Recommended Posts

διαβάστε και αυτό το άρθρο αν δεν το έχετε διαβάσει και δείτε σε πόσες πηγές βασίζεται.

http://parents.org.gr/psych/?sid=239

ελπίζω να σας μεταπείσω...

είναι όντως μια συνήθεια... τίποτε άλλο.

(γιατί ποιότητα φυσικά και ουσία δεν έχει :) )

για γρήγορη μπειμπισιτερ, δυστυχώς η τηλεόραση, ... δεν είναι καλή λύση, μπορεί να είναι μια λύση, (κάτι πολύ κρίσιμο φυσικά, σε κρίσιμες στιγμές)

αλλά μήπως μπορουν να βρεθούν εναλλακτικές?

ελπίζω να σας κάνει το άρθρο να τις αναζητήσετε :)

οι συνήθειες του παιδιού σας αργότερα με την τηλεόραση, σαφώς θα έχουν σχέση με το πως αντιμετωπίζετε το μέσο αυτό τα πρώτα χρόνια της ζωής του.

ίσως βοηθήσει κάποια συμβουλή απο μητέρα η οποία δεν ανάβει καθόλου την τηλεόραση ή ελαχιστα (αν υπάρχει?? ) σε παιδί πχ μέχρι 3 ετών.

(τι κάνει δηλαδή για να το απασχολήσει εκείνες τις στιγμές?)

Εμείς για παράδειγμα που δεν την ανοίγουμε, εκείνη την ώρα:

- Ακούμε CDs

- Παίζουμε με τα παιχνίδια του στο δωμάτιό του

- Πηγαίνουμε βόλτα

Όσον αφορά τις δουλειές του σπιτιού, αν είμαστε και οι δύο σπίτι (και ο σύζυγος και εγώ) ο ένας απασχολείται με το μικρό, ο άλλος κάνει δουλειές... Αν για κάποιο λόγο ένας από τους δύο απουσιάζει, οι δουλειές (όσες ΔΕΝ γίνεται να αναβληθούν) γίνονται το βράδυ που ο μικρός θα κοιμηθεί... :wink:

Αυτά!

:D

Διαφημίσεις

εμένα ο δικός μου σίγουρα θα δει 1 με 2 ώρες ντορα η μικρη εξερευνήτρια

καθημερινα και μετα παιζει με τα παιχνιδια του και θελει να ειναι ανοιχτη , οταν γυρναω εγω σπιτη(τον κραταει η γιαγια του τη ωρες που δουλευουμαι ) ασχολουμαστε ο ενας με τον αλλο !!!

και περναμε υπεροχα...

θα προσπαθήσω να την περιορίσω σιγα σιγα .

egw.jpg

Και εμείς ανοίγουμε την τηλεόραση μετά τις 21:00 που πάει το μικρό για ύπνο.

Δεν το κάνουμε τόσο για την ακτινοβολία, την οποία μειώνεις δραστικά με την απόσταση, οπότε δεν είμαι σίγουρη ότι αποτελεί πρόβλημα.

Ο κύριως προβληματισμός μου είναι ότι δεν θέλω να παρακολουθεί κάτι "παθητικά". Προτιμώ να την πέρνω μαζί μου σε όλο το σπίτι προκειμένου να κάνω δυο δουλειές, παρά να την έχω να κάθεται ακίνητη και να χαζεύει.

Μπορεί βέβαια και να είμαι υπερβολική, αλλά πιστεύω ότι είναι καλό να το αποφύγουμε όσο μπορούμε. Στο κάτω κάτω, τι θα της προσφέρει?

ίσως βοηθήσει κάποια συμβουλή απο μητέρα η οποία δεν ανάβει καθόλου την τηλεόραση ή ελαχιστα (αν υπάρχει?? ) σε παιδί πχ μέχρι 3 ετών.

(τι κάνει δηλαδή για να το απασχολήσει εκείνες τις στιγμές?)

-Διαβάζουμε βιβλία-Περιοδικά πολλά και διαφορετικά που τα δίνω με κάποιες μέρες διαφορά για να του κεντρίζουν το ενδιαφέρον

-Ακούμε μουσική,χορευουμε,τραγουδάμε

-Παίζουμε με τα παιχνίδια του

-Πάμε βόλτα έξω απλά για να πάρουμε αέρα

-Παίζουμε με τα κουζινικά μπολ κουτάλες κτλ.

