Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?


Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?  

1.341

  1. 1. Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

    • Φυσιολογικα
      1846
    • Καισαρικη
      580


Recommended Posts

Είτε φυσιολογικά είτε καισαρική ΜΑΝΟΥΛΕΣ όλες ειναι με τις ιδιες ανησυχίες!

Μονο η ανάρρωση διαφέρει, αλλά και αυτο εξαρτάται!

Γερά μωρακια και μανούλες μόνο να ευχόμαστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 928
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αλήθεια είναι πως περίμενα κι άλλες παρερμηνείες. Χαίρομαι που δεν χρειάζεται να ξαναγράψω μακροσκελείς απαντήσεις. :-D

Όλοι έχουμε δικαίωμα άποψης, εγώ θέλω να τεκμηριώσω γιατί διαφωνώ με το να επιλέξει μια γυναίκα την εγχείρηση για να γεννήσει αν δεν υπάρχει ιατρικός λόγος. Γιατί, όπως θα διαπιστώσετε κι εσείς με τα παρακάτω άρθρα, γνωρίζουμε τις μακροπρόθεσμες συνέπειες του ΦΤ (από την προϊστορία μέχρι σήμερα), αλλά όχι και της ΚΤ σε μητέρα και παιδί. Ακόμα είναι υπό μελέτη η ερμηνεία των στατιστικών στοιχείων που θα δείτε και τα αποτελέσματα των ερευνών διαρκώς αλλάζουν, αλλά υπάρχει μεγάλη υπόνοια πιθανών προβλημάτων στο μέλλον κι αυτό εμένα προσωπικά με κάνει να προτιμώ τον φυσιολογικό τρόπο να γεννήσω από το να μάθω σε 20 χρόνια κάτι που θα με στεναχωρήσει, γιατί από δική μου επιλογή περιόρισε το παιδί μου ή κι εμένα στο οτιδήποτε. Γι'αυτό θα προτιμούσα να έχω γεννήσει φυσιολογικά την κορούλα μου (να είναι καλά πάνω απ'όλα) και "όσο έχω ακόμα περιθώριο επιλογής" (γιατί φυσικά και θέλω πάνω απ'όλα ασφάλεια, αλλιώς θα γεννούσα χωρίς γιατρό) ελπίζω να τα καταφέρω έστω τώρα με τον γιο μου που οι πιθανότητες για ΦΤ είναι σαφώς μικρότερες μετά από ΚΤ.:-(

Παρακάτω είναι μερικές από τις έρευνες που με ανάγκασαν να θέσω τα δύο ερωτήματα του αρχικού μου μηνύματος και που μένουν ακόμα αναπάντητα, τις έρευνες που κατά καιρούς διάβασα και απλά αδυνατώ να αγνοήσω! Μην βαρεθείτε να διαβάσετε το τελευταίο link, θα φανεί ακραίο σε κάποιους αλλά το σημαντικό είναι να σας θέσει τους προβληματισμούς που κατά την γνώμη μου είναι πολύ εποικοδομητικοί.

http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=2466

http://www.news-medical.net/health/Caesarean-Section-Risks-%28Greek%29.aspx (αυτόματη μτφ :-()

http://mammyland.com/egkymosyni/toketos/h-kaisariki-aiksanei-tin-ipogonimotita

http://news.pathfinder.gr/periscopio/ceasarean-diseases.html

;

http://www.eutokia.gr/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1/%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-m-odent-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-midwifery-today/

Ένα υπέροχο βιβλίο για όσους μπορούν να το έχουν http://goneis-paidia.com/2009/05/05/%CE%B1%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5/

 

Καλή συνέχεια σε εγκύους και μη, στις ήδη μαμάδες και στις μέλλουσες, καθώς και στους υπομονετικούς συζύγους που εκεί που νομίζουν ότι μας ξέρουν... βλέπουν τον άλλο μας εαυτό με τις ορμόνες να κατακυριεύουν το "είναι " μας. :lol:

Link to comment
Share on other sites

βρε Γαρδουμπάκι μου όσο νόστιμο και να είσαι και όσοσ ωραία και να τα λες τί να κάνω εγω που δεν επέλεξα την καισαρική και όσο και να μην την ήθελα την έκανα;

Και που κατά πάσα πιθανότητα ο γιατρός μου θα με υποβάλλει και σε δεύτερη ή και τρίτη στο μέλλον;Δεν νομίζω να δεχτεί vbac και δεν θα ήθελα να τον αλλάξω μόνο και μόνο για να γεννήσω φυσιολογικά.Γιατί τον εμπιστεύομαι.Δεν είναι βέβαια κάτι που έχουμε συζητήσει,κι είναι πολύ νωρίς ακόμα μιας και η μικρή είναι μόλις 3 μηνών αλλά μοιραία 2ο παιδάκι θα έρθει...

