Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

THΛΕΟΡΑΣΗ-ΜΩΡΑ


Recommended Posts

Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα καθώς τις τελευταίες μέρες έχω ακούσει διάφορα. Απο το ότι "μπορεί να δημιουργήσει μέχρι και επιλλιπτικές κρίσεις" μέχρι και ότι "τα κύμματα της τηλεόρασης βλάπτουν εγκεφαλικά το μωρό".Επειδή τα ακούω όλα αυτά λίγο υπερβολικά θα ήθελα τη γνώμη σας. Εγώ έχω τη μικρή σε πάρκο στο σαλόνι ή στο καναπέ μπρούμυτα και παίζει με μένα ή τα παιχνιδάκια της. Η τηλεόραση υπάρχει στο χώρο και είναι ανοιχτή τις περισσότερες φορές. Είναι κακό αυτό? Αλλά και πάλι αφού πρέπει να την έχω συνέχεια στο οπτικό μου πεδίο την μπουμπού, θα κάθομαι σαν το μουγγοθόδωρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν μπορώ να σου απαντήσω επιστημονικά τεκμηριωμένα.

Απλά μπορώ να πω τί έχω ακούσει και τί εφαρμόσαμε και εφαρμόζουμε εμείς.

Οι επιστήμονες λένε ότι μέχρι κάποια ηλικά (3 ή 4 χρονών δεν θυμάμαι καλά) απαγορεύεται τελείως η τηλεόραση γιατί επιβραδύνει την πνευματική ανάπτυξη του παιδιού.

Το σίγουρο για μένα είναι ότι μέσα από την τηλεόραση (και ειδικά όπως έχει διαμορφωθεί αυτή την σημερινή εποχή) τα παιδιά δεν κερδίζουν κάτι παρακολουθώντας. Αντιθέτως νομίζω ότι περισσότερο βλάπτει.

Εμείς μέχρι η μικρή μας να γίνει 1- 1 1/2 χρονών εφαρμόσαμε το ΚΑΘΟΛΟΥ τηλεόραση. Όταν ήταν κι αυτή στον ίδιο χώρο με την τηλεόραση, απλά δεν βλέπαμε τηλεόραση.

Από 1 1/2 χρονών και έως τώρα (2 1/2) της βάζουμε να βλέπει μόνο κάποια συγκεκριμένη μέρα (την Κυριακή) και μόνο επιλεγμένα παιδικά και πάντα παρουσία μας. Αυτό γιατί τα παιδιά (δεν ξέρω αν ισχύει για όλα ή η δικιά μας είναι ειδική περίπτωση) έχουν τρομερή φαντασία. Εάν δει κάτι τρομακτικό (πχ αυτά τα χαζά και κακής ποιότητας γιαπωνέζικα παιδικά) μετά τρομάζει (και μπορεί να το βλέπει στον ύπνο της και να κλαίει) και ζητάει μόνη της να κλείσουμε την τηλεόραση.

 

Βέβαια, όλα αυτά προέκυψαν επιεδή κι εγώ είμαι κατά του να παίζει η τηλεόραση όλη τη μέρα. Το θεωρώ απαράδεκτο. Ακόμη κι εμείς που είμαστε ενήλικες, την τηλεόραση την ανοίγουμε όταν θέλουμε να δούμε κάτι συγκεκριμένο. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα κάτσω όλη τη μέρα στο σπίτι και θα παίζει όλη τη μέρα η τηλόραση !!!

Υπάρχουν τόσα ωραία και δημιουργικά πράγματα που μπορεί να κάνει κανείς με το παιδί του (να ακούσει μουσική, να διάβάσει ένα βιβλίο, να ζωγραφίσει, να παίξει με πλαστελίνες....)

Βέβαια καταλαβαίνω ότι η μπουμπού σου είναι πολύ μικρή ακόμη για τέτοιου είδους δραστηριότητες αλλά ξέρεις πόσο έυκολα γίνονται συνήθεια μερικά πράγματα ???

Επίσης θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο αυτό που κάνουν μερικοί γονείς, να χρησιμοποιούν την τηλεόραση για baby sitter προκειμένου να ξενουραστούν ή να κάνουν δουλειές. Εγώ το έχω πάρει απόφαση ότι θα ξεκουράζομαι όταν θα κοιμάται η Μαρία (που κι εκεί έχουμε κάτι προβλήματα με τον ύπνο) και ότι τις δουλειές θα τις κάνουμε συνεταιρικά με την μικρή (η χαρά της είναι να της λές να σε βοήθησει...)

