Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?


Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?  

1.341

  1. 1. Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

    • Φυσιολογικα
      1846
    • Καισαρικη
      580


Recommended Posts

θα πω ένα παραδειγμα για να καταλάβεις αυτό που υποστηρίζεις...

 

πόση ώρα σου χρειάζεται για να κάνεις κακά σου;

εμένα 10 λεπτά, στην αδερφή μου όμως χρειάζεται 1 λεπτό...

σύμφωνά με την άποψή σου, δεν υπάρχει κανένας λόγος να "ταλαιπορούμαι" πάνω από 1 λεπτό για να κάνω κακά...

 

άρα κάνω κλίσμα μετά το ένα λεπτό....

 

πως σου φαίνεται η άποψή μου; :rolleyes:

Off topic και σιχαμένη! Κοινώς: του κ@λου!

 

Αν είναι δυνατόν τι πήγες κ αντιπαρέβαλες!!! Τόσα άλλα παραδείγματα υπάρχουν!!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 928
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

H καθε εγκυμονουσα εχει την δικη της αποψη φυσικα..εγω τωρα μπαινω 38η βδομαδα και παω οχι για φυσιολογικο αλλα για φυσικο τοκετο χωρις επισκληριδιους και τετοια,ειμαι κατα σε ολα αυτα απο την στιγμη που δεν υπαρχει καποιο προβλημα..προτιμω να πονεσω παρα να κανω κατι αλλο περα του φυσικου..αλλωστε ο θεος επλασε τον ανθρωπο να αντεχει τα παντα..παλαια πως ηταν δλδ που δεν υπηρχαν καν τετοια πραγματα??μπορει να ειμαι 25 χρονων αλλα η αποψη μου ειναι αυτη και περιμενω να ζησω την εμπειρια με οτι την συμπεριλαμβανει..προτιμω να ανεβω ενα βουνο και να φτασω στην κορυφη με την δικη μου δυναμη παρα τις δυσκολιες που μπορει να εχει παρα να με ανεβασουν αλλοι σε αυτην.!

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα με καισαρικη κατα επιλογη και θα το ξανακανα..μπορει να ειναι λιγο δυσκολα μετα αλλα παλι καισαρικη..αποψη μου παντα.απλα δεν βρισκω το λογω να ταλαιπωρω το παιδι πανω απο δυο ωρες για να πω οτι γεννησα φτ

 

 

Το παιδι επιβαλλεται να ''ταλαιπωρηθει'' αν εχεις διαβασει...τοτε θα ξερεις ποσα παιδακια εχουν θεματακια μετα την γεννηση επειδη δεν πιεστηκαν στο γεννητικο σωληνα ν αδειασουν τα πνευμονια τους απ το υργο...

 

Σαφως και ειναι δικαιωμα σου το πως εσυ θες να γεννησεις...αυτο δεν το συζητω καθολου ..αλλα προσεχουμε τι λεμε...

 

Εγω λεω ευτυχως που υπαρχει η καισαρικη για τις περιπτωσεις που κατι παει στραβα...και σωζει μαμαδες και παιδακια... αλλα μεχρι εκει..οχι να φτασουμε στ αλλο ακρο...:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα με καισαρικη και μαλιστα προγραμματισμενη λογω εγκαρσιου μωρου. Αν δεν υπηρχε η καισαρικη δεν θα μπορουσα να γεννησω. Ευτυχως . Βεβαια το θεμα δεν ειναι αυτο .

Anyway εγω δεν ηθελα καν να ακουσω για καισαρικη πριν ο μικρος μου να ασκησει βετο οτι θελει να μεινει ξαπλωτος στην κοιλια μου.:rolleyes:

Δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου δεν πονεσα καθολου. Στην περιοδο ποναω πιο πολυ. Αληθεια.

Παρολα αυτα προτιμουσα και προτιμω φυσιολογικο τοκετο. Αλλωστε η επισκληριδιος ειναι που ευθυνεται για την απαλοιφη του πονου και στις 2 περιπτωσεις;)...