Το έχεις ψάξει πάντως πάαααααααρα πολύ και μπράβο σου!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

τί να κάνω εγω που δεν επέλεξα την καισαρική και όσο και να μην την ήθελα την έκανα;

Και που κατά πάσα πιθανότητα ο γιατρός μου θα με υποβάλλει και σε δεύτερη ή και τρίτη στο μέλλον;

 

Μα αφού από την αρχή έθεσα σαν προϋπόθεση να μην υπάρχει ιατρικός λόγος για ΚΤ. Το τόνισα πολλές φορές ακριβώς για να μην παρεξηγηθώ. Όταν είδα το τόπικ μπηκα από περιέργεια γιατί πραγματικά δεν καταλάβαινα την ερώτηση "τι θα προτιμούσατε,...". Και επειδή έχουμε πια την δυνατότητα να παρέμβουμε για αισθητικούς λόγους μέσω της ιατρικής επιστήμης, θέλησα να παρέμβω για να προβληματίσω όσες γυναίκες σκέφτονται την ΚΤ σαν λύση για να μην φαρδύνει η λεκάνη τους, ή για να μην χαλαρώσει το περίνεο, ή γιατί φοβούνται πως δεν θα έχουν πια τους ίδιους οργασμούς, ή πως δεν θα αρέσουν στον άντρα τους, ή γιατί απλά φοβούνται τον ΦΤ. Σε έναν μήνα γεννάω, και επειδή δεν έζησα καθόλου τον τοκετό στην πρώτη γέννα αρχίζω και φοβάμαι. Λογικό δεν είναι? Μου είναι άγνωστοι οι πόνοι (που όσες φίλες μου που πρόλαβαν έστω την έναρξη του τοκετού πριν προκύψει η καισαρικη μου περιγράφουν ως αβάσταχτους). Αν φοβάμαι λέει? Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν φοβόμουν τόσο όσο αυτή τη φορά... αλλά θα το παλέψω αν δεν υπάρξει κάποια επιπλοκή... και μετά θα περιμένω υπομονετικά να επανέλθει το σώμα μου μαζί με τον άντρα μου, άλλωστε ο χρόνος δεν αφήνει ατσαλάκωτους ούτε αυτούς, έτσι δεν είναι?

Αρα θέλω να πιστεύω ότι το αρχικό μου μήνυμα δεν απευθυνόταν σε σένα, ούτε καν σε όσες έχουν κάνει ήδη καισαρική, αλλά σε όσες μπορούν να την αποφύγουν και δεν το κάνουν για λόγους μη ιατρικούς... και στους γιατρούς που κάτι παραπάνω ξέρουν αλλά δεν τις συμβουλεύουν.

Εδώ θέλω να προσθέσω ότι οι γιατροί δεν παίρνουν όπως παλαιότερα παραπάνω χρήματα για ΚΤ (οι περισσότεροι τουλάχιστον). Οι "αδικαιολόγητες" ΚΤ γίνονται κυρίως για λόγους προγραμματισμού, για να μην χρειάζεται να μένουν στο νοσοκομείο πέραν του ωραρίου τους και να ακυρώνουν τα απογευματινά ραντεβού στα ιατρεία τους. Αλλιώς γιατί οι προκλήσεις να γίνονται σχεδόν πάντα νωρίς το πρωί? Πιστεύω ότι είναι πολύ σκληρό το επάγγελμά τους αλλά, αφενός μεν το διάλεξαν, αφετέρου δε πληρώνονται αδρά γι'αυτό, δεν μπορώ και να διαλέξω την ώρα που θα μου σπάσουν τα νερά, ούτε να μην είναι 15αύγουστος :confused::confused::confused:

