Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?


Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?  

1.341

  1. 1. Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

    • Φυσιολογικα
      1846
    • Καισαρικη
      580


Recommended Posts

εγω γεννησα τελικα με καισαρικη και δεν το μετανιωσα αυτο που με προβληματιζε ειναι οτι οταν σου φερνουν το μωρακι στην αρχη δεν εχεις γαλα να το δωσεις για 2-3 μερες μεχρι να καταλαβει ο οργανισμος σου οτι πρεπει να αλλαξει τις λειτουργιες του.

 

Το γάλα δεν αργεί να κατέβει λόγω καισαρικής. Ο οργανισμός παίρνει το μήνυμα να ξεκινήσει τη γαλουχία όταν αποκολλάται ο πλακούντας από τη μήτρα μετά την έξοδο του μωρού. Αυτό συμβαίνει και στους δύο τρόπους γέννας. Το πότε θα κατέβει το γάλα εξαρτάται από τον οργανισμό της κάθε γυναίκας.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 928
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ γέννησα με καισαρική γιατί το μπισκοτάκι μου ήταν εντελώς ανάποδα. Ο γιατρός μου μέχρι και την τελευταία εβδομάδα πρίν απο τη γέννα είχε ελπίδες μήπως και γυρίσει το μωρό. Το μπισκοτάκι όμως τίποτα. Αν και τον κράτησα αμέσως στην αγκαλιά μου θα προτιμούσα τον φυσιολογικό τοκετό πιστεύω ότι είναι εντελώς διαφορετικό συναίσθημα. Τέλος πάντων όλα καλά πήγαν και έτσι και αυτό είναι το μόνο που μετράει.

 

pipi συμφωνώ μαζί σου,γιατί και εμένα το πρωτόγαλα κατεβηκε αμέσως(οχι πολύ βέβαια) Την πρώτη ημέρα (γέννησα το πρωί) το απόγευμα έβαλα το μωρό στο στήθος.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΟΜΩΣ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ 7ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ ΜΟΥ ΕΒΑΖΕ ΝΑΡΚΩΣΗ ΤΙ ΟΧΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΗΤΑΝ..18ΩΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΕΠΙΠΛΟΚΗ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΣΗΚΩΤΗ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΕΠΑΘΑ ΡΗΞΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΑΘΩ ΑΙΜΟΡΑΓΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ 3ΩΡΕΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ 4ΦΙΑΛΕΣ ΑΙΜΑ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΤΡΟΜΑΞΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΑΠΛΑ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 3665Κ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΗ ΛΕΚΑΝΗ ΟΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΖΟΡΙΣΜΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ Η ΚΑΗΜΕΝΗ Η ΜΗΤΡΑ ΜΟΥ.....ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ 2ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ,ΘΗΛΑΣΑ 3ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δύο γέννες έκανα και τις δύο με καισαρική. Στην πρώτη όπως μου είπε αργότερα η γυναικολόγος μου δεν γινόταν διαφορετικά γιατί ο λώρος ήταν τυλιγμένος στο λαιμό του μωρού (κάπου αναφέρθηκε αυτό σαν δικαιολογία-μέχρι τότε στους υπέρηχους δεν φαινόταν τίποτα:roll: ) αρκετές φορές, ήταν ψηλά, δεν είχε εμπεδωθεί το κεφάλι και άλλες δικαιολογίες. Ίσως και να είχε δίκιο ποιος ξέρει:roll: Εγώ όμως γιατί έχω ένα προαίσθημα ακόμα και μετά από σχεδόν 7 χρόνια ότι αν με άφηνε 2-3 μέρες παραπάνω (είχα περάσει και τις 40 εβδομάδες) θα γεννούσα φυσιολογικά;:roll:

 

Τέλοσπάντων ότι έγινε έγινε τώρα και δεν αλλάζει. Τουλάχιστον τα παιδάκια μου είναι υγιέστατα, μεγαλώνουν με πολύ αγάπη και εγώ σαν μαμά κουκουβάγια τα καμαρώνω;)

