Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?


Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?  

1.341

  1. 1. Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

    • Φυσιολογικα
      1846
    • Καισαρικη
      580


Recommended Posts

Η ψυχολογία είναι το πάν κορίτσι μου. Για μένα η καισαρική ήταν κάθε άλλο παρά τραυματική εμπειρία... Άλλες 10 γέννες να έκανα όλες με καισαρική θα τις έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη. Αυτό έλεγα και πριν γεννήσω, τώρα που το έζησα κιόλας το λέω με βεβαιότητα... Απλά δεν κατάλαβα πώς εγχειρίστηκα καν!

Να μας ζήσουν και να είναι γερά όπως και να γεννηθούν απλά δεν μπορώ τα κολλημενα μυαλα 100 χρόνια πίσω που επιμένουν πως το παν είναι να γεννησεις φυσιολογικα. Οπώς θελει η καθε μια να γεννησει, τα μωρακια μας να είναι καλα και ο τροπος ερχεται δευτερος σε σημασια!

 

 

ακριβώς στην ψυχολογία την πάτησα!!!

τώρα που πέρασαν 25 μέρες το σκέφτομαι και λέω:μα καλά χαζή είσαι;

ίσως κι επειδή δεν είχα ξανακάνει χειρουργείο ΠΟΤΕ και το είχα πάρει απο φόβο..

εγω σηκώθηκα την άλλη μέρα μάλλον επειδή γέννησα μεσημέρι ίσως το ίδιο βράδυ να ήταν πολύ νωρίς για μένα...

 

συνεχίζω βέβαια να είμαι υπέρμαχος του φυσιολογικού!!μακάρι στο δεύτερο παιδί (ή και στο τρίτο πού ξέρεις!) ο γιατρός να θέλει να το πάμε φυσιολογικά να ζήσω και αυτή την εμπειρία..

το ένα πάντως δεν ακυρώνει το άλλο..γερά παιδιά να έρχονται στον κόσμο αυτό μόνο έχει σημασία!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 928
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ακριβώς στην ψυχολογία την πάτησα!!!

τώρα που πέρασαν 25 μέρες το σκέφτομαι και λέω:μα καλά χαζή είσαι;

ίσως κι επειδή δεν είχα ξανακάνει χειρουργείο ΠΟΤΕ και το είχα πάρει απο φόβο..

εγω σηκώθηκα την άλλη μέρα μάλλον επειδή γέννησα μεσημέρι ίσως το ίδιο βράδυ να ήταν πολύ νωρίς για μένα...

 

συνεχίζω βέβαια να είμαι υπέρμαχος του φυσιολογικού!!μακάρι στο δεύτερο παιδί (ή και στο τρίτο πού ξέρεις!) ο γιατρός να θέλει να το πάμε φυσιολογικά να ζήσω και αυτή την εμπειρία..

το ένα πάντως δεν ακυρώνει το άλλο..γερά παιδιά να έρχονται στον κόσμο αυτό μόνο έχει σημασία!!

 

Αν το θέλεις σου εύχομαι το δεύτερο με το καλό να το γεννήσεις φυσιολογικά! ;) Εύχομαι κάθε ευκολία όπως και να γεννήσεις.

Βλέπω είναι και μικρούλα η κορούλα σου! Να σου ζήσει!!! Να τη χαίρεστε και να την καμαρώνετε τη ζουζουνίτσα!! :P Είναι και συνονόματες με τη δικιά μου μου φαίνεται.. ;) Είναι 6 μηνών και τη βαφτίσαμε Αθανασία!

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Τόσο απλά είναι τα πράγματα και κανένα μωράκι δεν έχει πρόβλημα επειδή γεννήθηκε με καισαρική... Το μόνο στο οποίο ίσως υστερεί η καισαρική είναι το πώς θα αναπνέυσει το μωρό για πρώτη φορά καθώς αυτό γίνεται απότομα στην καισαρική. Η επιστήμη όμως έχει προβλέψει και για αυτό και υπαρχουν 2 ενέσεις που κάνεις πριν γεννήσεις και τα πνευμόνια του μωρού είναι έτοιμα για τον έξω κόσμο.

καλιά μου. Όσο για την ανάρρωση πιο εύκολη από ότι φανταζόμουν!

Αυτο που λες ειναι λαθος!δεν ειναι λιγα τα μωρα που χρειαζονται νοσηλεια λογω αναπνευστικου και γι αυτο ευνονται οι καισαρικες!Το ξερω παρα πολυ καλα αυτο,της κουμπαρας μου το 2ο μωρο νοσηλευτηκε 2 24ωρα και αυτη τη στιγμη στο ιπποκρατειο νοσηλευεται η κορη την ξαδερφης μου για 4ο 24ωρο με αναπνευστικο λογω καισαρικης και ειναι αμφιβολο για ποσες μερες ακομη θα μεινει μακρια απ τη μανουλα του!

οσο για τις ενεσεις που λες αυτες γινονται σε περιπτωση που το μωρο χρειαστει να γεννηθει προωρα και οχι επειδη θα γεννηθει με καισαρικη.Δεν εχω ακουσει μπεριπτωση μητερα που παει για κτ να κανει ενεσεις μονο και μονο επειδη παει για κτ.Εγω 2 προγραματισμενες εκανα,χωρις ενεσεις!Εσυ εκανες ενεσεις?

Link to comment
Share on other sites

http://www.tovima.gr/science/article/?aid=399374

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=84801

Εleni tasos διαβασε και αυτα!

Δεν κατηγορω καμια,ο καθενας κανει αυτο που νομιζει και αν ο καθε μαιευτηρας θεωρει οτι μια γυναικα δεν θα ανταπεξελθει στο στρες του φ.τ ισως να ζυγιζει τα υπερ και τα κατα και να πρατει αναλογα.Ομως...πιστευω οτι ειναι λιγες οι περιπτωσεις αυτες.Οι περισσοτερες γινονται για την ευκολια υτου γιατρου χωρις προηγουμενως να εχει ενημερωθει η εγκυμοσνουσα για τους κινδυνους ενος χειρουργειου.

Εγω εχω κανει 2 καισαρικες.Η πρωτη εγινε λογω κακης θεσης του μωρου,με τελεια αναρρωση!η δευτερη λογω της πρωτης πολυ δυσκολη αναρρωση!Η μια με την αλλη η μερα με τη νυχτα!

Θα σου πω το εξης,η δευτερη καισαρικη εγινε 12 μερες νωριτερα απο το προγραματισμενο γιατι με επισαν πονοι και συσπασεις.Μπηκα στο χειρουργειο αρων αρων και ηδη η μητρα ειχε ανοιξει απο τα παλια ραμματα(23 μηνες μετα την πρωτη)Τα λογια του γιατρου μου ηταν"αν ερχοσουν λιγο αργοτερα οι εξελιξεις μπορει να ηταν ανεπανορθωτες!Δεν θα πω τι θα μπορουσαμε να ειχαμε παθει εγω και το μωρο γιατι δεν μ αρεσει να τρομαζω κανεναν αλλα οποιος ζει μια τετοια κατασταση απο κοντα μετα πιστευω ειναι δυσκολο να προτιμησει κτ απο φτ γιατι ξερει αυτα που οι γυναικολογοι ΔΕΝ λενε!