-Κυλιόμαστε στο πάτωμα γελάμε και φωνάζουμε μαζί

-τον κρατάω και περπατάει

-Παίζει με τον μπαμπά του

-πετάει πράγματα κάτω και τα πιάνω μέχρι να βαρεθεί

-Μαθαίνουμε τα μέρη του προσώπου

-Παίζουμε κουκλοθέατρο

Και φυσικά κάθε μέρα βρίσκω και σκέφτομαι και κάτι καινούριο για να μην πλήττει με ρουτίνες το μωρό.

Το θέμα είναι να υπάρχει διάθεση και λίγη φαντασία.Όλοι μπορούμε να βγάλουμε το παιδί που κρύβουμε μέσα μας!!! :lol:

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Όσον αφορά τις δουλειές του σπιτιού, αν είμαστε και οι δύο σπίτι (και ο σύζυγος και εγώ) ο ένας απασχολείται με το μικρό, ο άλλος κάνει δουλειές... Αν για κάποιο λόγο ένας από τους δύο απουσιάζει, οι δουλειές (όσες ΔΕΝ γίνεται να αναβληθούν) γίνονται το βράδυ που ο μικρός θα κοιμηθεί...

Και εμείς έτσι κάνουμε αλλά η μικρή οπωσδήποτε θα δει όλους τους αγώνες μπάσκετ και ποδόσφαιρο και το απίστευτο είναι οτι χοροπηδάει και βγάζει κραυγούλες σαν κάφρος φανατικός του ποδοσφαίρου...και μόνο για τις αντιδράσεις της την αφήνουμε να δει.

Σε καθημερινή βάση πάντως ανοίγω τηλεόραση στο δίπλα δωμάτιο και ακούει να μιλάνε οπότε δεν φοβάται όταν την αφήνω για λίγο μόνη της... :D

Στο σπιτι μας η τηλεοραση παιζει ολη μερα.......... Ο μικρος εχει συνηθισει τοσο πολυ την παρουσια της που δεν της δινει καμια σημασια..

Θα γυρισει να κοιταξει μονο αν βαλει κανα τραγουδι λαικο, οπου αρχιζει τα ζεμπεκικα, και αμα παιζει ζουζουνια.. με αυτα αποβλακωνεται εντελως.. Ολα τα αλλα τον αφηνουν εντελως παντελως αδιαφορο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Η ανοιχτή τηλεόραση διαταρράσει την ικανότητα συγκέντρωσης των παιδιών.

Ανοιχτή τηλεόραση στο ίδιο δωμάτιο με παιδιά προσχολικής ηλικίας που παίζουν

με τα παιχνίδια τους διαταρράσει την ικανότητα συγκέντρωσης τους ακόμη

κι όταν έχουν στραμμένη την προσοχή τους αλλού, ενώ μακροπρόθεσμα μπορεί

να βλάψει και την φυσιολογική τους ανάπτυξη.

Οι παιδίατροι προτείνουν τα παιδιά κάτω των 2 ετών να μην βλέπουν καθόλου

τηλεόραση, ενώ μελέτες δείχνουν ότι τα 3/4των μικρών παιδιών στην Αμερική

με την τηλεόραση ανοιχτή για το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας.

Σε ελεγχόμενο περιβάλλον οι ερευνητές μελέτησαν 50 παιδάκια 12-24-και 36 μηνών

που έπαιζαν με ποικιλία παιχνιδιών κατάλληλων για την ηλικία τους για μία ώρα.

Για μισή ώρα η τηλεόραση στο δωμάτιο ήταν ανοιχτή,

δείχνοντας ένα τηλεπαιχνίδι για ενηλίκους και διαφημίσεις.

Την υπόλοιπη μισή ώρα,ήταν κλειστή.

Όταν η τηλεόραση ήταν ανοιχτή τα παιδιά διαταρρασόταν για τα παιδιά όλων

των ηλικιών(ακόμη κι όταν η προσοχή που της έδιναν ήταν ελάχιστη)και περιοριζόταν

σε σποραδικές ματιές,λιγότερες από μία το λεπτό.

Όταν η τηλεόραση ήταν ανοιχτή τα παιδιά έπαιζαν για μικρότερες χρονικές περιόδους

και ο χρόνος που παρέμεναν συγκεντρωμένα στο παιχνίδι ήταν σημαντικά

μειωμένος σε σύγκριση με όταν η τηλεόραση ήταν κλειστή.