 

Αυτά και ελπίζω να μην σε κούρασα με την μεγάλη μου απάντηση.

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κούρασες καθόλου και σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Απλά νομίζω ότι παρερμήνευσες κάτι...ίσως και εγώ να μην το έθεσα σωστά. Όταν λέω ότι παίζει η τηλεόραση στο σαλόνι, δεν εννοώ ότι στήνω τη μικρή μπροστά και την βάζω να βλέπει. Παίζουμε μαζί στο χαλί πχ και μπορεί ο μπαμπάς της να βλέπει τηλεόραση.Αυτό που ρώτησα είναι αν πειράζει που είναι ανοιχτή και είναι και η μικρή στο σαλόνι, παρόλο που είναι σε απόσταση απο αυτήν και δεν έχει επαφή. Πάντως παρόλο που είναι μικρή έχουμε βρει πράγματα και κάνουμε μαζί της. Από 1 μηνα της έχω πάρει cd με παιδικά τραγούδια και της τραγουδάω και χορέυω(κοινώς κάνω τον καραγκιόζη), και είναι κάτι που της αρέσει πάρα πολύ. Της ανοίγω μπροστά της παραμύθια και κοιτάζει με μεγάλο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, εγώ δεν κατάλαβα καλά.

Δεν ξέρω αν βλάπτει από άποψη ακτινοβολίας ή όχι (φαντάζομαι πως όχι, ειδικά άμα σκεφτείς ότι μπροστά σε τόσα πράγματα όπως κινητά και ασύρματα τηλέφωνα και διάφορες κεραίες στημένες έξω και πάνω από τα σπίτια μας, η ακτινοβολία της τηλεόρασης είναι αμεληττέα).

Απλά να επιστήσω την προσοχή στο ότι μεγαλώνοντας και καταλαβαίνοντας περισσότερα, αν είναι ανοιχτή η τηλεόραση, θα παρακολουθεί κι εκείνη, και ίσως το θεωρήσει δεδομένο ότι έτσι πρέπει να είναι. Βέβαια ακόμη και αυτό εξαρτάται από τις απόψεις του κάθε γονιού. Εγώ ίσως να παραείμαι αυστηρή με το θέμα τηλεόραση, απλά θεωρώ ότι το σημερινό επίπεδο της τηλεόρασης (με ελάχιστες εξαιρέσεις) δεν έχει τίποτα να προσφέρει ούτε σε μένα ούτε στο παιδί μου.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και είσαι αυστηρή σε αυτό το θέμα. Απλά εγώ δεν ξέρω αν θα περιμένω να κοιμηθεί πρώτα για να την ανοίγω...σίγουρα όμως δεν θα βλέπω πραγματα που σοκάρουν ή τρομάζουν ένα παιδί.. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα ο μικρός όλη την ημέρα είναι με την γιαγιά του στο σαλόνι και παίζουν και φυσικά η τηλεόραση είναι αναμμένη.

Το Σαββατοκύριακο που είμαι σπίτι, δεν την ανάβω σχεδόν καθόλου για…….αποτοξίνωση :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητες μου κυριες.....

 

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.........

δυστυχως εχω κακα παραδειγματα.... απο την τηλεοραση αλλα κατ εμε φταιει οχι η τηλεοραση αλλα ο ΛΟΓΟΣ υπαρξης της αναμενης....

 

Αν απλά ειναι για βαβουρα εχει καλως....

ΟΜΩΣ

Εχω ενα παιδακι που για να χρησιμοποιησω μια λαικη εκφραση αποβλακωθηκε και αυτη ειναι η ΜΟΝΗ του "διασκεδαση" του βαζεις μια κασετα και ξεχνας την υπαρξη του για ωρες... :cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Καποιο αλλο που τωρα στα 14 χρονια του ΑΔΥΝΑΤΕΙ να κοιμηθει χωρις.........

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η τηλεόραση δεν θεωρήται καλή και ως προς το περιεχόμενο της, αλλά και λόγω του ότι το να παρακολουθείς τηλεόραση είναι κάτι παθητικό.