Link to comment
Share on other sites

http://www.tovima.gr/science/article/?aid=399374

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=84801

Εleni tasos διαβασε και αυτα!

Δεν κατηγορω καμια' date='ο καθενας κανει αυτο που νομιζει και αν ο καθε μαιευτηρας θεωρει οτι μια γυναικα δεν θα ανταπεξελθει στο στρες του φ.τ ισως να ζυγιζει τα υπερ και τα κατα και να πρατει αναλογα.Ομως...πιστευω οτι ειναι λιγες οι περιπτωσεις αυτες.Οι περισσοτερες γινονται για την ευκολια υτου γιατρου χωρις προηγουμενως να εχει ενημερωθει η εγκυμοσνουσα για τους κινδυνους ενος χειρουργειου.

Εγω εχω κανει 2 καισαρικες.Η πρωτη εγινε λογω κακης θεσης του μωρου,με τελεια αναρρωση!η δευτερη λογω της πρωτης πολυ δυσκολη αναρρωση!Η μια με την αλλη η μερα με τη νυχτα!

Θα σου πω το εξης,η δευτερη καισαρικη εγινε 12 μερες νωριτερα απο το προγραματισμενο γιατι με επισαν πονοι και συσπασεις.Μπηκα στο χειρουργειο αρων αρων και ηδη η μητρα ειχε ανοιξει απο τα παλια ραμματα(23 μηνες μετα την πρωτη)Τα λογια του γιατρου μου ηταν"αν ερχοσουν λιγο αργοτερα οι εξελιξεις μπορει να ηταν ανεπανορθωτες!Δεν θα πω τι θα μπορουσαμε να ειχαμε παθει εγω και το μωρο γιατι δεν μ αρεσει να τρομαζω κανεναν αλλα οποιος ζει μια τετοια κατασταση απο κοντα μετα πιστευω ειναι δυσκολο να προτιμησει κτ απο φτ γιατι ξερει αυτα που οι γυναικολογοι ΔΕΝ λενε![/quote']

 

Γεια σου!

Ναι, έκανα καισαρική πριν 6 μήνες ακριβώς. Ήταν προγραμματισμένη για τις 38 εβδομάδες και έτσι κι έγινε. Έκανα τις 2 ενέσεις κορτιζόνης εφόσον ο γιατρός μου μου το πρότεινε. Το ξέρω οτι συνήθως αυτές γίνονται όταν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ο μωράκι να βγει προωρα άκου όμως πώς ο γιατρός μου εξήγησε το λόγο για τον οποίο μου είπε να τις κάνω: Με το φυσιολογικό τοκετό και κατά τη διάρκεια αυτού γίνεται στο σώμα της γυναίκας "έκρηξη" κορτιζόνης μια απολύτως φυσιολογική κι απαραίτητη διαδικασία έτσι ώστε το μωρό να αναπνεύσει ευκολότερα και καλύτερα μόλις βγει. Βοηθάει με απλά λόγια τα πνευμόνια του μωρού γενικότερα. Με την καισαρική αυτό δεν γίνεται καθώς η έξοδος του μωρού γίνεται απότομα. Οι ενέσεις αυτές αντικαθιστούν κατά ένα τρόπο αυτή τη φυσική διαδικασία που γίνεται στο Φ.Τ. Εμείς ήμασταν τελειόμηνοι και κατά πάσα πιθανότητα μας είπε δε θα είχε θέμα το μωρό, αλλά για καλό και για κακό μου είπε να τις κάνω. Κακό δε θα μου κάνουν, είπε, σε καμία περίπτωση. Ξέρω επίσης πως οι περισσότεροι γιατροί δεν τις κάνουν και τις θεωρούν περιττές σε τελειόμηνα μωρά. Εμπιστεύομαι όμως το γιατρό μου, μου έχει δείξει πως είναι καλός τα χρόνια που με παρακολουθεί γι αυτό και τις έκανα. Δεν είμαι όμως και η μόνη. Και άλλες κοπέλες έχω ακούσει πως τις έκαναν σε ανάλογη περίπτωση με τν δική μου. Δεν είναι η πλειοψηφία, αλλά συμβαίνει. Αυτά με τις ενέσεις κορτιζόνης... :rolleyes:

Τώρα σχετικά με τις επιπλοκές που μπορούν να συμβούν σε μια καισαρική ή τις δυσκολίες γενικότερα δεν μπορώ να πω πολλά. Ξέρω ότι υπάρχουν, σε οποιαδήποτε επέμβαση υπάρχουν και στο Φ.Τ. ακόμη. Δεν οδηγεί πουθενά αυτή η συζήτηση, η κάθε μανούλα παίρνει τα ρίσκα της και κάνει τις επιλογές της αφού πρώτα φυσικά ενημερωθεί. Η δικιά σου συγκεκριμένα δυσκολία με τη μήτρα στη δεύτερη γέννα σου δεν είναι απαραίτητο πως θα συμβεί. Ξέρω κοπέλες που έχουν στο ενεργητικό τους 2 καισαρικές και σχετικά μικρή απόσταση η μία με την άλλη χωρίς πρόβλημα. Ήσουν απλά λίγο άτυχη, αλλά και τυχερή καθώς ευτυχώς τελικά τα πήγες καλά! Να σου πω και μια περίπτωση Φ.Τ. για να τα λέμε όλα;; Φιλικό μας ζευγάρι γέννησε σε νοσοκομείο επαρχιακή πόλης με ΦΤ και το αγοράκι τοςυ ενώ ήταν υγιέστατο στην εγκυμοσύνη, έπαθε ανεπανόρθωτη ζημιά εγκεφαλική λόγω της αργοπορίας του γιατρού που τον έβγαζε. Το μωράκι είχε σφινώσει ελφρά, ο γιατρός δεν κινήθηκε όπως έπρεπε γρήγορα με αποτέλεσμα μα καθυστερήσει κάποια κρίσιμα δευτερόλεπτα ή λεπτά δεν ξέρω και το καημένο παιδάκι είναι αυτή τη στιγμή ένα κεφάλι διπλάσιο από το κανονικό και περιορισμένη διανοητική ικανότητα... :( Είναι μια περιπτωση που ξέρουμε από πρωτο χέρι. Και δεν ξέρω κι εγώ πόσες άλλες υπάρχουν. Δεν είναι όμως αυτη ζητήση, γι αυτο σου λέω. ΌΠως και να γεννήσεις υπάρχουν κίνδυνοι για πολλές επιπλοκές. Τώρα αν στην καισαρική οι κίνδυνοι λόγω χειρουργείου είναι λίγο περισσότεροι.....είπαμε η κάθε μανούλα κάνει τις επιλογές της! Δοξα το Θεό η μικρή μας όταν γεννήθηκε ήταν πολύ καλά και την πήρα αγκαλίτσα αμέσως. Από τότε δεν την έχω αφήσει στιγμή! Και στην κλινική ήμασταν συνεχώς μαζί και καθόλου δε χρειάστηκε μηχανική υποστήριξη... Έχουμε πνευμόνια ντουρασελ και η μπουμπου μας οταν κλαίει ξεκουφαίνει όλο το τετράγωνο... ;)