Με βάση τα αποτελέσματα της μελέτης αυτής,οι ερευνητές επισημαίνουν ότι η πολύωρη έκθεση στην τηλεόραση στο σπίτι μπορεί αθροιστικά,οδηγώντας σε ελλιπή γνωστική και λεκτική ανάπτυξη,καθώς και σε συμπτώματα διάσπασης προσοχής.

Για το λόγο αυτό,οι γονείς θα πρέπει να περιορίζουν στο ελάχιστο την έκθεση

των παιδιών τους στην τηλεόραση,ακόμη κι όταν είναι απλώς ανοιχτή στο υπόβαθρο.

Πηγή Child Development

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Εγώ όσο είμαι με τον μπέμπη, δεν την έχω καν ανοιχτή! το έχω πει και στις γιαγιάδες που τον κρατάνε, αλλά δεν ξέρω τι κάνουν... την ώρα που γυρίζω σπίτι την έχουν κλειστή!

Έχω όμως θέμα με τον μπαμπά μας... που τον χάνεις που τον βρίσκεις... αγκαλιά με τον μπέμπη στον καναπέ, η τηλεόραση ανοιχτή και ο μπέμπης να τη χαζεεεεεεεεεεεύει!!! Μόνη μου τα λέω, μόνη μου τα ακούω... "όχι, να, παίζουμε, δεν κοιτάει... εγώ απλά ακούω...., ε, δε θα πάθει και τίποτε αν δει λίγο...., πως κάνεις έτσι...."

Είμαι υπερβολική;;; δε φτάνει που δεν του κάνει καλό η τηλεόραση, τρέχουμε και με τις δουλειές μας όλη μέρα, όπως είναι φυσικό το μωρό παιρνάει ποιό πολύ ώρα μαζί μου, ε, τη λίγη ώρα που έχει με τον μπαμπά του να τη σπαταλάνε στο χαζοκούτι ρε γμτ... Δεν λέω, έχουν και τις στιγμές τους με αγκαλίτσες και παιχνίδια, αλλά όταν βλέπω την tv ανοιχτή... :evil:

καλά!!σαν να ακούω τον εαυτό μου!!τα ίδια ακριβώς!δεν παθαίνω παράκρουση να δει λίγο TV (αν και δεν του ασρέσει, και ανοιχτή να είναι, ίσως επειδή από μικρός δεν έβλεπε :roll: ) αλλά όχι όλη την ώρα..γιατί έχω παρατηρήσει ότι όταν καμιά φορά τύχη να κολλήσει ανοιγοκλείνει τα ματακια του περίεργα..οπότε θέλω να το αποφεύγω όσο μπορώ.

Και εγώ έχω πει στις γιαγιάδες να μην βάζουν τηλεόραση, τώρα τί κάνουν ούτε εγώ ξέρω :roll: ειδικά μία μέρα είχα τσαντιστεί τόσο πολύ επειδή η γιαγιά του(η οποία "κολλάει" στην TV) είχε κολλήσει σε μία πρωινή εκπομπή όπου έδειχναν εικόνες εγκλήματος κλπ. και ο μικρός δίπλα έπινα το γάλα του :mad: και εννοείται της την είπα.

Όσο για τον μπαμπά μας..μία από τα ίδια..λίγη ώρα έχουν μαζί και αποσπάται η προσοχή του από το χαζοκούτι! και όταν του λέω με τρόπο..παίξε λιγάκι με τον μικρό σε έχει ανάγκη και δεν θέλω να βλέπει TV προσβάλλεται..και ξέρω δεν γίνεται εσκεμμένα είναι λίγο τηλεορασάκιας αλλά με στεναχωρεί να κάθεται στον καναπέ και ο μικρούλης να παίζει μόνος του..του μιλάει βέβαια, του κάνει γλύκες, (από τον καναπέ :mad: ) ή σηκώνεται κάποιες στιγμές αλλά μετά...ξανακάθεται!

5qfMp3.pngM5Bvp3.png

ύποπτα πράγματα amarylis... πολύ ύποπτά!! πολλές ομοιότητες!!! :lol::lol::lol:

πάλι καλά που τα πιτσιρίκια μας δεν ξετρελένονται για τη τιβι!

εμένα μόνο όταν βλέπει ζώα κολλάει :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

H μπέμπα μου είναι 5 μηνών και φαίνεται να της αποσπά την προσοχή μέχρι και όταν θηλάζει! Γυρνάει το κεφάλι 120 μοίρες για να δει... Τώρα που κάθεται μόνο τη βάζω απλά να κοιτάει προς άλλη κατεύθυνση ή στο γυμναστήριο κρεμάω ένα σεντόνι για να μη κοιτάει..