Όσο για σένα Ρινιώ, δεν φταις εσύ για την ΚΤ, ούτε κι εγώ, ούτε και οι περισσότερες από εμάς που μας είπαν ότι έπρεπε να γίνει. Οπότε, δεν έχεις κάτι να σε βαραίνει και αν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου σημαίνει ότι δεν αμφιβάλεις για τον τρόπο που χειρίστηκε την περίπτωσή σου, άρα είσαι τυχερή που ζεις σε μια εποχή που η ιατρική επιστήμη έχει προχωρήσει. Εμένα δυστυχώς στην περίπτωση του τοκετού η επιστήμη με χρησιμοποίησε. Δεν ανέφερα ξανά την ιστορία μου γιατί δεν έχει νόημα, θα παραπέμψει όσους παρακολουθούν την κουβέντα αλλού και δεν ήθελα να αποπροσανατολίσω. Αλλά επειδή νομίζω σε έχω δει στην ενότητα vbac, μπορείς να την διαβάσεις αν θες (είναι στην σελίδα 45) για να καταλάβεις πώς είμαι τόσο σίγουρη για την έλλειψη επαγγελματισμού του δικού μου πρώην μαιευτήρα και γιατί αυτοί οι άνθρωποι δεν θα έπρεπε να ασκούν αυτό το επάγγελμα που, συν τοις άλλοις, θεωρείται λειτούργημα.

Πάλι φλυάρησα στο τέλος.:oops:

Σου εύχομαι να κάνεις και δεύτερο και τρίτο και να είσαι γερή να μεγαλώνεις τα παιδάκια σου... και γερά παιδάκια πάνω απ'όλα με όποιον τρόπο κι αν έρθουν στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

έσπασαν τα νερά 4 το πρωι,στις 5 ήμουνα στο νοσοκομειο,γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο στις 00.10 καταλαβαίνετε πως οι ώρες ήταν πολλές!ο πόνος πολύς!

πάλι αυτη τη διαδικασία θα επέλεγα!:)

φυσικά και δε θα επέλεγα κτ αν δεν συνέτρεχαν λόγοι υγείας!

και όντως δεν καταλαβαίνω μανούλες που επιλέγουν κτ αλλά δεν τις κατηγορώ κιόλας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Τι θα επέλεγα...? Δε νομίζω οτι μπορώ να έχω δικαίωμα επιλογής.... Πιστέυω οτι θα γίνει οτι θέλει ο μπεμπούλης και οχι οτι θέλω εγω... Θα θέλει να πάρει θέση:confused:? Θα θέλει να βγεί μέχρι την ΠΗΤ:confused:? Θα είναι όλα σωστά εκει μέσα:rolleyes:?? Και τόσα άλλα....

Ναι φυσικά εάν όλα έρθουν φυσιολογικά δε θα πώ του γιατρού να μου το πάρει με καισαρική για κάποιον οποιοδήποτε λόγο, εγώ απλά θέλω να έρθει το μωράκι μου με την ώρα του και να είναι καλά! Οοολα τα υπόλοιπα δε θέλω να με απασχολούν;);););););)

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

με το που εμαθα οτι ειμαι εγκυος χωρις καν να προλαβω να παω στον γιατρο μου να κανει τις πρωτες εξετασεις αποφασισα μονη μου οτι θα κανω καισαρικη.ο λογος που πηρα αυτην την αποφαση ηταν ενας και μοναδικος... ή μαλλον δυο....δεν μπορω την αναμονη (πολλες φορες 10-12 ωρες εχω ακουσει) επειδη φοβαμαι...και δευτερον δεν ηθελα κανεναν να με πασπατεψει εκει κατω για διαστολες κτλ!! ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη του καθενος...δεν το μετανιωσα και ειμαι απο τις κολοφαρδες μαλλον γιατι το συζητησα αργοτερα και με κοπελες που κανανε καισαρικη οτι αυτες ποναγανε για αρκετο καιρο ενω εγω με το που βγηκα απο το νοσοκομειο ανεβοκατεβαινα σκαλια μεσα στο σπιτι μου χοροπηδουσα κτλ....δεν ειχα καταλαβει καν οτι ειχα εγχειριστει...αντε λιγα πονακια σαν αυτα της περιοδου δηλαδη...αλλα κοριτσια με το που εφυγε η αναισθησια στο νοσοκομειο εκει πονεσα..δηλ για 2 μερες ημουνα χαλια και ειχα και τις βλαμμενες τις νοσοκομες(σε πολυ γνωστο μαιευτηριο ιδιωτικο) που με ψιλοχλευαζανε κιολας του τυπου ενταξει δεν ποναει και τοσο πολυ....πολυ ουρειτε ε?? (γιατι εχεις καθετηρα) και ας μη τα θυμαμαι τωρα γιατι συγχιζομαι..παντος αν κανω αλλο παιδακι παλι καισαρικη θα κανω πιο πολυ για τον λογο της αναμονης γιατι γενικως δεν ειμαι υπομονετικος ανθρωπος...αφου οταν γεννησα ειπα στον γιατρο μου την δευτερη μερα να παρω το παιδι να φυγω...και μου λεει εσυ φυγε το παιδι θα κατσει να ολοκληρωθουνε οι τυπικες εξετασεις του!!:lol::lol::lol: (μεταξυ σοβαρου και αστειου βεβαια!! οτι και αν επιλεξουμε ή αναγκαζομαστε να κανουμε(καισαρικη) το βασικο ειναι να γεννησουμε υγιη μωρακια!!