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο στον γιατρο σου λοιπον που σε ενημερωσε!αλλα φανταζεσαι να εκαναν καισαρικη ολες οσες ειχαν φοβο με τον φτ?Αστα...καμια δεν θα γενναγε φτ.νομιζω οι περισσοτερες φοβομαστε εναν φτ,το ζητημα ειναι να εχεις επαγγελματιες διπλα σου να σε στηριζουν και να σε καθησυχαζουν και απο κει και περα να λειτουργουν σαν επαγγελματιες υγειας και οχι σαν μοδιστρες κοψε ραψε για να βολευτουν οι ιδιοι!

Εφ οσον ο γιατρος σου εκρινε οτι καλυτερα για σενα ηταν αυτο χωρις να σκεφτει την δικη του ευκολια τοτε καλα κανατε!

Αυτο που συνεβη σε μενα συνεβη γιατι ειχα συσπασεις σε ολη σχεδον την εγκυμοσυνη και η μητρα ειχα καταπονηθει ηδη.δεν ηταν ατυχια ηταν επομενο κατα καποιο τροπο.Δεν εχουν ολες οι γυναικες συσπασεις στις εγκυμοσυνες τους!Δεν ειναι τοσο δυσκολο να συμβει.

Υπαρχουν βεβαια περιπτωσεις γυναικων που γεννουν με φτ μετα απο κτ αλλα ειναι απαραιτητο να εχουν μια καθολα φυσιολογικη εγκυμοσυνη και γι αυτο καποιοι γιατροι αναλαμβανουν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

η δικη μου εμπειρία : Γεννησα φυσιολογικα, με τοκετο 30 ωρες,11 ωδινες,οπισθια προβολη ,φοβερό πονο , και εαν ξαναγεννουσα θα επελεγα το ίδιο και μαλιστα ισως... να μην χρειαζοταν και η επισκληρίδιος που σε καποια στιγμη πηρα. Ναι ήταν φοβερα επωδυνη εμπειρια πολυ δυσκολη που ομως δεν αλλαζω με τιποτα -οχι δεν ειμαι φαν του πονου -πιστευω πωςτα ψυχικα οφελη σε ενα μωρό που δινει τον πρωτο δικο του αγωνα και κερδιζει τη ζωη -περναει στον αλλο κοσμο απο τον μεσα στον εξω - με τον δικες του δυναμεις και τη βοηθεια της μαμας του - είναι παμπολα. πιστευω πως τα σωματικα οφελη απο το όσο δυνατον λιγοτερες εξωτερικες ουσιες φαρμακων -ακομα και των εντελως ακινδυνων- ειναι εξισου πολλα..Μοιραζόμενη την δική μου προσωπική εμπειρία, λέω πως νιωθω περηφανη που το εκανα ετσι , που τα καταφερα να μην υποκυψω στον πειρασμο της ευκολιας -αν και παραλιγο- (εφ' οσον φυσικα δεν υπηρχε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ιατρικος λογος για καισαρικη ) νιωθω περηφανη για μενα ,και για το παιδι μου, που εκανα και εκανε το αυτονόητο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα..εγω ηθελα πολυ να γεννησω με φ.τ αλλα δυστυχως η μπεμπα ηταν με ισχυακη προβολη και εχανα και αμνιακο υγρο με αποτελεσμα μολις μπηκα στο μηνα μου μπηκα με προγραμματισμενη καισαρικη..ημουν εναντιον της καισαρικης αλλα τελικα αν ειχα επιλογη θα ξαναεκανα καισαρικη...ειχα και τη μαια μου που μου κρατουσε το χερι και μου ελεγε ακριβως τι γινεται τη καθε στιγμη...εχουν περασει 6 μηνες και ανυπομονω αν το θελει ο θεος σε λιγο καιρο να ξαναμεινω εγκυος να αποκτησω αλλο ενα μωρακι....δε ξερω για τα υπολοιπα κοριτσια εδω παντως εμενα η εμπειρια μου ηταν παρα πολυ καλη με τη καισαρικη αν και επαναλαμβανω οτι ημουν εναντιον της καισαρικης...το θεμα ειναι τα μωρακια μας να γεννιουνται υγιη...αν ειναι κατι να συμβει θα συμβει ειτε καισαρικη κανετε ειτε φ.τ...

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέλεις σου εύχομαι το δεύτερο με το καλό να το γεννήσεις φυσιολογικά! ;) Εύχομαι κάθε ευκολία όπως και να γεννήσεις.

Βλέπω είναι και μικρούλα η κορούλα σου! Να σου ζήσει!!! Να τη χαίρεστε και να την καμαρώνετε τη ζουζουνίτσα!! :P Είναι και συνονόματες με τη δικιά μου μου φαίνεται.. ;) Είναι 6 μηνών και τη βαφτίσαμε Αθανασία!

 

 

ναι συνονόματες!!!

Σ'ευχαριστώ!Αμφιβάλλω αν ο γιατρός μου θα δεχτεί,και μάλιστα σε δημόσιο νοσοκομείο να πάμε για VBAC...

Κι εννοείται οτι θα ακολουθήσω αυτό που θα μου πει ο γιατρός!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας το διαβάσουν όλες αυτές που ΔΕΝ είναι πορωμένες με την καισαρική.

Αξίζει!

 

http://www.eimaimama.gr/2012/11/fakelos-kaisarikes-xana.html

 

 

πολύ ωραίο άρθρο...αν και δεν μας λέει κάτι καινούγιο-κατά τη γνωμη μου!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Τυχαία είδα το θέμα, μιας και κοντεύω να μπω στον μήνα μου για το δεύτερο και θα προσπαθήσω με ΦΤ αυτή την φορά αντί για ΚΤ. Το πώς έφτασα ως εδώ για να το αποφασίσω το έχω αναρτήσει σε άλλη κουβέντα και ΒΕΒΑΙΑ μετά από πολύ διάβασμα και ενημέρωση που δεν έχει κάθε μέλλουσα μαμά γιατί δεν βιώνουμε όλες τις ίδιες καταστάσεις με τον ίδιο τρόπο για να τις ''σκαλίσουμε'' λίγο παραπάνω (αυτό για να μην αναρωτηθείτε πολλοί- πολλές πώς το τολμάω, εγώ απορώ με το αντίθετο με αυτά που διαβάζω εδώ).

