Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΛΑΓΟΧΕΙΛΟ ΚΑΙ ΛΥΚΟΣΤΟΜΑ


Recommended Posts

ΤΙ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Ο Κ.ΚΟΥΔΟΥΜΝΑΚΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΣΧΙΣΤΙΑ ΧΕΙΛΟΥΣ-ΥΠΕΡΩΑΣ.ΠΟΣΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ;

δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να σου απαντήσει σε αυτό το ερώτημα. ούτε καν ο ίδιος ο κουδουμνάκης. εξαρτάται από την περίπτωση κάθε φορά.

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχήν συγχαρητήρια σε όλες για την επιτυχία που είχαν οι χειρουργικές επεμβάσεις στα παιδιά σας. Και υπομονή και ψυχραιμία σε αυτές που έχουν ακόμα το "βουνό" μπροστά τους. Χειρούργησα το γιο μου στο Κρανιοπροσωπικό Κέντρο που στεγάζεται στο Μαιευτήριο "ΜΗΤΕΡΑ" τον Απρίλιο του 2009 και τον Οκτώβριο του 2009, με την ομάδα του κου Στρατουδάκη. Είχε ατελή δεξιά σχιστία χείλους, αριστερή σχιστία χείλους που είχε συγκολληθεί από μόνη της ετεροχρονισμένα ενώ ήταν ακόμη έμβρυο και σχιστία μαλακής υπερώας. Επέλεξα την ομάδα του κου Στρατουδάκη, αρχικά για ψυχολογικούς λόγους, αφού έχοντας γεννήσει μέσα στο ΜΗΤΕΡΑ, ήταν ο πρώτος άνθρωπος που με επισκέφτηκε ενώ ακόμη νοσηλευόμασταν και μου εξήγησε τι ήταν αυτό που είχε το παιδί μου. Στην πορεία, όμως, διαπίστωσα ότι υπήρχαν κι άλλοι παράγοντες που με ώθησαν να κάνω αυτήν την επιλογή. Απέρριψα την περίπτωση του κου Λαζάρου, διότι ακολουθεί μία εξαιρετικά επεμβατική στάση όσον αφορά στα χειρουργεία. Θεωρώ λίαν επικίνδυνο να χειρουργούνται νεογέννητα βρέφη μίας και δύο ημερών, εφόσον αυτό που αντιμετωπίζουν δεν είναι ζωτικής σημασίας. Οι αλλαγές στη μορφολογία του προσώπου του γιου μου από τότε που γεννήθηκε μέχρι το πρώτο χειρουργείο, οπότε και ήταν 5,5 μηνών, ήταν εμφανείς ακόμα και σε μένα που δεν είμαι γιατρός. Προσωπική μου εκτίμηση...αλλά προκαλώ τον οποιοδήποτε να επιχειρηματολογήσει αντίθετα...Όσον αφορά στην περίπτωση του ΠΑΙΔΩΝ, το απέρριψα διότι ο κος Κουδουμνάκης είναι ωρυλά. Έχει αναρτήσει δε ένα συγγραμμά του στο διαδίκτυο, το οποίο περιέχει φωτογραφίες χειρουργημένων παιδιών με σχιστία χείλους και το αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που εγώ αναζητούσα κι ευελπιστούσα για το παιδί μου. Προσωπική άποψη... Προκαλώ, όμως, κάποιον που μπορεί να προυπογράψει την τελική εμφάνιση μετά το χειρουργείο...Ο κος Στρατουδάκης είδε το παιδί πάρα πολλές φορές πριν και μετά τα χειρουργεία. Δεν πλήρωσα καμμία φορά επίσκεψη. Στο δεύτερο χειρουργείο δε, χειρούργησε τον ουρανίσκο, την αριστερή σχιστία και έκανε μία διόρθωση στη δεξιά, κι εγώ πλήρωσα τα ίδια ακριβώς χρήματα με το πρώτο. Τα χρήματα είναι αυτά που είναι... Ούτε εγώ τα είχα...Και η νοσηλεία στο ΜΗΤΕΡΑ είναι αυτή που είναι...Και δε κοστίζει 1000 ευρώ την ημέρα...Μόνο κάποιος που έχει νοσηλέψει το παιδί του και σε Δημόσιο και σε Ιδιωτικό νοσοκομείο μπορεί να έχει άποψη. Πιθανόν να είναι υπερκοστολογημένα...Όμως πάντα έχεις την επιλογή...Απο εκεί κι έπειτα, νομίζω πως άποψη μπορούμε να έχουμε εμείς, οι γονείς παιδιών με σχιστίες, μετά από 15 χρόνια τουλάχιστον. Αφήστε το χρόνο να δείξει τη μεταχειρουργική εξέλιξη στα πρόσωπα των παιδιών μας και τότε μακάρι όλα να είναι ίδια και τέλεια, κι ας το πληρώσαμε κάποιοι πιο ακριβά. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Ας μην χρησιμοποιεί λοιπόν κανείς το όνομα ενός εξαίρετου επιστήμονα χωρίς προηγούμενη γνώση και χωρίς ακριβή και αντικειμενική κρίση... Ευχαριστώ

Υ.Γ. Θα επανέλθω με πληροφορίες για τους νέους αλλά θέλω να αποφύγω ένα ακόμα πιο μακροσκελές post.

Link to comment
Share on other sites

...αλλά προκαλώ τον οποιοδήποτε να επιχειρηματολογήσει αντίθετα......
...Προκαλώ, όμως, κάποιον που μπορεί να προυπογράψει την τελική εμφάνιση μετά το χειρουργείο...

προκάλεσες 2 φορές τον οποιονδήποτε ή κάποιον... ΓΙΑΤΙ;;; δεν κάνουμε κάποιου είδους διαγωνισμό. όλοι το καλύτερο θέλουμε για τα παιδιά μας και εδώ καταθέτουμε τις εμπειρίες και την προσωπική μας εκτίμηση χωρίς να προκαλούμε ο ένας τον άλλον.

 

Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Ας μην χρησιμοποιεί λοιπόν κανείς το όνομα ενός εξαίρετου επιστήμονα χωρίς προηγούμενη γνώση και χωρίς ακριβή και αντικειμενική κρίση... Ευχαριστώ

αναφέρεσαι σε κάποια συγκεκριμένη δημοσίευση; αν ναι, κάνε μια παράθεση εδώ σε παρακαλώ για να μάθουμε παλιοί και νέοι σε τι αναφέρεσαι. αν θέλεις βέβαια.

ευχαριστώ.