Εννοειται βεβαια πως δεν νιωθω καποιο αλλο "περιεργο" συναισθημα για τον τροπο πο γεννησα. Η ιδια μανουλα ειμαι τωρα και η ιδια θα ημουν ειτε γεννουσα φυσιολογικα... Μπορει να μην περασα τους πονους και την αγωνια του ποτε θα γεννησω περασα ομως την αγωνια να μην γεννησω προωρα λογο της καταστασης και την αγωνια του επερχομενου χειρουργειου που δεν ειχα ξαναβιωσει. Οποτε ισοπαλια...;):-)

Το θεμα ειναι να γεννιουνται τα μωρα υγειη και να μην κολλαμε και πιεζουμε τους γιατρους να μας ξεγεννησουν φυσιολογικα ενω εκεινοι επιμενουν οτι δεν πρεπει... το λεω γιατι εχω δει καταστασεις που λογω αυτης της εμμονης δημιουργηθηκαν αδιορθωτα προβληματα. Δεν θελω να επεκταθω περισσοτερο , ελπιζω να γινομαι κατανοητη.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο γίνεσαι κατανοητή matilda, αλλά 1000 μπράβο!! Βρήκα μία υπέρμαχο του φτ που χρειάστηκε να κάνει κτ κ είναι ρεαλίστρια....

Δεν έχω κάτι άλλο να πω...

Είσαι παράδειγμα για κάθε πορωμένη που θεωρεί τον φτ αρχή κ τέλος της ευτυχίας της!

 

Να σου ζήσει!

(ενθουσιάστηκα, πωωωωωωωωωωω)

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

[

QUOTE=katrinag;2457234]:oops:εγω δεν ξερω ακομα τι πραγματικα θελω βεβαια ειναι και λιγο νωρις ειμαι στην 8η εβδομαδα.αλλα μαλλον καισαρικη θα προτιμησω[/quote[/quote]]

 

katrinag αν μου επιτρεπεις ,να μην την προτιμησεις εκτός βεβαια αν σου το επιβάλλει ο γιατρος σου μονο αυτος θα ξέρει.Εγώ γέννησα και τα τρια μου παιδια με φυσιολογικο τοκετο και εκτος απο το πρώτο που ταλαιπωρηθηκα 12 ωρες , τις αλλες δυο μονο 1,5 ωρα και νομιζω οτι αυτες οι τρεις εμπειριες θα μου μηνουν αξέχαστες και δεν θα της αλλαζα με τιποτα.Μπορεσα και σηκωθηκα αμέσως και δεν είχα πολυτως κανέναν πονο,κανεναν ομως .Δεν θα σου πω οτι ο πονος τησ γεννας είναι κατι ευκολο ,οχι θα ημουν ψευτρα ,ισα ισα ειναι τρομερος ομως είναι κατι προσωρινο.Πραγματικα αν δεν στο επιβαλλει ογιατρος μην το επιλέξεις.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εαν δεν συντρεχει σπουδαιος ιατρικος λογος ο οποιος επιβαλει να γινει καισαρικη δεν καταλαβαινω προσωπικα γιατι να προτιμησει μια γυναικα να κανει καισαρικη. Η καισαρικη δεν ειναι επιλογη. Αν ηταν δεν θα λεγοταν ο φυσιολογικος τοκετος φυσιολογικος