 

Δυστυχώς και εμείς κάποιες φορές την ανοίγουμε έστω για να σούμ ειδήσεις. Ο μικρός ευτυχώς είναι αρκετά κινητικός, οπότε δεν έχει κάτσει να παρακολουθήσει ως τώρα κάτι.

 

Μόνο πλησιάζει την τηλεόραση όταν ακούσει συγκεκριμένες διαφημίσεις. όταν τελειώσει η διαφήμιση που του αρέσει γυρίζει πάλι στην ασχολία του.

 

Επίσης βλέπουμε μαζί λίγο παιδικά, κάποιες φορές για λίγο πριν κοιμηθεί (όταν είναι σε μεγάλη υπερένταση). Σε γενικές γραμμές πάντως την αποφεύγουμε την τηλεόραση, ακόμη και για εμάς. Εγώ έχω αρχίσει και φοβάμαι και τις διαφημήσεις που βαζουν για κάποια θρίλερ (προσεχως στην τηλεόραση ή σινεμα) τα οποία δείχνουν κάποιες εικόνες που μπορεί σε εμάς να φαίνονται συνηθισμένες, όμως να τρομάξουν ένα παιδί μαζί με την μουσική. Δυστυχώς δεν μπορείς να προβλέψεις τι θα μπορούσε να τρομάξει ένα παιδί.

 

Πάντως σίγουρα είναι προτιμότερο να κάνει το παιδί κάτι πιο δημιουργικό από το να βλέπει τηλεόραση.

 

Επίσης αυτό που δεν πρέπει να κάνετε είναι να τρώτε μπροστά στην τηλεόραση (μαζί με το παιδί).Πολλές μελέτες έχουν δείξει ότι τα παιδιά που τρώνε μπροστά στην τηλεόραση έχουν τάση για παχυσαρκία

Link to comment
Share on other sites

Μαρία συμφωνω μαζί σου υπάρχουν και πιο δημιουργικά πράγματα να κάνεις...αλλά εγώ και πάλι επισημαίνω ότι η απορία μου αφορούσε καθαρά ένα μωρό μικρό που ακόμα ούτε να κάτσει δεν μπορεί, και είναι σε ένα χώρο που έχει τηλεόραση. Αυτό που ρωτάω είναι αν επηρεάζει το μωρό από άποψη ακτινοβολίας...Mεγαλώνοντας υα δούμε πως θα κουμαντάρουμε το θέμα της τηλεόρασης!

Πάντως και ο ανηψιός μου (σχεδόν 4 χρονών)ήταν στο σαλόνι και έπαιζε και δεν έδινε σημασία καθόλου στην τηλεόραση(σαν τον δικό σου) που ήταν ανοιχτή, παρα μόνο όταν έπαιζε διαφημίσεις ή όταν άκουγε τον καιρό στο Mega :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητες μου κυριες.....

 

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.........

ΟΜΩΣ

Εχω ενα παιδακι που για να χρησιμοποιησω μια λαικη εκφραση αποβλακωθηκε και αυτη ειναι η ΜΟΝΗ του "διασκεδαση" του βαζεις μια κασετα και ξεχνας την υπαρξη του για ωρες... :cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Καποιο αλλο που τωρα στα 14 χρονια του ΑΔΥΝΑΤΕΙ να κοιμηθει χωρις.........

 

Συμφωνώ και δίνω παράδειγμα απο την αντίπερα όχθη που ενισχύει το ρητό ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.

 

Κοριτσάκι 8 χρονών που επειδή απαγορεύουν την τηλεόραση σπίτι του όπου πάει και έχει τηλεόραση απορροφάται τόσο που το παιδί το ψάχνουν.. Πρόσφατα η μαμά της την έστειλε στο μανάβικο δίπλα στο σπίτι τους για να πάρει κάτι και έντρομη επειδή καθυστέρησε κατέβηκε να την ψάξει και το παιδάκι δεν έφευγε απο το μανάβικο γιατί είχε τηλεόραση και είχε απορροφηθεί..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με την maria για το ότι η τηλεόραση είναι τελείως απρόβλεπτη και ποτέ δεν ξέρεις τί θα δείξει στα ξαφνικά (ακόμη και ώρες που μπορεί να βλέπεουν μικρά παιδιά), από τρομακτικές διαφημίσεις εώς ερωτικά ακατάλληλες σκηνές. Επίσης, λόγω εμπειρίας, εμείς οι ενήλικες δεν μπορούμε να φανταστούμε τί μπορεί να τρομάξει ένα παιδάκι (εξαρτάται από την φαντασία του κάθε παιδιού). Χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι όταν ο αδελφός μου ήταν μικρός φοβόταν τους υαλοκαθαριστήρες του αυτοκινήτου και τους μεγάλους πυλώνες της ΔΕΗ.