Αργότερα όμως; Μάλλον κλειστή θα πρέπει να είναι, αλλά στο σαλόνι μάλλον θα παίζουμε, και εκεί βρίσκεται ο τηλεορασάκιας και λαπτοπάκιας σύζυγος...

g4BDp3.pngyCdLp3.png

Διαφημίσεις

Γενικα, δεν ενδεκνυται να βλεπουν τα παιδα τηλεοραση γιατι οι γρηγορες εναλλαγες των εικονων δημιουργουν προβληματα στην αναπτυξη του εγκεφαλου κ της ορασης. Ακομη, εχουν γινει μελετες που εχουν δειξει οτι παιδια που εβλεπαν αρκετη ωρα τηλεοραση στη ηλικια των 3, αργοτερα, στα 10 πηραν διαγνωση διαταραχης ελλειμματικης προσοχης κ υπερκινητικοτητας. Θα ψαξω να βρω τις πηγες κ θα τις παραθεσω!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

Εμείς γενικά δε βλέπαμε και πολύ τηλεόραση. Μετά τα παιδιά η τηλεόραση δεν ανοίγει πριν τις 9-10 το βράδυ!! Το απόγευμα προτιμούμε να α βγάλουμε βόλτα κούνιες, ούπερ μάρκετ κλπ παρά να τα έχουμε κλεισμένα να βαριούνται και να γκρινιάζουν συνέχεια. Βέβαια μετά τη γέννηση του μικρού κάνω μια παρασπονδία με τη ντόρα εξερευνήτρια όταν τον ταίζω. Όσο για τις δουλείες ή μεσημέρι ή απόγευμα ο ένας και ο άλλος με τα παιδιά ή βράδυ. Εκτός από το μαγείρεμα όλα τα άλλα μπορούν να περιμένουν.

Η κορουλα μου είναι μόλις 4 μηνών.Απο μικρή καλλούσε το βλέμμα της σε οτιδήποτε έντονο έβλεπε, πχ φώτα. Τον τελευταίο καιρό ενώ την κρατάω αγκαλιά κι έχω ανοιχτή την τηλεόραση, παρακολουθεί κανονικά τις εικόνες που βλέπει!Το ερωτημα μου είναι το εξής: κάνει ή οχι να κοιτάει τηλεόραση εστω και για 10 λεπτά;κανει κακό στα μάτια,στον εγκεφαλο ή τελικά όλα είναι μια υπερβολή;

glitterfy082024756D34.gif

Οι παλιές τηλεοράσεις εκπέμπουν ακτινοβολία και πρέπει να μην κάθεται κοντά το παιδί. Οι καινούριες (με επίπεδες οθόνες) δεν εκπέμπουν και είναι ασφαλείς.

Διαφημίσεις

Καλημέρα!

εγώ πέρα από αυτά που έχουμε πει, δεν συμφωνώ καθόλου με τους γονείς που βάζουν στο παιδικό δωμάτιο τηλεόραση..η ξαδέρφη μου έχει βάλει στα παιδιά της :mad: δεν μπορεί να ελέγξει τί βλέπουν!και πέρα από αυτό ένα βράδι που ήμασταν σπίτι μου λόγο γιορτής, καθόταν με τα ανίψια μου(ηλικίας 7 και 9 χρόνων) και 2 φίλες μου και βλέπαν σκηνές ακατάλληλες :shock::shock::mad: με το που με βλέπει η μικρή έρχεται αγκαλιά μου και άρχισε να με "χαιδεύει"..και οι άλλες γελάγανε επειδή το θεώρησαν αστείο!και μετά άρχισε να χαιδεύει όποιον καλεσμένο μου έβλεπε! την αντίδραση που έχουν κάποιοι όταν μικρά παιδιά που δεν γνωρίζουν την έννοια της βρισιάς και οι γονείς τους τα προτρέπουν να πουν μία κακιά κουβέντα για να γελάσουν όλοι...ε αντίστοιχη συμπεριφορά!!μα είναι δυνατόν να τα περνάνε έτσι στο φλού! να συμβαίνουν πράγματα από δική μας υπαιτιότητα και μετά να τρέχουμε να διορθώσουμε την συμπεριφορά των παιδιών μας και να τα κατακρίνουμε κιόλας? Εφόσον εμείς είμαστε ο καθρέπτης τους, πώς περιμένουμε τα παιδιά μας να γίνουν διαφορετικές οντότητες? όταν εμείς επειδή βαριόμαστε να ασχοληθούμε ή είμαστε κουρασμένοι και τους ανοίγουμε το χαζοκούτι δεν ευθυνόμαστε για την μετέπειτα αδιαφορία τους? ή αντίστοιχα όταν οι γονείς ρίχνουν ευθύνες ο ένας στον άλλον μπροστά στα παιδιά τους ή πολλές φορές μειώνουν και τα ίδια γιατί για εκείνους τίποτα από αυτά που κάνουν δεν το κάνουν καλά, ή προβαίνουν σε ένα χαστούκι, μία σπρωξιά ή μία λεκτική βία επειδή η ψυχολογία τους δεν είναι αρκετή για να μπει στην διαδικασία να ψάξει τον λόγο που το παιδί αντιδρά κάπως(κάνει ζημιές, δεν μιλάει σε κανέναν), γιατί αυτοί οι γονείς ψάχνουν αφού γίνει το κακό τις αιτίες?