 

Ξέρω όμως και περιπτώσεις γνωστών μου που ενώ είχαν πρόβλημα στους τοκετούς τους ο γιατρός δεν προχώρησε σε καισαρική αλλά σε άλλες μεθόδους. Σε μια κοπέλα επειδή το μωρό ερχόταν ανάποδα αντί να προχωρήσει σε καισαρική θεώρησε σωστό να της σπάσει τον ώμο για να καταφέρει να γυρίσει το παιδί:shock:

 

Σίγουρα ο φυσιολογικός τοκετός είναι ότι καλύτερο μπορεί να βιώσει μια μέλλουσα μητέρα και καλό είναι να υποστηρίζεται και από τους γιατρούς αλλά και τις κλινικές/νοσοκομεία αλλά όταν υπάρχουν τέτοια περιστατικά όπως το παραπάνω διαλέγεις την καισαρική με κλειστά μάτια.

Ένα παιδί σου ζωγραφίζει τη μέρα με χαρούμενα χρώματα. Ένα παιδί σου κουβεντιάζει, και νομίζεις πως κάτι διαφορετικό συμβαίνει στον κόσμο. Σου τραγουδά και θαρρείς πως είσαι ακόμα παιδί. Σου φέρνει μια σακούλα γέλιο και σου την αδειάζει απλόχερα μπροστά σου. Μα εκείνο που πραγματικά κερδίζεις από ένα παιδί είναι ο άδολος τρόπος που σκέφτεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ημουν καπου στη μεση. Εκανα προκληση και γεννησα φυσιολογικα και χωρις καισαρικη. Βεβαια ειχα μια περιπετια και αν και γεννησα χωρις επισκληριδιο εφαγα και ολικη αναισθησια και χειρουργιο μετα. Επισης για τρεις μερες ημουν ακινητη στο κρεβατι οποτε δεν ξερω τελικα αν θα ηταν καλυτερα να γεννησω με καισαρικη ή οχι. Παντως το μωρο το εβαλα στο στηθος αμεσως μολις μπηκα στο δωματιο. Μαλλον ειχα καποιο προβλημα με την ποσοτητα του γαλακτος γιατι ο μικρος εχασε πολυ βαρος αλλα καπου διαβασα οτι οφειλεται στην (αναγκαστικη) μεταγγιση αιματος που μου εγινε. (Και εν πασει περιπτωη ημουν σε τοσο ασχημη κατασταση που μαλλον ο οργανισμος μου προσπαθουσε πρωτα να επιβιωσω και μετα να βγαλει γαλα)...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν καπου στη μεση. Εκανα προκληση και γεννησα φυσιολογικα και χωρις καισαρικη. Βεβαια ειχα μια περιπετια και αν και γεννησα χωρις επισκληριδιο εφαγα και ολικη αναισθησια και χειρουργιο μετα. Επισης για τρεις μερες ημουν ακινητη στο κρεβατι οποτε δεν ξερω τελικα αν θα ηταν καλυτερα να γεννησω με καισαρικη ή οχι. Παντως το μωρο το εβαλα στο στηθος αμεσως μολις μπηκα στο δωματιο. Μαλλον ειχα καποιο προβλημα με την ποσοτητα του γαλακτος γιατι ο μικρος εχασε πολυ βαρος αλλα καπου διαβασα οτι οφειλεται στην (αναγκαστικη) μεταγγιση αιματος που μου εγινε. (Και εν πασει περιπτωη ημουν σε τοσο ασχημη κατασταση που μαλλον ο οργανισμος μου προσπαθουσε πρωτα να επιβιωσω και μετα να βγαλει γαλα)...

 

λιγο πολυ τα ιδια περασαμε εσυ τι επαθες και εκανες χειρουργειο??εγω ρηξη τραχηλου μητρας και εκανα 3ωρες χειρουργειο και χρειαστηκα 4φιαλες αιμα...