 

Συμφωνώ και με όλους τους κυρίους και τις κυρίες που αναφέρουν "παν μέτρον άριστον". Και σημειώνω ότι όταν λέω ότι δεν βλέπει η μικρή τηλεόραση, δεν εννοώ ότι το απαγορεύουμε με τη βία. Εννοώ ότι έχει μάθει μέσα από το παράδειγμα που δίνουμε πρώτοι εμείς ότι η τηλεόραση δεν πρέπει να παίζει χωρίς λόγο. Πάντως ξέρει ότι την Κυριακή αν θέλει θα της βάλω να δει παιδικά (αν και την τελευταία Κυριακή είδε κανένα τέταρτο και μετά ζήτησε μόνη της να την κλείσει για να πάει να παίξει).

Άρα δεν αισθάνεται στερημένη από άποψη τηλεόρασης και σίγουρα δεν "κολλάει" όταν πάμε κάπου και παίζει η τηλεόραση.

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Σοφία έχεις δίκιο,αυτό ισχύει για όλα τα απαγορευμένα...γι'αυτο καλό είναι να τα απομυθοποιούμε!!! Θυμάμαι χαρακτηριστικά αγοράκι στα γεννέθλια του ανηψιού μου που επειδή του απαγορεύανε ακόμα και στο πάρτυ να φάει γαριδάκια, είχε πάρει το μπωλ με τα γαριδάκια και είχε κρυφτεί κάτω από το τραπέζι για να τρώει και να μην τον βλέπει κανείς. Αν το κάνεις όμως μίας στο τόσο και ελεγχόμενα δεν νομίζω ότι θα έχεις τέτοιου είδους προβλήματα. Και αυτό νομίζω ισχύει για πολλά πράγματα όσον αφορά τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η ακτινοβολία που εκπέμπει η τηλεόραση δεν νομίζω να εππηρεάζει το παιδί. Είναι τέτοια η συχνότητα της ακτινοβολίας που δεν προκαλεί βλάβη.

 

Βέβαια αν το παιδί είναι δίπλα και πολύ όντως χαζεύει τα χρώματα, ίσως και να ζαλιστεί...Οποιοσδήποτε θα το πάθαινε αυτό, πόσο μάλλον ένα παιδί

 

Επίσης βρήκα αυρό το άρθρο σε έγκυρο επιστημονικό site που μιλάει για τις ακτινοβολίες γενικότερα

 

http://www.physics4u.gr/articles/2005/radiationfromaerial.html

Link to comment
Share on other sites

BIZELI, η απόσταση ασφαλείας είναι 60cm, πάνω απο αυτή την απόσταση δεν έχεις πρόβλημα.

Είμαι ηλεκτρονικός και εγώ και ο άντρας μου, δεν είμουν σίγουρι γ'αυτό δεν σου απάντησα εχθές, αλλά ρώτησα το βράδυ τον Γιώργο ( τον άντρα μου) και μου είπε.

 

Όπως σου είπα και ο δικός μας ο γιός όλη την ημέρα παίζει μπροστα σε μια τηλεόραση με την γιαγιά του, ΠΑΙΖΕΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ.

Ειδικά τα νεογένητα απαγορεύεται να βλέπουν τηλεόραση, όχι τόσο απο την ακτινοβολία αλλά απο τις απότομες εναλλαγές των εικόνων και της φωτηνότητας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με την maria για το ότι η τηλεόραση είναι τελείως Συμφωνώ και με όλους τους κυρίους και τις κυρίες που αναφέρουν "παν μέτρον άριστον". Και σημειώνω ότι όταν λέω ότι δεν βλέπει η μικρή τηλεόραση, δεν εννοώ ότι το απαγορεύουμε με τη βία. Εννοώ ότι έχει μάθει μέσα από το παράδειγμα που δίνουμε πρώτοι εμείς ότι η τηλεόραση δεν πρέπει να παίζει χωρίς λόγο. Πάντως ξέρει ότι την Κυριακή αν θέλει θα της βάλω να δει παιδικά (αν και την τελευταία Κυριακή είδε κανένα τέταρτο και μετά ζήτησε μόνη της να την κλείσει για να πάει να παίξει).