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

μόλις μπήκα στο μήνα μου αλλά γενικά μ' έχει απασχολήσει αρκετά το θέμα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, λόγω υψηλής μυωπίας (έχω κάνει laser πριν 4 χρόνια). και με τα μάτια δεν παίζει κανείς. Παρόλο που ο γιατρός μου είναι της άποψης ότι μια καισαρική είναι πιο ασφαλής, δεν έμεινα σε αυτό και το έψαξα πολύ μόνη μου, δηλ. πήγα σε οφθαλμίατρο για βυθοσκόπηση, όπου δε βρέθηκαν αλλοιώσεις, ρώτησα κι άλλο γυναικολόγο, που μου είπε ότι δεν αποτελεί ένδειξη (πια, και σύμφωνα με νέες μελέτες) και ότι μόνο στην Ελλάδα το ψάχνουν. Τελικά, ο γιατρός μου συμφώνησε να προσπαθήσουμε για φυσιολογικό αλλά να του υπογράψω (οκ, θα το κάνω) κι εγώ έκανα μαθήματα ανώδυνου για τις αναπνοές, ώστε να μην επιβαρύνω τα μάτια όσο μπορώ και είμαι αποφασισμένη να κάνω και επισκληρίδιο. Γέννησε κι η αδεφή μου πριν 2 μήνες και, παρόλο που ταλαιπωρήθηκε αρκετά με πρόκληση και παραλίγο να φάει και την καισαρική, κατάφερε και γέννησε φυσιολογικά και επανήλθε σε χρόνο ρεκόρ! Άντε, κι ο θεός βοηθός, πάνω απ' όλα γερά μωρά σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γέννησα το πρώτο μου παιδί φυσιολογικά μετά απο απίστευτους πόνους και ταλαιπωρία. Θυμάμαι οτι φώναζα βοήθεια μέσα στο χειρουργείο και ένοιωθα αβοήθητη!!! Οταν γεννήθηκε το μωράκι μου (που υπερ αγαπώ και λατρεύω ) δεν ήθελα ούτε να το πιάσω.(μίλησα με μια ψυχολόγο και μου είπε οτι είναι σόκ και συνδέουμε τη γέννηση του παιδιου με πόνο και ταλαιρωρια κλπ, κλπ) Φυσικά γρήγορα το ξεπέρασα αλλα με προβλημάτισε πολύ η αντιδρασή απάναντι στο παιδί και είναι κάτι για το οποίο ακόμα έχω ενοχές. Τωρα ειμαι 7 1/5 μηνών έγκυος και πραγματικά δε ξέρω τι θα ήταν καλύτερα να κάνω για το παιδί μου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα ειμαι 7 1/5 μηνών έγκυος και πραγματικά δε ξέρω τι θα ήταν καλύτερα να κάνω για το παιδί μου!!!!

Γιατρός δεν είμαι αλλά απ'ότι έχω ακούσει από άλλες μητέρες κι έχω διαβάσει ο 2ος τοκετός είναι πολύ πιο εύκολος. Άπαξ και ανοίξει η οδός τότε τα πράγματα είναι πολύ πιο έυκολα. Εκτός κι αν το παιδάκι σου είναι ιδιαίτερα μεγάλο.

 

Εγώ μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος σκεφτόμουν την γέννα αλλά ντρεπόμουν να πω στον γιατρό μου ότι θέλω καισαρική. Τελικά 38+6 το παιδί εξακολουθούσε να είναι ανεμπέδωτο και τα υγρά στα κατώτερα φυσιολογικά. 39 εβδομάδων κάνω doppler για να δούμε αν πλακούντας και υγρά είναι καλά για να την περιμένουμε να κατέβει και βλέπουμε οτι το παιδί σε 2 μέρες είχε στεγνώσει και ο ομφάλιος λώρος την εμπόδιζε να κατέβει (είχε μπλεχτεί). Ο γιατρός μου είπε καισαρική κι επί λέξη "το παιδί πρέπει να βγεί άμεσα με τον πιο ανώδυνο τρόπό" και φυσικά δεν έφερα καμία αντίρρηση. Σε τέτοιες περιπτώσεις λοιπόν η καισαρική είναι σωτήρια και παρόλο που είναι και μεγάλο χειρουργείο αναρρώνεις γρήγορα. Και δεν είναι μόνο θέμα οργανισμού είναι νομίζω και θέμα γιατρού.

 

Επίσης επέλεξα γενική νάρκωση γιατί είμαι εξαιρετικά λιγόψυχη..