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρεσε η ιδεα του φυσιολογικου τοκετου και αυτα που περνας μετα δλδ οταν θα γυρισεις σπιτι σου θα πρεπει να κανεις και κολπικες πλυσεις τουλαχιστον μεχρι να περασουν 40 μερες ,οταν πας τουαλετα να πλενεσαι και στεγνωνεις την περιοχη πολυ καλα να μην υπαρχει καθολου υγρασια και παρουσιαστουν αλλα προβληματα μετα και βεβαια στην επαφη μετα θελει πολλη υπομονη (κρατα τον συντροφο σε καραντινα τοσο καιρο και επειτα ,πες του σιγα-σιγα.....)

 

Αυτα που αναφερεις για τον φυσιολογικο τοκετο δεν ειναι κανονας.Ειδικα οσον αφορα τις επαφες,το ιδιο προσεκτικη πρεπει να εισαι κι οταν κανεις καισαρικη αφου οι 40 μερες αποχης επιβαλλονται οχι για την επουλωση του περινεου και του κολπου μονο,αλλα κυριως για την αποφυγη μολυνσεων της μητρας.Επισης οι κολπικες πλυσεις απαγορευονται γενικα,ποσο μαλλον αν μολις εχεις γεννησει...

Link to comment
Share on other sites

Για όνομα του Θεού!!! Φ Υ Σ Ι Ο Λ Ο Γ Ι Κ Ο Σ και μόνον εκτός και αν είναι θέμα υγείας και επικινδυνότητας....Δεν υπάρχει καλύτερη αίσθηση (και όμως) και τίποτα καλύτερο για την υγεία τόσο του μωρού αλλά και της μητέρας. Γιατί αυτή η συζήτηση???? Γιατί είμαστε Ελλάδα....Ελάτε!!! Σοβαρευτείτε!!!

as1cCDB0g410010Nzc3NTlvZHwwMTI1ZHxPIFNvdGlyYWtpcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
λιγο πολυ τα ιδια περασαμε εσυ τι επαθες και εκανες χειρουργειο??εγω ρηξη τραχηλου μητρας και εκανα 3ωρες χειρουργειο και χρειαστηκα 4φιαλες αιμα...

 

Δεν εκανε συσπασεις η μητρα και δεν σταματουσε η αιμοραγια. Εκανα αποξεση και μου εβαλαν 2 φιαλες αιμα. Τωρα ποσες ωρες ακριβως κρατησε δεν ξερω παντως 8:10 γεννησα και ημουν γυρω στη 13:00 στο δωματιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειτε καισαρική είτε φυσιολογικός τοκετός τελικά τους πόνους δεν τους γλυτώνουμε άλλες πριν και άλλες μετά. Εγώ για να πω την αλήθεια σκέφτομαι το πόσο ρόμπες γινόμαστε εμείς οι γυναίκες για να φέρουμε στον κόσμο τα αγγελούδια μας. Ανοίγουμε τα πόδια μπροστά σε τόσο κόσμο, μας ξυρίζουν, μας κάνουν κλύσματα και ένα σωρό άλλα που δεν αναφέρονται λόγω λογοκρισίας. Βέβαια είναι συνηθισμένοι όλοι αυτοί στα νοσοκομεία με αυτά που βλέπουν κάθε μέρα αλλά εγώ ξέρετε πόσο σκέφτομαι την όλη διαδικασία τώρα που ξαναγεννάω? Καισαρική ευτυχώς ή δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου λέει: Η φύση θα προνοούσε να έχουν οι γυναίκες ένα φερμουάρ στην κοιλιά , ώστε να ανοίγει και να βγαίνει το μωρό.Εφ όσον δεν έχουμε φερμουάρ, ο τρόπος που διάλεξε η φύση για να έρχονται τα παιδιά στον κόσμο είναι ο φυσιολογικός τοκετός...Γέννησα φυσιολογικά με πρόκληση και επισκληρήδιο, θα το ξανάκανα άνετα.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό (με επισκληρίδιο)

Στις 38 εβδομάδες με πρόκληση λόγω διαβήτη κύησης.