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

dimidana,

οι αποδέκτες του post μου κατάλαβαν πολύ καλά σε ποιον απευθύνομαι. Χρησιμοποιήθηκε συγκεκριμένη λέξη για την ομάδα του κου Στρατουδάκη δις μέσα στη συζήτησή σας από το ίδιο άτομο. Χαρακτηρισμοί όπως ΑΙΣΧΟΣ για ομάδα ιατρών θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται με την ανάλογη προσοχή και ανάληψη ευθυνών. Δεν έχω την πρόθεση να μπω σε κανένα είδος διαγωνισμού. Προκάλεσα όποιον μπορεί με επιστημονική κατάρτιση να αντικρούσει τα επιχειρήματα μίας μητέρας όπως εγώ με την όποια εμπειρία μπορεί να έχω αποκομίσει από την όλη πορεία μας. Αντιλαμβάνομαι ότι το οικονομικό ζήτημα είναι μείζονος σημασίας, όμως δεν πρέπει να αποτελεί βάση επιχειρήματος για να δεχτεί μία ομάδα ιατρών το χαρακτηρισμό ΑΙΣΧΟΣ. Άλλωστε εσύ υπερασπίστηκες τον κο Στρατουδάκη και είναι προς τιμή σου. Προφανώς αναγνωρίζεις ότι οι ίδιοι χαρακτηρισμοί θα μπορούσαν να έχουν ως παραλήπτη το γιατρό που χειρούργησε το δικό σου παιδί, αφού κι αυτός τα ίδια παίρνει. Αδιαφορώ για τους χαρακτηρισμούς απέναντι στα ιδιωτικά νοσοκομεία. Για τους επιστήμονες όμως θα έπερεπε να είμαστε όλοι πιο προσεκτικοί. Εκτός αν έχουμε συγκεκριμένα επιχειρήματα. Μας παρακολουθούν νέοι γονείς που αγωνιούν και χρειάζονται τεκμηριωμένη βοήθεια από εμάς. Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

giomi, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. ίσως παρεξήγησα λίγο την προηγούμενη ανάρτησή σου. έχεις δίκιο πάντως. όσοι γιατροί αναφέρθηκαν σε αυτή την συζήτηση έχουν βοηθήσει όλοι με τον τρόπο τους αρκετές οικογένειες. άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο αλλά αυτό θα το κρίνει ο καθένας ξεχωριστά ανάλογα και με την δική του περίπτωση.

τον κουδουμνάκη τον γνώρισα και μου φάνηκε εξαιρετικός άνθρωπος αν και προσωπικά δεν τον προτίμησα για δικούς μου λόγους. κάποιοι γονείς όμως τον έχουν σαν θεό. έκανε ότι καλύτερο μπορούσε με την ομάδα του για τα παιδιά τους οπότε οι υπόλοιποι κάνουμε "τουμπεκί".

τον στρατουδάκη δεν τον γνώρισα αν και μίλησα μαζί του από το τηλέφωνο. δεν τον προτίμησα γιατί απλά δεν είχα τον χρόνο να τον περιμένω (έλειπε σε ταξίδι) και έτσι πήγα σε άλλο γιατρό ο οποίος με κάλυψε. και πάλι δεν θα μπορούσα να πω τίποτα για τον στρατουδάκη γιατί έχει αναλάβει το παιδί μιας γνωστής μου με μεγαλύτερο πρόβλημα από του δικού μου παιδιού και τα έχει πάει περίφημα. αυτοί οι γονείς δεν δέχονται κουβέντα για τον γιατρό τους. τους έχει στηρίξει και έχει κάνει καλό στο παιδί τους (ανεξάρτητα από τα λεφτά που παίρνει). για το χρηματικό δεν μπορείς να πεις και πολλά εξ άλλου. ο καθένας μας είτε γιατρός είτε σερβιτόρος αξιολογεί κάπως τον εαυτό του και ζητάει αυτά που νομίζει ότι του αξίζουν.

εγώ λοιπόν διάλεξα τον λαζάρου. για κάποιους είναι "επικίνδυνη" η τακτική του. εγώ τη βρήκα σωτήρια!

το έχω ξαναγράψει σε προηγούμενη δημοσίευσή μου και θα το γράψω και πάλι. ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΣΟΙ ΜΑΣ ΣΤΗΡΙΞΑΝ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΙΓΜΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ είτε λέγονται λαζάρου είτε στρατουδάκης είτε "σπασοκλαμπάνιας".

όλοι μας κάναμε τις επιλογές μας και αν θέλουμε να βοηθήσουμε και άλλους γονείς πρέπει να είμαστε ψύχραιμοι όταν με τον τρόπο μας δίνουμε κατεύθυνση και σε άλλους "ομοιοπαθούντες" γονείς.

αυτά από 'μένα. συγνώμη αν έγινα κουραστική.

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αίσχος ακου λεξη για ποιον? για τον <ανθροπο> που ηθελε να ταλαιπωρησει το παιδακι για 12000 ευρω τουλαχιστον .Τι ειναι η ταλαιπορια αυτη μπροστα σε αυτο το οικονομικο οφελος. Τι ειναι μια ψυχη μπροστα στις τσεπες καποιον? Τι ειναι ο ανθρωπινος πονος μποστα στα οικονομικα οφελοι των ξενοδοχιακων ιδιοτικων νοσοκομιων? ΤΙΠΟΤΑ ΤΙΠΟΤΑ. Λυπαμε που αναγκαζουμε αυτους τους πολιασχολους επιστημονες να απαντουν στα forum. Λυπαμε για αυτους που πανε στα δημοσια νοσοκομεια που ειναι ολοι Μα..κες ενω εμεις παμε στα ιδιωτικα στους επιστημονες. Λυπαμε που πολλες φορες κρεμομαστε αδικα απο τα χειλη τους και τους θεοποιουμε ενω αυτοι κρεμοντε απο τις τσεπες μας. Εμεις κρεμομαστε απο τα χειλη τους για την ζωη μας ή για την ζωη ενος αγαπημενου μας ανθρωπου ενω αυτοι κρεμονται απο τις τσεπες μας για να φουσκωσουν τις δικες τους τσεπες.

Link to comment
Share on other sites

augi,

μέσα από όλο το εξαιρετικά ειρωνικό και λίαν αποπροσανατολισμένο post σου κρατώ τη φράση σου"Λυπάμαι που αναγκάζουμε τους επιστήμονες να απαντούν στο forum". Αν η μομφή σου έχει ως στόχο την ανάρτησή μου, ονομάζομαι Τσαρέ Μήνα του Νικολάου και δεν έχω καμμία απολύτως σχέση με τον κο Στρατουδάκη. Απλά επέλεξα να χειρουργήσω εκεί το παιδί μου και από αυτήν την εμπειρία έχω αποκομίσει τις γνώσεις που έχω, που με βοηθούν πλέον να κρίνω. Δεν με ενδιαφέρει να προωθήσω το γιατρό της επιλογής μου. Αυτό μπορούν να πιστοποιήσουν γονείς που έχω βοηθήσει με προσωπικά μηνύματα, όπου πάντα αναφέρω και τους τρεις γιατρούς. Στεναχωρήθηκα με τη λέξη ΑΙΣΧΟΣ απο τη johnnena καθώς το υπόβαθρο της κριτικής της ήταν λανθασμένα αποτελέσματα στις εξετάσεις που διενεργεί το νοσοκομείο και όχι η ομάδα του κου Στρατουδάκη και επίσης ο τρόπος που έκρινε η ομάδα του να αντιμετωπίσει το πρόβλημα του παιδιού. Δεν έχω ιατρικές γνώσεις για να κρίνω αν με ένα και μόνο χειρουργείο μπορεί να διορθωθεί διπλή σχιστία χείλους, σχιστία φατνίου και σχιστία υπερώας. Ωστόσο, σε οποιαδήποτε ιστοσελίδα και όποιο βιβλίο και να ανατρέξεις τα παιδιά αυτά κάνουν πάντα περισσότερα χειρουργεία. Το ίδιο έχουν κάνει και τα παιδιά των περισσοτέρων μας ανεξάρτητα με το γιατρό της επιλογής μας. Ωστόσο, μακάρι στην περίπτωση της johnnena όλα να έφτιαξαν έτσι εύκολα. Εσύ με τι είδους γνώση πάνω στις σχιστίες μπορείς και γράφεις τόσο απόλυτα; Και επαναλαμβάνω ότι η ανάρτησή μου είχε ως στόχο το χαρακτηρισμό που θεωρώ άτοπο.