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι θεμα επιλογης σαφως και προτιμω τον φυσιολογικο τοκετο. Ηθελα απο την αρχη ετσι και ευτυχως και τα δυο μου παιδια γεννηθηκαν φυσιολογικα. Είναι οτι καλυτερο και για τη μαμα που σηκωνεται αμεσως αλλα και η εμπειρια ειναι απιστευτη. Οσο και να εχεις πονεσει οταν στο φερνουν αμεσως στην αγκαλια σου και το κρατας, δεν το πιστευεις νομιζεις οτι ειναι θαυμα(και ειναι). Εννοειται βεβαια αν δεν συντρεχουν λογοι υγειας και για τη μαμα και για το παιδι. Απλως πιστεύω οτι η καισαρικη εχει γινει λιγο μοδα και για τους γιατρους που ειναι σαν ραντεβου και για τις γυναικες που νομιζουν οτι δε θα πονεσουν. Αφου ειναι εγχειρηση θα πονεσεις μετα και περισσοτερο. Το τελευταιο το λεω γιατι το εχω ακουσει απο πολλες γυναικες.

Link to comment
Share on other sites

Καισαρική θα επέλεγα. Για μένα ήταν τόσο εύκολη και ανώδινη εμπειρία (και στις 2 γέννες μου) που χωρίς συζήτηση θα επέλεγα και πάλι καισαρική.

Τα μωρά αμέσως τα πήρα αγκαλιά (πριν με ράψουν καν) και μου τα έβαλαν στο στήθος, από την πρώτη στιγμή ενιωσα άνετα να θηλάσω, τη 2η μέρα ανεβοκατέβαινα τον διάδρομο.

 

Η αδερφούλα μου το παλεύει να γεννήσει το 2ο μωράκι με φυσιολογικό τοκετό. 2 αδερφέςε με κοινή εμπειρία καισαρικής στο πρώτο παιδί.

Όμως δύο τελέιως διαφορετικές επιλογές. Αυτή είναι η ζωή.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα επέλεγα φυσιολογικό τοκέτο θα άφηνα την "φύση" να κάνει την δουλεία της δίοτι, γι αυτό είμαστε φτιαγμένες να αντέχουμε του πόνους του τοκέτου και να φέρνουμε νέες ζωούλες με τον πιο φυσιολογικό τρόπο!!!

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα πρόσφατα με καισαρική την γλυκιά κορούλα μου και είμαι πανευτυχής! Η καισαρική μου ήταν επιλογή μου, το μωρό ερχόταν κανονικά και δεν υπήρχε το παραμικρό κόλλημα. Δεν ντρεπομαι να το πω αν και η καισαρική κατέπιλογή είναι ταμπού μεγάλο στη χώρα μας! Ο λόγος που το αποφάσισα; Ο υπέρμετρος φόβος που είχα για το φυσιολογικό τοκετό! Όσο όνειρο και να φαντάζει σε πολλές γυναίκες για μένα ήταν ο χειρότερος εφιάλτης μου και η μεγλύτερη φοβία! :shock: Γιατί να το κρύψω;; Η διαδικασία της επεμβασης μου φάνηκε πολύ εύκολη, δεν δυσκολεύτηκα καθόλου και σε χρόνο ελάχιστο είχα το υγιέστατο κοριτσάκι μου αγκαλιά! Η δε ανάρρωση; Ακόμη ευκολότερη! Απλά δεν ένιωθα εγχειρισμένη... Σηκώθηκα την ίδια μέρα, θήλασα κανονικά και έμεινα στην κλινική μόνο 3 βράδια όπως στο Φ.Τ. Με λίγα λόγια τα έχω καλά με την απόφασή μου, όλα πήγαν όπως τα ονειρεύτηκα και με μεγάλγ μου χαρά και ανακούφιση θα γεννήσω και το δεύτερο παιδάκι μου πάλι με καισαρική, όταν με το καλό προκύψει! :wink:

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εαν δεν συντρεχει σπουδαιος ιατρικος λογος ο οποιος επιβαλει να γινει καισαρικη δεν καταλαβαινω προσωπικα γιατι να προτιμησει μια γυναικα να κανει καισαρικη. Η καισαρικη δεν ειναι επιλογη. Αν ηταν δεν θα λεγοταν ο φυσιολογικος τοκετος φυσιολογικος