το πήγα αλλού το τόπικ, sorry αλλά όλα είναι αληλένδετα

5qfMp3.pngM5Bvp3.png

συμφωνώ amarylis!

στο θέμα τηλεόραση τώρα!

τη μέρα με τις γιαγιάδες... ακόμη δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει...

χθες βέβαια ξέφυγε της μαμάς μου πως του την είχε ανοιξει το πρωί για να δει παιδικά... αλλά επειδή ήταν δύσκολη η χθεσινή τη μέρα με γιατρούς, νοσοκομεία κλπ... δεν τη ς είπα τίποτε... όμως της τοφυλάω!!!

ευτυχώς ο μπαμπάς μας την ανοίγει το βράδυ να δει ειδήσεις και καμιά ταινία!

εκείνες τις ώρες πλέον φροντίζω να παιζω με το παιδί, να το κάνω μπάνιο και μετά νάνι! πλέον εγώ κάνω μπάνιο αφού κοιμηθεί ο μικρός για να μην την περάσουν αγκαλιά στον καναπέ και χάζι στην τιβί! τί να κάνω... το προσπαθώ!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

εγώ κάνω μπάνιο όταν επιστρέψω σπίτι, καθότι εκείνη την ώρα παίζουν μπάλα, βέβαι είμαστε fun της μπάλας(και δεν τα πάμε καθόλου άσχημα, αριστεροπόδαρους και καλούς στο ποδόσφαιρο δεν έχουμε πολλούς :lol: )

και μετά πάω για παιχνίδι, καθότι το έτερον ήμισι πώς το κάνει αυτό βρε παιδί μου, έχει συνδεδεμένο το δάχτυλο με το τηλεκοντρόλ και δίνει εντολή με το που με δει να προσσεγίζω το παιδί να ενεργοποιείτε η TV! :roll:

χτες που πήγαμε στον παιδίατρο και του είπαμε ότι όταν τύχη να δει τηλεόραση ανοιγοκλείνει τα ματάκια του( όχι πάντα όμως, σ/κύριακα που είμαστε σπίτι και βλέπει πολύ λίγο TV-τα ζουζούνια δεν το κάνει, κάποιες άλλες μέρες όμως το κάνει άρα αυτό με βάζει σε υποψίες για τις γιαγιάδες) μας είπε να πάμε να το τσεκάρουμε στον οφθαλμίατρο. Άλλος ένας λόγος παραπάνω..

Θα τους το ξαναπώ άλλη μία!

5qfMp3.pngM5Bvp3.png

Ο καλύτερος τρόπος για να βρείτε πόση τηλεόραση μπορείτε να αφήνετε τα παιδιά σας να βλέπουν είναι να τη θεωρήσετε ως κάτι παραπλήσιο με την άσπρη ζάχαρη: θέλετε το παιδί σας να απολαμβάνει τη γλυκιά γεύση της, αλλά να μην την καταναλώνει σε μεγάλες ποσότητες. Γι' αυτό πρέπει να ελέγχετε το χρόνο που περνούν τα παιδιά σας μπροστά στην τηλεόραση. Κατά τις συστάσεις της Αμερικανικής Ακαδημίας Παιδιατρικής, τα παιδιά δεν επιτρέπεται να βλέπουν τηλεόραση περισσότερες από μία ή δύο ώρες τη μέρα, ενώ τα παιδιά κάτω των δύο ετών δεν πρέπει να βλέπουν καθόλου.