Άρα δεν αισθάνεται στερημένη από άποψη τηλεόρασης και σίγουρα δεν "κολλάει" όταν πάμε κάπου και παίζει η τηλεόραση.

 

 

Σοφάκι,

Το παράδειγμα δεν το έδωσα υπονοώντας κάτι αρνητικό για την μέθοδο που εφαρμόζεις εσύ που έως ένα βαθμό τη ζηλεύω κιόλας γιατί εμείς είμαστε τηλεορασόπληκτοι ,ιδίως ο άντρας μου. Το μόνο καλό είναι ότι βλέπει πολλά ντοκιμαντέρ , amimal planet κτλ. Η σχεση του Δημήτρη με την τηλεόραση είναι ελεγχόμενη βλέπει περίπου 1 ώρα την ημέρα και μόνο κινούμενα σχέδια και animal planet και δεν χαραμίζει το παιχνίδι του γιαυτήν.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

παρα μόνο όταν έπαιζε διαφημίσεις

αυτό θα έλεγα ότι για παιδιά άνω των 3 είναι αρνητικό, επειδή απο τέτοια ηλικία και έπειτα απορροφούν όλα τα παραδείγματά της...

 

για την ομορφιά, για τα στερεότυπα, για την σημασία των καταναλωτικών αγαθών,.... όλα αυτά είναι δηλητήριο για ένα παιδί,...

 

και φυσικά συμφωνώ για το πάν μέτρον άριστον.

 

όσο για την ακτινοβολια που αυτό είναι και το θέμα που τέθηκε,

 

Hyperactivity in children has been directly linked to radiation from TV and fluorescent light, to which children are especially susceptible.

σύνδεση υπερκινητικότητας σε παιδιά με τα φώτα φθορίου και την ακτινοβολια της τηλεόρασης

 

Do not place a child / infant's bed by a wall adjacent to a TV set. Why? Because EMF radiation goes through wood and other building materials. If a TV is placed with its back against an inside wall, radiation will be present in the adjoining room as if no wall were present.

Μην τοποθετείτε ένα παιδί/το κρεβάτι του σε τοίχο ο οποίος έχει απο την άλλη του πλευρά μία τηλεόραση. (απο το πίσω μέρος της τηλεόρασης βγαίνει αρκετή ακτινοβολία δηλαδή που περνάει μέσα απο τον τοίχο..! (το διάβασα και σε άλλες ιστοσελίδες αυτό)

 

λογικά αυτά αναφέρονται στις παλιού τύπου τηλεοράσεις. Νομίζω ότι οι νέες (πλάσμα και LCD υγρών κρυστάλλων) έχουν λιγότερη ακτινοβολία, αλλά πάλι το φώς δεν θεωρείται αθώο.

 

http://www.eppspro.com/Cherries/c-radiation.html

 

απο ότι διάβασα, και αλλού, οι γιατροί λένε ότι δεν βλάπτει τους ενήλικες, δεν αναφέρουν κάτι ξεκάθαρο για τα παιδιά.

Άλλοι όμως που είναι πιό ευασθητοποιημένοι γράφουν ότι κάθε μορφής ακτινοβολία όπως και απο υπολογιστές ηλεκτρικές συσκευές, δεν είναι καλό να υπάρχουν στο περιβάλλον των παιδιών.

 

αυτό το άρθρο

http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/3847505.stm γράφει πώς η υπερβολική έκθεση στην τηλεόραση (πάνω απο 2-3 ώρες κάθε μέρα)(είτε βλέπουν είτε όχι) σε παιδιά οδηγεί σε χαμηλότερα ποσοστά Μελατονίνης.