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμε για αυτους που πανε στα δημοσια νοσοκομεια που ειναι ολοι Μα..κες ενω εμεις παμε στα ιδιωτικα στους επιστημονες.

όλοι εδώ μέσα έχουμε μιλήσει με τα καλύτερα λόγια για τον κύριο κουδουμνάκη που είναι σε δημόσιο νοσοκομείο και κανείς δεν λέει τον άλλον μ...άκα που πάει σε δημόσιο νοσοκομείο.

τι πράγματα είναι αυτά;;;! σε ποιούς απευθύνεσαι ρε augi; έλεος! ας μη βρωμίζουμε άλλο το forum. σκοπός είναι να βοηθάμε και άλλους γονείς όχι να αλληλοφαγωνόμαστε λόγω κόμπλεξ.

τέλος.

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν γνωρίζω κανένα από τους γιατρούς που αναφέρονται στο topic. Όπως είναι προφανές ο καθένας μιλά βασιζόμενος στις εμπειρίες του ως ασθενής (εκτός βέβαια αν είναι ο ίδιος γιατρός - εγώ δεν είμαι) και όπως βλέπετε οι απόψεις είναι διαφορετικές. Εγώ ακούγοντας ότι γιατρός σε ιδιωτικό πάει να εγχειρίσει βρέφη (προφανώς για να πάρει χρήματα...) και έχοντας επισκεφθεί όχι λίγες φορές ιδιωτικό νοσοκομείο για σοβαρούς λόγους (όχι για να έχω καλή ξενοδοχειακή υποδομή σε μια γέννα...) και έχοντας βγάλει τα συμπεράσματα μου ως ασθενής η λέξη ΑΙΣΧΟΣ μου ταιριάζει απόλυτα απόλυτα. Βέβαια ο καθένας μπορεί να έχει την άποψη του ακόμη και να γίνει μόνος του γιατρός.... εγώ μιλάω με βάση τις εμπειρίες μου ως ασθενής.

Giomi όντος τα ιδιωτικά νοσοκομεία έχουν κοριτσάκια για να παρακολουθούν τα forum - το ξέρω το έχω δει - την αλήθεια λέω και δεν εννοούσα εσένα και κάποιες φορές απαντούν τα κοριτσάκια αυτά. ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ.

Η γνώμη μου δεν είναι ότι οι γιατροί στα δημόσια είναι μα..κες άλλα η εμπειρία μου έχει δείξει ότι εάν σε ένα ιδιωτικό νοσοκομείο επιχειρήσεις να πάρεις τον ασθενή και να τον πας σε ένα δημόσιο νοσοκομείο τότε θα ακούσεις από τους γιατρούς του ιδιωτικού ότι οι γιατροί στο δημόσιο είναι μα..κές, ότι κάνεις έγκλημα κλπ ... Άλλωστε τα ιδιωτικά νοσοκομεία είναι επιχειρήσεις με σκοπό το κέρδος και ο γιατρός όσο και καλός να είναι αν δεν δημιουργεί το επιθυμητό τζίρο στη επιχείριση συνήθως έχει προβλήματα. Έχετε αναρωτηθεί γιατί στα ιδιωτικά νοσοκομεία καταγράφεται πάντα εκτός από τον γιατρός σας και ο γιατρός που σάς σύστησε να πάτε σε αυτόν τον γιατρό (δείτε τον φάκελο σας στο ιδιωτικό για να βεβαιωθείτε...) ?

Μπορεί να είμαι κομπλεξική αλλά όχι όσο νομίζουν μερικοί. Ήταν τιμή μου που συμμετείχα σε ένα forum με ακομπλάριστούς ανθρώπους...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΙΣ 27-11-2009 ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΛΥΚΟΣΤΟΜΑ.ΣΤΟΥΣ ΥΠΕΡΙΧΟΥΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ.ΕΦΥΓΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ,ΕΜΕΙΝΕ 40 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗ ΘΕΡΜΟΚΙΤΙΔΑ.Ο ΩΡΛ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΠΗΓΑΜΕ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ Κ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ.ΜΑΣ ΛΕΕΙ 12 ΜΗΝΩΝ.ΠΑΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΑΥΤΟ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ.ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ 22 ΜΗΝΩΝ ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΜΕ Κ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΔΙΟΤΙ ΚΟΥΡΑΖΟΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΝΑ ΦΑΕΙ Κ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ.ΒΡΗΚΑΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙ ΣΤΟ ΙΑΣΩ.ΤΟΝ ΠΑΜΕ Κ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο κ ΚΟΥΔΟΥΜΝΑΚΗΣ(ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΩΝ) ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΩΝ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΑΔΥΝΑΜΟΥΝ ΟΙ ΜΥΣ ΤΟΥ ΣΤΟΜΑΤΟΣ ΤΟΥ Κ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟΝ κ ΣΠΥΡΟ ΛΑΖΑΡΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ Κ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟ.ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΕ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟΝ κ ΛΑΖΑΡΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΟΝΟ 1 ΜΗΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ Κ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΡΑΜΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΟΣΟΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΧΡΥΣΟΧΕΡΗ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΠΕΡΑ.ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΣ ΜΟΥ ΓΡΑΨΟΥΝ!!!!!!!!ΑΑΑ Κ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο κ ΚΟΥΔΟΥΜΝΑΚΙΗΣ ΟΤΙ Θ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ 2 ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ.ΕΝΩ Ο ΛΑΖΑΡΟΥ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ 1 ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Γεια σας ,θα ήθελα να καταθέσω και γω το προβλημά μου.Είμαι στην 22η εβδομάδα κύησης και όταν έκανα την αμνιοπαρακέντηση πριν απο 2,5 περίπου εβδομάδες εντόπισε η γιατρός μου ότι η μικρούλα μας έχει λαγόχειλο σχιστία αριστερα και σχιστία στην γνάθο απλά και με τον υπέρηχο που έγινε δεν διαπίστωθηκε πόσο είναι η σχισμή στο όστο της μικρής.Διάβασα στο forum διάφορες σαν την δική μου περιπτώσης.Πλέον με τον άνδρα μου καταλήξαμε να μην κάνουμε διακοπή στην κύηση εφόσον η μικρή δεν έχει γεννετικά προβλήματα και είναι όλα φυσιολογικά απο τις όλες εξετάσεις ,απλά περιμένουμε και κάποιες εξτρά μοριακές (γεννετικές)που μας πρότεινε η γιατρός.Επικοινωνήσαμε με τον Κο.Κουδουμνάκη γιατί όπως είπα διαβάζοντας το forum διαπίστωσε ότι είναι (ΑΝΘΡΩΠΟΣ) και όντως άκουσε το πρόβλημα μας,μας καθησύχασε και μάλλον την επόμενη εβδομάδα θα κατέβουμε Αθήνα για να του δείξουμε απο κοντά τους υπερήχους της μικρούλας μας.Οπως και να χει έιναι κάτι που με αγχώνει γιατι δεν γνωρίζω το εσωτερικό μέγεθος της υπερώας.Θα ΄ηθελα να επικοινωνήσει κάποια/ος που πέρασε το ίδιο και να με ενημερώσει για το τι πέρασε έπειτα,για τις περιπτώσεις τον χειρουργίων ,όλα αυτα που γράφονται για το ότι τα παιδάκια αυτα΄΄εχουν πρόβλημα με την ακοή η την ομιλία κτλ.Ευχαριστώ πολυ όλυς για τον χρόνο σας και περισσότερο την ομάδα του parent που μου έδωωσε την ευκαιρία να γραψω στο forum.