Είναι προτιμότερο να προσέξετε και να έχετε σκληρή γραμμή ως προς την ώρα που περνούν τα παιδιά σας μπροστά στην τηλεόραση από την αρχή. Είναι πολύ πιο εύκολο να χαλαρώσετε τα πρότυπά σας αργότερα παρά να ξεκολλήσετε ένα 18μηνο από το αγαπημένο του καρτούν. Και να μερικές συμβουλές για το πώς μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την τηλεόραση ως εκπαιδευτικό εργαλείο.

Περιορίστε τις ώρες που περνά το παιδί σας μπροστά στην τηλεόραση

Αν το παιδί σας δεν έχει συμπληρώσει ακόμη τα 2 του χρόνια, είναι προτιμότερο να περιορίζετε την τηλεόραση στο ελάχιστο δυνατό. Αν όμως του επιτρέπετε να βλέπει λίγη τηλεόραση, φροντίστε να μην το αφήνετε μπροστά της περισσότερα από 15 λεπτά κάθε φορά. Αν το αφήσετε πολύ περισσότερο, κινδυνεύετε να γυρίσετε τον εγκέφαλο του παιδιού σας στον αυτόματο πιλότο. Όταν το παιδί συμπληρώσει τα 2 του χρόνια, περιορίστε το συνολικό χρόνο που περνά μπροστά στην τηλεόραση σε μια ώρα την ημέρα - ακόμη κι αυτό είναι πολύ για ένα δραστήριο πιτσιρίκι. Φροντίστε να μην υπάρχει τηλεόραση στην κρεβατοκάμαρά του και να την κλείνετε πάντα κατά τη διάρκεια του γεύματος.

Παρακολουθείστε εκπομπές, όχι τηλεόραση

Αντί να κάθεστε και να βλέπετε ό,τι παίζει η τηλεόραση όταν την έχετε ανοικτή, επιλέξτε προσεκτικά τι εκπομπές μπορεί ή είναι καλό να βλέπει το παιδί σας, κι όταν τελειώνει η εκπομπή, κλείστε τη συσκευή. Μπορείτε επίσης να γράφετε σε βίντεο τις εκπομπές που θέλετε, έτσι το παιδί σας θα μπορεί να παρακολουθεί ό,τι θέλετε και όταν το θέλετε. Η προειδοποίηση ότι μια εκπομπή θα τελειώσει σε δύο λεπτά θα το βοηθήσει να περάσει στην επόμενη δραστηριότητα.

Επιλέξτε ήρεμες εκπομπές

Οι εικόνες που τρέχουν με πιο αργούς ρυθμούς δίνουν χρόνο στα παιδιά να σκεφτούν τι βλέπουν και τα βοηθά να απορροφήσουν τις πληροφορίες. Αντίθετα, τα μέρη με πυκνή δράση και οι ταχέως εναλλασσόμενες εικόνες τους προκαλούν σύγχυση. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα ορισμένων ερευνών, τα παιδιά που βλέπουν υπερβολική βία στην τηλεόραση, είναι πιθανότερο να αναπτύξουν επιθετικές συμπεριφορές. Μείνετε επίσης μακριά κι από όσες εκπομπές φοβίζουν τα παιδιά. Επιλέξτε καλύτερα απλές εκπομπές που προάγουν με κάποιο τρόπο τη διαδραστικότητα. Οι καλύτερες εκπομπές είναι εκείνες που εμπνέουν το παιδί να παράγει ήχους, για παράδειγμα λέξεις και τραγούδια, ή να χορεύει.

Δείτε κι εσείς τηλεόραση μαζί με το παιδί σας

Σε μια πρόσφατη μελέτη εξετάσθηκαν τρεις διαφορετικές ομάδες παιδιών: παιδιά με απεριόριστη πρόσβαση στην τηλεόραση, παιδιά με μέτρια πρόσβαση στην τηλεόραση που έβλεπαν όμως μόνα τους, χωρίς κάποιον γονέα στο πλευρό τους, και παιδιά με μέτρια πρόσβαση στην τηλεόραση αλλά που την παρακολουθούσαν έχοντας μαζί τους κάποιον γονέα. Η τρίτη ομάδα παιδιών είχε σημαντικά υψηλότερες ακαδημαϊκές επιδόσεις από τις άλλες δύο ομάδες. Σαν το γεγονός τού ότι βρίσκονταν εκεί οι γονείς να έλεγε στο παιδί “είσαι σημαντικός/ή για μας”. Φυσικά, πολλοί και πολλές από μας χρησιμοποιούμε πότε πότε την τηλεόραση και το βίντεο σαν μπέιμπι σίτερ, αλλά αν αφήνετε το παιδί μόνο του μπροστά στην τηλεόραση για πολλή ώρα του στέλνετε το μήνυμα ότι δεν νοιάζεστε για το τι βλέπει. Αν γίνεται, καθίστε κάπου δίπλα του και κάντε παράλληλα μια άλλη δουλειά, ώστε να μπορείτε και να δουλεύετε και να βλέπετε τηλεόραση ταυτόχρονα. Έτσι η τηλεόραση γίνεται μια δραστηριότητα που κι οι δύο απολαμβάνετε από κοινού.