 

Ευτυχώς που η μαία μου (την αγαπώ) με βοήθησε πάρα πολύ μα πάρα πολύ και γέννησα φυσιολογικά.

Αλλιώς ο γιατρός θα μου έκανε καισαρκή.

 

Μπήκα 12 το βράδυ, ήρθε η εφημερεύουσα μαια. Με "τσέκαρε" (την μισώ, πιο πολύ θυμάμαι αυτήν παρά τους πόνους).

 

Στις 7 το πρωι ήρθε η μαία μου και μου έβαλαν τον ορό. Όταν άρχισαν οι πόνοι τότε μου έκαναν την επισκληρίδιο. Για λίγο ήμουν καλά. Όταν πλησίαζε η ώρα τότε λέω στην Σοφίτσα μου, πονάω κάνε και άλλη δόση. Μου λεει εντάξει... την πίστεψα μετά από λίγο με ρωτάει πονάς τις λέω οχι, σίγουρα??? σίγουρα...

 

Γέννησα με την βοήθειά της.

 

Αυτό που δεν άντεξα ήταν τα ράμματα, ο γιατρός μου ζήτησε γενική αναισθησία για 10 λεπτά!

 

Αν δώσει ο Θεός πάλι φυσιολογικά θα γεννούσα εκτός εάν υπάρχει κίνδυνος για το παιδί.

Φυσικά θα έχω μαζι και την μαία μου, την Σοφία μου.

Και να φανταστείς κανείς ότι γιατρός μου είναι ο άνδρας της μαίας μου.

Του είπα ότι τα λεφτά που σου έδωσα ανήκουν στην Σοφία!!!!!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α επιλογη: καισαρικη με επισκληρίδιο

Β επιλογη: φυσιολογικος με επισκληρίδιο

Γ επιλογη: φυσιολογικος χωρίς επισκληρίδιο

Δ επιλογή: καισαρικη με ολική...

 

Το τελευταιο ειναι η αγωνια μου, δεν το θελω και φοβαμαι μη συμβει....φτου φτου

 

Το ξερω οτι οι περισσοτερες εχουν τα α,β αναποδα αλλα γενικα θεωρώ την καισαρικη πιο....πολιτισμενη μεθοδο, εξαλλου πολλες γυναικες υποβαλλονται μετα και σε καισαρικη αφου εχουν περασει τοση ταλαιπωρια (2 τοκετοι μαζι!) ή σε χειρουργεια μετα απο αιμορραγιες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου λέει: Η φύση θα προνοούσε να έχουν οι γυναίκες ένα φερμουάρ στην κοιλιά , ώστε να ανοίγει και να βγαίνει το μωρό.Εφ όσον δεν έχουμε φερμουάρ, ο τρόπος που διάλεξε η φύση για να έρχονται τα παιδιά στον κόσμο είναι ο φυσιολογικός τοκετός...Γέννησα φυσιολογικά με πρόκληση και επισκληρήδιο, θα το ξανάκανα άνετα.

 

sorry που θα στο χαλασω αλλα η φυση δεν διαλεξε τον τροπο "προκληση και επισκληριδιο"!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λέτε....!!!!

Μια χαρά όλα με την επισκληρίδιο..

Όσες γεννήσατε χωρίς αυτή, όμως, για πείτε μας, θα το ξανακάνατε.....??????

 

Γέννησα φυσιολογικά, χωρίς πρόκληση ή επισκληρίδιο. Πόνεσα (φυσικά δεν θυμάμαι πλέον τον πόνο), αλλά το ράψιμο ήταν το πιο επώδυνο ... εκεί που λες πως τελείωσε...και ήταν πολλά τα ράμματα... 3700 βγήκε!