Δεν είναι έτσι κοπέλα μου... Το τι θα κάνει η κάθε γυναίκα στο σώμα της και το πώς θέλει να βιώσει τη γέννηση του παιδιού της φυσικά και είναι θέμα επιλογής πλέον με την ιατρική επιστήμη να προχωράει ακόμη κι αν η φύση μας προστάζει ένα συγκεκριμένο τρόπο... Με αυτό το σκεπτικό ούτε επισκληρίδιο στο Φ.Τ. πρέπει να κάνουμε γιατι φυσιολογικός τοκετος νοείται ο σκέτος, ο κατάσκετος άνευ επισκληριδίου... Ποια το κάνει αυτό πλέον; Ελάχιστες! :?

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επιλέξεις πως θα γεννήσεις;;;και ο γιατρός να συμφωνήσει; και εμπιστεύεστε ένα γιατρό που θα του πείτε κάνε μου καισαρική κι αυτός θα σας κάνει; Εγω πάντως δε θα τον επιστευόμουν. αλλο να χρειαστεί καισαρική στη διαρκεια του τοκετου κι άλλο να πάω να του πω, ξερεις θέλω να μου κάνεις καισαρική. Ειναι σα να πας σε ένα χειρουργο και να του πεις θέλω να με χειρουργήσεις όρθια και χωρις αναισθησία και αυτός να σου πει οκ.

Δε μπορω να καταλαβω αυτό που λετε για τον πονο.εδω κι εκατομύρια χρονια έτσι γεννάνε οι γυναίκες, ασε που τωρα με την επισκληριδιο δεν πονας .

Δηλαδή είναι επιλογή μας το πως θα γεννησουμε;δεν το ηξερα αυτό πραγματικα.

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω γενήσει με φυσιολογικό τοκετό και σας λέω πως οι πόνοι αντέχονται. Οταν πάρετε το αγγελούδι σας στην αγκαλία σας όλα χεχνιόνται. Άλωστε αν ήταν τόσο τραγικός ο φυσιολογικός τοκετός σκευτήτε πως θα έμεναν όλοι με ένα παιδί. Αν κάνετε φυσιολογικό τοκετό απο την επόμενη μέρα μπορείτε και σικώνεστε και περπατάτε μια χαρά. Στην καισαρική τομή ταλαιπωρήστε μετά τον τοκετό και οι πόνοι διαρκούν για μέρες. Δεν το συζητώ. Φυσιολογικός τοκετός!!! Εκτός φυσικά σε εξαιρετικές περιπτώσεις τις οπόιες θα χρειαστεί η καισαρική τομή αν κάτι δεν παει καλά κατα την διάρκεια της εγκυμωσύνης.

age.png
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα σαν τρελλή φυσιολογικό τοκετό,τον επεδίωκα....είχα ρίξει χιλιόμετρα περπατήματος,κολυμπούσα όσο μπορούσα στη θάλασσα (ευνόησε η εποχή),το μωρό μου είχε γυρίσει απο 6 μηνων και ερχόμουν τακτικά και σε επαφή με τον άντρα μου να είναι μαλακός ο τράχηλος μου....

Τελικά η μικρή είχε άλλα σχέδια γιατί αν και πήγα με σπασμένα νερά μας είχε προλάβει..είχε κάνει κακά οπότε η καισαρική ήταν μάλλον αναπόφευκτη..

 

Για εμένα που δεν είχα ξανακάνει χειρουργείο αλλά και που είχα προετοιμαστεί τόσο για τον φυσιολογικό (σωματικά αλλά κυρίως ψυχολογικά) η όλη εμπειρία ήταν τραυματική,κορίτσια....Βέβαια μόλις είδα το μωρό σαν να μην είχε συμβεί τίποτα!!!!Και τώρα που το σκέφτομαι λέω "τι χαζή που είσαι!!".Απλώς η αποψή μου είναι οτι καλύτερα να ταλαιπωρηθείς (χρονικά) λιγάκι παραπάνω παρά να φας νυστέρι...

 

Το αποτέλεσμα βέβαια δικαιώνει,όπως κι αν γεννήσεις!!!