 

Έχω δύο απορίες που θα ήθελα να μου λύσουν όσοι πιστεύουν πως έχουν το δικαίωμα να επιλέξουν ΚΤ όταν δεν υπάρχει ιατρικός λόγος:

 

1) Πώς γνωρίζουν ότι αυτος ο τρόπος γέννησης είναι ο καλύτερος για τα μωρά τους; Η φύση έχει επιλέξει τον δρόμο της κι ευτυχώς η επιστήμη βελτιώνει τα κενά της όπου χρειάζεται για να μειώνονται τα ποσοστά θνησιμότητας και προβλημάτων... Να επιλέξεις όμως εσύ πώς θα γεννηθεί το μωρό σου γιατί φοβάσαι αυτό που έκανε η μάνα σου και η μάνα της χωρίς προγεννητικούς ελέγχους και με λιγότερες ανέσεις, χωρίς να γνωρίζεις τι βιώνει το μωρό στην περίπτωση ΚΤ αντί να εμπιστευθείς την φύση, η οποία μην ξεχνάμε έχει και προσαρμοστικότητα ανά τους αιώνες, τα είδη σαφώς και εξελίσσονται, μεταλλάσσονται, κλπ προκεμένου να επιβιώσουν... το θεωρώ πολλά πράγματα, ας τα επονομάσω "εγωιστικό" για να μην προσβάλω με το λεξιλόγιό που διαθέτω.

 

2)Από πότε ένα σοβαρό χειρουργείο (γιατί αυτό είναι η ΚΤ και ρωτήστε όποιον γιατρό θέλετε, ακόμα και ανειδίκευτο φοιτητή) είναι επιλογή όταν δεν υπάρχει λόγος να γίνει? Με άλλα λόγια, από πότε οι γιατροι αποφασίζουν να ενδώσουν χωρίς να υπάρχει σοβαρός ιατρικός λόγος στην επιθυμία μιας μέλλουσας μαμάς να γεννήσει όπως θέλει εκείνη, ακόμα και αν αυτό παρεμβαίνει στην φύση? Φυσικά και είναι ποινικό αδίκημα και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται. Η Βραζιλία έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά ΚΤ (όπως και πλαστικών επεμβάσεων) μόνο και μόνο για να μην χαλάσει το σώμα των γυναικών.:!::!::!:

 

Και λέω εγώ τώρα... μα είναι δυνατόν? Γιατί πιστεύουμε ότι μπορούμε να επιλέξουμε την ΚΤ? Η ΚΤ θα έπρεπε να θεωρείται "ατυχία" για μερικές γυναίκες, η εξαίρεση, με αντίστοιχη υπόκλιση στα επιστημονικά επιτεύγματα του καιρού μας. Όποια μαμά είναι λιγόψυχη για να αντιμετωπίσει τον ΦΤ (που πλέον με την αναισθησία πονάει από λίγο έως ελάχιστα για τις περισσότερες) θα έπρεπε να έχει "διαλογιστεί" λίγο νωρίτερα, έτσι δεν είναι?

Γιατί μάλλον δεν έχει καταλάβει τι σημαίνει γίνομαι μάνα και τι πόνους (και χαρές) περιλαμβάνει αυτή η μικρή δισύλλαβη λεξούλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μάλλον δεν έχει καταλάβει τι σημαίνει γίνομαι μάνα και τι πόνους (και χαρές) περιλαμβάνει αυτή η μικρή δισύλλαβη λεξούλα.

 

Δηλαδή εσύ που έκανες ΚΤ στο πρώτο δεν ήξερες τι σημαίνει "γίνομαι μάνα" και ούτε στην πορεία το έμαθες; Στο δεύτερο που με το καλό θα γεννηθεί με ΦΤ θα το μάθεις;

 

Ισως ακούγομαι εριστική αλλά διάβασε λίγο προς το τέλος πώς τα γράφεις και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά, τελικά δεν τα καταφέραμε και προχωρήσαμε σε καισαρική. Όλα πήγαν μια χαρά! Γέννησα μέσα σε μισή ώρα και πονούσα μόνο τις δύο πρώτες μέρες. Το μόνο που με τρόμαξε αλλά και με πόνεσε αρκετά ήταν η επισκληρίδιος..

Φυσικά όμως δε νιώθω λιγότερο μάνα από μια γυναίκα που γέννησε φυσιολογικά! Αν είναι δυνατόν! Όπως επίσης δε νιώθω περισσότερο μάνα από τη θεία μου που υιοθέτησε το δικό της παιδάκι. Μάνα δε σε κάνει ο τοκετός και φυσικά ούτε ο τρόπος τοκετού..

Ναι, αν μπορούσα να επιλέξω θα ήθελα να έχω και την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού. Σίγουρα όμως δε θα θεωρήσω το ενδεχώμενο μιας καισαρικής ως ατυχία. Και προφανώς δε νιώθω σε καμία περίπτωση άτυχη που γέννησα το παιδί μου με καισαρική. Νιώθω απεναντίας πολύ τυχερή που όλα πήγαν καλά και είμαστε γερές κι εγώ και η κόρη μου.

NUPfp3.png

 

nzGVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά σας ενημερώνω πως στο Ιπποκράτειο που νοσηλευόμουν πριν λίγες μέρες και μιλούσα με μια γιατρό, μου είπε πως πλέον έρχονται οι περισσότερες γυναίκες και ζητάνε να κάνουν καισαρική τομή, χωρίς να αντιλαμβάνονται τη σοβαρότητα της υπόθεσης, μιας και πρόκειται για χειρουργείο! Από τα λεγόμενα της γιατρού, κατάλαβα πως αυτό συμβαίνει στις κοπέλες που έρχονται στο συγκεκριμένο νοσοκομείο όταν εφημερεύει, χωρίς να έχουν συγκεκριμένο γιατρό να τις παρακολουθεί. Τα συμπεράσματα δικά σας....

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους. Τυχαία είδα το θέμα, μιας και κοντεύω να μπω στον μήνα μου για το δεύτερο και θα προσπαθήσω με ΦΤ αυτή την φορά αντί για ΚΤ. Το πώς έφτασα ως εδώ για να το αποφασίσω το έχω αναρτήσει σε άλλη κουβέντα και ΒΕΒΑΙΑ μετά από πολύ διάβασμα και ενημέρωση που δεν έχει κάθε μέλλουσα μαμά γιατί δεν βιώνουμε όλες τις ίδιες καταστάσεις με τον ίδιο τρόπο για να τις ''σκαλίσουμε'' λίγο παραπάνω (αυτό για να μην αναρωτηθείτε πολλοί- πολλές πώς το τολμάω, εγώ απορώ με το αντίθετο με αυτά που διαβάζω εδώ).

