημέρα. Και σιχαίνομαι τους αφορισμούς:Κάπνισες?Δε σκέφτηκες το παιδί σου?Δε θήλασες?Δεν το σκέφτηκες?Καισαρική?Τι κατάλαβες? Καλή μάνα κατά τη γνώμη μου δε σε κατοχυρώνει ότι θα γίνεις τίποτα από αυτά. Ο χρόνος μόνο μπορεί να δείξει τι καταφέραμε με τα παιδιά μας!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και ομολογώ - οφ τόπικ - ότι ενώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν κάπνισα ούτε ένα, τώρα εδώ και ένα μήνα κάνω 3-4 την ημέρα. Και σιχαίνομαι τους αφορισμούς:Κάπνισες?Δε σκέφτηκες το παιδί σου?Δε θήλασες?Δεν το σκέφτηκες?Καισαρική?Τι κατάλαβες? Καλή μάνα κατά τη γνώμη μου δε σε κατοχυρώνει ότι θα γίνεις τίποτα από αυτά. Ο χρόνος μόνο μπορεί να δείξει τι καταφέραμε με τα παιδιά μας!

 

Ειδικα οταν τα δινεις ολα στα παιδια σου δεν υπαρχει χειροτερο απο το να ερθει ενας ξενος να σε κρινει για αυτο που δεν κανεις 'και καλα' οπως θα επρεπε........:evil: Σας καταλάβαινω απολυτα. Και κλεινω εγω εδω και με το οφφ τοπικ.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...