εξαιτίας αυτού παιδιά που βλέπουν πολύ τηλεόραση, θα μπούν πιό σύντομα στην εφηβεία.. η έρευνα δεν έχει τελειώσει ακόμα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι,

Το παράδειγμα δεν το έδωσα υπονοώντας κάτι αρνητικό για την μέθοδο που εφαρμόζεις εσύ που έως ένα βαθμό τη ζηλεύω κιόλας γιατί εμείς είμαστε τηλεορασόπληκτοι ,ιδίως ο άντρας μου. Το μόνο καλό είναι ότι βλέπει πολλά ντοκιμαντέρ , amimal planet κτλ. Η σχεση του Δημήτρη με την τηλεόραση είναι ελεγχόμενη βλέπει περίπου 1 ώρα την ημέρα και μόνο κινούμενα σχέδια και animal planet και δεν χαραμίζει το παιχνίδι του γιαυτήν.

 

Σοφία,

 

δεν παρεξηγήθηκα, ούτε νόμισα ότι ότι υποννοείς κάτι ερνητικό στην μέθοδό μου. Απλά διαβάζοντας τα υπόλοιπα post μετά τις δικές μου απαντήσεις, θεώρησα ότι ήταν καλό να διευκρινήσω τον τρόπο με τον οποίο εφαρμόζουμε την μέθοδο... Κι' αυτό επειδη καμια φορά υστερώ λίγο στον γραπτό λόγο και αυτά που γράφω ακούγονται λίγο γκεσταπίτικα.

 

Φιλικά

Η συνονόματη

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και πως λυνετε το προβλημα :

Στον ιδιο χωρο(της ΤV ) ειναι η μεγαλη 5.5χρονων που δυστυχως βλεπει πολλη τηλεοραση και η μικρη 15 μηνων που "αναγκαζετε"(αλλο που δεν θελει βεβαια) να βλεπει και αυτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Η κορουλα μου είναι μόλις 4 μηνών.Απο μικρή καλλούσε το βλέμμα της σε οτιδήποτε έντονο έβλεπε, πχ φώτα. Τον τελευταίο καιρό ενώ την κρατάω αγκαλιά κι έχω ανοιχτή την τηλεόραση, παρακολουθεί κανονικά τις εικόνες που βλέπει!Το ερωτημα μου είναι το εξής: κάνει ή οχι να κοιτάει τηλεόραση εστω και για 10 λεπτά;κανει κακό στα μάτια,στον εγκεφαλο ή τελικά όλα είναι μια υπερβολή;

 

 

glitterfy082024756D34.gif

Link to comment
Share on other sites

σημερα θα ανεβαζα το ιδιο τοπικ...εγω δεν βαζω καθολου τηλεοραση οταν ειναι ξυπνιος ειχα διαβασει και ενα σχετικο αρθρο και θορυβηθηκα..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Την ερώτηση αυτή έκανα στην παιδίατρό μας και μου είπε όσο μπορούμε να το αποφήγουμε.Σίγουρα δεν γίνεται να μην δει καθόλου αλλά τουλάχιστον μέχρι σήμερα δεν του ανοίγω τηλεόραση το πρωί που είμαστε μόνοι μας το ίδιο κάνει και ο μπαμπάς μας με μικρές εξαιρέσεις τα σαβ/κα που έχει αγώνες αλλά φροντίζουμε να μην βλέπει ο μικρός περισσότερο από μερικά δευτερόλεπτα.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μικρος μου ειναι τηλεορασακιας.

Ρωτησα την παιδιατρο και με ειπε υπερβολικη, δεν υπαρχει περιπτωση να μη δει τηλέοραση, ειδικα στις διαφημισεις τρελαινεται!!!

 

Αυτο που λεω εγω παντως ειναι οτι ναι μεν δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα μην ειμαστε υπερβολικοι.Αφηστε που ωρες ωρες με βολευει γιατι κανω και καμια δουλεια....

Κι εμεις με τηλεοραση μεγαλωσαμε (κι ας ειχαμε 2 καναλια μονο) και δεν παθαμε τιποτα.

Η ακτινοβολια υπαρχει παντου στην ατμοσφαιρα, οχι μονο στην tv...

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η μικρή τρελαίνεται για τις διαφημίσεις και για τα ζουζούνια. Την αφήνω να δει γιατί δεν μπορεί να είναι όλη την ημέρα κλειστεί η τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...