 

Έχω δύο απορίες που θα ήθελα να μου λύσουν όσοι πιστεύουν πως έχουν το δικαίωμα να επιλέξουν ΚΤ όταν δεν υπάρχει ιατρικός λόγος:

 

1) Πώς γνωρίζουν ότι αυτος ο τρόπος γέννησης είναι ο καλύτερος για τα μωρά τους; Η φύση έχει επιλέξει τον δρόμο της κι ευτυχώς η επιστήμη βελτιώνει τα κενά της όπου χρειάζεται για να μειώνονται τα ποσοστά θνησιμότητας και προβλημάτων... Να επιλέξεις όμως εσύ πώς θα γεννηθεί το μωρό σου γιατί φοβάσαι αυτό που έκανε η μάνα σου και η μάνα της χωρίς προγεννητικούς ελέγχους και με λιγότερες ανέσεις, χωρίς να γνωρίζεις τι βιώνει το μωρό στην περίπτωση ΚΤ αντί να εμπιστευθείς την φύση, η οποία μην ξεχνάμε έχει και προσαρμοστικότητα ανά τους αιώνες, τα είδη σαφώς και εξελίσσονται, μεταλλάσσονται, κλπ προκεμένου να επιβιώσουν... το θεωρώ πολλά πράγματα, ας τα επονομάσω "εγωιστικό" για να μην προσβάλω με το λεξιλόγιό που διαθέτω.

 

2)Από πότε ένα σοβαρό χειρουργείο (γιατί αυτό είναι η ΚΤ και ρωτήστε όποιον γιατρό θέλετε, ακόμα και ανειδίκευτο φοιτητή) είναι επιλογή όταν δεν υπάρχει λόγος να γίνει? Με άλλα λόγια, από πότε οι γιατροι αποφασίζουν να ενδώσουν χωρίς να υπάρχει σοβαρός ιατρικός λόγος στην επιθυμία μιας μέλλουσας μαμάς να γεννήσει όπως θέλει εκείνη, ακόμα και αν αυτό παρεμβαίνει στην φύση? Φυσικά και είναι ποινικό αδίκημα και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται. Η Βραζιλία έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά ΚΤ (όπως και πλαστικών επεμβάσεων) μόνο και μόνο για να μην χαλάσει το σώμα των γυναικών.:!::!::!:

 

Και λέω εγώ τώρα... μα είναι δυνατόν? Γιατί πιστεύουμε ότι μπορούμε να επιλέξουμε την ΚΤ? Η ΚΤ θα έπρεπε να θεωρείται "ατυχία" για μερικές γυναίκες, η εξαίρεση, με αντίστοιχη υπόκλιση στα επιστημονικά επιτεύγματα του καιρού μας. Όποια μαμά είναι λιγόψυχη για να αντιμετωπίσει τον ΦΤ (που πλέον με την αναισθησία πονάει από λίγο έως ελάχιστα για τις περισσότερες) θα έπρεπε να έχει "διαλογιστεί" λίγο νωρίτερα, έτσι δεν είναι?

Γιατί μάλλον δεν έχει καταλάβει τι σημαίνει γίνομαι μάνα και τι πόνους (και χαρές) περιλαμβάνει αυτή η μικρή δισύλλαβη λεξούλα.

 

 

αυτή η απολυτοσύνη πια σ'αυτά τα θέματα περισεύει.....

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

1) Πώς γνωρίζουν ότι αυτος ο τρόπος γέννησης είναι ο καλύτερος για τα μωρά τους; Η φύση έχει επιλέξει τον δρόμο της κι ευτυχώς η επιστήμη βελτιώνει τα κενά της όπου χρειάζεται για να μειώνονται τα ποσοστά θνησιμότητας και προβλημάτων... Να επιλέξεις όμως εσύ πώς θα γεννηθεί το μωρό σου γιατί φοβάσαι αυτό που έκανε η μάνα σου και η μάνα της χωρίς προγεννητικούς ελέγχους και με λιγότερες ανέσεις, χωρίς να γνωρίζεις τι βιώνει το μωρό στην περίπτωση ΚΤ αντί να εμπιστευθείς την φύση, η οποία μην ξεχνάμε έχει και προσαρμοστικότητα ανά τους αιώνες, τα είδη σαφώς και εξελίσσονται, μεταλλάσσονται, κλπ προκεμένου να επιβιώσουν... το θεωρώ πολλά πράγματα, ας τα επονομάσω "εγωιστικό" για να μην προσβάλω με το λεξιλόγιό που διαθέτω.

 

δηλαδη για να καταλαβω δεν εχει δικαιωμα η καθε γυναικα να επιλεξει το πως θελει να γεννηση το παιδι της!!!!!!το δικο της παιδι!!! για να σοβαρευτουμε λιγο

καθε γυναικα μπορει να αποφασισει μονη εαν θελει με ποιον τροπο θα γενηση οι λογοι μπορει για σενα και για τον καθενα να ειναι απλοι αλλα για εκεινη πολλη σοβαροι το εχεις σκεφτει ποτε καμια μανουλα απο αυτες που κατηγορουν ειτε το φτ ειτε την κτ;ελεος ποια με αυτο το θεμα φτ και κτ λες και βλεπω ματσ ολυμπιακου με παο ελεος!!!!!! πια

 

 

Γιατί μάλλον δεν έχει καταλάβει τι σημαίνει γίνομαι μάνα και τι πόνους (και χαρές) περιλαμβάνει αυτή η μικρή δισύλλαβη λεξούλα.

 

 

δηλαδη ολες οι γυναικες που εκαναν κτ δεν ειναι μανες; επειδη δεν πονεσαν οταν γεννησαν;δηλαδη οτι μεγαλωνουν ενα παιδι με οτι αυτο συνεπαγεται αρρωστιες ανχη φοβοι κτλ. δεν ειμαι μανες!!!!!!!!πρεπει να πονεσεις στην αρχη για να καταλαβεις οτι εισαι μανα;ολο το διαστημα που τα κουβαλουσαν τι εκαναν;απλα το κουβαλουσαν; δεν αντεχω να ακουω και να διαβαζω αλλο για αυτο το θεμα εχω κουραστει πια..

 

δεν ειναι προσωπικα αυτα που γραφω αλλα γενικα για ολες

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γαρδουμπακι συγγνωμη αλλα η τοποθετηση σου ειναι τελειως λανθασμενη.οπως προειπαν και τα κοριτσια δε σε κανει μανα ο τροπος που θα γεννησεις αλλα η μετεπειτα ανατροφη του παιδιου...δηλαδη οι κοπελες που δεν ειχαν την ευλογια του θεου να γεννησουν ενα παιδι για διαφορους λογους και υιοθετησαν ενα παιδακι τις κανεις λιγοτερο μανες?η μηπως να μη πουμε για καποιες υποτιθεμενες μανες που γεννανε και παρατανε τα παιδια τους?δηλαδη αυτες μονο και μονο επειδη γεννησαν φυσιολογικα τις κανει περισσοτερο μανες απο οτι εμας?