 

Να μας ζήσουν!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά χαίρομαι που το ποσοστό που απάντησε ΦΤ (φυσιολογικός τοκετός) είναι τόσο μεγαλύτερο από της ΚΤ (καισαρικής). Βέβαια από την άλλη απορώ που ακόμα υπάρχουν γυναίκες που επιμένουν στην καισαρική τομή και μάλιστα επιλέγουν και το μαιευτήρα αναλόγως (γιατί κάποιοι μαιευτήρες είναι υπερμαχοι του ΦΤ και κάνουν τα πάντα ώστε κάθε γυναίκα να γεννήσει φυσιολογικά εκτός κι αν υπάρχει κίνδυνος να χάσει το παιδί).

Η εμπειρία μας με τον ΦΤ: απλά μαγική! Σε καμμία άλλη στιγμή της ζωής μου δεν έχω νιώσει τον άντρα μου πιο δικό μου, πιο αληθινό και πιο ευτυχισμένο από τη στιγμή που είδε να γεννιέται ο μονάκριβός μας.

 

Και μόνο για αυτό το λόγο θα ΞΑΝΑεπιλέξω ΦΤ γιατί ήταν ανεπανάληπτη η στιγμή που τον καλωσορίσαμε σε αυτόν τον κόσμο ΜΑΖΙ!

 

Ελπίζω και στα νέα κορίτσια που φοβούνται, να σημαίνει κάτι αυτό που έγραψα παραπάνω... Και αν κάποιες φοβάστε ότι θα "χαλάσει" ο κόλπος σας με τον ΦΤ, πιστέψτε με μετά τη ραφή, γίνετε ακόμα καλύτερος ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εγώ φυσιολογικό τοκετό ψηφίζω! Στην πρώτη μου κόρη πριν 2 χρόνια πήγα με 6 διαστολή χωρίς πόνους και μόλις μου έβαλαν τεχνητούς γιατί η διαστολή προχωρούσε αλλά η ζουζού ήταν ψηλά, σε μια ώρα γέννησα και ούτε που το κατάλαβα (χωρίς επισκληρίδιο). Πολύ εύκολα! Δεν θυμάσαι καθόλου πόνους και ταλαιπωρία όταν αντικρίσεις τα υπέροχα ματάκια του μωρού σου! Και σε μια ώρα ήμουν όρθια και έκανα βόλτες στον διάδρομο. (Ήμουν και τυχερή γιατί δεν είχα καθόλου ράμματα).

Πριν 2 εβδομάδες λοιπόν γέννησα το δεύτερο κοριτσάκι μου! Χωρίς τεχνητούς αυτήν την φορά και χωρίς επισκληρίδιο πάλι. Έκανα περισσότερη ώρα αλλά και πάλι δεν το αλλάζω με τίποτα! Πήρα αγκαλιά το κοριτσάκι μου και ως εκ θαύματος όλα πέρασαν.

Και τις 2 φορές είχα δίπλα μου σε όλη την διαδικασία, πέραν της στιγμής που βγήκαν οι μικρές τον άντρα μου, τον οποίο και ευχαριστώ, γιατί μου κρατούσε το χέρι και μου έδινε δύναμη και κουράγιο!

Αν κάποια στιγμή κάνω κ άλλο παιδάκι πάλι την ίδια διαδικασία θα ήθελα να ακολουθήσω! Μοναδική εμπειρία!!!!!!

3OQKp2.png

Tyj9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επιλέξεις πως θα γεννήσεις;;;και ο γιατρός να συμφωνήσει; και εμπιστεύεστε ένα γιατρό που θα του πείτε κάνε μου καισαρική κι αυτός θα σας κάνει; Εγω πάντως δε θα τον επιστευόμουν. αλλο να χρειαστεί καισαρική στη διαρκεια του τοκετου κι άλλο να πάω να του πω, ξερεις θέλω να μου κάνεις καισαρική. Ειναι σα να πας σε ένα χειρουργο και να του πεις θέλω να με χειρουργήσεις όρθια και χωρις αναισθησία και αυτός να σου πει οκ.