O Θεός να μας έχει γερούς να αντιμετωπίζουμε το κάθε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

γειά σου δέσποινα! συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις μια ασφαλή και ευχάριστη γέννα.

στο θέμα μας... είμαι η dimidana, μαμά μιας μικρής με σχιστία μόνο στο χείλος (και ένα μικρό έλλειμα στο ούλο).

εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=49855&page=2 θα βρεις κάποιες πληροφορίες αλλά καλύτερα θα ήταν να μιλήσουμε στο τηλέφωνο για να πάρεις τις απαντήσεις σου πιο άμεσα. σου στέλνω p.m. με τον αριθμό μου.

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,θα ήθελα να καταθέσω και γω το προβλημά μου.Είμαι στην 22η εβδομάδα κύησης και όταν έκανα την αμνιοπαρακέντηση πριν απο 2,5 περίπου εβδομάδες εντόπισε η γιατρός μου ότι η μικρούλα μας έχει λαγόχειλο σχιστία αριστερα και σχιστία στην γνάθο απλά και με τον υπέρηχο που έγινε δεν διαπίστωθηκε πόσο είναι η σχισμή στο όστο της μικρής.Διάβασα στο forum διάφορες σαν την δική μου περιπτώσης.Πλέον με τον άνδρα μου καταλήξαμε να μην κάνουμε διακοπή στην κύηση εφόσον η μικρή δεν έχει γεννετικά προβλήματα και είναι όλα φυσιολογικά απο τις όλες εξετάσεις ,απλά περιμένουμε και κάποιες εξτρά μοριακές (γεννετικές)που μας πρότεινε η γιατρός.Επικοινωνήσαμε με τον Κο.Κουδουμνάκη γιατί όπως είπα διαβάζοντας το forum διαπίστωσε ότι είναι (ΑΝΘΡΩΠΟΣ) και όντως άκουσε το πρόβλημα μας,μας καθησύχασε και μάλλον την επόμενη εβδομάδα θα κατέβουμε Αθήνα για να του δείξουμε απο κοντά τους υπερήχους της μικρούλας μας.Οπως και να χει έιναι κάτι που με αγχώνει γιατι δεν γνωρίζω το εσωτερικό μέγεθος της υπερώας.Θα ΄ηθελα να επικοινωνήσει κάποια/ος που πέρασε το ίδιο και να με ενημερώσει για το τι πέρασε έπειτα,για τις περιπτώσεις τον χειρουργίων ,όλα αυτα που γράφονται για το ότι τα παιδάκια αυτα΄΄εχουν πρόβλημα με την ακοή η την ομιλία κτλ.Ευχαριστώ πολυ όλυς για τον χρόνο σας και περισσότερο την ομάδα του parent που μου έδωωσε την ευκαιρία να γραψω στο forum.

 

Γεια σου Δέσποινα! Με το καλό να γεννηθεί το κοριτσάκι σου! Είμαι η μαμά της Κατερίνας, μιας μπεμπούλας που γεννήθηκε με σχιστία στον ουρανίσκο, συγκεκριμένα στη μαλακή υπερώα. Αρχές Οκτωβρίου θα γίνει το χειρουργείο στο παίδων Αγ.Σοφία από τον κύριο Κουδουμνάκη. Εμείς το ανακαλύψαμε όταν γεννήθηκε η κόρη μας, στους υπερήχους δεν είχε φανεί τίποτα. Πάνω στην αγωνία μας αρχίσαμε να ψάχνουμε στο διαδίκτυο και το αποτέλεσμα ήταν να αγχωθούμε και να στεναχωρηθούμε. Μέχρι που μιλήσαμε με τον κύριο Κουδουμνάκη και μας καθησύχασε πάρα πολύ, απάντησε σε όλα μας τα ερωτήματα. Μας είπε ότι δεν είναι απόλυτο ότι θα παθαίνει ωτίτιδες και πράγματι, κοντεύει 9 μηνών και τα αυτάκια της είναι μια χαρά! Επίσης, για τα προβλήματα λόγου που σίγουρα θα διάβασες σε διάφορα σάιτ, μας είπε ότι περίπου το 10% των περιπτώσεων θα χρειαστούν λογοθεραπεία με πολύ καλά αποτελέσματα! Με 2 λόγια μας είπε ότι είναι ένα πρόβλημα που θα διορθωθεί και θα συνεχίσουμε τη ζωή μας κανονικά!

 

Όσον αφορά στην καθημερινότητά μας, το μόνο που μας δυσκολεύει λίγο είναι το τάισμά της. Δεν μπόρεσε να θηλάσει κι έτσι νοίκιασα θήλαστρο, έβγαζα το γάλα και της το έδινα με το ειδικό μπιμπερό. Αυτή η διαδικασία κράτησε 7 μήνες, τώρα πλέον της δίνω γαλατάκι σκόνη (πάλι με το ειδικο μπιμπερο) και τρώει και κρεμούλες! Λίγο δυσκολεύτηκε στην αρχή αλλά μια χαρά συνήθισε!

 

Σου έγραψα όσα θεωρώ πιο σημαντικά, αν έχεις επιπλέον απορίες μπορούμε να ανταλλάξουμε τηλ. και να τα πούμε!

Σχετικά με τη σχιστία του χείλους δε γνωρίζω, σίγουρα θα σου τα πει κάποια άλλη μανούλα.

Κλείνοντας θέλω να σου ευχηθώ καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου, να απολαύσεις τις κλωτσιές που σου ρίχνει η μπεμπούλα σου γιατί ο καιρός περνάει γρήγορα και πριν το καταλάβεις θα την έχεις στην αγκαλιά σου! Όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

γειά σου δέσποινα! συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις μια ασφαλή και ευχάριστη γέννα.

στο θέμα μας... είμαι η dimidana, μαμά μιας μικρής με σχιστία μόνο στο χείλος (και ένα μικρό έλλειμα στο ούλο).

εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthre...t=49855&page=2 θα βρεις κάποιες πληροφορίες αλλά καλύτερα θα ήταν να μιλήσουμε στο τηλέφωνο για να πάρεις τις απαντήσεις σου πιο άμεσα. σου στέλνω p.m. με τον αριθμό μου.

 

 

Κορίτσια ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες σας dimidana θα επικοινωνήσψ σύντομα μαζί σου γιατι διάβασα απο την αρχή όλα στου τα σχόλια και τα βρήκα πολυ ενδιαφέροντα και να σου πω την αλήθεια απο αυτα επέλεξα τον Κο.Κουδουμνάκη για την μικρή μου.Κατερινα 17 εύχομαι να πάνε και σε σας όλα καλα, ο Θεός πιστεύω πως θα μας φωτίσει και θα μας προστατεύσει .

O Θεός να μας έχει γερούς να αντιμετωπίζουμε το κάθε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,θα ήθελα να καταθέσω και γω το προβλημά μου.Είμαι στην 22η εβδομάδα κύησης και όταν έκανα την αμνιοπαρακέντηση πριν απο 2,5 περίπου εβδομάδες εντόπισε η γιατρός μου ότι η μικρούλα μας έχει λαγόχειλο σχιστία αριστερα και σχιστία στην γνάθο απλά και με τον υπέρηχο που έγινε δεν διαπίστωθηκε πόσο είναι η σχισμή στο όστο της μικρής.Διάβασα στο forum διάφορες σαν την δική μου περιπτώσης.Πλέον με τον άνδρα μου καταλήξαμε να μην κάνουμε διακοπή στην κύηση εφόσον η μικρή δεν έχει γεννετικά προβλήματα και είναι όλα φυσιολογικά απο τις όλες εξετάσεις ,απλά περιμένουμε και κάποιες εξτρά μοριακές (γεννετικές)που μας πρότεινε η γιατρός.Επικοινωνήσαμε με τον Κο.Κουδουμνάκη γιατί όπως είπα διαβάζοντας το forum διαπίστωσε ότι είναι (ΑΝΘΡΩΠΟΣ) και όντως άκουσε το πρόβλημα μας,μας καθησύχασε και μάλλον την επόμενη εβδομάδα θα κατέβουμε Αθήνα για να του δείξουμε απο κοντά τους υπερήχους της μικρούλας μας.Οπως και να χει έιναι κάτι που με αγχώνει γιατι δεν γνωρίζω το εσωτερικό μέγεθος της υπερώας.Θα ΄ηθελα να επικοινωνήσει κάποια/ος που πέρασε το ίδιο και να με ενημερώσει για το τι πέρασε έπειτα,για τις περιπτώσεις τον χειρουργίων ,όλα αυτα που γράφονται για το ότι τα παιδάκια αυτα΄΄εχουν πρόβλημα με την ακοή η την ομιλία κτλ.Ευχαριστώ πολυ όλυς για τον χρόνο σας και περισσότερο την ομάδα του parent που μου έδωωσε την ευκαιρία να γραψω στο forum.

 

 

DespinaM σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα. Έχοντας κάνει ο γιος μου 2 εγχειρήσεις, η μία δεξιά σχιστεία και η δεύτερη σχιστεία υπερώας, ήθελα να σε ενημερώσω ότι τα παιδιά είχαν πρόβλημα με την ακοή κυρίως παλαιότερα όταν δεν υπήρχε αποκατάσταση. Γι'αυτό αυτά τα χειρουργεία πρέπει να γίνονται άμεσα για να μην προκληθεί κανένα πρόβλημα στην ακοή και στην ομιλία. Φεύγοντας από το νοσοκομείο μας είχαν πει ότι ο μικρός δεν άκουγε πολύ καλά από το αριστερό αυτί του. Ο έλεγχος θα γίνει στα 4 του χρόνια γιατί τότε μόνο μπορεί το παιδί βάσει τα λεγόμενα του γιατρού να εξετασθεί. Ωστόσο, μετά την αποκατάσταση της υπερώας εγώ προσωπικά δεν βλέπω το παιδί μου ότι έχει πρόβλημα ακουείς. Ακούει μέχρι και τους ψιθύρους. Επίσης, να γνωρίζεις ότι όταν υπάρχει σχιστεία υπερώας το γάλα πηγαίνει στα αυτιά με αποτέλεσμα τα παιδιά να μην ακούν σωστά. Μην ακούς λοιπόν τίποτα. Εστιάσου στο ότι θα φέρεις στον κόσμο ένα υγιέστατο παιδάκι και όλα θα διορθωθούν διαλέγοντας βέβαια τον καλύτερο γιατρό για το παιδί σου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κ.Κουδουμνάκη απο το παίδων Αγ.Σοφία που εγχείρησε το παιδί μου το οποίο είχε λαγόχειλο όπως και σε όλους τους ιατρούς εκεί που ήταν στο παιδί μου την ώρα της εγχείρησης.

Και ένα μεγάλο ΑΙΣΧΟΣ στο νοσοκομείο ΜΗΤΕΡΑ και στην ομάδα του Κ.Στρατουδάκη!που το μόνο που κοιτάνε είναι να γδύνουν τον κόσμο πατώντας στον πόνο τους.

1ον.Με τις εξετάσεις που δηθεν κάνουν δέν βρήκαν στο παιδί οτι ειχε φύσημα στην καρδούλα του και τρύπα στο μεσοδιάφραγμα!

2ον.Μας είπαν οτι το παιδι ειχε σχιστία δεξιά και αριστερά και θα χρειαζόταν δύο επεμβάσεις!!απο 6000 ευρω η μια και στην τρίτη επέμβαση οτι λειπει οστο στο φατνιο (στο ούλο)και θα πρέπει να πάρουν μόσχευμα απο την λεκανη του παιδιού στον 6ο χρονο της ζωής του!!

λοιπόν τίποτα απο αυτα δεν ειχε το παιδί!εγινε μία επεμβαση σύραψης στο χείλος μεσα απο την μύτη στο φατνίο και ήρθαν όλα στην θέση τους!!!!!!

να χαρω εγω τις εξετάσεις που πληρώνουμε στις ιδιωτικές κλινικές και σφάζουν τα παιδιά μας για να πάρουν λεφτά βρε ουουουστ!!! επίσης μαζι μας ηταν και ενα κοριτσακι με λυκόστομα και το χειρουργείο πήγε άψογα!!και ηταν απο τις περιπτώσεις που λένε για 2 επεμβάσεις και εκεί!!!

 

θα σας παρακαλούσα πάρα πολύ να μιλάτε με καλύτερο τρόπο για τον κύριο Στρατουδάκη και την ομάδα του!

Δεν είμαι μητέρα αλλά 15 χρονών και με έχει αναλάβει ο κύριος Στρατουδάκης από τα ενός μου!

Έχω υπερτιλρισμό και χάρη σε αυτόν τον άνθρωπο τώρα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα υγείας! Είναι εξαιρετικός χειρουργός και η ομάδα που είναι μαζί του κάνουν εξαιρετική δουλειά! Να τους έχει ο Θεός καλά και γερούς για να κάνουν κι άλλα παιδιά καλά!!

Αυτό που θέλω να συμπληρώσω σε αντίθεση με αυτό ου λέτε εσείς ο κύριος Στρατουδάκης είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ!

Με έχει στηρίξει πάρα πολύ ψυχολογικά! Ο κος Στρατουδάκης δεν βλέπει τους ασθενείς τους απλά ως ασθενείς! Τους βλέπει ως άτομα ξεχωριστά!Διαφορετικές προσωπικότητες με διαφορετικές ανάγκες!

Λατρεύει αυτό που κάνει και αυτό φαίνεται μέσα από την δουλεία του και το έργο του!!Εγώ του χρωστάω πάρα πολλά!!

Ποιος άλλος γιατρός με τόση μεγάλη φήμη και κύρος θα έπαιρνε ένα οκτάχρονο κοριτσάκι φοβισμένο , λίγες ώρες πριν το χειρουργείο , θα το έπαιρνε από το χέρι για να του εξηγήσει για ποιο λόγο γίνονται όλη αυτή η διαδικασία και να την γυρίσει στα μέρη της κλινικής στα οποία θα παιρνούσε ια του χειρουργείο για να μην φοβάται!

Ποιος άλλος θα ρωτούσε το κοριτσάκι αν πραγματικά ήθελε να γίνει το χειρουργείο και αν είναι ψυχολογικά καλά;

Λοιπον εγώ γνωρίζω αυτόν τον κύριο! Τον λένε ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΣΤΡΑΤΟΥΔΑΚΗ και είμαι υπερήφανη που μπορώ να τον αποκαλώ γιατρό μου!!

Μπορεί να έχω άδικο δεν ξέρω...είμαι 15 και δεν ξέρω το δικό σας παρασκήνιο αλλά διαβάζοντας τέτοια πράγματα για τον "γιατρό μου" δεν θα μπορούσα να μην εξοργιστώ και να μην απαντήσω!

 

Ελπίζω το μωράκι σας τώρα να είναι καλά, γερό και δυνατό!

Να το χαίρεστε και ν είστε και εσείς πάντα καλά για να το μεγαλώσετε!

Link to comment
Share on other sites

ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κ.Κουδουμνάκη απο το παίδων Αγ.Σοφία που εγχείρησε το παιδί μου το οποίο είχε λαγόχειλο όπως και σε όλους τους ιατρούς εκεί που ήταν στο παιδί μου την ώρα της εγχείρησης.

Και ένα μεγάλο ΑΙΣΧΟΣ στο νοσοκομείο ΜΗΤΕΡΑ και στην ομάδα του Κ.Στρατουδάκη!που το μόνο που κοιτάνε είναι να γδύνουν τον κόσμο πατώντας στον πόνο τους.

1ον.Με τις εξετάσεις που δηθεν κάνουν δέν βρήκαν στο παιδί οτι ειχε φύσημα στην καρδούλα του και τρύπα στο μεσοδιάφραγμα!

2ον.Μας είπαν οτι το παιδι ειχε σχιστία δεξιά και αριστερά και θα χρειαζόταν δύο επεμβάσεις!!απο 6000 ευρω η μια και στην τρίτη επέμβαση οτι λειπει οστο στο φατνιο (στο ούλο)και θα πρέπει να πάρουν μόσχευμα απο την λεκανη του παιδιού στον 6ο χρονο της ζωής του!!

λοιπόν τίποτα απο αυτα δεν ειχε το παιδί!εγινε μία επεμβαση σύραψης στο χείλος μεσα απο την μύτη στο φατνίο και ήρθαν όλα στην θέση τους!!!!!!

να χαρω εγω τις εξετάσεις που πληρώνουμε στις ιδιωτικές κλινικές και σφάζουν τα παιδιά μας για να πάρουν λεφτά βρε ουουουστ!!! επίσης μαζι μας ηταν και ενα κοριτσακι με λυκόστομα και το χειρουργείο πήγε άψογα!!και ηταν απο τις περιπτώσεις που λένε για 2 επεμβάσεις και εκεί!!!

 

 

 

 

ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κ.Κουδουμνάκη απο το παίδων Αγ.Σοφία που εγχείρησε το παιδί μου το οποίο είχε λαγόχειλο όπως και σε όλους τους ιατρούς εκεί που ήταν στο παιδί μου την ώρα της εγχείρησης.

Και ένα μεγάλο ΑΙΣΧΟΣ στο νοσοκομείο ΜΗΤΕΡΑ και στην ομάδα του Κ.Στρατουδάκη!που το μόνο που κοιτάνε είναι να γδύνουν τον κόσμο πατώντας στον πόνο τους.

1ον.Με τις εξετάσεις που δηθεν κάνουν δέν βρήκαν στο παιδί οτι ειχε φύσημα στην καρδούλα του και τρύπα στο μεσοδιάφραγμα!

2ον.Μας είπαν οτι το παιδι ειχε σχιστία δεξιά και αριστερά και θα χρειαζόταν δύο επεμβάσεις!!απο 6000 ευρω η μια και στην τρίτη επέμβαση οτι λειπει οστο στο φατνιο (στο ούλο)και θα πρέπει να πάρουν μόσχευμα απο την λεκανη του παιδιού στον 6ο χρονο της ζωής του!!

λοιπόν τίποτα απο αυτα δεν ειχε το παιδί!εγινε μία επεμβαση σύραψης στο χείλος μεσα απο την μύτη στο φατνίο και ήρθαν όλα στην θέση τους!!!!!!

να χαρω εγω τις εξετάσεις που πληρώνουμε στις ιδιωτικές κλινικές και σφάζουν τα παιδιά μας για να πάρουν λεφτά βρε ουουουστ!!! επίσης μαζι μας ηταν και ενα κοριτσακι με λυκόστομα και το χειρουργείο πήγε άψογα!!και ηταν απο τις περιπτώσεις που λένε για 2 επεμβάσεις και εκεί!!!

 

θα σας παρακαλούσα πάρα πολύ να μιλάτε με καλύτερο τρόπο για τον κύριο Στρατουδάκη και την ομάδα του!

Δεν είμαι μητέρα αλλά 15 χρονών και με έχει αναλάβει ο κύριος Στρατουδάκης από τα ενός μου!

Έχω υπερτιλρισμό και χάρη σε αυτόν τον άνθρωπο τώρα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα υγείας! Είναι εξαιρετικός χειρουργός και η ομάδα που είναι μαζί του κάνουν εξαιρετική δουλειά! Να τους έχει ο Θεός καλά και γερούς για να κάνουν κι άλλα παιδιά καλά!!

Αυτό που θέλω να συμπληρώσω σε αντίθεση με αυτό ου λέτε εσείς ο κύριος Στρατουδάκης είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ!

Με έχει στηρίξει πάρα πολύ ψυχολογικά! Ο κος Στρατουδάκης δεν βλέπει τους ασθενείς τους απλά ως ασθενείς! Τους βλέπει ως άτομα ξεχωριστά!Διαφορετικές προσωπικότητες με διαφορετικές ανάγκες!

Λατρεύει αυτό που κάνει και αυτό φαίνεται μέσα από την δουλεία του και το έργο του!!Εγώ του χρωστάω πάρα πολλά!!

Ποιος άλλος γιατρός με τόση μεγάλη φήμη και κύρος θα έπαιρνε ένα οκτάχρονο κοριτσάκι φοβισμένο , λίγες ώρες πριν το χειρουργείο , θα το έπαιρνε από το χέρι για να του εξηγήσει για ποιο λόγο γίνονται όλη αυτή η διαδικασία και να την γυρίσει στα μέρη της κλινικής στα οποία θα παιρνούσε ια του χειρουργείο για να μην φοβάται!

Ποιος άλλος θα ρωτούσε το κοριτσάκι αν πραγματικά ήθελε να γίνει το χειρουργείο και αν είναι ψυχολογικά καλά;

Λοιπον εγώ γνωρίζω αυτόν τον κύριο! Τον λένε ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΣΤΡΑΤΟΥΔΑΚΗ και είμαι υπερήφανη που μπορώ να τον αποκαλώ γιατρό μου!!

Μπορεί να έχω άδικο δεν ξέρω...είμαι 15 και δεν ξέρω το δικό σας παρασκήνιο αλλά διαβάζοντας τέτοια πράγματα για τον "γιατρό μου" δεν θα μπορούσα να μην εξοργιστώ και να μην απαντήσω!

 

Ελπίζω το μωράκι σας τώρα να είναι καλά, γερό και δυνατό!

Να το χαίρεστε και ν είστε και εσείς πάντα καλά για να το μεγαλώσετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα,

 

είμαι 32 και τα τελευταια μου χειρουργεία μου τα έκανε ο ΑΞΙΟΣ αυτός άνθρωπος κος Στρατουδάκης στο Μητέρα το 1997-98. Μετά από τόσα χρόνια αυτό που έχω να πω είναι ότι έκανε εξαιρετική δουλειά. Γεννηθηκα με λυκοστομα κ λαγοχειλο με φυσιολογικο τοκετο το 1981. Χρειάστηκε να κάνω 10 χειρουργεία μέχρι τα 17 μου. Για παιδιά που γεννιούνται τώρα όλα είναι πιο εύκολα.

Δυστυχώς ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ αυτός έφυγε από τη ζωή μόλις χτες (31/7/2013) σε ηλικία 68 ετών μετά από καρκίνο που του διαγνώστηκε 1,5 μήνα νωρίτερα.

Εύχομαι καλη δύναμη σε εσάς και τα παιδια σας!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι τόσο πολύ... Δεν έτυχε να τον γνωρίσω μιας και την κόρη μου την χειρούργησε άλλος γιατρός αλλά επειδή έχω δει παιδάκια που πέρασαν από τα χέρια του ένα έχω να πω: Μακάρι να ζούσε κι άλλα χρόνια να έκανε ακόμα περισσότερους γονείς και τα μικρά τους χαρούμενους. Να είναι καλά όπου κι αν είναι...

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω στενοχωρηθεί πάρα πολύ... Πριν μερικούς μήνες χειρούργησε το κοριτσάκι μου. Δεν μπορώ να το πιστέψω... Κρίμα, πολύ κρίμα... Αφήνει ένα δυσαναπλήρωτο κενό...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥΔΑΚΗΣ ετσι μονο μπορω να τον πω μου εδωσε τοση ψυχολογικη υποστηριξη οσο δεν φανταζεται κανεις αλλος ανθρωπος ,λογω το οτι εμενα μακρυα απο Αθηνα μου ηταν δυσκολο στον 7ο μηνα εγκυμοσυνης της γυναικας μου να παμε εκει μας εδωσε πληρες οδηγιες και υποστηριξη μεχρι και σε ποιο νοσοκομειο να παμε για σητιση του μικρου

Ολοι οι γιατροι οταν γεννηθηκε ο μικρος ακομα και ο ελλεινος παιδιατρος μου ειπε οτι το παιδι μου ηταν οριστικα κατεστραμενο και δεν θα μπορουσε ποτε να μιλησει

οταν εχεις 9 γιατρους να σου λενε το ιδιο και ενας το αναποδο μεσα σου κατι σπανει

ευτυχως αντεξαμε μετα απο καθοδηγηση του το τι πρεπει να κανουμε και γλυτωσαμε το παιδι απο διαφορους κομπογιαννητες που θελανε 2 μερων να χειρουργησουν το παιδι

κατεβηκαμε την 9η μερα Αθηνα και μας υποδεχθηκε με ευλαβεια και αντριχιαζω αλλα ηταν ο πρωτος ξενος ανθρωπος που μεχρι τοτε αγκαλιαζε το παιδι μου σαν παιδι και οχι σαν κατι παρεισακτο οπως ολοι οι αλλοι οπως και ο μαιευτηρας γυναικολογος ολοι απο μακρυα και φευγαν τρεχοντας

ο μικρος εκανε μεχρι τα 6 του που ειναι τωρα, 2 επεμβασεις ειχε διπλη λαγοσχιστια και λυκοστομια χωρις να εχει ουρανισκο

η πρωτη επεμβαση κρατησε 8 ωρες και η δευτερη 4 ωρες

το αποτελεσμα ειναι ο μικρος να μην αναγνωριζεται ουτε απο παιδιατρο αλλα ουτε απο νοσοκομειο οτι ειχε τετοιο προβλημα σημερα

ενα πραμα μου κινουσε παντα την περιεργεια παντα ο μικρος μου τον εβλεπε σαν πατερα του τον αγκαλιαζε και τον φιλουσε ενω δεν παει σε κανενα ξενο ποτε και να δωσει αγκαλια

ισως γιατι σε αυτον οφειλει και εγω οφειλω αυτο που βλεπω σημερα στο παιδι μου

να μην ξεχωριζει μεσα στα αλλα παιδια!!! και μαλιστα να ειναι πρωτος σε ολα σε αριθμητικη πραξεις ευθαδεια λογου και εργου

να μην μπορει κανεις να αναγνωρισει τιποτα

ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε αυτον τον ΑΝΘΡΩΠΟ

καλο ταξιδι μεσα απο τα βαθη της καρδιας μου που μας στηριξες σε ολη αυτη την ιστορια