δε ξερω πως ειναι να γεννας με φ.τ αλλα πιστεψε μου οταν βγηκε το μωρο απο μεσα μου και ακουσα το κλαμα,μολις μου το εδωσαν στην αγκαλια μου σπαραζα απο το κλαμα και δε μπορουσα να πιστεψω οτι αυτο το πλασματακι το εκανα εγω...ακομα σκεφτομαι εκεινη τη μαγικη στιγμη...μα πανω απο ολα χαιρομουν που το μωρο μου ηταν υγιης...μακαρι ολες οι κοπελες να ζησουν αυτη τη μοναδικη στιγμη ανεξαρτητα απο το τροπο τοκετου...πραγματικα το ευχομαι σε ολες τις κοπελες που προσπαθουν για μωρακι...:P

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να απαντήσω στην maiden1 ότι ερμήνευσε τελείως λάθος την πρόταση στην οποία αναφέρεται, βλέπω όμως ότι δεν ήταν η μόνη. Θα διευκρινίσω λοιπόν πως μάνα θεωρώ όποια:

1. γεννά με ΦΤ

2. γεννά με ΚΤ

3. έχει υιοθετήσει

4. είναι παρένθετη σε παιδιά που την χρειάζονται έστω και για μικρά διαστήματα

5. εργάζεται σε ορφανοτροφείο και ζει καθημερινά με παιδιά που δεν γνώρισαν μαμά (πολλά παιδιά αποκαλούν κάποιες μαμάδες γιατί κι αυτά έτσι νιώθουν)

6. θεία γιαγιά ή ό,τι άλλο που μεγαλώνει το παιδί συγγενή που δυστυχώς πέθανε ή αντιμετωπίζει προβλήματα υγείας, ή είναι φυλακή, κλπ

7. την γυναίκα που απέκτησε παιδί με εξωσωματική, διευκρινίζω κι αυτό γιατί μόνο γιʼαυτό δεν με παρεξηγήσατε ακόμα μιας και δεν είχα αναφερθεί σχετικά

8. ακόμα και τον άντρα που μεγαλώνει μόνος του ένα παιδί.

9. Όποια περίπτωση ξεχνάω άθελα μου, δεν είμαι και ρομπότ για να γράψω έκθεση

 

Riniw1980, δεν ξέρω τι ακριβώς σου φάνηκε απόλυτο. Δεν έχεις απομονώσει ούτε μια πρόταση, παρέθεσες όλο μου το μήνυμα, δώσε μου να καταλάβω με τι διαφωνείς αν έχεις όρεξη για πραγματικό διάλογο και όχι για λογομαχία δίχως τελειωμό. Γιʼαυτό άλλωστε συμμετέχουμε στα φόρουμ, έτσι δεν είναι?

 

Giasof, αυτούς τους λόγους ρωτάω να μάθω, αν είναι για την εξωτερική εμφάνιση της μαμάς, γιατί φοβάται γενικά τον τοκετό ή ιατρικοί λόγοι. Διαφώτισέ με για να καταλάβω τι ακριβώς ενόχλησε κι εσένα, τι ακριβώς της ζητείται να επιλέξει?

 

 

 

Maiden1 + giasof

Όποια μαμά είναι λιγόψυχη για να αντιμετωπίσει τον ΦΤ (που πλέον με την αναισθησία πονάει από λίγο έως ελάχιστα για τις περισσότερες) θα έπρεπε να έχει "διαλογιστεί" λίγο νωρίτερα, έτσι δεν είναι?

Γιατί μάλλον δεν έχει καταλάβει τι σημαίνει γίνομαι μάνα και τι πόνους (και χαρές) περιλαμβάνει αυτή η μικρή δισύλλαβη λεξούλα.

Εννοώ λοιπόν πως όταν αποφασίζουμε να κάνουμε ένα παιδί, γνωρίζουμε την διαδικασία, ότι δηλαδή θα προσέχουμε επί 9 μήνες, πιθανότατα θα πάρουμε κάποιες βιταμίνες ή και φάρμακα, θα είμαστε ευέξαπτες λόγω ορμονικών διαταραχών, θα τρέχουμε κάθε τρεις και λίγο στο μπάνιο, θα πονάμε, πιθανότατα θα χρειαστεί να μείνουμε σε ακινησία (κάποιες από εμάς το ζούνε δυστυχώς), θα πρηστούμε και από ένα σημείο και μετά δεν θα μπορούμε να αναπνεύσουμε και να κοιμηθούμε, θα λαχανιάζουμε, δεν θα κάνουμε έρωτα όσο και όπως θα επιθυμούσαμε και στο τέλος… παναγιά μου βοήθα με να γεννήσω! Όπως και μετά γνωρίζουμε για την επιλόχειο κατάθλιψη, τους πόνους για να επανέλθει η μήτρα, την ταλαιπωρία του θηλασμού για όσες μπορούν και τα καταφέρνουν να θηλάσουν, την αϋπνία για όλες, την ταλαιπωρία των κολικών του μωρού, τους πρώτους πυρετούς, κλπ κλπ. Εξηγήστε μου, όλες δεν τα ξέρουμε αυτά? Γίνομαι μάνα δεν περιλαμβάνει το πριν, το κατά τη διάρκεια και το μετά? Όταν αποφασίζουμε να γίνουμε μάνες δεν ξέρουμε ότι θα έρθει στιγμή που θα πονέσουμε για το παιδί μας και που θα κλάψουμε? Όπως και απερίγραπτες στιγμές ευτυχίας? Δεν εννοώ την γέννα, εννοώ καθόλη την διάρκεια της μητρότητας, μέχρι τα βαθιά γεράματα μας. Τι το κακό είπα που σας κάνει να πιστεύετε ότι θα αφαιρούσα από τον εαυτό μου τον ίδιο την ιδιότητα της μάνας αφού κι εγώ αναγκάστηκα να κάνω καισαρική όπως ανέφερα στην αρχή:?: Μην προσβάλλετε τον άλλο χωρίς λόγο και μην παρερμηνεύετε. Εννοούσα απλά πως ο ΦΤ ίσως τελικά να είναι το λιγότερο σε σχέση με το τι σε περιμένει στον ρόλο της μητέρας.

Link to comment
Share on other sites

Magda1710 + mariamanos

Αν διαβάσατε το τελευταίο μήνυμά μου θα καταλάβετε πώς παρερμηνεύτηκαν τα όσα έγραψα. Καταλαβαίνω ακριβώς αυτά που ζήσατε, έκανα ΚΤ γιατί ο γιατρός μου την παρουσίασε σαν απαραίτητη. Δεν θεωρώ τον ΦΤ "μαγκιά". Απλά τον θεωρώ «φυσιολογικό». Το χειρουργείο θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι εξαίρεση με μικρό ποσοστό και όχι με 50% επί των τοκετών. Φυσικά και είναι πιθανό να ξανακάνω ΚΤ αν χρειαστεί, και με μεγάλη χαρά αν είναι να αποτρέψω προβλήματα υγείας σε μένα και στο παιδί μου. Απλά αυτή τη φορά έχω έναν γιατρό που ξέρω ότι θα με χειρουργήσει μόνο αν υπάρχει λόγος. Και τον όρο «ατυχία» τον χρησιμοποίησα καθαρά εννοώντας το χειρουργείο, που είναι κάτι επικίνδυνο, όχι μόνο όσον αφορά στον τοκετό, αλλά οποιουδήποτε είδους χειρουργική επέμβαση. Φυσικά και δεν αναφερόμουν στην ατυχία του να γίνεις μητέρα!