Δε μπορω να καταλαβω αυτό που λετε για τον πονο.εδω κι εκατομύρια χρονια έτσι γεννάνε οι γυναίκες, ασε που τωρα με την επισκληριδιο δεν πονας .

Δηλαδή είναι επιλογή μας το πως θα γεννησουμε;δεν το ηξερα αυτό πραγματικα.

 

Αγαπητή μου φίλη, και ναι μπορείς να επιλέξεις το πώς θα γεννήσεις! Ήρθε η ώρα να το μάθεις αυτό λοιπόν, είδες που όσο ζεις μαθαίνεις;

Και σου το λέω αυτό εγώ που το έκανα και δεν το μετάνιωσα στιγμή... Φυσικά δεν είμαι η μόνη στον κόσμο, πριν το κάνω το έχω ακούσει απο γνωστές. Και εννοείται πως δεν το ζήτησα από το γιατρό μου επειδή το άκουσα από άλλους, αλλά επειδή φοβόμουν υπερβολικά να ζήσω το ΦΤ και δεν ντρεπομαι να το πω. Τόσο απλά είναι τα πράγματα και κανένα μωράκι δεν έχει πρόβλημα επειδή γεννήθηκε με καισαρική... Το μόνο στο οποίο ίσως υστερεί η καισαρική είναι το πώς θα αναπνέυσει το μωρό για πρώτη φορά καθώς αυτό γίνεται απότομα στην καισαρική. Η επιστήμη όμως έχει προβλέψει και για αυτό και υπαρχουν 2 ενέσεις που κάνεις πριν γεννήσεις και τα πνευμόνια του μωρού είναι έτοιμα για τον έξω κόσμο.

Όσο για το γιατρό που έκανε αυτό το "έγκλημα" και κατά τη γνώμη σου δε θα έπρεπε να τον εμπιστεύομαι μετά σε πληροφορώ πως είναι ένας πολύ καλός και νέος γιατρός τον οποίο ξέρω χρόνια και με παρακολούθει επίσης χρόνια. Του το ζήτησα συνειδητά και τελέιως αποφασισμένη και αφού μου εξήγησε 5 πράγματα γιατί όχι το δέχτηκε. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην τον εμπστευτώ μετά, τι κολλημένα μυαλά είναι αυτά! Το μωράκι μου δοξα το Θεό είναι υγιέστατο και σε 10 λεπτά το είχα στην αγκαλιά μου. Όσο για την ανάρρωση πιο εύκολη από ότι φανταζόμουν!

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω γενήσει με φυσιολογικό τοκετό και σας λέω πως οι πόνοι αντέχονται. Οταν πάρετε το αγγελούδι σας στην αγκαλία σας όλα χεχνιόνται. Άλωστε αν ήταν τόσο τραγικός ο φυσιολογικός τοκετός σκευτήτε πως θα έμεναν όλοι με ένα παιδί. Αν κάνετε φυσιολογικό τοκετό απο την επόμενη μέρα μπορείτε και σικώνεστε και περπατάτε μια χαρά. Στην καισαρική τομή ταλαιπωρήστε μετά τον τοκετό και οι πόνοι διαρκούν για μέρες. Δεν το συζητώ. Φυσιολογικός τοκετός!!! Εκτός φυσικά σε εξαιρετικές περιπτώσεις τις οπόιες θα χρειαστεί η καισαρική τομή αν κάτι δεν παει καλά κατα την διάρκεια της εγκυμωσύνης.

 

Με καισαρική σηκώθηκα και περπάτησα την ίδια μέρα το βράδυ. Εντάξει, δεν έκανα τούμπες ούτε έτρεχα, αλλά περπάτησα κανονικά! :rolleyes:

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα σαν τρελλή φυσιολογικό τοκετό,τον επεδίωκα....είχα ρίξει χιλιόμετρα περπατήματος,κολυμπούσα όσο μπορούσα στη θάλασσα (ευνόησε η εποχή),το μωρό μου είχε γυρίσει απο 6 μηνων και ερχόμουν τακτικά και σε επαφή με τον άντρα μου να είναι μαλακός ο τράχηλος μου....