Βοηθήστε το παιδί σας να βλέπει τηλεόραση με κριτική ματιά

Εξηγήστε στο παιδί σας τι γίνεται σε μια εκπομπή και ενθαρρύνετέ το να σας υποβάλει ερωτήσεις και να συνδέσει αυτό που γίνεται στην εκπομπή με τη δική του ζωή. Εάν έχετε γράψει την εκπομπή και τη βλέπετε σε βίντεο ή DVD, μπορείτε να τη σταματάτε κάθε τόσο ώστε να παίρνετε το χρόνο να συζητάτε με το παιδί αυτό που βλέπει. Αν βλέπετε μια εκπομπή από βίντεο, μπορείτε επίσης να περάσετε με fast-forward τις διαφημίσεις. Αν τις δείτε όμως, βοηθήσετε το παιδί σας να καταλάβει τη διαφορά ανάμεσα στις διαφημίσεις και την εκπομπή.

Επεκτείνετε το περιεχόμενο της εκπομπής με δραστηριότητες και βιβλία

Αν εσείς και το πιτσιρίκι σας μόλις είδατε μια παιδική εκπομπή που έδειχνε τα νούμερα, μιλήστε μετά γι' αυτό και βρείτε κι άλλα παραδείγματα να του δώσετε. Όταν στρώνετε το τραπέζι για παράδειγμα, πείτε του: “Για δες, ο σημερινός αριθμός ήταν τρία κι εμείς εδώ βάζουμε τρία πιάτα”. Κατόπιν διαβάστε και συζητήστε ένα βιβλίο που περιγράφει τους αριθμούς.

http://www.yourbaby.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=119&Itemid=13

dca8030271.png4b2d857635.png

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Εμείς πάντως είμαστε πολύ της τηλεόρασης. Από το πρωί που θα σηκωθούμε μέχρι που θα κοιμηθούμε η τηλεόραση είναι ανοιχτή. Δεν καθόμαστε όμως στον καναπέ να την παρακολουθήσουμε απλά ακούμε μόνο κάνοντας δουλειές. Την μπέμπα δεν την έχουμε αφήσει λεπτό να δει τηλεόραση, με το που πάει να γυρίσει να δει την γυρνάμε από την άλλη μεριά. Αυτό το κάνουμε τώρα που είναι 5 μηνών και δεν περπατάει και έχουμε εμείς τον έλεγχο. Αργότερα θα κλείσει η τηλεόραση. Δεν είχα όμως φανταστεί ότι και αυτά που ακούει ένα παιδί από την τηλεόραση μπορεί να του κάνει κακό σε τόσο μικρή ηλικία. Επίσης αυτό που με ανησύχησε ιδιαίτερα τώρα που διαβάζω τις απαντήσεις σας είναι το θέμα της ακτινοβολίας. Γι αυτό και θα ήθελα σας παρακαλώ να μου απαντήσετε στην ερώτηση που θα κάνω γιατί ανησύχησα πάρα πολύ. Λοιπόν εχουμε μια πλάσμα πενηντάρα στο σαλόνι αλλά το παιδί βρίσκεται συνήθως 5 μέτρα μακρυά της, λέτε η ακτινοβολία που δέχτηκε μέχρι τώρα να της έκανε κάκο;Γιατί από αύριο κλείνει

mKndp2.png

Νομίζω πως το θέμα δεν είναι η ακτινοβολία την οποία εκπέμπει η τηλεόραση, άλλωστε από ακτινοβολία...άλλο τίποτα, αλλά το τι κακό κάνει σ' ένα παιδί η προσήλωση σε γρήγορες εικόνες, οι εικόνες που βλέπει, τα ακούσματα που έχει. (σημ. για ένα διάστημα που ο μεγάλος ξυπνούσε ουρλιάζοντας και όταν το ανέφερα στον δάσκαλό του στον παιδικό, με ρώτησε εάν βλέπει βίαιες εικόνες στην τηλεόραση :shock:).