 

 

Να κλείσω λέγοντας ότι με το πρώτο μου μήνυμα ήθελα να δημιουργήσω αμφιβολίες σε όσες μέλλουσες μαμάδες δεν έχουν υποβληθεί ακόμα σε ΚΤ να το σκεφτούν σοβαρά πριν καταλήξουν σε αυτή χωρίς ιατρικό λόγο. Έχω φίλη που έχει επιληπτικές κρίσεις πολύ σπάνια (πριν 5χρόνια είχε την τελευταία). Ο γιατρός της προσπαθεί να την πείσει να πάει με ΦΤ, εκείνη φοβάται και το αποκλείει και ξέρετε κάτι? Την καταλαβαίνω και την στηρίζω γιατί η ψυχολογία της και μόνο, ο φόβος, θα μπορούσε να την επηρεάσει σε ένα τόσο μεγάλο στρές όσο του τοκετού. Όσες όμως δεν έχετε κάποιο αρνητικό ιστορικό, έχετε φυσιολογική κύηση και στην έναρξη του τοκετού δεν υπάρχει πρόβλημα (ισχιακό μωρό, αλλοίωση παλμών, κοντός ομφάλιος λώρος, αποκόλληση, κλπ κλπ) αφήστε το μωράκι σας να κάνει τον δρόμο που πρέπει για να γεννηθεί και να νιώσει ανακούφιση με την έξοδο του και όχι φόβο που ίσως να νιώθει ή άλλα αρνητικά συναισθήματα που εμείς δυστυχώς δεν γνωρίζουμε. Και σαν συμβουλή, μην στηρίζεστε στην δική μου «κομπογιαννίτικη» άποψη που ίσως δημιούργησε μια αρνητική εμπειρία. Ευτυχώς υπάρχει το διαδίκτυο, γκουγκλάρετε και βλέπετε αμέσως τα αποτελέσματα ερευνών που έχουν γίνει παγκοσμίως. Όταν πιστέψετε ότι έχετε διαβάσει αρκετά για το θέμα θα έχετε καταλάβει αν το να γεννήσετε με χειρουργείο πρέπει να είναι επιλογή ή λύση ανάγκης.

Φιλικά προς όλες τις μέλλουσες μαμάδες, αρκεί να διαφωνούν φιλικά. ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Riniw1980, δεν ξέρω τι ακριβώς σου φάνηκε απόλυτο. Δεν έχεις απομονώσει ούτε μια πρόταση, παρέθεσες όλο μου το μήνυμα, δώσε μου να καταλάβω με τι διαφωνείς αν έχεις όρεξη για πραγματικό διάλογο και όχι για λογομαχία δίχως τελειωμό. Γιʼαυτό άλλωστε συμμετέχουμε στα φόρουμ, έτσι δεν είναι?

 

 

δεν "μαύρισα" συγκεκριμένα σημεία γιατί απλώς ο τόνος όλου του μυνήματος μου φάνηκε απόλυτος..

 

"Το πώς έφτασα ως εδώ για να το αποφασίσω το έχω αναρτήσει σε άλλη κουβέντα και ΒΕΒΑΙΑ μετά από πολύ διάβασμα και ενημέρωση που δεν έχει κάθε μέλλουσα μαμά γιατί δεν βιώνουμε όλες τις ίδιες καταστάσεις με τον ίδιο τρόπο για να τις ''σκαλίσουμε'' λίγο παραπάνω (αυτό για να μην αναρωτηθείτε πολλοί- πολλές πώς το τολμάω, εγώ απορώ με το αντίθετο με αυτά που διαβάζω εδώ)."

 

εμένα αυτό μου φάνηκε απόλυτο,π.χ....

 

όπως επίσης και μετά που λες για τις γυναίκες και τους γιατρούς που συναινούν σε τέτοιες αποφάσεις...Όσο και να συμφωνώ μαζί σου δεν παύει να είναι δικαίωμα της κάθε γυναίκας και του γιατρού της.Μ'ενοχλεί,μου φαίνεται αδιανόητο αλλά οφείλω να το σεβαστώ.

 

Διάθεση για επικοδομητικό διάλογο έχω αλλά με λίγο πιο ριγμένους τόνους!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Magda1710 + mariamanos

Αν διαβάσατε το τελευταίο μήνυμά μου θα καταλάβετε πώς παρερμηνεύτηκαν τα όσα έγραψα. Καταλαβαίνω ακριβώς αυτά που ζήσατε, έκανα ΚΤ γιατί ο γιατρός μου την παρουσίασε σαν απαραίτητη. Δεν θεωρώ τον ΦΤ "μαγκιά". Απλά τον θεωρώ «φυσιολογικό». Το χειρουργείο θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι εξαίρεση με μικρό ποσοστό και όχι με 50% επί των τοκετών. Φυσικά και είναι πιθανό να ξανακάνω ΚΤ αν χρειαστεί, και με μεγάλη χαρά αν είναι να αποτρέψω προβλήματα υγείας σε μένα και στο παιδί μου. Απλά αυτή τη φορά έχω έναν γιατρό που ξέρω ότι θα με χειρουργήσει μόνο αν υπάρχει λόγος. Και τον όρο «ατυχία» τον χρησιμοποίησα καθαρά εννοώντας το χειρουργείο, που είναι κάτι επικίνδυνο, όχι μόνο όσον αφορά στον τοκετό, αλλά οποιουδήποτε είδους χειρουργική επέμβαση. Φυσικά και δεν αναφερόμουν στην ατυχία του να γίνεις μητέρα!