Θα ήθελα αν κάνω και δεύτερο παιδί να γεννήσω με τον ίδιο τρόπο. Βέβαια για να πώ την αλήθεια είχα οξύ τοκετό (επώδυνο αλλά σύντομο), οπότε δεν ξέρω αν είχα περάσει 16 ώρες αν θα είχα την ίδια γνώμη.

 

Να σημειώσω οτι φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική, το να κρατάς το μωρό σου στα χέρια μετά από 9 μήνες αναμονής (άντε 8, τον πρώτο μήνα δεν το παίρνει κανείς χαμπάρι) ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

sorry που θα στο χαλασω αλλα η φυση δεν διαλεξε τον τροπο "προκληση και επισκληριδιο"!!

 

Σωστό!!!

Συμφωνώ!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Σωστό!!!

Συμφωνώ!

κορίτσια λυπάμαι που θα σας το χαλάσω αλλά η φύση δεν προέβλεψε ούτε νοσοκομεία, ούτε γιατρούς ούτε μαίες, οπότε μην μπαίνετε στο τριπάκι να σκέφτεστε μόνο τι θεωρείτε εκ του ασφαλούς "της φύσης" γιατί αν το δείτε με ανοιχτά τα μάτια σας, θα καταλάβετε ότι οδηγείστε σε πολύ μακρινά και επικίνδυνα μονοπάτια...

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εξαλλου πολλες γυναικες υποβαλλονται μετα και σε καισαρικη αφου εχουν περασει τοση ταλαιπωρια (2 τοκετοι μαζι!) ή σε χειρουργεια μετα απο αιμορραγιες κλπ.

 

 

Aυτο δεν το καταλαβα..τι εννοεις?

Το σχεση εχει αν γεννησεις φυσιολογικα με την καισαρικη?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα αλλα εγω ειμαι μια απο τις γυναικες που οταν θα ειναι να γεννησω θα επιλεξω καισαρικη με ολικη ναρκωση.Ο λογος ειναι καθαρα γιατι ξερω πολλες περιπτωσεις με προβληματα υγιειας λογω περιγεννητικων επιπλοκων! επισης ειμαι κατα της επισκληριδιου γιατι επισης μπορει 1/1000000000 να μεινω απο παραλυτη ως το πιο απλο να εχω προβληματα με την μεση μου για μια ζωη. Παλια δεν ηθελα καισαρικη αλλα τωρα πια ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα το επιλεξω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΜΠΗΚΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΣΠΕΥΣΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑ ΠΙΕΣΗ.ΕΠΕΙΔΗ Η ΠΙΕΣΗ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΜΕ ΒΑΛΑΝΕ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΠΛΗ ΔΟΣΗ ΕΠΙΣΚΛ.,ΜΙΑ ΜΕΘΗΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΟΛΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ.ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ.ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΛΗ ΜΗΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ''ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ"ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΝΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΜΠΗΚΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΣΠΕΥΣΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑ ΠΙΕΣΗ.ΕΠΕΙΔΗ Η ΠΙΕΣΗ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΜΕ ΒΑΛΑΝΕ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΠΛΗ ΔΟΣΗ ΕΠΙΣΚΛ.,ΜΙΑ ΜΕΘΗΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΟΛΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ.ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ.ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΛΗ ΜΗΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ''ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ"ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΝΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.

 

 

Μ ολο το σεβασμο...αλλα ειλικρινα δεν νομιζω να υπαρχει ρατσισμος απεναντι στις γυναικες...μ οποιον τροπο και αν γεννησαν ΑΛΛΑ ρατσισμο απεναντι στους γιατρους που επιλεγουν ΧΩΡΙΣ (δεν μιλαω για τους τοκετους που επιβαλεται η καισαρικη που θα επρεπε να ειναι το 5% και οχι 60%) λογο ενα χειρουργιο ..για δικους τους λογους προσωπικους...