Link to comment
Share on other sites

Με το που έμεινα έγκυος σκέφτηκα ότι θέλω οπωσδήποτε να γεννήσω με καισαρική με επισκληρίδιο!! Κυρίως γιατί θεωρούσα αδύνατο να ανταπεξέλθω στους πόνους του φ.τ.! Όσο όμως προχωρούσε η εγκυμοσύνη και το νινάκι μου σπαρταρούσε μέσα μου αποφάσισα με φανατισμό(!) ότι θέλω να γεννήσω φυσιολογικά το μωράκι μου αν δεν υπάρχει επιπλοκή! Όπως έγιναν όλα φυσικά, η σύλληψη, η πορεία της εγκυμοσύνης κλπ έτσι ήθελα να βγει στον κόσμο και ο πρίγκηπάς μου!! Έτσι και έγινε... Και πάνω που είχαμε κανονίσει με τον γιατρό να μου σπάσει τα νερά για να πάω να γεννήσω φυσιολογικά, έσπασαν τελικά μονα τους 3 ώρες πριν από το ραντεβού... Ήταν γραφτό τελικά!! :) Γέννησα το μωράκι μου φυσιολογικά με επισκληρίδιο, τέλειος τοκετός, με τον αντρούλη μου να είναι δίπλα μου και να με χαιδεύει!(πράγμα που στην καισαρική δε γίνεται) ήταν η τελειότερη στιγμή της ζωής μου, θέλω πολύ μα πάααρα πολύ να το ξαναζήσω!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Με το που έμεινα έγκυος σκέφτηκα ότι θέλω οπωσδήποτε να γεννήσω με καισαρική με επισκληρίδιο!! Κυρίως γιατί θεωρούσα αδύνατο να ανταπεξέλθω στους πόνους του φ.τ.! Όσο όμως προχωρούσε η εγκυμοσύνη και το νινάκι μου σπαρταρούσε μέσα μου αποφάσισα με φανατισμό(!) ότι θέλω να γεννήσω φυσιολογικά το μωράκι μου αν δεν υπάρχει επιπλοκή! Όπως έγιναν όλα φυσικά, η σύλληψη, η πορεία της εγκυμοσύνης κλπ έτσι ήθελα να βγει στον κόσμο και ο πρίγκηπάς μου!! Έτσι και έγινε... Και πάνω που είχαμε κανονίσει με τον γιατρό να μου σπάσει τα νερά για να πάω να γεννήσω φυσιολογικά, έσπασαν τελικά μονα τους 3 ώρες πριν από το ραντεβού... Ήταν γραφτό τελικά!! :) Γέννησα το μωράκι μου φυσιολογικά με επισκληρίδιο, τέλειος τοκετός, με τον αντρούλη μου να είναι δίπλα μου και να με χαιδεύει!(πράγμα που στην καισαρική δε γίνεται) ήταν η τελειότερη στιγμή της ζωής μου, θέλω πολύ μα πάααρα πολύ να το ξαναζήσω!!

 

Χρειάστηκε δύο φορές να τσεκάρω ποιος έγραψε το παραπάνω μήνυμα διότι θα μπορούσε να ήμουν εγώ. Η μόνη διαφορά είναι ότι εμένα έσπασαν τα νερά δυό ώρες πριν το ραντεβού.

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

y2BZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα το πρώτο μου παιδάκι φυσιολογικά, ήταν επιλογή μου αλλά έτσι και αλλιώς ο μπεμπης επέλεξε για εμάς, αφού βγήκε βιαστικά (35 εβδομάδων) μετά απο οξύ τοκετο. Το καλό ήταν ότι βρέθηκα τυχαία στο μαιευτήριο και με κράτησαν για γέννα. Ενώ μου είπαν πως θα γεννουσα μετά απο 2-3 μέρες, και ενώ ήμουν στον καρδιοτοκογραφο, έσπασαν τα νερά μου και πριν προλάβουμε να το καταλάβουμε, 15 λεπτά μετά βγήκε το σκαθαρι!!! Εννοείτε πως δεν πρόλαβα ούτε να ζητησω επισκληριδειο καθώς το κεφάλι του μωρού ήταν ήδη έξω!!

 

Τώρα είμαι έγκυος στην 30 εβδομάδα σε δίδυμα και θέλω να γεννησω φυσιολογικά. Εχω φυσικά την υποστήριξη της γυναικολογου μου, η οποία είναι υπέρ του φυσιολογικου τοκετού και υπέρ του θηλασμου( με βοήθησε πολυ με το πρώτο μου παιδάκι). Το καλό είναι πως προς το παρόν είναι και τα δυο μωρακια με το κεφάλι κάτω, αν και όπως μου είπε η γιατρός μου υπάρχει κ το ενδεχόμενο να γεννηθεί το ένα φυσιολογικά και το άλλο αφού γεννηθεί το πρώτο να αρχίσει τις βουτιές και να γυρίσει, οπότε να πάμε και για καισαρικη.

 

Είμαι πρόθυμη να το ρισκαρω αρκεί να μην κινδυνεύσουν ούτε λεπτό τα μωρακια μου!

RWScp2.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρειάστηκε δύο φορές να τσεκάρω ποιος έγραψε το παραπάνω μήνυμα διότι θα μπορούσε να ήμουν εγώ. Η μόνη διαφορά είναι ότι εμένα έσπασαν τα νερά δυό ώρες πριν το ραντεβού.
Χαχαχα!! εν τω μεταξύ στην παρέα μου λένε ότι έχω το χαρακτηριστικό ότι είμαι πολύ συνεπής στα ραντεβού μου κ μου έκαναν πλάκα ότι σε εμένα έμοιασε το μπεμπάκι και ξεμύτισε πριν το ραντεβού! Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!! :P

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά αλλά δε τα κατάφερα.Μετά απο 8 ώρες προσπάθειας έκανα καισαρική γιατί το μωρό είχε σφηνώσει στην πυελό μου...τόσο που ένιωσα το κεφάλι του να το ξεσφηνωνουνε στο χειρουργειο και ήταν σαν πεπόνι για δύο μέρες..το μωρό 4600γρ,60 εκ κι εγω 1.60 με ανυπαρκτη λεκάνη...

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά αλλά δε τα κατάφερα.Μετά απο 8 ώρες προσπάθειας έκανα καισαρική γιατί το μωρό είχε σφηνώσει στην πυελό μου...τόσο που ένιωσα το κεφάλι του να το ξεσφηνωνουνε στο χειρουργειο και ήταν σαν πεπόνι για δύο μέρες..το μωρό 4600γρ,60 εκ κι εγω 1.60 με ανυπαρκτη λεκάνη...

 

Να σου ζήσει το μπεμπάκι σου!!! Απίστευτο το τι πέρασες... Δεν υπήρχε δυνατότητα να το δει ο γιατρος σου νωρίτερα οτι ειναι ακατόρθωτο να βγει το μωρό φυσιολογικα?? Συνήθως σε τόσο μεγάλα μωράκια ο γιατρός τα παίρνει με καισαρικη...

Και 60 cm??? Πόσο ψηλό θεε μου? Φτου φτου φτου του!!!! Να το χαίρεσαι!!!!!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μπεμπάκι σου!!! Απίστευτο το τι πέρασες... Δεν υπήρχε δυνατότητα να το δει ο γιατρος σου νωρίτερα οτι ειναι ακατόρθωτο να βγει το μωρό φυσιολογικα?? Συνήθως σε τόσο μεγάλα μωράκια ο γιατρός τα παίρνει με καισαρικη...

Και 60 cm??? Πόσο ψηλό θεε μου? Φτου φτου φτου του!!!! Να το χαίρεσαι!!!!!

Σ ευχαριστώ πολύ!!Με το καλό και το δικό σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

60 εκ ??? Γουαου... παει κατευθειαν για την ομαδα μπασκετ...και φανταζομαι απο ρουχαλακια ολα αχρηστα ε? πηγατε κατευθειαν στο 9 μηνων :)

Παντως και ο ανηψιος μου γεννηθηκε 4 760 με φυσιολογικο τοκετο και η αδερφη μου 1,60 υψος...αλλα χμ...τι περιεργο η αδερφη μου γεννησε στο εξωτερικο !!!

Σιγουρα η καθε περιπτωση ξεχωριστη και δεν μπορουμε να συγκρινουμε ουτε να ξερουμε ποιες καισαρικες επρεπε πραγματικα να γινουν και ποιες οχι ..παντως σιγουρα το ποσοστο στην Ελλαδα ειναι μεγαλο...αρα δεν φταινε η ελληνιδες ...αλλα οι γιατροι τους :(

 

Και μια περιπτωση ποσο ευκολα μας παραμυθιαζουν και τα πιστευουμε ολα ... Μια γνωστη θα γενναγε το πρωτο της παιδακι... και ηταν απ την αρχη προγραμματισμενη η καισαρικη (2 εβδ νωριτερα)...γιατι το μωρο ειχε χαμηλο πλακουντα (πανω στον τραχηλο για την ακριβεια). Η κοπελα ομως γεννησε 1μερα νωριτερα απ την προγραμματισμενη καισαρικη φυσιολογικα !!! και χωρις αιμοραγιες τιποτα!!! ( ειχε ενοχλησεις και δεν καταλαβε οτι γενναγε νομιζε οτι ειναι και απ το αγχος...οποτε οταν εφτασε ηταν ηδη ετοιμη) Κατι μου λεει οτι σ αυτη την περιπτωση ο γιατρος της..ελεγε ψεματα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σας πω τη δική μου εμπειρία για την καισαρική που είναι πολύ διαφορετική από όσα είχα ακούσει και φανταζόμουν.

Να πω από την αρχή ότι δεν ήταν επιλογή μου αλλά ήταν από την αρχή στη σκέψη λόγω προηγούμενων παλίδρομων και πολλών προβλημάτων στην κύηση.

Ο οργανισμός μου ήταν και σωματικά και ψυχικά πολύ εξαντλημένος (είχα πάρει μόνο 6κιλά, δε χώνευα τίποτα) και μετά από εξέταση στην 36η εβδομάδα δεν είχα καθόλου υγρά και μπήκα για καισαρική με ολική νάρκωση γιατί έχω θέμα με τη μέση μου.

Άργησα λίγο να συνέλθω από τη νάρκωση και η αλήθεια είναι ότι η πρώτη απόπειρα να σηκωθώ από το κρεβάτι ήταν δύσκολη, αλλά μέχρι εκεί. Θέλω να πω ότι σηκώθηκα την 1η μέρα και περπάταγα στο διάδρομο(σιγά-σιγά φυσικά) και μόλις μου έβγαλαν τον καθετήρα (το πιο ενοχλητικό πράγμα στον κόσμο!!!) όλα έπαιρνα τη σειρά τους. Ούτε πόνο τρελό ένιωσα, στην περίοδο πιο πολύ πονάω, από τη 2η μέρα ήπια μόνο ντεπόν και μετά τίποτα. Και γενικά αν εξαιρέσεις την εξάντληση που είχα από τη δύσκολη εγκυμοσύνη επανήρθα πάρα πολύ γρήγορα. Στις 10 μέρες τα έκανα όλα μόνη μου. Και τα ράμματα δεν με ενοχλούν καθόλου, στην αρχή είχα που και που φαγούρα μόνο αν φόραγα κάτι στενό. Για το φαγητό που διάβασα πιο πάνω και τον καφέ, μου φαίνονται τόσο ασήμαντα αφού και σε όλη την εγκυμοσύνη δίαιτα έκανα, την 1η μέρα δεν έφαγα, τη 2η τσαι, ρύζι και γάλα το βράδυ, μετά κανονικά. Είναι τόσο μικρό μπροστά σε όλα τα άλλα.

Όσο για το κόστος πλήρωσα 35€/βραδιά γιατί πήγα σε 3κλινο με ΙΚΑ στο Αλεξάνδρα και τίποτα άλλο. Σε γιατρό και μαία έδωσα ότι είχα ευχαρίστηση γιατί με βοήθησαν πολύ σε όλη την εγκυμοσύνη.

Δεν είμαι υπέρ κάποιου τρόπου τοκετού, είμαι υπέρ του καλύτερου για κάθε περίπτωση. Δε θέλω να κάνω καμία κοπέλα να αποφασίσει καισαρική, θέλω να μην ξαναακούσω ότι παρόλο που κάτι δεν πάει καλά όλοι πρέπει να επιμένουμε για φυσιολογικό τοκετό. Δεν είναι έγκλημα η καισαρική, ούτε είμαι λιγότερο μάνα, εγώ και ο άντρας μου ξέρει πόσο μάνα είμαι από την 1η παλίδρομη κύηση και μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να μην ξαναακούσω ότι παρόλο που κάτι δεν πάει καλά όλοι πρέπει να επιμένουμε για φυσιολογικό τοκετό. Δεν είναι έγκλημα η καισαρική, ούτε είμαι λιγότερο μάνα, εγώ και ο άντρας μου ξέρει πόσο μάνα είμαι από την 1η παλίδρομη κύηση και μέχρι σήμερα.