 

 

Να κλείσω λέγοντας ότι με το πρώτο μου μήνυμα ήθελα να δημιουργήσω αμφιβολίες σε όσες μέλλουσες μαμάδες δεν έχουν υποβληθεί ακόμα σε ΚΤ να το σκεφτούν σοβαρά πριν καταλήξουν σε αυτή χωρίς ιατρικό λόγο. Έχω φίλη που έχει επιληπτικές κρίσεις πολύ σπάνια (πριν 5χρόνια είχε την τελευταία). Ο γιατρός της προσπαθεί να την πείσει να πάει με ΦΤ, εκείνη φοβάται και το αποκλείει και ξέρετε κάτι? Την καταλαβαίνω και την στηρίζω γιατί η ψυχολογία της και μόνο, ο φόβος, θα μπορούσε να την επηρεάσει σε ένα τόσο μεγάλο στρές όσο του τοκετού. Όσες όμως δεν έχετε κάποιο αρνητικό ιστορικό, έχετε φυσιολογική κύηση και στην έναρξη του τοκετού δεν υπάρχει πρόβλημα (ισχιακό μωρό, αλλοίωση παλμών, κοντός ομφάλιος λώρος, αποκόλληση, κλπ κλπ) αφήστε το μωράκι σας να κάνει τον δρόμο που πρέπει για να γεννηθεί και να νιώσει ανακούφιση με την έξοδο του και όχι φόβο που ίσως να νιώθει ή άλλα αρνητικά συναισθήματα που εμείς δυστυχώς δεν γνωρίζουμε. Και σαν συμβουλή, μην στηρίζεστε στην δική μου «κομπογιαννίτικη» άποψη που ίσως δημιούργησε μια αρνητική εμπειρία. Ευτυχώς υπάρχει το διαδίκτυο, γκουγκλάρετε και βλέπετε αμέσως τα αποτελέσματα ερευνών που έχουν γίνει παγκοσμίως. Όταν πιστέψετε ότι έχετε διαβάσει αρκετά για το θέμα θα έχετε καταλάβει αν το να γεννήσετε με χειρουργείο πρέπει να είναι επιλογή ή λύση ανάγκης.

Φιλικά προς όλες τις μέλλουσες μαμάδες, αρκεί να διαφωνούν φιλικά. ;)

Ναι η αλήθεια είναι ο τρόπος που εκφράστηκες ήταν λίγο παρεξηγήσιμος. Χαίρομαι που σε ερμήνευσα λάθος ;). Απλά αυτό που θέλω να προσθέσω ή μάλλον να επισήμάνω, γιατί έχει ειπωθεί και παραπάνω, είναι ψάξουμε πολύ και καλά για έναν γιατρό που εμπιστευόμαστε. Το ναι στην καισαρική όταν υπάρχει ιατρικός λόγος, δυστυχώς δεν είναι κάτι δεδομένο. Ξέρω περιπτώσεις γυναικών που αγνόησαν τα λόγια του γιατρού για καισαρική, γιατί πίστευαν ότι το κάνει για το κέρδος.. Αποδείχθηκε πολύ επικίνδυνο. Έπειτα δεν ξέρω πόσα παραπάνω μπορεί να κερδίζουν οι γιατροί με την καισαρική. Εμείς μέχρι τελευταία στιγμή το πηγαίναμε για φυσιολογικό. Η τελική τιμή με τη καισαρική ήταν 300 ευρώ παραπάνω από αυτό που μας είχε πει στην αρχή , που μέσα σε αυτά ήταν και ο αναισθησιολόγος κτλ. Η άποψη μου λοιπόν, σίγουρα όχι καισαρική χωρίς λόγο, αλλά και όταν μας το λέει ο γιατρός μας, ε, κάτι παραπάνω θα ξέρει. Επίσης θεωρώ ότι ,είτε συμφωνώ είτε όχι, μια γυναίκα έχει κάθε δικαίωμα να επιλέξει πως θα γεννήσει. Όταν φυσικά η απόφαση της δε θέτει σε κίνδυνο την ίδια ή το παιδί της

NUPfp3.png

 

nzGVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι ο τρόπος που εκφράστηκες ήταν λίγο παρεξηγήσιμος. Χαίρομαι που σε ερμήνευσα λάθος ;). Απλά αυτό που θέλω να προσθέσω ή μάλλον να επισήμάνω, γιατί έχει ειπωθεί και παραπάνω, είναι ψάξουμε πολύ και καλά για έναν γιατρό που εμπιστευόμαστε. Το ναι στην καισαρική όταν υπάρχει ιατρικός λόγος, δυστυχώς δεν είναι κάτι δεδομένο. Ξέρω περιπτώσεις γυναικών που αγνόησαν τα λόγια του γιατρού για καισαρική, γιατί πίστευαν ότι το κάνει για το κέρδος.. Αποδείχθηκε πολύ επικίνδυνο. Έπειτα δεν ξέρω πόσα παραπάνω μπορεί να κερδίζουν οι γιατροί με την καισαρική. Εμείς μέχρι τελευταία στιγμή το πηγαίναμε για φυσιολογικό. Η τελική τιμή με τη καισαρική ήταν 300 ευρώ παραπάνω από αυτό που μας είχε πει στην αρχή , που μέσα σε αυτά ήταν και ο αναισθησιολόγος κτλ. Η άποψη μου λοιπόν, σίγουρα όχι καισαρική χωρίς λόγο, αλλά και όταν μας το λέει ο γιατρός μας, ε, κάτι παραπάνω θα ξέρει. Επίσης θεωρώ ότι ,είτε συμφωνώ είτε όχι, μια γυναίκα έχει κάθε δικαίωμα να επιλέξει πως θα γεννήσει. Όταν φυσικά η απόφαση της δε θέτει σε κίνδυνο την ίδια ή το παιδί της

 

 

Γαρδουμπακι και εγω οπως τα εγραψες τα παρερμηνευσα.

Οσον αφορα το κερδος των γιατρων δε ξερω αν ισχυει γιατι εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο και δε πληρωσα ουτε ενα ευρω.οπως επισης και ο γιατρος μου που απολυτα εμπιστευομαι δε ζητησε καθολου χρηματα(ετσι ειναι και το σωστο) ανεξαρτητα απο το τροπο τοκετου, γιατι σχεδον ολοι οι γιατροι απο οσο ξερω απο την αρχη σου λενε τη ταριφα για να σε αναλαβουν...θεωρω λοiπον και εγω οτι οταν υπαρχει λογος πρεπει να γινεται καισαρικη.οσον αφορα τις κοπελες που δε συντρεχει ιατρικος λογος ειναι δικαιωμα τους να αποφασισουν για το τροπο τοκετου αρκει οπως ειπε και η Magda1710 η αποφαση της να μη θεσει σε κινδυνο το παιδι η αυτην.:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ΜΑΝΑ δεν είναι αυτή που γεννά αλλά αυτή που μεγαλώνει.

Η γέννα για κάποιες διαρκεί λίγο και για άλλες αρκετά.

Είναι όμως κάτι που περνάει.

Αυτό που βαπτίζει μια γυναίκα ΜΑΝΑ, είναι το μεγάλωμα.

Εκεί υπάρχει ο πόνος, οι θυσίες, η κούραση, οι φόβοι κτλ.

Η άποψή μου λοιπόν είναι πως όταν μια γυναίκα δεν χρειάζεται να κάνει καισαρική, είναι χαζομάρα να ζητά να κάνει.

Ο φυσιολογικός τοκετός πιά, λόγω της επισκληρίδιου είναι παιχνιδάκι.

Εγώ την κόρη μου την γέννησα με επισκληρίδιο και δεν κατάλαβα τίποτα όμως τον γιό μου, τον γέννησα κανονικά χωρίς επισκληρίδιο και πέρασα όλους τους πόνους.

Και τι έγινε ???

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...