Σε γενικές γραμμές, π.π. (προ παιδών) βλέπαμε ελάχιστα τηλεόραση και αυτό γιατί είχαμε πιο...ενδιαφέροντα πράγματα να κάνουμε. Μ.π. (μετά παιδιων), σχεδόν καθόλου και αυτό όχι μόνο από "άποψη", αλλά γιατί δεν υπάρχει και ο χρόνος. Παρόλα αυτά εάν είσαι τόσο εθισμένος στην τηλ. επιλέγεις, ανάλογα με το τι σου άρεσε να παρακολουθείς, τον αντίστοιχο ραδιοφωνικό σταθμό. :wink:

Η αλήθεια είναι ότι εμείς την τηλεόραση την έχουμε εντελώς διακοσμητική και να μην είχαμε το ίδιο θα μας έκανε αλλά έχουμε τρελή αγάπη στο ραδιόφωνο:D. Για την ακτινοβολία όμως της τηλεόρασης η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να προσθέσω κάτι γιατί δεν το γνωρίζω. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι τα παιδιά πρέπει να είναι μακρυά από ασύρματα τηλέφωνα, κινητά τηλέφωνα και ασύρματα δικτυα υπολογιστή.

dca8030271.png4b2d857635.png

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Καλό είναι να μην γινόμαστε υπερβολικοί και να μην αναπαράγουμε μελέτες και Αμερικανιές που βρίσκουμε σ' όλα τα περιοδικά δυστυχώς. Όταν μία μελέτη αναφέρεται σε αριθμό 50 παιδιών καλό είναι να το διαβάζουμε, αλλά να γελάμε και μαζί.

Το θέμα με τις καινούργιες LCD τηλεοράσεις νομίζω έχει ειπωθεί και είναι έγκυρο. Δεν έχουν ακτινοβολία. Τώρα όσο αφορά για τον εγκέφαλο και ότι του κάνουμε κακό, καλό είναι να σκεφτούμε ότι μια βόλτα στo Σύνταγμα με τις Wifi κεραίες για ελεύθερη πρόσβαση στο Internet του κάνει περισσότερο κακό, για να μην αναφερθούμε στα ασύρματα τηλέφωνα, κινητά, ασύρματα 'κουτιά'/routers για το Internet, κτλ., κτλ.

Φυσικά το να περνάς δημιουργικά και ευχάριστα την ώρα σου με το παιδί είναι πέρα από κάθε προσωπική αντίληψη το καλύτερο. Ούτε και να θεωρούμε baby sitter την τηλεόραση.

Δεν θα πρέπει όμως να δαιμονοποιούμε και να θεωρούμε ότι το παιδί μας θα 'χαζέψει' βλέποντας τηλεόραση, ούτε θα γίνει Einstein αν δεν παρακολουθεί. Για όλα στη ζωή χρειάζεται μέτρο.

Εμενα παντως θελει πολυ να βλεπει παιδικα σε dvd. Τρελαινεται κ καθεται κ χορευει με τα ζουζουνια ή απανταει κ αυτη στη Ντορα... Θελει να ειναι σχεδον συνεχεια ανοιχτη κ να παιζει παιδικα, εστω κ αν δεν ειναι στο δωματιο κ κανουμε κατι αλλο αλλου. Θελει να την ακουει ή οταν περναει απο εκει να ριχνει μια ματια κ να βλεπει τα παιδικα της.

Καταννοω οτι η πολυ τηλεοραση δεν κανει καλο κ ισως ηταν λαθος μας που της την μαθαμε, αλλα προσωπικα δεν το θεωρω τοσο φοβερο.. Μπορει να κανω κ λαθος, μη θεωρηθει οτι θελω να παρασυρω και αλλες μαμαδες στα ιδια λαθη με εμενα, απλα αναφερω τι κανουμε εμεις.

.png

Η 5,5 μ. μπεμπούλα μου όταν βλέπει τηλεόραση και καθήσω μπροστά της δυσανασχετεί και γυρίζει το κεφάλι απο εδώ και απο εκεί για να ξαναβρεί την οθόνη! Βέβαια και η μαμά της αγαπά την τηλεόραση και θέλει σαν το μωρό νεφέλη να την έχει όλη την μέρα ανοιχτή. Μήπως θα πρέπει στο εξής να την κλείνω που και που? με αυτά που δείχνουν!

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα