Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

No παπουτσιων αναλογα την ηλικια !!!!!


Recommended Posts

κορίτσια ,

μπορει κάποια να με βοηθήσει πώς πανε τα Νο στα παπούτσια ??? πχ στα ρουχα πανε με cm ....67-67 cm /6μηνων

Στα παπούτσια τί΄παίζει από 3μηνών έως 2 ετών ?

 

και ....αν ξέρει καποια στα allouette ;exei No 1,2,3,4 .....τι ηλικία είναι το καθένα ?

 

αν ξέρει κπ θα με υποχρέωνε

Ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


της αγκαλιας τα παπουτσακια πανε με τους μηνες δηλ.

0-3 μηνων

3-6 μηνων

6-12 μηνων

 

μετα παει νο 18,19,20,21,22 κ ουτο καθ εξης κ αυτα τα παπουτσακια ειναι για περπατημα.δεν μπορω να σου πω κατι στανταρ γιατι παιζει ρολο κ το ποδι του μωρου.ξερω παιδακι 14 μηνων που φοραει παπουτσακι 6-12 μηνων κ ξερω παιδακι 6 μηνων που φοραει για 12 μηνων παπουτσι.

Link to comment
Share on other sites

16 17 φοράει ένα νεογέννητο μέχρι περίπου τους 6 μήνες

Μετά ανάλογα το κάθε ποδαράκι.8-9 μηνών ο γιος μου φόραγε 19.

Στο χρόνο 22 (κανονικό παπούτσι πλέον) στον 1,5 χρόνο 23 και τώρα στους 28 μήνες του πήρα πέδιλο 24 (camper που χουν και μεγάλη φόρμα).

Ανάλογα το παιδί και τη φόρμα του παπουτσιού.Καλύτερα να τα δοκιμάζει το παιδάκι τα παπούτσια του ειδικά αυτά του περπατήματος.Το παπούτσι είναι το πιο σημαντικό

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

για τα παπουτσακια αγκαλιας ισχυουν αυτα που λενε τα κοριτσια.αν και παλι ειναι σχετικα. ο μπεμπης μου απο 7 μηνων φορουσε τα παπουτσακια αγκαλιας που ητανε για 9-12 μηνων.

 

υπαρχουν οι ιστοσελιδες για να παπουτσακια robeez και μουγερ. αμα τις ψαξεις καποια στιγμη θα βρεις 1 διαγραμμα ποδιου.βαζεις το ποδαρακι του παιδιου πανω και σου βγαζει τι νουμερο φοραει. μετρα και τα 2 ποδια καλου κακου.

 

αλλα και παλι ειναι λιγο σχετικο αυτο.πχ. εμεις μετρησαμε το μπεμπη και φοραγε 19,5. του πηραμε λοιπον παντοφλακια απο τα mothercare 21,5 για οταν μεγαλωσει. ε δεν του μπαινανε γιατι ειχε χοντρο το πανω μερος του ποδιου και τωρα τα εχουμε και τα μασουλαμε.

 

αληθεια τα μωρακια που ειναι στην περπατουρα φορανε παπουτσακια αγκαλιας η ανατομικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαν μπούσουλα χρησιμοποίησε αυτά που σου έγραψαν τα κορίτσια παραπάνω αλλά πάντα να έχεις στο νου σου ότι, όπως και στα ρούχα, έτσι και στα παπούτσια εξαρτάται κάθε φορά απο την εταιρεία και τη γραμμή της ή το καλούπι της και απο την σωματική διάπλαση του παιδιού. Δεν υπάρχει τίποτα απόλυτο!

Ο γιος μου την ίδια εποχή φορούσε παπούτσια, όπου το ένα ζευγάρι με το άλλο είχαν δυο νούμερα διαφορά. Όπως και με τα ρούχα. Φοράει για παράδειγμα, 7-8 ετών ρούχο και συγχρόνως 9-10 και έχουμε και δυο κομμάτια που είναι για 6 χρονών. Η ηλικία του είναι 6 1/2 και είναι αδύνατος και ψηλός. Άλλα ρούχα μας κάθονται καλά στο νούμερο μας, άλλα είναι φαρδιά, άλλα είναι κοντά, οπότε είναι ανάλογα στη γραμμή του ρούχου. Το ίδιο συμβαίνει πάνω κάτω και με το παπούτσι. Έχει μακρύ πόδι? έχει λεπτό πόδι? Έχει μεγάλο γκουντουπιέ? Φαρδύ πόδι? Όλα απο εκεί θα εξαρτώνται.:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

για τα παπουτσακια αγκαλιας ισχυουν αυτα που λενε τα κοριτσια.αν και παλι ειναι σχετικα. ο μπεμπης μου απο 7 μηνων φορουσε τα παπουτσακια αγκαλιας που ητανε για 9-12 μηνων.

 

υπαρχουν οι ιστοσελιδες για να παπουτσακια robeez και μουγερ. αμα τις ψαξεις καποια στιγμη θα βρεις 1 διαγραμμα ποδιου.βαζεις το ποδαρακι του παιδιου πανω και σου βγαζει τι νουμερο φοραει. μετρα και τα 2 ποδια καλου κακου.

 

αλλα και παλι ειναι λιγο σχετικο αυτο.πχ. εμεις μετρησαμε το μπεμπη και φοραγε 19,5. του πηραμε λοιπον παντοφλακια απο τα mothercare 21,5 για οταν μεγαλωσει. ε δεν του μπαινανε γιατι ειχε χοντρο το πανω μερος του ποδιου και τωρα τα εχουμε και τα μασουλαμε.

 

αληθεια τα μωρακια που ειναι στην περπατουρα φορανε παπουτσακια αγκαλιας η ανατομικα?

 

Αν το παιδάκι δε στηρίζεται κανονικά στα ποδαράκια του καλύτερα να μη φοράει βαρύ παπούτσι περπατήματος για να μην έχει βάρος στα πόδια,προτιμότερα μαλακά πάνινα που δε γλιστράνε όμως ή παντοφλάκια ή μαλακά αθλητικά αγκαλιάς.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ που θέλω να του πάρω παπουτσάκια τώρα κανονικά όχι αγκαλιάς θα πάω σε μαγαζί και θα τον έχω μαζί για να μετρίσουμε το ποδαράκι μας και να τα πάρουμε στο σωστό νούμερο!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ε δεν του μπαινανε γιατι ειχε χοντρο το πανω μερος του ποδιου και τωρα τα εχουμε και τα μασουλαμε.

 

 

με αφορμη αυτο,θελω να ρωτησω,επειδη και η μικρη μου εχει φουσκωμενο το πανω μερος του ποδιου και με τα παπουτσακια αγκαλιας και τα μαλακα δε μπορω να τα καταφερω με τιποτα..αφηστε δε που λες και εξαφανιζεται η φτερνα οταν την βαζω το παπουτσακι και δε παταει το πισω..εντωμεταξυ παταει μονο στις μυτες..ποτε θα παταει κανονικα?και κατι ακομη αν γνωριζεται..πως καταλαβαινουμε αν εχει πλατυποδια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με αφορμη αυτο,θελω να ρωτησω,επειδη και η μικρη μου εχει φουσκωμενο το πανω μερος του ποδιου και με τα παπουτσακια αγκαλιας και τα μαλακα δε μπορω να τα καταφερω με τιποτα..αφηστε δε που λες και εξαφανιζεται η φτερνα οταν την βαζω το παπουτσακι και δε παταει το πισω..εντωμεταξυ παταει μονο στις μυτες..ποτε θα παταει κανονικα?και κατι ακομη αν γνωριζεται..πως καταλαβαινουμε αν εχει πλατυποδια?

 

Για πλατυποδία δεν ξέρω, πάντως το παιδάκι είναι ακόμα πολύ μικρό για να πατάει κανονικά όλο το πόδι κάτω. Απλά ακόμα το κέντρο βάρους ειναι εκτοπισμένο (είναι εκτός γοφών). Γύρω στο έτος θα γίνει κι αυτό!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

καπου πηρε το ματι μου οτι την πλατυποδια την καταλαβαινεις με διαγνωση γυρω στα 3 χρονια(μπορει να λεω και βλακειες βεβαια).μεχρι τοτε θα εχει κανει καμαρα το ποδι και θα φαινεται καθαρα αν εχει πλατυποδια η οχι.

 

οσο για το πανω μερος του ποδιου και εγω ρωτησα νεες μαμαδες και μου ειπανε οτι οταν αρχισει να περπαταει κανονικα θα σφιξει το ποδαρακι και θα φυγει το μεγαλο φουσκωμα(ο μικρος πηρε βεβαια τα ποδια του παππου ο οποιος κανονικα φοραει 40 παπουτσι αλλα επειδη εχει χοντρο το πανω μερος αγοραζει 42:shock:-οποτε δες λιγο και την κληρονομικοτητα )

 

και ναι ο μικρος εκανε καμαρα στα ποδαρακια παρολο που δεν του πηρα ακομα κανονικα παπουτσακια αλλα ειναι συνεχεια με τις καλτσες και τα παπουτσακια απο τα mothercare(κανα smilie που να δειχνει περηφανια υπαρχει?:cool:)

Link to comment
Share on other sites

καπου πηρε το ματι μου οτι την πλατυποδια την καταλαβαινεις με διαγνωση γυρω στα 3 χρονια(μπορει να λεω και βλακειες βεβαια).μεχρι τοτε θα εχει κανει καμαρα το ποδι και θα φαινεται καθαρα αν εχει πλατυποδια η οχι.

 

έτσι ακριβώς είναι..εκεί περίπου...διότι όλα τα μωρά έχουν στην πατουσούλας τους ένα "στρώμα λίπους"...

εμείς πάντως έχουμε πλατυποδία 2 βαθμού...

αυτό που λέτε με το πιο φουσκωμένο κουτουπιέ δεν έχει σχέση με την πλατυποδία...είναι πως να το πω το "σκαρί" έτσι..και ο δικός μου του είχε και εξακολουθεί να το έχει πάντως...

πάντως το Νο παπουτσιού δεν έχει καμία σχέση με την ηλικία..είναι ανάλογα το παιδί... όπως και στα ρούχα είναι ανάλογα η εταιρεία:wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα

Μηπως γνωριζει καμια κοπελα τα νουμερα του Mothercare για παντοφλακια;;

Εχει kid size..4-5-6-7-8-9 κτλ..Εννοει την ηλικια η μηπως αντισοτιχουν σε καποια νουμερα;;

http://www.mothercare.com/In-the-Night-Garden-Slippers/dp/B002GUU02K/sr=1-1/qid=1253080933/ref=sr_1_1/275-4944552-6373865?%5Fencoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=44524031&mcb=core

(πολυ καλες τιμες σε ολα τα ρουχαλακια!!!)

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, το αθλητικό της mothercare του γιου μου, που είχαμε αγοράσει από Ελλάδα πέρυσι γραφει στη γλώσσα του νούμερο 7 / 24. τη προηγούμενη βδομάδα παρήγγειλα αθλητικά από το mothercare Αγγλίας μιας και ήθελα ένα νούμερο μεγαλύτερο και ζήτησα το 8. χτες παρέλαβα τα παπούτσια και το 8 αντιστοιχούσε σε 25 1/2, δεν έπεσα και πολύ έξω δηλαδή. Πάντως δεν αντιστοιχεί σε ηλικία αλλά σε νούμερα.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...