 

Δεν νομιζω να επιμενει κανεις αν δεν παει κατι καλα... να πεθανει η μανα ή το παιδι αρκει να ειναι φυσιολογικος...εννοειτε οτι το παν ειναι γερη μαμα με γερο παιδι .

Ουτε η μανα κρινετε απ το τροπο που γεννα ουτε ακομα και αν γεννα ...γιατι μανα ειναι αυτη που μεγαλωνει ενα παιδι μ αγαπη ακομα και δεν το εχει γεννησει

 

Οποτε αυτα δεν ειναι επιχειρηματα... κανεις δεν διαφωνει με αυτα...αλλα διαφωνει οταν στις μερες μας οι γυναικες κοροιδευονται απο ορισμενους γιατρους με ψευτικες δικαιολογιες και τους κανουν καισαρικη ενω δεν χρειαζεται ...και παλι δεν ειναι θεμα γυναικας προς γυναικας...αλλα ολων των γυναικων προς αυτους που προσπαθουν να εκμεταλευτουν καταστασεις για δικο τους συμφερων.

Εμενα αυτο μ ενοχλει.

Αν μια γυναικα παραυτα ενημερωθει για τα + και τα - της καισαρικης και του φυσιολογικου και θελει για δικους τους λογους καισαρικη... παλι μαζι της ειμαι..αρκει να το θελει η ιδια και οχι καποιος αλλος .

 

Αλλο ενα περιστατικο που δειχνει οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα... γνωστη γεννησε το πρωτο με καισαρικη (χωρις λογο.... αφου απ την αρχη της το ελεγε ... μ ενα σωρο δικαιολογιες ...στος τελος ζητησε η μανα της να προσπαθησει τουλαχιστον..αυτος συμφωνησε και την εβαλε στις 12πμ με τεχνιτους πονους και μετα απο 6 ωρες της ειπε εχεις αργησει δεν θα γεννησεις φυσιολογικα και της εκανε καισαρικη..το διαστημα αυτων των 6 ωρων..ειχε ηδη κανει καμια 10 προγραμματισμενες καισαρικες γιατι σε 5 μερες εφευγε διακοπες.!!! ) και ολα καλα μεχρι εδω..σιγα και τι εγινε θα πει καποιος... οχι ομως..γιατι η κοπελα ξαναεμεινε εγκυος μετα απ καποιο χρονικο διαστημα και δυστυχως το μωρο ειναι χαμηλα πανω στην τομη της καισαρικης...και τωρα θελουν να δουν που ακριβως..εστω να δουν αν θα συνεχιστει η κυηση ή θα κανει εκτρωση!!! γιατι ειναι επικινδυνο :( )

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι δεν έγραψα καλά. Ποτέ δε θέλησα να επηρεάσω καμία γυναίκα να κάνει καισαρική ούτε να τη δεχτεί αν δεν υπάρχει λόγος και είναι απλή δικαιολογία του γιατρού για να κάνει τη ζωή του εύκολη. Αλλά έχω ακούσει περιπτώσεις που επιμένουν παρόλο που κάτι δεν πάει καλά να συνεχίσουν φυσιολογικά γιατί έχουν στο μυαλό τους την καισαρική ως κάτι πολύ κακό και λάθος με πολλά προβλήματα και τύψεις για μετά.

Έτσι με είχαν επηρεάσει και μένα και τελικά δεν ήταν όλα τόσο τραγικά, μου έλεγαν ότι θα πονάω πολύ, ότι δεν θα μπορώ να περπατήσω και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω μεχρι και 15' λεπτα πριν γεννησω με καισαρικη πιστευα οτι θα γεννουσα φυσιολογικα που παντα ονειρευομουνα!μπηκα με προκληση αλλα δεν εξελισσοταν!εν τελει ο μικρος ειχε τριπλη περιτυλιξη στον ωμο και τον κραταγε ψηλα γιαυτο και δεν κατεβαινε :( δεν ξερω αν θα μπορουσε να κατεβει αν δεν ειχαμε επεμβει με προκληση δεν ξερω ομως και αν θα ηταν επικινδυνο για την αρτημελεια του μωρου!παντος λογοτερο μανα δεν ενοιωσα αν και μου στοιχησε που δεν το βιωσα την εμπειρια....το αλλο καλο της υποθεσης ειναι οτι γλιτωσα ενα μελλοντικ χειρουργιο καθως ο γιατρος μου αφαιρεσε και ενα μικρο ινομωμα που βρηκε :Ρ

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με καισαρική γιατί έχω ένα ιό στον τράχηλο και αν γεννούσα φυσιολογικά υπήρχε περίπτωση να μεταδοθεί στο μωρό..Έτσι επέλεξα την καισαρική τομή και δόξα τον Θεό όλα πήγανε καλά....Βέβαια πριν γεννήσω μιας και είμαι αρκετά φοβιτσίαρα ....σκεφτόμουν την καισαρική γιατί φοβόμουνα μήπως δεν τα καταφέρω...αλλά τώρα θα ήθελα σε άλλη εγκυμοσύνη να μπορούσα να προσπαθήσω τουλάχιστον για φυσιολογικά....