Τελικά η μικρή είχε άλλα σχέδια γιατί αν και πήγα με σπασμένα νερά μας είχε προλάβει..είχε κάνει κακά οπότε η καισαρική ήταν μάλλον αναπόφευκτη..

 

Για εμένα που δεν είχα ξανακάνει χειρουργείο αλλά και που είχα προετοιμαστεί τόσο για τον φυσιολογικό (σωματικά αλλά κυρίως ψυχολογικά) η όλη εμπειρία ήταν τραυματική,κορίτσια....Βέβαια μόλις είδα το μωρό σαν να μην είχε συμβεί τίποτα!!!!Και τώρα που το σκέφτομαι λέω "τι χαζή που είσαι!!".Απλώς η αποψή μου είναι οτι καλύτερα να ταλαιπωρηθείς (χρονικά) λιγάκι παραπάνω παρά να φας νυστέρι...

 

Το αποτέλεσμα βέβαια δικαιώνει,όπως κι αν γεννήσεις!!!

 

Να μας ζήσουν!!

Η ψυχολογία είναι το πάν κορίτσι μου. Για μένα η καισαρική ήταν κάθε άλλο παρά τραυματική εμπειρία... Άλλες 10 γέννες να έκανα όλες με καισαρική θα τις έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη. Αυτό έλεγα και πριν γεννήσω, τώρα που το έζησα κιόλας το λέω με βεβαιότητα... Απλά δεν κατάλαβα πώς εγχειρίστηκα καν!

Να μας ζήσουν και να είναι γερά όπως και να γεννηθούν απλά δεν μπορώ τα κολλημενα μυαλα 100 χρόνια πίσω που επιμένουν πως το παν είναι να γεννησεις φυσιολογικα. Οπώς θελει η καθε μια να γεννησει, τα μωρακια μας να είναι καλα και ο τροπος ερχεται δευτερος σε σημασια!

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά χαίρομαι που το ποσοστό που απάντησε ΦΤ (φυσιολογικός τοκετός) είναι τόσο μεγαλύτερο από της ΚΤ (καισαρικής). Βέβαια από την άλλη απορώ που ακόμα υπάρχουν γυναίκες που επιμένουν στην καισαρική τομή και μάλιστα επιλέγουν και το μαιευτήρα αναλόγως (γιατί κάποιοι μαιευτήρες είναι υπερμαχοι του ΦΤ και κάνουν τα πάντα ώστε κάθε γυναίκα να γεννήσει φυσιολογικά εκτός κι αν υπάρχει κίνδυνος να χάσει το παιδί).

Η εμπειρία μας με τον ΦΤ: απλά μαγική! Σε καμμία άλλη στιγμή της ζωής μου δεν έχω νιώσει τον άντρα μου πιο δικό μου, πιο αληθινό και πιο ευτυχισμένο από τη στιγμή που είδε να γεννιέται ο μονάκριβός μας.

 

Και μόνο για αυτό το λόγο θα ΞΑΝΑεπιλέξω ΦΤ γιατί ήταν ανεπανάληπτη η στιγμή που τον καλωσορίσαμε σε αυτόν τον κόσμο ΜΑΖΙ!

 

Ελπίζω και στα νέα κορίτσια που φοβούνται, να σημαίνει κάτι αυτό που έγραψα παραπάνω... Και αν κάποιες φοβάστε ότι θα "χαλάσει" ο κόλπος σας με τον ΦΤ, πιστέψτε με μετά τη ραφή, γίνετε ακόμα καλύτερος ;)

Δε θα σχολιασω τιποτα αλλο, δικαιωμα σου να λες όσα έγραψες όπως και δικαιωμα μου να επιλεξω καισαρικη. Μονο αυτο που μαρκαρα με bolt θα σχολιασω και θω πω.... ΧΑΧΑΧΑΧΧΑ!!!!!!! Έλεος τι άλλο θα ακούσουμε!

an1cMeT0g410000NTA4MTgxZHw2NzI5MTUwZGF8SCBtaWtyaSBtYXMgQXRoYW5hc2lhIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...