Δεν νομιζω οτι υπαρχει ρατσισμος ουτε στις γυναικες που επιλεγουν την καισαρικη απ την στιγμη που εχουν διαβασει τους κινδυνους (που ειναι πολλοι περισσοτεροι απ τον φυσιολογικο..αλλα δεν το γνωριζουν γιατι δεν εχουν ενημερωθει σωστα....)Αν παραυτα ενημερωθει και θελει για δικους της λογους ..ειναι απολυτα σεβαστο...(εχω γνωστη η οποια βλεπει ενεση και λυποθυμαει..εε δεν ηθελε να γεννησει με φυσιολογικο τοκετο..και την καταλαβαινω απολυτα..)

Και δεν νομιζω οτι λεει καμια οτι μανα γινεσαι μονο απο το πως γεννας.....θεωρω οτι μανα γινεσαι οχι με το ΑΝ και ΠΩΣ γεννας ενα παιδι..αλλα με το να μεγαλωνεις ενα παιδι..ακομα και αν δεν ειναι δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα αλλα εγω ειμαι μια απο τις γυναικες που οταν θα ειναι να γεννησω θα επιλεξω καισαρικη με ολικη ναρκωση.Ο λογος ειναι καθαρα γιατι ξερω πολλες περιπτωσεις με προβληματα υγιειας λογω περιγεννητικων επιπλοκων! επισης ειμαι κατα της επισκληριδιου γιατι επισης μπορει 1/1000000000 να μεινω απο παραλυτη ως το πιο απλο να εχω προβληματα με την μεση μου για μια ζωη. Παλια δεν ηθελα καισαρικη αλλα τωρα πια ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα το επιλεξω!

 

Οι κίνδυνοι της ολικής νάρκωσης είναι και αυτοί αρκετοί και πολύ σοβαροί. Άλλωστε μπορείς να καταφέρεις να γεννήσεις φυσιολογικά και φυσικά (χωρίς καμία αναισθησία).

 

Μ ολο το σεβασμο...αλλα ειλικρινα δεν νομιζω να υπαρχει ρατσισμος απεναντι στις γυναικες...μ οποιον τροπο και αν γεννησαν ΑΛΛΑ ρατσισμο απεναντι στους γιατρους που επιλεγουν ΧΩΡΙΣ (δεν μιλαω για τους τοκετους που επιβαλεται η καισαρικη που θα επρεπε να ειναι το 5% και οχι 60%) λογο ενα χειρουργιο ..για δικους τους λογους προσωπικους...

Δεν νομιζω οτι υπαρχει ρατσισμος ουτε στις γυναικες που επιλεγουν την καισαρικη απ την στιγμη που εχουν διαβασει τους κινδυνους (που ειναι πολλοι περισσοτεροι απ τον φυσιολογικο..αλλα δεν το γνωριζουν γιατι δεν εχουν ενημερωθει σωστα....)Αν παραυτα ενημερωθει και θελει για δικους της λογους ..ειναι απολυτα σεβαστο...(εχω γνωστη η οποια βλεπει ενεση και λυποθυμαει..εε δεν ηθελε να γεννησει με φυσιολογικο τοκετο..και την καταλαβαινω απολυτα..)

Και δεν νομιζω οτι λεει καμια οτι μανα γινεσαι μονο απο το πως γεννας.....θεωρω οτι μανα γινεσαι οχι με το ΑΝ και ΠΩΣ γεννας ενα παιδι..αλλα με το να μεγαλωνεις ενα παιδι..ακομα και αν δεν ειναι δικο σου.

Συμφωνώ απόλυτα. "Μαμά" είναι όποια γυναίκα προσφέρει την ζωή της για να μεγαλώσει μια καινούργια ζωή. Δεν έχει καν σημασία αν το γέννησε η ίδια, πόσο μάλλον το πως το γέννησε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...