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπόν γέννησα με φυσιολογικό τοκετό μια κουκλα 4650 πήγα Να πεθάνω και η μικρή μου χτυπήθηκε στο χεράκι της από το γιατρό της έκοψε τα νεύρα του χεριού πάσχει από πάρέση βραχιονιου πλέγματος και έχει κάνει δύο χειρουργεία στο χέρι της.....άρα ο φυσιολογικός δεν είναι πάντα καλός

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν γέννησα με φυσιολογικό τοκετό μια κουκλα 4650 πήγα Να πεθάνω και η μικρή μου χτυπήθηκε στο χεράκι της από το γιατρό της έκοψε τα νεύρα του χεριού πάσχει από πάρέση βραχιονιου πλέγματος και έχει κάνει δύο χειρουργεία στο χέρι της.....άρα ο φυσιολογικός δεν είναι πάντα καλός

Είναι πολύ κρίμα να γίνονται καισαρικές όταν δεν χρειάζεται και να μην γίνονται όταν πρέπει.:(:(:(

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου και σου εύχομαι να ξεπεράσει εντελώς το πρόβλημα και η ταλαιπωρία σας να αποτελεί απλά μια κακή ανάμνηση.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν γέννησα με φυσιολογικό τοκετό μια κουκλα 4650 πήγα Να πεθάνω και η μικρή μου χτυπήθηκε στο χεράκι της από το γιατρό της έκοψε τα νεύρα του χεριού πάσχει από πάρέση βραχιονιου πλέγματος και έχει κάνει δύο χειρουργεία στο χέρι της.....άρα ο φυσιολογικός δεν είναι πάντα καλός

Καταρχήν να σου ζήσει η κούκλα σου και να πάνε όλα καλά με το χεράκι της!

Να σου κάνω μια ερώτηση και αν θέλεις απαντάς, ο γιατρός επέλεξε τον τρόπο τοκετού; Θέλω να πω σε ενημέρωσε για το μέγεθος του μωρού και τους τυχόν κινδύνους;

Αν όχι τι δικαιολογία βρήκε για το αποτέλεσμα; Όχι ότι αλλάζει κάτι για αυτά που περνάτε με το κοριτσάκι σου αλλά γιατί κάποιες φορές πρέπει να μάθουν και αυτοί να είναι πιο υπεύθυνοι.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω μεχρι τωρα ημουν τυχερη και ειχα δυο πολυ γρηγορους και ευκολους φυσιολογικους τοκετους χωρις επισκληριδιο. Τωρα που περιμενω το τριτο δεν ξερω πως θα γεννησω αν και εννοειται οτι θελω φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο. Ωστοσο, καθως ειμαι και σε επαγγελμα υγειας δεν θα το σκεφτομουν λεπτο αν ηταν επιβεβλημενη η καισαρικη τομη για τη ζωη του μωρου και τη δικη μου. Η αληθεια ειναι βεβαια οτι υπαρχουν γιατροι που εχουν τεραστιο ποσοστο καισαρικων στο ενεργητικο τους. Εκει, σιγουρα κατι βρωμαει. Το ζητουμενο ειναι παντα να γεννιουνται γερα μωρα και να εχουν υγειεις μαμαδες για να τα φροντιζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γέννησα με καισαρική τομή αν και ήθελα πάντα να γεννήσω φυσιολογικά. Δυστυχώς όμως το γεγονός ότι είχα γεννηθεί με πρόβλημα στα ισχία και από την 35η εβδομάδα είχα ενοχλήσεις έκανε την καισαρική επίβεβλημένη. Τελικά όπως αποδείχθηκε δεν θα γλύτωνα την καισαρική αφου η μικρή είχε τελικά και διπλή, χαλαρή, περίδεση αλλά ήταν και ανεμπέδωτη στη μήτρα!!! Το μόνο καλό ήταν ότι δε χρειάστηκε προγραμματισμένο χειρουργείο όλα εξελήχθηκαν φυσιολογικά πήγα να γεννήσω με σπασμένα νερά και μέχρι να φτάσω και να με ετοιμάσουν με έπιασαν και οι πόνοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...