Link to comment
Share on other sites

ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥΔΑΚΗΣ ετσι μονο μπορω να τον πω μου εδωσε τοση ψυχολογικη υποστηριξη οσο δεν φανταζεται κανεις αλλος ανθρωπος ,λογω το οτι εμενα μακρυα απο Αθηνα μου ηταν δυσκολο στον 7ο μηνα εγκυμοσυνης της γυναικας μου να παμε εκει μας εδωσε πληρες οδηγιες και υποστηριξη μεχρι και σε ποιο νοσοκομειο να παμε για σητιση του μικρου

Ολοι οι γιατροι οταν γεννηθηκε ο μικρος ακομα και ο ελλεινος παιδιατρος μου ειπε οτι το παιδι μου ηταν οριστικα κατεστραμενο και δεν θα μπορουσε ποτε να μιλησει

οταν εχεις 9 γιατρους να σου λενε το ιδιο και ενας το αναποδο μεσα σου κατι σπανει

ευτυχως αντεξαμε μετα απο καθοδηγηση του το τι πρεπει να κανουμε και γλυτωσαμε το παιδι απο διαφορους κομπογιαννητες που θελανε 2 μερων να χειρουργησουν το παιδι

κατεβηκαμε την 9η μερα Αθηνα και μας υποδεχθηκε με ευλαβεια και αντριχιαζω αλλα ηταν ο πρωτος ξενος ανθρωπος που μεχρι τοτε αγκαλιαζε το παιδι μου σαν παιδι και οχι σαν κατι παρεισακτο οπως ολοι οι αλλοι οπως και ο μαιευτηρας γυναικολογος ολοι απο μακρυα και φευγαν τρεχοντας

ο μικρος εκανε μεχρι τα 6 του που ειναι τωρα, 2 επεμβασεις ειχε διπλη λαγοσχιστια και λυκοστομια χωρις να εχει ουρανισκο

η πρωτη επεμβαση κρατησε 8 ωρες και η δευτερη 4 ωρες

το αποτελεσμα ειναι ο μικρος να μην αναγνωριζεται ουτε απο παιδιατρο αλλα ουτε απο νοσοκομειο οτι ειχε τετοιο προβλημα σημερα

ενα πραμα μου κινουσε παντα την περιεργεια παντα ο μικρος μου τον εβλεπε σαν πατερα του τον αγκαλιαζε και τον φιλουσε ενω δεν παει σε κανενα ξενο ποτε και να δωσει αγκαλια

ισως γιατι σε αυτον οφειλει και εγω οφειλω αυτο που βλεπω σημερα στο παιδι μου

να μην ξεχωριζει μεσα στα αλλα παιδια!!! και μαλιστα να ειναι πρωτος σε ολα σε αριθμητικη πραξεις ευθαδεια λογου και εργου

να μην μπορει κανεις να αναγνωρισει τιποτα

ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε αυτον τον ΑΝΘΡΩΠΟ

καλο ταξιδι μεσα απο τα βαθη της καρδιας μου που μας στηριξες σε ολη αυτη την ιστορια

 

Συμφωνώ 100% μαζί σου! Χειρουργήθηκα κι εγώ από τον χειρουργό Αλέξανδρο Στρατουδάκη πριν από 22 χρόνια στο ΥΓΕΙΑ. Είχα υποστεί 17 κατάγματα προσωπικού κρανίου (εντελώς παραμορφωμένο προσωπικό κρανίο μετά από ατύχημα). Είχε γυρίσει από την Αμερική εκείνη την εποχή και ήταν τότε ο μόνος πλαστικός χειρουργός εξειδικευμένος σε κατάγματα προσωπικού κρανίου. Το σπουδαίο είναι ότι ήταν 23 Αυγούστου (ανήμερα της Παναγίας) και ήταν σε διακοπές στη Χαλκιδική παρακαλώ! Και διέκοψε την άδειά του και ήρθε από τη Χαλκιδική στην Αθήνα να με χειρουργήσει γιατί του είπε ο ξέδελφός μου (γιατρός κι αυτός) ότι ήταν πολύ σοβαρό περιστατικό και ότι αν δεν με χειρουργούσε εκείνος, θα έπρεπε να μεταβώ άμεσα στην Αμερική. ΚΑΙ ΝΑΙ ΗΡΘΕ!!! Χωρίς να γνωρίζει και προσωπικά τον ξάδελφό μου! Με χειρούργησε 22 ώρες στο ΥΓΕΙΑ με επιτελείο άλλων 8 γιατρών. Ακολούθησαν δύσκολα χρόνια με σίδερα σε γνάθους κλπ. και ναι ήδη από τα επόμενα 2-3 χρόνια κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί πώς ήμουν μετά το τροχαίο και ναι ήμουν και είμαι ακόμη μια πολύ ωραία γυναίκα (και κυρίως μετριόφρων!!!:):):))

Και να φανταστείτε ότι τότε δεν είχε συστήσει ακόμη το κρανιοπροσωπικό κέντρο στο ΜΗΤΕΡΑ που έχει σήμερα. Ήμουν από τα πρώτα περιστατικά.

Και τώρα το καλύτερο. Το 2004 (13 χρόνια μετά το χειρουργείο) γέννησα στο ΜΗΤΕΡΑ. Την ημέρα του τοκετού (προγραμματισμένα με καισαρική) έλεγα σε αυτούς που με ετοίμαζαν αν θα μπορούσα μετά να δω τον κύριο Στρατουδάκη, ο οποίος με χειρούργησε όταν ήμουν ακόμη σχεδόν παιδί. Το αποτέλεσμα...πριν ακόμη γεννήσω είχε φτάσει στην αίθουσα τοκετών, με αποκάλεσε με το μικρό μου όνομα φανερά συγκινημένος και ήταν τέτοια η χαρά του λες και έβλεπε αγαπημένο του πρόσωπο!!! Ναι, αυτός είναι ο κ. Αλέξανδρος Στρατουδάκης, ένας ΑΝΘΡΩΠΟΣ γιατρός!!! Και τον αγαπώ σα να'ναι πατέρας μου!!!

Όσοι έχετε παιδιά με προβλήματα κρανιοπροσωπικού κρανίου, θα βρείτε έναν γιατρό που τιμά το λειτούργημά του! Ξέρω ότι χειρουργεί ακόμη και παιδιά άπορων οικογενειών!

Link to comment
Share on other sites

Σοκαρίστηκα............

Κρίμα...

Ήταν εξαιρετικός ως άνθρωπος πρώτα. Τον επισκεφτήκαμε πριν ένα χρόνο για να συζητήσουμε για την επέμβαση της μπέμπας μας που είναι να γίνει αυτό τον Δεκέμβριο. Εξαιρετική προσέγγιση, ζεστή, ειλικρινής. Ανθρώπινος!!!

Μακάρι να βρει ανάπαυση εκεί που βρίσκεται

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...